binnenland. NIEUWS sur ffl BUITENLAND. Ingezonden Die stekende pijn ;n den rog BUSZIEK ORGELBESPELING. Louis Robert heeft in zijn orgelbespeling gis termiddag de heroïsche Passacaglia van. Georg Schumann monumentaal opgericht en in zóó stralend licht gezet, dat het geheel: èn werk èn uitvoering, een zéér sterken en blijvenden indruk op mij heeft gemaakt. Met de groote Praeludium en Fuga in C-moll van Bach was Robert begonnen en het was merkwaardig hoe deze uitersten-in-tijd elkander raken: Bach en Georg Schumann. Verschil in uitingswijze, dat wil zeggen in rythme en har monisatie, maar vrij gelijk in aspiratie en denk- vijze. Natuurlijk: Bach is de oer-geniale in alles; zóó sterk-expressief kan Schumann, de moderne, niet in zijn compositie zijn of de oude Johann Sebastian is krachtiger en geweldiger, v, ijder van vlucht en intensiever. Hij is altijd de i drukwekkendste door zijn beheersching van het a', in de muziek. Maar toch zijn ze verwant en Schumann is de nieuwe groote persoonlijkheid in de levenstraditie der Duitsche muziek, die we geen school meer kunnen noemen. Deze Schumann is de mindere van Reger als nieuw- "heppend kunstenaar, maar zeker zijn gelijke als idiëel bevestiger van Bach's idealen. Zoo is deze praestatie van Louis Robert zéér belangrijk geweest en we hebben weer gelegen heid zijn serieusiteit als orgelvirtuoos te roemen en dank te brengen voor zóóveel ware schoon heid. H. F. A. VAANDELFEEST DER R. K. BLOEMIST WERKLIEDEN. Met groote voldoening mag de R. K. Bloe- mistenvereeniging „St. Elisabeth" terugzien op haar feest van gisterenavond. Nadat de Eerw. Adviseur de Wijding had verricht en een har telijke felicitatie had uitgesproken, beklom de heer J. A. de Lobel de kathedero, pardon geen katheder en ook geen papieren. Neen, voor de vuist weg, wist hij de vergadering een uur lang in geestdrift te brengen. Keurig in de schildering van het stoffelijk en zedelijk heil, onder het Roomsche vaandel verkregen, diep ontroerend in de hoogst eenvoudige bewoordin gen, waarmede hij het leven van de H. Elisabeth schetste, dan weer kwam de zaal in een daverenden lachtoestand als hij het neutrale- m het roode vaandel beschreef; daarna nog eenige pakkende wenken voor de medewerking der vrouw, over het hooghouden van het vak én ten slotte een hulde aan de reeks van man nen, die de Vereenieing hebben helpen groot maken en waarbij zeker de namen Visser, van der Erf, Knyt en Kors niet mogen vergeten wor den. Lang en hartelijk applaus. De officiëeligheid, door de goede zorgen waarmee liet program in elkaar was gezet, dezen keer niet vervelend, nam hiermede een einde. Na de pauze een paar leuke stukjes van de tooneeivereeniging „De Pelikaan", vlot en vlug gespeeld en uitmuntend verzorgd. Ook 't Heem- ^teedsche Dilettantencorps was in zijn muzikale praestaties wonderwel op dreef. Zeggen we ten slotte nog, dat de heer Preijde zijn naam hoog hield met een keurige groenversiering. De heer Loerakker strooide tot slot een reuzen-bloemtuil van dankbetuigingen over de zaal uit. Om 12 uur precies eindigde het in alle op lichten prachtig geslaagde feest van Vaandel wijding en 12y2-jarig bestaan. KWARTET WEDSTRIJD „KUNST NA ARBEID". Men meldt ons: Door het bestuur van het Mannenkoor „Kunst Na Arbeid" is beslist dat de kwartet- wed-trijd door zal gaan, en Zondag LL heeft, zooals wij reeds meedeelden de loting plaats ^ehad. Hét resultaat hiervan is dat uitkomen in afd. A. 5 kwartetten. In afd. B. 11, in afd. C. 11, in afd. D. (gesplitst) resp. 9 en 8 kwartetten en in afd. E. 6. Daar in de ver schillende afd. door de hoogst aangeschreven kwartetten uit ons land wordt deelgenomen, mogen wij wel zeggen dat het concours schitterend zal worden. De jury bestaat uit de heeren: W. Robert, Haarlem; J. A. Presburg, Londen; B. Dia mant, Rotterdam; en W. A. Kwantes, di recteur van „Kunst na Arbeid" alhier. Vol gens reglement zullen de prijzen bestaan uit persoonlijke medailles, in goud, verguld zil ver en zilver, alle met eenzelfden stempel geslagen, Besloten is het aantal der prijzen in elke afd. te stellen op één meer dan de helft der uitkomende kwartetten. KRIJGSRAAD. De Krijgsraad te 's-Gravenhage veroordeelde gisteren: B. F. H., milicien-soldaat bij het 10e regiment infanterie te Haarlem, wegens diefstal in de soldatenkamer van een portemonnaie met geld, ten nadeele van een kameraad, tot 3 maan- j den militaire detentie met aftrek der preventieve hechtenis vanaf 29 December-1913. GESNORD. Eenigen tijd geleden werd ten nadeele van 1 den boekhandelaar Droste een bedrag van f 50 verduisterd. Gisteren is de bedrijver er van, zekere M. W., te Amsterdam gesnord en aan de justitie alhier overgeleverd. POGING TOT INBRAAK. Vannacht 2 uur bemerkte een politieagent dat het raam van het kantoortje, gelegen aan de Turfmarkt 32, openstond. Bij onderzoek bleek dat het raam met een scherp voorwerp was opgeschoven tot ongeveer een hoogte van ander- 1 halven decimeter. Verder had men het niet kun nen brengen door de pin, die aan den binnen kant zat en niet medegaf. „ROOD EN WIT." De Staatscourant bevat de statuten 'der Haarl. Cricketclub „Rood en Wit", alhier. FAILLISSEMENT OPGEHEVEN. Door de Arr. Rechtbank alhier is gisteren opgeheven het faillissement van G. J. Ko renhart, smid, wonende te Haarlem. Uitge sproken 20 Jannari jl. FAILLIET VERKLAARD. Door de Arr. Rechtbank alhier zijn giste ren in staat van faillissement verklaard: W. Schagen, mosterdfabrikant, wonende te Zaandam. F. Köhne, boerenarbeider en landbouwer, wonende te Beemster. K. Beu- tto scheepsmaker te Rijp Wetering. J. B. Beugeldijk, scheepsmaker te Rijp We tering. Rechter-commissaris in allen Mr. W. H. Van Nes van Meerkerk. Curatoren: in no. 1 Mr. A. Moen6; in no. 2 Mr. J. K. J. Simons; in no. 3 en 4 Mr. N. H. van Voorst van Beest. DE GROOTE HOUTSTRAAT. De verbetering van de Groote Houtstraat, I met het oog op de a.s. asfalteering, wordt voortgezet met de vernieuwing van putten enz. vanaf de Ged. Oude Gracht tot aan de Cornelissteeg. Ook hier worden breedere trottoirs aangelegd en vervallen de stoepen en hekken, waaronder ook de trap vóór het huis der familie Quarles van Ufford. HET WITTE KRUIS. Vrijdagavond vergadert de afdeeling Haar lem van de N.-H. vereeniging „Het Witte Kruis"; o.m. zullen de jaarverslagen worden uitgebracht en aan dé-orde gesteld worden de verkiezing van een voorzitter (herkies baar). KUNST ZIJ ONS DOEL. De vereeniging „Kunst zij ons Doel" houdt 27, 28 Februari en 1 Maart in het Bronge bouw een kunsttentoonstelling van het werk der leden KOET OVERZICHT. FRANKRIJK. Do mijnwerkersstaking loopt op niets uit. ENGELAND. De revoiutionnaire leiders uit Zuid-Afrika wilden eerst niet aan land; ten slotte Agaven ze toe. Men ziet met spanning uit naar de re- geeringsvoorstellen inzake Ulster. CHINA. De president van deze republiek gedraagt zieh meer en meer als dictator. DE BALKAN. De Servische verliezen in de Balkanoorlogen zijn bekend gemaakt. FRANKRIJK. De mijuwerkerss'aking. De staking der mijnwerkers is uitgebro ken, maar komt op bitter weinig neer. Er is wel een oproep gericht tot de mijn werkersorganisaties, doch deze vindt niet veel weerklank. De minister van buitdnlandsche zaken deed mededeelingen over de staking dei- mijnwerkers. Het aantal stakers bedraagt ongeveer 4000 op een totaal van 225.000 arbeiders. Een mager resultaat dus zeker 1 ENGELAND. De revoiutionnaire leiders. Iedereen, zelfs de Arbeiderspartij in Enge land is er door verrast. We hebben het gisteren reeds gemeld dat de verbannen revoiutionnaire leiders bij hun aankomst in Engeland weigerden aan land te gaan: Ze zouden op de „Ungemi" blij ven en de maatschappij, die hen naar Enge land bracht moet maar weer zorgen, dat ze in Z.-Afrika terecht komen. Daar gebeurt natuurlijk niets van! Zij hebben een lange verklaring aan het het'Britsche volk gepubliceerd, waarin zij zeggen, dat iedere Engelschman in Zuid-A- frika het recht dient te hebben van een beroep te doen op de Zuid-Afrikaansche gerechtshoven. Heftig protesteeren zij tegen de Zuid-Afri- kaansche regeering, die zich rechterlijke macht aangematigd had en gewapende boe ren gebruikte om Engelsche arbeiders te terrorjseeren. Was gisterenmorgen de toestand als hier boven aangegeven, er is toch verandering ge komen en de verbannen leiders hebben zich laten overtuigen, dat het beter was, wanneer zij landden .Hetgeen zij dan ook gedaan heb ben. Te ongeveer 3 uur 30 landden zij te Gra- vesend en vertrokken vandaar langs een om weg naar Londen, waar zij te 4 uur 45 aan Cannon Street Station aankwamen, zonder veel attentie te hebben getrokken. Zij ontwijken de journalisten tot dusverre zooveel mogelijk en willen niet meer loslaten dan hetgeen "reeds is medegedeeld. Of we de twijfelachtige eer zullen hebben dal Poutsma zieh in zijn vroeger vaderland als held en martelaar door zijn roode geestver wanten zal laten huldigen, wist hij nog niet, naar hij aan een verslaggever van de Tel. vertelde. 't Zou de roode heeren wel spijten: er zit wel propaganda in zulk bezoek! Home rule en Ulster. Met buitengewone spanning verwacht men de voorstellen, welke de minister-president bij het lagerhuis zal indienen, zoodra de Home-rule-bill weder aan de orde komt. Naar verluidt, zouden tusschen de verschil lende partijen onderhandelingen gevoerd worden; terwijl de regeering de volgende voorstellen zal doen: 1. De Ulster-minderheid zal sterker ver tegenwoordigd worden in den Ierschen se naat. 2. Er zullen bepalingen getroffen worden, welke de macht van het Iersche parlement vooral in die kwesties zullen beperken, die in hoofdzaak de Ulsterminderheid betreffen. 3. De douane- en postautoriteiten zullen onder de rechtstreeksche controle der re geering in Londen staan. 4. Geheel Ierland zal onder de bepalingen der Home-rule-bill vallen. Maar de graaf schappen van Ulster, zullen vóór het Ier sche parlement bijeenkomt, het recht heb ben zich door een volksstemming van som mige bepalingen der bill uit te sluiten. Intusschen wordt de regeering door twee voorstellen, bij het lagerhuis ingediend, in niet geringe verlegenheid gebracht, merkt de Msb .op. De unionistische afgevaardigde Falie, zal den minister-president verzoeken, zijn voor stellen in het lagerhuis bekend te maken. Tegelijkertijd zullen de beide libera© afge vaardigden, Holt en Greenwood, een motie indienen, verklarend dat het Lagerhuis de Home-rule-bill reeds tweemaal in den huidi- gen vorm heeft aangenomen en er geen enkele verandering in wenscht aangebracht te zien. Een groot deel der liberale partij, wenscht, dat Asquith geen concessies za! doen, en zich niet tegemoetkomend jegens de unio nisten zal betonnen. CHINA. De „republiek" China. 'tls een republiek, zeker, en zelfs nog een heel jonge, maar de president der Ohineesche republiek heeft we hebben er reeds meer pp gewezen de allures van een alleenheer- sciier. Nu wordt aan de Daily Telegraph uit Peking gemeld, dat de meerderheid van de leden, gekozen in de tot wijziging van de grondwet bijeengeroepen Nationale Conven tie, bestaat nit leden, die door den president werden aangewezen. Van de Nationale Con ventie zou dus slechts zijn te verwachten, dat zij door den president verlangde wijzigingen aanvaardt. Hoe is zoo iets nog mogelijk, zou men vragen. Maar men vergete niet: 't is in China, waar men blijkbaar todh nog niet geheel rijp is voor hedendaagsche toestanden. DE BALKAN. Do verliezen van Servië. De verliezen, die Servië in den Balkan oorlog geleden heeft, zijn door den minister van Oorlog bekend gemaakt. Erg gering zijn zij niet, integendeel: men oordeele zelf uit de volgende cijfers: in den Servisch-Turkschen oorlog sneuvelden 5000 man en werden er 18,000 gekwetst, in den Ser- visch-Bulgaarsehen oorlog zijn tusschen de 7 en 8000 man gesneuveld en 30,000 gewond. Bovendien zijn 2500 soldaten aan hunne won den bezweken, 11 a 12,000 man aan verschil lende ziekten en 4300 man aan de cholera. Aan laatstgenoemde ziekte zijn in den Ser- visch-Bulgaarséhen oorlog alleen 4000 man overleden. Verschrikkelijke getallen.... Een scheepsramp. Do Duitsche stoomv.maatschappij „Han- sa" ontving1 van den kapitein van het s.s. „Wildenfels" volgens een Reuierbericht uit Bremen, een draadloos telegram luidende: Het stoomschip „Ekliptica" van Kopenha gen is op 47 gr. N.B. en 6 gr. W.L. ge zonken. Gered werden een passagier, de tweede machinist, een longroomboy, vijf ma trozen en drie stokers. De kapitein is dood." Het telegram was onderteekend Probst. De stoomvaartmaatschappij „Urania" ont ving een radiogram van de „Wildenfels", waardoor het bericht van de ramp van de „Ecliptica" wordt bevestigd. Elf menschen zijn gered, het lot van de overige opvaren den is nog onbekend. De dynamiefaanslag in Hongarije. Omtrent den ijselijken aanslag op het ge bouw van het episcopaat te Debreczin wordt door het Hbld. nader gemeld: 'sOchiends te 10 uur had de ontploffing plaats. De muren in de benedenverdieping stortten in en de vlammen sloegen uit de tweede verdieping. De vicaris van den bis schop en de secretaris werden in stukken ge reten, de kamerdienaar van den bisschop en zijn vrouw werden eveneens gedood en boven dien is nog iemand om het leven gekomen, wiens lijk niet herkend is- De bisschop zelf, die, naar het eerst heette, ongedeerd was ge bleven, is licht gekwetst. Uit het onderzoek van de politie is geble ken, dat de aanslag gepleegd is met een bel- sche machine. Maandagochtend bracht de post een pakket, waarvoor reeds vroeger een kennisgeving was ontvangen en waarop als plaats van afzending Hadiksölva stond aan gegeven, Uit een schrijffout in dien naam viel echter op te makên, dat de 6chrüver ver moedelijk geen Hongaar was. Het pakket moest, volgens de kennisgeving. 100 kr. voor de armen bevatten, een zilvereii kandelaber en een tapijt. Toen het pakket opengemaakt werd, vond men werkelijk een tapijt en daarin een hel- sehe machine, die ontplofte toen men ze nit. het tapijt nam. Zooals thans gebleken is, was de machine geladen met ecrasiet. De opstand OP TTaïtï. Uit Cap Haitien wordt aan de Herald ge meld dat de rebellentroepen van senator Theodore een verpletterende nederlaag tegen het regeeringslegêr hebben geleden. De strijd macht van Theodore sloeg op de vlucht met achterlating van wapens en munitie. De regeering heeft neuwe versterkingen naar Cap-Haïticn gezonden, om thans voor een eind te make® aan de 1 evolutie. OUD-MINISTER COLI.IN. Oud-minister Colijn is Maandagavond van zijn buitenlandsehe reis te sGravenhage te ruggekeerd. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit vim 20 dezer is, met in gang van 16 Maart, benoemd tot directeur van het postkantoor te IJssel monde, J. R. Visscher, thans commies der posterijen 1ste klasse. Bij Kon. besluit van 18 dezer is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbon den eere-medaille in zilver, aan G. p vall Eerten, meesterknecht hij de firma J. H. Bakker Co., bloemisterij te Zutphen. Bij Kon. besluit van 21 dezer is toegekend de aan de orde van O ra11 .ie-Nassau verbon den eere-medaille in zilver, aan 3J_ Buys, meesterknecht in de afdeeling „Plakkerlj" van de Maatschappij tot Exploitatie van de Sigarenfabriek voorheen B. Bergman Ca rols, te Amsterdam. Weer tegengesproken! Men meldt nu uit Nijmegen, dat het bericht betreffende het ontslag, den inspecteur van politie O., aldaar verleend, minder juist is. De zaak houdt geen verhand met de anti-Monna Vanna-ac- tie en het ontslag is eervol verleend. De vergiftiging aan den Koninginne weg te Amsterdam. Naar de correspondent van het „Hbld." te Weenen meldt, wacht de uitlevering van Wijnoogst, verdacht van poging tot vergiftiging zijner hier wonende familieleden, nog op de toestemming der Duitsche regeering om hem over haar .grond gebied te vervoeren. De Oostenrijksche re geering heeft reeds eenigen tijd geleden de uitlevering toegestaan, doch de Duitsche wenscht eerst de zekerheid te hebben dat Wijnoogst geen Duitscher is. Daarvoor moet, langs diplomatieken weg, ee.n bewijs van Nederlanderschap, worden overlegd, zoodat nog niet te zeggen is, wanneer de uitleve ring zal plaats hebben. Een belangrijke uitvinding? Het N. v. h. N. verneemt, dat de heer Oltmans, die vroeger in de Boeleatraat te Groningen een loodgieterszaak had, een vloeistof had uit gevonden, welke benzine kan vervangen. Te Amsterdam wordt eene fabriek gebouwd, waar deze uitvinding productief zal worden gemaakt. „Panneb'er" en nog wat. Bij gebr. v. den opgemerkt, dat de tweede opvoering hoo«' ger staat dan de eerste. Immers mocht de eerste maal het spel te recht geroemd worden, maar desondanks toch nog verschillende opmerkingen te ma .an zijn, de meeste zoo niet alle opmerkingen kunnen L. te Dordrecht was een huis, staande aan achterwege blijven, wat betreft de uitvoering van gisterenavond. De uitvoering van gisteren heeft daarenbo ven bewezen, dat ook in Beverwijk belangstel ling voor het goede Roomsen Tooneel bestaat. Van harte roepen wij „Hofdijk" dan ook een tot weerziens toe. de Riouwstraat, onder de kap gekomen. Ge woonlijk krijgen de werklieden dan iets ex tra's of worden ze onthaald. Het feit schijnt te hebben plaats gehad, dat de baas dit extra'tje n et dadelijk gaf, maar beloolde het wel te zullen vinden. Blijkbaar zette dat kwaad bloed, wat in plaats van de vlag in de kap. vast te hechten, zette men er een bezem of bezem-1 ok in. Toen de werkgever dit bemerkte, wilde hij weten wie het ge daan had, maar niemand wilde het verklap pen. Hij zei daarop, dat ze konden verlet- ten totdat cl, dalei genoemd Colt ^h"et\T tepdgeeStf' geweigerd den bezem uit den kap. te halen. \mir>u:n" hooft A De werklui, die hef feit niet hadden ketie» iSSi.VSZ'&Z en ook met behoefden te verleden, legden er nu ook het bijltje bij neer. Van 'de 'zijde des werkgevers werd vernomen, dat de lui Amicitia' „Amicitia". Men verzoekt ons op- neming van het volgende stukje: Veleden week Dinsdag, Donderdag en Vas tenavond Maandag gaf de tooneeivereeniging „Amicitia" hare uitvoeringen. De twee eerste a ft betaald ri ft H" bckend staat en met £en mtbetaald, als de pannen op t dak liggen dcn en wk genoemd W0JL Lr is ook meenmgsverschil over werk, dat, ■tIs wel g|en vereeniging die met kooge de werklui bemelen als aangenomen werk kunst op 't tooneel komt, doch met zang en en met eere genoemd mag wor- en dat door den werkgever niet zoo wordt genoemd: hij gaf voor werk, dat in korter tijd werd afgemaakt idem zooveel meer. Over het afgedane werk kan dus geen uit betaling plaats hebben. Hoewel de patroons al hebben geconfereerd met de werklui en tooneelstukjes die altijd en overal gezien mo gen worden. WIJK AAN ZEE. Kruisverbond. Eergistera vond gal het Kruisverbond een feestavond. Een zeven met 't bestuur van den afdeelingsbond, is tal leden gaven voordrachten met zang ten geen overeenstemming verkregen. i beste. Enkele nieuwelingen op dit gebied der Een 'onwillige boer. Te Houten (U.) kunst moeten zich nog heel wat oefenen eer weigerde een landbouwer den veearts al- zjï iets behoorlijks ten berde kunnen brengen, daar ter onderzoek van het vee den toegangEen drietal echter onderscheidden zich zeer tot den stal. Ook vergezeld van de politiegunstig. De pianobegeleiding was aan goede kon de veearts nog onverrichter zake naar j handen toevertrouwd. De geheele avoud hen huis gaan. merkte zich door opgewektheid. Geen oog.n- Daarna werd van het geval per draad Wik was er eenige stoornis. Te half 12 was naar Utrecht kennis gegeven, waarop een het programma af. Een toegiftje nog van een paar veeartsen naar hun collega werden ge- paar personen en: het gezellig samenzijn nam zonden. Deze trokken nu gezamenlijk met j een aanvang, dat wil hier zooveel zeggen als: den burgemeester naar het huis van den on- j uien begon te dansen. willigen landbouwer, dat den ganschen dag door de politie bewaakt was. Na heftigen tegenstand werden deze heeren ter onder zoek toegelaten en maakte de politie van een en ander proces verbaal op. Carnavalsdrnkte. Maandagavond is in de Boschstraat te Breda tijdens de carna valsdrnkte de 13-jarige zoon van den heer Z. onder een auto geraakt e-n zeer ernstig gewond. komt van de nieren, welke onder het smalle gedeelte van den rug zijn gelegen. Doch rug pijn is slechts een der verschijnselen, andere zijn: waterzuchtige zwellingen, waterstcornis- sen, opgeb aien o gen, gezwoll n voeten, een avonds tegen half negen bracht het muziek-, De Geestelijke Adviseur was niet aanwezig, doch Z.Eerw. had zich voor zijn volk niet behoeven te schamen. 'tWas den geheelen avond en een stukje van den nacht onge stoorde en onschuldige vreugde. Een woord van dank aan allen, die zoo geheel belangloos hebben meegewerkt tot het welslagen van den feestavond. Een diamanten echtpaar. Gis ter genoot ons dorpje de niet gewone eer een diamanten echtpaar te hebben. De heer P. v. d. Meij en echtgenoot© vierden hun 60- jarig huwelijksfeest. De stille H. Mis, voor hen opgedragen uit dankbaarheid, werd door de attentie van den heer pastoor en de koor zangers een zingende H. Mis met „Te Deum", 'tWas de feestvierenden aan te zien, dat dit blijk van hulde hun zeer aangenaam was, ja» hen zeer trof. Het feest werd gevierd in het eafé van den zoon van den jubilaris. Des onnatuurlijke vermoeidheid, buitensporige dorst, rheumatische pijnen in de armen, bee- nen of heupen, duizeligheid, hoofdpijn. Niet elke patiënt heeft al deze verschijnse len, doch iedere lijder heeft er eenige, en de minste nieraandosning is gevaarlijk, want noodlottige ziekten ontstaan door het verwaar- loozen van een nierkwaal. gezelschap „Arion" het „diamanten" paar o ni serenade. De muzikanten werden uitgencq- digd binnen te komen met het bestuur. De voorz. de heer G. Stagt sprak feestvierenden toe. Een wonderlijk sterk paar menschen, die jubilarissen. De stevige handdruk van don 89- jarigen man zou aan een jongen man doen denken. Zijn geheele voorkomen doet donken Fosters Rugpijn Lieren Pillen leiden de aan iemand van hoogstens 60 jaar. Gul en leren zachtjes tot gezondheid terug, zij her- hartelijk werden de muzikanten en het be nieren stellen haar kracht tot het fytreeren van het bloed en het afvoeren van de schadelijke be- standdeelen daaruit, welke de oorzaak vor men van rheumatiek, jicht, niersteen, uier ontsteking, enz. Zij voeren het overtollige wa ter af bij waterzucht. Te Haarlem verkrijgb. bij de heeren K. v. Eden, Spaarne 38, en J. J. Göppinger, Gr. Houtstr. 147a. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel a jf 1.75 voor één, of 10, voor z6s doozen/Eiseht de echte Foster's Rugpün Nieren Pillen, hartelijk stuur onthaald en zoo waar, toen de muzikan ten een vroolijk wijsje bliezen, hotsten da twee oudjes, te midden van kinderen en klein kinderen op de maat. Nimmer hebben we een paar zulke sterke en kerngezonde menschen van dien leeftijd als echtpaar gezien. Wij kun nen niet beter doen, dan ze „nog vele jaren" toe te wenschen, want, mensehelijkerwijza gesproken, hebben z© inderdaad nog vele ja ren te goed. VOGELEN.? V.G. Bloeiende Iiyaeintlien! Naar men verneemt is aan het kantoor der General Bulb Comp. elke doos, die ni^voorV alhier voor belangstellenden en liefhebben» zien is van nevenstaand handelsmerk. O VER VEEN. Zilveren jubileum. De heer \J. H. Heijboom herdacht heden den dag waarop hij 25 jaar [een praehteollectie hyacinthen ter bezichti ging gesteld. NOORÜWIJKERHOUT. Vastenavond! Stoort men er zich op andere plaatsen in den omtrek haast niet aan, dat het de laatste Dinsdag van den Vas tenavond is, hier viert men dien dag feest, d. w. z. de jongelui, alsof het kermis is. Da menschen werken niet of bijna niet. In den middag trekt men zijn Zondags-pakje aan en geleden in dienst kwam bij de firma 1Bijvoetdkn g,aad mcn f[uka naar het dorp om den laat en Lo., alhier. j sten Dinsdag te vieren. Zoo was het ook gis- De jubilaris ontving te Bennebioek, waar hij Groote drommen jongelui, zelfs van al- werkzaam is, zoowel van zijne patroons en mede-der3j kwamen in het dorp bijeen en gingen arbeiders als van belangstellende vrienden, ge- naar het oord van vermaak, het café „Wapen lukwenschen in allerlei vorm, zoodat deze dag j van Noordwijkerhout". En a-1 spoedig gin gen de beenen van den vloer en werd er gedanst, gehost, gezongen en gesprongen. Dit hem zeker in aangename herinnering zal blijven. KANO VOO KT. Het Witte Kruis. Door de afdeeling Zand- duurde tot acht uur ongeveer. Toen werd het voort der N. H. Vereeniging „Het Witte Kruis", i halm en zocht ieder zijn huis op, in de zal op Donderdag 26 Februari a.s. 's avonds ovcriuiging thans met gerustheid den Vasben- 8 uur in Hotel Driehuizen hare jaarvergade- J ring worden gehouden. Punten van behande ling: Verslag van den secretaris, rekening en verantwoording van den penningmeester, ver slag van den magazijnmeester, verkiezing van bestuursleden wegens periodieke aftreding. VELSEN. St. Joannes de Deo. Zondag 1 Maart ver- tijd te kunnen tegemoetgaan. HAARLEMMERMEER, Brand. Bij den landbouwer v. S. aan den IJweg bij Hoofddorp ontstond een schoor steenbrand, die vrij ernstig was, zoodat icdei oogenhlik gevreesd werd dat de 'vlammen zich zouden uitbreiden. Met bovenmehschelijke inspanning werd er door de bewoners gewerkt gadert St. Joannes de Deo, onderafd. van de 'pn verderen voortgang van den brand te stui- Fabrieks-, Haven- en Transportarbeiders-1 ten, hetgeen ten-laatste gelukte. Het zou een vereeniging. Om de belangrijke punten van griocte ramp geweest zijn ind.en men den brand de agenda en het verslag der centrale raads vergadering onlangs te Utrecht gehouden, le 'het voor ieder lid noodzakelijk deze verga dering te komen bijwonen. De debatingcliiblessen, die door ongesteld heid van onzen Zeereerw. beer pastoor on derbroken zijn geworden, zullen Donderdag 5 niet had kunnen stuiten, daar er ruim 70 stuks vee (koeien en paarden) op stal aanwezig waren, terwijl er grloote voorraad van hooi en ongedersehte granen aanwezig was. De bewoners hebben dus wel voldoening voor hun hard werken. Gegund. Het wederapbouwen van d« Maart wederom aanvangen en zullen in het ;«^angs afgebrandejjrwte toen^ij^met bij vervolg iederen Donderdagavond gehouden worden. IJMUIDEN. Een wrak. Maandag passeerde de stoom trawler V L 7 (Louise) op 52 graden 34 minu ten N. B. en 3 gr. 15 O. L. een wrak. Een mast was gebroken, de gaffel met zeil van den anderen mast stak boven water uit. Vermoe delijk is het 't wrak van een logger. BEVERWIJK. „H o f d ij k". Voor een goed bezette zaal voerde de R. K. Tooneeivereeniging „W. J. Hofdijk" van Wijkeroog de Triomf des Krui se s gebouwen, te Nieuw-Vennep, eigendom van den heer Udo te 'sGravenhage is bij aanbe steding gegund iaan de aannemers A. den Ouden en M. v. Baaien, beiden te Nieuw- Vennep. HOOFDDORP. Biosooopavond. Dinsdagavond gal de N. V. Leliebioscoop te Leiden een voor stelling voor de St. Jozefs vereeniging in de St. Jopephschool, alhier. De zaal was tol achter toe gevuld. Een leuk programma van wel 'n doizijn lach-nummers werd vlot afge werkt. Den geheelen avond hebben de aan wezigen hartelijk gelachen, 'lot slot werden op. Waar het voor den tweeden keer is, dat i nog twee blijspelletjes opgevoerd, die met wij deze vereeniging dit door en door Room- J minder succes hadden. 'tWas een gezelliga sohe drama iSügen spelen, moet aanstonds war- avond AnTIO.illll»»! lll.'O TT A ï'TVl .Art! rl li A1 d KnitmiOYManl/WA 11 11 I.' «nmntrnyinJ Jb, ni/\4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2