news Oil DEK OMTREK Sociale Berichten. Leger en V!oot. Letteren en Kunst. Van overal. Staten-Gsneraa! KERKNIEUWS. scheldwoorden. De "wethouder werd door den veldwachter geverbaliseerd, en toen de "wet houder gekalmeerd en de overige raadsleden van den 6chrik bekomen waren, werd num mer één,der agenda aan de orde gesteld. Onderling vermaak. In het rijijkskrank- linnigehgesticht te Medemblik is door eenige patiënten een gezelschapje gevormd met het doel, zoo nu en dan een soiree, waar o.a. ko mische voordrachten zullen worden gehou den, hun mede-patiënten aan te bieden. Heeft Cats niet gedicht: „Hij is eerst verstandig man, Die voor gek goed spelen kan"? EERSTE KAMER. (Yervolg der zitting van gisteren.) Begrooting van Waterstaat. De MINISTER komt vervolgens tot de «godsdienst-circulaire" van den heer Regout, eijn voorganger. Spreker heeft nergens gezegd, dat het de bedoeling van den heer Regout is geweest, de aanhangers van ©enigen godsdienst te bevoordeeien. Er is hem van dit streven Üan ook niets gebleken. Toch heeft hij dadelijk de circulaire in getrokken en wel omdat hij die in strijd achtte met de hooge positie, welke de re geering tegenover den go i-dienst moet aan nemen en zelfs in strijd met de Grondwet. Zoodra de Staat onderscheid gaat maken ten aanzien van godsdienst, dan weet men niet, meent spr., waai' hij eindigt. De gods dienstige geschillen zouden wel er mee wor den verscherpt. De heer Regout heeft al leen gesproken van Katholieken en niet- Katholieken en is gaan uitrekenen of eerst- genoemden hun evenredig aandeel hadden in de benoemingen, maar als nu eens alle anderen gingen doen, zooals in de eerste plaats de Israëlieten en andere kleine'kerk- ge nootschappen Volgens de Grondwet mag de regeering mot weten van godsdienst bij benoemingen, zij moet de burgers behandelen als behoor den ze tot één godsdienst. Spr. beroept zich hier op wijlen Minister Heemskerk cn op Prof. Buys, die van pre cies dezelfde meening zijn. Nu de nachtarbeid van vrouwelijke amb tenaren. De heer Regout nam als voorbeeld de „Bonneterie", maar hij vergat naar de par ticuliere H.U.S.M. te gaan, waar vrouwe lijke ambtenaren ook des avonds, vaak tot half twaalf werken, naar de Telefoon, waar meisjes nog om elf uur eerst in dienst ko men. Waar de arbeidswet dit niet verbiedt, oordeelt spr. het niet goed, dat de Staat dat aan eigen ambtenaren verbiedt. Ten aanzien van den kindertoeslag wil gpr. gaarne de geleverde beschouwingen, waarvoor hij wel voelt, nader overwegen. Ock daarover wacht 6pr. een rapport. De heer REGOUT repliceert dat zijn cir culaire werd gemotiveerd door den abnor- rna'en toestand, die onbillijk was voor de belijders van een bepaalden godsdienst. Die abnormale roes:and rechtvaardigde den bui tengewonen maatregel. Wat den nachtarbeid van vrouwen aan gaat; de eigenlijke nachtarbeid bestaat bij de spoorwegstations niet, wel avonddienst. •Bij de telefonie zijn alleen vrouwelijke ambtenaren in dienst en kan men bezwaar lijk alleen voor den nacht mannen aan steken. In Duiischland wordt bij de poste rijen niet door vrouwen gewerkt. De MINISTER dupliceert, waarna de be grooting wordt aangenomen. Ka goedkeuring van een paar tractate®, fe de Ecg rooiing van Bnitenl. Zaken aan do orde, waarbij de heer ZIJLMA, dan kende voor de toezegging van het publicee- ren van de vers lagen van den landbouw- eonsulent in Londen, aandringt op het be noemen van een landboawconsulent voor. DuitscMaud met het oog op de snel toene mende landbouwrelatios met dat rijk. Be heer VAN KOL waardeert ten zeer ste, dal het arbitrageplan-Bryan door on zen minster belangrijk veribeterd is over genomen. Hij klaagt over geringe belangstelling en achting voor, zelfs bekendheid met het be staan van ons land in het verre Oosten, speciaal met ons land als koloniale mogend heid. Vervolgens bespreekt hij de kansen van de derde vredesconferentie, de regeering aansporende, die te bevorderen. Hij hoopt, dat in zake Timor niet zal wor den toegegeven. ALs het betwiste stuk grond aan het Portugeesche wanbeheer wordt uit geleverd, is het te wachten, dat veel be rooide inlanders op ons gebied zullen vluch ten. Spr. waarschuwt voorts tegen de Ban ket oog verliezen, totdat mij elke hoop op ecu vergelijk ontnomen is, waarbij alie opschud ding wordt vermeden, en dan....' „Nu 1 U kunt wel terstond zeggen, v at dan? want znlk een vergelijk bestaat er met. Dus, wat dan?" ,-Dau zou ik, zeer tot mijn spijt genoodzaakt zijn, de twee gendarmen, nie reeds hier be neden post hebben gevat, naar hovun te roe per om hun uwe dochter met de noodige in structies over te geven." Een kreet van woede ontsnapte aan de borst der rijksgravin. Ook Aaèie verschrikte; dat overtrof dan toch de stoutste verwachtingen, „maar iu heb niemandal tegen mijn cchtge- nooii" zeide Adèle angstig. „Ban is de zaak eenvoudig afgedaan; wees zoo goed met mij mee te gaan." „ellendeling! Ontaardef kreet do rijksgca ving buiten zich zelve. Maar moeder!" zeide Adèle sineekend. „Mijn vloek zal je vervolgen!" De procureur-generaal haalde onmerkbaar zijne schouders op, terwijl Adèle radeloos hare handen wrong. Op dat oogenblik verscheen de hofmaar schalk, wiens hulp de oude gravin had inge roepen. „Mijnheer von Momiers," riep ze hem te- Et moet, „bescherm mij tegen dezen ellende ling, d;e mi, ia m'n eigen huis beleedigt!" „Ik schrijf veel ten goede toe aap de opge- v. .veilheid, waarin uwe doorluchtigheid ver keert," zei thans de procureur-generaal koel en afgemeten, „maar ik meet u verzoeken, uwe woorden in een minder beieedigenden verin te kleeden, wilt ge niet de ondervin ding opdoen, dat geen maatschappelijke m- Lslamietische beweging. Door de Jong-Tur- ken worden millioencn beschikbaar gesteld om onrust te stoken in landen waar islamie- tische bevolking is. Ook voor ons is dat van het hoogste belang! De Min. van Buirenl. Zaken, 'de heer LOU DON, antwoordt, dat de werkzaamheid van den Londensclien landbouw-consulent geens zins is verhinderd. Spr. zal alles doen om juiste berichten omtrent Nederland ook in het Oosten te doen verspreiden. Het eind'- epS op J.OOA pjtuioQ "poyj; qeq u«a ^loddn.t Vredesconferentie hoopt spr. in Maart te ontvangen. Overigens is de Minister al in onderhandeling met verschillende Staten, in de eerste plaats met Rusland. De zaak-Ti- mor is in handen van arbitrage. Hij kan daarover dus weinig zeggen, maar zal een onderzoek doen instellen naar de gepubli ceerde gruwelen. De aandacht blijft geves tigd op de pan-islamietische beweging. De begrooting wordt hierna aangenomen. De Kamer gaat uiteen. EEN PRAATJE UIT SCHOTEN. Hé, zco zal men zeggen, een praatje uit Schoten, dat hebben we nog niet gehad. Neen, waarde lezer, dat is zoo, en toch wordt er op Schoten zooveel gepraat, door iedereen en over iedereen. Daar hebben we allereerst do kwestie tus schen den heer Verkooy en den ontvanger. Velen met mij zullen zich afvragen, of het nu wel bepaald noodig was, om direct met zulk grof geschut te beginnen on bovendien, de raad heeft toch reeds besloten om binnen kort die kwestie van ontvangen en uitgeven geheel te herzien en is slechts wachtende op hetgeen B. en W. in dezen zullen doen. M. i. maakt de heer Verkooy zich hierdoor zeer impopulair, wat hij zelf toch niet gaar ne zal wenschen. Zoo heb je 1915 en als de bom dan eens verkeerd springt, wat dan? Want iedereen voelt toch, dat er in bene gemeente, die in zulk een korten tijd zoo ontzaggelijk gegroeid is, wel eens fouten zul len voorkomen. Op do 2c plaats is de a.s. raadsverkiezing hier het onderwerp van alie gesprekken. Nu, belangrijk is ze zeer zeker. Reeds van 2 partijen is bekend wat ze zuilen doen. De S, D'. A. P. meent dat die 3 zetels haar toe komen. Natuurlijk, een brutaal mensch heeft de halve wereld. Meer nog, de candidaten' zijn er ook reeds. Het oude stelletje. Dat ze met eere mogen sneuvelen, wat trou wens niet erg zal zijn! Daar zijn er meer die een mensehenleeftijd candidaat zijn geweest. Verder hoor ik, dat ze alle samenwerking met de vrijzinnigen hooghartig hebben afge wezen. Ze denken er alleen wel te kunnen komen, wat ik sterk betwijfel, gezien de rare sprongen, die de S. D. A. P. gemaakt heeft in de bekende portefeuillekwestie. Dat allé kiezers dat toch eens goed inzagen. Naar ik verder verneem, stellen de vrijzinnigen maar één candidaat. Dat lijkt mij beter gezien. Rest dus nog de vraag: Wat zullen de recht- sche partijen doen." Zullen ze 3 of 2 plaat sen bezette::. Voorwaar een moeilijk geval, waarbij bij mij direct twee vragen naar voren komen en deze zijn: Is rechts onredelijk om deze plaat sen op te eischen of niet? Het is wei waar, links denkt er zoo niet over, wiant als ze rechts er kunnen uitknikkeren, zullen ze het heusch niet laten, daar hebben we op Schoten wel de voorbeelden van! Maar rechts moet ook het voorbeeld geven en we hopen toch ook al onze candidate:! gekozen te krij gen, daarbij zooveel mogelijk principieel blij vend. Daarom, laten alle rechtsche kiezers nu eens allen medewerken, om hun leger zoo groot mogelijk te maken. Wie zijn belas ting nog vóór 1 Maart betaalt en zijn biljet ten raadhuize toont, komt nog op de kie zerslijst. Rekent erop, de strijd zal hevig] zijn en niemand kan en mag gemist wor den. Wellicht komt over eenige dagen wel een besluit van de reditsche partijen, waarover dan wel eens gepraat zal warden door OBSERVATOR. HEEMSTEDE. Annhesleding. Bij de Maandag gehouden aanbesteding van het verdiopeu van de van Merlenvaart is .ingeschreven door: Gebr». Goossens te Haarlemmermeer, voor 563; B. van Groningen te Nieuw-Vennep voor 518; B. de Blauw voor 647.25; A. van der Lin den voor 495; R. van der Putten voor ƒ595; de drie laatsten alhier. Het werk is gegund aan A. van der Linden. IJttUIDEft. Van zeilschip tot motorboot. Een mooi werkstuk op het gebied van on zen vaderlandscheu scheepsbouw is Zater dag j.l. voor Fransche rekening afgeleverd geworden, schrijft het „Hbld." sitie zóó hoog staat, om ongestraft ean amb tenaar in de uitoefening zijner bediening te mgen smaden." „Maar, lieve hemel, waarde heer von Wil- lersdorf, wat is er voorgevallen," kreunde de hoveling. „Het spijt mij, heer hofmaarschalk het Is mijn geheim met; doch vraag het aan me vrouw de gravin. Zij kan het u zeggen," gaf de procureur-generaal ten bescheid. „Die daar," begon eindelijk de oude gravin, terwijl ze met een gebaar van onuitsprekelij ke verachting met den duim over haren schouder naar achteren wees, „die daar wil mijn dochter met geweld wegvoeren „Maar, m'neer von Willeredorf, waarom wilt n „Omdat er een wettig gegrond verzoek tot mij wordt gericht," antwoordde deze koel. „Ja, maar dan...." „U weet nu genoeg, heer hofmaarschalk»" sprak nu de ambtenaar beslist, „wanneer u de dames een dienst wilt bewijzen, breng dan mevrouw de rijksgravin aan 't verstand, dat in Beieren iedereen zich aan de wetten heeft te onderwerpen. Begrijpt zij dat binnen vijf minuten niet, dan ga ik over tot het gebruik maken van maatregelen van geweld." „Maar, lieve hemel!" jammerde de hof maarschalk, wien tegenover zulk een nooit beleefden staat van zaken het zweet uitbrak. „Ik heb zulks willen vermijden uit respect voor de maatschappelijke positie van me vrouw de riiksgravin. Ik ben daarom persoon lijk gekomen, om zeker te zijn, dat alle denk bare discretie zou worden beoefend. Daar ik echter zie, hoe mijn inachtnemen van alle vormen wordt beloond, trok ik mii om DieU dag 's middags pon 12 uur koos de motorboot „Jules Henri" te IJmuiden het ruime sop en kwam na een proefvaart van ruim 12 uur behouden te Vlissingen aan. De „Jules Henri" is oorspronkelijk een van de weinige nog bestaande aeiltankschepen ge weest, behoorende Yimonts reederij te Mar seille. De directie vond het echter ten slotte voor- deeliger om het schip van moto: en te voor zien. Om echter het schip dezelfde laadruim te te doen behouden moest het ook vergroot worden. Onder de scheepswerven, die aangeschre ven werden, waaronder verschillende Engel- sche, was ook Wiltons Scheepswerf te Rotter dam, die verklaarde in staat te zijn binnen den door de reederij gestelden korten tijd het schip weer af te leveren. Het vaartuig, dat een lengte had van 76 meter, werd nu, na van de masten ontdaan te zijn, eenvoudig in tweeën gezaagd en in het midden werd er een gedeelte van 17 me ter tusBchen gezet. Do Nederlamdsehe Fa briek van Werktuigen en Spoorwegnmtorieel te Amsterdam plaatste In het nieuwe gedeelte twee Diesselmotoren, elk van 500 P.K. De aldus verkregen motortankboot meet 93 bij 12.25 meter en heeft bij een diepgang van 5,80 meter een laadvermogen van 3000 ton olie. Het vaartuig vertrekt van Vlissingen eerst naar de Zwarte Zee en zal verder geregeld loopen tusschen Europa en Amerika. EERBIED VOOR DEN PAUS! Uit den Vastenbrief van Z.Em. Kardinaal Kopp, welke gewijd is aan het loeren van meer eerbied voor eu onderwerping aan den Paus en het Pauselijk gezag, citeeren wij hier eenige zinsnede, die ook voor ons land van belang zijn- De kardinaal zegt daarin: „De Katholiek verneemt uit de stem van den Paius de ingeving van den H. Geest, en daarom vraagt hij niet naar net „hoe" en „waarom", maar volgt de vingerwijzingen, van den Paus met Onvoorwaardelijk vertrou wen. Hij laat zich daarin niet van zijn stuk afbrengen, al mag ook dé wereld daarover smalen en lioonen. Hij trekt Zijn woorden niet in twijfel met de opwerping, dat het slechts zijn raadgevers zijn, waarvan het bevel uit gaat; hij beweert niet met haastig oordeel, dat de Paus niet goed onderricht is, als zijn eigen gebrekkig inzicht niet spoedig de be- teekenis van een pauselijk bevel vermag te vatten; want hij weet, dat met dergelijke uit vluchten meer dan eens de ongehoorzaamheid en de opstand begonnen zijn. „Daarom aanvaardt een goed Katholiek de woorden van den Paus, zooals Hij ze gespro ken heeft en wil zien verstaan; hij tarnt er niet aan, noch verwringt hij ze naar zijn in zichten, maar hij aanvaardt ze met oprecht en kinderlijk geloof. Hij vraagt niet, of de vingerwijzingen va® den Paus "ook voor hem gelden, hij weet, dat de Paus voor allen spreekt. Hij beperkt niet de grenzen, bin nen welke het woord des Pausen te beslis sen heeft, het kinderlijke vertrouwen kent deze niet;. Hij vit niet op het Pauselijk woord, noch zoekt onbekende raadgevers, maar met Vreugdevolle bereidwilligheid onderwerpt hij zich aan de leiding van het éóne opperhoofd der Kerk." DE 64STE AFDEELING VAN DEN NED. R. K. VOLKSBOND. Te Maassluis is de 54ste afdeding van den Ned. R. K. Volksbond gesticht. De instal latie-vergadering zal plaats hebben op Zon dag 8 Maart. oorlogsoefeningen. Bij het 4e regiment veld-artillerie te Eden is een belangrijke oefening begonnen, die tot 27 Februari zal duren. De 3e batterij van dat korps onder commando van den kapitein Boom houdt eene mobilisatie-oefening waarbij de batterij op sterkte zal worden gebraoht met gehuurde paarden, waarbij zooveel mogelijk de oorlogstoestand zal worden nagebootst. Gisteren voor 4 uur moesten alle paarden (plm. 130) aanwezig zijn; de aangekomen paarden worden dadelijk beslagen en apge- tuigd; met de oorlogsharnachementen. Heden zou de batterij een niarsch van 85 K.M., houden en Donderdag e®110 schietoefening met scherp. VISCH VOOR HET LEGEïfc Daar een bij de brigade grenadiers en ja den wachtmeester der gendarmerie in mijn plaats verder te laten handelen." De hofmaarschalk greep den procureur-ge neraal nog juist hij z'n jas, toen hij reeds ln de deur was. „Maar, m'n waarde von Willerdorf! Hoe kunt gij 't hare doorluchtigheid aanrekenen mijn hooggeachte mevrouw de gravin. fils d© „Laffe vent!" prevelde de oude vrouw, wier Grieksch bloed zich nog maar altijd niet wil de verloochenen en tot bedaren komen. „Ik zwicht alleen voer geweld; gebruik dat, als ge er brutaal genoeg toe zljt. Ik zal de be scherming des konings inroepen.' „Mevrouw von Helmberg", zeide de procu reur generaal, terwiji hij schielijk en vast beraden op Adèle toetrad, „wilt n mij vol gen, of wilt ge het op de tus-schenkomst der gendarmen laten aankomen?" „Ik volgde u", gaf Adèle ten antwoord, na een schuwen blik op hare moeder te hebben geworpen. „En ik verloochen je! Ik vervloek je!" riep de gravin woedend. „Maar mama, wat moet ik dan doen?" „Ik heb u geen raad te geven," merkte de procnreur-generaal aan, maar het schijnt mij het verstandigste toe, dat u naar nwen echt genoot terugkeert, dien ge nooit had moeten verlaten." „Bemoei je met je zelf", riep de oude gra vin, die in de opgewondenheid alle maat van wellevendheid scheen te hebben verloren. De procureur-generaal wierp haar slechte een medelijdenden blik toe. „Welaan, ik hen bereid," zeide Adèle. De gravin stompte met cte hand den gers genomen proef met de verstrekking aan de manschappen van zeeviseh in plaats van vleeseh of spek bij het middagmaal goed heeft voldaan, zal ook hij de overige korp sen van het leger dergelijke proef worden genomen en zoo die Inkt, is definitieve in voering van dit voedingsmiddel te verwach ten. TWEEDE GEVELWEDSTRIJD TE LEIDEN. Men meldt uit Leiden aan het „A. H.": Vanwege het gemeentebestuur zal als twee de gevelwedstrijd in het eerste kwartaal 1916 een beoordeeling plaats hebben van de gevels der huizen welke in het tijdvak tusschen 1 Januari 1914 en 1 Januari 1916 binnen de gemeente Leiden zijn voltooid. Van eiken gevel zal- de waarde uit een aestketisch-bouwkundig oogpunt beoordeeld den, beschouwd, zoowel als onderdeelvan het gebouw als in verband met zijne om geving. De wedstrijd zal omvatten drie rubrieken en wel: a. dienst en utiliteitsgebouwen, b. woongebouwen, c. arbeiderswoningen of com plexen daarvan. Gebouwen opgetrokken van overheidswege zijn van mededinging uitgeslo ten. De beoordeeling zal geschieden door een jury van drie leden, die rechtstreeks noch zijdelings bij den bouw van een of moer der mededingende gevels mogen betrokken zijn. De bekroningen zullen worden toegekend aan den ontwerper van den gevel en aan hem voor wiens rekening de bekroonde gevel is gebouwd en do bekroningen zullen bestaan in verguld-zilveren, zilveren en bronzen me dailles, benevens eervolle vermeldingen. ESPERANTO. In den loop van het vorige jaar zoo meldt de „Msb." vroegen eenige arbei ders-esperantisten in Stuhlweissenbui'g ver gunning om een propaganda-vergadering te beleggen, doch het hoofd der politie weigerde die vergunning, zeggende dat, Esperanto' een dieventaal was. Dit verwekte een storm van verontwaardiging, niet alleen onder de es perantisten, doch ook onder andere staatsbur gers, die hierin een schending zagen van het vereenigingsrecht. óm welke roden zelfs een interpellatie in het parlement is ingediend door Mgr. Giesswein. Het politiehoofd is dan ook wel op zijn besluit moeten terugkomen, en de vergunning is kort daarop verleend. Maar 't gevolg van dat alles was een prachtige pro paganda v-oor Esperanto in geheel Hongarije en vooral in Stuhlweissenburg, waar nu een piaar honderd personen den cursus volgen, die op den propaganda-avond .is gevolgd. De gestolen schilderijen uit het Ikit- sehe museum. In het „Hbl. v. Antw." le zen we, dat de man, die te Parijs is aan gehouden wegens het plegen van een schil derijendiefstal in het Britseh museum te Lon den, drie jaar geleden deel genomen heeft aan een schilderij diefstal to Brussel, op do En- trepotlaan. Die man heet Raymann. „Een zijner vrienden, zekere Talbot, werd eveneens te Parijs aangehouden, en Vrijdag, rond den middag, hield de politie van Brussel nog drie personen aan en 't eerst zekeren. Gas ton Godcniu, die per depeche uit Parijs aan de Brusselsche politie gesignaleerd was. „Men moest zich haasten: immers, de mor- geimitgave der Parijzers bladen ging te Brus sel aankomen en de leden der bende, die te Brussel verblijven, zouden er de aanhouding te Parijs in lezen en dan stellig hunne maat regels nemen. „De policie-officier Claessens liet geen tijd verloren gaan. 'Hij ontdekte welhaast, dat die G-odeau niemand anders was dan een juwe lier van de Zuiderstraat. M. Claessens ging er naar toe en vond hem inderdaad in zijnen winkel zitten lezen in een Parijzer blad. Ik ben officier der rechterlijke politie, zeide hij. Ik kom Dat doet mij plezier, was het antwoord van Godeau. Gij komt mij zeker nieuws bren gen van mijne portefeuille? (Godeau had na melijk onlangs op den trein Parijs-Brussel zij ne portefeuille verloren). Hij lachte tevre den. Dat juist niet, antwoordde de policie- officier; ik kom u aanhouden. „Godeau liet zijn gazet vallen en de vrouw, die zich in zijn gezelschap bevond, viel in zwijm. „Toen de commissaris verder inlichtingen vroeg, zwoer de juwelier bij hoog en laag, dat hij Raymann nauwelijks kende. „De officier wist hem echter nog eenige inlichtingen te Ontlokken en kwam zoo in eens alles te weten, wat hij weten moest. „Godeau en zijn gezellin, de 39 jarige Ame- siok voortdurend op den vloer, met. den an der sloeg zij haren waaier voortdurend op de leuning van den stoel. Heur gezicht was hoogrood, liare oogen stonden wiid open en waren met bloed beloopen. Hadden ouder dom en lichamelijke zwakte haar niet aan den stoel vastgekluisterd, dan zou zij wellicht in haar woeste energise vergeten hebben, dat zij niet meer leefde in den kring van haren volksstam, wiens vorsten een gewelddadig optreden tot hunne gerechtigde eigenaardig heden telde. Wat de hofmaarschalk betrof, die stond versteld. Freule Adèle von Falken- horst was opeens mevrouw von Helmberg, zonder dat zelfs hij wist, hoe of wat! Adèle stond op en wankelde meer dan zij ging naar de deur; de procureur-generaal was vlak achter haar. „Als je den drempel overschrijdt»" riep de gravin hijgend, „dan verbreek je eiken hand tusschen u en mij." Adèle stond aarzelend stil. De procureur- generaal vatte bare hand; zij voelde zich een oogenblik zachtjes voortgetrokken; de deur sloot zich achter haar; van binnen weerklonk een rauwe gil; toen werd er driftig aan de hel getrokken. „Laat mij los! Ik wil naar mama!" fluis terde Adèle, door een angstig voorgevoel ge kweld. „Niet meer ln deze kamer, geaohte me vrouw", gaf de procnreur-generaal ten ant woord. „Wanneer u meent, dat uw mama een ongeluk is overkomen, dan zal ik daarnaar informeeren. Wanneer u echter naar binnen gaat, staat zulks gelijk met een herhaling van hetzelfde tooneel" lia Chargeais, worden aangehouden én toen ging Mo politie naar zekere Jeanne Willems, Deze loochende niet Raymann te kennen. „Te meer, men vond in haar bezit eene me nigte juweelen en zilverwerk en eindelijk op den bodem eener kist een ontvangstbewijs voor de huur eener brandkast in eono bank. „In die brandkast vond men eene nieuwe partij horloges, stempels, tabaks- en snuifdoo- zen, medaillons en andere juweelen met dia manten en paarlen bezet, kortom, goed genoeg om een juweelenwinkel te openen. Waar kom: dit alles vandaan? vroeg de policie-officier. Dat "weet ik niet. M. Raymann heeft mij gevraagd dit alles te bewaren, in af wachting dat hij er zelf thuis plaats voor heeft. „Daarop werd de juffrouw eveneens aange houden. Nu ging men naar de woning van Raymann Rozendalgang, en daar vond men schilde rijen, zilverwerk en Belgische en Fraasehe bergbricfkens, voor een» waarde van 1500 fr. Bij den juwelier Godeau werd niets ver dachts gevonden. Men heeft zich bepaald bij het opmaken van den inventaris van alles, w.afc er in den winkel was. Godeau, Amelie Chargois en Jeanne Wil< lems werden zooals we reeds gemeld heb ben, onder aanhoudingsmandaat opgesloten. Een griezelige bagage. Do volgende ge schiedenis, die eeu overtuigend bewijs levert voor do eigenaardigheid der Ohineezen, wordt door Russisch-Oost-Aziatische bladen medegedeeld: De conducteur van een tusschen Charbin en Kuantschendse loopenden trein, van den Mandsjoerijschen spoor, ontdekte in eeu com partiment derde kiaose eeu hem verdacht voorkomend, zeer groot pak, dat onder een zitbank geschoven was. Toen hij het van on der de bank weg wilde 'halen, bemerkt© bi; dat het zeer zwaar was en tegelijkertijd ver wijderde een dicht bij het pak zittende Chi nees zich op verdachte wijze uit do eaupe Deze werd echter door do conducteur aange houden, die bij het eerst volgende station een gendarme riep, om het pak te onderzoe ken. Bij liet openen van het pak kregen de nieuwsgierige reizigers iets te aanschouwen dat slechts voor sterke zenuwen bestemd was. In de deken bevond zich het verminkte lijk Van een Chinees, waarvan de ledematen van den romp gescheiden waren. Om de lijk lucht te verdrijven, waren de ledematen ge schroeid en met tabak bestrooid. Bij deeen OTitzettenden aanblik ging een luide kreet uit de aanwezigen op. De arme Chinees, aan wien het pak toebehoorde, werd gearresteerd, want men dacht begrijpelijkerwijze a" n een afsehuwelijken moord. Bij het verhoor van den Chinees bleek echter, dat dit niet het go- val was. Tc Charbin was de oom van den zonderlingen reiziger een natuurlijken dood gestorven. Zijn bloedverwanten te Moekden besloten den overledene in zijn geboorte grond te hegraven en zonden zijn neef naar Charbin, om het lijk tc halen. Teneinde het gewoonlijk zeer kostbare lijken transport te vereenvoudigen, was de neef op het denk beeld gekomen, het lijk te mutileeren eu ge deeltelijk te verbranden. Bij zijn verhoor bleek dat reeds zoo menig Chineezeniijlc op deze wijze vervoerd was geworden, waardool ook de arme Ofimeezen luinnê familieleden oen begrafenis konden lal en ten deel vallen, zooals hunne leer dit voorschrijft. Oplichterij. In Frankrijrijk heeft mort een aantal personen gearresteerd, die be schuldig:! worden van oplichting, waarvan een groot aantal fabrikanten en kooplieden liet slachtoffer zijn geworden. Uit een onder zoek blijkt, dat zij in den tijd van 18 maande® meer dan een mfllioen francs door deze op lichtingen hebben verkregen. Meer dan 60P aanklachten zijn bij den rechter, die belast te met liet onderzoek, ingediend. De bende heef* zijn zetel te Parijs. Door advertenties steldi zij geld ter beschikking van kooplieden, dié hun" zaken wilden uitbreiden. In elke stad bevond zich een medeplichtige, die de perso nen, welke hierop -ingingen, in corresponden tie bracht met een kapitalist, die zijn geld nuttig wilde beleggen. Deze eieéhte dan een onderzoek van de boeken door den deskun dige, rlie een som, varieerend van 560 tot 10,000 francs, voor zijn dienstén vroeg en het rapport van zijn onderzoek aan den geld schieter zond. Eenige dagen daarna ontving de geldyra- ger van' dezen een brief, waarin lui zijn ver ontschuldigingen aanbood, doch verklaarde niet op de zaak te kunnen ingaan, daar het rapport hem was tegengevallen. Om vpiv trorrwen te wekkeu sierden de oplichters zich met de rosette van het Legioen van Eer, Vele arrestaties worden nog verwacht. Naphta-reservoirs in brand. Reuter meldt uit Bakoe: De brand in de ïuiphta re servoirs van de JBakunitwerke" duurt voort. Reeds zijn 18 reservoirs met meer dan 500 00(1 heeft gelijk," zeide Adèle na even t« hebben nagedacht. Niettemin hieven heiden nog eenige minu ten in de voorkamer, totdat Adèle yau de dienstboden had vernomen, dat haar mama» na een oogenblik bewusteloos te zijn geveest* weder tot bezinning was gekomen. XVI. IRMA VON HELMBERG. Deze storm was nochtans niet de eenige, diie op dezen voor de gravin zoo noodlottige® dag over haar zou losbarsten. Weldra had haar krachtige geest de zwakheid overwon nen, welke aan haar gebrekkelijk lichaam hei bewustzijn had ontnomen. De procureur-generaal had Adèle gebracht naar het hotel waar de majoor ven Helm berg haar verwachtte. De procureur-generaal bleef nog eenige oogenblikken, om de laatste formaliteiten te vervullen; nadat zijn proces^ verbaal onderteekend was, liet hii de twe£ zoo lang geseheiden echtgeuooten aan hu® zeiven over. Aanvankelijk droegen' de gezegden des ma* joors den stempel van een zekere be schroomdheid. Hij wist niet of Aaele den ges weldadigen stap, dien hij ten leste gedaan had, als een beleediging opnam. Hij trachtte daarom dien te rechtvaardigen door de nood zakelijkheid, door den dringenden toestand vóór den oorlog, en door het onheusch ont haal, hem door haar mama te beurt gevallen» (Wordt vervolgd.J imjuuuj_ii.Miaii«-üjiiw■nnn TLT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 6