DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. "saa-j 400 300 err- 15u r-„- 100 nr 60 2™ buitenland. Kindephuisvest 29-31*33, Haarlem EERSTE BLAD. DE VASTENMA6DEMENTEN DER NEUEiSLAKDSCHE BISSCHOPPEN. STADSNIEUWS KIEIWS UIT OEN OMTREK UIT DE ZAANSTREEK HON DER DAG 26 FEBRUARI 1914 38st« Jaargang No. 8374 Bureaux van Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 1426. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Haarlemsche Alledacjes No. 1265, heropening. KORT Gt'ïRZICHT. UWE HURLEMSCHE CMRUT I 'ABONNEMENTSPRIJS* Per I maanden voor Haarlem v /J-® Voor de plaatsen, waar een agent ls gevestigd (som der gem j - 1.35 Voor da overige plaatsen in Nederland franco per post 1.80 Afzonderlijke nummers 1000 PRIJS DER ADVERTENTIëN» Van 1—6 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 et Bniten Haarlem en de Agentschappen 15 ct per regeL BuitenL 20 et Reclames dubbel tarief, Dienstaanbiedingen 25 ct (6 regels), driemaal voor 60 ct.ja contant). Alle betalende nbonné's op dit blad, die in het bezit eener verzekeringspolis «Un, zijn volgent de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voort GULDEN bij Aflfl «nTTYjj»Nf ve AAI GULDEN btf TIJ GULDEN b« 4 fill GULDEN bij ftp GULDEN bij 15 GUITEN bg verlies van één andere*, vinger. De nitkeerlng dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij «Hollandscbe Algemeene Verzekeringsbank" te Schiedam. I AGENDA. 27 Februari. Gebouw S t B a v o Ned. E.K. Volksbond Propagandaclub. Paleis van Jmstitie half 2 Bureau van Consultatie. Meisjespatronaat St. Roe a Nassaulaan 50_ t/j—S'A uur Spaarbank. St Vincentiu6-bibliotheek N. Groen markt 'savonde van 714—9 uur geopend. St. Vincentius-bibliotbeek Schoter kwartier bij de kerk 89J4 uur geopend. Teyler Museum Tentoonstelling van teekeningen, beboorende tot de kunstverzame ling van Teyler's museum, portretten, portret- schetsen en figuurstudies. Bisschoppelijk Museum Jansstraat ,9 Geopend eiken dag van 105 uur, tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen en R. K. Feestdagen. VOOR DE MISSIE VAN FATHER STAAL Wij ontvingen nog: Van 3 vriendinnetjes 0.70 II. Z. D. H. Mgr. P. LEYTEN, Bisschop van Breda wenscht als besluit van vroeger gegeven onderrichtingen in dit schrijven de aandacht zijner geloovigen te vestigen op de woorden van den Paulu^, waarmede de Apostel zijne leer aandringt: verwachtende de zalige hoop en de komst der heerlijkheid van onzen grooten God en Zaligmaker Jezus Christus, en Wij roe pen u toe, B. G., bemoedigt u, om als ware en heilige christenen te leven, door de hoop volle verwachting van het onvergankelijk hemelsch geluk, dat aah een christelijk leven als vergelding is toegezegd. Ons heilig geloof leert ons, B. G. dat er na dit leven nog een ander, een gelukzalig leven is, dat zonder einde zal voortduren. Dat eeuwig durend leven in den hemel genieten de gelukza ligen reeds thans naar de ziel, doch het lichaam zal in dit geluk eerst deelen op het einde der wereld bij de glorievolle komst ten oordeel van onzen grooten God en Zaligmaker Jezus Chris tus, door wien het lichaam wederom met de ziel vereenigd en, gelijkvormig aan het lichaam zijner heerlijkheid, hervormd en verheerlijkt zal worden. Ons heilig geloof leert ons verder, dat het toekomstig leven een toestand is van zuiver en onuitsprekelijk groot geluk en dat de hemel eene plaats is, waar alle kwaad buiten gesloten, waar alle goed in de hoogste vol maaktheid aanwezig is. Dan legt Z. D. H. uit dat de hemel is een plaats van zuiver, volmaakt, onvergankelijk ge luk, een plaats dus van alle geluk. Ons heilig geloof leert ons op de derde plaata, dat wij door God voor den hemel zijn geschapen en dat Jezus Christus den zoendood aan het kruis gestorven is, om de deur des hemels, die door de zonde gesloten was, weder te openen en voor altijd het Heilige der heili gen voor alle menschen togankelijk ,te maken. De hemel is dus onze eindbestemming, en het hoogste levensdoel van den mensch ligt verder dan de grenzen van dit kortstondig aardsch be staan. Ons aardsche leven, B. G., is slechts een doortocht. Zullen wij echter die Stad Gods, waarvan ons zoo heerlijke dingen geopenbaard zijn, berei ken, dan hebben we ook den eenigen weg te volgeD,. die daarheen voert, dat is i. a. w. ge zegd, dan hebben we tevens te zorgen, dat ons leven hier beneden eene waarachtige voorbe reiding zij tot het leven hiernamaals. Want ons heilig geloof leert ons eindelijk nog, B. G., dat de eeuwige gelukzaligheid ons niet onvoor waardelijk is toegezegd, maar dat z(j moet wor den verdiend, dat zij de vergelding zal zijn van ons leven hier op aarde en dat God een iegelijk vergelden zal naar zijne werkën. En ziedaar dan, de zalige hoop, waarvan de H. Paulus gewaagt; ziedaar het eeuwig heil en onuitsprekelijk geluk, waarheeu hij ons uit- noodigt verlangend en vertrouwvol op te zien. Deze vermaning van den H. Geest indach tig, richt Z. D. H. zich tot zijne diocesanen en legt hundenkt toch aan den hemel Gelooft in den hemel en verlevendigt dik- jwijls uw geloof in het eeuwig leven. En dewijl dat geloof in onze dagen feller dan ooit bestre den wordt en de hel hare pogingen verdubbelt, om het geloof in een ander leven uit te roeien; is het ook meer dan ooit zaak, dat geloof al tijd beter te bevestigen, om dat geloof vurig te bidden en dikwijls met groot geloof de be lijdenis te herhalen: „ik geloof in het eeuwig leven." Denkt aan den hemel! Hoopt op den hemel en bewaart en bevestigt die hoop als het zeker en sterk anker uwer ziel te midden der duister nissen en stormen van dit leven. Denkt aan den hemel I Verheugt en verblijdt u om bet groote loon van den hemel, en zoekt in dat blijde vooruitzicht berusting en tevre denheid in uw dikwijls harde lot, bemoedigend in den rusteloozen strijd troost en geduld in lijden en wederwaardigheden. Denkt aan den hemel, B. G. en zoekt bovenal in de gedachte aan den hemel bezieling en standvastige kracht, om een oprecht christelijk en heilig leven te leiden; dat is, om, overeen komstig de vermaning van den Apostel, alles te vermijden, wat usve zaligheid ook slechts in ge vaar kan stellen, alle plichten te vervullen, die opzichtens God, den evenmensch en u zei ven op u rusten, alles in het werk te stellen, wat uw eeuwig geluk kan verzekeren en voor den hemel nooit iets te veel te achten. En dan besluit Mgr. zijne opwekking met de woorden van den H. Paulus: Dewijl wij dan deze beloften hebben, zeer geliefden, zoo laat ons ons zeiven reinigen van alle besmetting des vleesches en des gees- tes, onze heiligmaking voltooiende in de vreeze Godsen beijveren we ons daarbij om door goede werken onze roeping en verkiezing tot het genot der eeuwige zaligheid zeker te ma ken; zóó zal ou3 rijkelijk de ingang verleend worden in het eeuwig Koninkrijk van Onzen Heer en Zaligmaker, Jezus Christus, wat Wij u allen van harte toewenschen. Ten slotte geeft dan Z. D. H. nog de volgen de vermaning tegen de zedenontaarding, di'e zich tegenwoordig openbaart in een hoogst on betamelijke kleeding en in gevaarlijke, zeden- kwetsende dansvermaken. Ernstig vermannen Wij daarom onze katholieke vrouwen en meis jes, aan die ongepaste, aanstoot gevende klee derdracht niet mee te doen, en al onze dioce sanen, zich verwijderd te houden van plaatsen, waar die "moderne, liier niet te noemen, dansen worden uitgevoerd. Wij vertrouwen, dat onze welgemeende vermaning zal worden ter harte genomen en dat onze diocesanen naar best ver mogen zullen medewerken, om het dreigend zedenbederf tegen te houden. Wegens het vacant zijn van den Roermond- schen bisschopszetel is in dat bisdom geen vastenbrief gegeven. Daarom hang1©, wie kan, De Roskam buiten. Dat is populair-maken van ons Roomsche spotblad zoo goed als 't kan. Want waarlijk, het blaadje is nog maar altijd bij de groote meerderheid onbekend. Wat zoo jammer isl NOG EENS: DE ROSKAM. Er is liefhebberij in de stad voor het ver spreiden van „De Roskam" I Wat wij geschreven hebben in de vorige dagen, heeft menigeen uitgelokt tot bespreken van de zaak, en het aantal brieven en bezoe ken, door ons ontvangen met betrekking tot u0 Ho'.skicim-colportage, is enorm! Een van de brieven hebben we, als inge zonden stuk, in dit blad opgenomen. Over andere valt later, en in den krin°- der R. K. Propagandaclub, allicht nog te spre°- ken. Doch één zaak mag hier even in het publiek worden aangeroerdde publicatie van De Roskam door het voorhangen in win kels. Met groote voldoening kunnen wij melden, eenige mededeelingen te hebben ontvangen van winkeliers, die tot nog toe (zoowaar1) steeds maar de plaats van het radicaal-anti- clencale weekblad „De (groene) Amsterdam mer hadden vooorhangen, en die nu, na onze artikelen, zulle beginnen met De Roskam in plaats daarvan I Bravo1 Zoo moet het gaan. Eén dier winkeliers schreef ons, dat hij wel een heetje bang was voor „roode" ka baaimakers, die immers zelf zoo fel moge lijk de katholieken optreden waar ze kun nen, doch katholieke propaganda met de daad iets „uittartends" durven noemen I Doch we gelooven dat die vrees ongemoti veerd is. Er Zijn er wel, die zóó denken, en we weten wel dat b.v. protesteeren tegen een fel-antikatholiek tooneelstuk, aan katholieken kwalijk wordt genomen, doch met De Ros kam staat het nog eenigszins anders. Wij heb ben zelfs tegenstanders herhaaldelijk den j geest en de pit van dit spotblad hooren roe men: en wat De Roskam doet, deden im mers zooveel jaren lang allerlei verschillende anticlericale spotbladen tegen ens? VREDESPRIJS VOOR DE JEUGD. Wij hebben vroeger reeds medegedeeld, dat door de Nederlandsche R. K. Vereeniging tot bevordering van den Wereldvrede en den Al- gemeenen Nederlandsehen Bond „Vrede door Recht" een prijsvraag is uitgeschreven voor de jeugd. Thans zijn de districtscommissiën gevormd voor de beoordeeling der ingekomen opstel len. De inzendingen moeten worden toegezon den aan het eerstgenoemde lid der commissie. Deze commissie is voor Haarlem als volgt samengesteld: L. van der Wilk Jr., Jacohij- nenstraat 17; D. de Clercq, Bloemendaal; me vrouw A. de Clercqvan Weel; M. L. van Memert; mej. C. J. IJssel de Schepper, leerares Meisjes H. B. S. Voor overig Noord-Holland (behalve Am sterdam): E. Oh. Bruins, hoofdredacteur Alk- maarsche Courant, Heiloo; Jagers, hoofd eener Openbare School, Nibbixwoude; Dr. H. Terpstra, leeraar, Hilversum. Voor Leiden: E. J. Blekkink, hoofd eener Openbare School, Leiden; Cattel, onderwij zer; mej. C. B. Renaud, hoofd eener Meisjes school; Smeets, onderwijzer R. K. Parochie school voor M. U. L. O.; P. H. Snijders, hoofd der R. K. School M.U.L.O. Voor overig Zuid-Holland (behalve Rotter dam en 's Gravenlhage): Mej. M. Hamer, on derwijzeres, Leeuwenhoeksingel, Delft; Mr. W. J. L. van Es, advocaat en procureur, te Gouda; J. de Wit, secretaris van de afdeeling Dordrecht van „Vrede door Recht", te Dor drecht. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Volgens opgaaf in de Staatscourant kwa men in de week van 18 tot en met 24 Februari 1914 te Haarlem 3 gevallen van roodvonk voor en 1 geval van diphtheritis; te Bloemen daal, Uitgeest, Hillegom, Sassenheim en Voorhout 1 geval van diphtheritis; te Haar- lemmerliede c.a. 1 geval van roodvonk; te Haarlemmermeer en te Schoten 2 gevallen van roodvonk. DE GROOTE.KERK. Men is heden begonnen met de buitenmuren der Groote Kerk aan de Noordzijde op te knap pen. Volgens een advertentie in dit nummer opent de heer G. O. van Oijen, Zaterdagavond in perceel Koningstraat 40 zijn Boek-, Papier en Kunsthandel, die op dien dag naar dat per ceel verplaatst wordt. EEN ORIGINEELE RECALME wordt door do fabrikanten van Kwartjes-Boter blijkens de advertentie in ons blad van heden avond, gemaakt. Zij schrijven n.l. een Reclame- Wedstrijd uit, waaraan door elk verbruiker,, of door elk die vanaf heden verbruiker wordt, kan worden deelgenomen en waarvoor mooie prijzen beschikbaar gesteld zijn. Ongetwijfeld zal de firma Cohen van der Laan hiermede succes hebben. FRANKRIJK. De regeering heeft een echec geleden bij de behandeling der inkom stenbelasting. De mijnwerkersstaking mislukt geheel. DE BALKAN. De Bulgaarsche gezant te Weeneu doet mededeelingen over den toe stand in Bulgarije. ALBANIë. De Grieksche bevolking van Albanië wil eigen onafhankelijkheid. MEXICO. Generaal Villa wil 'het lijk van Benton niet uitleveren. FRANKRIJK. De regeoring staat zwak. Vau den beginne af is dit reeds het geval ge weest en de heeren ministers zijn geen dag zeker van hun ministeriëel leven. Met allerlei, kunstmatige middelen trachten zij dit bestaan nog wat te rekken, doch het kan niet anders of binnenkort is de val onvermijde lijk Thans is in den Senaat de inkomstenbelasting in behandeling en daarbij worden spannende debatten gevoerd, waarbij de regeering meenig- maal bedreigd wordt. Senator Perchet verdedigde gisteren 'n amende ment van de volgende strekkirg: „Ter vervan ging van de directe belastingen, worden belas tingen ingesteld op .inkomsten van eiken aard en een aanvullingsbelasting op het geheele in komen van ieder gezinshoofd.' De Minister-president verzocht den Senaat1 dit amendement aan te nemen, wijl daaruit da-i' delijk de bedoelingen van den Senaat ten op zichte van de fiscale hervorming kunnen blijken Doch, de Senaat wilde niet en verwierp het met 140 tegen 134 stemmen. En het kabinet.bleef en men meent, dat de heeren, ook na dit echec nog wel aan zullen blijven^ al is hun positie er niet beter op ge worden. Hun ministeriëele levensdagen zijn echter geteld I De mjjnwcrkersstaking. 't Is eigenlijk de moeite niet erover te spre ken, want 't is slechts de schijn van een staking. Dit is nu reeds de tweede maal.in zeer korten tijd, dat de münwerkersstaking mislukt. Naar de laatste telegrammen melden, is de toestand in de mijnen gelijk gebelven. De sta king is algemeen In de bekkens van de Loire, van Gransac en Giers; in de bekkens in het de partementen Noord en Nauw van Calais gaat de arbeid gewoon zijn gang, behalve te Cour- rières, waar een vijfde der werklieden staakt. Op de meeste plaatsen wordt dus gewoon ge werkt DE BALKAN. De toestand in Bulgarije. Nu het land weer gekalmeerd is, schijnt Bulgarije er na de bloedige oorlogen er niet op achteruit te zijn gegaan. Dat valt tenminste op te maken uit het onderhoud van den nieuwen Bulgaarschen gezant te Ween en, dr. Passarof, met een re dacteur van de Neue freie Press e» De gezant moet daarom. gezegd hebben, dat na den oorlog het geheele Bulgaarsche volk zeer ontevreden was over den toestand; maar in plaats die ontevredenheid te too- nen door een revolutie, 6prak het die uit bil de stemubs. Die on tevredenheid was voor namelijk gericht tegen de oude regeering, wier partijen bij de verkiezingen bijna geheel werden vernietigd. Van de aanhangers van Danef kwam er slechte een in het nieuwe parlement terug; de Gesjof-partii behield slechts vier mandaten. De partijen, die bij de stembus de overwinning behaalden, waren de socialistische en de agrarische. Zelfs groote kooplieden en industrieelen stemden op de socialistische candidaten. lutusschen is de toestand eenigszins gewij zigd. Het Bulgaarsche volk heeft zijn onte vredenheid geuit, en is weer aan den arbeid gegaan. De moreele crisis kan als geheei overwonnen worden beschouwd; in het land heerseht de grootste orde. Dan merkte de gezant nog op, dat de po pulariteit van den koning niets geleden heeft. De nederlagen in den Balkan hebben ko ning en volk niet van elkander verwijderd. Integendeel, zij zijn daardoor tot een onver breekbaar geheel geworden. Het ongeluk van verleden jaar heeft wel een heele opruiming gebracht in politieke overtuigingen. De jeugd in de scholen en op de universiteiten is streng nationalistisch ge zind en de regeering kan niet anders dan een nationale staatkunde volgen. ALBANIë. Onafhankelijkheid van Epirus. Het is niet alle bewoners van Albanië naar den zin, dat zij als een eigen vorstendom on derworpen zullen zijn aan de heerschappij van den prins von Wied. Dit is nu tot uiting gekomen in het Griek sche gedeelte van Albanië, welks bewoners niet bij het nieuwe rijk wenschen ingedeeld te worden. Op verschillende plaatsen, o.a. te Chimara, waar de Grieksche autoriteiten, welke in af wachting van de Albaneescbe bezetting nog altijd door zetelden, zijn afgezet, heeft de revolutionaire regeering van Epirus de auto nomie reeds afgekondigd. De voorloopige regeering, die noch van de Grieken noch van de Albaneezen iete wil we ten, bestaat uit den vroegeren minister Sog- raphos, de legercommandant Spiromilios, de bisschoppen van Goritza, Argyrokastro en Konitza. De voorloopige regeering van Epirus ver klaart, dat, zoo de Grieken zich uit Epirus gaan terugtrekken om het land aan de Al baneezen over te laten, zij voor 'het leven en de vrijheid der Christenhewoners vreest en eigen troepen zal organiseeren om deze tegen de Alhaneesclie henden te beschermen. De bewoners van Epirus verwachten nog altijd, dat de mogendheden tusschenheide zullen komen, en voldoende waarborgen voor leven en bezittingen zullen schenken. Der- halve zullen zij eerst het antwoord van de mogendheden afwachten, alvorens met een algemeene beweging te beginnen MEXICO Hoe zal het afloopen? Dat is voorzeker de groote vraag, die thans ieder bezig houdt, die hetgeen in het onrus tige Mexico geschiedt, volgt. Men kent het geval Benton, de Amerikaan die door den aanvoerder der opstandelingen is doodgeschoten. Nu weigert generaal Villa liet lijk uit te leveren: wel mogen de familieleden van den vermoorde diens graf bezoeken. Gemeld wordt, dat generaal Villa een tele, gram zond waarin hij verklaarde, dat het uit eerbied voor den dood is, dat hij weigert het lijk van Bemon af te staan. Hij acht het heiligschennis dat lijk te vervoeren. Dat is natuurlijk maar een doekje voor het bloeden. Uit dit geval blijkt anders wel, zooals we steeds opgemerkt hebben, dat men met Villa nog verder van de wijs is, dan met Huerta De opstandelingen zijn aan de winneudt hand. Volgens officieele berichten va de op standelingen heeft, naar Reuter meldt, de re. geeringskanonneerboot te Tampico zich me', dé geheele bemanning vrijwillig aan de op standelingen overgegeven. De rebellen heb ben dus 'het eerste gewapende schip aan hun macht toegevoegd; zij vertrokken daarmede onmidddellijk om een punt aan de westkust te gaan aanvallen. De Engelsche gezant Carden, die naar Vera Cruz vertrok op weg naar Washington ver klaarde aan president Wilson belangrijke mededeelingen te kunnen doen, betreffende den toestand in Mexico. Cliineesche roovers. De Chineesche bende, die reeds in de Dong- dangstreek gesignaleerd was, verscheen op een ander punt der grens, aldus Reuter uit Saigon. Bij een gevecht sneuveldenaan Fransche zijde twee Fransche missionarissen en vielen vier gewonden. Versterkingen zijn gezonden. Onder de Annamitische bevolking is nog geen enkel feit van oproer voorgeko men- De Cochin-Chinees, die een inlandsch$ vrouw vermoordde, is terecbl gesteld. HILLEGOM. Manifest. Alhier wordt verspreid een manifest van de Afd. Hillegom en Omstreken van den Ned. Barbiers- en Kappersbond in zake de tariefverhoo-ging welke 2 Maart in werking treedt, 't Bestuur toont de billijkheid !en de noodzakelijkheid van het hooger tariel duidelijk aan. De verhooging met 50 pCt. sinds een half jaar vindt hier en daar echter nog al tegen kanting. Men beweert zelfs, dat een coöpe ratieve scheersalon zal worden gevestigd. Wie onbevooroordeeld de uiteenzetting der gron den van het manifest leest zal wel niet aaa de oppositiezijde staan. WARMOND. Waterleiding. Door den Raad is besloten in zake de drinkwatervoorziening, de plannen van het rijksbureau voor watervoorziening af te wachten en 'geen water van Boskoop te betrek, ken. HAARLEMMERMEER. Personalia. In de gisteren gehouden verga dering van Ingelanden van den Haarlemmer- meerpolder is tot Heemraad herkozen, de heer G. A. A. Knaap. Aanvaring. Gisterennacht werd een in los. sing liggend schip in de Ringvaart O.Z. en be hoorlijk van licht voorzien aangevaren door een passeerende vrachtmotor. Het was een groote schok en het schip kreeg aanmerkelijke schade. De eene zijde was geheel ingedrukt. De schipper die in diepen rust lag, was onmid dellijk wakker en op het dek, waardoor hij nog kon vaststellen wie de aanvaring veroorzaakt had, daar er 's nacht veel motoren passeeren. Een 'actie tot schadevergoeding zal worden ingesteld. ZAANDAM. Patroonsvereeniging. Eenigen tijd geleden werd door de vereenigde patroons in de bouwvakken het initiatief genomen tot oprichting van een onderlinge vereeniging tot verzekering der eigen werklieden tegen ziek te. Verschillende vergaderingen werden go- houden met alle werkgevers uit de Zaanstreek, Onder voorlichting van een rechtskundig adviseur is men er 'thans in geslaagd eene de gelijke vereeniging te organiseeren. Statuten en regiementen zijn reeds goedgekeurd en begin Maart zal de verzekering reeds in wer king treden. Het bestuur is samengesteld uit de heeren Brugman, voorzitter; De Carpentier, secretaris; Kronenburg, penningmeester en Clayrik, Steenmeijer en Overtoom, commissa rissen. jt De vereeniging draagt den naam „De Zaan«; streek." t Typhus. Volgens opgaaf iin de Staataom rant kwamen in de week van 18 tot en met 24 Februari alhier 6 gevallen van Typhus voor, Volgens die opgaaf kwamen eveneens ter ken nis van den Centralen Gezondheidsraad 3 ge vallen van Roodvonk, alhier in dat tijdvak voorgekomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 1