Romeinsche Kroniek. binnenland. IRMA. STADSNIEUWS BUITENLAND, (Vervolg). Bij toet laatste decreet van de Index-com missie in Januari, werden al de werken van Maeterlinck als verboden verklaard. Aan vankelijk mag dit bevreemding baren en mis schien zou het een en ander wel uitgezon derd kunnen worden, maar juist het subtiele, bet verfijnde, maakt Maeterlinck's werken meer schadelijk voor de zielen dan die waar bet gif bovenop ligt. Het valsche mysticisme, èot het overdrevene toe, de 6choon6cliijiieiido moraal, zijn van hetzelfde gehalte die Fo- gazzaro's Santo etc. op den Index deed plaatsen. Nog steeds houden de protestenvergaderin- gen aan tegen het wetsontwerp bepalend dat de burgerlijke huwelijksvoltrekking aan de kerkelijke moet voorafgaan. Van Noord tot Zuid, van Oost tot West is de oppositie groot. Bij eene behandeling door een commissie uit de Kamer, werd het ontwerp afgekeurd, niet alleen door katholieken, maar ook door socialisten en liberalen op andere gronden natuurlijk. Er bestaat dus hoop, dat het ont werp niet tot wet verheven wordt; men blijft echter protesteeren en zal het blijven doen tot het van de baan is. Een Kamerlid diende een ontwerp tot echtscheiding in, dat ook wel geen geluk zal hebben, want tot nog toe is, Goddank, t land, het volk, er nog niet rijp voor. Een ander diende een ontwerp in tot onderzoek naar het vaderschap, dat rechtvaardig is en zal, naar ik hoop, meer succes hebben. Woordelijk vertaald is hier een bericht, dat heden in de Osservatore Romano voorkwam een nieuw bewijs leverend welk gevaar den kinderen op de neutrale school dreigt. Hier in Rome behandelt een onderwijzeres 3e Kruistochten en zegt, dat dit krijgsonder- nemingen waren om op de Turken Palestina te heroveren en het graf van een zekeren Jesus Christus. „Gelooven jelui aan Jesus Christus)" „Ja," riepen de meisjes, „wij gelooven aan Hem." Daarop gebiedt de onderwijzeres dat wie aan Hem gelooft, op moet staan. En alle kinderen stonden op. „Wel, wel, dat is erg! Ik dacht dat er ten minste wel eenigen zouden zijn die het met mij houden", is de spijtige opmerking. Een ander bewijs 'hoe heerlijk het toegaat in onder beter opzicht staande inrichtingen, brengt het feit, dat H. M. de Koningin^ He lena zóó verontwaardigd was van wat zij, bij een onverwacht bezoek aan een schoolkolo nie, die haar naam draagt, en aan welke zij veel ten koste legt, opmerkte aan wanbeheer, verwaarloozing der kinderen, de grootste zonden tegen de hygiëne, enz., dat H. M., na eerst tegenover het bestuur op strengen toon hare afkeuring te hebben uitgesproken, in het paleis teruggekeerd, dadelijk bevel heeft ge geven haren naam van deze inrichting weg te nemen. Eveneens heeft de hooge vrouwe 3e meisjes, die dn Ar op hare kosten opgevoed werden, naar een andere inrichting doen overbrengen! Geen woord is grooter spotternij dan: volks vertegenwoordiging. In alle landen bijna voeren de Regeerin gen maatregelen in tegen den wil en den wensch van het meerendeel der bevolking. Overal negert de minderheid der slechtge- ziuden de meerderheid der goedgezinden. In het geloovige Spanje wordt het volk toch ook het neutraal onderwijs opgedrongen, waar tegen druk geprotesteerd wordt. En terwijl in Europa, waar menige staat in zijn Grondwet den Christelijken 't zij katholieken, hetzij pro- testaritschen godsdienst als godsdienst van den staat verklaart wordt gehandeld in lijn rechte tegenspraak tegen dit artikel, meet men met geheel anderen maat, wanneer het een niet-christelijken godsdienst betreft. Zoo heeft Italië bijv. den Muzelmannen plechtig be loofd volkomen vrijheid van eeredienst en on derwijs, elke publieke uiting van bun gods dienst enz. enz. Met straf wordt gedreigd wie hen in hunne godsdienstige functies stoort of beleedigend optreedt. Een derwisch is heilig, onschendbaar een zendeling in die streken, een katholiek priester bier, de Paus zelfs kunnen ongestraft beleedigd en ge hoond worden Gelukkig dat er zoo af en toe berichten van meer verblijdenden aard uit den vreem de komen. Zoo stelde Kardinaal Amette, aartsbisschop van Parijs, die nog liier ver toeft, aan den Paus o.a. den pastoor vain Bel leville voor, aan wien het gelukt is in die volksbuurt in eene parochiale associatie duizend mannen te vereenigen. Nog iets anders: In Valencia, in Spanje, gaf de commandant van een legercorps, generaal Anrale, toen bij zijn einde voelde naderen, op grootsche wijze blijk van zijn christelijke gevoelens. Hij ver langde namelijk dat 't H. Viaticum hem op de meest plechtig mogelijke wijze zou gebracht worden. Boor samenwerking der Kerkelijke en meilitaire gezaghebbende personen werd eer. indrukwekkend geleide samengesteld. Voorop gingen de trompetters der cavallerie, hen volgden afgevaardigden van allerlei in richtingen met brandende kaarsen, daarna kwam liet heilig Viaticum onder een balda kijn, gedragen door overheidspersonen. Vlak achter liet; H. Sacrament volgden dames der aristocratie, eveneens met brandende kaar sen. Het H. Viaticum werd gedragen door den vicaris-generaal, en bij de deur van het commandantshuis gekomen, nam de Aarts bisschop het van hem over. De optocht werd gesloten door secties van twee regimenten cavallerie, met vaandels en muziek. Allen die tot de huishouding van den generaal behoorden, woonden de plech tigheid hij. Met het gebruikelijk ceremonieel heeft de nieuwe Spaansche gezant hij den H. Stoel aan den Paus zijne geloofsbrieven overliau- digd. Bij zulke gelegenheden ziet men nog eens onderwetsche praal: staatsiekoetsen met koetsiers en bedienden in witte pruiken en gala-livrei. De Paus ontving den gezant, omgeven van zijn geheele hofhouding, waaronder ver scheiden bisschoppen. Na de receptie door den H. Vader maakte de gezant zijne op wachting bij den Kardinaal-Staatssecretaris en begaf zich daarna naar Sint Pieter, om een gebed te doen in de H. Sacramentskapel, in die der H. Maagd, en hij de Confessie het graf van den Apostel-vorst, na eerst den voet van het bronzen Petrusbeeld gekust te hebben. De Congregatie der Riten dit bericht als slot van mijn verzameling nieuwtjes heeft een geheele hervorming ondergaan. Behalve de consulatoren, waren er drie commissies: de liturgische, de toistoriscli-liturgische en die voor de gewijde muziek. Bij Motu proprio zijn nu deze drie commissies afgeschaft en twee klassen van consultoren ingesteld. De eerste is die welke zich met alles wat heiligverklaring betreft heeft bezig te houden, terwijl de tweede klasse alle liturgische zaken te behandelen zal heb ben, alsmede de reliquiën der heiligen. B. T. P. WASZKLEWICZ VAN SOHILFGAARDE. DOOD VAN EEN ALBANEESCHEN TROONPRETENDENT. Parijsche bladen melden, dat Juan de Alad- ro, prins Castrioti, oud-Spaansch gezant, in zijn paleis aan de Avenue Henri-Martin te Parijs in den ouderdom van 68 jaren over leden is. Het is wel eigenaardig, dat deze „prins Castrioti" juist overleed op het oogenhlik, dat de prins von Wied zich te Parijs bevond om zich aan den prins der Fransche repu bliek in zijn hoedanigheid van toekomstig vorst van Albanië voor te stellen. Want sinds een reeks van jaren maakte prins Cas trioti aanspraak op den troon van Albanië, welke hem echter van de meest verschillen de zijden bestreden werd, merkt de Tel. op. Meer dan 40 jaren geleden begon hij zijn loop haan bij de Spaansche diplomatie als attaché van het gezantschap te Weenen onder den eenvoudigen naam Don Juan de Aladro, en eerst later beweerde hij een nakomeling te zijn van Georg Castrioti, ook Skanderberg genoemd, die Albanië in de 15e eeuw van het Turksche juk bevrijdde. Weener bladen verzekerden toentertijd, dat Aladro's bewering geen steek hield, dat hij niet eens een Albanees, 'laat staan een Cas trioti was. Het schijnt iiitusscben, dat de Spaansche regeering hem toestond, den naam en den titel van prins Castrioti te voeren. Ais zoodanig leefde hij op grooten voet te Parijs, wat hij doen kon, daar hij een aanzien lijk vermogen bezat. Een Katholiek priester in China vermoord. De Engelsche bladen hebben berichten uit Sjanghai over het optreden van den roover- hoofdman Witte Wolf te Lioensjou in de provincie Anhwei. De N. R. Gt. doet er mededeeling' van. In die plaats waren vier katholieke priesters bijeengekomen om er de Ohineesche nieuwjaarsvacantie door te brengen. Hoewel het in de stad hij geruch te bekend was, dat er roovers in de buurt waren, maakten de inwoners zich niet onge rust. De plaatselijke commandant beschikte over slechts 100 man. Op den 25en Janu ari werd Lioensjou door de benden van den Wiitten Wolf aangevallen. Toen de roovers die 6000 A 7000 man telden meester waren van de stad, werden drie van de vier pries ters hij Witten Wolf ontboden, die hen goed ontving^ De vierde werd, gedurende de af wezigheid van zijn makkers vermoord. Het was pater Rich. De gebouwen der missie waren in brancl gestoken; maar de kerk bleef gespaard. Witte Wolf zelf was uiter mate vertoornd over dezen moord, wijl hij naar hij den anderen priester meedeelde - geen vijandschap koesterde jegens de ka tholieke kerk. Ook stond Witte Wolf toe dat Rich met al het ceremonieel zijner kerk werd hegraven. Jegens de stad Lioensjou was de roover minder mild gestemd, hij ontruimde de plaats niet voor hij haar had geplunderd en voor negen tiende verbrand. Storm in Spanje. In bijna geheel Spanje blijven heftige stor men aanhouden, aldus een Reuter depêche uit Madrid. Te Valeneia rukte de wind het dak van een wasehliuis weg met het gevolgi, dat twee vrouwen gedood en zeven gewond werden. Tengevolge van het omvallen van een toren werd een vrouw gelood, terwijl ook te Peur- tollano een persoon gedood en een ander ge wond werd Brand in een bioseoop-thcater. De „lel." verneemt uit Rome: in het bios cooptheater te Salerno ontstond een paniek tengevolge van liet in brand vliegen eener film. De zaal was stampvol bezoekers, die, krankzin nig van angst, naar de uitgangen drongen, welke in een minimum van tijd verstopt, waren door een krioelende massa dringende mannen, vrouwen en kinderen. Hartverscheurende too- neelen speelden zicht, daarbij af. In allerijl werden militairen te hulp geroepen. Toen deze op de plaats des onheils verschenen, stond het theater reeds in lichte laaie. Moedig' drongen de soldaten in weerwil van den dichten rook de zaal binnen, waar zij nog een groot aantal in onmacht gevallen vrouwen en kinderen kon den redden. Hoe heldhaftig de soldaten zicli echter ook gedroegen, zij konden niet beletten, dat vijf personen in de vlammen omkwamen en 16 andere, meest kinderen, min of meer zwaar gewond werden. Toen de brand geblusclit was, werden twee militairen vermist, wier halfverkoolde lijken later onder de puinhoopen werden teruggevon den. DAT IS BILLIJK. De Bond van R. K. Geëmployeerden in het Logements- en koffiehuishoudersbedrijf heeft zich met een adres tot den minister van Handel, Landbouw en Nijverheid gewend om te verzoeken, hij de eerstkomende herziening der wet op de ongevallenverzekering, te wil len bevorderen dat die wet ook op lien van toepassing worde verklaard en dat. hun uit- keering niet alleen worde berekend over het genoten salaris, maar naar hun aanslag in de bedrijfs- en inkomstenbelasting. Wij meenen dat dit niet meer dan billijk zon zijn, zegt de Geld. De kellner krijgt meest al geen of zeer weinig loon en moet zijn in komsten hoofdzakelijk, zoo niet geheel heb ben van het fooienstelsel. Waar nu de Staat deze fooien als inkom sten beschouwt en den man daarvoor in de inkomsten- en bedrijfsbelasting aanslaat, Is het niet meer dan rechtvaardig dat hij dit bedrag ook voor de ongevallenwet als liet inkomen van een kellner in rekening brengt en hem naar dien maatstaf rente uitkeert. Wat aan de eene zijde als inkomsten uit het bedrijf wordt erkend, mag aan den anderen kant niet als zoodanig gewraakt worden. STAATSCOMMISSIE VOOR HET ONDER- WIJSVRAAGSTUK. Heden en morgen komt de Staatscommis sie voor het onderwijsvraagstuk in Den Haag- bijeen. LIBERALE BENOEMINGEN. Het „Dagblad v. Noord-Brabant" schrijft naar aanleiding van de benoeming van den ge pen s lope er d en generaal-majoor J. Bruce tot lid, tevens voorzitter van den voogdij raad te Breda: „Met groote verbazing- is hier vernomen de benoeming van den gep. generaal Bruce tot voorzitter van den Voogdijraad. Voor vol worden wij, katholieken, toch maar niet aangezien. Deze Voogdijraad zetelt te Breda en zijn terrein strekt zich over heel westelijk N. Brabant uit, voor het overgroots deel Roomsch-Katholiek. Zeven jaar bestaat hij nu. De katholieke vereeniging voor kinderbe scherming verzorgt nu 250 kinderen; in al de jaren van zijn bestaan heeft de Raad slechts één protest an tsch-e zaak behandeld. Al de andere, waaruit dan de '250 nu ver zorgde kinderen zijn voortgekomen, wa ren katholieke zaken. En toch oen protesten tseh Voorzitter. Een, die heel zijn leven aan de soldaterij heeft besteed en van ons volk, onze zeden en gewoonten zooveel kent als een trekvo gel, die er overheen vliegt. Een beste man misschien. Een bekwame generaal waarschijnlijk. Een schitterende candidaat voor een of andere militaire reser ve-post, voor militie-commissaris of iets der gelijks. Maar Voorzitter van den Voogdijraad Terwijl er in dien Raad zes katholieken zitten, in dit land geboren en getogen, man nen met jarenlange ondervinding, die gepas seerd werden. Neen, wij katholieken worden daar in Den Haag niet voor vol aangezien. En nog altijd blijven liberale ministeries, ook zulke, die voor buitengewoon recht vaardig en verdraagzaam willen doorgaan, den stelregel toepassen, dat in alle bestuurs lichamen katholieken mogen worden geduld als zoethouders, om de publieke opinie niet al te zeer opstandig te maken, doch dat. de leiding zooveel mogelijk in iiandten moet blijven van andersdenkenden. Als er op leidende plaatsen katholieken worden benoemd, dan zijn het katholieken, door liberalen aanbevolen. Bij elke benoeming, door liberale Regee ringen in liet Zuiden gedaan, ondervinden wij dit, knarsen wij op de tanden, stamp voeten wij en,., verdragen. Maar boven den Moerdijk moesten alie protestantsche leden van een Voogdijraad eons gepasseerd worden ter wille van een daar ter plaatse overgewaaiden katholieken militair! Een spektakel zou er opgaan, dat het Mi nisterie ervan danste. Nu goed, wij rijn minder lawaaierig aange legd. Maar aan de vruchten van liet minis terie-Gort van der Linden beginnen wij on derhand den boom te kennen. Men heeft getracht ei- allerlei buitengewone namen voor te vinden: zoete namen als ministerie der paeifikatie, der koncilianten, zwevende na men als extra of semi-parlementair Klets. Het is een doodgewoon liberaal Kabinet, aan de vruchten herkent men het." Van liet Carnaval. Aan de haven van het Eindhovensche Kanaal te Eindhoven speelde zich op -Carnaval een leuk tooneel- tje af. De leidekker fL die in „opgewekte" carnavalsstemming met vrienden langs het kanaal laveerde, kreeg het opeens te kwaad met z'n eigen en wilde vechten" zeer tot hinder van liet wandelend publiek aan de haven. De rijkspolitie die weldra was ingelicht over dezen toestand verscheen en zou onzen vechtlustige)] leidekker in zijn welbegrepen eigen belang en dat van 't ai- gemeen maar inrekenen. Hier hadden even wel de dienaren der wet buiten den waard gerekend: zoodra onze vroolijke klant zich achtervolgd zag door de politie wipte hij leukweg 't kanaal in en zwom proestend en spattend als een stoomboot door 't wel wat fiissclie water naar de overzijde. Hier liep bij naar 't naburige ketelhuis der N. V. Sigarenfabriek „Juliana" en vroeg een be scheiden plaatsje in den stoomketel teneinde zich te kunnen drogen. Aan zijn vriendelij ke bede kon door den medelijdeviden sto ker evenwel niet worden voldaan, omdat de 'vuren wederom moesten worden aangemaakt voor geregelden gang in het bedrijf na de carnavalsdagen. Goede raad om een droog pak te krijgen was (nu duur! Inmiddels was de politoe over de kanaal- brug om gereden naar het gemeld indus triegebouw, teneinde haar buit te pakken, maar... bij het zien van zijn glinsterende, wielrijdende achtervolgers springt onze vriend andermaal pardoes 't water ia en bereikt, na een meesterlijk uitgevoerde duik- beweging behouden den overkant, vanwaar hij ijlings over akkers en velden vlucbcts naar den Tongelréschen weg, teneinde oen veilige schuilplaats te zoeken en tc vinden, want de politie zoekt hem nog!!! De stemming van 't publiek was tijdens het afspelen van deze niet onvermakelijke geschiedenis begrijpelijkerwijs verkeerd! Ontsporing. D>e Betuwsclie stoomtram van Arnhem naar Huissen is gistermiddag ongeveer halféén onder Eden ontspoord. De machine en een goederenwagen zijn omge slagen en in een sloot terechtgekomen. De machinist, de 21-jarige 11. B., uit Eist. ge raakte onder de machine en lieeft brandwon den gekregen. Overreden. Te Veur is een 19-jarig* jongmensch door de stoomtram Den Haag- Leiden overreden en gedood. Verrassingen van het lot! Een dame ie M ormerveer had het geluk bij de trekking van de loterij ten behoeve van de afdeeling „Zaanland" van de vereeniging „Tot steun van verwaarloosden en gevallenen" als pi-ij le winnen.... een snorrehorsteltje! Prix fixe! Een goedaardig uitziend bui ten mannetje met zijn vrouw begaapten de uitstalling van een onzer groote modezaken in de Kal verstraat te Amsterdam, op welks ruiten te lezen stond: Prix fixe. „Ik kon wellis wat hand en een hoed hier koopen, Teunis," schuehtert 't vrouwtje. „Dan gaan we ergens anders, vrouw. Kan je niet lezen, wat daar staat? Daar staat prie fiks. „Welnou, wat is dat dan?" „Prie fiks, dat is fikse prijzen...." Tel. N an sergeant tot onderwijzer. Naar de O. Ct. verneemt, is de lieer J. Vegter, thans sergeant hij de artillerie, benoemd tot onder wijzer aan de christelijke school te Den Hel der. De benoeming is aanvaard. Door tal van' Doctoren wordt NEERLANDIA's BULGAARSCHE YOGHURT aanbevolen, omdat het een liebt verteerbaar Melkpreparaat is, dat de spijsvertering be vordert, en tevens als geneesmiddel dient voor Maag- en Ingewandsaandoeningen. Wordt franco geleverd in flacons van 20 12 en IVi cent. Uitsluitend verkrijgbaar voor Haarlem er Omstreken bij MELKINRICHTING V E R E L, 6 Spekstr. Tel. 91. 2 Kleverparkweg. Tel. 188 (Adv.) DE GEZONDHEIDSCOMMISSIE VOOR HAARLEM. Hedenmiddag vergaderde de Gezondheids commissie. In die vergadering werd het ver slag over 1913 vastgesteld. Wij ontkenen er het volgende aan. Het heeft der Commissie evenals vorige jaren niet aan stof ontbroken. Vele zaken wer den tot een goed einde gebracht, terwijl an dere werden voorbereid. Een groot deel va» den arbeid bestond in het onderzoeken van ingekomen klachten en het adviseeren, bij hef systematisch woning-onderzoek, omtrent aan te brengen verbeteringen. In vele gevallen moc-hl het gelukken door een minnelijke schikking de reden der klacht weg te nemen; waar een daartoe strekkende poging mislukte, werd hot gemeentebestuur van den ongewenschten toestand op de hoog te gesteld. Meerdere malen ook hadden ingekomen klachten betrekking op aangelegenheden, waarvan de behartiging niet op" den weg der Gezondheidscommissie lag; in die gevallen werd de klager zooveel mogelijk verwezen naar de autoriteiten, tot wier werkkring de zaak behoorde, of werd eene onderhandseh6 oplossing bevorderd. Herhaaldelijk bereikten der Gezondheids commissie klachten, welke niet onderteeken I waren. - FEUILLETON. Roman van Philip Laicus. 22. Zulks was eigenlijk niet noodig geweest, Adèle kon niet ontkennen, dat Helmberg een heilig en onaantastbaar recht op haar bezat, en als hij dat eindelijk met geweld deed gel den, dan had hij waarachtig lang genoeg daarop gewacht, het goedschiks te zien er kend. Maar het voornaamste van diiit alles is dit, dat Adèle niet meer onder de betoove- ring barer moeder stond. In deze omstandig heden viel het niet moeilijk tot overeenstem ming te geraken. Weldra kwam dan ook het gesprek op het eenige kind, waarmede hun huwelijk gezegend was, en het spreekt vanzelf dat de majoor ook zijn dochter wilde leeren kennen, die nu al achttien jaar oud moest Bi,in. Wanneer hij echter gehoopt had, van zijne eehtgenoote daaromtrent liiets naders te ver nemen, dun zag hij zich bitter teleurgesteld. Dat was ook een zeer duister punt in het le ven van Adèle; ook zij wist niets anders om trent de verblijfplaats van het kind, dan dat haar moeder alle drie maanden een som liet uitbetalen. Aan wien en waarheen, dat was en bleef een geheim, waarover de oude mama nooit een woord sprak. Nadat de majoor zich overtuigd, had, dat de oude, verheten rijksgravin enkel en alleen opheldering over zijn kind kon geven, was zijn besluit genomen. Eenige uren na het eerste toonee] bracht dezelfde bediende, die liet kaartje van den majoor aan de rijksgravin had aangeboden, een tweede kaartje van liet binnen. Ditmaal waagde de gravin het niet meer hem af te schepen. Zij was hang dat hij opnieuw den procureur-generaal van den hoogen raad zou sturen, van wiens onbeperkte macht zij wel geen helder, maar '11 zeer hoog denkbeeld had. Want de hofmaarschalk had niets durven rloeu, eii zelfs het beroep op Zijne Majesteit had hem geen schrik aangejaagd. De procu reur-generaal had haar onbeschrijfelijk veel ontzag ingeboezemd, en ondanks den gloed van haar wraakdorst, achtte zij het verkiese lijker met den majoor, haar schoonzoon, te verkeeren, die in elk geval toch nog eenige vormen in acht nam, dan met dien verschrik, kelijken menscli, die het woord „kiesch" in het geheel niet scheen te kennen. Maar zij kon er toc'h ook niet toe besluiten, den majoor te ontvangen. Zij sloeg een mid delweg en liet hem weten, dat hii zich, wan neer hij gekomen was om het eigendom zijner vrouw, moest wenden tot haren intendant. Zij bezat geen dochter meer en derhalve mocht hij zich laten uitbetalen, wat zijn vrouw toebehoorde. De majoor schreef op zijn kaart, dat_ die afrekening tot een later tijdstip kon blijven voorbehouden. Voor heden betrof het een zui ver persoonlijk doel en hij moest dringend verzoeken, te worden toegelaten. Nogmaals wilde de gravin hem afwijzen met de bood schap wat hij dan wilde; maar de majoor liet haar kortaf zeggen, dat als zij hem ecu on derhoud weigerde, zij de gevolgen aan zich zelve zon hebben tc wijten. Dat hielp. Voor den geest der rijksgravin rees de proc-ureur- generaal op, en twee minuten later diende de lakei den majoor aam De gravin had baron rolstoel zóó doen plaatsen, dat zij den majoor bü zijn intrede den rug toekeerde. Doze deed echter alsof hij daar geen erg in liad. TI i j mankte tegen de keerzijde der gravin precies dezelfde eerbie dige buiging, welke bij gemaakt zou bobben, wanneer hare doorluchtigheid hem liet gelaat luidde toegekeerd, en ging toen zonder ver deren omhaal op zijn doel los. „Uwe doorluchtigheid zal hot begrijpelijk vinden, dat ak mijn kind opèiscb," zeide hij. „Welk kind?" vroeg de gravin op schorren toon. „Ik verzoek van omwegen verschoond te ldijven. Mijn streven, om met uwe doorluch tigheid tot een goede verstandhouding te ge raken, behoort tot bet verleden. Nu ik begon nen beu, met, den bijstand van het gerecht in te roepen, zal ik niet meer ophouden, zulks te doen, totdat ik tevreden gesteld ben. Even min als gij gerechtigd waart, mij mijn eeht genoote te onttrekken, evenmin heeft n het recht, mij m'n kind te Onthouden." „Welk kind bedoeld ge?" „Dat weet ge zeer goed. Onze Irma!" „Die is al lang dood." De majoor stiet een schorren lach uit. „Dat had ik wel kunnen denken! Wanneer is zij gestorven?" De gravin zweeg. -Hoogheid." zei de majoor op ernstigen toon en trad vlak voor haar, „het gaat uit! aan, mij als een ounoozele jongen met een sprookje af te schepen. U heeft mijn leven eenzaam gemaakt en het van allo vreugde be roofd; u heeft mij mijn kind achttien jaren lang onttrokken, na heur bestaan in een ge heim te hebben gehuld, waarvan gij alleen 't geheim bezit. En ge meent, dat als ge mij nu komt wijs maken, dal m'n kind gestorven is, de zaak is afgedaan en ik wel weer kan ver trekken?" ,.Nu, wat nog meer?" „Wat nog meer? Wanneer u mij n.'cfc zegt, waar lief geboren, waar liet verpleegd werd, waar bel geleefd heeft en waar het gestor ven en aan welke ziekte bet gestorven is, wel ke dokter liet behandelde, waar het hegraven ligt. kortom, wanneer u mij niet alle bijzon derheden, welke gij moet weten, zegt, en ik uw gegevens niet volkomen bevestigd vind, dan beo ik grooten lost u aan te klagen van moord op mijn kind. Hier te lande, Hoogheid, neemt men die dingen niet' op vnii den ro- uiantisehen kant, maar beschouwt ze als mis daad en de kroon met negen tanden .(graven kroon) beschut hij ons niet voor bet- zwaard van den heul. Er lag in den toon van den majoor een vrceselijk'e ernst, en toen hij daar met drei- g-eud opgeheven rechterhand, en fonkelende oogon vóór haar stond scheen hii de gravin toe als eeu onverbiddelijke wreker van vergo ten bloed. Zij werd doodsbleek. Een minuut bleef de majoor wachtend vóór haar staan. „Gii wilt liet dus?" zeide hij, en slapte toen Langzaam naar de deur. .Blijf!" lispelde de gravin nauw hoorbaar. De majoor kerde zich om. „Spreek, ik I Uls ter!" „Ik kan u werkelijk niets anders zeggen: liet kind is gestorven toen het ongeveer viei jaar oud was." Deze woorden werden bedaard gesproken; de majoor twijfelde niet meer aan de juist licid van hel feit. Zijn hoofd zakte op de borst en er biggelde een traan over zijn gebruinde wangen. Hij had zich het wederzien zoo schoor voorgesteld! En hoe, hoe had hij niet. verlangd haar zijn kind! Maar in het diepst van zijn gemoed voelde hfi, dat hij dit verdiend had. Hij was geen va der voor zijn kind geweest, en daarom bad God het tot zich genomen. Ja. de dood was het beste, wat liet arme kind, dat onder vreemden, geen liefde vond, kon overkomen. Maar ook nu nog kon hij zijn kind liefde .bewijzen. Hii kon weenen op liaar graf, hij kon dat graf met bloemen sieren, hij kou op haar graf bidden. De majoor bad wel is waar nooit. Alhoe wel niet openlijk ongeloovig, werd hii he heerseht door onverschilligheid, die onder het, protestantisme zoo ruim verspreid is en ten rauwstè met Luther's leer van de recht vaardiging in verhand staat. „Waar bevindt zich het graf van Irma?' vroeg hij na een poos met een diepen zucht De gravin zweeg. „Ongetwijfeld is liet uwe doorluchtigheid hekend, dat hij de geboorte en het sterver van een mensch allerlei formaliteiten moetci. vervuld worden. Onder welken naam stond liet kind ingeschreven?" (Wordt vervolgd). NIEUWE MAARLEMSCHE COURANT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 5