m nieuws on m om. m 3 Kwartjes Advertentiën;ê BINNEN LAN 0. BOEL-TREFFEND zijn de Getuigen do massa inkomende brieven. uit de puinhoopen te voorschijn gehaald. liet aantal slachtoffers is waarschijnlijk nog groo- ter. De puinhoopen moeten reeds onmiddellijk na de ontploffing in brand geraakt zijn zoodat het opruimingswerk met buitengewone moei lijkheden gepaard gaat. Op het oogenblik der ontploffing bevonden zich in de fabriek meer dan 400 arbeiders. Onder hen ontstond een geweldige paniek en iedereen vluchtte de staat op. Twee artsen rret verbandmiddelen waren ter plaatse om de zwaar gewonden te verbinden. Het Roode Xru:s zond twee ambulancewagens. De ontploffing was dan ook zoo geweldig, dat. de schok zelfs te Trepow gevoeld werd. Iri de nabijheid van de fabriek zijn tot op een sfstand van 600 AI. alle ruiten gebarsten. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besl. zijn benoemd: met 10Maart tot burgemeester van Abbenbroek en Heen- vliet, J. W. Boers, secretaris dier gemeen ten; met 3 Maart, tot burgemeester van 01- dehove, G. de Vries, secre.aïis dier gemeen te; met 8 Maart, tot burgemeester van Bei; len, W. C. de Vidai de St. Germain; met 6 Maart, tot burgemeester van Spanbeek, J. Schutgens; met 5 Maart tot burgemeester van Aalsmeer, J. Kastelein, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burge meester van Raasdorp; P. H. L. J. Lommen tot burgemeester van Ureum; met 6 Maart tot burgemeester van .Wormerveer, Tli. Cluy- senacr, met toekenning van gelijktijdig eer vol ontslag als burgemeester van Alblasser- dam. Bij Kon. besl. is aan den luit.-kolonel J. J. Geers en aan den generaal-rnajoor C. F. H. Putman Cramer, op hun verzoek, eer vol ontslag verleend als militie-commissaris, achtereenvolgend in het eerste en in het derde militie-district van Noord-Brabant, met dankbetuiging voor de goede diensten door hen in de betrekking van militie-commissa ris bewezen. Bij Kon. besl. is, met 1 April benoemd tot commies bij het Rijksarchief te Gronin gen, dr. H. A. Poelman, te Leiden. DE BIOSCOOP EN DE KINDEREN. De afdeeling 's-Gravenhage van de Vereeni ging van Chr. Onderwijzers en Onderwijzeres sen in Nederland en Overzeesche Bezittingen heeft, onder instemming met het desbetref fend adres van de Afd. 's-GravenK. Ned. Onderwijzers Genootschap, den Gemeen teraad verzocht een verordening vast te stel len waardoor lo. de toegang tot de openbare bioscoopvertooningen voor kinderen beneden zekeren leeftijd is verboden, tenzij de vertoo ning voor kinderen is bedoeld en ook als zoo danig is aangekondigd; en 2o. op die kinder- vwrstelTïng alleen films worden vertoond wel ke vooraf de goedkeuring hebben verworven ^an eene. commissie van advies, door B. en W. benoemd. DU LIBERALE BENOEMINGEN. Een „Zuiderling" schrijft in de Maasbode het volgende rake stukje: „In zijn dupliek aan mr. Regout zeide mi nister Lely dat het bestaan van een abnormale toestand in zake postbenoemingen vóór de uit vaardiging der bekende circulaire van zijn ambtsvoorganger" „volstrket geen axioma was." Nu is van eenig axioma hier natuurlijk geen sprake: maar een feit als een rund mag men de tenachterstelling der Katholieken bij de postbenoemingen toch veilig noemen. Ziehier immers nogmaals tegenover de ver bluffende ignoreer-methode der vrijzinnigen de nuchtere cijfers. In de inspectie Leeuwarden waren in 1910 totaliter 642 ambtenaren, waarvan 19 Katho liek. In de inspectie Groningen waren in 1910 totaliter 825 ambtenaren, waarvan 24 Katho liek. In de inspectie 's-Bosch waren in 1910 tota liter 753 ambtenaren, waarvan 378 on-Katho- liek. Het aantal Katholieke inwoners der beide noorderlijke provincies bedraagt ongeveer 12 percent der bevolking. Het aantal andersdenken in Noord-Brabant blijft beneden tien en in Limburg beneden yier percent der totale bevolking. Tegenover de brutaliteit dezer cijfers baten geen uitvluchtjes: de feiten schreeuwen: in het Noorden werden de Katholieke opzettelijk gepasseerd; in het Zuiden werden de Protes tanten niet alleen voorgetrokken, maar her- fa.' aldelijk aangezocht om toch te solliciteeren, met quasi zekerheid van benoeming als lok middel. Zoo steeg vanzelf het cijfer der andersden kende sollicitanten, waarop de minister zich r'jdelirgs beroept om de tastbare 'onrechtvaar digheid goed te praten. Trouwens de algemeen bekende enorme voorsprong in benoemings- ka'.s dreef het van-elf in de hoogte. O, die liberale verdraagzaamheid en onpar tijdigheid, wanneer de heeren de lakens uitdee- len. Zij is bepaald aandoenlijk. En zij wordt al leen geëvenaard door hnn beminnelijke naievi- teit,." Niet mis! Te 's-Gravenhage is gearres teerd een bewoonster van de Daendelsstraat, verdacht van oplichting tot een bedrag van 11.000. Poging tot inbraak. Door de politie te Utrecht is een persoon gearresteerd, die bezig Sras in te breken in een perceel aan de Oude Gracht. Bij het politiebureau rukte hij zich los •n ging aan den haal. Een tweetal schoten in de lucht met een revolver, was voldoende, om hem te doen staan, waarna hij ingerekend (Tel.) Het ïoekgeraakte monument terecht. Hen schrijft uit Winterswijk aan de Telegraaf: Het blijvend aandenken (plan 1918) van be. .Weners der Spoorstraat en omgeving, welks Wederwaardigheden op zich zelf reeds een blij vend aandenken vormen, is in een openlucht- beenkomst gisteravond aan het gemeentebe stuur aangeboden. Bene ontzaglijke menigte was daarbij tegenwoordig. Het commissielid mr. J. B. Reinders hield daarbij eene rede, die door den burgemeester beantwoord werd met een woord van dank voor de mooie lantaarn. Volkszang. Men schrijft aan de N. R. Ct.: „De Vereeniging voor den Volkszang heeft eenige weken propaganda gemaakt in de streken, waar het carnaval nog wordt gevierd, om de smerige straatliedjes te ver vangen door een paar aardige carnavalslie deren. Er werden prijzen uitgeloofd vooreen paar liederen, die op een vroolijkemarsch- meiodie zouden kunnen gezongen worden. Twee liederen werdeh uitgekozen om den strijd tegen „den hengel van Miena", enz. aan te binden. Deze beide liederen werden liet volk ingepompt; op de scholen werden ze geleerd en door verschillende muziekge zelschappen ingestudeerd. Eilaas, het heeft niet veel geholpen. De voorkeur, die velen voor het ordinaire hebben, is weer ten dui delijkste gebleken. De wijs .inderdaad een heel aardige melodie, werd allerwege ge hoord, maar de woorden. De een of andere zondaar had er andere woorden bijgemaakt, nog platter dan de Miena met haar hengel. En deze woorden werden, ten spijt van alle werkzaamheden van de Vereeniging voor den Volkszang, uitgegalmd door nagenoeg aiic carnavalvierders, gemaskerd en onge maskerd." Ja, het is een moeilijk werk! Inééns gaat gaat het niet. Branden te Amsterdam. Gisterenmid dag tegen half vier werd te Amsterdam de brandweer gealarmeerd voor een ernstigen binnenbrand in perceel no. 13 van den Kor ten Nieuwendijk. Aldaar is gevestigd een winkel in huis houdelijke artikelen van gebr. Alink. Reeds voor drie dagen was in dezelfde zaak een begin van brand ontstaan en nu had plot seling in een keider de strooverpakking van enkele artikelen vlam gevat. De brandweer was spoedig ter plaatse. Eenige brandweermannen drongen met rookmaskers vóór het onderhuis binnen en hadden het vuur spoedig gebluscht. De oor zaak is tot nog toe onbekend. Door onbekende oorzaak is gisteravond een uitslaande brand uitgebroken op de der de verdieping van een pakhuis aan de Haar lemmerhouttuinen te Amsterdam. Deze verdieping brandde uit, en de daaronder clegen zolder kreeg waterschade. Ongeluk bij liet laden. Toen werklie den van de Holland-Amerikalijn Woensdag avond bezig waren met het laden van kis ten planten in het aan de Wilhelminakade te Rotterdam liggende stoomschip „Wester- dijk", zijn twee van die kisten, wegende 400 kilogram, vermoedelijk door het los schieten van een strop uit een haak, plot seling in een ruim gevallen. Van de zes werklieden, in dat ruim werkzaam, werden, naar de „N. R. Ct." meldt, er vier ge troffen. Twee zijn naar het ziekenhuis ge bracht en daar ter verpleging opgenomen. Hun toestand was ernstig, zij hadden in wendige kwetsuren gekregen en een hunner had ook een diepe wond aan het achter hoofd. De beide anderen zijn, na ter plaat se te zijn verbonden, naar hun woningen vervoerd. SCHOTEN. GEMEENTERAADSVERKIEZING. Ter voorziening in de vacante plaatsen van 3 leden van den Gemeenteraad is door B. en W. bepaald, dat de candidaatstelling zal plaats hebben op Maandag 16 Maart 1914, en de eventueele stemming en herstemming res pectievelijk op Donderdag 26 Maart en Woensdag 8 April a.s. Personalia. Tot gerneentebode is benoemd de heer J. Th. Bakker te Schoten. Tot tijdelijk ambtenaar ter secretarie alhier is benoemd de heer J. de Graaf, te Heemstede. BLOEMENDAAL- Gemeenteraad. Gisterenmiddag vergaderde de raad dezer gemeente, onder voorzitterschap van den heer burgemeester. Aiwezig waren de heeren Bijvoet en de Waal Malefijt. Op verzoek van den heer Bispinck werden de notulen gelezen. Hierover deelden wij gis teren reeds een en ander mede. Onder de ingekomen stukken was o.m. een schrijven van den heer J. C. de Vries, onder wijzer, met verzoek om in de salarisregeling van de onderwijzers ook op te nemen onder de bevoorrechte akten, waarvoor vergoeding wordt gegeven, akte Q. In handen gesteld van B. en W. om advies. Een verzoek om adtbaesie van de gemeente Velsen aan een door haar aan de regeering te richten adres inzake de verleening van ouderdomsrente. In handen van B. en W. om advies. Afgewezen werd een verzoek om subsidie van 10 voor de vereeniging St. Jeroen te Beunebroek. Het advies van B. en W. was afwijzend. Tot onderwijzer in de gymnastiek werd benoemd de heer P. A. Kok. Van het comité voor de „Plaatselijke Keuze" te Bloemendaal was een verzoek in gekomen om ter dekking van de kosten ©en subsidie te geven van 50. De totale kosten bedroegen 100. B. en W. adviseerden gunstig. De heer Laan meent dat bet niet op den weg der gemeente ligt om subsidie te ver- leenen. De namen der onderteekenaars staan er voor in dat de kosten best door de onder- teekennars kunnen betaald worden. De beer Stolk meent dat het verleenen van subsidie in zou sluiten een zich uitspre ken voor plaatselijke keuze. Bat acht spr. niet goed. Spr. is er tegen. Verschillende stemmen: Juist! De heer Teding v. Berkhout meent dat de gemeente wèl een subsidie kan ver leenen. Het voorstel tot het verleenen van subsi die werd afgestemd met de stemmen der hee ren Bornwater en Teding van Berkhout vóór. Goedgekeurd werd een voorstel om de hoo rnen aan de zuidzijde van de M.U.L.O. te Bloemendaal te rooien en te verkoopen. De heer de Roo v. Aldewerelt vroeg om een stukje grond te koopen ter verkrij ging van een beteren toegang en om de school heter te doen uitkomen. De kosten zullen mim 3600 zijn. Daar de heeren niet genoegzaam voorbe reid waren, werd het voorstel aangehouden. Aangenomen werd een voorstel met 6 te gen 5 stemmen om een sloot aan den Zijlweg te dempen. De heer Laan meende dat degenen, die er last van hebben, de demping zelf wel kun nen betalen. Door de E. N. E. T. was verzocht om een wachtkamer te mogen plaatsen op de Ju- lianalaan. De raad wensdhte dat het huisje niet op den weg wordt geplaatst, maar op een apart terrein. Hiervan zal kennis worden gegeven. B. en W. stelden voor het volgende besluit te nemen: „Gelet op artikel 4 laatste zinsnede der voorwaarden, waaronder aan de Kenneraer Electriciteits Maatschappij concessie is ver leend tot het leggen en hebben van electri- sche geleidingen in de gemeente Bloemen daal; besluit te bepalen, dat de electrische gelei dingen langs de wegen en paden, niet begre pen in de wegenplannen A en B, onder- grondsch zullen zijn." De heer Bispinck was daar tegen, om dat het den belanghebbenden lastig wordt gemaakt op billijke wijze electriciteit te krij gen. De te storten garantie ds n.l. bij onder- grondsche geleiding tien, twaalfmaal zoo hoog. In geen geval zon spr. willen genern- liseeren met te zeggen: alle stralen vallende buiten A. en B. Spr. wil voor elk geval af zonderlijk de bonding bepalen. De beer Laan meent dat ondergrondsche leidingen te prefereeren zijn boven boven- grondsche. Zulks met het oog op bet vallen van draden. Besloten werd dat de "leiding in van Len- nepweg en Koeduinsweg ondergrondsch zal zijn. Voor andere gevallen zal het telkens bepaald worden, doch wanneer bliikt dat ge noegzame aansluiting op een weg is, zal de. K.E.M. verplicht zijn de geleiding onder grondsch te maken. Toegestaan werd 100 tot het aanschaffen van voltmeters. Door Rijnland wordt gevraagd dat de doorvaartwijdte en -hoogte der brug over de Delft hooger zal zijn dan voorgesteld werd. De E.N.E.T. beeft daarvan kennis gegeven aan den Raad. De heer Laan begrijpt niet wat de E. N. E. T. met dit schrijven voor heeft. De raad heeft 5000 gevoteerd voor. een nieuwe brug. Spr. verwacht dan een teekening van de brug enz. 'en bevallen de plannen, dan zal ae raad 5000 geven. Spreker stelt voor, aan de E.N.E.T, te berichten dat de gemeente niets met de strengere eischen uit te staan heeft en alleen wacht op teekeningen. Spr. vreest dat als de gemeente meer aandacht aan het schrijven wijdt, zij later aangesproken wordt voor de hoogere kosten. Na eenige discussie werd in dezen geest besloten. Goedgekeurd werd afwijking der bouwver ordening toe te staan aan den heer Offen- berg voor den bouw van een schuurtje aan den Genestetweg; een dito verzoek van Van Kampen, aan denzelfden weg, werd aange houden. Aan de orde was het vergunnen tot afwij king van de bouwverordening voor het bou wen van Dalhoeve. De heer de Roo meent dat deze afwijking wel toegestaan zal worden, maar merkt op, dat de eigenaar reeds zonder vergunning aan het bouwen gegaan is. De beer L aa n zegt dat zulks waarschijn lijk zijn schuld is. Hij beeft aan den burge meester gevraagd voorlcopig dispensatie te verleenen. De burgemeester zegt dat hij gezegd heeft geen proces-verbaal te zullen opmaken, maar de risico blijft geheel voor rekening der bouwers. De heer d e R o o meent dat geen dispen satie moet verleend worden. De voorzitter: Ik verleen geen dispen satie. De heer de Roo: U moet proces-verbaal op laten maken. De voorzitter: Dat gaat u niet aan! De beer d e R o o: U moet de verordeningen uitvoeren. De voorzitter: De uitvoering behoort mij, niet den Raad, De heer de Roo: Er z.ïjn hoogere ambtena ren, die u daartoe kunnen dwingen. Ik zal mij tot hen wenden. De voorzitter: Ik breng de vergunning in rondvraag. Zij wordt verleend met de stem van den beer de Roo tegen. De beer Bispinck stemde „sterk voor". Aan de orde was bet verzoek vg,n den heer Alb. Bos om afwijking der bouwverordening tot het bouwen van een bollenschuur aan deu Zijlweg. B. en W. stelden voor hierop afwijzend te beschikken, omdat op de plaats waar de schuur moet verrijzen, een weg geprojecteerd is op het uitbreidingsplan. De heer Bispinck is het eens dat be langrijke verzoeken worden gedaan. Spr. is er tegen om op grond van bet uitbreidings plan vergunning te weigeren. Dit moet maar een leiddraad wezen. Anders wordt het een lastig ding. De heer Bos geeft garantie, dat als de weg, die er misschien over honderd jaar komt, er is, dat hij dan zijn huis zal verplaatsen. Spr. stelt voor om de vergun ning wel te verleenen. De voorzitter meent dat zoodoende het uitbreidingsplan een wassen neus wordt. De heer Laan is het eens met den heer Bispinck, dat het verschrikkelijk voor Bos is om daarop geen bollenschuur te kunnen bou wen, te meer daar de geprojecteerde weg er misschien over 200 jaar pas is. Anders zou spr. bet uitbreidingsplan willen wijzigen. De heer Bispinck is het, met dit laatste t ren aan Bloemendaal. Dan is tegemoet ge- eens. De heer Bos is de eerste, die aan dien komen aan het bezwaar van Dr. Bornwater, denkbeeldige!) weg bouwt. j dat het Kaarleinscbe gas zoo slecht is. Na eenige discussie werd het verzoek toe- j Hiertegen hebben noch de heer Bis- gestaan, op voorwaarde, dat de heer Bos het pinck, noch de heer Koolhoven bezwaar, gebouw zal laten verdwijnen als de weg et j De heer Bornwater blijft aandringen komt. Het bedrag, bedoeld in art. 1 van de op intrekking van het vorig besluit, en als- herordening tot heffing van den hoofdeli,;- nog te beraadslagen over al of niet stichting ken omslag in de gemeente Bloemendaal" eener gasfabriek. Daar zoo'n voorstel echiei werd bepaald op 80,000 in plaats van/70000.eerst op de agenda moet geplaatst worden. Goedgekeurd werd een af- en overschrij-1 doet hij het voorstel om den voorzitter te ver ving op de begrooting dienst 1913. zoeken zulks te doen voor de volgende ver Na eenige discussie werd besloten tot aan-gaderïng. Hieruit zou de stemming van den stelling van een bevolkingisagent op een jaar- j raad blijken. wedde van 500 en de benoeming opgedra- i Hierop werd gestemd over het voorstel om gen aan B. en W. hei adres voor kennisgeving aart te nemen. Hierna was aan de orde de gaslevering in j Hiertoe werd besloten met de stemmen der Bloemendaal. - j heeren Laan, de Roo v. Aldewerelt en Dr, Onderteekend door 310 personen was aau Bornwater tegen, den Raad een adres verzonden om terug te j Het voorstel van Dr. Bornwater werd komen op het besluit, waarbij aan Haarlemverworpen met 6 tegen 5 stemmen, de gaslevering werd opgedragen en te beslui-1 Vóór de heeren Jacometii, Bornwater. ten tot stichting van een eigen gasfabriek,Laan, de Roo v. Aldewerelt eu Teding van De lieer Bispinck stelt voor liet adres Berkhout voor kennisgeving aan te nemen. Hij hecht, De heer Stolk constateerde dat nu voor niet veel waarde aan het adres. Velen heb-de vierde maal door den Raad was uiige- ben het adres geteekend zonder goed te weten maakt dat Bloemendaal geen eigen gasfabriek wat zij teekenden; sommigen zelfs onder pres- zal stichten. sie. Waarde heeft het aclres voor, spr. dus niet. Het is geen kunst om een dergelijk adres met handteekemingen bii elkaar te krij gen. Spr. zou het heneden de waardigheid van den Raad achten om op het genomen besluit terug te komen. De beer Laan hecht wel waarde aan het adres. Er kan iemand hij zijn, die ter loops geteekend heeft, maar het meerendeel is wel overtuigd van den inhoud van (het adres. Om op een slecht, besluit terug te komen, acht spr. niet in strijd met de waardigheid van den Raad. Spr. blijft er bii dat voor Bloemendaal eigen exploitatie bet meest ge- wenscht is. Beneden de waardigheid van Bloemendaal zou 6pr. het achten, als zij met klaehten naar Haarlem gaan. Spr. ontkent niet dat ook Bloemendaal's gas in de eerste jareü zoo best niet zal zijn, maar dat zal ze ker verbeteren. Intusschen werd nog aan de orde gesteld de levering van gas door Heemstede aan Aer denhont. Besloten werd aan Heemstede te berichten dat zij in Aerdenhont gas kan leveren op dezelfde voorwaarden als zij dat doet in Vo gelenzang. Na eenige discussie werd besloten dat B en W. dan tevens van deze gelegenheid zul len gebruik maken om te vernemen of Heemstede, geneigd is en in staat ook aan Bloemendaal gas te leveren tegen voordeeli- ger condities dan in Aerdenhont en Vogelen zang. Hierna sluiting der vergadering. IJMUIDEN. Consulair agent. In verband met een on langs door de Regeering der Fratische Repu bliek genomen besluit om bare consulaire De heer de Roo verdedigt, bet adres der agentschappen te Helder en Egrnond aan Zee gemeentenaren en de handteekenïngen van (2? j cn ?.en C0?suAair agentschap te den heer Laan en van spr. Zii teekenden als j ?n vestigen, is thans benoemd tof burgers van Bloemendaal. De onderteeke-1 llJair agent van Frankrijk te IJmuiden naars ziin menscben die wel weten wat zij de heer W. Polderman, lid van de Kamei van Koophandel eri van déii Gemeenteraad te Vel sen-I Jmui den Logger vergaan? Men sVirë ons uit T.Tmui- den. Maandag werd door de stoomtrawler zooals we gemeld hebben op de Noordzee het wrak van een logger of kot tel' gezien, waardoor men zich te IJmuiden zeei ongerust maakte over den logger „Williel- i'iina" welke naar Noorwegen vertrokken was en reeds een week reis had. Inmidels is een te legram ontvangen, waarin wordt bericht dat deze logger l> houden in Noorwegen arriveer de. Men verkeert thans in onzekerheid, van welk schip hét wrak afkomstig is. BEVERWIJK. R. K. Volksbond. Gisterenavond vergader de de afdeeling van den R. K. Volksbond. Na lezing van de notulen bracht de penning meester, de heer C. Th. Willemse, rekening en verantwoording uit over het tweede half jaar van 1913. Tegenover een totaal-ontvangst van 466.-50 bedroegen de totale uitgaven 450.22lA, een batig saldo dus van 16.27^, wat een gunstig slot mag genoemd worden, als men in aanmerking neemt, dat de loopen- de rekeningen over 1913 reeds voor bet einde van dat jaar waren voldaan. Niet minder dan 21 leden werden geïnstal leerd. Een finke aanwinst voor den Bond! De geest; Adviseur; kapelaan Looyaard, hield hierna een lezing over lijkverbranding. Als conclusie daarvan stelde hij dat lijk verbranding in strijd is met het innigste le ven der H Kerk, die wel steunt op het woord van Christus: dat de poorten der hel haar niet zullen overweldigen, maar die hare kinderen toch heeft te bewaren voor valstrik ken om hen eenwig bij God gelukkig te doen zijn. Deze rede, aandachtig aangehoord, werd met warm applaus begroet. Naar aanleiding eener vraag beloofde Z.Eerw. een volgend maal te spreken over: lijkverbranding tegen over justitie. Hierna sloot de voorzitter onder dank voor de goede opkomst, de vergadering. ZANDVOORT. Het Witte Kruis. In de gisterenavond in. Hotel Driehuizen gehouden jaarvergadei'ing van de afdeeling Zandvoort der N.-Holl. Ver eeniging „Het Witte Kruis" bleek uit bet jaarverslag van den secretaris, dat de afde, ling 269 leden telt en er in het afgeloopen jaar 5 bestuurs- en 6 ledenvergaderingen werden gehouden. Het batig saldo in kas bii den penningmeester bedroeg 640.41. De pen ningmeester van bet Ziekenfonds deelde mee, dat hij een saldo bad van 242.06. Door den magazijnmeester werd medegedeeld dnt 102 malen gebruik was gemaakt van het verplo- gingsmateriaal. Tot penningmeester werd herbenoemd de heer C. van der Werff Czn. WARMOND Eeai huis aangevaren. Terwijl Woensdag-; middag de familie J. van Bladel, in hun id het water gebouwde en aan de Leede gren-<; zend© woning, tegenover de scheepswerf ge- legen, aan de theetafel zat, werden zij op") eens opgeschrikt door een schok en kraken, waarvan de oorzaak bleek te liggen in eeol aanvaring door de zandbakben. De volla van den eenen kant, de leeg© van den an deren, passeerden elkaar daar op dat punfc( en nu is waarschijnlijk één dier logge le dige gevaarten uit den band gesprongen eö met groote kracht op het woonhuis geva- ren. Dat de schok' hevig is 'geweest blijkt hier», uit, dat de gevel, die den stoot ontving, ze-* ker wel 6 7 c.M. achteruitgeschoven ia en de voorgevel in verschillende richtingen van boven af, tot in de fundeeringf toe loopend althans nog ver onder deal waterspiegel groote scheuren vertoontj Ook de inwendige betimmering der kamer heeft veel geleden en is bijna overal losge^ sprongen en afgescheurd. Door het hoofd^ der gemeente is de zaak reeds in onder zoek genomen en van een en ander procesj verbaal opgemaakt. j Tot nog toe hebben het alleen nog maap bruggen moeten ontgelden. Het wordt nu echter nog gevaarlijker; en het mooi wonen, zoo dicht aan het water, heeft toen willen. Waarde heeft het adres zeker. De heer Koolhoven noemt het adres ongemotiveerd. Waarom zij vóór een eigen fabriek zijn, zeggen zij niet, alleen verklaren zij zich er vóór. Wat is het motief daarvan? Het grootste motief is vrees voor annpxa- tie. .Spr. meent dat het hebben van een eigen gasfabriek daartegen geen remedie zal zijn. Een motief voor annexatie is de ongelijke belastingdruk, zegt spr. De belasting drukt de gemeenten en daarom ziet Haarlem naar Bloemendaal. Het Rijk zal zich dat moeten aantrekken en de belastingen regelen. De groote verschillen in percentage zullen dan wegvallen en daarmede een groot motief voor annexatie. Wat het overige aangaat, ziin er veel men scben die niet juist weten wat zii geteekend hebben. Er waren er die b.v. dachten dat zii teekenden om gas te krijgen. Zij dachten dat het vóór of tegen gas ging. Men weet hoe gemakkelijk het is op een adres hanclteék'eningen te'krjj'gén. Men vfaagt ter loops om t8 teekenen en om een plezier te doen teekent men, zonder dikwijls juist te weten wat. Als ik aangenomen had om een adres voor levering van gas te doen teekenen, zon ik ook wel een mas6a handteekeningeu hebben knnnen verzamelen. Het genomen be sluit is in 't voordeel van Bloemendaal. Wanneer Bloemendaal nn kan kriigen een concessie voor 10 jaar, zonder risico, en met winst, moet, zij dat aannemen, en de risico aanzien, die men loopt, en dan zien of zij een eigen fabriek wil stichten. De heer de Roo dringt aan op een eigen gasfabriek, omdat hij wil hebben goed gas, en Haarlem's gas is niet goed. Haarlem en Heemstede willen het afzetgebied uitbreiden; een bewijs dat bet een voordeeiig zaakje is. Hij wil die voordeelen aan de gemeente hou den. Voor het moment ecarteert hii de vrees van annexatie. De hoer Bispinck acht het spook van annexatie zoo zwaar rniet. Men zon dan wel in meer gevallen bang knnnen zijn. Hij vraagt den beer Laan, die immers zoo tegen nitbreiding van het ambtenarenperso- neel is, waarom hij nu een fabriek met al den rompslomp van dien wil hebben. Ook kan hij verzekeren dat de prijs der electri citeit binnenkort lager zal worden. Welnu, door gas van Haarlem te betrekken, loopt men geen enkel risico. De beer Laan acht het spook der annexa tie niet zoo licht. Hij wil wel ambtenaren, als die zich zelf bedruipen en winst geven aan de gemeente, zooals met een eigen fa briek bet geval zal zijn. De heer Koolhoven bestrijdt nog nader het stichten eener eigen gasfabriek. Hij vraagt wat er tegen is om nu van Haarlem gas te betrekken. Men bindt zich maar voor 10 jaar; dat is maar een korten tijd in het leven eener gemeente; men kan dan zien of een gasfabriek levensvatbaarheid heeft; men loopt geen risico, maakt zelfs winst. MpJ' moet niet vergeten, dat Bloemendaal in bij zondere omstandigheden verkeert. De beer Bornwater is niet overtuigd door de boeren Koolhoven en Bispinck. Hii „„w n acht een proef met Haarlem gevaarlijk. Tien jaar, den tijd dat wij met Haarlem gebonden zijn, is een beele tijd in onzen tiid van uit vindingen en technische verbeteringen. Daar- bü wijst bij er op dat bet gas van Haarlem slecht is; dat van Heemstede^ is veel beter. Spr. is er voor een eigen fabriek te stichten. De heer Jacometti wijst er op dat de gemeente vele sommen heeft geleend en deze binnenkort moeten worden afgelost. Spreker vreest dat de Hoofdei. Omslag daardoor wel licht reeds in 1914, moet stijgen. Spr. meent dat de gemeente geen nieuwe lasten op zich moet nemen door gelden op te nemen voor het stichten eener gasfabriek. Deze acht hij bovendien niet noodzakelijk. De heer Teding v. Berkhout waar schuwt voor de exploitatie van een eigen gasfabriek, op de bekende gronden. Een be roep op Heemstede gaat niet op in dit geval. Men vergelijkt gaarne Heemstede met Bloe mendaal, maar toen Heemstede een fabriek stichtte, hoopte zij op levering aan Vogelen zang, aan Zandvoort, dat intusschen niet doorging. Spr. vraagt of bet noodig is dat ---- j- lo juist gas van Haarlem betrokken wordt. Men ook weer z n schaduwzyde, zooals men ziet4 zou kunnen zien of Heemstede irae wil leve- merkt het Hblci. nierDij opi

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2