mm oiTBEi om 1 Ingezonden Mededeelsngen vrouwen^ 3 DOEL-TREFFEND H zijri onze g m Kwartjes Advertentiën; m tSftKAU'l'U. Rechtshalf en* li Getuigen de massa inkomende brieven. Sport en Wedstrïïde „St els©" Bafkan1 i ~^r'Kieuw lerk Kurk mondstuk I «Sf„ 1 uur 31 (Wordt vervolgd.) (Roemenië wilden vestigen, wendden zij zich om aan arbeidskrachten te komen, tot de Ne derlandsche vereeniging „Hou' en Trou", door wier tusschenkomst een tiental jongelieden uit Holland bij hen in dienst kwamen. Som migen van deze Hollanders hebben zich op de 1 Amer'kaansche ondernemingen inderdaad schitterende posities weten te scheppen." Heeft het Nederlandsche initiatief zich uHsIuitend tot de petroleum-industrie be paald? „Het is te betreuren, dat dit het geval ge weest is. Want Roemië biedt voor den Neder landsehen ondernemingsgeest 'n nog zoo ruim arbeidsveld. Om een enkel voorbeeld te noe men, wijs ik u op 't^bankwezen. Bijna geen staat in Europa, of hij heeft in Roemenië eigen banken, die alle met succes werken en ten minste dividenden van 10 a 12 uitbeta len. Nederlandsche banken zoekt men er ech ter tevergeefs. He Nederlandsche ondernemin gen in Roemenië moeten steeds van buiten- landsche bankinstellingen gebruik maken, om de eenvoudige reden, dat geen enkele Neder landsche bank er toe heeft kunnen besluiten, om in dezen jongen staat die in de toekomst op het Balkanschiereiland, naar alle waar schijnlijkheid, een zoo gewichtige rol zal spe len, filialen te vestigen. Het moet inderdaad verwondering wekken, dat bij onze landgenoo- teu zoo krachtige ondernemingsgeest op het eene gebied gepaard kan gaan met totale ont houding op het andere." gij van plan zijt een Esp. revue voor den han del uit te geven. Ik zelf heb reeds eenige jaren propaganda "cmaakt onder handelaars, en heb het steeds betreurd, dat er nog geen vakblad voor den handel bestaat In ons verkoophuis hebben wij reeds met veel succes Esp. gebruikt en gedurende het laatste jaar ontvingen wij 345 bestellingen uit 31 verschilende landen, geschreven in Espe ranto, w, g. Georg Rener EisenwarenHand- lung BerlinRummelsburg. In het blad „Ja- pan Trade Review" werd een Esp. rubriek ge opend met het doel Japansche handelsartikelen in ruimer kring bekend te maken. De eerste Esp. kolom is gewijd aan een belangrijke be schrijving van een nieuw soort hoeden, ver vaardigd van Japanseh papier. In Tokio wordt een Esp. maandblad uitgegeven/waarin om de andere bladzijde de redacteur, die tevens koopman schijnt te wezen, tracht alle moge lijke koopwaren aan den man te brengen. Bij elk aanbod is een gekleurde afbeelding van het artikel zijnde: pakjes bloemzaden, postpapier, oude munten. Jap. en Chineesche postzegels (25 voor 40 cent) geldbeursjes van Jap. zijde (60 cent) alsook zwaarden, messen enz. enz., om deze laatste aan te bevelen, zegt de ver- kooper, dat ze zeer geschikt zijn om „harakiri" te plegen. Of bij er vele slijten zal onder de Esperantisten voor dat doel, durf ik betwijfe len, B. De bedoeling, welke Dr. Zamenhof had. bij het uitdenken en vervaardigen van deze wereldtaal was eene zeer verhevene. Hij had n.l. de overtu'ging, dat wanneer de geheele wereld behalve de eigen nation, één gemeenschappelijke, een neutrale taal zou spreken, een bror.J van argwaan en wantrou wen zou weggenomen worden, dat er een nieuwe toestand zou geschapen worden in den vorm van een algemeene verbroedering, een vreedzame samenleving tusschen de verschil lende natiën onderling. In hoever Zamenhof's ideaal zal verwezenlijkt worden kan slechts de toekomst ons leeren. Dit doel; te komen tot eene wereldvrede, hebben dan ook de meeste Esperantisten voor oogen, hetgeen echter niet wegneemt, dat de praktische mensch naast idealen nog wat anders in deze taal gezien leeft; als iedere medaille twee kanten heeft, deze natuurlijk ook; de eene zijde is de ethi sche, hierboven aangehaald, de andere de financieële. Of nu Esperanto werkelijk al in den handel gebruikt wordt, ga iir in korte trek ken aantoonen, echter bedenke men, dat het op dil gebied niet altijd even gemakkelijk gaat gegevens te verkrijgen, daar de meeste hande laars wel zoo wijs zijn, niet aan de groote klok te hangen, wanneer zij een nieuw afzetgebied voor hun waren ontdekt hebben. Ziehier eenige voorbeelden: Volgens de „Holanda Pioniro" be vat het Februarinummer van La movado," het ergaan deT Franscbe Esp.isten een uitvoerig artikel me^ illustraties over het bezoek aan een Duitsche firma, welke dank zij Esp., ge durende de laatste jaren uitstekend zaken deed. Het is de firma E. Neumann en Co. te Dres den. Genoemde firma heeft onder haar perso neel, dat 500 mensehen telt, vele Esp. spreken den. In de winkels, kantoren, seh rijf machine- zaal, magazijnen, fabriek, kleermakerswerk plaats enz., overal ontmoet men Esp.isten. Bin nen den tijd van één jaar was het reeds noo- d:g een 2de oplaag van den Esp. catalogus, be staande uit 10.000 exemplaren uit te geven. Zij werden in aile deelen der wereld verspreid en, zooals een der Esp. chefs, de heer Kaetnpfe, be- wo .de, was het o.a. de kennis der internatio nale taal, het correspondeeren, het bekend maken der vergrijgbare artikelen in Esp., wel ke van onberekenbare invloed op het succes dezer handelsonderneming was. üp een andere plaats lezen wij van deze firma, dat zij in een kwartaal door middel van deze taal 106 bestellingen ontving uit vier ver schillende werelddeelen. Genoemde firma han delt in cotolonageartikelen. Dezen maand is verschenen no. 1 van een nieuw Esp. maandblad, uitgegeven te Parijs, de „Esperanta Revuo pri komer co kaj indus- trio," geheel gewijd aan handel en industrie. In dit eerste nummer staat afgedrukt de vol gende brief, welke vertaald, luidt: Hooggeachte Geestverwant, Uwe enquête in de „Germana Esperantisto" gelezen hebbende, ben ik zeer verheugd, dat Het is volkomen waar, dat vele vrouwen lijden aan kwalen als rugpijn, zenuwachtigheid, prikkelbaarheid, hoofdpijn, en.z, doch mannen Uiden er even goed aan. Er is dus geen reden om dergelijke kwalen steeds als vrouwenkwalen te beschouwen. Een feit is, dat de nieren zoo nauw verbonden zijn met de inwendige or ganen, dat wanneer de nieren ziek worden, alles er onder lijdt. Foster's Rugpijn Nieren Pillen helpen de nie ren om haar werk behoorlijk te verrichten, helpen haar om de onzuiverheden uit het lichaam af te voeren, die de oorzaak van tal van kwalen vormen. Veel kommer zou voorkomen worden, indien vrouwen op vastgestelde tijdperken Foster's Rugpijn Nieren Pillen gebruikten. Hun uitwer king op terneerdrukkende pijnen en zwakte is wonderlijk en zij zijn het best-bekende genees middel voor kwalen als rugpijn, duizeligheid, waterzuchtige zwellingen, waterstoornissen, pijn in de lendenen, de zijden en heupen, rheu- matische pijnen, enz Te Haarlem verkrijgb. bij de heeren K. van Eden, Spaarne 38, en J. J. Göppinger, Groote Houtstraat 147a. Toezending geschiedt fran- co na ontvangst van h postwissel a 7.75 voor één, of 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, voorzien is van nevenstaand handelsmerk. VAN ELDERS. AANVARING. Door den Raad van de Scheepvaart werd het onderzoek voortgezet betreffende de aanvaring op 22 Jan. in de Noordzee tus schen den stoomtrawler „Batavier I" YM. 106 (schipper G. Zwart; reederijZeevisscherij Mij. „Batavier I en II", beiden te IJmuiden) en den stoomtrawler „Wilhelmina." P. S. I. (schipper J. Zwaan te IJmuiden; reederij: Visa. Mij. „St. Philipsland" te St. Philipsland. In het op 12 Febr. j.l. reeds ingesteld on derzoek bleek uit het verhoor van den schipper G. Zwart, dat de „Batavier" op 22 Januari, stoomende in de Noordzee naar de vischgron- den, opgeloopen werd aan bakboord door den trawler „Amsterdam" en aan stuurboord door den trawler „Wilhelmina," allen denzelfden koers sturende. Dichtbij gekomen veranderde de „Wilhel mina" eensklaps van richting en kwam recht op de „Batavier" aan. Gevaar voor aanvaring ziende werd op de „Batavier" de machine ge stopt, omdat het niet mogelijk was bakboord uit te wijken omdat zich daar de „Amsterdam" btvnd. De „Wilhelmina," waar zoowel voor als tij- dens dc aanvaring niemand op de brug was en niemand aan 't roer stond, raakte de „Bata vier" met den voorsteven even voor het visch- ruim. Beide schepen beliepen ernstige schade. De s1 uurman Cornells Gouda, buiten éede gehoord, omdat uitgemaakt dient te worden of het ongeval ook door zijne daad of nalatig heid werd veroorzaakt, deelt mede, dat de „Wilhelmina" op 22 Januari 1.1. van IJmuiden naar de vischgronden vertrok. Gezamenlijk met andere trawlers stoomde men langs de kust. De matroos Van Pel nam te 1 uur het roer van getuige over; getuige is cairop naar beneden gegaan om te schaf ten. daarna naar zijn kooi. Hij lag juist te sla pen toen hij een schok voelde. Hij snelde daar op naar boven en zag dat de „Batav'er" naast de „Wilhelmina" lag en met hun schip in aan- i varing geweest was. De matroos Van Pel die het roer van getuige overgenomen had, was toen in volkomen nor malen toestand. j Toen hij na de aanvaring aan dek kwam zag hij den wachtman aan roer staan draaien. Wat de wachtman gedaan heeft weet hij niet te verklaren, waarschijnlijk heeft hij met het schip gegierd; hij was overtuigd, dat de st.uurketting niet onklaar is geloopen. Aan getuige heeft de wachtsman gezegd dat hij even van de brug is geweest om naar een zekere plaats te gaan. Den schipper wordt eveneens te kennen ge geven, dat het onderzoek ook zal loopen over do vraag of het ongeval aan een nalatigheid I zijnerzijds is te wijten. Hij verklaart, dat hij de wacht had overgc- laten aan één man (wat aan twee had moeten zijn.) Bij het vertrek van IJmuiden te 10.30 v.m. was hij aan dek. Er werd noordelijk ge stuurd. Te kwart voor een ging hij van dek, de wacht overlatende aan den stuurman, met de order koers N. te houden en te waarschu wen b(j het passeeren van de Haaks. Verschei dene schepen waren in de buurt, doch alle den zelfden koers volgende. De „Batavier" zag get. aan B.B. vooruit maar wel op omstreeks IV2 mijl afstands. De stuurman had tot ongeveer 1 uur de wacht waar te nemen. Kwart voor één ging get. naar kooi. De stuurman had op de brug moeten blijven tot het andere volk 1 geschaft had. De matroos Van Pel, die de wacht had overgenomen was, naar getuiges in druk, niet dronken noch slaperig. In de kajuit slapende werd get. te 5 minuten voor tweeën door een schok gewekt. Seinen had hij niet gehoord. Gekleed als hij was ging hij terstond naar dek en zag dat de aanvaring had plaats gehad. De stuurman was aan dek; de matroos op de brug. Get. schreeuwde toe, de machine te stoppen. Gewezen op het feit dat er slechts één man op de wacht was, zegt get., dat, als er twee moeten zijn, het volk wegloopt. Op de vraag wie hem had kunnen "roepen, antwoordt get., dat de kok het had bunnen doen; die is toch den geheelen dag in de weer. Hij verklaart voorts, dat de matroos Van Pel hem had ge zegd, dat hij niet waarschuwen kon wijl hij in kombuis was en aan nen natuurlijke behoef te moest voldoen. Aan het eind van het verhoor zegt de stuur man nog dat hem z.i. geen nalatigheid kan worden toegeschreven, op grond dat hij geen wacht hnrl. De inspecteur wijt het fout aan het hebben van slechts een man op de wacht. Het moet den schipper duidelijk worden gemaakt en tot zijn collega's moest doordringen dat dit niet mag. Daarom stelt de inspecteur voor. den sehjpper als straf een berisping toe te dienen waarna het onderzoek geschorst werd. BORDEAUX, La Maison DARLAN et LAM- BERTTE, Propriétaive de Vignohles dan<? LA CIRONDE, recommande ses GRANDS, VINS Ver te a la Commission chez TH. L. WAL RAVEN a BAARN. Agant general pour la Hollande. (Adv.) De voorzitter beloofde er in de vergadering' van B. en W. over te zullen spreken, i (Wegens plaatsgebrek moest dit verslag gisteren blijven liggen). EEN NIEUWE VLIEGMACHINE ZON DER MOTOR. Een jeugdig ingenieur M. B. Balassanion de Manavas, die jaren lang werkte en stu deerde in de Vereenigde Staten, gelooft dat hij het probleem heeft opgelost waardoor de mensehen absoluut veilig kunnen vliegen met toestellen zonder motor. Zijn meening is dat de vliegmethode van de vogels kan wor- van den grintweg Piet Gijzenbrug—Wasse- ''eu eigen gemaakt aan een machine zonder naar. hun systeem van slaande vleugels. Eenige stukken worden gesteld in handen verklaarde betreffende zijn piachine die van B. en W. om advies. Daarna werden de thans gebouwd wordt te Issy-les-Moulineaus leden van stembureaux te Noordwijk aan eZe °-n1, volgende: en Noordwijk-Binnen benoemd. 1 Voor een leek is er niet vee] onderscheid Tot onderwijzer aan de openbare school te te bespeuren tusschen mijn vliegtuig en een Noordwijk-B'innen werd benoemd de heer gewonen eendekker, behalve wat de vleugels G. Prins. en bet stuur betreft. Deze zijn juist geeon- Aan den heer P. van Bommel werd ontslag strueerd als de correspondeeremle organen verleend als lid van de Commissie tot wering var' eeu vogel en verrichten gelijke functies, van schoolverzuim te Noordwijk aan Zee; aan Bij een vlucht maakt mijn machine dezelf den heer C. G. J. Alkemade als lid der school- de bewegingen als een vogel. De vleugels zijp comissie te Noordwijk. daarom in denzelfden zin opgpvzt enwan- Conform het voorstel van B. en W„ werd neer de wind van voren tegen het toestel aan den heer Karei van Bohemen voor den waait, worden de vleugels onmiddellijk naai tijd van 5 jaren opgedragen het ophalen van achteren bewogen. Komt de wind van achte- asch en vuilnis en zulks tegen een jaarlijksche E®.!l' ^an beeft het tegenovergestelde plaats, som van 1375. "ij bet toenemen van de motorsnelheid gaan Besloten werd een uitbreidingsplan van de vleugels automatisch achterwaarts tot dat gemeente te doen ontwerpen en daarvoor een c'e hoogste snelheid is bereikt. Bü hel afne- crediet toe te staan van 700.I men der snelheid bewegen zieh de vleugel» Het Dagelijksch Bestuur der gemeente voorwaarts. Woerden verzocht in een scliriiven namens Ook is er geen mogelijkheid voor on gelui den Raad dier gemeente, instemming te be- ^ei' door plotselinge daling. De bestuurder tuigen met een door den Raad van Woerden beeft slechts de vleugels naar voren uit i« aan de Prov. Staten van Zuid-Holland ge- zetten, de machine verheft zich en de vieu- zonden adres, zijn adhaesie uitdrukkend met Ipi® en de staart werken als een rem, waar- liet voorstel, aan de Staten ingediend door door de snelheid van dalen tot het minimum den heer Gevers Deynoot c. s., strekkende, wordt beperkt en de machine horizontaal om de Staten uit te noodigen, een uitgewerkt daalt en neerzweeft als een vogel zonder bot- plan met begrooting op te maken tot stich-sin£ met de aarde. Zou door een of andeio ting van een electriciteitsfabriek. De gevraagde instemming werd door den Noordwiikschen Raad betuigd. Aan de gemeente-vroedvrouw mej. M. Waldkötter, werd een salarïsverhooging ver leend van 100. Haar salaris bedraagt nu 350. Aan den heer J. W. Spruijt werd vergun ning verleend tot den verkoop van sterken drank in bet klein voor lokalen in Grand- Hotel Rembrandt te Noordwijk aan Zee. B. en W. stelden voor, bet gebouw „de zie kenbarak" aan den Duinweg, sectie A. no. 591, te verkoopen aan den heer J. J. Entko ven. 1 renen de snelheid der machine plotseling ge durende een vlucht verminderen, dan zullen de vleugels onmiddellijk en automatisch zacht voorwaarts glijden, zoodat de machine vlak blijft drijven en een ongeluk wordt voor komen. De bestuurder beeft alleen zijn banden nog om te sturen. De lengte-stabiliteit is auto matisch verzekerd door bovengenoemde be wegingen der vleugels, die correspondeeren met de variaties der snelheid. De breedtc- stabiliteit is door de inrichting, vorm en con structie der vleugels gewaarborgd. Het vliegtuig is met en zonder motor te ge bruiken. De uitvinder houdt niet van een De Raad kon met het voorstel van B. en schroef, daar deze geen voldoende resultaten W. accoord gaan, als 300 meer werd he- geeft, wanneer met geringe kracht Wordt ge dongen bij den heer Enthoven dan de voor- j werkt. Hij heeft uitgevonden een voortdry- gestelde 3000. vend vlak, dat aan het voorste deel der ma- Omtrent de wijziging van de verordening chine is aangebracht. Een op- en neerwaait- op de heffing van den Hoofd. Omslag stel- scbe beweging wordt op dit vlak oyerge- den B en W. voor, om in verband met den te-1 hracht door middel van pedalen, die de be- genwoordig zoo hoogen levensstandaard, van stunrder in beweging kan stellen met zijne bet geschatte inkomen niet 300, maar f 400 voeten. Dit vlak varieert m stand bij elke af te trekken voor noodzakeliik leversonder- beweging en regelt zich ook met de snelheid houw. B. en W. merkten eerlijkheidshalve dér vlucht, zoodat de vlieger mets te doen op, dat door deze wijziging een aantal belas- heeft dan het in beweging te houden. Het NOORDWIJK. Gemeenteraad. 1 Donderdagmiddag kwam de Raad in open bare vergadering bijeen. Voorzitter, Jhr. W. C. van Panhnijs, burgemeester. Afwezig de heer A. Balkenende. Ingekomen was nog een schrijven van Ged. Sfctaten houdende mededeeling, dat de Minis ter van Katerstaat heeft goedgekeurd het ge meen sch appel iik besluit der Raden van Noordwijk, Noordwijkerhout, Katwijk en Wassenaar, tot ontbinding van het contract tingplichtigen, die tot heden in de twee laag ste klassen werden aangeslagen, zouden ver vallen en dat daardoor het heffingsprocent iets verhoogd zou moeten worden. Zonder hoofdelijke stemming werd over eenkomstig het voorstel van B. en W. beslo- ten. In de verordening op het gasbedrijf wer den eenige, door B. en W. voorgestelde wijzi gingen aangebracht, die in hoofdzaak betrek king hadden op het financieel beheer. Daarna werd gedurende korten tijd verga derd met gesloten deuren. Bij de heropening der openbare zitting ver namen we, dat tot accountant bil het gasbe drijf benoemd was de beer Karei M. de Jong te den Haag. De benoeming van een boekhouder bij het gasbedrijf werd aangehouden tot een volgen de vergadering. Aangezien de verordening op de heffing van kaai- en havengelden goedgekeurd is tot 1 Juli 1914, en Ged. Staten den wensch heb ben te kennen gegeven, vóór 1 April a.s. de al of niet gewijzigde verordening te mogen ontvangen, werd conform het voorstel van B. en W. besloten, de verordening ter goedkeu ring in te zenden, zonder wijzigingen aan te brengen. Bij de rondvraag werden op voorstel van den heer Dr. Kervel, B. en W. uitgenood'gd zich namens dpn Raad te wenden tot de Di rectie van N. Z. H. Trammaatssehappij. om te vragen: a. een betere aansluiting met Kat wijk te Riinsburg; b. een doelmatig wachtlo kaal te Rijnsburg, waar men nn in weer en wind moet wachten. vlak kan "(Tók gebruikt" worden- voor drijf kracht hij opstijging of daling. IJMUIDEN, uur 45 min. KATWIJK, uur 20 min. WATERSTANDEN. 1 Maart. Hoogwater. v.m. 5 uur 31 min.; n.m. 5 v.m. 5 uur 6 min.; n.m. fl Laagwater. v.m. min.; n.m. 1 1 uur' 11 min.; n.m. 1 IJMUIDEN, uur 45 min. KATWIJK, v.m. uur 25 min. 2 Maart. Hoogwater. IJMUIDEN, V.mi. 6 uur; n.m. G uur 15 min. KATWIJK, v.m. 5 uur 35 min.; n.m. uur 50 min. Laagwater. IJMUIDEN, v.m. 2 uur; n.m. 2 uur 15 min. KATWIJK, v.m. 1 uur 40 min.; n.m. 1 uur 55 min. matig en, oom Willifred, die aan 't raam stond, was eeu levendige belichaming van hetgeen zij gevoelde. Toen Adèle hare dochter zag, toen zij haar omhelsde, toen brak daar ook eindelijk het moederlijk geluk alle slagboomen, welke een uiterst bekrompen, al te aristocratische op voeding had opgericht. Nadat de eerste opgewondenheid was be daard, gaf de majoor het voornemen te ken nen, Irma terstond mee te nemen; al het ove rige koude later wel geregeld worden. Maar daarvan wilde juffrouw Willifred volstrekt niets weten. Zij kon, dus luide haar meening Irma maar niet zoo op staanden voet uit *t huis laten gaan; eerst moesten hare kleede ren in orde gemaakt, gewasschen en gestre ken worden; kortom, zjj had duizenderlei te genwerpingen van een zorgzame huismoeder, die gewoon ie, haar huishouden te besturen, en die op de eer daarvan trotsch is. Mevrouw von Helmberg begreep nu wel niet zoo juist, wat dat inhad; maar haar vrouwelijke teergevoeligheid zeide haar dan toch, dat ook zonder die redenen de scheu ring niet zoo plots mocht plaats hebben. On getwijfeld bad Irma nog veel met hare pleeg ouders te bspreken, wat geen getuigen toe- Het Door de lange reeks van jaren waren zij immers als één gezin ineengegroeid, en de scheiding, die nn moest geschieden, was een scheiding voor het geheele leven. Want, zoo dacht de majoor6vrouw, de kring van freule von Helmberg, die, als een der beste partijen ontwijfelbaar een zeer hoogen rang moest toebehooren, en de kring der familie Willi- fred, die overigens zeer achtenswaardige lie- -den waren, en waaraan de huize Helmberg zieh zeer verplicht moest gevoelen, kwam met elkander niet meer in aanraking, j Mevrouw von Helmberg trad daarom op de zijde der houtvesterin, en er werd besloten, dat Irma nog tot het einde der week op de houtvesterij kon blijven en dan door den do- meinraad afgehaald zou worden. Majoor von j Helmberg hadde Irma gaarne zelf afgehaald, maar zijn verlof was in den loop dezer week ten einde. Van haren kant liet Adèle gaarne deze taak over aan den domeinraad, omdat deze het best de geldelijke kwestie, wegens schadeloosstelling aan den houtvester, kon re gelen. In zijn mond had zulks niets onkiescb; het was immers een zuivere Wndelskwestie, en op die manier kon men terzeifdertijd tijd Irma bekomen en zich de hout vest erslui van den hals schuiven. Daar er geen relatie lus- schen die twee families kon bestaan, moest ze maar spoedig en voorgoed worden gebroken. I Wat den majoor betreft, hij dacht aan al die dingen in 't geheel niet. Hij gaf zich zon der voorbehoud over aan de vreugde in Ir ma zijn kind te hebben weergevonden en haar zoo gezond en bloeiend te zien. In zijn batail- lon jagers had hij met achtenswaardige lie den uit alle standen der maatschappij ver keerd zelfs het grootste gedeelte der offi cieren was van burgerlijke afkomst en dus stuitte de betrekking met de Willifred's hem geenszins in die mate tegen-de borst als zij ne echtgenoote, die zich uitsluitend in de kringen der huoge aristocratie liad bewogen. Toen mijnbeer en mevrouw von Helmberg in de garnizoensstad kwamen, was het „ba- taillon" niet weinig verbaasd, te hooren, dat zijn chef reeds als Hannoveraansche officier gehuwd geweest_en vader yan jgeip bgeUIschoc- ne dochter van achttien jaar was, wier aan komst eerstdaags kon worden tegemoet ge zien. De ondere officieren waren van mea ning, dat de majoor nu voortaan op grooten voet zou gaan leven, terwijl de jongere heeren met licht te bevroeden belangstelling Irma's komst tegemoet zagen. Op deze jonge officieren rekende mevrouw von Helmberg zeer.... Zij zou waarschijnlijk minder vast van vertrouwen geweest zijn, indien zij een brief had kunnen lezen, die hare dochter, den volgenden dag heel vroeg, toen op de houtvesterij allen nog sliepen, schreef. Deze brief luidde: „Liefste Egon! Wat oom vreesde, is he laas geschied. Ik ben een, twee, drie een adellijke freule geworden en, naar m'n groomama beweert, zon er „Grieksch koningsbloed" in mijne aderen vloeien. Pa pa en mama zijn er geweest, en aanstaan den Zaterdag moet ik de houtvesterij ver laten, om te verhuizen naar Reiehenfels, waar papa als majoor van het 29e batail- lon jagers an garnizoen ligt, ik ben zeer blij, dat ik m'n ouders ken, dat ik zeggen kan, wie ik ben en van wie ik afstam, ik verheug me, dat gij u over mij niet hebt te 6chamen dat je voortaan niet met den mond vol tanden behoeft te staan, wanneer men je vraagt naar mij of naar mijne famiilie. Maar ik hen zeer bevreesd, dat mijne ouders aan onze wenschen moeilijkheden in den weg zullen leggen, en ik wenschte van jou, lieve Egon, eenige wenken, hoe ik mij heb te gedragen. Want jij bent voor God mi.jp verloofde, en de trouw die Irma je heeft JbelaoiiLioey .züjaigls wgs dan, een schepsel van aller welwillendheid, zal zij gestand doen, er moge gebeuren wat wil. Je ziet mij vast besloten innig beminde, jou in alles te gehoorzamben, IRMA." I Dezen brief droef Irma bij zich, totdat de postbode in de houtvesterij kwam; toen vertrouwde zij hem dien toe, om heimelijk te j verzenden. Zij had dat gerust openlijk kunnen doen, want zij was immers met Egon verloofd en wanneer zij hem schreef, niemand kon daarin iets laakbaars vinden. Ook over den inhoud behoefde zij zieh niet te schamen; in- tegerdeel zij voelde, dat zij zoo schrijven moest. Maar toch deed zii het heimelijk, om dat dit een aangelegenheid was, die zij zelve j en alleen, zonder eenigerlei tusschenkomst, bespreken wilde, alvorens zij over haar toe komstige houding besliste. In huis van den houtvester Willifred had inmiddels het geluk van Irma geen vroolijke gezichten weten voort te brengen. Ofschoon juffrouw Willifred van vroeg tot laat in de weer was, om Irma's kleeding onberispelijk te kunnen afleveren, geschiedde zulks onge veer met het gevoel, waarmede een liefheb bende moeder kransen vlecht, om die op een graf te leggen. Was juffrouw Willifred druk bezig, Irma daarentegen was als met lamheid geslagen. Het benauwde haar als een nachtmerrie, dat ze weg moest, en met alles wat zii deed meen de zij haar vertrek te bespoedigen. Ofschoon zij dankbaar de Goddelijke Voorzienigheid erkende, die haar heur ouders deed weder- vinden, toch betreurde zij het innig, dat deze in de maatschappij zulk een hooge positie innamen. Wat duizenden als een geluk zon.-1 den beschouwd hebben, ging haar als een vlijmend mies door de borst. Deze positie richtte een killen scheidingsmuur op tus schen de harten die elkander zoo warm had den bemind. De houtvester was stil en kwam bijna in 't geheel niet te voorschijn; bij zat over zijn rekeningsboeken te prakldzeeren, alsof hij den kubieken inhoud van eiken boomstam wilde berekenen; verscheen hij in den huiselijken kring, dan sprak hij niet. Niemand zou ge loofd hebben, dat het verlies van Irma dezen ernstigen man zoo zeer ter harte zon gaan. Zoo verliepen eenige dagen, totdat^er brie' ven van Egon aankwamen: een aan zij ouder? en een met bet adres: Aan den ^hoogedelgebo ren freule Irma von Helmberg". Toen de houtvester den brief op zijn han den woog, mompelde hij: „In dit oogenblik vind ik deze scherts misplaatst." Hij gaf den brief aan Irma, die er mee naar liare kamer ging, terwijl hij het aan hem gerichte schrij ven openbrak en met zijne vrouw las. Zon derling inderdaad dat in dezen brief niets stond over het voorgevallene der laatste da gen, hetwelk hem toch, zooals het adres op Irma's brief bewees, bekend moest zyn. Slechts aan bet slot een koele opmerking, dat Irma met deze verwisseling van staat wel zeer in henr schik zou zijn. De houtvester en zijne vrouw keken elkaar aan en haalden de schouders op. x

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 6