IRMA De qemeanten en de Ouderdomswet BUITENLAND. BINNENLAND. FEUlhLtTüN. NIEUWE HflARLEMSCHE COURANT Le Gemeenteraad te Velsen was de eerste, van deze wet zal voor de gemeenten ongetwij-1 ^bben dat de reporter die de rubriek „gods- feld tengevolge hebben, dat de werkkrachten I dienst» te behartigen heeft, m het magomeke ter secretarie moeten versterkt worden. Dit wordt dus de tweede fiuantieele last, die op de schouders der gemeenten wordt gelegd. Had do regeering nog een vergoeding voor ad- 1 ministratie-kosten in uitzicht gesteld, dan zou tiie benreeu welk lasten den Gemeentebesturen zouden wórden opgelegd, wanneer Minister menig gemeentebestuur zich daarmede hebben Treub zijn plan, om 't U-jarigen van Staatswege een toelage te geven, indien zij niet bedeeld worden, kan doorgevoerd krijgen. De heer Ver meulen, wethouder van Velsen, geeft nu in j „De ltotterdammer" aan, welke overwegingen bij hem en zijn medeleden hebben gegolden voor hun petitionnement aan de i woede Ka mer, waaraan gelijk men w7eet, reeds enkele gemeenten in onzen omtrek adhaesie hebben betuigd. Uit adres heeft geen politieke be doelingen. .Personen van bijna alle politieke richtingen besloten er toe met algemeene stemmen. Zij overwogen daarbij in hoofdzaak Let volgende: Zooais net wetsontwerp thans luidt, is het tamelijk wel zeker, dat een deel der kosten, uit dit wetsontwerp voortvloeiende, zullen wor den afgeschoven op de gemeenten. De Wet spreekt wel, dat aan sommige ge meenten een extra-bijdrage kan worden gege- enen, maar daaruit blijkt reeds, dat niet aan »lle gemeenten zal worden gegeven. Dovendien blijkt volstrekt niet, dat deze bij lrage genoegzaam zal zijn om de uitkeering te kunnen dekken. Het tegendeel moet worden verwacht. Im mers om de Gemeentebesturen niet ai te royaal net de Rijksmiddelen te laten omspringen, is leze regeling gekozen, zóó, dat de gemeenten »r zelf belang bij hebben, wat zuinig te werk «,o gaan. Welnu, zoodra de Regeering op eenigs- zins ruime schaal extra-bijdragen zou gaan jeven is de waarborg voor een zuinig beheer loor de gemeenten zoek; ergo de regeering moet steeds zorgen, dat de gemeenten min of meer zelf in de lasten mededragen, dus aan het kortste eind trekken. Waar het nu van jaar tot jaar duidelijker blijkt, dat de vraag, hoe het finantieel even wicht in de gemeente-finantiën te bewaren, ♦leeds moeilijker oplosbaar is, en derhalve her. naaldelijk wordt aangedrongen op herziening Ier Gemeentewet, zoodat het Gemeentelijk be lastinggebied verruimd wordt, daar behoeft het weinig betoog, dat ernstig bezwaar moet wor- len gemaakt tegen eene regeling, die wederom yroote offers van de gemeentelijke schatkist zou vragen. Al meer is in de laatste jaren de uitvoering van verschillende rijkswetten voor een belang rijk deel aan de gemeenten opgedragen, zonder dat het Rijk daarvoor aan de gemeenten eene tegemoetkoming heeft toegekend, zoodat de grens van hetgeen ten deze redelijkerwijze van de gemeenten mag worden gevorderd, naar veler oordeel reeds lang overschreden is. Bovendien kan verwacht worden, dat de las ten op de gemeenten zeer ongelijk zullen druk ken en dat met name de gemeenten met een groote arbeidersbevolking en een gering be lastbaar inkomen, zooals Velsen er eene is, «oor belangrijke uitgaven zullen komen. De vrees, in uw driestar uitgesproken, dat jommige rijkere gemeenten systematisch het binnenkomen van min-gegoeden zullen tegen houden, deelen wij niet. Hier bestaat de vrees niet, omdat de ervaring reeds heeft geleerd, dat onder bestaande om standigheden rijke gemeenten als Bloemendaal dit thans reeds doen. Dit kan dus alleen een weinig erger worden! De tweede overweging is deze geweest, dat de gemeente-secretarieën weder met een be langrijke hoeveelheid administratie zullen wor den opgeknapt. In tweeërlei opzicht heeft de regeering hier bij een min of meer naief standpunt ingeno- nen. De redeneering is blijkbaar aldus ge weest: Wanneer de regeering zelf de admini stratieve werkzaamheden laat verrichten, dan is daar een belangrijk corps ambtenaren voor noodig, maar wanneer we dit door de gemeente iaten doen, die hebben hun ambtenaren toch en die kunnen het er nog wel bij doen. Maar deze redeneering is toch wel wat heel ♦impel. De gemeenten kunnen met hun beperkt ♦antal ambtenaren ook maar een bepaalde boe veelheid arbeid verrichten, en de uitvoering getroost, ofschoon het ongevvenseht moet wor den geacht, te veel rijkswerk aan de gemeente- jesturen op te dragen. Maar van vergoeding is reen sprake en zonder twijfel zullen de lasten ook hier drukken op de gemeenten, die dit hel moeilijkst kunnen dragen. De tweede naieveteit is alsof ten plattelande weinig onderzoek noodig zal zijn naar de levensomstandigheden der rentetrekkers. Voor zeker in groote gemeenten als Amsterdam en Rotterdam komen bezwaren voor, die nien al thans in de kleine gemeenten niet kent, maar toch valt het ook op het platteland in de uit gestrekte gemeenten lang niet mee om de ri rodige betrouwbare gegevens te verkrijgen, liet is niet zoo eenvoudig, als het zich laat aanzien. Maar bovendien, wanneer we de bevolking der steden bijeentellen dan komen we reeds tot een belangrijk percentage van de geheele bevolking van ons land, en voor de besturen dei steden gelden de bezwaren van onderzoek toch in ieder geval even zwaar als voor het Ilijk. Ofschoon bovenstaande overwegingen hoofd zakelijk hebben gegolden voor het adres, zoo wordt daarmede niet bedoeld, dat dit de eenige bezwaren zijn voor de gemeentebestu ren. Afgezien nog van het gevaar van een oara ge'matig toepassing der wet, zij hier als voor beeld nog slechts gewezen op één zéér groot bezwaar, n.l. de moeite tussehen de gemeenten onderling. Ieder, die als lid van een gemeentebestuur weet welke massa's schrijfwerk, onderzoek, enz. blad, een geheime bron voor uitstekende inlich tingen aan het Vaticaan bezat. Maar Februari kwam, verstreek reeds groo- tendeels en van het consistorie vernam men niets. Toch moet de lezer op sleeptouw gehouden worden en 't mocht niet blijken dat het bericht absoluut onjuist en zonder eenigeu gron 1 was geweest, wan dau zou het vertrouwen in het blad geschokt kunnen worden. „Uit een bron die naar wij verwachten mo gen, volkomen betrouwbaar is, schreef waar dig, ook voorzichtig de schrijver van de „Note Vatioane' in de „Messaggero'', vernemen wij, dat het Consistorie in de plaats van midden Februari zal worden uitgesteld tot in het voor jaar. De reden van dit uitstel moet worden ge zocht in het feit, dat de geneeslieeren, die den leest men onder het hoofd „Een zelfmoord in een klooster" het volgende sclioone bericht dat ook wij ontvingen, doch natuurlijk ter zijde hebben gelegd „MADRID, 27 Febr. (R. B.) Op vreeselijke wijze heeft in het klooster San Josepha de Chuny, te Vigo, een 35-jarige zuster zelfmoord gepleegd. Zij sneed zich met een keukenmes de keel af, zoodat het hoofd bijna van den romp was gescheiden. Zij verzamelde hare laatste krachten, sleepte zich naar het venster en stortte zich in den tuin. Men gelooft dat onge lukkige liefde haar in den dood heeft gedre ven." De tussehen haakjes geplaatste letters be teeken en, dat liet bericht afkomstig is van de „Reportage Beige", een nieuwsbureau dat zijn producten ook via Amsterdam aan Nederland- sehe bladen levert die daardoor zoo gelukkig waren de schrikkélijkë mare ook over Hollands Paus behandelen, dezen hebben aangeraden, gouwen te kunnen verspreiden, zich gedurende dezen tijd van hevige koude j Wij bleven er onkundig van, zegt de „Tijd" niet bloot te stellen aan een langdurige hande-1 omdat wij niet op den dienst van België ge ling in een moeilijk te verwarmen zaal. j nbonneerd zijn; maar nu kunnen wij door mid- „De gezondheid van Pius X, hoewel de ruw- del van onzen particulieren kabel naar Vigo beid van het jaargetijde niet kunnende weer staan, veroorzaakt zijn familie geenerlei onge- rustneid. „Het Consistorie zal dientengevolge plaats hebben tegen of misschien wel omstreeks Pasehen." Aannemelijke veronderstellingen naar men ziet, en weinig belovende voorzieningen. Eenige dagen later borduurde de „Gods- iiienst"-redaeteur van de „Tribuna" op het zelfde stramien. Hij gaf zijn artikeltje een in slaand opschrift en plaatste er boven: „Be zorgdheid over de gezondheid van Pius X". Met dezen titel tot inleiding schrijft hij dan: „Wer kelijk, allen die dezer dagen den Paus gezien hebben, bevestigen, dat hij goed gezond is, en dat er geen reden is, om bezorgd te zijn. „Wel had men opgemerkt ging hij voort, dat de Paus vermoeid uit zijn oogen zag, en at op oogenblikken van gewone kracht soms „Een kard'naal van de Curie, die deze waar- vaak moeten worden verricht, om uit te maken tijden van grooie zwakte volgen, welke gemeente ingeval van armlastigheid of, kard;naal vnn krankzinnigheid tenslotte betalen moet, zal bevroeden dat hier de deur wordt opengezet voor een geschrijf en gewrijf, waar geen einde aan is. Houdt de Regeering de admini stratie voor het Rijk en uitkeering eveneens, üau doet het er niet toe in welke gemeente iemand woont of gewoond heeft, en blijven i alle administratieve rechtspraken over quaes- ticn tussehen de gemeenten achterwege. En waar de Wet nu nog velerlei andere be palingen bevat, waarmede de gemeentebestu ren straks rekening zouden moeten houden, daar is het gewis niet ondienstig, dat thans, nu er nog tijd genoeg is, alle gemeentebestu ren deze zaak onder de oogen zien en in ge val zij tot het zelfde resultaat komen als Vel sen, door een adhaesie-betuiging medewerken, om te trachten deze bezwaren van de gemeen ten af te wentelen. toch het volgende er aan toevoegen „De bewuste non is een zuster van de be kende Maria Monk, van Krakau, en een nicht van Mees, den vermaarden Hollandsehen wa felbakker, wiens voorzaten indertijd bij gele genheid van de St. Elisabeths-vloed naar Spanje zijn gespoeld. „Nadat haar hoofd door den zelfmoord met het keukenmes tot op een dun velletje na van den romp gescheiden was, heeft zij niet alleen haar laatste krachten, maar ook het gezegde hoofd verzameld en bij het springen in den tuin medegenomen. Gedurende den sprong ver zamelde zich de heele burgerij van Vigo rond het zwevende lijk, dat een toespraak hield tot de verzamelde menigte, eindigende met de kreet: „Koopt en leest „Het Volk." Attentie! Attentie!" Tegelijkertijd is ook in Duitsehland een nieuwsbericht neergevallen en verspreid door de „Wartburg." Dit luidde als volgt: „De Duitsche Katholiekendag van het jaar Verzonnen berichten over do gezondheid van Z. H. den Paus. Het is nog niet lang geleden, dat onrustba rende geruchten over den gezondheidstoestand van den H. Vader eeu toertje rondom de wereld maakten. Wil men weten hoe deze geruchten ontston den en waaraan ze hun ontstaan te danken hadden neming zou hebben gedaan, zou vervolgens ge- 1S14 te Munster zal, naar de „Italia" van 5 vraagd hebben aan degenen, die met de zorg ,Tan. officieus uit hot Vaticaan verneemt, een voor de gezondheid van den Paus zijn belast, bijzondere beteekenis bekomen door het bezoek wat de oorzaak was van dit verschijnsel. En nat de Keizer en do Keizerin aan de ver 'ade men zou hebben bevestigd, dat de Paus soms ring brengen zullen (per la visita che vi fa- opwekkende inspuitingen om de audiënties te 'anno 1' Imperator et 1' Imperatrice.) kunnen geven, die bij ondanks alles wil houden. I De „Kölnische Volkszeitung," d'e op zoek „Wat er waar is van deze berichten, kan is gegaan naar een courant die „Italia" heet, n:et met zekerheid worden vastgesteld. Aan het is daar niet in geslaagd, maar heeft niettemin Vaticaan verklaart men, dat de gezondheids toestand van Pius X zeer gewoon is en dat, wanneer het Consistorie niet zoo spoedig wordt gehouden als wel verondersteld werd, men dat moet toeschrijven aan een buitengewone voor zichtigheid, om den Paus niet bloot te stellen aan de temperatuur in de „loges", die allicht kouder zou zijn, dan die in de andere nu sterk verwarmde zalen. Men ontkent, dat van de opwekkende inspui tingen een dagelijksche gewoonte wordt ge. maakt." In het verhaal van de „Tribuna" herkent men het weefsel van de „Messaggero" rijkelijk opgesierd. Met alle soorten van de bewonde renswaardige voorzichtigheid en van diploma tiek voorbehoud beweert hij, dat de Paus zich staande houdt, dank zij de wonderbaarlijke in spuitingen; aan het geheele betoog weet hij een quasi-officieel tintje te geven. Gewed, schreef „La Croix", dat dit bericht voor meer dan een telegram stof heeft gege ven, en "dat op den huidigen dag groote Ame- Het is een even vermakelijk als leerzame geschiedenis, zegt de N.Tilb.C. Na de verschil- "kaansche bladen sensat oneele meuwsber.ch- lende sterfgevallen, die het H. Collego hebben i Jen ann hun lezers voortzetten van ongerust- getroffen, is bij iedereen de gedachte opgeko- J»_«d der Curie, betreffende den gezondheids men, dat er binnen kortereu of langereu tijd een consistorie zou worden gehouden. Niemand weet echter nog wanneer. Maar enkele reporters lieten het niet bij deze onvolledige gegevens, die nog geen enkele aanleiding tot een bericht gaven en distil leerden een mededeeling om in hun blad te vermelden. De „Messaggero" was do eerste, die wist te vermelden, dat sinds eenige weken de datum waarop hot consistorie zou worden gehouden, was vastgesteld en wel op medio Februari. In dien ,per combinazione" het bericht bewaar heid was geworden, zou het er wel op geleken toestand van Z. H. den Paus. Z. II. Paus X beschouwt deze fantasiën met een zachte ironie. Aan iemand die hem naar zijn gezondheid vroeg, atltwoordde hij lachend: „Ik gevoel mij zeer wel, dank zij de zeer ge lukkige inspuitingen, die men zich steeds ge reed houdt mij toe te dienen, op mijn eerste vraag...." En hij voegde er onmiddellijk aan toe, en de opmerking Js zeer raaic dat hij, ongelukkig voor deze berichtjesfabrikan ten, nooit in zijn geheele leven een inspuiting had gehad.... Een schrikkelijKe en een niqfle m.'uc,. In verschillende bladen o.a. ook „Het Volk" het bericht van het niet bestaande orgaan vaar bevonden. Het kan er zelfs het volgende aan toe voegen „Wij kunnen het Romeinsche blad verzeke ren, dat de Keizer en de Keizerin op den Ka tholiekendag met hun geheele Huis tot de Ka tholieke Kerk zullen overgaan. Het plan be staat, dat de Paus bij deze gelegenheid zelf te Munster zal komen om aan de opname van den Huize Holienzollern in de Katholieke Kerk door zijne tegenwoordigheid bijzon3eren luis ter bij te zetten. Over het daarbij in acht te nemen ceremonieel worden onderwijl tussehen Berlijn en Rome onderhandelingen gevoerd, van welk resultaat het afhangt of de Paus te Munster zal kunnen verschijnen. Berlijn maakt tot dusvti nog bezwaar daar de Keizer voorals nog niet te bewegen is, 's Pausen stijgbeugel vast te houden. Men hoopt echter een uitweg te vinden." Zoo kan men alles in „Het Volk" krijgen en ook in de Wartburg". Vastenavond. Attentie! Attentie! R. K. BLINDEN-INSTITUÜT TE GRAVE. Wij ontvingen het 27en jaarverslag van het Instituut voor R. K. Blinden te Grave over 1913. Het is een lust dit boekje door te blade ren en dan te zien hoe mooi en heerlijk zich daar te Grave de Katholieke Charitas ontplooit, door die ongelukkigen, die nooit het licht mogen aanschouwen te onderwij zen in alles, wat hun nuttig kan zijn op dat zij met kennis en vaardigheid, in dit Instituut opgedaan, toegerust nuttig kun nen werkzaam zijn in de maatschappij. Het is wel eigenaardig dat deze heer lijke instelling blijkbaar zoo onbekend is bij onze tegenstanders, dat bij de behande ling der begrooting in de Tweede Kamer, de aandacht van den minister gevestigd moest worden op het degelijke onderwijs, dat de blinden te Grave genieten. Zij kunnen er echter weinig aan doen, die onwetenden, dat zij zoo bevooroordeeld zijn, zegt de N. T. O. Zij vernemen slechts laster en onwaarheid omtrent de katholie lieken, bijvoorbeeld, terwijl het vele, dat de onzen tot stand brengen niet door hen wordt opgemerkt. Daarom is het goed wij heb ben dat reeds meer gezegd dat wij het licht niet onder de korenmaat houden. Het moet integendeel boven op den kandelaar. En bijgevolg is het nuttig om op een jaar verslag als dat van het R. K. Blindenin stituut de aandacht te vestigen. Ook omdat het liefdewerk der behoeftige blinden zoo ruimschoots den steun onzer katholieke geloofsgenooten waard is. In het jaarverslag lezen wij dat bijvoor- beeld in het St. Henricusges.icht 90 blinde» aanwezig zijn, waarvan het kostgeld, hetz^ geheel, hetzij gedeeltelijk door het Blinden- fonds wordt betaald. En wanneer meer geld beschikbaar was, kon dat getal zeer worden vergroot. Er blijft ook hier dus voor de katholieke liefdadigheid nog gelegenheid to' verdienstelijke tusschenkoms.. Het aantal vrouwelijke blinden bedraagt 45; dat der mannelijke 89. Uitvoerig wordt in liet verslag gespro ken over de verschillende bezigheden en de ontspanning der blinden. Correspondent voor Haarlem van het In stituut is de heer A. F. H. v. d. Vaart, Jans straat 73 alhier; voor Beverwijk Mej. M v. Noort, Schans; voor Heemstede C. A. Braam; voor Hiilegom Mevr. v. d. Schoot— Blom, villa „Bloemenheuvee"; voor Hoofd dorp M. H. Pompe; Castricum; J. Mooij; Noordwijk J. de Groot Lz.; Overveen en Bloemendaal Mej. A. M. W. Kouwenhoven; Sassenheim Mevr. P. v. DeursenHeems- ker en Mej. M. J. v. Niekerk; Schoten: Mej. Nelly Rotteveel; Spaarnwoude M. P. Rochx; Uitgeest B. E. Zurlohe; Vogelenzang: F. G. Christoffels; Warmond Mej. Helena Papot en L. I. C. Papot; IJmulden N. J. Zwager; Zaandam: G. H. Willenborg. NOORDEE BANK TE ALKMAAR. Aan het jaarverslag over het 19e boek jaar uitgebracht door den directeur, den heet D. C. J. van Dijk, ontleenen wij het vol gende: Gok nu weer kau gewezen worden op ge- stadigen vooruitgang der zaken, Het getal rekeninghouders nam geregeld toe, de om zetten der kasrekening en wisselrekening werden grooter, terwijl niettegenstaande da slapte der effectenzaken het totaal der ef- fectencommissies zelfs een nog iets liooger bedrag aanwijst dan in het voorafgaande jaar. Er werd een netto-winst gemaakt van f 15.302.71. De onroerende eigendommen der venootschap staan te boek voor f 17.500. Debiteuren in rekening courant en tegen accept komen voor tot een gezamenlijk be drag van f 841.277.75vL Ze zijn meereu* deels gedekt door hypothecaire zekerheids borgtocht en officieel genoteerde fondsen. Het in blanco verstrekt crediet beloopt eet som van f 92.180, werd slechts tijdelijk toe gestaan en is verdeeld over 76 posten. Van verliezen op dit hoofd bleef de vennootschap dit jaar verschoond. De eigen fondsen bedragen f 30.017.42. De deposito's bedragen f 262.775.77 en bestaan voor het grootste gedeelte uit voor een jaar vast geplaatste bedragen. Het reservefonds bedraagt f 19.000 of ruim 13.50 pet. van het geplaatst kapitaal, i Voorgesteld wordt als dividend aan aan deelhouders uit te keeren 6 pet. of f 20 per geheel aandeel. DRANKBESTRIJDERS NAAR ROME. Zooals door Sobriëtas reeds werd bekend ge maakt, wordt er door de Internationale Ka- tbolieke Vereeniging' tegen het Alcoholisme onder leiding van haar Protestor Z. E. Kardi naal Mercier eene reis naar Rome georgani seerd, waartoe ook de Nederlaudsche drank- bestrijdersCsters) zijn uitgenoodigd. Over deze reis heeft Sobriëtas than3 nadero mcdeelingen gedaan aan de Besturen der Dio cesane Bonden De door de I. K. V. bij Z. H. den Paus aan gevraagde audiëntie zal plaats hebben tussehen 22 en 30 April. De reizigers uit de verschillende landen zuL len dus uiterlijk 21 April te Rome moeten aan komen. Roman van Philip Laicus. 26. „Het spijt mij, freule," gaf deze ten ant woord, „drie rol heeft niet alleen veel van verklikken, maar het zou ook eeu inmenging .ijn in uwe innigere familieaangelegenheden." „Dat koiuc er niet op aan,", zei Irma, die hoe langer hoe radder sprak. „ik verzoek u er om..., ter wille van den vrede.... het is werkelijk beter, als mijne ouders te voren een weinig onderricht zijn omtrent mijn persoon en mijne gebreken.... wanneer ik hun het zeg zouden er misschien uiaaugename tooneelen uHt volgen; waut weet o, mijnheer de domeinraad, ik ben niet meer hei kind, dat klappen krijgt, als het geen twee Ihaiers bijeengebedeld heeft." „Maar freule, wat moet dat? Wat gaat mij dat alles aan!" „U is met mijn papa bevriend.... Zeg hem, dat ik bet niet gedoog, wanneer men mij in mil naeuw thuis wil vervreemden van dat, het» eik ik tot nu toe bewoonde en liefheb." „Daar is geen sprake van!" „U wilt afrekenen met oom Willifred.... heeft de schouders opgehaald! Ja ik heb dat gezien! Zeg hun, dat ik eerder* al m'n bloedverwanten verlaat, dan dat het hen ge- lukke?' zal, één band te verbreken van de honderden, die mij aan de familie Willifred verbinden. Hier, m'neer de domeinraad, hier staat mijn moeder! De parasol vloog in den eenen hoek, het handtaschje in den anderen, en Irma zelf aan den hals van juffrouw Willifred. De houtves ter knipte weer met z'n vingers, en daarbij bleef hij het boscli beschouwen, dat zich voor de ramen onafzienbaar uitstrekte. De domeinraad bevond zich in pijnlijke ver legenheid. Hjj krabde ztich niet alleen liet hoofd, maar veegde ook zijn gouden bril af. Docli hoe zorgvuldig hij daarmede ook te werk ging, hij was er veel eerder mee klaar dan met het vinden van een denkbeeld, om dezen staat van zaken ook maar tot een eenigszins bevredigende oplossing te brengen. Irma wond zich al meer en meer op. „Wan neer ik de zaak bedaard overweeg Irma sprak van bedaard overwegen, terwijl zij van. opgewondenheid haast geen volzin kon voleinden „dan zoude het 't beste we zen, dat u nogmaals naar mijn ouders terug- keerdet en u mijn omstandigheden blootlegdet. Willen ze mij niet als juffrouw Willifred zien, dan zou het misschien beter zijn, dat ze mij maar in 't geheel niet zagen. Ik kan mij toch niet in die hooge kringen bewegen,", voegde zij er bij, terwijl zij hare schouders op trok, wie zou mij zulks hebben moeten lee- ren! Mijne ouders heb ik niet gekend, door de voorzorg mijner bloedverwanten kwam ik bij een koorddanser id de leer en voedde deze mfi op. Misschien, als ik mij eenige moeite gaf, zou ik nog op de gespannen koord kun nen springen of tussehen eieren dansen. Deze goede menschen hier, die nu hun kostgeld met interest, zullen terue* ontvangen, hebben mij nog van allerlei geleerd: ik kan wasschen, strijken, naaien, boenen, schrobben, schuren, koken, lezen, schrijven0> ai6 juffrouw Willifred zou ik mijn post zeer goed vervul lenmaar hoe moet ik mij als freule von Helmberg, als baronsdochter gedragen!! M'n waarde heer domeinraad, weet u, wat het beste is!Gaat u maar alleen; i lc blijf hier!. Eu nu nam zij inderdaad bedaard baren hoed af. Deze wending van het gesprek, deze verandering van toon had haar de heele ge schiedenis in een zoo te zeggen belachelijk licht doen zien. „Dat zal ik ook inderdaad doen," zeide de domeinraad, die nu eindelijk ook boos werd, wanneer niet de houtvester met een beslist woord aan dit verzet een einde maakte. Uit pure dienstvaardigheid om den baron von Helmberg een genoegen te doen, heb ik een taak op mij genoemen, waarvan ik kon ver wachten, dat alle partijen over de uitvoering zouden tevreden zijmls zulks niet het geval, dan gaat de zaak mij verder niets aan. Mij- nentwege blijft ge hier of ge gaat mee. Ik ga vertrekken." „Ik heb het u immers reeds gezegd: ik blijf hier; reis gerust af!' j De gehechtheid van Irma beviel den hout- vester zeer. Toch was hij niet van plan, Irma af te houden van haren terugkeer naar het ouderlijk huis. Hij had zulks in lange, smar telijke uren wel overlegd en zijn gemoed stond onder de heerschappij van zijn verstand. Nu was het oogenblik aangebroken om tussehen beide te komen en de houtvester aarzelde niet en zijn gelaat vertoonde weder opnieuw *den weemoedigen ernst, welke de natuurlijke uitdrukking van zijn uitwendige gevoelens was. „Zet je hoed weer op, Irma", zeide hij kalm en bedaard, „je zult je aan de hoede van de zen heer toevertrouwen en m'neer de domein raad zal u naar uw ouders brengen." Irma keek den houtvester met verwijtenden blik aan; hare oogen vulden zich met tranen. „Ge jaagt me weg!" sprak zij met half ver stikte stem. De houtvester trad op haar toe en greep hare beide handen. „Het zou me zeer hebben gedaan, kindlief, wanneer je koel uit dit huis waart vertrokken, dat je zoo lang een toe vlucht bood. Het doet je zeer, erg zeer, jou en ons anderen niet minder; en dat de een de smart des anderen ziet, zulks lenigt de zijne. Maar het is je plicht, de roepstem van je ouders te volgen, en wii mogen daarom niet vragen of dat grieft, je moet. Je gaat echter niet heen zonder troost. Dezelfde we gen, welke van hier naar het huis uwer ouders voeren, leiden ook van daar hierheen. Maak eens kennis met je nieuwen stand. Ge voelt ge u ginds ongelukkigwelnu Irma, je bent geen slavin, over eenige jaren ben je volkomen meesteresse over je besluiten; je ouders verkeeren niet in een staat, dat ze je hulp behoeven. En wanneer ge u dan geluk kiger bier voelt, wat belet je, hierheen te komen!" I „Oom Willifred!" gaf Irma op smeekenden toon ten antwoord. „Ik ben gelukkig genoeg! Ik wil hier blijven!" „Dat is nu niet mogelijk, kind! Het is je plicht, aan de roepstem van je ouders te go- j hoorzamen, en die plicht houdt eerst dhn op, 'wanneer het je voor God en je geweten dui delijk is, dat je ouders van plan zijn je geluk op te offeren aan een gril. Kom dan naar den houtvester van Hohenwalden, Irma; je zult zijn huis open en zijn hart warm vinden. Maar nu.... ga!" j Bij de laatste woorden was de stem van den houtvester schielijk buitengewoon leedet geworden. Hjj keerde zich af en begaf zich naar de zijkamer. „Vertrek, kind", zeide juffrouw Willifred kalmeerend. „Oom heeft het gezegd, zóó is het 't hoste." Zonder iets te zeggen nam Irma haren hoed en zette dien op. „Daar ligt nog de omslag met het vermo gen van Irma", zeide de domeinraad. „Laat dat maar stil liggen," zei Irma op de lippen bijtend; oom Willifred kan dat voor me bewaren, totdat ik weer thuiskom." j Eenige minuten later rolde het rijtuig heen. Juffrouw Willifred stond aan de poort met haar zakdoek te wuiven, tot het rijtuig deD hoek omsloeg. Toen trad zij luid snikkend in huis. Zij vond haren man, die niet meer te voorschijn gekomen was, voor ziin schrijftafel zitten, met het voorhoofd op beide vuisten steunend. Toen juffrouw Willifred binnen trad, keek hij haar met ontstelden blik aan. „Ach, je weent, Marie! Je hebt gelijk, een dierbaar kind van ons is heden gestorven! Wie had dat kunnen denken, toen zij be bloed, gewond en ontdaan bij ons kwam, nu I tien jaar geleden, dat het eenmaal zóó ledig zou zijn, wanneer ze weder vertrok!" En opnieuw viel zijn hoofd op beide vuis ten, en hij hervatte zijn mijmering. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 5