»ms mm bmtrek I Sociale Berichten. BUITENLAND. BINNENLAND. Ingezonden Mededeeling. 0e kwellingen van Aambeien MWMII<<<HM DE VELE BRIEVE,4 0 die op onze ék UIT DE ZAANSTREEK Posterijen en Telegrafie. Sport efi wedstrijden, Landbouw en Vïsschreïj 0 0 0 Kwartjes AdverteetiëR feireÉomen, KERKNIEUWS. KORT OVERZICHT. ENGELAND. De minister Birrell heeft doen uitkomen, dat de mannen van Ulster han delen uit haat tegen de katholieken. - ZWEDEN. De Rijksdag wordt onthouden. DE BALKAN. De beweging om de auto nomie in Epirus breidt zich nog uit. MEXICO. De moord op Benton heeft mis schien een conflict tnssehen Engeland en Amerika ten gevolge. ENGELAND. Home-rule. Zal de home-rule-kwestie vooral wat be treft Ulster nog in der minne geschikt worden? Men wacht nog steeds tevergeefs op de mededeelingen, die Minister Asquith dien aangaande doen zal. Twee ministers, ko'.onel Seely en minister Birrell, hebben in rede verin - "-et. dat men no;; steeds op een minnelijke schik king in de home-rule quaestic mag reke- Nieuws konden de ministers uit den aard der zaak niet medeleden, schrijft het Hbld. maar de heer Birrell deed uitkomen, dat de actie der onverzoenlijke 1 >annen gegrond was niet op iiefde maar op haat, en 'dat deze lieden nimmer bevredigd zou den zijn, ook niet onder een toryregee- ring, zoolang niet de katholieken, gelijk in oude dagen, geheel waren teruggedrongen als burgers van lageren m<r. !vi - ike op vattingen, meende de minister, zouden in Engeland zeker temmer weerklank vinden: daarom hoopte hij nog wel op een schik king met de Unionisten in Engeland zelf. Kolonel Seely, de minister van oorlog, wees meer in het bijzonder op de taak van het leger. Hij was van meening, dat aan de loyauteit van het leger niet behoefde te worden getwijfeld en dat het leger zich buiten den partijstrijd zou houden. Ook hij hoopte op een schikking, maar hij waar schuwde tevens, dat het do eerste plicht eener regeering was, wet en orde te hand haven en, zeide hij, men behoeft niet bang te zijn, dat deze regeering in deze zaak zou te kort schieten. ZWEDEN. De Rijksdag ontbonden. In beide Kamers van den Rijksdag werd het koninklijk besluit voorgelezen, waarbij de Rijksdag tegeu morgenmiddag 3 uur wordt ontbonden. Zoo zullen dan de verkiezingen uitspraak moeten doen over de landsverdediging, naar aanleiding waarvan, zooals men zich her inneren zal, het conflict tusschen koning en kabinet ontstaan is. DE BALKAN. De autonomie ia Epirus. De Prins von Wied is nog niet in zijn nieuw rijk aangekomen, oi' er doen zich gelijk men weet reeds moeilijkheden voor in Epirus, waar de autonomic is uitgeroepen. Een Reuti rtelegram zegt, dat uit Argyro- castro gemeld wordt, dat, niettegenstaande alle militaire maatregelen 3000 opstandelin gen er in slaagden zich buiten de stad te ver zamelen, en de onafhankelijkheid van Epirus uitriepen. Zografos verklaarde Epirus autonoom, en aeide, dat Griekenland Epirus moest opoffe ren aan hoogere belangen, maar dat het Epi- rotieche volk zich onmogelijk kan onderwer pen aan het juk van een barbaarsch volk. De beloofde waarborgen zouden toch niet ge handhaafd kunnen worden. Zografos ver klaarde, dat allen gelijk zijn voor de wet en bedreigde allen die de rust zouden verstoren met strenge straffen. De manifestanten begaven zich daarna naar het regeeringspaleis, waar de Metropolitaan van Velas de menigte toesprak. Ten slotte trokken zij de stad binnen, waar zij de vlag der autonome rgeering hesehen. De opstan delingen eerbiedigden de autoriteiten. Onder de betoogers werden Grieksehe soldaten op gemerkt. De opstandelingen worden geleid in hun verzet door hunne Griekseh-orthodoxe gees telijken. 3IEXICO. Ernstige gevolgen? De moord op Benton, door Villa gepleegd, kan misschien nog ernstige gevolgen hebben. Deze geschiedenis immers, zegt de Tel., heeft voor de regeering der Vereenigde Sta ten een zeer pijnlijke wending genomen. Ge neraal Carranza, de leider der „constitutio- nalisten," heeft, zooals een Reutertelegram reeds meldde, den autoriteiten te Washing ton ronduit verklaard, dat zij met de ge- heele affaire niets te maken hebben, daar het hier geen Amerikaansch, doch een En- gelsch onderdaan betreft, en hij (Carranza), dan ook absoluut geen notitie zal nemen van de eisclien, die van de zijde van presi dent Wilson zouden mogen komen. Wenscht de EngeLsche regeering opheldering over den dood van Benton, dan kan zij zich direct met hem (Carranza) in verbinding stellen. Door dit optreden van den rebellen-aan voerder, is de regeering der Vereenigde Staten in een nog lastiger parket gebracht, dan waarin zij reeds door den moord op Benton geraakt was. Eenerzijds heeft zij de verplichtingen haar door de Monroe-leer op gelegd, na te komen en de vreemdelingen in Mexico te beschermen, doch anderzijds staat de weigering van Carranza om in ge vallen, waarbij geen Amerikaansehe onder danen betrokken zijn, de inmenging van het gouvernement te Washington te dulden. Nu blijven er slechts twee logische mo gelijkheden over: of de Vereenigde Staten 'eischen met militair geweld voldoening van .Carranza en Villa voor den moord op Ben ton, of Engeland geeft gehoor aan de uit- noodiging van den leider der Mexicaansche opstandelingen em neemt zelf de regeling der kwestie ter hand. In dit laatste geval be- Btaat er echter ernstig gevaar voor een con flict tusschen de regeeringen te Londen en Washington, daar een met gewapende hand ingrijpen van Engeland te Washington als ©en schending van de Monroe-leer be schouwd zou worden. Sir Lionel Carden, de Engelsche gezant te Mexico City, is hier heden aangekomen en had een onderhoud met president Wilson. Een mijn onder water. Over de oorzaak van het mijnongeluk (zie elders in dit blad) verluidt, naar de Teh ver neemt, het volgende: In de nabijheid van de galerij, die men be zig was te doorboren, bevond zich een door de natuur gevormde put, die door het reeds uitgebuite terrein naar de steenkolenlagen voerde. In die put heeft een instorting plaats gehad, waardoor het mogelijk werd, dat het water de mijn kon binnendringeu. Anderzijds schrijft men de oorzaak van de ramp toe aan het kanaal, onder welks bed ding de mijn gelegen is. Sedert verscheidene jaren wordt tusschen de mijnbouwmaatschap- pjj en den staat over deze kwestie reeds ge procedeerd, daar de maatschappijen een scha devergoeding van verscheidene millioenen eischen. Naar de „Patriote" meldt, is uit het onder zoek door de mijn-ingenieurs ingesteld, ge bleken, dat de oorzaak van de catastrofe ge zocht moet worden in een terreiuverschui- ving en de overstrooming van een onder- grondsch waterbekken. De „Ftoile Beige" zegt, volgens Reuters mededeeling, dat op het oogenblik, waarop de catastrofe in de kolenmijn Strcpy-Brac- quegnies plaats had, de bewoners van het mijnwerkeregehucht Marin a Thieu een ge waarwording ondergingen, alsof zich een aardbeving voordeed. Een veertigtal huizen staan op het punt in te storten en werden ontruimd. Verscheidene mijnwerkers zijn hij dit ongeluk gewod. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot notaris bin nen liet arrondissement Amsterdam, ter standplaats Amsterdam, W. H. M. A. Bahl- mann, W. E. Vos en P. A. W. Sterkman, al- leu candidaat-notaris, de eerstgenoemde te Bussum, de beide anderen te Amsterdam; is bepaald, dat mr. Th. M. G. Trcussart ridder v. Rappard, adjunct-inspecteur van het Rijks tucht- en opvoedingswezen hij het departe ment van Justitie, met den titulairen rang van hoofdcommies, den rang zal innemen van hoofdcommies; is benoemd tot commies bij *t departement van Justitie, D. Kelder, thans adjunct-commies bij dat departement; is aan J. L. H. Jonker, commies bij het de partement van Justitie, de titulaire rang toegekend van hoofdcommies; is M. P. Voute, voorzitter der Vereeniging Rembrandt, te Amsterdam, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlaudschen Leeuw. SI.JMEN, BETAAL! Bij de Tweede Kamer is nu het opcenten- ontwerp binnengekomen. Daarbij wordt voor gesteld, te heffen: 20 opcenten op de vermogensbelasting; 20 opeenten op de bedrijfsbelasting, met uitzondering van de aanslagen wegens uit- deelingen door naamlooze vennootschappen, vereenigingen enz., waarop 60 opcenten zul len worden gelegd. Hierdoor zullen de middelen over het loo- pende jaar worden versterkt met 4.170.000. Binnenkort volgt nog een wetsontwerp tot veThooging van den a e cijns o p b i e r. Hier uit wordt een vermeerdering van opbrengst van 1,200,000 verwacht. De minister rekent, dit ontwerp zoo tijdig in veilige haven te zullen hebben, dat 6 ton nog aan de middelen van 1914 kunnen ten goede komen. ZEGELKOSTEN EN DE PENSIOENWET VOOR DE GEMEENTE-AMBTENAREN. Verschillende gemeentebesturen maken tot besparing van zegelkcsten gebruik van slechts één formulier zoowel voor de akte van aanstelling onder a als voor de gegevens onder b en e van art. 62 der pensioenwet voor do gemeente ambtenaren bedoeld, welke in verhand met inkoop van diensttijd door de gemeente-ambteraren aan den pensioenraad moeten worden iugezonden. Thans heeft een gemeentebestuur telegra fisch den minister van Financiën inlichtin gen verzocht en het volgeude telegrafisch atwoord ontvangen: Alle extraeten notulen betreffende de aan stelling ambtenaar op cén zegel van 0.50 hoofdsom, mits niet meer dan één ondertee- kening; duur, dieusttijd en bedrag belooning in één verklaring pp zegel van 0.50 hoofd som. CONSULAIR CORPS. Met verwijzing naar een vorig bericht, brengt de minister van Buitenlandsebe Za ken ter algeineene kennis, dat hij Koninklijk besluit de heer dr. A. Einsier benoemd is tot vice-consul der Nederlanden, met den per soonlijken titel van consul te Jeruzalem, hui ten bezwaar van 's lands schatkist. Aan den heer Einsier moet in de Duitsehe of Fran- eche taal geschreven worden. Het consulaat heeft de sand jak Jeruzalem tot ressort. Kerkdieven. Door Inbrexers Is ln den nacht van Zondag op Maandag ingebroken in de kerkekamer van de Bagijnestraat te Utrecht en hebben uit een kistje het geld van de Zondags gehouden collecten medege nomen. Hoe groot het gestolen bedrag is, is niet met zekerheid te zeggen. De recherche zoekt de daders. Weer een. Maandag had eek banket bakker in de le Van den Bankstraat te 's Gravenhage zijn 14-jarigen loopjongen uitgezonden om kwitanties te innen. Toen de knaap een bedrag van ongeveer f 50 ontvangen had, gaf hij de portefeuille met de overige kwitanties aan een anderen knaap, om ze aan zijn patroon te brengen. Met het geïnde geld ging hij naar Rotter dam, waar hij in den nacht op straat werd aangehouden. Hij had toen ongeveer drie gulden verteerd en verklaarde bij zijn aan houding, dat hij niet in een logement was gegaan, omdat men hem dan te gauw zou hebben gevondenl Hij is ter beschikking gesteld van de Haagscke politie. Sneller recht! De verkeerscommissie van de Tuchü-Unie heeft in haar rapport aan het hoofdbestuur medegedeeld, dat h.i., wil het nu tamelijk bandeloozo verkeer in de straten in regelmatige banen geleid wor den, de politie de bevoegdheid moet erlan gen, verkeersregelend op te treden en in voering van kort en snel recht noodzake lijk is. Door dit laatste zal, zoo merkt zij op, de politie haar prestige zien verhoogen, wat het regelen van het verkeer niet an ders dan ten goede zal komen. Ja, dat wordt niet voor den eersten keer gezegd! Leclijk te pas gekomen. Gistermiddag had op het Land van de Markt te Arnhem een ernstig ongeluk plaats. Een onbekende vrouw werd daar n.l. getroffen door een plank van ongeveer 3 meter lengte, die van des telling van een in aanbouw zijnd pand naar beneden viel. De vrouw stortte oogen- blikkelijk bewusteloos ter aarde met een gapende wonde aan het achterhoofd, waar men do stukken van de haarkammen uit moest trekken. Hevig bloedende werd zij naar het nabij zijnde politie-bureau gedra gen, vanwaar zij, na voorloopig verbonden te zijn, per brancard naar liet stedelijk zie kenhuis werd vervoerd. Haar toestand is zeer ernstig. Touwtjespringen. Te Reewijk is een jong meisje overleden tengevolge van te groote inspanning bij het touwtjespringen. 'Federatie aan het bestuur van den R. K~ Ta baksbewerkershond uit Amsterdam blijkt, dat de staking uitsluitend is geproclameerd voor den eisch: intrekking ontslag van Janssen, terwijl in een minderwaardig pamflet, uit gegeven door de afdeeling 's Hertogenbosch van de Federatie van sigarenmakers en ta baksbewerkers verschillende redenen worden aangevoerd. Al deze bedoelde redenen worden openlijk door het bestuur van het R. K. gilde St. Pe trus als leugenachtige Draaties gekwalifi ceerd en aangetoond. in het begiu niet zoo hevig, zijn ten slotte onuitstaanbaar. De verschrikkelijke jeuk en 6tekende pijn zjjn niet tot bedaren te brengen, of men zit, staat of loopt. Zij komen meer voor bij vrouwen dan bij man nen en worden vaak veroorzaakt door ver stopping, een zittende levenswijze, enz. Foster's Zalf heeft een spoedig verzachten de en antiseptische werking op aambeien. De eerste aanwending doet gewoonlijk het jeu- ken ophouden en door een verdere bebande- ling vermindert spoedig de pijn. Zelfs in gc- j vorderde gevallen was het gebruik van. een doos Foster's Zalf gewoonlijk voldoende om den patiënt van zijn lijden te genezen. Foster's Zalf (let op den juisten naam) is te Haarlem verkrijgbaar bij de heeren K. van Eden, Spaarne 38, en J. J. Göppinger, Groote Houtstraat 147a. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a 1.75 per doos. De tijden veranderen' Sedert ongeveer 15 jaren had in de gemeente Schijndel (N.B.) geen stemming voor den gemeenteraad meer plaats. Steeds wei-den de candidaten der R.K. Kiesvereeniging bii enkelvoudige eandidaat- stelling gekozen. Thans werd echter tegen over het aftredend lid Timmermans, die door de kiesvereeniging wederom werd candidaat gesteld, door een groep burgers een tegen- candidaat gesteld, n.l. de heer R. Steenbak- In de oei krankzinnig geworden. Gelijk reeds gemeld werd, heeft de Middelburgsche politie de hand gelegd op een tweetal straat- roovers, H. J. Gerber en A. van Ommeren, die te Amsterdam een provinciaal uit Dom burg beroofd en afgezet hadden. Thans ver neemt de „Tel.", dat ten huize van een der roovers een huiszoeking is gedaan, die tot resultaat had, dat voorwerpen werden gevonden, die door den beroofde als zijn eigendom zijn herkend. De 27-jarige Gerber fa, Zondagmiddag, toen hij dit vernam, plotseling krankzinnig geworden. Een wachter Koorde in de cel aan het hoofdbureau van politie een helsch lawaai. Hij zag, dat Gerber alles wat voor zijn han den kwam, kort en klein sloeg. Tafel en stoel waren in een oogwenk vernield. De kleeren scheurde hij zich van het lijf. Met veel moeite maakte men den dolle man onschadelijk. Hij werd op een zieken- raam gesnoerd en per autobrancard naar het Wilhelminagasthuis getransporteerd, waar onderzocht zal worden of men hier met krankzinnigheid ©f simulatie te doen heeft. NEUTRALE EN EOOMSCHE MIDDEN STAND, EN DE FEDERATIE. Op de jongste vergadering van den „R. K. Limburgschen Middenstand" kwam aan de orde als punt 5: Verkiezing van een bestuurs lid in do plaats van den beer Hermens- Moons, die, naar men weet. tevens bestuurs lid is van deu neutralen middenstandsband. Het ontslag van den beer Hermens-Moons die notabene secretaris van den „neutralen" Midd. Bond is, zou voor een groot deel de hinderpalen tot het stichten van een R. K. federatie opheffen. Gebleken is echter nu, volgens bet D. v. N.-Br., dat de heer Hermens-Moons geen ont slag heeft genomen! Hem was ontslag gegeven. Of liever: het Bestuur had gemeend, dat de afd. Roermond, door welk'- Hermens-Moons naar het hoofdbestuur was afgevaardigd, met- meer bestond, waardoor het lidmaatschap van het bestuur vanzelf ware vervallen. Op de jaarvergadering .wonnen zij het, die betoogden, dat de afd. Roermond nog be stond! Dus werd punt 5 van de agenda afgevoerd. En blijft de heer Hermens-Moons! Wat 'n geknoei! En wat onze Roomsche Middenstanders dan toch wel in de „neutrale" organisatie vinden, dat ze d&arom het tot stand komen van een katholieke federatie in den weg loop en 7 bewijzen fenwolle dat zij geven wat men er ven verwacht, SCHOTEN. Nieuwe hoofddeksels. Het politiepersoneel zal van een nieuw hoofddeksel (marine-mo del, met geborduurd wapen en zwart ger borduurden band) worden voorzien. Voorheen was het model een Frausche capo, hetwelk echter geen soliditeit toonde. IJMUIDEN. Vfaseherij-examens. Te 'sGravenhage zijn geslaagd als stuurman op stoomvisschers- vaartuigen K. Prins, H. van der Vis, S. Langbroek, A. Kuiter, allen alhier. Scheepvaartbeweging. In de maand Fe bruari van dit jaar zijn op het Noordzeeka- naai geschut door de Noordzeesluizen alhier: Naar zee: 1 schoener, 171 stoomschepen, 98 tjalken, 233 visschersvaartnigen, 533 andere j vaartuigen; te zamen 1036 schepen, inhouden- de 1,057,949 M3. j Uit zee: 2 schoeners, 169 stoomschepen, 93 j tjalken, 221 visschersvaartnigen, 575 andere vaartuigen; te zamen 1060 schepen, inhouden de 1,076,132 M3. Totaal 2146 schepen, inhoudende 2,134,081 M3„ tegen 1, 827,723 M3. in 1913. Hiervan 671 schepen geschut door de groo te schutsluis, waarvan 49 te groot voor de oude sluizen. CASTRICUM. Aanbesteding. Bij de laatst gehouden in- sehrijving vanwege de commissie over het ge sticht Duin-en-Boseh gehouden werd inge schreven voor melk en karnemelk per liter door: B. Lute, alhier, resp. ƒ0.0695, 0.0375; Zuivelfabriek „Holland" alhier, 0.08, ƒ0.045. LIMMEN. Straatverlichting. Door den Raad werd aan B. en W. een crediet verleend vah 450 voor ten hoogste 40 straatlantaarns, een dito naar schatting van 500 voor het aanleggen van electrisch licht in de gemeente-gehouwen. HILLEGOM. Dood ger edenAlhier is Dinsdag een vier jarig jongetje onder de tram geraakt, Het ventje was onmiddellijk dood. Motie van Protest. Door de bloemistwerk- liedenvereeniging „Flora" alhier is de vol gende niolio aangenomen: „De Proteetantsch Ohr. Bloemistwerklie- denvereeniging „Flora" te Hillegom, in huis houdelijke vergadering bijeen op 2 Maart 1914, kennis genomen hebbende van 'I: ont slag van J. K. door do Firma A. G. te Ltsse, van oordeel, dat dit ontslag alleen zijn grond vindt in het feit, dat J. KL Ivoor- zifcter van den Bond van Ohr. Bloemist- werklieden is, verder kennis genomen heb bende van het bij uitstek gunstig getuig schrift doord e firma G. aan J. K. verleend, waarin genoemde firma 't uitspreekt, dat K. haar steeds eerlijk en trouw heeft gediend, protesteert ten zeerste tegen dit ontslag, en besluit J. K. zoo afdoend mogelijk te steu nen." Ongeluk. Gisterenavond wierpen eenige opgeschoten knapen een mandje tusschen de spaken van een wiel van een met twee paarden bespannen wagen. De dieren stei gerden. De voerman, W. Post zag' op zij of misschien een der kinderen onder den wa gen zat, met het noodlottig gevolg, dat hij er af viel en de wagen hem over de armen en beenen reed en een der beenen brak. De ongelukkige werd bij den heer v. PBessele. aan de Hofstraat binnengedragen. SASSENHEIM. De melkkeuring. Niettegenstaande de In werkingtreding van de verordening op de keuring van eet- en drinkwaren twee maan den was uitgesteld en eerst 1 Maart van kracht werd, zoodat er voldoende gelegenheid gegeven was om de melkbussen van kranen te voorzien, schijnt hieraan door enkele melk- elijters nog .niet voldaan te zijn. Tegen een tweetal hunner is proces-verhaal opgemaakt wegens overtreding dezer verordening. HA ARLEMMERMEER. 75-jarig bestaan der IL IJ. S. M. In een ge houden vergadering van personeel der H. IJ. S. M., gestationneerd te Hoofddorp, is beslo ten deel te nemen aan de feesten tijdens het jubileum der H. IJ. S. M. Plannen voor ver siering van het stationsgebouw en meedere bijzonderheden werden besproken en zullen worden uitgevoerd. BURGERLIJKE STAND. HEEMSKERK. Geboren: z. van J. F. J. Tuijn-Limmen. d. van H. Veluwerskamp —Schipper. d. van N. de Ruijter—van Weenen. Ondertrouwd: P. Bakker en M. Kranen donk. H. Bak en D. Th. Pletting. ALKMAAR. 3 Maart. Getrouwd: G. W. Hasselo en A. Ohmstede. Geboren: 2 Maart. z. van K. Mandemaker en W. Zwiers. 'zonder een zucht van pijn doorgebracht. Het toedienen van voedsel was niet meer moge- lijk. De lichaamskrachten en de werking vaD Lket hart. nemen langzaam af. Gisterenavond i nam ook geheimraad Minkowsky uit Breslau aan het geneeskundig consult deel", (w.g.) Dr. Kaiser, dr. Pendl, dr. Berl. DEKEN A. VAN DER ZANDEN, t Te Helmond is na een kortstondige ziekte» die een zeer snel verloop had, overleden dn IïoogEerwaarde Heer Autonins van der Zan. den, deken van Helmond en pastoor der pa rochie van 't H. Hart. Zijn HoogEerw. werd geboren te Leende ln 1855, priester gewi.id in 1880, was assistent en vervolgens kapelaan der St. Lambertuskerk te Helmond in 1882. Hij ontving- van Z. D. H. Mgr. W. v. d. Ven de opdracht tot het bou wen der kerk van het H. Hart te Helmond en werd benoemd tot pastoor der nieuwe pa rochie in 1899. Hij voorzag in de toenemende behoefte aan R. K. bijzondere scholen er stichtte de St. Lambertusschool in 1906. De overledene volgde den HoogEerw. Heer Mgr. Ph. M. van den Heuvel, na diens benoeming tot Regent van het Seminarie te St. Mi oh iels Gestel op, als Deken van Helmond in 1908. STAKEN TEGEN DE ORGANISATIE IN! Ondanks den wil van het hoofdbestuur, om het werk hij de firma Goulmy Baar te hervatten, hebben de stakende leden van de R. K. Sigarenmakersvereeniging St. Petrus te 's Hertogenboseh, met uitzondering van enkelen hunner, besloten aan dezen eisch van het hoofdbestuur geen gevolg te geven, het geen tengevolge heeft, dat deze onwillige le den geschrapt zullen worden, als lid hunner R. K. organisatie en dus ook geen ondersteu ning meer zullen ontvangen. Uit een schrijven van den secretaris dei- ZAANDAM. Personalia. Bij Kon. Besluit fa met In gang van 1 April benoemd tot commandant der loodsen tevens ontvanger der loodsgel den, alhier, de adjunct-commies der loodsen te Hellevoetsluis H. Vruggink. De heer R. Dobbenga, van hier, fa in die betrekking benoemd te Delfzijl. KARDINAAL KOPP. Het Xflnsdagmorgen om 9 uur uitgegeven bulletin luidt aldus: „Kardinaal dr. Kopp heeft de rest van den dag van gisteren en den nacht in volslagen bewusteloosheid en jSPSZ*?%ar.». Voor den Inhoud dezer Rnbriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt den inzenders de copie r» teruggegeven. „DE ROSKAM". Geachte Redactie! Beleefd verzoek ik u op nam a van het vol gende bij voorbaat mijn dank. Zaterdag j.l. om kwart over negenen, in een der hoofdstraten vertoevende om de „Ros kam" te koopen, hoorde ik wel colporteeren met de Volksstem, doch van Roskam koorde ik niets. Zouden de propagandisten het nu al reeds op hebben gegeven, dacht ik. Zoo liep ik verder tot ik een mijner kennissen tegen kwam misschien wachtende op de Roskam. Van deze moest ik hoeren dat de oplaag, aanzienlijk hooger dan de vorige keoren, reeds geheel uitverkocht was, dus dat ik maar moest wachten op een volgende keer. Velen met mij zullen misschien hetzelfde lot hebben ondergaan, doch ik hoop een vol gende keer er vroeger bij te zullen wezen, om niet meer de neus te stoeten. Verder moest- ik vernemen, dat de propagandisten gaarne bereid zijn de Roskam op den Zaterdag dat hij verschijnt aan huis te bezorgen. Ik hoop ook voor de velen dio Zaterdag teleurgesteld zijn, de adressen der propagandisten machtig te worden, om zich bij hen op te geven voor de bezorging van dit leuke spotblad, daar ieder des Zaterdagsavonds zooals met mij het geval is, niet zoo vroeg in de stad kan wezen. Misschien zijn de heeren Propagandisten be reid zulks ten Jileiziere van mij en anderen wel in de Oourant bekend te maken. Zoo zal de Roskam dan ook bij degenen komen, die des Zaterdagsavonds zoo slecht in de stad kunnen komen wegens zaken of iets anders. Hierbij hopende dat, degene die de Roskam altijd al op straat hebben gekocht voort blij ven gaan er mee, want'straatooi portage blijft de hoofdzaak en dat dit schrijven nog eenigs- zins do oplaag van de Roskam mag ver- grooten, teeken ik als trouwe lezer van „Da Roskam" (behalvo 1.1. Zaterdm) Uw. dw. dn. G. G. HOOFDBESTUUR DER POSTERIJEN EN TELEGRAPHIE. De directeur-generaal der posterijen en te legrafie maakt bekend, dat hij na 15 Maart e.k. niet meer dea Dinsdags, doch des Vrij dags van elke week van 2 tot 4 uur na middags zal ontvangen degenen die hem ovei dienstzaken wenschen te spreken. (St-Ct.) DORDRECHT—HAARLEM. A.s. Zondag wordt op Haarlem's veld te Schoten voor den hal ven eindstrijd der beker competitie de bekerwedstrijd gespeeld tus schen Dordrecht (West. 2e klasse) en Haarlem PéGOUD GEREHABILITEERD. Pégoud is, na de beschuldigingen door zijn vroegere mecanicien Freismuth, van Wee- nen weer naar Milaan teruggekeerd. Hij heeft daar aan den rechter van instructie verklaard, dat hij weliswaar, iets aan het benzine-reser voir van de verkochte machine heeft veran derd, maar zulks geschiedde slechts om het toestel te verbeteren. De vlieger zal met loop" doen, teneinde te bewijzen, dat de be de vliegmachine in kwestie de „looping the schuldigingen van zijn mecanicien valsch zijn. De laatste heeft reeds een groot gedeelte van zijn beschuldigingen ingetrokken. Hij ver klaarde Voor den rechter, gezien te hebben, dat Pégoud iets aan de machine veranderd had, daarvoor had hij den kooper, zijn nieu wen baas, willen waarschuwen. INVOER VAN VEE IN ZUID-AFRIKA. Volgens de tot dusver geldende voor schriften betreffende den invoer van runde ren, schapen, varkens en geiten in de Zuid- Afrikaansche Unie, moest bii den invoer de zer diersoorten worden overgelegd eene ver klaring, dat de provincie van herkomss vrij wase van mond- en klauwzeer. Vau den hoo- gen commissaris der Unie, te Londen, is tbans eenige mededeeling ontvangen, waar uit blijkt, dat deze voorschriften ia zooverre gewijzigd zijn, dat thans bij invoer van ge noemde diersoorten moetr worden overge legd eene officieele verklaring dat geduren de de 2 maanden, welke aan de verscheping voorafgaan^ binnen eeneu cirkel met een straal van 18 KLM. rondom de plaats van herkomst geen geval van mond- en klauw zeer is voorgekomen. St.-Ct. MOND- EN KLAUWZEER. Volgens eene mededeeling van den Duit- schen gezant hier te lainde heeft de Pruisi- »sehe regeering, wegens het voorkomen van mond- en klauwzeer in Nederland, den door voer van Nederlandsch vee voor eemgen tijd verboder (St.-Ct.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2