Sociale Berichten. Posterijen en Telegrafie, Vragenbus Ingezonden Mededeelingen Sanguinoie Letteren en Kunst. Een vogelaar met zoet gefluit. Onder dit opschrift plaatst de lieer A. P. te Haar- em liet voigende stukje in de „Haarlem- =chc Hanze": „Het komt mij voor zijn nut te kunnen hebben ter aigemeene kennis te brengen van onzen Roomschen middenstand hetgeen mij voor eenigen tijd is gepasseerd en ik V hier wil vertellen. Het g..-beurde dan, dat ik bezoek kreeg van een mijnheer v. Z. als afgevaardigde van het maeonniek weekblad te Amsterdam. Z. ié cl. kwam mij aanbieden door be mid de-, bug van dat blad, mij belangrijke uitbrei ding mijner klandizie te bezorgen door ver scheidene maconnieke families te recomman- deei'cu en in het algemeen mij aan te stel len aLs protégé der vrijmetselarij voor mijn branche. Voorwaarden werden niet gesteld, alleen was gewenschfc een kleine annonce tn bovenbedoeld weekblad. Iets dergelijks is ook voorgekomen bij andere katholieke winkeliers hier ter stede. Ik ineen, dat het verkeerd is hierop in ie taan en bedoel dus met dit schrijven eene waarschuwing, maar maak tevens attent op de activiteit welke van die zijde wordt ont wikkeld om onze Roomsche activiteit nog een3 wat aan te wakkeren." Een jonge walviseli. Hen meldt ons uit AmsterdamOp het strand van Polder Waard Nieuwland op Wieriuyen is een groo- te, doode visch aangespoeld, dien de vis- eehers, welke het dier vonden, niet herken den. Nadat mededeeling hiervan was ge daan aan het Zoölogisch Station te Den Hel der, kwam men tot de conclusie, dat het een jonge walvi.sch was, ter lengte van 3'/2 Meter en 2 Meter in omvang. Het vleesch is vervolgens van het ge raamte afgesneden, terwijl het laatste naar wij vernemen, door het Koninklijk Zoolo gisch Genootschap „Natura Art is Magistra" is aangekocht en dezer dagen daar heen zal worden opgezonden. Dat de aangespoelde walviseli op Wie- ringen veel belangstelling trok, spreekt van zelf. Ongelukken bü bruggenbouw. Men scsrijft aan de Tel.: In de laatste week zijn tal van ongelukken voorgekomen, bij de plaats hebbende werken voor versterking der spoorbrug te Zalt-Bom- mel. Wordt er niet voldoende voor de vei ligheid gewaakt? Voor eeuige dagen viel een man door de brug, kwam op den uiterwaard terecht en brak een arm op twee plaatsen; tal van arbeiders loopen rond, die reeds een of meer vingerleden verspeelden!, of ernstige zaag- en klemwonden bekwamen. Gisteren nacht ongeveer 3 uur is de 20-jarige P. Ho- fung, uit Dortmund, bij het verdragen van ijzeren platen en biels, door een der open vak ken van de brug naar beneden in de rivier gestort en jammerlijk verdronken. Het lijk is nog niet gevonden. Het gevaarlijke werkje doet velen naar Duitsehlaud terugkeeren. Maandagmiddag geraakte een 10-jarig meisje onder een zwaar stuk ijzer, een been werd ernstig gekneusd. Eten brengen bij de arbeiders en dan daar blijven spelen: wat moeten de gevolgen zijn! Streng toezicht op de veiligheid en afdoende voorzorgsmaatregelen zijn hoog noodig. Mooie aspirant-soldaten. Het Hoog Mi litair Gerechtshof veroordeelde M. F. W„ oud 19 jaar, geboren te Breda, en Chr.. C. v. Z., oud 18 jaar, geboren te Haarlem, beiden vo lontairs van de Ai-tillerie-Instruetie-compag- nie te Schoonhoven, den eerste tot 2 maanden militaire gevangenisstraf, wegens afspraak tot desertie, gevolgd door desertie, den twee de lot 6 weken militaire gevangenisstraf we gens afspraak lot desertie, gevolgd door de sertie, lot een maand gevangenisstraf, wegens diefstal, en tot een maand militaire detentie met drie jaren ontzegging van bet recht om bij de gewapende macht te dienen, wegens liet als soldaat verkoopen van kleederen, hein van gouvernementswege ten gebruike gegeven. Het ondergane voorarrest werd voor beiden in mindering gebracht. Mislukte aanbesteding. Te Herpt (N.-Br.) bad Vrijdag een aanbesteding plaats voor het verbouwen der openbare school en er werd geen enkel biljet ingeleverd. De eenige, die was gekomen om in te schrijven en bemerkte dat er niemand kwam opdagen, verwijderde zieb ook. De Eaad is tot een spoedeischende verga dering opgeroepen om over deze aangelegen heid te heslissen. Misschien was het beste de school maar op te doeken! Kostbaar «i>eelgoed. Men schrijft uit Bergharen aan de Geld.: Zaterdag hield een kind van den heer P. alhier, hetwelk sinds geruimen tijd de bewaarschool bezocht, zich aldaar eenigen tijd bezig met het nauwkeurig bezichtigen en verkreuken van een papiertje. De eerw. Zuster, dit bemerkende, stelde dra een on derzoek in naar hetgeen daar piaats vond. En welk een verrassing. Het verkreukte reeds ten deele verscheurde papiertje bleek' te zijn een bankbiljet van zestig gulden* Men ondervroeg haar naar de herkomst daarvan en of zij nog meerdere zulke mooie papiertjes bij zich had. En jawel! Een tweede had zij nog in haar zak geborgen. De kleine had tijdens de afwezigheid der ouders, uit eene kast deze waardevolle pa piertjes weten te bemachtigen. Droevig. Men meldt uit Utrecht aan de „N. Ct.": Tijdens een uitvoering in de eantine van de ariilleriekazerne is de dochter van een j korporaal die zich van het eene gebouw naar het andere begaf, door de duisternis en mist te water geraakt en verdronken. Royaal vau andermans geld. In de vorige week werd door een uitdraagster, mejuffrouw M. E. O., te Rotterdam, een handra-chje vermist, waarin zich een be drag van f 500 bevond, bestaande uit 50 biljetten van f 10. De juffrouw, meenende, dat dit bedrag door haar verloren was, deed hiervan aan- gifr.e bij de politie. Een scherp onderzoek werd ingesteld, dat de aanhouding van de 17-jarige dienstbode H. J. V., uit de Kievitstraat, tengevolge had. Het had namelijk, zoo vertelt de Msby, de aandacht van de politie getrokken, dat zij goede sier maakte, fuifjes gaf, en wie haar maar zijn nood klaagde, uit den brand hielp. Bij liet verhoor, dat haar werd afgenomen, bekende zij, verleden week in de Lange Pannekoekslraat, het taschje van juffrouw O. te hebben gerold. Daar de dienstbode op punt van trouwen stond, had zij voor het gestolen geld een gebeele uitzet gekocht, zich gouden ringen aangeschaft en aan haar kennissen een feest maaltijd aangeboden. De armen werden door haar niet verge ten. Behoeftige lieden uit de buurt werden door haar in nieuwe kleeren gestoken, ter wijl zij aan deze of gene van haar kennis sen een bankbiljet van f 10 weggaf. Bij haar arrestatie was van de f 500 zoo goed aLs geen cent meer in haar bezit. inmiddels heeft de politie op het goed, dat zij liecft gekocht, beslag gelegd, terwijl liet haar tevens is gelukt, een paar bank biljetten van f 10, welke door de dievegge waren weggegeven, ep te sporen, waarop eveneens beslag is gelegd. De daderes is in het politiebureau in de Lange Torenstraat in bewaring gesteld. V r. I. Is het geoorloofd op de Zondagen in de Vasten vleesch en visch bij één maal tijd te gebruiken? Zoo neen, II. Waarom spreekt de H. Kerk van dee V e e r t i gdaagsche Vasten, wijl van Asch- woensdag tot en met Paaschzaterdag, met. de Zondagen meegeteld, er 46 dagen zijn? Ahtw. 1. Neen. 2. Omdat liet een herinnering is van het vasten van onzen Zaligmaker in de woes tijn.. V r. Ik heb een zuster, die last heeft van aambeien. Is daar ook nog raad voor? A n t w. Wendt u tot een geneesheer. Vr. Ik ben ingeschreven als spaarbank kiezer, daar ik sinds meer dan één jaar f 50 op de spaarbank heb. Behoef ik nu niet meer naar het stadhuis toe te gaan daar ik dit nu al één raaal gedaan heb? En waarvoor ben ik nu kiezer? Voor de Provinciale Sta ten of Tweede Kamer? A n t w. U moet zich voor spaarbankkie zer elk jaar opnieuw opgeven vóór 15 Fe bruari. U bent als spaarbankkiezer, kiezer voor Prov. Staten en Tweede Kamer. V r. Ik heb in mijn bezit een R. K. ge bedenboek uit het jaar 1629 in perkamenten omslag, gedrukt te Antwerpen bij Geraerde van Woifschaten. Heeft dat nog waarde en bij wien kan ik dat te weten komen. A n t w. Het boek heeft natuurlijk als het waarde heeft alleen waarde voor ver zamelingen. Om te weten of het waarde heeft zoudt u zich kunnen wenden tot den heer O. J. Gonnet, Paviljoenslaan 1. De heer Gonnet is wellicht zoo vriendelijk u daarover in te lichten. V Moet de landweerlichting 1909 dit jaar. opkomen. Ik behoor bij het 21ste District, 2e comp. landweerpontonniers. Zoo ja, wanneer? A n t w. Nog niets van bekend. De lich ting 1909 komt dit jaar waarschijnlijk niet op. V r. Heeft iemand, die verhuurd is bij een patroon, met kost en inwoning, en naar huis gaande voor één Zondag, thuis ziek blijft liggen, recht op uitkeering? En wel hoeveel of hoelang? Antw. Eén week loon. V r. Betreffende de uitkeering van ouder domsrente aan twee ouden van dagen. Antw. Dat die twee personen nog geen .antwoord op hun rekest hebben gehad is niets buitengewoons. Ei1 rijn er nog meer. En ook de tussckenpersoon, tot wien uzich wendet, kon niets anders zeggen, 'dan: wacht uw beurt af. Het komt wel. A propos Wij zouden u per brief geantwoord hebben, als u ons het genoegen gedaan had bij dat verzoek ook uw adres te melden. Het is voor ons uiterst moeilijk om uit onze elf duizend abonné's uw adres te visschen* V r. Hindert het dat een lijster en een 'ka narie in eenzelfde vertrek in een kooi han gen? Antw. Ja, dat hindert. De twee vogels moeten zoo hangen, dat zij elkaar niet hoo- ren. V r. Is een mevrouw verplicht aan een dagmeisje, dat halve dagen in dienst is, een schriftelijk getuigenis 'te geven, of is het voldoende dat mevrouw, in de nieuwe be trekking, het gedrag mondelings toelicht? A n t w. Mevrouw moet een schriftelijk ge tuigschrift geven, als dat verzocht wordt. V r. Ik zou rijksveldwachter willen wor den? Hoe oud moet ik hiervoor zijn. En wat moet ik hier voor kennen. Waar kan ik mij .een politieboek aanschaffen? Antw. Wendt u tot Z.Exc. den minister van Justitie, in den Haag. Wat u bedoelt met een politie-boek be grijpen wij niet. V r. Hoe verdelgt men pissebeddien? A n t w. Zoek de nesten onder een hoop vermolmd hout, bloempotten of dakpannen of in een half droog rioolputje. Met chloor kalk vernietigt men ze het best. Vooral ruim strooien. V r. Wat voor voedsel gebruiken watersa lamanders Antw. Meest wormen en kevers. V r. En ringslangen? Antw. Vooral kikkers en muizen. V r. Mijn kippen hebben last van k'allt- pooten. Wat is daaraan te doen? A n t w. Houdt de pooten eenige minuten in (goed) warm water en kwast ze daarna met een mengsel van één deel creoline op 5 a 10 deelen petroleum, naar gelang de beenen aangetast zijn. Dit dient een paar .maal te geschieden. Na afloop de beenen inwrijven met gele vaseline, V r. van D. V., alhier. Antw. Zoudt u de vraag- wat duidelijker willen stellen? Zij is zeer ingewikkeld. Als u even bij ons op 't kantoor komt, is de zaak dadelijk in orde en kunnen wij u tevens mee deden tot wien u zich wenden moet. V r. Hoe is het adres van den directeur der Staatsloterij en is hfj te spreken, ook bui ten den tijd dat de loterij speelt? Antw. Den heer JE. G. C. Offerhaus, di recteur der Staatsloterij, den Haag. Het kan toor is gevestigd in de Kazernestraat. IJ kunt den directeur ook spreken buiten den tijcl dat de Staatsloterij speelt. V r. Ik heb een nieuw buis. Het staat al een jaar, maar de muren zijn zoo nat, dat het water er langs loopt, al stook ik nog zoo hard. Kunt u daartegen mij een middel op geven? Antw. Dat kan verschillende oorzaken hebben. Wendt u tot een bouwer. Vr. Mijn zoontje is 28 April 13 jaar. Kan j ik hem dan van de school afnemen? Hij heeft nog niet de hoogste klas doorloopen. Antw. Bij het einde van het schooljaar April of Augustus kunt u uw zoontje van de school afnemen. V r. Is er in Haarlem een R. K. begrafenis fonds? Zoo ja, hij wien moet ik mii clan ver voegen om verdere inlichtingen? Antw. Wendt u tot den heer A. Gigen- gaek, N. Groeimarkt 7. V r. Kunt u mij ook het adres opgeven, van een leeraar, die mij les per week kan ge ven tot het verkrijgen van een machinisten- diploma voor de zeevaart? Liefst in Amster dam. Acht u het verstandiger in een blad te adverteeren, welk blad raadt u dan aan? Antw. Plaats een advertentie in de N. Haari. Crt. V r. Voor eenigen tijd verleden heeft in uw blad gestaan onder Wetenschappelijke kroniek: Electrische behandeling van vetlij- vigheid, door prof. Bregonje te Bordeaux, en dr Nagelsehmidt. Kunt u mij van deze laaiste ook 't adres opgeven? Antw. Wendt u tot het Bureau tot publi citeit- van Wetenschap pel ük Nieuws, Singel, Amsterdam, en noem het nummer der i\. Haarl. Crt., waarin u bedoeld bericht hebt^ gelezen, V r. Kunt u mij ook het adres opgeven van den haardokter hier ter stede? Antw. Ons onbekend. Wij weten niet wat u bedoelt. Kent een onzer lezers dit adres? V r. Waar zou ik een jaargang van het or gaan der K. S. A. 1913 ter inzage kunnen hekomen? De secretaris der K. S. A. heeft deze niet in zijn bezit 1 Antw. Wij weten het clan niet. TJ zult zich tot het Bureau te Leiden moeten wenden. Heeft een onzer lezei-s wellicht zulk een jaargang ter beschikking en wil hij deze af staan? V r. Indien men, zonder huwelijksvoorwaar. den, dus in gemeenschap van goederen ge trouwd ós, kunnen dan, indien er kinderen zijn, de echtgenooten alles aan den langst levende der heide echtgenooten vermaken? A n t w. Neen. V r. Is het nieuwe Directorium voor het Misboek van Baarda ook te gebruiken voor het Misboek van het jaartal 1911? Antw. Neen! Wij meenen van niet. De cij fers correspondeeren niet. V r. Hoe zit het met de door de couranten gesignaleerde „practijkenf' van mej. Woll- ring in Amsterdam? Antw. Er is een (geheel socialistische) commissie van onderzoek geweest, die deze practijken wel niet geheel en al aanbevelens waardig vond, maar voor het overige de juf frouw toch sehoonwaschte. Eigenlijke woeker was het volgens deze commissie niet. Wij hebben er echter voor de rest maar geen melding van gemaakt: het gevalletje was teekenend genoeg. V r. Ik las onlangs dat de werken van Ju les Verne op den Index stonden. Uw blad sprak dat tegen en noemde het „nonsens". Wat voor h e w ij s kan ik echter nog aan voeren, dat ze niet op den Index staan? Antw. Bewijs?.... Ze staat er niet op, dat is een simpel feit wat geen bewijs noodig heeft. Nóch de Acta Apost. Sedit, nóch eenig officieel pauselijk hlacl heeft over de werken van Jules Verne ook maar één woord ge zegd. Het bericht was een kwaadaardig ver zinsel van een buitenlandsch antielerieaal blad, waarmee sommige bladen hier erin ge vlogen zijn. De anderen moeten bewijzen dat de werken er wel op staan. U ziet dat zij er niet op staan. ffiGEZOHBEM. Voor den Inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt den inzenders de copie niet teruggegeven. ESPERANTO In 'tïir. van 21 Febv. van uw gewaardeerd blad schat de heer H. P. het Ido minder waardig vergeleken bij het Esp. In philoso phic luidt, het: „Quotl gratis asseritnr gratis negatnr", en ik acht de lezers van de N. H. Ct. te oordeelkundig om zich met zulk aprio- ristiscili dogmatizeeren te laten paaien, Ik durf dus aan den heer H. P. een beleefd voorstel doen: hij stelle zijn eerstkomend artikel in 't Esp. op, ik het mijne in Ido. De lezers, en niet het minst de letter zetters. zullen dan vrij oordeelen en kiezen. Worde deze proefneming van de ham! ge wezen, dan zou ik de belanghebbenden dur ven aanraden vergelijkende teksten te vra- geu in Den Haag (21, Delistraat). De leden der U. Esp. A. daalden verleden jaar van 7438 tot 5465. 't Was omdat de con tributie met 62A cent vermeerderde: dat be vestigt de heer H. P. Dc overtuiging van 2000 fideluloj schat hij aan 62K cent per kop: goédkoop voorwaar, en alles behalve veree- rend! Gelukkiglijk gaat die verklaring van geen idisten uit, anders zouden dezen, volgens den heer H. P„ weer verdeeldheid zaaien. Als propagandablad voor Ido ken ik enxet de „Indépendance Beige": de beer H. I lieert dat neergepend. Kent hij in Belgie een enkel daglbad dat - regelmatig Esp.-kronie ken lévert? En voor een paar jaren nog had den de Zamenbofianen van de Belgische Idisten zoo weinig te duchten, dat zij er on gestoord bun internationaal kongres konden bonden. In Zwitserland geven thans aabt dag bladen een wekeljjksche Ido-kroiek. Eu ver leden jaar nog greep in Zwitserland liet Esp.- kongres plaats! De heer H. P. vraagt waar Ido blijft met zijn vereeniging in Nederland. Wel, in Den Haag (Delistraat 21) om er den belangheb benden kostelooze inlichtingen te verstrek ken en om te bewijzen dat er naast „Velt- lang", Ru-Ro, Neo-latine, Spokil. Master Lan guage en zelfs Esperanto, nog een andere wereldtaal bestaat. De heer H, P. noemt de Nederi. Ido-klub een miniatuur-vereeniging. Inderdaad; doch weet de heer H. P. dat Ido nog maar 7 jaar oud ie, Esperanto reeds 27? Hiermede punt. Bmnen enkele dagen ver-s waeht ik het Esp.-opstel dat de voortreffm lijkheid vau 't stelsel van Zamenhof zal doen uitschijnen. i Objectief en „sine ira" zullen wij te werk* gaan. En slaagt er de heer H. P. in de meer waardigheid van zijn wereldtaal te bewijzen, dan keer ik terug tot Esp., dat ik voor 5 jaar verliet PIONIRO. (Vinum Sanguhiosum in vacuo). Sangninose is in vele gevallen van bloed armoede (anaemie) en zenuwzwakte (nemas- tenie) het beste middel. De zwakste gestellen kunnen het verdragen. In algeheele verslap, pingstoestanden brengt de Sanguinose on middellijk hulp. Dit moet wel waarheid zijn. j want anders zou zij niet in alle deelen van het land zoo gevaraagd en zoo geroemd wor den. Door tusschenkomst van onzen wederver- I kooper, den heer A. S t r u b h e te Franeker, ontvangen wij onderstaande DANKBETUIGING. Geruimen tijd was mijne dochter lijden de aan zwakte en lusteloosheid, terwijl ze nooit eetlust had. Na het gebruik der Sanguinose is zij spoedig hersteld, eu ge voelt zij zich gezond. Lusteloosheid en zwakte zijn verdwenen, en een flinke eet lust kwam terug. Dongjum, 13 Dec. 1913. H. ALKEMA 1 Met dankbaarheid plaatsen wij deze dank. betuiging; en met vrijmoedigheid raden wij voor alle gevallen van algemeene verslap ping onze versterkende en bloedvormende Sangninose aan. Prijs per fl. 1.50, 6 fl. 8.—, 12 fl. 15.—, Wacht U voor namaak! Te verkrijgen hij de meeste Apothekers en goede Drogisten. VAN DAM Co., de Riemerstraat 2/'4c Den Haag' Te Haarlem bij J. J. Göppinger, Gr. Hout straat, en K. van Eden, Spaarne 38. DE STAKING TE ENSCHEDé GEëINDIGD. Maandagmiddag zijn, behalve de 25 arbei ders, die 's morgens het werk reeds hadden hervat, nog een 20-tal stakers aan de fabriek „Textiel Union" te Enschedé aan het werk gegaan, terwijl, naar de Tel. meldt, gister morgen de overige wevers den arbeid heb ben opgenomen. Deze staking is dus voor loopig althans van de baan. GELDINZAMELEN DOOR POSTBE AMBTEN. De directeur-generaal der posterijen eE telegrafie heeft, naar de N. R. Ct. meldt liet volgende schrijven aan de vakorgauisatiën het lagere personeel gericht: Bij mij is ge< klaagd door het publiek over liet ten ver koop aanbieden door bestellende beambten van bonnetjes ter waarde van vijf cent, ter, verkrijging van een banier voor Gruno's Postlnirmonie. In het vertrouwen dat ook idoor uw bestuur een dergelijke handeling y,is den postbeambte onwaardig zal worden J beschouwd, heb ik de eer uw medewerking in te roepen, om aan dergelijke wijze van geld-inzamelen een einde te maken en zoo mogelijk in de toekomst te voorkomen. LEERAREN IN HET TEEKENEN BIJ HET M. O. IN NEDEEL.-INDIë. Voor het middelbaar onderwijs in Nederl.- Indië worden gevraagd drie leeraren in hof teekenen, respectievelijk in het bezit van de akte Me, Mgi, en Me. of Mg. Aan dé uitzending is verbonden a. eene vergoeding voor uitrustingskostetf aid. 1000 gulden; b. overtocht naar Batavia als gouvernement» passagier der 1ste klasse, easu quo ook voor het wettig gezin; eene voorloopige bezoldiging van f 150 's inaands, ingaande met den dag van insche ping naar Nederlandsch-Indië en voortduren de toit den dag waarop de aotiviteits-bezoldi- ging, volgens de deswege bestaande bepalin gén, daar te lande ingaat. moeder zoolang als een scheidsmuur tus- M-hen mij en mijne ouders beeft gestaan. Kleinkinderen gelijken in menig opzicht op hunne grootouders. Reken er op, hooggeëerde mama, dat ik mijn Egon vasthoud met een koppigheid, alsof er tien grootmoeders in mij staken. En praat nu maar met papa, die is een goede man. Toen ik eens aan zijn deur bedelde, gaf hij mij een thaler, opdat ik geen slaag zou krijgen." ..Mais. e'est horrible!" riep de barones en Viel ontsteld in haren zetel achterover, ter wijl Irma zich naar hare kamer begaf, om over do verandering in beur lot na te denken. De majoor was nog altijd niet naar huis gekomen, en het uur van 't souper naderde; wanneer Irma aan tafel verscheen, dan was een kalme bespreking van die netelige zaak door de ouders onmogelijk. De barones begaf zich daarom naar de kamer van Irma, om haar met koude afgemetenheid te bevelen, dat, als de bediend© haar zou roepen om te eten, zij hem dan moest zeggen door de reis zeer vermoeid te zijn, om aan tafel te ver schijnen, en de maaltijd op haar kamer wensehte te gebruiken. Zóó, dacht de gravin, zon zij ongestoord met haren echtgenoot kun nen spreken. Maar de heele zaak draaide slechts hierop nit, dat zij zich opnieuw booe maakte, want Irma zei kort en bondig; „Neen, dat doe ik niet." „Waarom niet?" vroeg de barones ecberp. „Omdat ik dan zou liegen, en dat wil ik niet. „Dan zal ik den bediende niet sturen," liet de barones er kortaf op volgen, „en zul je hongerig naar bed moeten." „O, geëerde mama", zeide Irma glimlachend, terwijl zij uit hare bagage een hand taschje nam en dat opendeed, „maak u daarover niet bezorgd: ziet u", d;it zeggende haalde zij j twee op elkaar gelegde groote boterhammen uit het taschje, „moeder Willifred was voor j mij bezorgd. Men zou haast meenen, dat zij er een voorgevoel van had, dat ik den eersten avond in mijn ouderlijk huis hongerig naar bed zou gaan. Overigens ben ik dat nog van de Ranzigs gewoon." En met die woorden beet zij smakelijk in de twee sneden grof brood terwijl de barones nu in ernst vertoornd de kamer verliet en de deur achter zich dichtsmeet. Die tweelingen van minuut tot minuut hoe langer hoe verder van elkaar af. Zij begrepen elkander een voudig niet, en elke uiting over de Willifreds goot olie iu een reeds hoog opgaande vlam. Toen de majoor thuis kwam, was hfj na tuurlijk niet weinig verbaasd, Irma niet aan tafel te zien. Hij had zich al zoo gesplitst op een gesprek met haar. Maar toen zijne eoht- genoote dn 't bijzijn van den bediende, die serveerde, zeide dat Irma door de reis zich zeer vermoeid gevoelde en zich ter ruste had begeven, geloofde hij dat niet alleen, maar vond het ook zeer verklaarbaar. Nadat de tafel was afgenomen, vertelde de barones haren echtgenoot de onverkwikkelijke toonee- len die zij met Irma had gehad. Het spreekt vanzelf, dat ze die niet onpartijdig verhaalde. Zij mengde in het venslag haar eigen meenin gen, en derhalve was de indruk, dien de heele zaak op den majoor maakte, heel anders, dau wanneer Irma hem de toedracht hadde ver teld. De majoor was nochtans niet bijster verwonderd. De oude generaal had zijn zoon er herhaaldelijk opmerkzaam op gemaakt j dat er in elk geval wanklanken^ moest en ont- 1 staan, wanneer ouders hun kmoeren overlie- 1 ten aan vreemden, zonder racb eenigszins om hen te bekomeren. Hii deed daarom zijn echt- genoote opmerken, dat hier met hardheid niets zon bereikt worden, dat hij Irma zou ver* achten, indien zij der familie Willifred niet eene eeuwige dankbaarheid toedroeg, dat, die kwestie der verloving wel zeer onaangenaam was, maar dat men die betrekking niet kon afbreken dooi' een bevel, maar daartoe lang zaam en langs omwegen moest, zien te gera ken. De liefde en toegenegenheid, die Irma hare pleegouders toedroeg, was volkomen ge rechtvaardigd, en de majoor raadde zijne eehtgenoote aan, dat te erkennenwant zulke was ongetwijfeld de beste weg, om het hart van haar kind voor zich te winnen. Die weg stond echter de barones niet aan. Den volgenden dag begon de dag nauwe lijks te gloren, toen Irma, die in bed wakker lag, opmerkte, dat er in huis een kleine op schudding heersehte. Men hoorde zachtjes loopen, er werd aan de kamerdeur harer ouders geklopt, deuren werden open en dicht gedaan. Irma sprong schielijk op, en na een ochtendjapon te hebben aangetrokken, stak zij haar hoofd de gang in, om te zien, wat er aan de hand was. Er kwam lichtschijnsel uit de keuken. Toen zij deze binnentrad, vond zij den oppasser, die er nog recht slaperig uit zag, bezig met vuur aanmaken. „Wat is hier zoo vroeg te doe»4." vroeg Ir ma. „Gaat papa op reis?" De oppasser schrikte toen hii zoo onver wachts werd toegesproken. Maar spoedig stond hij in diensthouding overeind en rap porteerde: „De majoor, heeft hedenmorgen om vijf uur veldddenstxercitie en nu zet ik voor hem koffie, omdat iedereen nog slaapt." „Ge zet koffie?" zei Irma. „Dat is mijn werk Laat maar!" De oppasser werd een beeld gelijk. Maar eer hij zich kon herstellen, bespeurde liij, dat de freule er beter mee overweg kon, dan hij. In plaats van bet fornuis aan te maken, brandde in een oogenblik de spiritusvlam onder de koffiekan, de bediende werd naar de eetzaal gestuurd, om de lamp aan te ste ken en de tafel in orde te brengen, Inmid dels maakte Irma fluks toilet, en toen de majoor binnenkwam om zijn kop koffie te drinken, vond hij niet zooals anders, den op passer met een presenteerblad en een eteari- nekaars, maar de koffietafel was gezellig ge dekt, de lamp brandde, brood, boter en ge sneden ham stonden gereed, en Irma wachtte papa af, om hem goeden morgen te wensclien. „Die aangename verrassing heb ik zeker aan u te danken," zeide de majoor, haar de hand biedende. „Ik dacht dat je nog hoog en breed lag te slapen; de lummel heeft zeker te veel gestommeld en u wakker gemaakt?" „Neen, papa, ik was al wakker; maar ik zal hem zeggen, dat hij in 't vervolg mij moet wekken." De majoor zat reeds en smeerde boter op z'n brood. „Wel zeker, dat kun je begrijpen! Ik zal je van je morgenrust berooven! Dat kan evengoed Johan „Dan zou mama met reden knorven, als zij dat hoorde." „Wees daaromtrent gerust," antwoordde! de majoor glimlachend, terwijl hii een plak ham op zijn geboterd brood legde en dit met zidlibaar welbehagen begon te verorberen. Irma schonk hem een kop koffie in, waarvan de majoor nu en dan een slok nam. Daarna vulde zij het tweede kopje, dat voor haar zelf gereed sto3id, doch gaï dit den oppasser met de opdracht in de keuken er een boterham bij te nemen, waarover de majoor niet min der verbaasd was, dan de oppasser. Maar de majoor zeide nog niets, maar ging, na zich een seconde lang in de verrassing verkneu terd te hebben, bedaard voort: „Je moeder slaapt uog drie uren." De majoor kende de gewoonten zijner vrouw eerst sedert kort; maar zooveel wist hij toch wel, dat ze vóór negen uur niet op stond, tegen tienen kwam hij in den regel thuis, en dan vond hij zoo pas de ontbijttafel gereed, „Neen," hernam Irma en keek den majoor verwonderd aan. „Ach ik vergat, verbeter de zij zich plotseling, „onder moeder versta ik moeder Willifred. Wanneer oom vroeg naar 't boseh moest of op reis, dan stonden wij altijd te voren op, om het ontbijt voor hem gereed te maken." „Maar dat kan even goed de bediende d?N«n, neen, papa, dat gaat niet, gaflrma met warmte ten antwoord. Moeder Willifred zegt, dat als de man zich voor de zijnen mqei* te geeft in *t leven, dan moet hii ook zien, dat de zijnen geen arbeid te veel is, om heni genoegen of gemak te verschaffen." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 6