STADSNIEUWS. ?en gëldig zijn en heefc 't dus geen waarde. De beklaagde heeft 'derhalve in 't onderhavige geval niete strafbaars gedaan d<x>r te rooken, én hij behoort te worden vrijgesproken, wat de Spoorwegmaatschappij zH leeren de Ne derlands che taal voortaan hoog te honden. Een dergelijke mishandeling van de taal zou in geen enkel ander land geduld worden. Do uitspraak werd bepaald over een week. De behandeling van deze zaak werd door tal van studenten en leien van het Alg. Ned. .Verbond bijgewoond. (U.D.) Waarom verstek! Het O. M. bij de Utr. arrondissementsrechtbank eisebte tegen den 20-jarigen schippersknecht L. J. v. d. A., Ie Alphen, wegens diefstal van 2 wollen doeken, een maand gevangenisstraf. De zaak werd behandeld bij verstek. Was beklaagde er dan niet! Jawel! Maar hij lag dronken in de gang van het gerechtsgebouw. Waarom men hem van daar naar buiten gewerkt heeft, zijnde de tempel der gerechtigheid geen asyl om roe zen uit te ronken. Oude heidensche gebruiken. Uit Twente schrijft men aan de N. R. Ct.: Enkele dagen geleden werd in de gemeente Losser een mooie, versierde urn opgegraven op een boerenerf. Behalve asch en beenderen vond men in deze urn een gebakken kogeltje ter grootte van een knikker en voorzien van een drietal gaatjes. Dit „knikkertje" was een zeldzame vondst en iemand, die hiermee blijk baar op de hoogte was, kocht het voorwerp voor een som van 15 gulden. Volgens des kundigen zijn dergelijke „balletjes" in de urn gedaan als een soort offergave aan den doo- de; het voorwerp zou hem bij zijn leven ge strekt hebben tot een sieraad aan zijn gor del. Dit voorwerp is een zeldzaamheid, zei den we; hij het opgraven van al de urnen in vroeger of later tijd is in deze streken nimmer een dergelijke vondst aangetroffen. Nederlandsch bjj het voetbal in België. De Belgische Voetbalbond had tot dusverre de spelregels alleen in de Fransche taal uitge geven Thans heeft men volgens de Sport kroniek besloten ten behoeve van Vlaamsch België ook een Vlaamsche uitgave te doen verschijnen. Het bestuur van den Belgischen Voetbalbond heeft aan dat van den N. V. B. toestemming verzocht daartoe de officieele Nederiandsche spelregels te mogen bewerken. Fran9ch in Nederland. Is het wonder, dat de Nederlanders om hun onnoodig gebruik van vreemde talen worden uitgelachen? vraagt de .Gazette de Hollande." Ln dans un journal bollandais l'annonce suivante rédigée en francais „Exposition des dernières créatures en robes du soir." Serait-ce déja la fin du monde? Vooruitgang? Hoezeer de beginselen van de Tucht-Unie veld winnen in Dordrecht, de bakermat, blijkt wel uit deze aankondiging van een vischhandelaar, dezer dagen ontvan gen: Bfj deze heb ik de eer UEd. te berichten, dat ik van nu af geregeld levende Forellen in voorraad heb. Wanneer zelfs de Forellen al geregeld leven....! Beschamend voorbeeld. (De Gong.) De fiere Vlaamsche Leeuw! Een visch handelaar te Gent antwoordde aan de Han- relskamer te Amsterdam, dat hij „niet mét Hollandsche firma's zaken kan doen, die op zijn Hollandsche brieven in 't Fransch ant woorden." Nederlanders in Rome. Aan het jaarver slag van dr. Gisb. Brom betreffende bet A. N. V. te Rome, ontleenen wijOm nu eens bij heel alledaagsche dingen te blijven, te Rome bijv. wisten zich tal van Duitsche boekhande laars, expediteurs, apothekers, slagers, banket bakkers, enz. binnen weinig jaren een vast en ruim bestaan te verzekeren. Waarom durft te Rome geen Hollandsche banketbakker, slager, ooft- en groentehandelaar, winkelier in vleesch- en andere eetwaren de oprichting eener bloeiende zaak aan? Wanneer zoo iemand eenig bedrijfskapitaal, de noodige vakkennis, plaatselijke ondervinding, en dan nog zuinig heid en vlijt meebrengt, dan is het geenszins vermetelheid, hem mettertijd een mooi en eerlijk gewonnen fortuin te voorspellen. Op het gebied van zulke gewoon-huishoude- lijke waren heeft Nederland toch een bij uit stek gunstigen naam. Durft men bij ons zich niet buiten de enge grens aan kloeke mede dingen wagen, en schittert men daarom zoo vaak-in het buitenland door afwezigheid? Hoe lang nog? Dat Nederland toch groot zij in alles, waar in ook een klein land waarlijk groot kan zijn! en 6tond er op, dat alles, wat den dienst eischte, tot in de puntjes geschiedde. Maar nooit zou hij tegenover de soldaten schelden of vloeken en allerminst veroorloofde hij zich eenigerlei handtastelijkheden. Al kwam hij nog zoo driftig naar iemand toegeloopen die zijn zaken niet goed gedaan had, toch onteerde hij de jagers niet, die hem door Zijne Majesteit waren toevertrouwd. Dit was in heel het bataljon hekend, en men wachtte zich wel voor buitensporigheden, als het oog van den majoor op het bataljon rustte; maar waarom dat zoo was, kon men zich eigenlijk niet juist verklaren, totdat op zekeren dag de majoor een pas van de cadettenschool ge komen luitenant kreeg, die om de een of an dere reden bij het exerceeren een soldaat een slag gaf met het plat van zijn degen. De ma joor zei niets, maar na het exerceeren traden de officieren als gewoonlijk aan en vormden een kring, om de op- en aanmerkingen van den majoor te vernemen. Nadat de veld dienstoefening besproken was en de heeren reeds verwachtten, dat de majoor aan de klep van zijn pet zou tikken, voegde hij er hij: „En a propos, mijne heeren, wanneer men iemand, die niet in staat is weerstand te bie den, slaat, is dat wel beschouwd 'n laffe daad, niet waar.... en.... enne.... hm.... mijn adel verbiedt mij, laf te zijn." Na dit gezegd te hsfoben, tikte hij aan zijn pet, de heeren salueerden met den degen en begaven zich naar hnnne compagnieën. De jonge luitenant daarentegen kreeg een hoofd zoo rood als vuur en was verscheidene dagen stil; maar zoo lang hij bij het bataljon was, moet hij geen jager meer geslagen hebben. Deze en dergelijke verplichtingen legde het Mooie-meiden-ülner. Er is een plannetje om de leden van den Raad van Amsterdam hij gelegenheid van de opening der nieuwe Werk- en Leerschool te inviteeren op een mooie-meiden-diner, zegt de Tel. Het is dood-onschuldig. Men neemt namelijk in den laatsten tijd op de Nieuwe Werk- en Leerschool proeven met het toebereiden van vischsoorten, die in het buitenland druk worden geconsumeerd, bij ons daarentegen vrijwel onbekend zijn. Een daarvan heet de „mooie meid", en ze moet algemeen in den smaak vallen. Een propagandist in de wieg! Men meldt aan de Resb.: Het gebeurde Vrijdag in de Kocketraat te 's Gravenhage, dat de grootvader van een kind van8 maanden vroeg, wat de buur vrouwtjes wel van den kleinen propagan dist zeiden, die ze uit had laten fotografee ren met een steekje op 't hoofdje en daar voorop de groote letters; „HET VOLK". Dat is nu eens juist iets voor het socialis tisch orgaan, dat zoo treffend kan schrijven over misbruik van het kind hij de propagan da. We zagen echter tot nog toe niets over het gevalletje. Overreden. De architect O. H. te Rot terdam is, terwijl hij op den Goudschesingel naar een gederailleerde tram stond te kij ken, door een auto, welke in snelle vaart passeerde, gegrepen en overreden. De au to ging hem dwars over het lichaam waar door hij verschillende inwendige kneuzingen bekwam. De chauffeur beweerde, dat hij tengevolge van den regen niet door de rui ten had kunnen zienl... Alweer een. Een 16-jarige loopjongen van een winkelier uit de Processor Kaiser- straat te Den Haag, is voortvluchtig met f 600 aan bankbiljetten van f 10 en specie die liij naar een bank moest brengen. Oud gebruik. Men meldt uit Schimmert aan de „L. K.": Het mag wel als een merkwaardigheid vernield worden, het tooneeltje, dat wij elk jaar op den len Zondag in de Vasten te aanschouwen krijgen. Na het Lof n.l. ver zamelt de jeugd zich voor de pastorie onder liet herhaald geroep van „Heil aus, heil aus!" Dan verschijnt de Eerw. lieer pas toor met een mand appels, vijgen, sinaas appelen, koek en allerlei versnaperingen. Dit alles wordt o i^;ar de joelende menigte rondgegooid. En nu begint liet zoogenaam de „schraffelen". Ieder tracht zooveel mo gelijk in zijn bezit te krijgen. Is alles buit gemaakt, dan trekt men naar de woning van den eerw. heer kapelaan, alwaar zich het zelfde spelletje herhaalt. Dit gebruik da teert van jaren her. Ouderen van dagen weten nog te vertellen, dat in vroeger tijd ook de voornaamste boeren- „uitgooiden." Gedood. Déze week is door den laat sten trein RotterdamAmsterdam tusschen Sloterdijk en Halfweg de ploegbaas A. Jo- link aangereden en gedood. De man, nog geen 40 jaar, was getrouwd en vader van 5 kinderen. HUISKEURING OF ABATTOIRKEURING VAN TOEBEREIDE VLEESGHWAREN. In H. D. schrijft iemand uit Toronto (Ca nada) die gehoord heeft van de discussie in onzen Raad over bovengenoemd onder werp, hoe men in Amerika die dingen be handelt. 't Is wel interessant. „Als vakman, zoo zegt de schrijver, wil ik op den voorgrond plaatsen, dat huiskeu ring zeer zeker de vertrouwbaarste en de goedkoopste keuring is. Abottoir-keuring op toebereide vleesch. en worstsoorten, zegt men hier, is veel te omslachtig en brengt veel ongerief te weeg voor de handelaren, en waarom? Ten eerste omdat in de honds dagen veelal de meeste worstsoorten onge schikt voor de consumptie worden, alléén door transporteeren; ten tweede, omdat ab soluut niet geconstateerd kan worden, uit welke vleeschsoorten en specie de worsten zijn bereid; teu derde, omdat het niet aan gaat eiken winkelier te verplichten steeds naar het abattoir te laten gaan om te laten proeven of de waar wel te consumeeren is; dat kost geld en tijd (en that does not like the Canadianman); ten vierde, proeven kan toch een ieder, smaakt het goed, dan wordt er meer gebruikt, is het bedorven van smaak, dan is men de cliëntéle kwijt en zijn naam op den koop toe. Het systeem dat hier de Amerikaan er op na houdt is dit: ten eerste vaklui tot beëedigde Governe- ments Inspectors te benoemen, (dus door het Government betaald); zulke Inspectors dan loopen alle Abattoirs af (er zijn er hier 5) en controleeren beslist streng (zelfs moeten alle vleeschmachines ter dege alle wapenschild, dat baron von Helmberg ge rechtigd was te dragen, hem op en zij met wie hü in aanraking kwam, bevonden zich niet 6lceht daarbij. Vooral was zulks het geval met Irma; hij legde haar geen hinderpalen in den weg, als j zij de familie Willifred prees, hij spotte niet met die goede, eenvoudige menschen, hij er kende gewillig, wat zij aan Irma en daar door aan den huize von Helmberg hadden ge daan en sprak steeds op den toon der groot ste achting van hem. Irma, thans freule von Helmberg, bleef de zelfde van vroeger. Zij dacht, hoopte, geloof de, en beminde precies zooals voorheen, en het was daarom volstrekt niet te verwonde ren, dat zij weldra veel met baren papa op had, terwijl aan de kleine pijnlijke tooneelen met hare mama geen einde kwamen. Dat bleek zelf6 uiterlijk. Van de barones sprak Irma 6teeds als van „mijne vrouw moeder", maar juffrouw Willifred bleef daarentegen altijd „moeder Willifred" en zij moest deze dikwijls genoeg tegen hare adellijke mama verdedigen. „Fi done!" zeide de barones, toen zij een aan Irma gerichten brief van moeder Willi- ferd had gelezen, „ze schrijft niet eens zon der taal- en spelfouten." „Kookt u eens erwtensoep met spek, vrouw moeder!" zei Irma knibhig. jDaarvoor heb ik een kok!" antwoordde de barones. „Zelf koken getuigt van kennis," hernam Irma slagvaardig. „Wanneer juffrouw Willi fred zich zou willen bedienen van haren se cretaris, dan kon zij hare brieven laten schrij ven in 'tPuitsch, Fransch, Engelsch. Ita- dagen gereinigd worden); alle vleezen en specerijen enz. worden streng gekeurd en zijn ze niet goed, onherroepelijk condem ned (afgekeurd) in een woord alles wordt van A tot Z onder streng toezicht gekeurd; ton tweede doorkruisen dte Inspectors loo pend, zelfs per auto rijdend, de gelieele Oity en vallen van tijd tot tijd in een af faire binnen; blijkt er iets niet in den haak., het wordt in beslag genomen, onherroepe lijk zwaar beboet, en den volgenden dag komt het feit in de courant te staan, adres en naam voluit. Voorzeker geen kleinigheid, en daar iedere handelaar dit weet, gebeurt er zelden of ooit iets wat niet in den haak ie, en ik beloof u dat iedere handelaar zijn zaak ook rein houdt, en dus beslist niet iets verkoopt, waar hij zelf maar aan twij felt." Schrijver vraagt ten slotte: als huiskeu ring in zulk een reuzenstad kan gebeuren, kan dat dan niet in zulk een stadje als Haarlem? HET TAAL- EN LETTERKUNDIG CONGRES. De heer Dr. J. B. Schepers, voorzitter der Afd. Haarlem van het Alg. Ned. Verbond, schrijft in „Neerlandia" een enthousiast ar tikeltje, waarin hij uiting geeft aan zijn vreug de, dat het 83e Taal- en Letterkundig- Con gres hier ter stede zal gehouden worden en uitnoodigt tot groote deelname ervan. Hij herinnert er aan, dat het Oomité tot stichting van een Hildebrand Gedenkteèken te Haarlem in die dagen een Beets tentoonstel ling denkt te organiseeren. De aflevering bevat voorts verschillende mooie kiekjes uit Haarlem. JAAP. EDEN. Jaap Eden is zich al eenige maanden aan 't oefenen, zoo hebben we dezer dagen ge meld. Een reporter, der N. R. Ct. vertelde hij hoe hij zich met J. Tulleken oefent op de tandem en hoe zij den afstand Noordwijk Haarlem (21.500 Meter) hadden afgelegd in i/s uur. Op een gewoon rijwiel, geen race- car alzoo, had hij den afstand AlfenHaar lem gereden in 1 uur 5 minuten en Amster damHaarlem over Sloten in 38 minuten. Hij en Tulleken zullen eerstdaags wanneer er een wedstrijd wordt uitgeschreven te Amsterdam of den Haag uitkomen op de tandem, Eden zelf op het enkele wiel. Jaap voelt zich, volgens zijn zeggen krachtiger dan ooit, niettegenstaande zijn bijna 40-ja- rigen leeftijd. Hij krijgt eerstdaags twee racewielen in zijn bezit. Met Tulleken gaat hij van den zomer ook aan koppelwedstrij den deelnemen.... We willen hopen en.... afwachten ONBEKENDE STUKKEN gedurende de 2e helft der maand Februari. Binnen- en Buitenl. Mevr. A. de Haan Büehnes, Amsterdam; Premieloten, Cred. Ver., id.; K. Jansen, id.; Mevr. Bunik, id.; Bouwman, id.; G. Terwei, Arnhem; Steyn, Baarn; Hotel Hartenlust, Bliemendaal; Waiboer de Jong, Brassinger- horn? Mile II. Prins, 's-Gravenhage; Oranje Plein 2 f, Haarlem; fa. A. de Haas, id.; N. V. Oaliriator, id.; D. J. Tresserï id.; Jongejuf. N. Bees, Hidam; Mej. Joh. A. Schouten, Utrecht; Mej. de wed. Siffels, Zaandam; H. v. Eek, Zeist; Mevr. J. W. v. d. Belt de Roos, Zandvoort. Angeteekende brieven. W. O. v. Grootveld, Amsterdam; N. M. J. la Rondelle, id.; C. Verhoeff, Overschie; fa. Brinks, Rotterdam; P. J. D. v. Ekse, id.; B. A. Berends, Utrecht; E. Staatsman, Wans- werd. Briefkaarten. J. W. Serne, Amsterdam; Mej. Mohlen, id.; K. Oudshoorn, id.; P. Huigens, id.; Pereira Viga, id.; Mej. v. d. Aar, id.; Jb. ten Heuvel, id.; Mej. Bardelmeyer, id.; Mevr. Loland de Wijs, Dordt; Mej. P. de Zeeuw, Haarlem; Mej. A v. Velsen, id.; Jacob Hoekstra, Hoorn; Mej. E. Verrijk, Rotterdam; Kuipergilt 5 zonder adres; D. Brouwer Coenen, Veluwe; G. Kornsteeg, Amsterdam. Buitenlandsche brieven, frl. Lilian Hermberg, Hannover; F.W.Bekema, Kopenhagen; G. Bruin, Rietfontein; Miss. A. de Loos, Zanzibar. Briefkaarten. Verwalten Roggen, KoningshausenBame- rang, Lista de Corres; J. Roskam, Paris; Birn- baum, id. GEMEENTERAAD, (Vervolg)- Schadeloosstelling voor tijdverlies. Zooals men weet heeft de heer A. Brakel, l liaansch, Latijns en Grieksch, zonder zich tegen de orthographie te bezondigen." „Wie is dan die geleerde secretaris?" „Mijn aanstaande echtgenoot, haar zoon Egon", gaf Irma met een buiging tot bescheid en verwijderde zich. In dien trant vielen er dagelijks schermut selingen voor, die van weerskanten nu een» met meer, dan met minder bitterheid en scherpte werden gevoerd en een hartelijke bc- trekkig tusschen moeder en dochter niet tot stand lieten komen. Daarentegen werd zij in kortep tijd papa's hartlapje. Want niet alleen, dat zij om vier uur 's morgens op was en voor hem koffie zette, maar eer er vier weken om waren, had zij een paard afgericht, een geschenk van haar papa, en gaf het verlangen te kennen, eens een excercitie van het bataillon te mo gen hijwonen, waar het echt wild toeging, dat zou zij gaarne eens zien. Nadat de majoor zich overtuigd had, dat het paard niet hang voor schieten was, had hij er ook niets tegen zijn dochter een plezier te doen, en den be diende werd opgedragen eerstdaags met haar te rijden naar het excercitieveld, een bosch achtig tamelijk heuvelachtig, oneffen terrein. De majoor wilde zijn dochter den vreug debeker doen ledigen tot op den bodem en posteerde haar aan den rand van het bosch, waaraan een eenzame randvlakte grensde. Een compagnie stelde den vijand voor, die nit het bosch verdreven moest worden, bo vendien had men door vlaggen nog een vijan delijke afdeeling cavallerie gemarkeerd, die zich op de zandvlakten in een kuil ophield en bevel had te voorschijn te komen, zoodra de afdeeling jagers der tegenpartij uit het lid van de Plaatse!. Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, verzocht om schade loosstelling wegens tijdverlies. B. en W. kon den daarin niet bewilligen, doch in de raads zitting, waarin deze zaak werd behandeld, deden de heeren Mr. Heerkens Thijssen en J;hr. Mr. van Styrum, elk een voorstel, welke heide voorstellen naar B. en W. werden ge zonden om prae-advies. B. en W. hebben geen bezwaar tegen het voorstel van Mr. Heerkens Thijssen om Art. 10 te wijzigen als volgt: „Aan de Commissie wordt jaarlijks door den Raad een bedrag van 300 toegekend ter bestrijding van door haar te maken on kosten". B. en W. ontraden aanneming van het voorstel des heeren Jhr. Mr. van Styrum om aan deze redactie toe te voegen de woorden: „en vergoedingen wegens tijdsverzuim." Verder hebben B. en W. geen bezwaar om de commissie uit te breiden, naar gelang de behoefte zal ontstaan, tot 80 leden. Thans bedraagt het 21. In dezen geest doen B. en W. voorstel! De heer NAGTZAAM zou er niets in zien om ook de toevoeging van den heer van Sty rum duidelijkheidshalve te laten staan. Verder drong hij aan dat de zittingen der commissie openhaar zijn. De ingezetenen kun nen dan lezen uit de bladen wat er behan deld is. Zijn zij geheim, dan leiden die ver gaderingen zoo licht tot sleur. In dezen geest dienden de heeren Nagtzaam en Poppe een motie in. Deze werd gesteld in handen van B. en W. om prae-advies. De heer VAN STYRUM zegt dat de toe voeging zijnerzijds aan het artikel absoluut niet een principieel karakter draagt. Spreker heeft het er hij willen voegen om de duide lijkheid. Meenen B. en W. dat het voorstel duidelijk genoeg is, dan wil spr. zijn voor stel wel intrekken. De heer VAN DE KAMP vraagt of het nu een gunst is als men vergoeding krijgt. Dat zou spr. niet gaarne willen. De VOORZITTER meent van niet. De com missie vraagt aan en de voorzitter beoor deelt of het toegestaan kan worden. Het voorstel van B. en \V. wordt aldus aangenomen. Meer leeraren voor de H. B. S. De directeur van de H. B. S. met drie jarigen cursus en daaraan verhonden Han delsschool met 2-jarigen cursus betoogt de noodzakelijkheid van uitbreiding van het leeraarspersoneel aan die inrichting. De twee inspecteurs van het middelbaar onderwijs en de Plaatselijke commissie van Toezicht op het M. O. hebben hun advies daarover uit gebracht en dit heeft aan B. en W. de over tuiging geschonken dat vermeerdering van personeel noodig is. Het tegenwoordig perso neel is vee] te zwaar boven het maximum belast en het is te verwachten dat besten diging van dien toestand tot ongewenschte toestanden aanleiding geeft. Zij stellen daar om voor te benoemen: a. een leeraar in de wis- en natuurkunde; b. een in Nederl. taal en geschiedenis; c. een in de Fransehe taal en d. een in de Duitsche taal. De heer KRELAGE zal zich niet verzetten tegeu het voorstel, maar 6pr. had liever ge zien, dat er vooraf eerst een voorstel was gekomen tot betere regeling der schoolgel den. De scholen worden steeds duurder en wij stemmen steeds maar voor parallelklas sen. Wij hebben een nieuwe school, die mis schien weldra te klein zal blijken. Het zou spr. aangenaam zijn, als de schoolgelden een hetere vergoeding gaven van de kosten. Spr. vraagt er om. Misschien kan deze nieuwe re geling den Raad bereiken, voordat het thans genomen besluit in werking treedt. De heer LOOSJES zegt dat er gewerkt wordt aan een nieuwe regeling. Vóór dit voorstel kon het niet ingediend worden, om dat rekening moest gehouden worden met benoeming van leeraren, het ontslag aan an dere scholen enz. Een nieuwe regeling wordt echter ont worpen. Het college weet er nog niets van en dos is spr. spaarzaam met mededeelingen. Tegen dat de nieuwe cursus begint in Sep tember, kan een nieuwe regeling tegemoet worden gezien. Het voorstel wordt goedgekeurd. De Eendjespoortstraat. De betrokken eigenaar heeft zich bereid verklaard de Eendjespoortstraat ,om niet aan de gemeente over te dragen, onder bijbeta ling in gedeelten van 250 als bijdrage in de kosten van openbare werken. B. en W. stellen voor op die aanbieding in te gaan, mits de 250 ineens en niet in gedeelten voldaan worden. De heer ELFFERS verlaat de vergadering. De heer SLINGENBERG vraagt of met dezen maatregel de geheele toestand gere- bosch naar het open veld zou oprukken. Aan den zoom van het bosch moest 't spektakel dan het ergste zijn, en de majoor verheugde zich reeds van te voren als een kind, wan neer hij zich de verbijstering van. Irma voor stelde. Krijgskundig verliep dan ook alles, zooals de majoor had voorzien. Gedurende een half uur schoot men in het bosch van alle kanten: eerst vooruitgezonden patrouilles, die met elkander schoten wisselden; toen brak men het bosch nit, hier kwam het tot een gevedht met de voorhoede, op een ander punt dreef men den vijand terug; eindelijk formeerden de drie compagnieën zich tot stormcolonnes en dreven het vierde in tame lijk vlug tempo voorhij Irma in 't open veld. Nu kwam de afdeeling cavallerie te voor schijn; de horens schalden: „Cavallerie op den rechter vleugel!" Er ontstond een helsch lawaai. Daar klonk het voor elke kleine af deeling: .Hechts opgemarcheerd! Klaar! Vuur! Laden! Vijf patronen snelvuur! Marsch marsch!" riep men achter haar, takken kraak ten, massa's braken door. Irma geraakte plotseling midden in een compagnie. „Halt! Klaarl Vuur! Ladenl" Er dreunden schoten om haar ooren, commando's huilden, hoorns schetterden, kortom, er ont stond een leven, dat hooren en zien verging. De majoor sloeg Irma gade; maar hij be speurde hoegenaamd geen verbijstering; zij vatte de teugels van haar paard wat korter, hare wangen bloosden, en hare oogen fonkel den; toen de algemeen© herrie zich oploste in rust, sloeg zij haar paard even met de karwts, galoppeerde naar haren vader, en riep hem reeds van verre toe: „Laat de Fran sch en ma a/r komen!" geld is en de onbewoonbaarverklaring kan opgeheven worden. De heer DE BREUK geeft een overzicht van den weg, die moet bewandeld worden, om de onbewoonbaarverklaring ongedaan te maken. Is het onderhavige raadsbesluit goed. gekeurd, dan moet de overdracht tot stand worden gebracht. Deze moet door Ged. Sta ten goedgekeurd worden. Is dit gebeurd, dan zal de directeur der Waterleiding buizen laten leggen; daarna kan de heer Elffers bin nenleidingen laten aanleggen en contraeten aanvragen. Dan zal de directeur van Bouw en Woningtoezicht komen om de huizen te keuren; deze zal de Gezondheidscommissie in kennis stellen van de verbeteringen, die dan een voorstel aan den Raad zullen doen om de onbewoonbaarverklaring op te heffen. Wordt dit besluit door den Raad goedge keurd, dan zullen Ged. Staten üaaraau eerst hun goedkeuring moeten hechten en dan zal pas de onbewoonbaarverklaring opgeheven kunnen worden. Dat is een hecle lijdensweg zeide de heer De Breuk. Maar wij zullen zor gen dat het zoo spoedig mogelijk in orde wordt gebracht. De heer RINKEMA vraagt of er geen an dere weg is om vlugger gereed te koines. Hei is toch erg als die huizen zoo lang met het bordje „onbewoonbaar" geteekend zijn. Spr. vraagt om, als de heer Elffers dc contracten aangevraagd heeft, in den Raad een voorstel te brengen, om de onbewoonbaarverklaring op te heffen. De VOORZITTER meent dat het niet gaan zal. Als er echter een uitweg is, dan zal deze bewandeld worden om de zaak zoo spoedig mogelijk in orde te brengen. Het voorstel van B. en W. wordt goedge keurd. Gezondheidscommissie. Tot lid der Gezondheidscommissie wordt herbenoemd de heer J. H. Welsenaar, (af tredend). Personalia. Om te voorzien in de vaeaturen in de Plaat se]. Commissie van Toezicht Lager Onder wijs, worden de volgende dubbeltallen aan bevolen: lo. voor de vacature J. Merens; a. de heei M. A. Jacobson en b. de heer C. E. Nardten 2o. voor de vacature W. S. Druijvesfcein; a. de heer J. D. Rutgers van der Loeff en b. d« heer mr. F. G. Schalkwijk. 3o. voor de vacature dr. J. P. Lotsy (we gens niet-aanneming zijner benoemin); a. dc heer mr. A. Maelaine Pont enb. de heer E. G. A. L. ter Haar. Benoemd worden de heeren Jacobson, Rut gers van der Loeff en mr. A. Maelaine Pont Rondvraag De heer NAGTZAAM stelt een vraag over het gemeentelijk Pensioenfonds, hoe het staa! met de deelneming daaraan van eenige met name genoemde arbeiders. Verder vraagt spr. hoe het staat met dc aanvragen 0m voorschotten der twee woning, bou wvereen igi ngen Spr. meent dat er geen belemmeringen meer zijn daarvoor, en verwondert zich dat haar aanvragen nog steeds niet behandeld zijn Spr. dringt op spoed aan. De heer KRUSEMAN, wethouder, zegt dai op de eerste vraag door B. en W. in de vol gende vergadering zal geantwoord worden Op de tweede vraag zegt spr. dat de Ge zondheidscommissie wenschte dat de verzoe ken der drie vereeuigingen tegelijkertijd zou. den behandeld worden. Het verzoek van de derde vereenïging Ï6 nu nog bü den heer Slingenberg, secretaris der Gezondheidscom missie. De heer SLINGENBERG zegt dat dit in derdaad zoo is. Dat indertijd de verzoeker der twee vereenigingen inkwamen. Omtrent de plannen kon eerst geen overeenstemming verkregen worden tusschen de architecten en den directeur van Bouw- en Woningtoezicht. Later gebeurde dat wel. Intusschen kwam de derde vereeniging' ook en toen uitte de Ge zondheidscommissie de wensohelijkheid dat de verzoeken tegelijkertijd zouden behandeld worden. Spr. heeft het verzoek van deze der de vereeniging, waarvan de heer Kruseman indertijd voorzitter was, inderdaad in zijn be zit, maar sinds gisterenavond 6 uur. Spr. vindt dus dat de heer Kruseman de zaak niet zeer objectief behandelt, door hem in het debat te brengen en het voor te stellen alsof hij de schuld zou z'ijn dat de zaak trai neert en hij de Gezondheidscommissie. Twee jaar lang heeft devzaak bij B. en W. getrai neerd en het is nog maar een half jaar bij ie vereeniging. De heer KRUSEMAN zegt dat hij niets meal, deed dan vertellen hoe de zaak staat en da£ meent hij te mogen doen. De heer SLINGENBERG vindt het debat van den heer Kruseman beneden kritiek, op een peil zooals de heer Kruseman in den laatsten tijd immer dehateert in den Raad. De Duitseh-Fransche oorlog was destijds reeds in aller mond, en de beteekenis van de luid geroepen woorden, werd dus door de rondom gelegerde jagers terstond begrepen. Van toen af was Irma niet alleen het hartlap je van haar papa, maar ook van iederen ja ger van het 29e bataillon dierbaar. Die toe genegen hoogachting steeg tot geestdrift, toen een paar dagen daarna Irma haren papa naar het terrein voor schijfschieten vergezel de, daar de buks van een jager nam en na eenige proefschoten en kleine mansschijf niet meer miste. Nu kon de majoor zieh natuur lijk verklaren, waarom zijn dochter bij het laatste gevecht in 't vuur niet zenuwachtig was; zij kon de wapens hanteeren; maar dat deed hem een des te grooter genoegen en de houtvester Willifred steeg hoe langer hoe meer in zijn achting. In de houtvesterswoning heerschte sedert het vertrek van Irma een leegte, een verla tenheid, alsof iemand gestorven was. De tra nen der houtvesterin droogden wel is waaï sneller op dan zij zelve had verwacht, en juist in de onbaatzuchtigheid harer liefde vond zij haren troost. Het ging het meisje immers zeer goed; zij was verplaatst naar den kring waarin zij geboren was en waar in zij ook het best moest passen; bovendien had zij liefhebbende ouders gevonden; waar om dus zou moeder Willifred weenen? O, ia de horst der zwakke vrouw vlamt een held haftige liefde, welke des te meer bewonde ring wekt, hoe minder de vrouw daarop aoht slaat (Wordt vervolgd,!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2