Depót van Wijnen. ïaison Antonio Agnilar Irrigatoren M.J.SCHIPPER, G RI N T H A M D E L. SAFE-DEPOSIT. KATHOLIEKEN! BERM. J. VAM LIEMT, VERHUIZINGEN ONDER GARANTIE. Stofzuigmachine KLE4US MOTOREN en RIJWIELEN. Plaiifaartlappeleis. i'"C.AJDE-A.TTI B Stelio Turkish Cigarettes. Van Overal. Te Beverwijk Breukbanden, zeer sterk Kleine Dautstraat 125. TEIEFIM151. GRINT EN SCHELPEN. DE SPAARNE-BANK Verwulft 9. - Groote Houtstraat 62-67. - t'ude Gracht 75. Simplex-Huis BOUCKAERT STEVENS. BEZOEKT STEEDSI Staten-Generaal. Bcekfoeoopcfeeling worden Adverten- tien voor de „NIEUWE HAARLEMSCHE COU- RANVaangenomen door den Boekhandel J. VflNK Pz. Bij deze hebben wij de eer U te berichten, dat wij aan onzen Brandstoffenhandel hebben verbonden een Kleinhandel in alle soorten Hopende, ook in deze branche, ons Uw vertrouwen waardig te toonen, verblijven wij met de meeste hoogachting, HAARLEM, BLOEMENDAAL, N. V. HOENDERDOS' Nieuwe Gracht 98. HAARLEM, TELEFOON 6S7. Zijlstraat 62 - Haarlem, a J. NL VAN DEURSENp Café-Restaurant L. JDN DKBLOEDT Dejeuners - Lunch - Diners - Soupers. EERSTE KAMER. GEWISSELDE STUKKEN. STAATSBEGROOTING VOOR 1914. Hoofdstuk .VII B (Departement van Financiën.) VOORLOOPIG VERSLAG. Bij het afdeelingsonderzoek werd geklaagd over de groote overeenstemming tusschen de bankbiljetten sn 100, 200 en 300 gulden. Gewezen werd op den vervuilden staat der >ankbiljetten, vooral van f 25, welke te lang in omloop blijven. Met het oog op den term jn, waarop de ron- ie stukken van 5 cent niet meer gangbaar sullen zijn, werd in overwelging gegeven zich fco verstaan met groote instellingen, zooals tramwegmaatschappijen, enz., ten einde door inwisseling van de bij haar inkomende stuk ken de circulatie te helpen inkrimpen. Gevraagd werd, waarom de nieuwe vier kante stuivers in zoo gering aantal in om loop zijn, dat men ze bijna, niet in handen krijgt. Opgemerkt werd dat het leggen van hoo gere opcenten op de grondbelasting onbil lijk zou zijn, daar deze belasting feitelijk reeds een grondrente is. Aangedrongen werd op zoo spoedig moge lijke indiening van een w. o. tot wijziging van de wet op de personeel© belasting, ten einde de bezwaren der koffiehuishouders en restaurateurs op te heffen. De wijze, waarop de schatting van het meu bilair voor deze belasting iu sommige dis tricten geschiedt, achtte men in strijd met den geest der wet. Op de bekende gronden werd de afschaffing van den grondslag „haardsteden" wederom aanbevolen en bestreden. Naar aanleiding van art. 124 van het wets ontwerp tot heffing van een Inkomstenbelas ting over welk ontwerp men overigens au niet in beschouwingen meende te moeten treden wenschten onderscheidene leden er 's ministers aandacht tijdig op te vestigen, dat een zoo fundamenteele wijziging van de vermogensbelasting als waarvan daar sprake is, ten aanzien van de waardebepaling van onroerende goederen, niet in één wetsont werp behoort te worden samengekoppeld met de heffing eener inkomstenbelasting. Beide behooren in verschillende ontwerpen te wor den geregeld, wil de Eerste Kamer, gelijk behoort, over elk der voorstellen afzonderlijk haar oordeel kunnen uitspreken. Eenige leden oordeelden dat do regelingen van den aanslag in de voorgestelde inkomsten belasting beter toevertrouwd is aau het per soneel der directe belastingen dan aan de ambtenaren der registratie. Andere leden wa ren van een tegenovergesteld gevoelen. Gevraagd werd of de minister reeds in staat is mededeelingen te doen betreffende de hef fing van opcenten, welke hij meent te moeten voorstellen. Over de wenschelijkheid van verlaging van den suikeraccijns liepen de meeningen uiteen. Een lid verklaarde het met den minister eens te zijn, dat uitbreiding van de goed ge controleerde Staatsloterij de voorkeur ver dient boven het anders niet te weren clan destien deetnemeu aan buitenlandsche lote rijen en boven het spelen aan da beurs. Sommige leden oordeelden dat de belasting ambtenaren niet altijd met den noodigen tact optreden. Opnieuw werd gevraagd of het niet moge lijk zoude zijn de kantoren der Rijksbetaal meesters en Rijksontvangers in voor het pu bliek meer doelmatige gebouwen of locali- teiten te vestigen, welke dan aan het Rijk zouden moeten toebehooren. Het huwelijksverbod voor subalterne amb tenaren, jonger dan 30 jaar, gedurende de eerste drie jaren van hun diensttijd, vond bij enkele loden afkeuring, te meer daar dit verbod niet alleen geldt voor ambtenaren der douane aan de grenzen, doch ook voor surnumerairs en adspirant-verificateurs. Iti&EZOttDOS. Voor den inhond dezer Rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst o! niet geplaatst, wordt, den inzenders de copie met teruggegeven. Haarlem, den 4 Maart 1914. Aan de Redactie der „Nieuwe Haarlem.- sche Oounant", Haarlem. -1POLLO-THEATER BARTELJORISST R A AT. Mijne heeren! Beleefdelijk verzoek ik U het volgende in Uw veelgelezen blad be willen opnemen. In den laatsten tijd werd verscheidene ma len door mij gebruik gemaakt van de Bios- oope-voorstellingen in het Apollo-Theaber, doch steeds moest ik hier de waarneming doen, dat het op de affiches vermelde hoofd nummer niet werd vertoond. Ofschoon het te plaatsen is, dat een pro gramma, indien men de inrichting laat be zoekt, niet kan worden afgewerkt, komt het mij toch voor, dat het publiek hiervan vooraf moest worden in kennis gesteld, door to annonceeren „Aanvang der laatste voor stelling (bijv.) 9 uur", waardoor zou wor- den voorkomen, dat het publiek zich met en- 1 kele der bij nummers, meestal van zeer ga ringen waarde en slechts van korten duur, zou moeten tevreden stellen. Onder de bestaande omstandigheden laat men zich echter door do annonces verlokken en wordt op deze wijze da dupe van eena gedurfde exploitatie. Gaarne hoop ik, dat het bovenstaande er toe moge bijdragen deze onregelmatigheid uit den weg te ruimen en het publiek de waarborg te geven, dat het in de bedoeling der directie ligt, den bezoekers volle waar de voor hun geld te geven. Voor Uwe publicatie zeg ik U bij voorbaat beleefdelijk dank. Hoogachtend, Uwe dwe. ,V. H. beschouwing van „Opmerker over de R. K. Patroonsvereen. te Lis3e. Ieder zal 't met „Opmerker" eens zijn dat de oprichting daar van een gelukkig verschijnsel is. Evenzeer verheugt het dunkt me een ieder, dat die organisatie direct blijk geeft van een goeden wü door de samenwerking met de organisatie der arbeiders, niet minder, dat do arbeiders tevreden zijn met het verkregen resultaat, maar waaraan ontleent „Opmerker" zijn wijs heid om te beweren dat het in 't bollenbe- drijf wel niet anders kan of des morgens moet om 5 uur begonnen worden? „Opmerker" is geen vreemdeling in Jerusalem, -in de organi satie der arbeiders goed thuis, kan dus weten dat op vele plaatsen niet om 5 maar om 6 uur begonnen wordt, weet ook dat door den R. K. Bond van "Bloemisten en Tuinlieden wordt geijverd voor een dag van 's morgens 6 tot 's avonds 7 uur, welke practisch zeer goed uitvoerbaar bleek, zoozelfs dat meerdere werkgevers dit jaar nog toe over gingen. „Opmerker" toont volgens zijn schrijfwijze herhaaldelijk tot de georganiseerde bloemist- arbeiders te behooren en ook in dit stuk nog weer schrijft „Opmerker." over discipline in de organisatie. Heeft hij dan 't recht zijn eigen meening naar voren 'te schuiven en die van zijn vakbond te negeeren? Waarom hoor den we zijn stem niet vóór zijn Bond daarvoor ijverde? Neen, M. de R. dat lijdt mij geen goed standpunt toe; een andere vraag is of men om de vrede te bewairen en wanneer men ziet dat groot verzet bij heeren werkgevers ontstaat bij doorvoering van dien arbeidsdag niet wat water door den wijn moet doen en den vrede behouden maar 't standpunt van zijn R. K. Vakbond verlochenen lijkt mij geen goed te praten daad. U, M. de R. dankzeggend voor de verleende plaatsruimte. OOK EEN „OPMERKER". Nieuwe manier om in de H. Mis te e-ntwoorden. St. Jacobs Godshuis. Bij het St. Jacobs Godshuis alhier is ver schenen een practisch werkje: een handlei ding voor den misdienaar, bevattende een nieuwe manier om in de H. Mis te antwoor den, ingericht naar de Itaiiaansche uitspraak, Volmaakt is dit boekje natuurlijk evenmin »JLs alle andere, doch ongetwijfeld uitstekend 1 bruikbaar en voor de praktijk bijzonder go- schikt, daar het completer dan al dergelijke werkjes is. Behalve de antwoorden bij de H. Mis vindt men er immers ook die in bij ha uitreiken der H. Communie, bij het trouwen, bij de in zegening eener moeder en voor de overlede nen. Do prijs van het boekje, dat 10 bladzijden beslaat is 5 ets. en valt dus onder ieders bereik. We kunnen het ten zeerste aanbevelen. Geachte Redactie! Mag ik s.v.p. een klein plaatsje iu uw ge ëerd blad? In Uw nummer van 4 Maart lees ik een Groote schepen. Wij hebben melding gemaakt van het te water laten, van de „Brittanic", het grootste schip tot dusver: in Engeland gebouwd. Dit schip is echter kleiner dan de Duitsche „Imperator" en dan de voor aanbouw in Duitsehland ontworpen „Vaterland". Blijkbaar wil men in Engeland Duitsehland niet de eer gunnen, de groot ste schepen te bezitten, merkt het Hbld. op. De „Observer" deelt thans mede, dat lord Pirrie, van Har land en Wolff, met het ha venbestuur te Belfast een overeenkomst ge sloten heeft voor de uitdieping van de ha ven, omdat hij den bouw wil doen beginnen van een schip van 60.000 ton; ruim 1000 ton grooter dus dan de „Vaterland", tien duizend ton grooter dan de „Brittanic". Schipbreuk. De bladen bevatten naar Reuter uit Madrid verneemt een telegram uit Algeciras meldende, dat een Duitsch schip, waarvan de naam onbekend is, op de Ma- rokkaansche kust schipbreuk leed, en uitge plunderd werd door do Kabylen. De Spaansche kruiser „Estremadouras" en drie kanonneerbooten, die te Algeciras lagen, zijn dadelijk naar de plaats van de ramp vertrokken. Bij zonder'neien ontbreken. Bergongelnk in Zwitserland. Vijf toeristen uit Lausanne, die de Pointe Rosa Blanche beklommen, zijn door een lawine verrast. Drie hunner kwamen om het leven. Brutale berooving. Twee dochters van den Duitschen generaalt von Sanders zijn aan den Aziatischen oever te Konstantino- pel aangehouden door drie Turksche solda ten, die haar dwongen al haar geld af te ge ven. De schuldigen zijn gearresteerd en zwaar gestraft. Een dynamiet-ontploffing in Frankrijk. Te Paulille had een dynamietontploffing plaats, waarbij drie personen gedood en een aantal anderen gewond werden. Handel in bananen. In Engeland is er, naar de Evening Standard op gezag van een j der groote importfirma's te Londen meedeelt, tegenwoordig een buitengewone vraag naar bananen. De vraag overtreft verre het aan bod, hoewel bijv. deze eene importfirma vijf tig tot zeventig duizend trosöen aanvoert. Er worden, volgens den zegsman van het ge noemde blad, eigenlijk nog te weinig bananen geteeld, vooral nu ook op het vasteland de vraag belangrijk toeneemt. Zelfs in Rusland neemt de vraag- toe. Kort geleden was de banaan hier nog onbekend en toen de eerste werden ingevoerd op een tentoonstelling te Moskou, zag men de Russen de vruchten met schil en al opetén. Maar nu weet men in Rusland ook al beter. De bananenbandel is dus blijkbaar nog voor groote ontwikkeling vatbaar. Een bomaanslag. Gisterennacht is in den tuin van den gouverneur, aldus een telegram uit Fiume, een bom ontploft. Er is geen ern stige schade aangericht. De dader van den aanslag is niet ontdekt. Zijn ouders vermoord. Te Cumières in Champagne is een jongen van zeventien jaar aangehouden, die den 27sten December zijn vader en zijn moeder tijdens hun slaap had doodgeschoten. De jongen had, zooals de N. R. Gt. mededeelt, de lijken der beide men- schen verborgen en het praatje rondge- j strooid, dat zijn ouders op reis waren. Maar sedert leidde hij een vroolijk leventje en j sloeg zooveel geld stuk, dat hij de aan- dacht ging trekken. Een onderzoek bracht da misdaad aau het licht: de lijken zijn ga*} vonden en de jongen heeft een volledige be kentenis afgelegd. Ridderorden-handel. De politie te Parijs- heeft in een hotel aldaar drie Duitschers, twee mannen en een vrouw, allen uit Berlijs afkomstig, wogens bedrog gearresteerd. Het' drietal was op 10 Januari in de Fransche', hoofdstad aangekomen, had zich onder adel-- lijke namen in het hotel laten inschrijven' en was er reeds na korten tijd in geslaagd' zich toegang tot vermogende kringen te verschaffen. Een Hongaar, die met hen in, hetzelfde hotel woonde, had van de pseudo-, barones vernomen, dat haar echtgenoot door zijn betrekkingen met diplomatieke kringen; hem wel een orde zou kunnen verschaffen en de baron verklaarde later aan den Hon-, gaar, toon deze hom daarover aansprak, dat hij binnenkort de gewenschte orde zou heb ben. De man, die afdeelingschef in een han delshuis is, wilde ook zijn patroon van de gelegenheid doen profiteeren en stelde hem dus aan den baron voor, die echter, daar hij,- juist wilde uitgaan, den handelsman naar zijn echtgenoote verwees. Deze legde den' eenigszins verbaasden koopman een collectie van 300 orden, medailles, diploma's, uit aller lei landen voor on gaf tegelijkertijd de prijzen der verschillende onderscheidingen op. De man vestigde ten slotte zijn keus op de Spaansche orde van Koningin Isabel la, die 2000 fres. kostte, betaalde voorloo- pig 500 frs. en begaf zich met de ontvangen kwitantie naar de politie, die daarop het edele klaverblad in hechtenis nam. Bij de huiszoeking werden, meldt het A. H., behalve de reeds vermelde ordeteeke- nen, een groote collectie prachtige unifor men, eere-degens, enz., een "uitgebreide brief wisseling en een lijst van de cliënteele in beslag genomen. Lawinen. Tengevolge van de hevige Zui- derstormen doen zich in Zwitserland tal van lawine's voor. Op de Gottbard-lijn is 'het ver keer gestoord en op het Loetschberg-traject is een trein door aardverschuiving ontspoord. Te Ragaz is een Duitsch ingenieur door 'n la wine begraven, wijl de reddingsbrigade, die te hulp was gesneld, nog niet is teruggekeerd vreest men dat ook zij is ongekomen. Bij den Siintis is een Duitsche dame onder de sneeuw bedolven. Storm. Door hevige rukwinden is be langrijke schade aangericht, vooral in de voorsteden, aldus wordt uit Marseille bericht. Een aantal huizen aldaar staan onder water Op een groot gedeelte van de kaden kan niet gewekrt worden. Moord door een krankzinnige. Bij Li- bourne heeft een krankzinnige, naar de N. K. Ct. uit Bordeaux verneemt, met geweer schoten zijn 36-jarige buurvrouw gedood. Haar echtgenoot en andere personen, di« hem wilden ontwapenen, beeft bij zwaar ge wond. De gendarmerie en de bevolking om singelden toen het huis, waar de moordenaai zich had verschanst. Uit een venster schoo' 'hij op de menigte. De gendarmerie heeft ziel ten slotte van den gek meester gemaakt, n* hem door rook uit het huis te hebben ver dreven. Breestmat Beverwijk VAN 's-fiRAVEMHAGE. Gevestigd bij W. J. v. DRIL, CAFE „FLORA" HILLEGOfil. geheel Compleet vanaf f 1,25 per stak. a f 1.50. Verkrijgbaar bij Agaat «oor Haarlem en omstreken do Heer KOLHS, Bakkerstraat 36, Uwe dw Dienaren, Leidschepiein 15-19. Bloemendaalschsweg I. ESi*ariclsioff@Bltl^ïld®i. Telefoon 773. Rek*"ing-Couranf, Credieten, Deposito's, lncasseeringen9 Wissels, Prolongation, Effecten, Coupons enz. Least geen liberale bladen neer Voor Uw «ken heeft u tiese niet meer noodig. Gij kunt volstaan mei DE MAASBODE, Dagblad voor Nederland net Qcbtsr.d- to Avand-editie. Prijs per kwartaal f 4.— Aaent voor Haarlem, üverveen, Heemstede Bijkantoor MAASBODE Janaweg 65, Haarlem. TELtFOOii kÜ07. Behangerij - Stoffeerderij - Beddenmakerij. Beste en billijksie manier om Tapijten en Meubelen goed schoon te krijgen. Betrouwbaar en niet duur, in kwaliteit en (trijs de beste staan ter beproeving gereed. Er staat ter dekking bij A. DUI VENVOORDE te Nieuw. Vennep de beroemde Stamboekheogst (H1L.0 Mo, 4 en de Vosblea Belgische hengst SAffISOH. „M1LO" zal gelijk andere jaren worden rondgeleid. Aanbevelend, A. DUIVENVOORDE. Heden ontvangen alle soorten Pt antaardappelen, (Zeeuwsche bontjes en blauwen, bravo's en Kigenheimers) tegen scherp concurresrende prijzen. Verkrijgbaar bij Gom. Cronjéstraat 43, Tel. latere. 1845» Prachtige lfulaenheuder Voor 25 ledige Stelio Sigarettendoosjet van 10 stuks ot 12 van 20 stuks ingeleverd bij de winkeliers ter bevordering van meerdere navraag naar de beroemde nooit overtroffen 1—4 cent. Koopt dus Sislio-Clgareiten bi] Uwen Sigarenhandelaar, j fa. É&UIJPEftS, Stationsplein l«#f Haarlem METTEBCDIEMIMQr TELEPH, IMTEftC.. 786, KMTAPTHEEenKOFFIE I 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 4