STADSNIEUWS. ©en geldig zijn en Heeft *t dus geen waarde. De beklaagde heeft 'derhalve in 't onderhavige geval niets strafbaars gedaan door te rooken, en hij behoort te worden vrijgesproken, wat de Spoorwegmaatschappij zil leeren de Ne- derlandsahe taal voortaan hoog te houden. Een ftergelijke mishandeling van de taal zou in geen enkel ander land geduld worden. De uitspraak werd bepaald over een week. De behandeling van deze zaak werd door Ê2 van studenten en leden van het Alg. Ned. erbond bijgewoond. (TJ.D.) Waarom verstekt Het 0. M. bij de Utr. K"ondiasemen ts-r echtbank eischte tegen den jarigen schippersknecht L. J. v. d. A., te 'Alphen, wegens diefstal van 2 wollen doeken, sen maand gevangenisstraf. De zaak werd behandeld hij verstek. Was beklaagde er dan niett Jawell Maar hij lag dronken in de gang van het gerechtsgebouw. Waarom men hem van daar naar bniten gewerkt heeft, zijnde de tempel der gerechtigheid geen asyl om roe ien nit te ronken. Oude heidensehe gebruiken. Uit Twente schrijft men aan de N. R. Ct.: Enkele dagen geleden werd in de gemeente Losser een mooie, versierde nrn opgegraven op een boerenerf. Behalve asch en beenderen vond men in deze urn een gebakken kogeltje ter grootte van een knikker en voorzien van een drietal gaatjes. Dit „knikkertje" wa6 een zeldzame vondst en iemand, die biermee blijk baar op de hoogte was, kocht bet voorwerp voor een som van 15 gulden. Volgens des kundigen zijn dergelijke „balletjes" in de urn gedaan als een soort offergave aan den doo- de; het voorwerp zon hem hij zijn leven ge strekt hebben tot een sieraad aan zijn gor del. Dit voorwerp is een zeldzaamheid, zei den we; bij bet opgraven van al de urnen in vroeger of later tijd is in deze streken nimmer een dergelijke vondst aangetroffen. Nederlandsch by het voetbal in België. De Belgische Voetbalbond had tot dusverre de spelregels alleen in de Franacbe taal uitge geven Thans heeft men volgens de Sport kroniek besloten ten behoeve van Vlaamsch België ook een Vlaamsche uitgave te doen verschijnen. Het bestuur van den Belgischen Voetbalbond heeft aan dat van den N. V. B. toestemming verzocht daartoe de offieieele Nederlandse lie spelregels te mogen bewerken. Franseh in Nederland. Is het wonder, dat de Nederlanders om hun onnoodig gebruik van vreemde talen worden uitgelachen? vraagt de .Gazette de Hollande." Lu dans un journal hollandais l'annonce snivante rédigée en francais: „Exposition des dernières creatures en robes du soir." Serrit-ce déja la fin du monde? Vooruitgang? Hoezeer de beginselen van de Tucht-Unié veld winnen in Dordrecht, de bakermat, blijkt wel uit deze aankondiging van een visehhandelaar, dezer dagen ontvan gen: Bij deze heb ik de eer UEd. te berichten, dat ik van nu af geregeld levende Forellen in voorraad heb. Wanneer zelfs de Forellen al geregeld leven....! Beschamend voorbeeld. (De Gong.) De fiere Vlaamsche Leeuw! Een viseh handelaar te Gent antwoordde aan de Han- relskamer te Amsterdam, dat hij „niet met Hollandsche firma's zaken kan doen, die op zijn Hollandsche brieven in 't Franseh ant woorden." Nederlanders in Rome. Aan het jaarver slag van dr. Gisb. Brom betreffende het A. N. V. te Rome, ontleenen wijOm nu eens bij heel alledaagsche dingen te blijven, te Rome bijv. wisten zich tal van Duitsche boekhande laars, expediteurs, apothekers, slagers, banket hakkers, enz. binnen weinig jaren een vast en ruim bestaan te verzekeren. Waarom durft te Rome geen Hollandsche banketbakker, slager, ooft- en groentehandelaar, winkelier in vleesch- en andere eetwaren de oprichting eener bloeiende zaak aan? Wanneer zoo iemand eenig bedrijfskapitaal, de noodige vakkennis, plaatselijke ondervinding, en dan nog zuinig heid en vlijt meêbrengt, dan is het geenszins vermetelheid, hem mettertijd een mooi en eerlijk gewonnen fortuin te voorspellen. Op het gebied van zulke gewoon-huishoude- lijke waren heeft Nederland toch een bij uit stek gunstigen naam. Durft men bij ons zich niet buiten de enge grens aan kloeke mede dingen wagen, en schittert men daarom zoo vaak in het buitenland door afwezigheid? Hoe lang nog? Dat Nederland toch groot zij in alles, waar in ook een klein land waarlijk groot kan zijn! Mooie-meïden-üïner. Er is een plannetje cm de leden van den Raad van Amsterdam hij gelegenheid van de opening der nieuwe Werk- en Leerschool te inviteeren op een mooie-meiden-diner, zegt de Tel. Het is dood-onschuldig. Men neemt namelijk in den laatsten tijd op d© Nieuwe Werk- en Leerschool proeven met het toebereiden van viechsoorten, die in het buitenland druk worden geconsumeerd, bij ons daarentegen vrijwel onbekend zijn. Een daarvan heet de „mooie meid", en ze moet algemeen in den smaak vallen. Een propagandist in de wieg! Men meldt aan de Resh.: Het gebeurde Vrijdag in de Kookstraat te 's Gravenhage, dat de grootvader van een kind van.8 maanden vroeg, wat de buur vrouwtjes wel van den kleinen propagan dist zeiden, die ze nit had laten fotografee ren met een steekje op 't-hoofdje en daar voorop de groote letters: „HEIT VOLK". Dat is nu eens juist iets voor het socialis tisch orgaan, dat zoo treffend kan schrijven over misbruik van het kind hij de propagan da. We zagen echter tct nog toe niets over het gevalletje. Overreden. De architect O. H. te Rot terdam is, terwijl hij op den Goudschesingel naar een gederailleerde tram stond te kij ken, door een auto, welke in snelle vaart passeerde, gegrepen en overreden. De au to ging hem dwars over het lichaam waar door hij verschillende inwendige kneuzingen bekwam. De chauffeur beweerde, dat hij tengevolge van den regen niet door de rui ten had kunnen zien 1 Alweer een. Een 16-jarige loopjongen van een winkelier uit de Professor Kaiser- straat te Den Haag, is voortvluchtig met f 600 aan bankbiljetten van f 10 en specie die hij naar een bank moest brengen. Oud gebruik. Men meldt uit Schimmert aan de „L. K.": Het mag wel als een merkwaardigheid vermeld worden, het tooneeltje, dat wij elk jaar op den len Zondag in de Vasten te aanschouwen krijgen. Na het Lof n.l. ver zamelt de jeugd zich voor de pastorie onder het herhaald geroep van „Heil aus, heil ausl" Dan verschijnt de Eerw. heer pas toor met een mand appels, vijgen, sinaas appelen, koek en allerlei versnaperingen. Dit alles wordt o tekrr de joelende menigte roiklgegooid. En nU begint het zoogenaam de „schraffelen". Ieder tracht zooveei mo gelijk in zijn bezit te krijgen. Is alles buit gemaakt, dan trekt men naar de woning van den eerw. heer kapelaan, alwaar zich het zelfde spelletje herhaalt. Dit gebruik da teert van jaren her. Ouderen van dagen weten nog te vertellen, dat in vroeger tijd ook de voornaamste boeren „uitgooiden." Gedood. Deze week is door den laat sten trein RotterdamAmsterdam tusschen Sloterdijk en Halfweg de ploegbaas A. Jo- link aangereden en gedood. De man, nog geen 40 jaar, was getrouwd en vader van 5 kinderen. HUISKEURING OF ABATTOIRKEURING VAN TOEBEREIDE VLEESQHWAREN. In H. D. schrijft iemand uit Toronto (Ca nada) die gehoord heeft van de discussie in onzen Raad over bovengenoemd onder werp, hoe -men in Amerika die dingen be handelt. 't Is weL interessant. „Als vakman, zoo zegt de schrijver, wil ik op den voorgrond plaatsen, dat liuiskeu- ring zeer zeker de vertrouwbaarste en de goedkoopste keuring is. Abottoir-keuring op toebereide- vleescli- en worstsoorten, zegt men hier, is veel te omslachtig en brengt veel ongerief te weeg voor de handelaren, en waarom? Ten eerste omdat in de honds dagen veelal de meeste worstsoorten onge schikt voor de consumptie worden, alléén door transporteeren; ten tweede, omdat ab soluut niet geconstateerd kan worden, uit welke vleeschsoorten en specie de worsten zijn bereid; ten derde, omdat het niet aan gaat eiken winkelier te verplichten steeds naar het abattoir te laten gaan om te laten proeven of de waar wel te consumeeren is; dat kost geld en tijd (en that does not like the Canadianman); ten vierde, proeven kan toch een ieder, smaakt het goed, dan wordt er meer gebruikt, is het bedorven van smaak, dan is men de clientèle kwijt en zijn naam op den koop toe. Het systeem dat hier de Amerikaan er op na houdt is dit: ten eerste vaklui tot beëedigde Governe- ments Inspectors te benoemen, (dus door het Government betaald); zulke Inspectors dan loopen alle Abattoirs af (er zijn er hier 5) en controleeren beslist streng (zelfs moeten alle vleesehmachines ter dege alle dagen gereinigd worden}] allo vieezen en specerijen enz. worden strengt gekeurd en zyn ze niet goed, onherroepelijk condem ned f afgekeurd) in een woord alles wordt ran A tot Z onder streng toezicht gekeurd; ten tweede doorkruisen dte Inspectors loo pend, zelfs per auto rijdend, de geheel© Cttty en vallen van tijd tot tijd in een af faire binnen; blijkt er iets niet in den haak, het wordt in beslag genomen, onherroepe lijk zwaar beboet, en den volgenden dag komt het feit in do courant te staan, adres en naam voluit. Voorzeker geen kleinigheid, en daar iedere handelaar dit weet, gebeurt er zelden of ooit iets wat niet in den haak is, en ik beloof u dat iedere handelaar zijn zaak ook rein houdt, en dus beslist niet iets verkoopt, waar hij zelf maar aan twij felt." Schrijver vraagt ten slotte: als huiskeu ring in zulk een reuzenstad kan gebeuren, kan dat dan niet in zulk een stadje als Haarlem? HET [TAAL- EN LETTERKUNDIG CONGRES. De heer Dr. J. B. Schepers, voorzitter der Afd. Haarlem van het Alg. Ned. Verbond, schrijft in „Neerlandia" een enthousiast ar tikeltje, waarin hij Uiting geeft aan zijn vreug de, dat het 33e Taal- en Letterkundig Con gres hier ter stede zal gehouden worden en uitnoodigt tot groote deelname ervan. Hij herinnert er aan, dat het Comité tot stichting van een Hildebrand Gedenkteeken te Haarlem in die dagen een Beetstentoonstel- ling denkt te organiseeren. De aflevering bevat voorts verschillende mooie kiekjes uit Haarlem. JAAR EDEN. Jaap Eden is zich al ©enige maanden aan 't oefenen, zoo hebben we dezer dagen ge meld. Een reporter, der N. R. Ct. vertelde hij hoe hij zich met J. Tulleken oefent op de tandem en hoe zij den afstand Noordwijk Haarlem (21.500 Meter) hadden afgelegd in y2 uur. Op een gewoon rijwiel, geen race- car alzoo, had hij den afstand AlfenHaar lem gereden in 1 uur 5 minuten en Amster damHaarlem over Sloten in 38 minuten. Hij en Tulleken zullen eerstdaags wanneer er een wedstrijd wordt uitgeschreven te Amsterdam of den Haag uitkomen op de tandem, Eden zelf op het enkele wiel. Jaap voelt zich, volgens zijn zeggen krachtiger dan ooit, niettegenstaande zijn bijna 40-ja rigen leeftijd. Hij krijgt eerstdaags twee race wielen in zijn bezit. Met Tulleken gaat hij van den zomer ook aan koppelwedstrij den deelnemen.We willen hopen en.... afwachten! ONBEKENDE STUKKEN gedurende de 2e helft der maand Februari. Binnen- en Buitenl. Mevr. A. de Haan Büchnes, Amsterdam; Premieloten, Cred. Ver., id.; K. Jansen, id.; Mevr. Bunik, id.Bouwman, id.; G. Terwei, ArnhemSteyn, BaarnHotel Hartenlust, BliemendaalWaiboer de Jong, Brassinger- horn? Mile H. Prins, 's-GravenhageOranje Plein 2 f, Haarlem; fa. A. de Haas, id.; N. V. Caliriator, id.; D. J. Tresser? id.; Jongejuf. N. Bees, Hidam; Mej. Joh. A. Schouten, Utrecht; Mej. de wed. Sïffels, Zaandam; H. v. Eek, Zeist; Mevr. J. W. v. d. Belt de Roos, Zandvoort. Angeteekende brieven. W. O. v. Grootveld, Amsterdam; N. M. J. la Rondelle, id.; C. Verhoeff, Overschiet fa. Brinks, Rotterdam; P. J. D. v. Ekse, id.; B. A. Berends, Utrecht; E. Staatsman, Wans- vverd. Briefkaarten. J. W. Serne, Amsterdam; Mej. Mohlen, id.; K. Oudshoorn, id.; P. Huigens, id.; Pereira Viga, id.; Mej. v. d. Aar, id.; Jb. ten Heuvel, id.; Mej. Bardelmeyer, id.; Mevr. Loland de Wijs, Dordt; Mej. P. de Zeeuw, Haarlem; Mej. A v. Velsen, id.; Jacob Hoekstra, Hoorn; Mej. E. Verrijk, Rotterdam; Kuipergilt 5 zonder adres; D. Brouwer Coenen, Veluwe; G. Kornsteeg, Amsterdam. Buitenlandsche brieven, frl. Lilian Hermberg, Hannover; F.W.Bekema, Kopenhagen; G. Bruin, Rietfontein; Miss. A. de Loos, Zanzibar. Briefkaarten. Verwalten Roggen, KoningshausenBame- rang, Lista de CorresJ. Roskam, P arisBirn- baum, id. GEMEENTERAAD. (Vervolg). Schadeloosstelling voor tijdverlies. Zooals men weet heeft de heer A. Brakel, lid van de Piaateel. Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, verzocht om schade loosstelling wegens tijdverlies. B. en W. kon den daarin niet bewilligen, doch in de raads zitting, waarin deze zaak werd behandeld, deden de heeren Mr. Heerkens Thijssen en J'hr. Mr. van Styrum, elk een voorstel, welke beide voorstellen naar B. en W. werden ge zonden om prae-advies. B. en W. hebben geen bezwaar tegen het voorstel van Mr. Heerkens Thijssen om Art. 10 te wijzigen als volgt: „Aan de Commissie wordt jaarlijks door den Raad een bedrag van 800 toegekend ter bestrijding van door haar te maken on kosten". B. en W. ontraden aanneming van het voorstel des heeren Jhr. Mr. van Styrum om aan deze redactie toe te voegen de woorden: „en vergoedingen wegens tydsverzuim." Verder hebben B. en W. geen bezwaar om de oommissie uit te breiden, naar gelang de behoefte zal ontstaan, tot 80 leden. Thans bedraagt het 21. In dezen geest doen B. en W. voorstel? v De heer NAGTZAAM zou er niets in zien om ook de toevoeging van den heer van Sty rum duidelijkheidshalve te laten staan. Verder drong hij aan dat de zittingen der commissie openbaar zijn. De ingezetenen kun nen dan lezen nit de bladen wat er behan deld is. Zijn zij geheim, dan leiden die ver gaderingen zoo licht tot sleur. In dezen geest dienden de heeren Nagtzaam en Poppe een motie in. Deze werd gesteld in handen van B. en W. om prae-advies. De heer VAN STYRUM zegt dat de toe voeging zijnerzijds aan het artikel absoluut niet een principieel karakter draagt. Spreker heeft het er bij wfllen voegen om de duide lijkheid. Meenen B. en W. dat het voorstel duidelijk genoeg is, dan wil spr. zijn voor stel wel intrekken. De heer VAN DE KAMP vraagt of het nu een gunst is als men vergoeding krijgt. Dat zon spr. niet gaarne willen. De VOORZITTER meent van niet. De com missie vraagt aan en de voorzitter beoor deelt of het toegestaan kan worden. Het voorste] van B. en W. wordt aldus aangenomen. Meer leeraren voor de H. B. S. De directeur van de H. B. S. met drie jarigen cursus en daaraan verhonden Han delsschool met 2-jarigen cursus betoogt de noodzakelijkheid van uitbreiding van het leeraarspersoneel aan die inrichting. De twee inspecteurs van het middelbaar onderwijs en de Plaatselijke commissie van Toezicht op het M. O. hebben hun advies daarover uit gebracht en dit heeft aan B. en W. de over tuiging geschonken dat vermeerdering van personeel noodig is. Het tegenwoordig perso neel is veel te zwaar boven het maximum belast en het is te verwachten dat besten diging van dien toestand tot ongewenschte toestanden aanleiding geeft. Zij stellen daar om voor te benoemen: a. een leeraar in de wis- en natuurkunde; b. een in Nederl. taal en geschiedenis; c. een in de Fransche taal en d. een in de Duitsche taal. De heer KREDAGE zal zich niet verzetten tegeu het voorstel, maar spr. bad liever ge zien, dat er vooraf eerst een voorstel was gekomen tot betere regeling der schoolgel den. De scholen worden steeds duurder en wij stemmen steeds maar voor parallelklas sen. Wij hebben een nieuwe school, die mis schien weldra te klein zal blijken. Het zou spr. aangenaam zijn, als de schoolgelden een betere vergoeding gaven van de kosten. Spr. vraagt er om. Misschien kan deze nieuwe re geling den Raad bereiken, voordat het thans genomen besluit in werking treedt. De heer LOOSJES zegt dat er gewerkt wordt aan een nieuwe regeling. Vóór dit voorstel kon het niet ingediend worden, om dat rekening moest gehouden worden met benoeming van leeraren, het ontslag aan an dere scholen enz. Een nieuwe regeling wordt echter ont worpen. Het college weet er nog niets van en dus is spr. spaarzaam met mededeelingen. Tegen dat de nieuwe cursus begint in Sep tember, kan een nieuwe regeling tegemoet worden gezien. Het voorstel wordt goedgekeurd. De Eendjespoortstraat. De betrokken eigenaar heeft zich bereid verklaard de Eendjes poortstraat om niet aan de gemeente over te dragen, onder bijbeta ling in gedeelten van 250 als bijdrage in de kosten van openbare werken. B. en W. stellen voor op die aanbieding in te gaan, mits de 250 ineens en niet in gedeelten voldaan worden. De heer ELFPERS verlaat de vergadering. De heer SLINGENBERG vraagt of met dezen maatregel de geheele toestand gere- en stond er op, dat alles, wat den dienst eischte, tot in de puntjes geschiedde. Maar nooit zou hij tegenover de soldaten schelden of vloeken en allerminst veroorloofde hij zich eenigerlei handtastelijkheden. Al kwam hij nog zoo driftig naar iemand toegeloopen die zijn zaken niet goed gedaan had, toch or,teerde hij de jagers niet, die hem door Zijne Majesteit waren toevertrouwd. Dit was in heel het bataljon bekend, en men wachtte zioh wel voor buitensporigheden, als het oog van den majoor op het bataljon rustte; maar waarom dat zoo was, kon men zich eigenlijk niet juist verklaren, totdat op zekeren dag de majoor een pas van de cadettenschool ge komen luitenant kreeg, die om de een of an dere reden by het exerceeren een soldaat een slag gaf met het plat van zijn degen. De ma joor zei niets, maar na het exerceeren traden de officieren als gewoonlijk aan en vormden een kring, om de op- en aanmerkingen van den majoor te vernemen. Nadat de veld dienstoefening besproken was en de heeren reeds verwachtten, dat de majoor aan de klep van zijn pet zon tikken, voegde hij er hij: „En a propos, mijne heeren, wanneer men iemand, die niet in staat is weerstand te bie den, slaat, is dat wel beschouwd 'n laffe daad, niet waaren.... enne.... hm.... mijn adel verbiedt mij, laf te zijn." Na dit gezegd te hrt>ben, tikte hij aan zijn pet, de heeren salueerden met den degen en begaven zich naar hunne compagnieën. De jonge luitenant daarentegen kreeg een hoofd zoo rood als vuur en was verscheidene dagen stil; maar zoo lang hij hij het bataljon was, moet hij geen jager meer geslagen hebben. Deze en dergelijke verplichtingen legde het geld is en de oubewcou Daar verklaring kan opgeheven worden. i De heer DE BREUK geeft een overzicht van den weg, die moet bewandeld worden, om de onbewoonbaar-verklaring ongedaan te maken. Is het onderhavige raadsbesluit goed gekeurd, dan moet de overdracht tot stand worden gebracht. Deze moet door Ged. Sta- ten goedgekeurd worden. Is dit gebeurd, dan zal de directeur der Waterleiding buizen I laten leggen; daarna kan de heer Elffers bin- nenleidingen laten aanleggen en contracten aanvragen. Dan zal de directeur van Bouw en Woningtoezicht komen om de huizen te j keuren; deze zal de Gezondheidscommissie in I kennis stellen van de verbeteringen, die dan een voorstel aan den Raad zullen doeu om de onbewoonbaarverklaring op te heffen. Wordt dit besluit door deu Raad goedgc- keurd, dan zullen Ged. Staten daaraan eerst hun goedkeuring moeten hechten en dan zal pas de onbewoonbaarverklaring opgeheven kunnen worden. Dat is een heele lijdensweg zeid© de heer De Breuk. Maar wii zullen zor gen dat het zoo spoedig mogelijk in ordo wordt gebracht. De heer RINKEMA vraagt of er geen an dere weg is om vlugger gereed te komenHel is toch erg ate die huizen zoo lang met het bordje „onbewoonbaar" geteekend zijn. Spr. vraagt om, als de heer Elffers de contracten aangevraagd heeft, in den Raad een voorstel te brengen, om de onbewoonbaarverklaring op te heffen. De VOORZITTER meent dat het niet gaan zal. Als er echter een uitweg is, dan zal deze bewandeld worden om de zaak zoo spoedig mogelijk in orde te brengen. Het voorstel van B. en W. wordt goedge keurd. Gezondheidscommissie. Tot lid der Gezondheidscommissie wordt herbenoemd de heer J. H. Welsenaar, (af tredend). Personalia. Om te. voorzien in de vacaturen in de Plaat- sel. Commissie van Toezicht Lager Onder wijs, worden de volgende dubbeltallen aan bevolen lo. voor de vacature J. Merens; a. de hooi M. A. Jacobson en b. de heer C. E. Nardten 2o. voor de vacature W. S. Druijvestein; a. de heer J. D. Rutgers van der Loeff en b. de heer mr. P. G. Schalkwijk. 3o. voor de vacature dr. J. P. Lotsy (we gens niet-aanneming zijner benoemin); a. df heer mr. A. Maclaine Pont enb. de heer E. G. A. L. ter Haar. Benoemd worden de heeren Jacobson, Rut gers van der Loeff en mr. A. Maclaine Pont Rondvraag De heer NAGTZAAM stelt een vraag oveï het gemeentelijk Pensioenfonds, hoe het staar met de deelneming daaraan van eenige met name genoemde arbeiders. Verder vraagt spr. hoe het staat met de aanvragen om voorschotten der twee woning, bouwvereenigingen. Spr. meent dat er geen belemmeringer meer zijn daarvoor, en verwondert zich dat haar aanvragen nog steeds niet behandeld zijn Spr. dringt op spoed aan. De heer KRUSEMAN, wethouder, zegt da\ op de eerste vraag door B. en W. in de vol gende vergadering zal geantwoord worden Op de tweede vraag zegt spr. dat de Ge zondheidscommissie wenschte dat de verzoe ken der drie vereenigingen tegelijkertijd zou. den behandeld worden. Het verzoek van de derde vereeniging is nu nog bü den heer Slingenberg, secretaris der Gezondheidscom missie. De heer SLINGENBERG zegt dat dit in derdaad zoo is. Dat indertijd de verzoeker der twee vereenigingen inkwamen. Omtrent de plannen kon eerst geen overeenstemming verkregen worden tusschen de architecten en den directeur van Bouw- en Woningtoezicht. Later gebeurde dat wel. Intusschen kwam de derde vereeniging ook en toen uitte de Ge zondheidscommissie de wensehelükheid da,t de verzoeken tegelijkertijd zouden behandeld worden. Spr. heeft het verzoek van deze der de vereeniging, waarvan de heer Kruseman indertijd voorzitter was, inderdaad in zijn be zit, maar sinds gisterenavond 6 uur. Spr. vindt dus dat de heer Kruseman de zaak niet zeer objectief behandelt, door hem in het debat te brengen en het voor te stellen alsof hij de schuld zou zijn dat de zaak trai neert en bij de Gezondheidscommissie. Twee jaar lang heeft de zaak hij B. en W. getrai neerd en het is nog maar een half jaar bij ée vereeniging. De heer KRUSEMAN zegt dat hü niets meo! deed dan vertellen hoe de zaak staat en dai meent hü te mogen doen. De heer SLINGENBERG vindt het debat van den heer Kruseman heneden kritiek, op een peil zooals de heer Kruseman in den laatsten tüd immer dehateert in den Raad. wapenschild, dat baron von Holmberg ge rechtigd was te dragen, hem op en zij met wie hy in aanraking kwam, bevonden zich niet slecht daarbij. Vooral was zulks het geval met Irma; hy" legde haar geen hinderpalen in den weg, als i zy de familie Willi f red prees, hü spotte niet met die goede, eenvoudige mensehen, hü er- kende gewillig, wat zij aan Irma en daar door aan den huize von Helmberg hadden ge- daan en sprak steeds op den toon der groot ste achting van hem. Irma, thans freule von Helmberg, bleef de zelfde van vroeger. Zy dacht, hoopte, geloof- j de, en beminde precies zooals voorheen, en j het was daarom volstrekt niet te verwonde ren, dat zy weldra veel met haren papa op- had, terwyl aan de kleine pünlüke tooneelen met hare mama geen einde kwamen. Dat bleek zelfs uiterlyk. Van de barones sprak Irma 6teeds als van „myne vrouw moeder", i maar juffrouw Willifred bleef daarentegen j altyd „moeder Willifred" en zü moest deze dikwyls genoeg tegen hare adellüke mama verdedigen. JFi done!" zeide de barones, toen zü een aan Irma gerichten brief van moeder Willi- ferd had gelezen, „ze schrijft niet eens zon- der taal- en spelfouten." „Kookt u eens erwtensoep met spek, vrouw moeder!" zei Irma knibbig. „Daarvoor heb ik een kok!" antwoordde de barones. I „Zelf koken getuigt van kennis," hernam Irma slagvaardig. „Wanneer juffrouw Willi fred zich zon willen bedienen van haren se cretaris, dan kon zy hare brieven laten schrij ven in 'tDuitsch, Franseh, Engelsch. Ita- liaanseh, Latyns en Grieksch, zonder zich tegen de orthographie te bezondigen." „Wie is dan die geleerde secretaris?" „Mün aanstaande echtgenoot, haar zoon Egon", gaf Irma met een buiging tot bescheid en verwijderde zich. In dien trant vielen er dagelijks schermut selingen voor, die van weerskanten nu eens met meer, dan met minder bitterheid en scherpte werden gevoerd en een hartelyke be- trekkig tusschen moeder en dochter niet tot stand lieten komen. Daarentegen werd zy in korten tyd papa's hartlapje. Want niet alleen, dat zy om vier uur 's morgens op was en voor hem koffie zette, maar eer er vier weken om waren, had zy een paard afgericht, een geschenk van haar papa, en gaf het verlangen te kennen, eens een excercitie van het bataillon te mo gen büwonen, waar het echt wild toeging, dat zou zü gaarne eens zien. Nadat de majoor zieh overtuigd had, dat het paard niet bang voor schieten was, had hij er ook niets tegen zün dochter een plezier te doen, en den be diende werd opgedragen eerstdaags met haar te ryden naar het excercitieveld, een bosch achtig tamelük heuvelachtig, oneffen terrein. De majoor wilde zün dochter den vreug debeker doen ledigen tot op den bodem en posteerde haar aan den rand van het boseh, waaraan een eenzame randvlakte grensde. Een compagnie stelde den vüand voor, die uit het bosch verdreven moest worden, bo vendien had men door vlaggen nog een vyan- delüke afdeeling cavallerie gemarkeerd, die zieh op de zandvlakten in een kuil ophield en hevel had te voorsehyn te komen, zoodra de afdeeling jagers der tegenpartij uit het boseh naar het open veld zon oprukken. Aan den zoom van het bosch moest 't spektakel dan het ergste zün, en de majoor verheugde zifeh reeds van te voren als een kind, wan neer hy' zich de verbüstering van Irma voor stelde. Krijgskundig verliep dan ook alles, zooals de majoor had voorzien. Gedurende een half uur schoot men in het bosch van alle kanten: eerst vooruitgezonden patrouilles, die met elkander schoten wisselden; toen brak men het bosch uit, hier kwam het tot een gevecht met de voorhoede, op een ander punt dreef men den vyand terug; eindelük formeerden de drie compagnieën zich tot stormeolonnes en dreven het vierde in tame lük vlug tempo voorbü Irma in 't open veld. Nu kwam de afdeeling cavallerie te voor sehyn; de horens schalden: „Cavallerie op den rechter vleugel 1" Er ontstond een helsch lawaai. Daar klonk het voor elke kleine af deeling: „Rechts opgemarcheerd! Klaar! Vuur! Laden! Vyf patronen snelvuur! Marseh marsch!" riep men achter haar, takken kraak ten, massa's braken door. Irma geraakte plotseling midden in een compagnie. „Halt! Klaar! Vuur! Laden!" Er dreunden sehoten om haar ooren, commando's huilden, hoorns schetterden, kortom, er ont stond een leven, dat hooren en zien verging. De majoor sloeg Irma gade; maar hü be speurde hoegenaamd geen verbüstering; zü vatte de teugels van haar paard wat korter, hare wangen bloosden, en hare oogen fonkel den; toen "de algemeene herrie zich oploste ;n rust, sloeg zü haar paard even met de karwts, galoppeerde naar haren vader, en riep hem reeds van verre toe: „Laat de Fran- sclien maar komen!" De Duitseh-Fransche oorlog was destüds reeds in aller mond, en de beteekenis van de luid geroepen woorden, werd dus door de rondom gelegerde jagers «terstond begrepen. Van toen af was Irma niet alleen het hartlap. je van haar papa, maar ook van iederen ja ger van het 29e bataillon dierbaar. Die toe genegen hoogachting steeg tot geestdrift, toen een paar dagen daarna Irma haren papa naar het terrein voor schijfschieten vergezel de, daar de buks van een jager nam en na eenige proefschoten en kleine mansschüf niet meer miste. Nu kon de majoor zioh natuur- lük verklaren, waarom zyn dochter bü het laatste gevecht in 't vuur niet zenuwachtig was; zü bon de wapens hanteeren; maar dat deed hem een des te grooter genoegen en de houtvester Willifred steeg hoe langer hoe meer in zy'n achting. In de houtvesterswoning heerschte sedert 'het vertrek van Irma een leegte, een verla tenheid, alsof iemand gestorven was. De tra nen der houtvesterin droogden wel is waai sneller op dan zy zelve had verwacht, en juist in de onbaatzuchtigheid harer liefde vond rij haren troost. Het ging het meisje immers zeer goed; zü was verplaatst naar den kring waarin zij geboren was en waar in zy ook het best moest passen; bovendien had zij liefhebbende ouders gevonden; waar om dus zou moeder Willifred weenen? O, in de horst der zwakke vrouw vlamt een held haftige liefde, welke des te meer bewonde ring wekt, hoe minder de vrouw daarop acht slaat (Wordt vervolgdj

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 6