bekeeringen in engeband. Posterijen en Telegrafie. ESPErtANTD. STADSNIEUWS. Sport en Wedstrijden. loekbeoordeeBing KERKNIEUWS. ONDERWIJS. Letteren en Kunst. Van ons Kantongeresht. Laterijwet-overtredingen. S. V. z. flere namen ook de mijne vermeld stond als van een der spelers, die hun toestemming tot het verspreiden van hun foto door een zekere tahaksfirma daar ter stede gegeven hadden. Ik kende de firma zelfs niet eens bij name! Onmiddellijk verzocht ik om opheldering (n men durfde waarachtig te probeeren mij wijs te maken, dat ik voor dit doel aan die Haagsche firma een foto had afgestaan. Er volgde eenige correspondentie over en weer, waarna de firma in kwestie de bru taliteit zoover dreef, dat zij mij voor de ver oorzaakte moeite en onaangenaamheden een paksigaretten toezond! Welke natuurlijk dadelijk werden gere tourneerd. .7. De heeren mogen inderdaad van geluk spreken, dat zij op het oogenblik van ont vangst niet in mijn nabijheid waren, want ik geef n de verzekering, dat zü met sigaret ten en al de deur waren uitgegooid. Alhoewel ik reeds verkregen had, dat men mijn portret niet meer zou verspreiden, meende ik, zekerheidshalve, dit nog per aan- geteekend schrijven te moeten verbieden. Zoo ging het mij. En 'tis mij hekend, dat allen, die op de circulaire vermeld staan, het evenzoo is ver gaan; daarvan zijn overtuigende bewijsstuk ken in mijn bezit. De geheel opzet van de zaak is gemakke lijk te begrijpen. Men liet door een andere firma portretten verzamelen van de bekendste spelers. Met de namen dezer spelers prijkte de circulaire, «elke een andere, minder bekende spelers werd toegezonden, terwijl als bewijsstuk een reproductie van een der in de circulaire ge noemde spelers mede werd ingesloten. Menigmaal werd dan gedacht: „Als die en lie groote spelers hun toestemming geven, dan zal ik het ook maar doen". Ik heb het mijn plicht geacht tegen deze prnetijken te moeten opkomen, de laatste vier weken strijd ik in stilte tegen de firma in kwestie en met succes, want reeds menig speler verbood haar, nadat het juiste doel van het zenden van de foto hekend was ge maakt, het verder verspreiden. 'n Vrouweiyke dctcctief. 'n Spinner in E. had de gewoonte z'n vrouw twee gouden vijfjes te geven, met de boodschap erbij natuurlijk dat hij met dat beroerde werk nooit méér ver- Bende. Vrouwlief vertrouwde 't op den langen duur niet ineer. Ze zocht eerst er achter te komen, wie 't dichtst bij haar man werkte. En den tweeden of derden keer, dat zij dien buurman sprak, vroeg ze zoo langs baar neus weg, hoeveel haar man verdiende. „Maar als hij u dat zelf niet zegt, vertel ik 't, ook niet," was 't antwoord. „Och 't is 'n schrander beetje," zei de vrouw daarop, „en daarom zal hij het niet willen zeg gen; hij geeft me eiken week maar vijf riks," loog ze. „Maar dan moet je blij zijn," troostte de wever, hij staat hier gemiddeld maar op veer tien gulden!" Wat er toen verder thuis met den man ver handeld werd, zeg ik niet. („Hoog-Ambacht".) Ontginningswoede. Een Drent, de heer Buiskool te Emmen, klaagt over „ontginnings woede," in 1911 tot „razernij" gestegen over den invloed van de ontginningsbaeil." En deze klacht staat in een „weekblad voor land- en tuinbouw," in „De Veldbode"' van deze week. „Drente legt het heikleed af." „Vele boeren, bezitters van groote heidevelden, werden sla pende rijk." In 1912 kwam van de duurver- keehte heiden een overvloedige aardappel oogst. doch waar slechts spotprijzen voor werden bedongen. Men wil het nu in het wei land gaan zoeken. Of nu, zoo besluit de ver. „de zin voor de ontginningen in de vol gende jaren ieder zal bevredigen, lijkt mij een wisel van dubieuse waarde, die niet zoo lich telijk te diseonteeren zal blijken te zijn. De Drentsche luchten, de wisselende lijnen aan den horizon, de weergalooze zonsopkomsten en -endergangen, de scheper met zijn hond en schapen, zullen eerlang verdwijnen, een Drent- eehe poëzie gaat verloren. Kalme gehuchten, rustige dorpssehoonheid, plechtige heidestil- ten, vindt men nergens zóó als in Drente. Hoe lang nog? op B Aprii a.s. gespeeld te Amsterdam, in het „Nederlandsche Sportpark," dat echter nog niet geheel voltooid zal zijn. Daarom zijn voor dezen wedstrijd alleen ter beschikking een niet overdekte tribune voor zit- en de niet over dekte tribunes voor staanplaatsen. Aan verschillende plaatsbureaux in den lan- de zijn kaarten te verkrijgen. Te Haarlem bij Joh. Maas, Groote Markt; te Alkmaar bij den sigarenhandel de Frenne; te Leiden bij den sigarenhandel O. Voet, Botermarkt; te Zaan dam bij den sigarenhandel H. ten Hove, Dam straat 7. De kaartverkoop begint op 15 Maart, of zoo spoedig mogelijk na dien datum. VOETBAL. NEDERLAND—DÜITSCHLAND. Deze internationale voetbalwedstrijd wordt Indien er een God bestaat, waar komt die God dan weer vandaan? door Th. Famulus R. K. Boek-Centrale, Am sterdam. Ecu broclniretje van Famulus. Zou het nog' aanbeveling noodig hebben na al hetgeen deze bekende apologeet nu reeds ja ren en jaren het licht heeft doen zien? We meenen van niet en achten liet voldoen de aanprijzing, wanneer we van dit kleine werkje van elf bladzijden zeggen, dat het even goed en duidelijk en dus voor elk bevattelijk is als zijn voorgangers. In dit mooie geschriftje wordt een heerlijk brokje apologie over liet bestaan van God voorgezet, waaraan men smullen kan en waar mede men zijn voordeel kan doen, wanneer soms de een of ander dit voorname punt van ons H. Geloof wil aanvallen. Op blz. 8 bovenaan, is een regel uitgevallen, waardoor de zin geheel onbegrijpelijk wordt en velen misschien niet begrijpen zullen waar 't op aan komt. Overigens ziet het boekje er goed uit: zoo wel inhoud als uiterlijke vorm zijn eenvoudig en dit is immers het zegel der waarheid! Over de grondslagen van ons katholiek geloof door Jac J. Zey S. J. G. Mosmans, Venlo. Een omvangrijker werk is het bij G. Mos mans te Venlo uitgegeven apologetische boek, bevattende apologetische opstellen van den bekenden schrijver van geloofsverdedigingen in verschillende bladen. Pater Zey. Pater Zey heeft ons ongetwijfeld een dienst bewezen met deze opstellen in boekvorm uit te geven; dat zal voor velen juist een aansporing zijn zich dit werk aan te schaffen, omdat hij weet dat het degelijke kost is en geschreven in prettigen, bevattelijken stijl. Veel behoeven wij over dit boekje niet te zeggen, doch aanbevelen kunnen wij het ten zeerste. Het zal menigeen nuttige dieusten kunnen bewijzen, wanneer hij opwerpingen tegen de grondslagen van ons katholiek geloof te hooren krijgt. Hij behoeft dan slechts do apologetische opstellen van Pater Zey erop na te slaan en hij vindt de antwoorden kant en klaar. De lieer Mosmans zorgde voor een duide lijke letter en stevig papier. De prijs is slechts 50 ct. en bij getallen aanmerkelijk minder. P. Up tegen de Zedonontaar- ding! door P. van Dorp pr. R. K.Boekcentrale Amsterdam. Kapelaan van Dorp te Amsterdam wordt ook langzamerhand een oude bekende. Men herinnejt zich zonder twijfel zijn apolo getische brochuren en vlugschriftjes, die wij hierbij nog eens warm aanbevelen. Thans is bii de R. K. Boekcentrale te Am sterdam verschenen een door Kapelaan van Dorp bijeengebrachte „verzameling van offi- ciëele bisschoppelijke stukken en Pers-artikelen over de moderne dansen." Een actueel werkje dus bovenmate! „Op tegen de Zedenontaarding! In woord en daad; in boek en beid; in dans en klee ding," ziedaar het motto waaronder deze brochure, die tot een boek van bijna 50 blad zijden is uitgedijt, verspreid wordt. Dit werk bevat de Herderlijke brieven van het Duitsche en Belgische Episcopaat en van Z.Em. Kard. Amette, aartsbisschop van Parijs over de ontaarding der zeden. Vervolgens het ernstige woord door Mgr. Gallier gesproken te Rotterdam bij de inwij- ding van het retraitehuis voor vrouwen en het schrijven van de Eerw. geestelijkheid uit het bisdom Roermond tegen het slechte dans- vermaak. Dan heeft de Eerw. schrijver een aantal pers artikelen of uitspraken van christelijke en liberale bladen verzameld, waaruit duidelijk blijkt het bestaan van slechte, zedelooze dansen en het gevaar, dat er in schuilt. Vooraf stelt schr. vast, dat de slechte dans niet slechts door het kerkelijk gezag is ver boden, doch hij haalt verschillende uitspraken aan van personen, met wereldlijk gezag be kleed, die de tango en dergelijke dansen ver- oordeelen. De brochure eindigt met een beroep op de christenvrouwen (ontleend aan „Rome") om zich hare eerbaarheid niet te laten ont- rooven. Kapelaan van Dorp heeft een prachtig werk gedaan. In deze uitgebreide brochure vindt men alles wat tegen de moderne zeden ontaarding van gezaghebbende zijde is inge bracht bijeengebracht en geordend, zoodat de Eerw. schrijver door deze uitgave christelijk Nederland ten zeerste aan zich heeft verplicht. We zijn den ijverigen zielzorger, die zijn zorg voor het zielenheil verder uitstrekt dan de grenzen van zijn drukke Amsterdamsche pa rochie, zeer dankbaar en gelooven zeker, dat deze brochure zijn weg zal vinden, naar we hopen in zeer vele duizendtallen! P. Beati. Naar het Franscli door P. J. van Santen S. J. R. K. Boekcentrale Amsterdam. Pater Paul Doncoeur S. J. de schrijver van dit mooie boekje wijst in de inleiding erop, dat er zoo weinigen zijn, die „Christelijk den ken" en spreekt dan de verwachting uit dat „deze bladzijden, die den geest van het chris tendom blootleggen, het aantal der Evange lische, waarlijk christelijke zielen (mogen) doen toenemen." In Frankrijk werd dit werkje met zeer veel sympathie ontvangen, en we kunnen het ons begrijpen. Pater van Santen S. J. heeft zeker een goed werk gedaan dit boekje met zijn heerlijke, diep-gevoelde overwegingen in het Nederlandsch over te zetten. Het bevat een schat van diepe gedachten, bij voorkeur ontleend aan en weergegeven met de eigen woorden der H. Schrift, wat de waar de van dit werkje voorzeker nog verhoogt. De uitgave in zwartlinnen bandje, met rood op snee toont, dat de R. K. Boek-centrale zich niet behoeft te bepalen tot het uitgeven van brochures en vlugschrifenhet boekje ziet er keurig uit. p. De „Tablet" geeft een overzicht van het aantal bekeeringen tot. het Katholicisme gedu rende 1912, in dertien van de 16 Engelsche diocesen. Wij laten de belangwekkende statistiek hieronder volgen: Diocees Aantal Kath. bekeeringen Westminster 256.200 1359 Northampton 14.859 253 Nottingham 37.000 Portsmouth '51.388 310 Southwark 150.000 911 Clifton 20.750 189 Birmingham 85.000 Menevia 9.987 29 Newport 59.890 200 Plymouth 23.000 190 Shrewsbury 58.641 262 Liverpool 371.767 1102 New-Castle 200.787 931 Leeds 119.281 637 Middlesbrough 51.856 138 Salford 295.000 In het geheel zijn dus alleen in deze der tien Engelsche diocesen 6511 personen in, één jaar tot het Katholicisme overgegaan. Moor geheel Engeland en de Schotsche dio cesen wordt dit aantal op ruim 10.000 geschat. DE ST. VINOENTIUS-VEREENIGING IN BELGIË. Woensdagavond hebben de St. Vincentius- vereenigingen van Brussel, haar algemeene jaarvergadering gehouden, waarbij o.a. tegen woordig was de nieuwe voorzitter van de in ternationale organisatie, graaf d'Hendecourt. De Belgische voorzitter heette hem uit naam van de 20.000 leden en de 1300 conferenties, welke in België bestaan, hartelijk welkom, en dankte, dat hij zijn eerste bezoek buiten Frankrijk aan België had gebracht. In zijn antwoord gaf graaf d'Hendecourt, een algemeen overzicht van 'den stand der conferenties over de heale wereld. Deze stand was prachtig, zoo zeide hij. Op het oogenblik bestaan niet minder dan 8000 conferenties, welke over de geheel© wereld verspreid zijn. Steeds neemt "het heerlijke werk in omvang toe. Alleen in het jaar 1913 zijn er 337 nieu we conferenties bijgekomen, en men moet tot 1854 teruggaan om een dergelijken groei te vinden. In Frankrijk zelfs, waar het werk zoozeer bemoeilijkt wordt, zijn gedurende het afgeloopen jaar nog 67 nieuwe conferenties: opgericht. België slaat een record; Het heeft meer conferenties dan Frankrijk, welks bevolking vijfmaal zooo groot is. In Brazilië zijn in het afgeloopen jaar 50 nieuwe conferenties ge sticht. Zelfs in Portugal, waai* de Katholieken ten zeerste vervolgd worden is het getal met 22 vermeerderd. Er bestaan op het oogenblik conferenties in Chili, Oeylon, Marokko, ja zelfs in Daho mey, waar twee conferenties van jonge lieden do oude negers bezoeken. En binnenkort zul len ook in Japan en in Nederlandsch-Indië St. Vincentiusvereenigingen worden opgericht. Tenslotte wees graaf d'Hendecourt erop, dat deze machtige groei samenviel met de eeuwfeesten van Ozanam. congres der Algem. Kath. Esp. bond. Te Parijs wordt in Augustus het 10e congres der algem. Esp. vereeniging gehouden, al les wijst er op dat de deelneming aan dit j congres dit jaar nog grooter zal zijn dan de vorige jaren; reeds nu zijn bijna 1300 congreskaarten verkocht. Den vorigen winter zijn in deze stad 72 cursussen in Esp. ge- geven tegen 54 het jaar te voren. Den 12en van iederen maand heeft een diner plaats, waaraan de élite der Esp.isten der Fransche hoofdstad deelnemen. Tevens telt het diner geregeld eenige genoodigden uit de kringen van invloedrijke personen en geleerden, die zich gedurende het diner kunnen overtuigen van de welluidendheid van Esperanto en van het geniale, waarmede de tafelgenooten zich daarvan bedienen. Het is nu wal interessant, dat uit de deelname aan die diners is waar te nemen, dat Esp. goede vorderingen maakt on der de invloedrijke en geleerde kringen. Aan het diner van 12 Jan. j.l. namen 80 perso- Inen deel, waaronder verslaggevers der voor naamste Parijsche dagbladen, die daarover in waardeerende woorden berichtten. De lijst van personen die het „Comité de Patronage" vormen van het '10e Esperantocongres bevat pl.m. 120 personen, waarvan zeer vele leden van het Parlement en den senaat en mannen van de wetenschap. RIJKSPOSTSPAARBANK. De directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeene kennis, dat alle spaarbankboek jes, uitgegeven in de maand Maart, en waarop de rente over liet afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk ter verificaltie en rentebijschrijving bij hem wor den ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der poste rijen verkrijgbaar. Desverlangd kan voor de toezending de tus- sclienboimst van .deze kantoren worden inge roepen, welke alsdan bij 'de overname van het boekje een ontvangbewijs afgeven. EINDEXAMENS DER GYMNASIA EN DAARMEDE GELIJKGESTELDE EXAMENS De minister van binnenlandsche zaken noo- digt hen, die zich in 1914 aan een dezer examens wenschen te onderwerpen uit, daar- daarvan bij niet aangeteekend schrijven vóór 1 April te doen blijken aan den inspecteur der gymnasia te 's Gravenhage, met duidelijke en volledige opgave van hun geslachts- en voor namen, van hun woonplaats en van de fa culteit, waarvoor zij het getuigschrift ver langen, alsmede van de vrijstellingen, waarop zij recht hebben. Tevens moet worden vermeld, of men leer ling der zesde klasse van een openbaar gym nasium of van een overeenkomstig art. 157 der Hooger-onderwijswet aangewezen bijzon der gymnasium ie. (Stct.) DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE van deze week bevat de volgende PLATEN: Z. D. H. Mgr. Edmundus Sy- hrandus Luypen S. J. Bij 't gouden jubileum van de Aartsbroederschap der H. Familie te Steenbergen. Ontzettende ontploffing in een anilinefabriek te Rammelsburg in Duiteek- land (2). Het 100-jarig bestaan van de Kweek school voor de Zeevaart te Amsterdam (2). Een beeldhouwer van10 jaar te midden van zijn kunstvoortbrengselen gekiekt. Een verbazingwekkende durf en een merkwaar dige uitvinding op luchtvaartgebied. Ontzet tende orkaan te Lyon. Boeren uit Altenburg aan het kaarten. Kijkjes van den Rijn (2). Mooi Gelderland (8). Velo-sledekiennen I'm het Gründewald in Zwitserland. "Van de On afhankelijkheidsfeesten in Gorinchem (4). Voor 't eerst in de broek! Dr. C. W. Bollaan f Kapelaan A. J. A. M. van Loonf. De heer E. Botti, Vastenavond-komedie in het Sint Ignatius-College te Amsterdam. TEKST: Z. D. H. Mgr. Edmundus Sybran- dus Luypen S. J„ titulair bisschop van Örope, Apostolisch Vicaris en pastoor van Batavia. De Kroon van Alviara (vervolg). De bevoor rechte (slot). Vogelzang. Aan den Rijn. Een eenvoudig landschap met een merkwaar dige torenburcht-, kerk- en markegeschiede nis, enz. Haar lievelingsdichter. Bij pnze platen. Bericht. Inhoudsopgave. Frankrijk zal dit jaar een bijzonder aan- trekkingispunt vooir Esperantisten zijn. Te Lourdes zal dit jaar gehouden worden het 5e Na de pauze werd gisteren voortgezet de behandeling der loterijwèbovertredingeu, Al lereerst had zich te verantwoorden een ar beider te Jan Gijzenvaart, agent der -Spaar- vereeniging „Sparen vergeet Zorgen", geves tigd'te Rotterdam. De man erkende, dat hij de stukken, die in beslag genomen zijn en die genoemd werden: inschrijvingen op obli» ga,ties, in voorraad hacl; doch dat hij niet wist, dat het niet mocht. Het O. M. wees erop, dat hier een nieuwen vorm van loterij is: van een. deugdelijk schuldbewijs is geen sprake. Er is geen sprake van obligaties, doch nu wordt het genoemd; inschrijving op obligatie. Spr. naim aan, dat de bekl. geheel te goe der trouw was en vroeg dus slechts eon boete van f 5.subs. 2 dagen. FORTÜNA. De volgende bekl. was een koopman te IJmuiden, die zich he verantwoorden had we gens het ten verkoop in voorraad hebben van z.g. Foïtuna-loten. Hij was hoofdagent van deze maatschappij. Zij geeft uit een 3 pet. premieleening op obligaties ter waarde van f 3.50 verdeeld over 5 klassen. Het O. M. noemt dit een nieuw en moeilijk geval. Door het Hof van Arnhem is uitge maakt en bevestigd door den Hoogen Raad, dat ook bij deze obligaties sprake is van een loterijet is geen .deugdelijk schuldbewijs De bedoeling van het stuk is geen premie leening, omdat het recht op rente eerst in. gaat, wanneer de laatste coupon niet be taald is. Spr. Vraagt idan een boete van f 25. De bekl. lais hierna eén verdediging voor, waarin hij trachtte duidelijk te maken, dat hij geheel te goeder trouw is geweest. For tuna heeft hare betalingen gestaakt en is failliet verklaard, waardoor bekl. een scha de heeft geleden vaar ongeveer f 450.— „ZONDER BAATZUCHT". De volgende bekl., een lompensorteerder alhier, was agent van de epaarkasvereeni- ging „Zonder Baatzucht" te Rotterdam. De man verklaarde er geen verstand van te hebben, hoe de zaak in elkaar zit: hij had het voor het eerst gedaan en was er nu ingeloopen. De ambtenaar van het O. M. aan het woord komende zeide, dat deze vereeniging obliga ties uitgeeft met coupons. Zij geeft 3 pet. rente, wanneer alle termijnquitanties getoond worden. Doch de bedoeling is dit stuk als lot te verknopen. Er is geen aanwijzing, dat hier sprake zou zijn van een premieleening, doch hier moet gedacht worden aan een lo terij. Spr. vraagt dan twee geldboeten van f2.50, subs. 2 dagen hechtenis. PRINSES JULIANA. Een vertegenwoordiger der N. V. „Prinses Juliana" te Rotterdam had zich nu te ver antwoorden wegens het ten verkoop in voorv raad hebben en den verkoop bevorderen, van obligaties. De man had slechte een 1/40 obligatie ad f 1.75 verkocht. Rente wordt niet betaald, tenzij men een groot bedrag bijstort tot f10. ,Van een premieleening is geen sprake: de obligaties zijn zuivere loten als die van de lig offer gelden op -het altaar des vaderlands. Juffrouw Willifred achtte zich verplicht, Irma te verwittigen van Egon's besluit. Het meisje weeude niet, het klaagde niet, toen zij de tijding ontving, zij zat slechts peinzend een geruimen tijd voor zich uit te staren en prevelde zacht: „Dus vader en verloofde!" Het bataljon, waarover haar papa het be vel voerde, was ingedeeld hij het leger van prins Friedrieh Karei en stond reeds voor den vijand. Irma bevond zich daarom alleen met hare mama, mevrouw von Helmberg, wier fijn gehoor de laatste geuite woorden niet ontging en die het aan haar blauwe bloed meende verschuldigd te zijn ze niet on- berispt te laten. „Ik beklaag u, vrouw mama," gaf Irma fier opgericht ten antwoord, „dat u nog ver schil van stand weet te vinden tusschen hen, die een dood en verderf spuwende batterij te gemoet gaan. Wanneer n echter in mijn bij zijn Egon nogmaals geringer acht dan eenig ander sterveling, verlaat ik oogenblikkelijk dit huis, 0111 tot het einde van den oorlog naar oom Willifred te gaan. Daar mag ik ten minste hidden, zonder dat men mij laakt, voor hen, die mij na aan het harte liggen." En met de majesteit van een beleedigende koningin verliet Irma het vertrek. XX. MAJOOR EN JAGfift, Plet was op 't einde van Augustus. Nog ronkte de aarde van het bloed, dat zij bij den slag van Gravelotte had gedronken. Een ge deelte ran het Duitsche leger was reeds op gerukt tegen Clialons, waar Mae-Mahon het avcrschot zijner strijdkrachten organiseerde en allen, die nog verstrooid ronddoolden, om zich vereenigde. Een ander gedeelte omsin gelde Metz, waarheen Bazaine zich terugge trokken had, nadat het hen na 'n vreeselijke bloedige worsteling niet gelukt was, zich een weg te banen naar Mac-Mahon. Tot dit laatstgenoemde gedeelte der Duit sche armee behoorde ook het 29e bataillon jagers, dat met andere lichte troepen de taak had, voorposten dienst te verrichten in den rug der Duitsche troepen, welke de reusach tige vesting insloten, want alhoewel het Duit sche leger alle belangrijke punten van den omtrek bezet hield, was het land toch geens zins rustig. Rondom zwierven verstrooide af deelingen der Fransche armee, kleine troepen, die ge holpen door de inwoners, door de vijandelij ke legers hadden weten te sluipen, andere die, sedert de verliezen te Saarhriicken, Weis- senburg en Wörth geleden, oorlog voerden op eigen hand. Dat waren de zoogenaamde franc- tireurs, die reeds toen vrij aanzienlijke ben den uitmaakten. Transporten levensmiddelen soms ook gewonden of gevangenen werden menigmaal door hen opgelicht, ook weieens veldwachten overrompeld en dergelijken. Dat alles was wel is waar niet van invloed op de groote oorlogsvoering; maar dat voortdurend verontrusten zou ten leste het leger hebben afgemat, en het was daarom zeer natuurlijk, dat men ook het leger in den rug bescherm de door het uitzetten van voorposten en wel zoo sterk mogelijk. Bovendien doorkruiste lichte cavalerie de geheele streek zelfs op een afstand van ette lijke uren in de omtrek. In het dorp Bossiers, ten zuiden van de groote heirbaan van Metz naar Chalons, had majoor von Helmberg zijn hoofdkwartier opgeslagen. De mairie (stadhuis) diende hem tot woning en bureau, en hij had zieh daar gevestigd zoo gemakkelijk als het hem in der haast mogelijk was geweest. Hier lag te vens ook de vaandelsectie en in de onderste vertrekken was de wacht van de staf. In het laatste huis van het dorp lag een veldwacht, die het huis in staat vean verdediging had gébracht. Verderop, meer naar buiten en op plaatsen waar men een vrij gezicht om zich nad, lagen de enkele dubbelposten, die zich zeiven achter takkenboshoopen of in kleine greppels zooveel doenlijk onzichtbaar hadden gemaakt. De dienst was zwaar; om den anderen dag moesten de manschappen de wacht betrek ken, aangezien de laatste bloedige veldslagen de gelederen sterk hadden gedund. Men zag dan ook verlangend uit naar do aanvullings- troepen, die eiken dag konden aankomen. Ein delijk daar waren ze! Louter jonge, stevi ge klanten, die echter wel vroolijker naar 't spoorwegstation van vertrek zullen zijn ge gaan, dan ze nu keken. Ja, ze zagen allen er zeer ernstig uit, en als er eens een hunner lachte, keken de anderen hem hoogst ver wonderd aan. Deze lieden kwamen voor de eerste maal in een land, waar de oorlog had gewoed, als was het ook maar kort. Want se dert de slag bij Saarhriicken was er ternau wernood een maand, verstreken, en hij het geen zij zagen was het vroolijke lied op hunne lippen verstomd. Reeds in Duitsohland hadden zij transpor ten gevangenen ontmoet, menschen in ge scheurde smerige uniformen en met woest vertrokken, door kruitdamp zwart geblakerde i gezichten. Welk een ongelukkige, beklagens- j waardige schepsels zagen zij daar! Alles vol j bloed, de gekwetste ledematen gedeeltelijk in i zwachtels, die nog bloederig waren, kermen- !de mannen werden door leden van de brand1- weer op baren weggedragen. Twee hunner waren onderweg,nan hun wonden bezweken; een jammerde onophoudelijk om vrouw en kind, een andere, die half bewusteloos uit den waggon getild werd, kreunde zacht en pre velde nauwelijks hoorbaar: „Moeder! Moe der!" „Maar hoe kan men zulke menschen trans porteeren?" vroeg de burgerdokter aan een militair collega, die met verscheidene lief dezusters den trein had vergezeld; „er zijn er immers bij, die op het transport sterven." „Er moet ruimte gemaakt worden," gaf de officier van gezondheid ten antwoord* te Mars-la-Tour en St. Privat zijn alle veld hospitalen meer dan vol." En al de mensehen, die hier verminkt jam merden, en allen, die in de overvolle lazaret ten lagen, waren eenige dagen geleden nog gezonde mannen, ln het volle bezit van hun ne geestelijke en lichamelijke krachten. Toen de aanvullingstroepen naar Frankrijk kwamen vertoonden ziob aan hunnen "blik nieuwe tafereelen van hetgeen de schitterende courantenberichten ,,'n flinken prettigen oor log" noemden. Waar een troep had gebivak keerd, waar een slag was geleverd, zag men platgetrapte velden met wachthuisjes en verwoeste huizen, waaruit half verkoolde bal ken ijseljjk omhoog staken. Nn en dan ont waarde men om die woningen eenige gedaan ten, die hunne vuisten tegen den trein schud den, of bij zijne nadering ten spoedigste ver <1 wenen. Bij Metz zelf was er niets meer van een ze vsnrijke oogst te zien, zoover het oog reikte- daar was alles in de vorige dagen vertrapt en vertreden; nu werden de boomen geveldt om tot wachtvuren of legerhutten te dienen. In alle omliggende dorpen woei de witte vlag met het rood© kruis; ja, er waren uitgebreide maatregelen genomen om de gekwetsten en zieken te verplegen, maar tegenover zulk een massa lichamelijke ellende bleken alle maat regelen ontoereikend. Hier zagen de krijgers van het Elbestrand ook de eerste Jesniten, die daar in hospitalen de zieken verzorgden. Menigeen hunner leer de deze mannen, die zij in den beginne met een soort vreesachtige nieuwsgierigheid be schouwden, later nog nader kennen, toen zij onder een regen van vijandelijke kogels de gekwetsten van het slagveld opnamen en ln veiligheid brachten. Ja, niet weinigen kwa men in den loop van den oorlog onder hunne verpleging of onder de zorgzame banden van andere ordegeestelijken en zij gedenken wel licht nog heden hunner, nu zÖ met hun gezin rondom den gezelligen, hui selljken haard zit ten te verhalen, hoe de zieke, gekwetste va der of broeder of «x>n genezen en opgepast werd, met een gemoed vol dankbaarheid. En nauwelijks was de oorlog geëindigd, ol het vaderland heeft zijn dank gebracht voor al hetgeen deze wakkere, edele mannen vreedzaam en onbaatzuchtig hebbeD genezen aan wonden door den oorlog gesla gen ("Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 6