BUITENLAND. BINNENLAND. NIEUWS UIT DEN OMTREK. UIT DE ZAANSTREEK KORF OVERZICHT. fiSfifsEZOüDE^. BELGIë. Verwacht wordt de aanneming ier Schoolwet vóór de verkiezingen. DUITSCHLANÏ). Een redacteur van de „Vorwiirts" ia tot gevangenisstraf veroor deeld wegens beleediging van den kroonprins. SPANJE. De verkiezingen verloopen ta melijk kalm; hier en daar wordt gevochten. ALBANIë. De vorst is in zijn nieuw rijk aangekomen. CHINA. De president tracht zich een le venslang presidentschap te verzekeren. BELGIë. Dc Schoolwet. Men weet, hoe door het spijbelen van eenige katholieke leden der commissie van onderzoek voor de Schoolwet, een oude liberale mijnheer tot rapporteur werd gekozen, wat het gevolg zou kunnen hebben, dat de afhandeling der schoolwet, die eindelijk, na maandenlange be handeling door de Kamer is aangenomen, onnoodig zou worden uitgesteld. Nu evenwel wordt bericht, dat do senaats commissie heelt besloten de besprekingen over de schoolwet, volgende week Vrijdag te be ëindigen. Binnen veertien dagen moet het ver slag worden ingediend en de bespreking in den senaat zal onmiddellijk na het Paasch-reces beginnen. Zoo zal, buitengewone omstandig heden voorbehouden, de schoolwet nog voor de verkiezingen in het staatsblad komen. DUITSCHLAND. Beleediging van den Kroonprins. Het komt nog al eens 'voor vooral den laatsten tijd dat de Duitsche Kroonprins in een of ander natuurlijk socialistisch blad beleedigd wordt. Vooral naar aanleiding van zijn bekende telegrammen en andere gedragingen heeft de Kroonprins, nu en dan heftige aanvallen te verduren. Zoo ia nu de verantwoordelijke redacteur der (socialistische) Vorwarts, wegens belee diging van den Kroonprins tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. De aanklacht betrof een artikel „Afscheid van het regi ment,' waarin de Kroonprins werd voorgesteld als iemand, die nu eens zoo zachtaardig als •en meisje, dan weer woest oorlogzuchtig op trad. SPANJE. De verkiezingen. De verkiezingen voor de Cortes hebben te Madrid en in de andere steden van Spanje in bijna volmaakte orde plaats, behalve te Bilbao en te Gijon, waar geweerschoten gewisseld werden tusschen radicalen, rcpublikeinsclie, socialistische en conservatieve groepen. Eenige personen werden gewond. Te Bilbao zou een persoon gedood zijn. Verschillende arrestaties hadden plaats. Dat schijnt er in Spanje zoo bij te behooren. De uitslag der verkiezingen is nog niet be kend, doch naar Reuter zegt, zullen waar schijnlijk de candidaten der republikeinsche an der ministerieele partijen de overhand heb ben te Madrid en die der nationalistische par tij to Barcelona. In deze laatste stad de woeligste plaats van het land duurt de staking onder het trampersoneel voort. Ongeregeldheden hebben niet plaats. De dienst wordt onderhouden door •enige electriciens, die door de gendarmerie en geniesoldaten beschermd worden. Het aan tal stakers breidt zich uit. ALBANIë. De komst van den vorst. Zaterdagmiddag heeft de Prin6 von Wied, de vorst van Albanië, zijn nieuw gebied be treden. De vorst en vorstin werden ontvan gen en verwelkomd door Essad pasja, de autoriteiten en. de commandant van de gen darmedie, generaal de Veer. De voorzitter van de internationale com- misèie van toezicht heeft de regeering aan den vorst overgedragen. Albanië heeft dus nu zijn vorst binnen zijne grenzen en te Durazzo, waar vorst Wil helm aankwam, heerechte groote geestdrift. Het Servische blad „Samourprava" schrijft naar aanleiding van de komst van den prins von Wied in Albanië een hartelijk welkomst- artikel, waarin het hem als vorst der Albanee- zen begroet, en verklaart, dat Albanië nu met de andere staten in officiëele betrekkingen kan treden. Het blad spreekt de hoop uit, dat prins Wil helm er, in slagen moge de groote moeilijk heden te overwinnen, en in Albanië een regel matig staatswezen te organiseeren, waardoor de betrekkingen van goede nabuurschap kun nen onderhouden worden. In dit geval zal men Europa met zijn schepping kunnen gelukwen- schen, en zal Servië, als aangrenzend land, alle reden hebben om tevreden te zijn. Anders was dit in Epirus. Nu dc opstande lingen de autoriteiten met geweld hebben afgezet, heeft de Grieksche regeering beslo ten de kust hij Santi-Quaranta over een af- atand van drie mijlen te blokkeeren, ten ein de de voorloopige regeering te beletten, zich van voorraden te voorzien en incidenten met schepen van buitenlandsche staten te voor komen, aldus een Reutertelegram uit Athene. De voorloopige regeering in Epirus be weert, dat de onafhankelijkheidsbeweging aich snel uitbreidt. De Alhaneesche gendarmerie heeft, zonder op verzet te stuiten, het district Fresari bezet, •n ook het geheele district Kolonia is aan de Alhaneesche gendarmerie overgegeven. CHINA De president-alleenheerschcr. De president van China, Joean Sji Kal be schouwt zich als een soort alleenheerscher, zocdat.in China de toestand eigenlijk nog is als vroeger, met dit verschil, dat de regeering nu een anderen naam heeft en dat de voor wereldlijke toestanden eenigszins gemoderni seerd zijn. Bé president der Chineesohe republiek heeft nu den minister van Binnenlandsche Zaken een voorstel der districtsbeambten van Chengtu, de hoofdstad van de provincie Szeohwan, in handen gesteld, om bij de grondwetsherziening Joan-Sji-Kai voor het leven tot president te benoemen. In den ministerraad zouden naar de M. 0. zegt, groote mutaties op til zijn. Sylvia Fankhust gearresteerd. De bekende suffragette Sylvia Pankhurst werd gisteren, aldus meldt Reuter, in een omnibus gearresteerd, op het oogenblik dat zjj op weg was naar de vrouwenkiesrechtbetoo- ging op Trafalgar Square. Het bericht van de arrestatie van Sylvia Pankhurst bracht de betoogers tot vertwijfe ling. Zij wapenden zich met dikke stokken en besloten om naar Downingstreet op te trekken om op het ministerie te protesteeren. De betoogers vielen de politie aan, die hen den toegang belette, waarop zij door bereden politie uiteen werden gedreven. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon besl. is benoemd tot notaris binnen het arrond. Rotterdam, ter standplaats Rot terdam, G. H. Schwegmann, candidaat-notaris aldaar. De gewone audiëntie van den Minister van Financiën zal op Donderdag 12 Maart a.s. niet plaats hebben. ONZE OFFICIEREN IN ALBANIë. Het verslag van de zending van de Neder, landsche officieren (generaal De Veer en ma joor Thomson) naar Albanië is reeds aan onze regeering aangeboden, meldt de Tel. Het rap port betreft de werkzaamheden onzer officie ren tot op het oogenblik, dat zij ontslag uit bet Nederlandsche leger bekwamen, en gaat vergezeld van een album, bevattende een groot aantal door majoor Thomson gedane fotogra- phische opnamen. DE DRIE INDISCHE REVOLUTIONAIREN. De drie uit Ned. Indië gebannen roode op ruiers hebben volgens Het Volk een soort van „verklaring" opgesteld of liever.... ge- teekend, want het stuk is zoo goed als zeker voor hen opgesteld. Immers: het is een stuk, waarin ze al hun vroeger revolutionair gedoe verloochenen, zeggen dat ze het „zoo erg niet gemeend" hebben, verklaren dat ze er niet aan hebben gedacht om in Indië revolutie te maken, en zoo al meer. Blijkbaar is dit stuk door hen onderteekend moeten worden om de positie van de SD.A.P. te redden, welke vooral na de bsliste houding van den heer van Kol, die met de lawaai- en oproermakers niets te maken wilde hebben, ernstig gecompromit teerd was. Vci'dronken. Toen. Zaterdagnacht om streeks 1 uur de motorboot „Eendracht III" op de Maas bjj Rotterdam voer ter hoogte van het veersteiger Heen en Weer, aan de Park kade, sloeg plotseling door de deining een man over boord. De ongelukkige passagier ver dween in de diepte en verdronk. Volgens me depassagiers moet de drenkeling een zekere N. zijn, stoker op het in Maashaven liggende ss. „Sir Ernest Cassel." Uit de ringvaart van den polder Heer Hugowaard is in de nabijheid van de Oude Niedorper brug opgedregd het lijk van een vierjarig knaapje. Inbraak in een gevangenisGisterennacht is ingebroken in een loods van het Rijksopvoe dingsgesticht aan de Gevangenlaan te Leiden. Verschillende voorwerpen zijn ontvreemd. HALFWEG. ErgerRjk. Een zwerver, die zich met be hulp van twee krukken voortbewoog had Za terdagavond zoodanig aan Baeehus geof ferd, dat hij nabij het Kerkplein op de straat zat. Het publiek, dat hem wilde helpen, dreigde hij met zijn krukken. Ten laatste heeft men hem naar de politie geleid, waar hem vrij logies werd verstrekt. Men zou beter doen aan dezulken geen aal moes te verstrekken, daar het gebedelde geld spoedig weer aan sterken drank wordt ber Bteed. SANTPOORT. Aanbesteding. Zaterdag is alhier aanbesteed de levering van 8.080.00 k.g. vlamkolen, 840.000 k.g. knabbelcokes en 70.000 k.g. gascokes 1 April 191431 Maart 1015 voor het gesticht Meerenberg. Inschrijver: vlamkolen, P. H. Hoos en Zn., Rotterdam, nootjes 8 117.70. Staatsmijnen 104.20; Staatsmijnen Heerlen (Limb.) 104.20; F. W. v. d. Kolk, Amsterdam, 08.00; Gebr. Hencke id., 97.75; F. Perqnin, Haarlem, 97.50. K. T. Caron, Leiden, 95. Knabbelcokes, F. W. v. d. Kolk, 164.50, Gebr. Henck©, 154.25 F. Perquin, 154. K. T. Caron, 152.55Gascokes, H. A. Bürman, Amsterdam, 128.60, Gasfabriek Heemstede, 117.80; Gebr. Hencke, 109.90; F. Perquin, 106. BEVERWIJK. Recht en Plicht. Gisterenavond hield de R. K. Kiesvereeniging „Recht en Plicht" een drukbezochte vergadering. Na voorlezing der notulen werden de aftredende bestuursleden, de Heeren van *t Hoff en Bisschop met groote meerderheid herkozen, terwijl in de plaats van wijlen den heer P. Langendijk werd gekozen de heer J. Ap- pel. Alle gekozenen nemen hun benoeming aan behalve de heer Bisschop, die dit in beraad wenscht te houden. Door den penningmeester, den heer E. Tromp, werd rekening en verantwoording uit gebracht over het afgeloopen jaar. Tegenover een ontvangst van f 146.03 stond een totaal uitgaaf van 67.77, zoodat een batig saldo van f 78,26 to boeken valt. Besloten werd aan de KL S. A. als feest- gave l_ö»— toe te senten. De voorzitter, Ide heer Bisschop, brengt hierna in herinnering, dat in Mei a.s. het 25-jarig bestaan van Recht en Plicht wordt herdacht en meent, dat er reden is, om dit feest niet onopgemerkt te doen voorbijgaan. Hij zet de geschiedenis der vereeniging en de be teekenis, die zij langzamerhand heeft gekregen in breede trokken uiteen en slet daarom voor u de maand Mei een feestverga- dering te beleggen, waarin een spr. zal op treden en die ook op andere wijze tot een ware feestvergadering gemaakt zal worden. Hierna volgde het hoofdpunt van de agen da: het stellen van een candidaat voor den gemeenteraad. De voorzitter leidt de bespre kingen hierover in met een© herinnering aan het overlijden van den heer Sluiter, waardoor een zetel der vrijzinnigen vacant kwam. Na de felle campagne van dezen zomer meent het bestuur evenwel dezen zetel niet over te mogen latten aan de vrijzinnigen, doch de meerderheid jjam het bestuur wil evenmin een Kath. candidaat stellen. Nu is de Chr. Hist, partij reeds in den Raad vertegenwoor digd, doch niet de anti-rev., waarom men dan ook aanvankelijk van plan was een anti- rev. te stellen. Het Bestuur is er echter niet in geslaagd een oandidaat van die partij te vinden, die zich beschikbaar stelde, waar om men zich gewend heeft tot den Chr. Hist, heer Rijsdorp, die bereid was een can- didaituur te aanvaarden. Waar nu onze Kath., Raadsfractie reeds sterk genoeg is, en de" vrees niet ongegrond is, dat tengevolge van de groote uitbreiding van fabriekspersoneel ook in Beverwijk nauwe aaneensluiting der Rechtsche partijen noodig is, beveelt het de oondidatuur Rijsdorp sterk aan. De heer Eijking ral den heer Rijsdorp voor wien hij veel sympathie heeft, zeker stem men, als hij door R. en PI. wordt gesteld, doch wenscht te vernemen, of ook een Ka tholiek is aangezocht. De voorzitter ant woordt hierop ontkennen, daar het bestuur heeft gemeend, geen Kath. candidaat bloot te moeten stollen stellen aan een échec, dat hij zeker lijden zou, wanneer hij tegenover den candidaat der Anti-rev. en Ohr. Hist, kwam te staan. De heer Eijking bepleit hierop de wensche- lijkheid om met een werkman-candidaat uit te komen. De voorzitter antwoordt hierop, dat de eer ste opzet was, een anti-rev. werkman uit te noodigen, doch ook de heer Rijsdorp is ondergeschikt. En waar de heer Eijking voor twee-jaar zijn oandidaat er door heeft ge kregen in Recht en Plicht, begrijpt d© voor zitter niet, dat de heer Eijking nog kan kla gen, dat. hij alleen staat In den Raad. De heer Yessies merkt op, dat het er weinig toe doet, of we een Kath. hebben of niet: de baantjes worden toch aan niet-Roomechen gegeven. De voorzitter bestrijdt dit, daar In deze baantjes wordt voorzien door B. en W. De heer Eijking deelt hierop mede, dait de mogelijkheid bestaat, dat hij het volgend jaar zijn mandaat als Raadslid neerlegt en hoopt dan zijn plaats door een werkman ingenomen te zjen, maar meent, dat de heer Moens on mogelijk zooveel stemmen kon gekregen heb ben buiten Recht en Plicht om dan als can didaat van Bi. en Pl„ zooals de voorzitter lieefb medegedeeld. De voorzitter zet dit nader uiteen en ver klaart niets tegen een werkmanscandidaat te hebben. Hierop ontspuit zich een discussie over de toestanden en loonen aan de gasfabriek. Ten slotte stelt de heer Eijking naast den heer Rijsdorp den heer Robrecht. Bij stem ming behaalt de heer Rijsdorp 58 en de heer Robrecht 12 stemmen, zoodat de heer Rijsdorp oandidaat is van Recht en Plicht. De voorzitter wenscht de vereeniging geluk met deze keuze, hoopt dat allen mede zullen wer ken om de verkiezing van cjpa heer Rijsdorp te bevorderen en neemt onder luid applaus der vergadering zijn herbenoeming als voor zitter aan. De heer Eijking feliciteert het bestuur met zijn candidaat, maar ziet in do gehouden stemming een wenk om ook voortaan slechte automatisch" raadslid te zijn. Bij de rondvraag wordt de oandidatuur Rijs dorp nog eens warm aanbevolen door een tweetal leden, waarna de voorzitter onder dank voor de opkomsb met gebed de vergade ring sloot. CA8TRICUM. Propagandaclub. Vrijdag LI. Meld de R. K. Prop. club Petrus Oanisius, hare maandeHjksche vergadering De secretaris bracht een duidelijk verslag uit van de beide vorige vergaderingen waaronder ook de feestvergadering ^behoorde, welke uitstekend geslaagd bleek te zijn. De nu ook talrijke opkomst der leden bewijst trouwens wel dat ééns in 't jaar een feestavond voor geheel de vereeniging een oorzaak van grooten bloei geworden is. Zoo bracht het ijverig zorgen der leden voor 't oud-papier in een paar maanden tijd de aardige som op van meer dan 35.werd voor 't eerst door enkele leden het oudpapier naar de Wormer gebracht, in een woord schijn bij alle leden meer ijver en zorg voor den bloei der club ontstaan te zijn. Ook deze vergadering was wederom zeer vruchtbaar. Zoo werd onder meer besloten dat binnenkort eene actie op tonw gezet zal wor den ter verspreiding van „De Roskam" tc. De Geestel. Adv. behandelde het laatste deel der Encycliek „Rerum Novarum" en zette nog een: goed uiteen waarom Paus Leo XIII z.g. het vereenigingsleven zoozeer heeft aanbevolen. En het laatste niet het minst kap. v. Santé, mede aanwezig, beloofde de volgende vergadering eene lezing. Applaus beloonde hem. HILLEGOM. Wielrijders opgepast. Zaterdagavond Is uit den gang van een café in de Hoofdstraat alhier een nieuw rijwiel ontvreemddit is het achtste in ruim twee maanden tijd! Aanvankelijk wa ren het de buitenwijken die een geschikt ter rein bleken te zijn om bewerkt te worden, doch nu komen de dieven in het centrum van het dorp! „Sint Franciscus van Assisië. Alhier is Zater dag na een korte uiteenzetting door den Bonds voorzitter, den heer A. A. v. Hamersveld om trent doel en nut van bovenstaande vereeni ging, eene afdeeling Hillegom van den Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkel bedienden opgericht. Het bestuur, bestaat uit de lieeren A. Joeker, voorz., O. x,angelaan, secretaris, W. R. van Dam, penningmeester. Zoo is Hillegom weder eene mooie, Roomsche vereeniging rijker geworden. Bravo 1 NOORD WIJKERHOUT. Een geschenk van de koningin. Aan den on- gelukkigen koopman A. Meijer, wonende in de Zilk is door H. M. de Koningin 40 geschon ken'als bijdrage in de kosten van een aankoop eener ponny. Hulp en zorg. Gisteravond vergaderde in café „Het Wapen van Noordwijkerliout" de ziekte verzekering „Hulp en Zorg." De voorzitter heet allen welkom en wenscht den leden dit jaar veel voorspoed toe. De penningmeester doet rekening en verant woording over het eerste kwaitaal 1914. De in komsten bedroegen 126.84, de uitgaven 89.73. Het batigf saldo alzoo 37.11. De totale inkomsten over 1913 bedroegen 645.84, de uitgaven 270.30. Het batig saldo dus 274.04. Het batig saldo van 1912 was groot 240.20%. Thans is er dus in kas 621.24^4. Hierbij komt nog eene rente van 10.42, zoodat de vereeniging thans een buit j heeft van 531.00>4, waarvan op de Raiffei- senbank geplaatst 517.45. Rekening en bescheiden worden nagezien en in orde bevonden. Hierna is aan de orde her ziening van het reglement. Behoudens een paar wijzingen worden de artikelen van het reglement opnieuw vastge steld. Eenige artikelen worden er nog aan toe gevoegd. Zoo zal dit fonds zich niet kunnen vereenigingen met een of andere instelling, wanneer er 1 lid nog tegen is. Wanneer de Las 800 inhoudt zal de uitkee. ring worden 7 inplaats van 8 per week. Tot voorzitter werdt herkozen J. Heems kerk Pz., tot commissaris M. Butot. Op voorstel van den voorzitter wordt beslo ten den secretaris eene gratificatie van 0 te geven voor schrijfwerk. Tien nieuwe leden wor den aangenomen. HAARLEMMERMEER. De post te water. De hulppostbode L. aan het hulppostkantoor te Vijfhuizen geraakte den eereten dag dat hij dienst deed, met ziju rijwiel, brieventasch enz. te water. Hij was weer spoedig op het droge, doch de corres pondentie die hij hij zich had ter bezorging, onderging een waterdoop, waarvan zeei* ze ker de laet wel zal zijn ondervonden. Geiten-premiekeuringen. Door de vier in deze gemeente bestaande ge i t en f oik ver een i- gingen znllen op verschillende tijdstippen in dezen zomer premiekeuringen worden geor ganiseerd voor oude en jonge geiten van leden. Dezen znllen moeten zijn van gekruist Saanenras, wit en ongehoornd. De vier vereenigingen znllen onderling overleg plegen, opdat de keuringen naar een zelfden maatstaf znllen worden gehouden. ZAANDAM. Brand aan de haven. Men schrijft ons: Eindelijk brak de lang verwachtte brand uit. Wij zijn nu reeds van af 1 Januari 3.1. in het bezit van een prach tig georganiseerde brandweer, wij hebben groote spuiten met paarden bespannen; wij hebben kleinere motorspuiten, welke gewoon getrokken moeten worden door mannen wat een beelen tóer is als men de spuit, die gestationeerd is op het Kalf, heel naar de Nieuwe Haven moet trekken, want dan mo- ben 'twel hardloopers van beroep zijn en dan komen zij beik-af bij den brand, als die ge heel gebluscbt is. Verscheidene malen hoorde ik als ik voorbij een brandspnithuisje ging, de motor puffen om te probeeren of alles nog goed liep alles liep praebtig, en nu wilde er maar geen brand komen. Maar nu, Zaterdagmiddag om half vijf, ging de brandklok! Dat was een consterna tie: er werd gehold en gedraafd. De nieuwe commandeurs, in het volle besef van hun waardigheid, spoedden zich naar de haven waar de brand was uitgebroken. Ik zag een rijdende motorspuit voorbijgaan; de motor drijver sond achter-op, bleek van ontroering hield hij de kruk van den motor vast, ter wijl hij zichzelf angstig afvroeg: „als de mo tor het nu aanstonds maar doet!" Enfin.... al de spuiten deden het best! Maar.bet hnis waar de brand ontstaan was, brandde geheel af! Het was de groentenwinkel van S. Kwast, het eerste huis in het nieuwe stads gedeelte aan de haven, beter bekend onder den naajn: het-Roode Dorp. Het belendende peroeel, bewoond door H. Tel, waar een krui denierswinkel in gevestigd was, kreeg lichte brandschade, maar alles is door het water bedorven. Binnen een klein uurtje was alles afgeloopen. Wij, Zaandammers, kunnen voortaan ge rust slapen gaan, wij hebben een prachtig ingerichte brandweer, goed geschoold perso neel en de motors loopen best! tujts meermalen per «a® fin eenmaal p«r week ontvangen Burgemeester ©u Wethouders eene opgave van de resultaten van dit on derzoek. Het laatste bulletin luidde als volgt: calorie n. (Under waar-dei 16 Februari 1914 5083 (4567) 17 Februari 1914 5020 (4510) 18 Februari 1914 4982 (4496) 19 Februari 1914 5013 (4509) 20 Februari 1914 5090 (4574) 21 Februari 1914 5084 (4580) Hoewel gewoonlijk en gemakshalve niet dt bovenwaarde gerekend wordt, komt het voor namelijk op de onderwaarde aan. Voor ieder deskundige is dit een bekende waarheid. Nu Kan het zijn dat een gas eene hoog© bovenwaarde en eone lage onderwaarde heeft, maar het omgekeerde is ook mogelijk en op technische gronden gemakkelijk te bewijzen. Dit laatste is nu het geval met het Haur- Iemsche gas. Om zulks aan te toonen liet ik door onzen, scheikundige aa"u eene andera gasiaoriek en wel die te Heemstede, met welwdleude mede werking van mijn collega aldaar, de calo rische waarde van het gas bepalen en ook met dat onderzochte gas een liter water ko ken en de hoeveelheid verbruikte gas meten. Tozelfder tijd geschiedde zulks te Haarlem. Het resultaat was als volgt: Heemstede. Gevonden bovenwaarde.5120 caloriën. onderwaarde.4466 Voor het verwarmen van 1 liter water van 18 gr. Celsius tot 100 gr. C. is verbruikt 31,7 liter gas. Haarlem. Gevonden bovenwaarde.4992 caloriën onderwaarde4469 Voor het verwarmen van 1 liter water van 18 gr. Celsius tót 100 gr. C. is verbruik: 31.8 liter gas. Het resultaat is dus practisch hetzelfde Zulks komt ook overeen met de resultaten verkregen bij de lezingen van Mevrouw Kovfi Claasesz te Heemstede gehouden, waar vooi de spijsbereiding een uitgaaf van vijf cem werd berekend. Allen die dergelijke lezingen te Haarlem bijwoonden, zullen zich herinneren, dat ooi daar voor het bereiden van een maaltijd vooj vijf a zes personen, nooit meer dan vooi vijf cent aan gas werd verbruikt. Dus ook hierin volkomen gelijkwaardigheid, Men kan dus gerust zijn. Gasverbruikers die van de voorlichting vaii het gasbureau Kruisstraat. 45 gebruik maak ten, hebben ondervonden, dat klachten over gas steeds toit fouten aan toestellen of lei dingen terug te brengen zijn en gaarne voeg ik. hierbij den wensch, dat de gas verbruikers meer en meen* van onzen inlichtingendienst gebruik zullen gaan maken. Allen die zich over hunne verlichting be klagen, raad ik aan eens een blik te slaan op de goecl verzorgde openbare verlichting, waardoor zij tot de overtuiging kunnen ko men, dat, ook het licht in hunne woning de zelfde eigenschappen kan bezitten als die daarbuiten. Wat met ons gas te bereiken is blijkt ook uit het effect onzer persgaslampen op de Ged, .Oude Gracht. Met dank voor de plaatsruimte, Hoogachtend, De Directeur van het Gern.-gasbedrijf, J. BLOM, Szn. APPOLLO THEATER BARTEL JORISSTRAAT. Geachte Redactie, Naar aanleiding van het ingezonden stukje in uw blad van eergisteren, verzoeken wij be leefd het navolgende te plaatsen: Het is opmerkelijk, dat de heer V. H. die slch een trouw bezoeker van ons theater noemt ook steeds een late bezoeker is, en zich dan beklaagt dat hij niet het geheele programma ziet. Wanneer hij zich zóó voor ons interesseert, dat hij ons zelfs met zijn raad ten dienste staat, dan zouden wij hem toch ook in overweging willen geven, eens wat vroegr te komen es het geheele programma te zien. Hij zou dan tevens kunnen zien, dat wij in d® week, niet één maar zelfs twee hoofdnummer! geven, en wellicht eene andere opinie over het geen vertoond wordt krijgen. Wij bemerken des geachten inzender verder dat nog geene enkel® Bioscoop-directie een maatregel als door hen? voorgesteld heeft ingevoerd, en wij daarom voorloopig dien raad nog niet zullen opvolgen. Het is steeds het streven der directie get weest de geachte bezoekers een uitgezocht pro gramma te geven, en dat dit gewaardeerd wordt bewijst het drukke bezoek waarin oni theater zioh mag verheugen. Hoogachtend, Mij. APOLLO-THEATER, Voor den inhond dezer Rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst o! niet geplaatst, wordt den inzenders de eopie niet teruggegeven. ONS HAARLEMSCHE GAS. In verband met uitlatingen van leden van den Gemeenteraad van Bloomendaal in de openbare vergadering van det Oo-llege ovsfc dehoedanigheid van het gas uit de Haar lemsche gasfabriek, (reken ik mij verplicht tegenover de Haarlemsche gasverbruikers, het volgende mede te deelen. Op den voorgrond stel ik, dat voor leder belangstellende in of buiten de gemeente, het laboratorium van het gasbedrijf ter be schikking staat om daar de qualiteit van het gas te onderzoeken. Het gas in Haarlem wordt zoo nauwkeurig mogelijk, in overeenstemming met dat van alle groote steden, op 5000 caloriën boven waarde gehouden. Dez© waarde is ook in de overeenkomst inzake gaslevering aan de gemeente Velsen opgenomen. In de drie jaren van gaslevering aan Veleen is uit deze Gemeente nog geen enkele klacht over de hoedanigheid van het Haarlemsche gas ontvangen. De waarnemingen geschieden dagelijks, dik- Geaohte Redactie, In uw nummer van 21 Febr. komt een stukj® voor onder den titel van „De aap uit den mouw", waarin u een uitdrukking bespreekt, die in een der propagandageschriften voor Plaatselijke Keuze voorkomt. In deze uitlating wordt de houding der R. K. ten opzichte van het petitionnement in een min gunstig dag licht geplaatst. Het moderamen der commissie voor het Volkspetitionnement stelt er prijs op te vet' klaren, dat het deze uitlating ten zeerste be treurt. Van het begin af is opgemerkt, dat alle propagandageschriften blijven voor verant woording van schrijvers en uitgevers. Dit geldt ook van het bedoelde geschrift. Waar echtel de Commissie van de zijde van Sobriëtas niet anders dan de meest loyale behandeling heeft ondervonden, doet het ons leed, dat bedoelde uitspraak aan onze aandacht is ontgaan. Uwe opmerking dat „weer eens een keet temeer is aangetoond, aan hoe fijn gezelschap onze katholieke drankbestrijders toch nog maat. ternauwernood is ontsnapt," is zeer scherp er beleedigend, ook voor uw eigen geloofsgenoot ten uit Sobriëtas, die op zeer vriendelijke wijzf afscheid namen van dat gezelschap en op an» dere wijz© de samenwerking in de beste hart monie voortzetten. Hoogachtend Namens het moderamen P. P. K. J. VAN DORP1, i Secr.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2