Vragen bus. Landbouw en Visscherij, Posterijen en Telegrafie. Sport en Wedstrijden Letteren en Kunst. belas lingverzwaring daarmede niet ernstig re kening moet worden gehouden. Wat de waardebepaling van onroerende goederen aangaat kon men zich van verschil lende zijden niet vereenigen met het voorstel van de regeering tot wijziging van de wet pp" de vermogens be lasting ten einde het on roerend goed naar de verkoopwaarde te doen aangeven. De bezwaren betroffen in de eerste plaats de nadeelige positie waarin tengevolge van deze wijziging het onroerend goed tegen over het roerend vermogen wordt geplaatst terwijl men voorts de uitvoerbaarheid van den voorgestelden maatregel sterk in twijfel trok en vreesde dat deze tot groote kosten zou leiden, niet door de voordoelen opgewo gen. Verschillende leden drongen op terugno ming der wijziging aan. Enkele hunner ver klaarden thans reeds aan het wetsontwerp slechts hnne stem te zuilen geven, als het op het hier bespreken punt in den oorspron- kelijken vorm wordt hersteld. Mat het uitbreiden vs.i den belastingplicht tot stichtingen, die een beroep of bedrijf uitoefenen, kou men zich vrij algemeen ver eenigen, al rees de vraag of deze wijziging voldoende gemotiveerd is. Verscheidene leden kouden zich uiet ver eenigen met de in art. 81 aangebrachte wij ziging, waardcoi" de gunstige bepaling jpn aanzien van den zoogenaamden kinderaftrek wordt beperkt tot belastbare inkomens van len hoogste f 5000. Verder waren er leden die geen reden za gen waarvoor op stichtingen tot het geven van onderwijs, welke winst afwerpen, de wet niet van toepassing zoude zijn. Eenige leden, stelden voorts prijs op een verzekering van den minister dat spaarbanken buiten dc toepassing der wet blijven. Men wenschte voorts eene aanvulling waar door een einde kan worden gemaakt aan eene onbillijkheid welke zich reeds lang doet ge voelen en welke wordt verergerd nu het ta rief der belasting aanzienlijk wordt verhoogd. Men doelde op de belastingheffing van naam- Looze vennootschappen, waarvan de aandeelen uitsluitend in handen zijn van publiekrech telijke lichamen en die uitsluitend zijn op gericht ten dienste van inrichtingen van al gemeen nut, als waterleidingen, electrisehe eentralen e. d. Nu de boete bij navordering in het ontwerp is opgenomen, kwam het maximum der be dreigde geldboete van drie duizend gulden sommigen leden zeer hoog voor. Anderen merkten hiertegenover op, dat de verhooging bij navordering niet als „straf' bedoeld is en ook geheven wordt bij onopzettelijk on juiste aangifte. Zij konden niet inzien, dat het vruchtge bruik aan de Vermogensbelasting, omdat zij eene aanvullingsbelasting wordt, moet wor den onttrokken. V r. Ik heb een kanarie, die zich geheel kaal pikt Wat is hieraan te doen. Ik heb het beest al rauwe reuzel gegeven, maar het helpt niet intw. Probeer het diertje afwisseling te geven, door het te laten snoepen b.v. Leg eenige korreltjes suiker ter weerszijde van het zitstokje en in het zaadbakje. V r. Heeft een verhuurder van huizen het recht om een huis dat voor een vaste week- huur is gehuurd in eens te verhoogen? Antw. Als er geen contract is wel. Maar de verhuurder moet vooraf behoorlijk waar schuwen. V r. Hoe moet ik de kale plekken op den huid van mijn hond behandelen? Antw. Als de plekken niet branderig zijn, maar een normale huidkleur hebben, kunt u ze eiken dag tweemaal wasschen in een oplossing van twee lepels keukenzout in een halven liter water (liefst regenwater). V r. Kunt u mij zeggen, waarom een brief je van 10 gld. muntbiljet en de andere brief jes bankbiljetten heeten. Weet u ook het verechil tusschen zelfpro jectie en bilocatie van een persoon. Of is het hetzelfde? Antw.: Muntbiljetten bestaan niet meer, zooals u weten zult. Bankbiljetten zijn uitge geven door de Ned. Bank; muntbiljetten wa ren uitgegeven door het Rijk. Onder bilocatie, verstaat men het feit dat één persoon op meerdere plaatsen tegelijk tegenwoordig is, zooals men wel leest in de levens der Heiligen b.v. Wat onder den spiritistischen term zelfprojectie precies ver staan wordt, durven wij niet met zekerheid zeggen. V r. Hoe komt de Johan Van Vlietstraat aan zoo hooge huisnummers, alle boven 70. De straat kan nimmer langer zijn geweest en kan ook nooit langer worden dan zij nu is. Aan de eene zijde is zij begrensd door „Toen kwam mijn verloofde, de heer Egon Willifred „Ik verbied u, dat jongmenseh als uw ver loofde te betitelen," viel de barones haar scherp in de rede. „Dat jongmenseh is mijn verloofde en ik zal hem altijd trouw blijven," zeide Irma met trillende stem, „en bovendien," ging zij voort, „begrijp ik niet waarom ik mij zou moeten schamen over menschen, die wel min der in stand zijn dan u, mevrouw moeder, maar die mij meer liefde liefde en hartelijk heid hebben bewezen dan mijn eigen moe der." De graaf begon dit tooneel te hinderen, en hij zocht een uitvlucht, waardoor hij gele genheid vond zich terug te trekken. Irma stond in hare volle lengte fier voor ha re moeder en wachtte met trotseerenden blik op het antwoord dat hare moeder op dit scherp verwijt zoude geven. Een oogenblik zat de barones onbewegelijk in haren stoel en staarde hare dochter aan, die zulk een taal tegen hare moeder durfde voeren. „Ondankbaar schepsel!" riep eindelijk de barones in de diepste verontwaardiging, „is dat het loon daarvoor, dat we je hebben ont rukt aan een ellendig sfeer en verheven tot een hoogte, waarop slechts de edelste der menschen staan? Waarlijk, wij hadden heter gedaan, je daar te laten, waar eenmaal het toeval je slingerde en waarin je, zonder be sef voor wat grootsch en edel is, ook eigen lijk past." Na dit gezegd te hebben, verliet de baro nes het vertrek, zonder een antwoord af te wachten. Irma bleef een poos eorakeloos staan. den spoorweg en aan de andere zijde door den Kinderhuissingel. Antw.: Men deelt ons mode dat het ge deelte straat, dat nu Johan van Vlietstraat heet, oorspronkelijk de huisnummers droeg van de Duivenvoordestraat. Men heeft deze straat dus doorgenummerd. Later werd van die straat den naam van Johan van Vliet straat gegeven. De huisnummers liet men op verzoek, zooals zij waren. .Vr. Kunt u ook zeggen of het juist, is: Ten le dat de tijd van opkomst der lichting 1908, 8e Pionier Compagnie Reg. Genietroe pen bepaald is van 16 Juni tot 26 Juni en ten 2e of de opkomst is op fort Renauwi of Rij nauw. Terwijl we zoo mogelijk gaarne vernamen welk 't naaste station of de naaste tramhalte is vanaf Haarlem? Antw. Uw compagnie komt inderdaad op van 16 Juni tot 26 Juni op 't fort bij Rij- nauwen. Het best doet u met tot Utrecht te sporen. V r. Ik heb gediend bij de infanterie, in het jaar 1900 en ben met de staking van 1903 onder de wapens geroepen. In 1905 ben ik afgekeurd, wegens verlies van een arm, in dienst der H. S. M. Ik ben de oudsta van drie broers, de tweede had broeder- dienst, hoe staat het nu met mijn jongsten broer. Is die ook vrij? Antw.: Uw jongste broeder is vrij, mits hij tijdig opgeeft dat hij broederdienst heeft. Vr.: Den laatsten tijd hoort men niet gun stig spreken over Loterijen, waaronder ook genoemd wordt De Eerste Ned. Mij. tot ver zekering van Rieico in Loterijen te 's Graven- hage. „Lotisico". Zoudt U mij hierover eenige inlichtingen kunnen verschaffen? Antw: „Lotisico" hoort bij de maatschappij en tegen welke 'n vervolging is ingesteld. De soliditeit dezer maatschappij heeft er niet mee te maken voor 't oogenblik: het gaat nu alleen over het al- of niet-geoorloofde van 't loterij bedrijf. Wat uw andere vraag betreft doet u het best zich tot een effectenhande laar te wenden. Voor zoover wij kunnen na gaan zijn de nummers nog niet uitgeloot. Vr. Mijn schoonmoeder had December 1913 den leeftijd van 70 jaar bereikt. We zijn toen naar een daartoebevoegde commissie ge gaan teneinde de ouderdomsrente te verkrij gen. Deze commissie heeft opgenomen dat ze gedurende drie jaar (156 weken) één maal per Week tegen een loon van f 0.75 per keer (wat wel degelijk is uitbetaald) voor haar dochter, de wasch heeft gedaan. Dc commissie heeft het verzoek met de noodige toelichtingen opgestuurd naar Leiden alwaar eveneens een college is gevestigd en deze heeft daarover goedgunstig beschikt. Een schrijven van. clit lichaam ontvangen hield in dat ze de aanvragen had opge stuurd naar Amsterdam. Tot onze groote verwondering ontvingen we hedenmorgen een aangeteekend schrij ven van de hoofdcommissie uit Amsterdam, waarin afwijzend bp het verzoek werd be schikt. Uit een en ander zal u blijken; dat we ons terecht verwonderen, daar toch de com missie in Leiden het verzoek had aangenomen en de heeren aan het Gemeentehuis hier van Hillegom het begeleidend schrijven met den aanvraag geheel ten voordeele van de aan vraagster hadden ingericht. Raad U ons aan een aanvraag naar de Commissie in den Haag te zenden, en vermoed U dat deze reclame voordeelig zal werken? Indien niet, tot wien kunnen we ons dan met succes wenden? Mij dunkt alle vereisehten, die de wet vor dert zijn toch aanwezig. Antw.; Wendt u tot den tusschenper soon, die uw aanvraag heeft behandeld. Deze zal u wel zeggen bij welken Raad van be roep u in hooger beroep kunt gaan van de uitspraak der Rijksverzekeringsbank. Ook wil hij wellicht wel het request voor u in orde maken. Vr. Binnen hoeveel tijd moet aangifte ge daan zijn van een geboorte? Antw.: Geboorte-aangifte moet worden ge daan uiterlijk op den derden dag na dien der geboorte, Zon- en feestdagen medegerekend. Vr. Bestaat er recht op schadevergoeding als op huwelijksaangifte geen huwelijk volgt? Antw.: Wanneer na de huwelijksafkondi ging bruid of bruidegom weigert te trouwen dan bestaat aanspraak op vergoeding van kosten, schaden en renten, wegens de wer kelijke verliezen, welke jde eene partij dobr de weigering der andere, in hare goederen mocht hebben geleden, zonder dat daarbij eenige- winstderving zal kunnen in aanmer king komen. De vordering moet worden in gesteld binnen 18 maanden na de eerste af kondiging. .Vr. Wanneer is men meerderjarig? Antw.: Meerderjarig zijn zij, die minstens 21 jaar zijn en bovendien zij, die vroeger getróuwd zijn. „Hoe," zeide zij tot zich zelve, „men had beter gedaan, mij te laten waar ik was!.... Waarachtig.ook ik ben van datzelfde ge voelenIk was omringd door brave men schendie van mij hieldendie ik we- derkeerig liefhaden hierhier.... in de hoogste kringen der samenleving.... hoor ik niet andere dan smalen op hen, die mij goed bewezen." Irma stond bij 't raam; peinzend staarde zij naar buiten in de heldere vroolijke lucht; te genover haar streek een zacht windje door de takken van eeuwenoude hoornen, en woei haar als het ware een groet tegen uit het verre woud. „Mtfhr, wat scheelt mij toch?" zeide zij ein delijk uit haar gepeins opschrikkend. „Waar om blijf ik nog hier, daar zelfs mijn moeder mij zegt, dat ik in het bosch beter op mijn plaats hen? Ik mag daar terugkomen!" voeg de zij er eensklaps luid hij en richtte zicli fier uit hare ineengedoken houding op. In het volgende oogenblik kwam er. een eigen aardige bedrijvigheid over haar. Zij legde het sierlijke huisgewaad, dat zij droeg, af, en haalde haar veel eenvoudiger Zondagsche ja pon van voorheen te voorschijn. Zij ontdeed zich van hare sieraden: oorringen, broche, armband en horloge; het zilveren kruis even wel, dat haar vader haar eens had geschon ken, toen hij nog meende, dat zij een arm koorddanserskind kas, nam zij nit de com mode. Zij wierp er een liefdevollen, glinste- renden blik op; zij dabht aan haar vader!.... „Per crucem ad lucem" las zij peinzend en vroeg zich af: ga ik nu naar het licht? ter wijl zij het zijden koord om haar hals slin gerde, waaraan het kruis bevestigd was. Haar Vr. Wat verstaat men onder beperkte hand lichting? Antw.: De Kantonrechter kan beperkte handlichting verleenen aan hen, die 18 jaar zijn. Dan worden door den Kantonrechter alleen bepaalde réchten van meerderjarigheid toegekend, b.v. het drijven van koopman schap. In andere zaken blijft die persoon dan minderjarig. De Hooge Raad kan iemand, die 20 jaar oud is, in alles meerderjarig verkla ren, behoudens huwelijkstoestemming. Vr. Hoe oud moet men zijn om te trou wen volgens de Ned. wet? Antw.: Een man moet minstens 18, de vrouw 16 jaar oud zijn'. Vr. Kunt u mij ook zeggen, waar men zich moet vervoegen om lid te kunnen wor den van de tooneelvereeniging „Alberdingh Thijm" en of er eenige kans bestaat voor iemand beneden 18 jaar? Antw.: Wendt u tot den heer G. Nielen, Zijlstraat 43. Vr. Eenigen tijd geleden las ik in uw blad, dat in Amsterdam een weekblad voor Heere u-mode-artikelen werd uitgegeven. Weet u ook of hier in Haarlem losse nummers ver krijgbaar zijn, waar en tegen welken prijs? Antw.: .Vraag aan uwen boekhandelaar of hij in het bezit is van losse nummers. Zoo niet, dan zal hij er wel voor u willen aanvragen, en u tevens omtrent den prijs inlichten. Vr. Mijn kippen worden geregeld gevoerd met gemengd voer. In de ederen zit echter bloed. Wat ia daaraan te doen? Antw.: Geef uw kippen des morgens oeh- tendvoer en voer ze niet uitsluitend met gemengd voer. Strooi in de kippenloop kalk. Een onzer lezers deelt ons omtrent de „praktijken" van mej. Wollring te Amster dam mede dat de oommissie van onderzoek die over deze z.g. „woekerkwestie" uitspraak heeft gedaan, niet een socialistische com missie was. Wat we bij dezen gaarne hier melden. Wij hebben reeds geantwoord dat de com missie in de bedoelde practijken geen eigen lijken woeker had bevonden, doch voor, 't overige deze manier van doen toch niet aan bevelenswaardig vond. MUZIEKCONCOURS TE HOORN. Door de Harmonie te Hoorn zal op 31 Mei en 1 Juni a.s. een nationaal concours worden gehouden, waaraan de volgende ver- eenigingen zullen deelnemen: Afdeeling uitmuntendheid (fanfare)„Stede lijk Muziekkorps" te Purmerend en „Oost- knoilendammer Kapel" te Oost-Knollendam. Eerste afdeeling (fanfare): „Winnufaet" te Den Helder en „Olympia's Fanfare" te Monni kendam. .Tweede afdeeling (fanfare): „Excelsior" te Oostzaan, „Wilhelmina" "te Jan Gijzenvaart, „Ons Genoegen" té Wijdénes, „Wilhelmina" te Ransdorp en „Texel's Fanfare" te Texel. Derde afdeeling (fanfare): „Larensche Har monie" te Laren, „Sluit Schiedam" te Edam, „Eensgezindheid" te Kwalijk, - „Hou en Trouw" te Durgerdam, „Soli Deo Gloria" te Driehuis, gem. .Velsen. Eerste afdeeling (harmonie)„Concordia" te Almelo, „Zantvoort's Harmonie" te Zant- voort, „Amsterdamsche Postharmonie" te Am sterdam en „Eensgezindheid" te Lisse. Tweede afdeeling (harmonie): „Beverwijk's Harmoniekapel" te Beverwijk en „Trou moet blycken" te Amsterdam. Derde afdeeling (harmanie)„Sempre Cres cendo" te Limmen, „Het Zuiden" te Amster dam en „Postharmonie" te Haarlem, Müziek- vereeniging „Ons Ideaal" (voorwaardelijk). De loting van de volgorde zal plaats heb ben op Zondag 15 Maart a.s„ 's middags 12 uur, in hotel „Bellevue" te Hoorn. MOND- EN KLAUWZEER. De directeur van den landbouw doet, in verband met enkele gevallen van mond- en klauwzeer, welke zich in den laatsten tijd hier te lande weder hebben voorgedaan, op nieuw een beroep op do medewerking van alle veehouders, ten einde vooral door tijdige toepassing van de bestrijdingsmaatregelen de ziekte, daar waar zij mocht optreden, zoo veel mogelijk te kunnen beperken. Het is daarvoor van het grootste belang, dat een ieder de verplichting, hem door de wet opgelegd, om, wanneer zich bij eon stuk vee verschijnselen van mond- en klauwzeer openbaren daarvan onmiddellijk kennis te ge ven aan den burgemeester der gemeente waar het'vee zich bevindt, stipt nakomt. Het verdient aanbeveling om ook van ge vallen van twijfelachtigen aard aangifte bij goed gevulde portemonnaie legde zij bij hare sieraden en haalde daarvoor uit een hoek een klein blikken doosje dat met een hang- slotje was voorzien, te voorschijn. Eenige thalers maakten den beseheiden inhoud daar van nit. Het was haar spaarpot uit de hout- veeterswoning. Ook bevonden zich nog daarin eenige zeer eenvoudige kleinoodiën, haar op feestdagen ten deel gevallen. Het geld zon voor de reis wel voldoende zijn. Dit doosje stak zij bij ziek en ging naar be neden, om hare moeder vaarwel te zeggen. Zij wilde tot baar vader terugkwam, haar oud huis opzoeken en daar bescherming vra gen voor het h«/lig gevoel van dankbaarheid, dat zij der houtvestersfamilie verschuldigd was. Gekleed om heen te gaan, wilde Irma hij hare moeder binnentreden. Zij vond de deur gesloten- Op het kloppen van Irma vroeg de barones, wie daar was. „Ik hen het, vronw moederl" antwoordde Irma. „Kom je om hij vergiffenis te vragen?" vroeg de barones koud en streng. „Neen," hernam Irma koppig, want ik hen mij geen onrecht bewust; ik wilde n alleen maar zeggen...." „Je hebt mij niets te zeggen," klonk daar binnen de stem koel en scherp en de deur bleef gesloten. Irma stond voor de deur en het speet haar eigenlijk, het ouderlijke huis in tweedracht te verlaten. Een liefderijk woord zou op dat oogenblik den weg gebaand hebben tot eens gezindheid. Dat woord werd echter niet ge sproken, en hevig verbitterd begaf Irma zich andermaal naar hare kamer, waar va eenige den burgemeester te doen, opdat door een deskundig onderzoek de aard der ziekte kan worden vastgesteld. Hij die deze onmiddellijke aangifte ver zuimt, stelt zich niet alleen bloot aan ver oordeeling tot het betalen eener boete, doch verliest bovendien ovreenkomstig de be-par lingen der wet elke aanspraak op vergoeding, indien zijn vee ten uitvoering der voorge schreven maatregelen moet worden onteigend en .afgemaakt'. LEVENSSTANDAARD. Het verslag Van de Woonplaatscommis sie, ingesteld door den directeur-generaal per posterijen en telegrafie, tot rangschikking van schikking vam de plaatsen in Nederland, waar post- en telegraafkantoren zijn gevestigd naar volgorde van den levensstandaard is samen gesteld volgens drieërlei rangschikking. De eerste houdt rekening met de verschillen de elementen als woningkosten, belasting, duurte van de levensmiddelen, kosten van onderwijs en van geneeskundige behandeling. Deze rangschikking is naar de kosten per jaar, aangenomen voor een gezin met 3 kin deren en een traktement van f 900. De tweede rangschikking heeft plaats gehad volgens drieërlei trakternentsgroot te, van f 700, f900 en f 1100. De derde is geschied zonder dat men het element „levensmiddelen" in aanmer king nam. Onderzocht werden 348 plaatsen, waarvan volgens de eerste rangschikking 'sGravenhage de duurste stad is. Volgens de tweede rangschikking is 'aGravenhage het eveneens voor de beide eerstgenoemde trak tementen. Amsterdam voor dat van f 1100. Bij de derde rangschikking is Amsterdam de duurste plaats. IHGEZÖ8I Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt den inzenders de copie uiet teruggegeven. „R, K. SCHOOLVEREENIGING ONZE MIJNSTREEK." De belangstelling in ons moeilijk, maar zichtbaar door God gezegend, werk blijft aan houden. Maar er is zóóveel noodigl Katho lieken helpt ons spoedig, opdat wij nog dit jaar tot drie katholieke jongen-scholen in hot Mijndistrict kunnen komen 1 Gisteren werd in alle kerken en openbare kapellen te Maastricht en Wijk gepreekt. In alle H.H. Missen zal zulks 15 Maart te Venlo (en vermoedelijk nog elders) geschie den. Met groote dankbaarheid maken wij ge wag van de milde bijdragen door H.H. D.D. de Bisschoppen van Haarlem en Breda, den Hoogerw. Vicaris Oapitularis van Roermond, de Hoogeerw. Vicarissen Gen. van Utrecht, 's Bosch en Breda geschonken. Uit alle rijen der Katholieke bevolking komt steun; van een vorstelijke gift als dezer dagen in „de Tijd" vermeld werd, tot eenige postzegels door de kleinen dezer wereld ons toegezon den. Aan allen hartelijk dank. Giften wor den (bij voorkeur) aangenomen door den koer J. Duponlfc te Heerlen, of door ondergeteekende Dr. VAN GILS, R. K. pr. Rolduo. TE "VEEL VOETBAL. In „Het Sportblad" lezen wij het volgende merkwaardige artikel: 't Klinkt eenigiszins eigenaardig om in een speciaal voetbalblad te schrijven over te veel voethal, maar het is inderdaad noodig dat op dit punt nog eens de bijzondere aandacht ge vestigd wordt. Verleden week lazen we in de „Nederlandsohe Sport" reeds een klacht van een roeier, die vertelde dat de roei vereenigin- gen tegenwoordig met de grootste moeite hoogstens één ploeg kunnen samenstellen om de eenvoudige reden, d^t het voetbal de lief hebbers van de roeisport nog verreweg het grootste gedeelte van het roeiseizoen in be- Blag houdt. Nu zou men hierop kunnen ant woorden, dat dit vrije verkiezing van de spelers is en dat de heeren, die willen roeien moeten uitscheiden. In theorie volkomen juist, er dan maar een maand eerder met voetballen maar in do pr act ijk onuitvoerbaar. Wat zou den de Westelijke voetballers wel zeggen .wanneer b>. eenige speler» van H. V, V. in Mei gingen roeien en daardoor niet meer voor H. V. V. zouden uitkomen, wat tenge volge kon hebben dat het Nederlandsche kam pioenschap in het Oosten belandde? 't Zou, en niet ten onrechte, een storrm van verontwaar- diging wekken. woorden op een blad papier echreef en dit bij hare sieraden op de tafel legde. Vijf mi nuten daarna had zij het huis verlaten. Het middagmaal ten huize der barones had in den regel tuflschen vijf en. zes uur plaats. Sedert evenwel de majoor ten strijde getrok ken wae, gebeurde het zeer dikwijls, dat me vrouw order gaf, voor baar op hare kamer te dekken. In dat geval dineerde dan Irma gewoonlijk ook op haar kamer. Toen ook dit maal de barones beval op hare kamer te dek ken, had men Irma reeds ettelijke uren niet meer gezien; het kamermeisje dat haar zocht, vond hare kamer ledig en min of meer in wanorde. Op hare tafel lagen hare sieraden op een hoop en daarnaast het briefje, dat de nieuwsgierige dienstbode natuurlijk terstond las. Het bevatte alleen deze regels: Ik bedank voor al het goede mij hier bewezen; maar het is mij onmogelijk lan ger nitingen van minachting aan te hoo- ren over eene familie, voor wien mijn hart de reinste liefde en een grenzelooze vereering -koestert. Irma. Het kamermeisje vouwde het papier dub bel, zooale het oorspronkelijk geweest was, legde het weder onder de glazen hrievendek- ker en begaf zich naar het bondoir der baro nes, om deze te melden, dat freule Irma ver dwenen was, en dat boven in haar kamer hare sieraden lagen met een toegevouwen hriefje. „En", vroeg de barones oogenschijnHjk be daard, „wat staat er in dat hriefje?" „Ik durf-de het niet lezen," gaf het kamer- De meeste voei.balautoriteiten scnijnen een- ter voetbal als de alleen zaligmakende sport: te beschouwen en de gevolgen daarvan zijn, dat men eigenlijk van half Augustus tot eind Juni of nog liever winter en zomer door, zou willen laten voetballen. Dat de andere spor ten, speciaal de zomersporten als cricket, roeien, athletiek en lawntennis hierdoor in het gedrang komen, schijnt men niet te wil len beseffen. De clubs, die verschillende sport- takken beoefenen, laten zich gewillig door den N. V. B. de les stellen en wanneer de N. V'. B„ b.v. op 31 Aug. al een voetbalwed strijd zou gaan vaststellen terwijl op dien dag voor dezelfde vereeniging nog een cricket wedstrijd is bepaald, dan aal de vereeniging in kwestie aan clen N. O. B.-secretaris schrijd ven dat haar veld door voetbal bezet is ca er geen oogenblik aan denken om aan den N. V. B. scriba te berichten dat zij niet kan voetballen, omdat er nog gecricket moet woer den. We weten wel, dat bij de meeste clubs voetbal, voor de dubbeltjes moet zorgen maar het is toch een droevig teeken, dat men zui- onzent zijn, hierdoor langzamerhand tracht to vere amateursporten als de zomersporten, ten vennoorden. Wo hoorden uit het hierboven aangehaalde ingezonden stuk reeds dat de roeisport kwijnt tengevolge van voetbal en we kunnen hieraan toevoegen dat ook cricket meer en meer door voetbal wordt bemoei lijkt. Wanneer dus de Voetbal Bond zelf niet inziet dat de voortdurende uitbreiding van zijn wedstrijdwezen op den duur de nekslag zal zijn voor de zomersporten dan ligt het op den weg van de andere sporten om door een gezamenlijke actie krachtig tegen den N. V. B. op te treden en dit lichaam er op te wij zen dat een beperking van zijn "wedstrijdwa zen noodzakelijk is. We willen niet dat menschen, die zoo dwaas ballen, dit verboden wordt maar wat we wel zijn om in Juni of Augustus nog te voet- willen is, dat de N. V. B. zijn wedstrijdwezen er zoo op inricht dat b.v. na 1 Mei geen officiëele wedstrijden meer worden gespeeld. Wat de spelers dan verder zelf willen doen daarin zijn ze vrij maar officiëele wedstrij den waarbij spelers die een geheel seizoen voor een club uitkomen, dus feitelijk ook verplicht zijn onu mee te spelen, niet medi na de door ons genoemden datum. De crieket ters, de roeiers, de athleten en de lawntcn- nisspelers kunnen dan hun zomersport gaan beoefenen om in September weer met dubbe len animo te gaan voetballen. Wij zijn overtuigd dat een dergelijke rege ling beslist mogelijk is. In de eerste plaats zou men kunnen beginnen met het seizoen op den eersten Zondag in September te ope nen, waardoor men 3 Zondagen thans dooi de Zilverenvoetbalwedstrijden in beslag ge nomen zou winnen. We weten wel dat men in Rotterdam over iets dergelijks heel boos zal kijken, maar dat is slechts voor korten tijd. In plaats van een seizoenopening kan men van de ZO veren voetbal wedstrijden een aardige seizoenssluiting maken door ze in Mei te houden. De wedstrijden zullen in Mei niets minder prettig en gezellig zijn dan in September al zullen roeiers en cricketters ei dan misschien niet aan kunnen deelnemen. Ir. de tweede plaats schaffe men zoo spoedig mogelijk de wedstrijden om het kampioen schap van Nederland af, daar het seizoen! daardoor geheel onnoodig met eon maand wordt verlengd. Tot de afschaffing kan wor den overgegaan zoodra men een eerste klas oompetitie over het geheele land heeft en men zal moeten toegeven dat al het gehaspel met een zuidelijke en een noordelijke eerste klas onherroepelijk moet voeren tot de eerste klas over het geheele land. We kunnen het volgend; seizoen het noorden een eerste klas geven maar dat moet ook het laatste zijn, en in het seizoen 19151916 moeten yre heb ben de hoofdklasse, staande boven de vier ge westelijke eerste klasafdeelingen. En in de derde plaats, men schaffe de pro m'otie-wedstrijden af, of, wanneer hiertegen overwegende bezwaren zijn, beperke men die wedstrijden zooveel mogelijk. Het ligt niet in het bestek van dit artikel om over de afschaffing der promotie-wedstrijden naden uit te weiden, mogelijk komen we echter, hierop nader nog wel eens terug. Wanneer men dan verder blijft vasthouden; aan de langzamerhand meer en meer ingang vindende gewoonte om wedstrijden sleehtal Uit te stellen wanneer het inderdaad beslist noodzakelijk is en wanneer men tenslotte* eens overweegt of het niet mogelijk is om oefenwedstrijden voor het Nederlandsch elf tal niet meer op een competitie-Zondag maar pp een gewonen weekdag te houden elke speler zal biervoor toch wel een middag beschikbaar hebben dan zijn wij overtuigd dat het geheele seizoen reeds uiterlijk 1 Mei beëindigd is. Wanneer men hiervoor zekerheid heeft dan kan men met het vaststellen der roeiwedstrij- den hiermede rekening houden en dan zullen meisje ten antwoord. De barones stond op en begaf zich naar Ir- ma's kamer. Zij vond er het briefje en las liet. „Noodelooze voorzorg", mompelde de haronea halfluid, nochtans zóó, dat het metisje het hoorde. „Irma is eenige dagen uit logeeren naar een vriendin en draagt u op, hare kamer in trde te honden. Dat spreekt immers van zelf! Na deze leugen te hebben geuit, «loot >ij zich opnieuw in baar boudoir op, om te over leggen, hoe zij zich moest gedragen tegen over deze inderdaad hoogst onaangename plotselinge wending. i Inmiddels had Irma op de vleugelen van den stroom het laatste station bereikt, reeds, stapte zij vlug den weg op, die niet ver vanl 'e houtvesters woning liep. De stilte van hei. bo6ch omgaf haar, slechts nu en dan klonk) het slaan van den merel nit het donkerst*: struikgewas, een krekel sjirpte in het gras enij van tijd tot tijd vloog er een zachte windstoof door de boomen. Er daalde stille rust in heft gemoed van Irma, dat van bittere aandoe ningen overvloeide; ja zelfs bet angstig klop-*, pen van haar hart bij de vraag, hoe men d* uit het onderhuis ontloopene zou opne*, men, bedaarde allengs. Nu verliet «ij dei^ straatweg en sloeg rechts af en na een hou» derd schreden te hebben gegaan, lag daar, be*, 6chen«n door de ondergaande zon, de vrieut delijke houtvesterij, die haar zoo langen tij® een beschermend toevluchtsoord was geweeste „DMr Is m'n kamertje!" sprak zij tot uoN zelve, terwijl zij onder de laatste boomen- bleef staan. „Zal ik het weder mogen betref k0nï (Wordt venrolgd.f -fc-WW—■p*^—

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 6