DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. J? W.ETweeftuij (SarteJjorJs&rr 27. FeJe/.ma Kinderhuisvesi 29-31*33, Haarlem STADSNIEUWS BUITENLAND. Worden binnen den korst mogeiijken tijd naar maat vervaardigd. Zaterdagavondpraatjes. EERSTE BLAD. Firma SCH00S CATEÜDAG 14 MAART 1914 <38ste JaarganB No. 8398 Bureaux wan Redaotie en Administratie intercommunaal Telefoonnummer 1426. 'Allo betalende abonné'a op dit blad. die in het bezit eener verzekeringspolls zfln, «ön volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voort GULDEN b« |ff| GULDEN ba fljfftfl GULDEN bil ABONNEMENTSPRIJS» Per S maanden voor Haarlem 5T1.85 Voor de plaatsen, vaar een agent is gevestigd (kom der gem.) 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post a 1.80 Afzonderlijke nnmmers*0.08 PRIJS DER ADVERTENTRN» Van 1—6 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 et Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 et per regel BuitenL 80 et Reclames dubbel tarief, Dienstaanbiedingen 25 et V6 regels), driemaal voor 50 et (a contant). GULDEN bij levenslange onge schiktheid tot werken. 6ovSen.bÖ .{II13 verlies van ee» |Ï|fI verlies var lil BI verlies van hand of voet 9 W UP één oog 9 lyf u3 tón duim. GULDEN ba verlies van één wijsvinger.11 GUI,DEN bq verlies van één andere»] ▼leger. De nitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij JSollitndscbe Algemeene Verzekeringsbank'* te Schiedan Dit nummer bestaat uit uijf bla den ui. o. de Officieele Kerk- lijst en het Geïllustreerd Zon dagsblad, in 8 bladzijden. AGENDA 15 Maart. Gebouw St. Bavo R. K. Volksbond Vost- en Telegraafbeambten. S o c. „V e r e e n i g i n g" 2% uur. Haarl. Muziekkorps. Matinée. AGENDA 16 Maart Gebouw St. Bavo R. K. Volksbond Ondersteuningsfonds. Brongebouw. 8 uur. G. Dahne: popu laire pbysische voordracht met proerven. Bisschoppelijk Museum Jansstraat •9 Geopend eiken dag van 10—5 uur, tegen betaling va-n 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen en R. K. Feestdagen. Teyler Museum Tentoonstelling van Rekeningen, behoorende tot de kunstverzame ling van Teyler's museum, portretten, portret- schetsen en figuurstudies. MISSIE FATHER STAAL. Mochten er nog lezers zijn die Father Staal eon steentje toe gedacht hadden voor Kerk en School, dan zij wij altijd bereid om dit in ont- rangst te nemen. J. J. N. STAAL, Ostadestraat 10. Haarlemsche Alledagjes No, 1279. DE TRAM IN DE KRUISSTRAAT. In de vergadering van „Vreemdelingen verkeer" is deze week een lange discussie geweest over de electrische tram in het nauwe gedeelte der. Kruisstraat. En daarbij werd een denkbeeld aan de hand gedaan, dat wij ten zeerste toejuichen, n.l. om de rails der tram ineen te doen loopen, dus niet met wissels te werken (die lastig, duur, en voor de betrokken maat schappij zeer onwenschelijk zijn) maar de twee stellen rails vlak naast elkaar te leg gen. Wij gelooven niet dat de N. 25. H. T. M. tegen dit denkbeeld veel bezwaren hebben zal, mits het meeloopend gedeelte zoó kort zij, dat de bocht bij de Krocht en ander- zlJds die bij de Nassaustraat geheel vrij vallen. Ook de Jansstraatbewoners, die over het dubbel spoor, klagen, zullen goed doen op het ineenloopen der rails hun aandacht te Vestigen: voor de trammaatschappij wordt daarmee een groot bezwaar ondervangen 1 INTERNATIONALE HONDENTENTOONSTELLING. Op Zaterdag 4 en Zondag 5 April a.s. wordt in het Brongebouw alhier, door de Kynologenelub „Amsterdam" haar zesde in ternationale tweedaagsche hondententoon- Btelling gehouden. Thans is het programma (daarvoor verschenen. Eere-voorzitter der tentoonstelling ls Jhr. Mr. W. B. Sandberg, burgemeester van Haarlem. Het eere-comité bestaat uit de heeren: F. W. O. H. Baron v. Tuijll v. Serooskerken, Velsen; E. Baron v. Tuijll v. Serooskerken, 'sIGravenhage; Dr. A. J. J. Kloppert, Hil versum; P. N. Swanenburg, Utrecht; J. C. Keg, Hilversum; P. Attema Dzn., Leeuwar den; Jhr. O. A. J. Meijer, Scheveningen. Het comtié der tentoonstelling uit de hee ren: H. J. Scheulderman, N. Z. Voorburg wal 135, Amsterdam, Secr.-Penn. der Ten toonstelling; E. L. Duiker, Amsterdam; H. Fiihner, Utrecht; A. J. M. Wessels, Amster dam. Als keurmeesters treden op de heeren: Herb. Croft, Bradford; Fritz Lucas, Essen a. Ruhr; J. Heckner, Coin, Klettenberg; A. v. Ginneken, Capellen bij Antwerpen; G. C. E. Cammann, Amsterdam; J. Steijns, Roo- zendaal; A. J. J. Fokker, Zierikzee; H. de Groot, Rotterdam; J. Henneman Jr., Am sterdam; Dr. Th. Lange, Renesse; J. H. Leder, 's Gravenhage; G. F. Lelyman, Apel doorn; L. Seegers, Bussum; S. A. J. Smits, Dongen. Een groot aantal rassen wordt gevraagd, O.m. zijn de volgende eereprijzen beschik baar gesteld: Vermeil zilveren medaille, uitgeloofd door den heer Jhr. Mr. W. B. Sandberg, Burgemees ter van Haarlem, voor de beste inzending van een ras van minstens vijf. Zilveren beker, uitgeloofd door de leden van den Raad van Beheer, voor do groot ste inzending. Vijfentwintig gulden, uitgeloofd door de K. O. A. te Amsterdam, voor de grootste in zending niet-jachthonden, minstens 6 stuks. Vijfentwintig gulden, uitgeloofd door de K. O. A. te Amsterdam, voor de grootste inzen ding jachthonden, minstens 5 stuks. Zilveren beker In etui, uitgeloofd door de Ned. Pabr. van Gouden en Zilveren Werken v.h. J. A. A. Gerritsen te Zeist, voor de beste inzending zelfgefokte honden. Kunstvoorwerp, uitgeloofd door den heer H, Bouman te Amsterdam, voor de beste inzending jachthonden. Twee schilderijen van Legrand in lijst, uitgeloofd door den heer en mevr. Willems te Amsterdam, voor de beste inzending niet- jachthonden. Zilveren plaquette, uitgeloofd door de Ver- eeniging tot verfraaiing van Haarlem en omliggende gemeenten en tot bevordering van het vreemdelingenverkeer, voor de bes te inzending uit bet buitenland.^ Groote zilveren medaille in étui, uitgeloofd door de Directie van „Hundesport und Jacht" voor de grootste inzending windhonden voor de lange jacht, minstens 3 stuks. Kunstvoorwerp, uitgeloofd door de Sticht- sche Rashonden-Club, Utrecht, voor de grootste inzending van een inwoner van Haarlem. Eikenhouten medaillekastje, uitgeloofd door Mej. Prins te Amsterdam, voor de bes te inzending Terriers, alle rassen. Verder tal van speciale eere en speciale prijzen. Zij, die wenschen in te schrijven, moeten franco vóór of op Zaterdag 21 Maart hun ne naar waarheid ingevulde insclirijvings- biljetten zenden aan den Secr.-penningm. H. J. Scheulderman, N. Z. Voorburgwal 135, tel. 5508 N. Amst., waar tevens inschrij vingsbiljetten verkrijgbaar zijn. Voor alle afzonderlijke gevraagde rassen zijn 18 klassen opengesteld, in alle open kla.ssen met geldprijzen, in de overige klas- sen met prijzen in plaquette of souvenirs. EEN GEWICHTIGE EN UITSTEKENDE VERGADERING. De R. K. PoL Propagandaclub hield gis terenavond ©en vergadering, die wij gerust als boven mogen betitelen. De gewoonte getrouw, opende de voorzitter, de beer Viseer, de vergadering met gebed en dankte voor de meer dan gewoonlijk ge ziene opkomst, hoewel hij een steeds groeiend aantal verwachtte, en gaf het woord aan den secretaris tot het voorlezen der notulen, wel ke ongewijzigd werden goedgekeurd. De voor zitter memoreerde de vergadering van de K. S. A. op Dinsdag e.k. en spoorde alle aan wezigen aan den heer Lobel te gaan hooren. Onder applaus werd die belofte van opkomst afgelegd. Een der aanwezigen prees den beer de Lobel als een uitstekend propagandist en hij hoopte dat bij zulks zou blijven. De heer Saeys vroeg of de rede van den spreker van dezen avond, die vroeger gehouden was: „Over de tariefbestrijding" niet in druk kon verschijnen. De voorzitter zeide overweging toe. Mr. J. B. Bomans hield een van zijn popu laire voordrachten, -wisselend van diepen ernst tot opbeurenden humor, welke als steeds bijzonder in den smaak viel. Hij gaf achter eenvolgens aan dat er gewerkt moet wor den en in het tweed© gedeelte boe er ge werkt moet worden, om te besluiten met een kijk op de heerlijke belooning welke bet suc ces van eigen werken ons schenkt. Geestig maar vlijmscherp hekelde bij de naam-propa- gandisten welke geen daden stellen en ver geleek hen met lastige plotten: Maar mijn hemel, riep 6preker uit, als de weldheeren eiken soldaat met de haren erbij moeten sle pen en in de vuurlinie planten, en hem daar zijn geweer met bajonet leeren gebruiken, en hem nog telkens kogeltjes moeten aange ven om te paffen, dan heeft bij ten leste lak aan die lastposten van centenaarszware, oli- fantstrage krijgslieden, en hij trekt zelf zijn sabel en roept wanhopig: blijf maar: voor ik jou er heb neergemetseld, heb ik het zaakje al opgeknapt en hij kan ten lest© al zijn dap peren te eten geven en als eenig nut dit van ben trekken: dat hij zich noemen mag: veld heer van een leger. Mr. Bomans wekte ten slotte met een be geesterend woord de propagandisten op tot ontzagwekkende daden, en besloot met een woord van hulde aan den voorzitter, wat met geestdriftig applaus werd begroet. Daarna werd behandeld het rapport-J. Pie- lage c.s. over de schriftelijke propaganda, het welk concludeert tot de oprichting van een pol. prop. weekblad met een oplage van 5000 exemplaren, gratis te verspreiden, maar zich zelf bekostigend door advertentiën. De inhoud moest als kamperfoelie geurig-prikkelend zijn. De arbeid voor dit politiek geschrift zou verdeeld worden in een redactioneel en administratief gedeelte. Als redactioneele le den werden genoemd: pater Caminada, Mrs. Bomans en Hageineyer en waarschijnlijk de heer de Lobel, terwijl ook de heer Schip horst zijn zeer gewaard-eerden steun wel zal willen verleenen. Aan de administratieve afdeeling zouden medewerken de heeren J. Pielage, van Dijk, H. Kloes en Duin-Kl"®. vooral wat aangaat de advertentiën ook, terwijl voor meer tech nisch deel en verspreiding de heer Homans zich beschikbaar stelde. De vergadering, eerst huiverig voor de groote plannen, voelde na al deze wetenschap de hoop opkomen en daar mede een niet-misplaatete fierheid, daar de propagandaclub hieraan het aanschijn zou geven, waarvan het bestuur de controle zou houden, hoewel de onderneming financieel zelfstandig moet staan. De commissie werd van harte dank ge bracht. Het was velverdiend. De vergadering was dermate enthousiast gestemd, dat spontaan de bijdragen werden opgegeven tot steun van deze onderneming, verscheidene leden subsidieerden met tien gulden per jaar. De secretaris bad na de ver gadering een respectabele lijst van gulle pro pagandisten van de daad. Dat belooft iets! De 'heer Saeys herhaalde zijn verzoek om Mr. Bomans' woorden van dezen avond te doen drukken. Deze echter refuseerde deze vereeuwiging onder het uitspreken van zijn dank voor de bedoeling. Vele aanwezigen voerden nog het woord ia deze geanimeerde bijeenkomst en de beste voornemens werden gemaakt. Zulk een avond schept blijvende resultaten. De afwezigen hebben een hartversterkend en toch gezellig en huiselijk avondje gemist. De voorzitter sloot, recht voldaan, onder dank voor opkomst en bespreking, bijzonder Mr. Bomans dankend voor zijn opwekkend woord, j deze vergadering zooals zij geopend was. Toeh duurde het nog lang voor alle clubjes het gesprek staakten en huistoe gingen! Het was -werkelijk te gauw afgeloopen. Evenwel was het bij elven! Conclusie: de Propagandaclub is gezonder dan ooit. ROODE KRUIS TRANSPORT-COLONNE. Woensdagavond j'.l. hield de nieuwe sectie van de Haarlemsche Roode Kruis Transport- Colonne onder leiding van den off. van ge- zondheid le kl. Dr. D. H. Hienseh eene oefe ning in het vervoer van zieken per spoor. Voorgesteld werd een plaats gehad hebbende ontploffing waarbij een 4-tal werklieden ern stige verwondingen hadden bekomen. Dezen werden in het cursuslokaal van de militaire ziekeninrichting verbonden, op draagbaren in een daarvoor gemaakt toestel gehangen en op een platten wagen vervoerd naar het sta tionsemplacement Kinderhuissingel, alwaar 2 goederenwagens in gereedheid werden ge bracht om de gewonden verder te vervoe ren. Door de Holl. Spoorweg Maatschappij was ook welwillend een locomotief ter be schikking gesteld om de beladen wagens over eenige wissels te rijden, er mee te rangeeren enz. De oefening werd bijgewoond door den gep. generaal-majoor Hingman, door Dr. Stef- felaar en door de verpleegcolonne van het vrouwencomité van het Ned. Roode Kruis voor Haiariem e. O. Begunstigd door het mooiste weer slaagde deze oefening uitstekend. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID. In het Museum van Kunstnijverheid werd de Tentoonstelling van toegepaste Kunst der Belgische vrouw Zaterdagmiddag ge opend. Deze Tentoonstelling geeft ons een over zicht van hetgeen op het gebied van Kunst naaldwerk en toegepaste kunst door de Bel gische vrouw die het ambacht als kunst beoefent, wordt voortgebracht. Zondag is de tentoonstelling geopend, de toegang is voor dezen eersten dag niet hoo- ger dan op de gewone werkdagen. ZEVENDE BACHCONCERT. Op Dinsdag 17 Maart a.s. wordt in de Vereeniging het zevende Bachconeert ge geven, door het Residentie-orkest onder lei ding van den heer Mr. Henri Viotta. Soliste is Miss Maude Fay, uit München. Uitgevoerd zullen wordqn werken van Handel, Mozart, Brahms, .Wagner, v. Beethoven en Wolf. BADEN. In het Douchebadhuis aan den Koudenhorn zijn in den afgeloopen week 946 en in dat aan het Leidscheplein 1111 baden genomen. Studentenrelletjes te Leuven. In aansluiting aan betgeen elders in dit blad betreffende de relletjes der Leuvensche studenten gezegd wordt ontleenen wij bet vol gende nog aan de Msb. Donderdag hebben de roerige studenten van Leuven een poging gedaan om een minnelijke schikking te treffen inzake het geschil met den vice-rector. Zij hadden een deputatie benoemd, die de volgende eiseben bad opgesteld: le. er zal niemand van de universiteit worden ge zonden; 2e, voortaan zal in de tuchtmaatrege len alle willekeur uitgesloten zijn; 3e. de stu denten zullen hun vertegenwoordiging krijgen in den rectoralen raad. Deze eischen werden Donderdagavond op de vergadering van studenten 1800 waren tegenwoordig besproken.en verworpen. Des avonds werd wederom een optocht ge houden, die kalm verliep. Anegang 19 Haarlem J. J. BRINKS! NB Telefoon 1711 Anegang 25. Haarl om EIGEN ATELIERS DIENSTBODEN JAPONNEN STOFFEN JAPONNEN OCHTEND JAPONNEN OOSTUUMROKKEN DAMB8 BLOUSES DAME8 OVERHEMDEN KINDER JURKEN MEISJES BLOUSES UNDERGO EDEREN Enz. enz. enz. EISEN NTk-LIERS J.J. BRINKMAN firma SCHOOS, Anegang 19 Telef. 1711 Anegang 25. cccxxv. Een mooie vergadering en opge wekt politiek leven! Een record, en een praatje over een handteeke- mngwat mijn ondervinding is, en een goede raad. Als ik ooit, wat de gemeentepolitiek be- Veft, goed op de hoogte en „erin" ben ge- gekomen, dan ls dat van de week wel ge weest op de vergadering van onze Room- *ohe kiesvereeniging, toen de kranige voor zitter zoo glashelder en zoo scherp overtui gend heeft aangetoond het verschil tüsschen ue verscheidene voorstellen in zake de ge meentebelasting, en hoe de katholieke raads fractie er over, denkt! Je hoeft het na tuurlijk, als burger aan dezen kant van het deurtje van de raadszaal, volstrekt niet altijd eens te wezen met wat de katholieke raadsleden doen en met hun oordeel, dat spreekt. Maar dót is toch wel zeker; dat over deze belastingkwestie, vooral na die {Uitmuntende en duidelijke uiteenzetting van fin ^ijssen, aan onzen kant geen sterve- i, ftnders zal oordeelen dan onze katho- 9 raadsfractie het blijkbaar doet. Dat waarlijk zóó prettig, dat we te voren eze wiixq werden, inerelichtj dat ik' maar op een herhaling hoop van deze manier van doen bij élk gewichtig punt van groot algemeen belang, dat ooit aan de orde zal komen! Zoo houden de kiezers voeling met de gekozenen, zoo blijft ook de harmonie tusschen de vertrouwens mannen van het kiezersvolk en onze bur gerij zoo groot en zoo goed mogelijk be waard! En wat het best van al is: het brengt bij1 tot opgewekter politiek leven onder ons Roomschen: daar waren nu al heel veel gezichten in de vergadering, die je anders in onze kiesvereeniging met een lantarentje moet zoeken. Opgewekt leven in de politiek: wel, de propagandaclub is sinds hare reorganisatie óók met vrucht en succes daarvoor werkzaam; daar is nu let terlijk in het laatste halfjaar zóó'n geduchte vaart iu gekomen, dat ik onze redactie die na de verkiezingen van dezen zomer zooveel artikelen over propaganda heeft geschreven, er hard van verdenk, eenvoudig versteld te staan van den ijver dien niemand ver wacht had dat op deze wijze zoo schitterend zou worden ontplooid En nu bedoel ik niet alleen en ook niet op de eerste plaats de propaganda om leden te winnen voor de kiesvereeniging, al is honderd man ineens een record, maar eerst en vooral wil ik wijzen op den goeden geest die onze Room- sche propagandisten bezielt en die ze over- L*\ 't Is zoo! R e d. tuigend er voor uit doet komen dat het grootste werk van politieke actie niet moet worden geleverd in do verkiezingsdagen of vlak daarvoor, maar in de lange jaren en maanden van voorbereiding als alles z'n ge wonen gang gaat! Inderdaad heeren, dét is de weg, en de oude Zaterdagavondman die op dit punt al z°° dikwijls in deze praat jes een woordje langs z'n neus weg deed hooren, is er hartelijk blij om dat nu daad werkelijk door zulke energieke mannen d&t beginsel wordt vooropgesteld en er naar ge handeld. En nu genoeg over de politiek, die eigenlijk hier niet zoo thuis is „onder de streep", maar waarover ik, zoo vol van de mooie vergadering van deze week, toch m'n mond niet houden kon. Dat laatste trouwens dat ik' mijn mond niet houden kan is een gebrek van me, waarvan ik wel eens last kan hebben. Laat ik u eens vertellen: we kregen van de week visite van een juf frouw, die met een groote lijst bij d'r, vroeg om meneer te spreken, en als die niet thuis was, mijn vrouw. Nu, d'r komen zóóveel van die bedelende en met inteekenlijeten loopen- de heeren en dames bij ons in de buurt, dat de (juffrouw al Vóór dat ze zeggen kon, waar voor ze kwam, beduid werd dat ze wel heen kon gaan. Maar het was een taai©: ze wou nje^ z© moest en zou meneer spreken. Met een zucht kwam ik vóór, en jawel, daar had ik het te pakken, 't Kas geen inteeken- LLiat, maar een papier om te teekenen voor de „plaatselijke keuze". En of 't een uur werk was dat pas was opgewonden, zoo liep de juffrouw af, om mij aan mijn ver stand te brengen dat als ik teekende, de maatschappij beter worden zou en de ge vangenissen werden afgeschaft, en de kin deren zouden gezond worden, en de belastin gen Veel minder zouden worden, kortom: de compleete toekomststaat, die je anders gemeenlijk van de socialisten verwacht, werd me hier op een presenteerblaadje gezet, al léén voor mijn handteekening en die van mijn vrouw, en de meid en de kinderen en de winkelknecht en wie maar méér wou. Want om het getal is het te doen, ziet u: de qualiteit is minder. Nu sta ik, wat be treft mijh redeneerkunst, mijn man tamelijk goed al zeg ik het zelf: maar tegen deze juffrouw, die ratelde als een wekker op 't opataansuur, kon ik heusch niet op: d'r was geen speld tusschen te krijgen, tusschen den woordenvloed, meen ik! Ik maakte er dan ook maar heel kort een einde aan, en zei: „juffrouw, je bent hier aan het ver keerde kantoor: wij zijn Roomsch en moe ten van je petitie en je plaatselijke keuze niets hebbent En als je niet maakt dat je gauw mijn deur uit komt, zal ik je er fat soenlijk uit laten zetten, begrepen?" Dat laatste had ik niet moeten zeggen, want ga lant te het niet, als er een dame bij je op bezoek komt, maar de gal liep me langza merhand over, omdat ik weet dat deze pe titiedames menige huismoeder die de heele kwestie niet begrijpt, door hun aanhouden en geleuter hebben overgehaald om op dq lijsten hun naam te zetten, alleen maar om van het geklets af te wezen! De juffrouw, die zoo iets bromde van „verkocht aan hei drankkapitaal" en van „domper", was gauw de deur uit en heeft niet geprobeerd of ikj mijn onhoffelijke bedreiging wel meende, maar waar ik ten slotte op neer wil komen is 'dit: is het geen ergerlijke manier van doen, om, zooals deze petitie-juffrouwen doen, huis uit, huis in bij de Roomschen vooral te loopen en terwijl ze weten dal katholieken niet mogen teekenen, er op tq snoeven dat ze toch deze of gene die na», tuurlijk de portée van de historie niel begrijpt en alleen, zooais elk fatsoenlijk mensen, vreeseiijk tegen drankmisbruik}) te gekant, hebben overgehaald om Kun naarflj te zetten? De redactie van deze oouranj" raadde onlangs aan: als ze met een petitii of een lijst aan je deur komen, wé&rvoorookj zeg dan eenvoudig: ikjljen Roomsch en 1* teeken niet. EnInderdaad: dat te naar mijn eigen ondervinding de eenige goede weg die je van deze brutale huisbezqeksteH en huisbezoekers Af helpt! 14 MAART. HEDWE nUBLEM» COURMT 400 300 110 15

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 1