""nieuws uit wlfeliT" Ingezonden Mededeeling. BINNENLAND. He Par k Pillen alleen hebben ktmnrn pni>zen- teren, ten slotte leiden zal tot een dro*»ig en revolntionnair doel, dan kan ik sleobts dit leggenlaat ons samen voorwaarts gaan en de- te ernstige zaken op de proef stellen.'* Home-rule in de Kamer. In aansluiting aan het bovenstaande kun nen wij het volgende mededeelen betreffende hetgeer^Ö^het Parlement is aan de hand geweest over de brandende home-rule-kwes- tie. Niet minder dan 26 vragen werden aan mi nister Asquith gericht, waarin nadere ver klaringen werden gevraagd van hetgeen door hem vroeger gezegd was omtrent de uitslui ting van Ulster. Worden de betreffende voorstellen aan vaard als een basis voor een schikking, dan moeten de bepalingen van de home-rule-wet natuurlijk aangevuld worden met een reeks administratieve en financieel® bepalingen, aan welke thans wordt gewerkt. Op som mige punten is de regeering echter nog niet tot een vast besluit gekomen. De mededeeling van Asquith werd door de oppositie met blijkbaren tegenzin ontvan gen en er ontspon zich een zeer heftige dis cussie, aldus Keuter. Bonar Law stelde de vraag hoe de pposl- tie de voorstellen kon beoordeelen zonder ze voor zich te hebben. Asquith antwoordde: „De ontvangst die aan de voorstellen ten deel is gevallen, is weliswaar niet zeer bemoedigend, ik blijf ech ter bij mijn eisch dat ze naar hunne ver- dierste beoordeeld worden.1* Carson vroeg: „Erkent eerste ministar Asquith thans niet, dat de voorstellen een huichelachtige bedotterü waren van de op positie!" Ten slotc deelde Bonar Law mede, dat een votnm van wantrouwen in de regeering zal worden ingediend. FRANKRIJK. Eigenaardige zeden. Door Gaston Calmette, den directeur van dc „Figaro" wordt een campagne gevoerd tegen den minister van Financiën Caillaux. De eene beschu'diging 11a de andere wordt hem naar het hoofd geworpen en als blijken dezen naar het hoofd geworpen en al blijken Calmette stoort zich daaraan bitter weinig en gaat eenvoudig voort met stoken tegen den minister. Nu is evenwel een tragisch slot aan deze onverkwikkelijke geschiedenis gekomen, een ontknocping, die wel een eigena&rdigen kijk geeft op de Fransche zeden. Een Reutcrtelegram meldt, dat mevrouw Caillaux de echtgenoote van den minister van financiën, in de bureaux van de „Figaro" een aantal revolverschoten loste op Gaston Cal-, inette, den directeur van de „Figaro". Calmet te werd gewond. Zoover komt men in een land, waar ge loof en zeden niet meer in tel zijn, en deze Wraakneming is dan ook geheel in overeen stemming met de in Frankrijk heerschende zeden. Wel treurig. Wat bleef 'Caillaux anders over als dan mi nister af te treden. Wat dan ook gebeurd is, zooals een tele gram uit Parijs aan het A. H. bericht. ALBANXë. Het ministerie. Het eerste ministerie in het rijk van vorst .Willem is gevormd. Turfchan Pacha is be noemd tot minister-president en minister van buitenlandsehq zaken; Essad Pacha tot minis ter van oorlog en financiën; prins Bibdoda, toi. minister van binnenlandsche zaken, pesterijen en telegrafie; Aziz Pac'na, tot minister van justitie en eeredienst; dr. Turtulli, tot minis ter van onderwijs en Assan Bey, tot minister van landbouw en handel. ZooaLs men ziet is Essad Pacha toch ook in het kabinet opgenomen als minister van oorlog. De vorst zal ervan overtuigd zijn dat hij het minst last zal krijgen van dezen man; die wanneer hij dat wil hem moeilijkheden genoeg in den weg kan leggen, wanneer hij hem aan zich verbindt. DE BALKAN. Wrede tusselien Servië en Turkije. Nu is dan ook de vrede tot stand gekomen tusscAien Turkije en Servië, nadat reeds èn met Bulgaren èn met Griekenland door de Turken de vrede geteekend was. De diplomatieke betrekkingen, zullen onmid dellijk hervat, de krijgsgevangenen uitgewis seld en amnestie zal verleend worden. De personen in het aan Servië afgestane grondgebied woonachtig, znllen Servische on derdanen worden. Zij zullen echter gedurende drie jaar het recht hebben de Turksche natio naliteit te kiezen. De eigendomsrechten van particulieren, welke voor den oorlog verworven zijn, zullen geëer biedigd worden, evenals andere verworven rechten. De nog bestaande geschilpunten en in het bijzonder de eischen betreffende de goe deren en het particulier domein van den Turk- schen staat zullen aan het oordeel van het Hof van Arbitrage te 's-Gravenhage onderworpen worden. De Vakoufs (religieuze stichtingen) zullen geëerbiedigd en beheerd worden volgens de bepalingen der Mohammedaansche wetten. Op de bijzondere Mohammedaansche scholen, die door de Servische regeering erkend worden zal het onderwijs in het Turksch gegeven worden. De kwestie betreffende de spoorwegen in het Oosten en den spoorweg SalonikiMonastir sullen aan het oordeel van de financieele com missie van Parijs worden onderworpen. De ratificatie van het vredesverdrag zal binnen een maand te Constantinopel plaats hebben. Orkaan In Rusland. In het zniden van Rusland heersdht een «ware storm, waardoor zeer veel schade is aangericht. De geheele streek is overstroomd. Schuttingen en daken werden weggeslagen en in Jeisk aan de zee van Azof zijn een groot aantal buizen verwoest. Op de straten liggen uithangborden en baksteenen in bet rónd, het hout van houtstapels ligt over den grond verspreid, de voorraden hooi en stroo tljn naar alle richtingen weggewaaid. De visschersschuiten in de haven werden van de ankers geslagen en verpletterd De schade is zeer groot. Overstrooming in België. Naar de „Gazette" meldt, zijn de dijken van de Schelde bij Dendermonde doorgebro ken. Een gedeelte van de stad is overstroomd. Aardbeving in Japan. De gouverneur van Akita seint, volgens een Reuterbericht, dat de aardbeving 83 slachtof fers (dooden en gewonden) eisebte, en dat 435 huizen zijn ingestort in vier districten. Het district Senboku is het ergst geteisterd daar waren 75 slachtoffers en stortten 387 huizen in. De verbinding met de geteisterde districten is zeer moeilijk. KONINKLIJKE BESLUITEN. Bij Kon. besluit is aan jhr. mr. G. W. v. Tets, op zijn verzoek, met 1 Mei eervol ontslag ver leend uit zijn betrekking van hoofd-commies aan het Dep. van Buitenlandsche Zaken, en is hij bij Kon besluit benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Bij Kon besluit is E. L. T. Themps Jr., ad junct-commies bij het Dep. van Buiten], Zaken met 1 Mei bevorderd tot commies. Bij Kon. besluit is, met 18 Maart, benoemd tot adjunct-commies bij het Centraal Bureau voor de Statistiek, mej. mr. C. G. Wichmann, te Utrecht. Bij Kon. besluit is toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eeremedaille, in zilver, aan C. v. Lierop, meesterknecht op de te Voorhout gelegen kweekerij der Naaml. Venn. Maatschappij voor Bloembollen- en Planten-Cultuur en Handel voorh. Ant. Roo- zen en Zoon, te Overveen. BUITENGEWONE REGENVAL. Ten gevolge van de herhaalde zware regens in de eerste helft van Maart was naar de N. R. Ct. meldt, aan het Kon. Ned. Meteorlogisch Instituut in De Bilt gisternamiddag te 2 uur reeds 107.8. m.M. afgetapt, waardoor de groot ste hoeveelheid te UtrechtDe Bilt vroeger in de geheele maand opgeteekend. 104.1 m.M. in 1859, is overtroffen. Alleen in 1888 is op ver scheidene plaatsen tegelijk een zoo hooge of nog hoogere maundsom voorgekomen; in 1876 werd te Borne het grootste bedrag 127.5 m.M., opge teekend. HET NIEUWE HERSTELLINGSOORD VAN HET WITTE KRUIS: „BOSCH EN HEIDE". Gisteren is te Laren het nieuwe (tweede) herstellingsoord ..Bosch en Heide" van de Noord-Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" geopend. Op ongeveer een kwartier afstand van de bebouwde kom der gemeente Laren ligt het vriendelijke, heldere gebouw, dat door groe pen denneboomen aan het oog onttrokken wordt. Gelijkvloers bevinden zich eenige gr00te rnime gezelschapszalen, de eetzaal, benevens een keukeu, die als model beschouwd mag worden. Op de eerste verdieping zijn de slaapzalen gelegen. Elke slaapzaal telt 20 bedden en ls voorzien van groote ramen, die "«zomers geheel opengeslagen kunnen worden. Naast rle slaapzalen bevinden zich de waschloka- len. Ook de badkamers met douches zijn naar de laatste eischen der hygiëne inge richt. De groote linnenkamer ontbreekt na tuurlijk evenmin. De tweede verdieping is uitsluitend inge richt voor het personeel. Een aantal gezel lige kamertjes voor verplegers en verpleeg sters grenzen hier aan elkander. In geval van nood kunnen zij ingericht worden voor patiënten. In het midden van het gebonw verheft zich een koepel. Vanuit de bovenkamer, die hier in gelegen is, heeft men een prachtig verge zicht. D'chtbij ziet men de omliggende den- nenbosschen, terwijl de lijn der eentonige heide in de verte gebroken wordt door den toren van Blarieum en enkele uit witten steen opgetrokken villa's. Namens het hoofdbestuur werden de aan wezigen welkom geheeten door den heer H. van den Berg, arts te Haarlem, wijl de voor zitter, mr. dr. H. J. C. van Tieren, wegens verbliif in het buitenland verhinderd was. De heer van den Berg hield een rede, waar in hij de wordingsgeschiedenis van „Bosdh en Heide" in herinnering bracht en waarin hij voorts allen gedacht die aan deze mooie stichting hebben medegewerkt. Zooals men weet, is „Bosch en Heide" voor mannen en jongens bestemd op dezelfde wijze als het heerlijke „Heideheuvel" voor vrouwen en meisjes is. BESTRIJDING VAN ONEERLIJKE MEDEDINGING. De heer Aalberse heeft nu aan de Tweede Kamer aangeboden zijn voorstel van wet tot aanvulling van het Wetboek van Strafrecht met een nieuw artikel ter bestrijding van de oneerlijke mededinging. Na artikel 326 wordt, aldus luidt het voor stel, een nieuw artikel in het Wetboek van Strafrecht ingevoegd, luidende: Artikel 326 bis. Hij, die, om zijn handelsde- biet te vestigen, te behouden of uit te breiden, eenige handeling pleegt tot misleiding van het publiek of van een bepaald persoon, wordt, in dien daaruit eenig nadeel voor zijn concurren ten kan ontstaan,, als schuldig aan oneerlijke mededinging, gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar, of geldboete van ten hoogste negenhonderd gulden. Het voorstel is vergezeld van een uitvoerige toelichting, waarin herinnerd wordt aan een motie op het 7de Middenstandscongres, te Utrecht 29 en 30 Juni 1914 bijeen,waarin zoowel civiele als strafrechterlijke bepalingen tegen de oneerlijke concurrentie worden gevraagd, zoomede aan het feit, dat verschillende adres sen betreffende dit onderwerp zoowel Regee ring als Staten-Generaal bereikten en dat de Ministers Cort van der Linden en Loeff wets ontwerpen indienden, waarin een nieuw art. 329 bis voorkwam. Dankbaar heeft de voorsteller gebruik ge maakt van den voorarbeid, welke ten deze door genoemde Ministers ia verricht. In de toelichting worden achtereenvolgens in afzonderlijke paragrafen behandeld: De oneerlijke mededinging als sociaal verschijnsel; oneerlijke mededinging als juridisch begrip; de rechtsgrond der wettelijke bestrijding; wijze van wettelijk© bestrijding; plaatsing in het strafwetboek. Daar dit nieuwe artikel 326 bis in den XXVsten Titel van het Ilde Boek van het Wet boek van Strafrecht zal worden opgenomen, zullen ook de artikelen 338 (derhalve ook art. 316) en 339 W. v. Str. er op van toepassing zijn. Zoo ook art. 421 W. v. Str. ZAAK DILLON-CORNECK. Naar de Nederl. meldt, is jhr. mr. De Sa- vornin Lobman voornemens aan den minister van buitenlandsche zaken de volgende vragen te doen: le. Heeft de Fransche regeering geprotes teerd bij de Nederlandsehe regeering tegen de handelingen der rechterlijke macht in N.-I. ter zake de voorloopige aanhouding van baron Dil lon Corneek? 2e. Zoo ja, op welke gronden lieeft zij het gedaan, en welke houding heeft de Nederland sehe regeering daartegenover aangenomen? DIJKDOORBRAAK TE SPIJK. Minister Lely heeft gisteren via Nijmegen een bezoek gebracht aan de ondergeloopen streek tusselien Spijk en Lobith. Het bezoek werd gebracht per waterstaatsstoombootje Jan Blankert onder geleide van den ingenieur van den rijkswaterstaat den heer F. Baucke. De 16 overstroomde woningen in Spijk, gem. Lobith, zoo meldt de N. R. Ct. zijn thans alk ontruimd. De bewoners z]n opgenomen in de boerderij der vennootschap Terwindt en Arntz. enkc-Ie bij familieleden. De inboedels zijn in veiligheid gebracht. Hoewel 't water nog weer gewassen is. bestaat er geen verder gevaar. De Gei ten waard en de Eenenboorscben- duitenpolder zijn thans ook ondergeloopen, doch dit levert geen gevaar op voor de bewo ners van den polder, daar alle woningen op hoogten wd zijn. Inbrekers, 't Gebeurde deze week in één der deftige straten van 't stadje Eindhoven. 't Weer was koud eu triestig. De stilte van den laten avond hing onge stoord tu8scben de slapende huizen. Alleen tik te de regen eentonig in de stilte op de straat- steenen neer, en klonk en verstierf er nu eu dan 't geluid van haastige voetstappen. Plots werd bij een der laatstopgebleven bewoners de aan dacht gaande gemaakt door 'n monotoon kort- afgebroken gefluit. Het zweeg.hij luister de.... hij hoorde het weer.... Altijd klonk het uit dezelfde richting. Voorzichtig gluurde hij opzij langs de vi trage naar buitenDe lantaarn aan d'over- zjj der straat, vlak bij de plaats, vanwaar kwam het suspect geluid was gedoofd.... Bange Vermoedens 'rezenSpoedig stond het heele huis op stelten.... Achter alle gor dijnen tuurden angstige menschen de duister nis inDaar zagen ze hem staan in 'n don kere portiekHij floot.... 'n Late café bezoeker nadert: de verdachte schiet z'n schuil plaats uit en begint langzaam over het trot toir te loopen; 'n pet diep over het hoofd; kraag omhoog; handen laag in de zakken, ze konden hem niet kennen, daar de regen tussehen kijkers en kwaadwilligen neernevel- de. Daar wandelde hij voor dezelfde huizen op en neer; fluitend, zijgend, starend omhoog nu en danMen wilde politie telefoneeren helaas telefoon was er niet. Zoo duurde het 'n half uur. De bange menschen, en negligé, bibberden van kou; de bloote voeten leken in de pantof fels bevroren.... Toeu meer personenen passeerdep, stapte ook de verdachte 'n paar maal haastig de straat op en af en toen verborg hij zich weer in een portiek der overstaande huizen, ééns.En floot.... telkens heel even.... zoo vreemd Toen kwam er 'n groote, langharige hond die eventjes uit was gelaten voor ie naar bed mocht.... en die hond was ondeugend-lang uitgeblevenen de verdachte uit 't portiek, nam hem grommend mee huis-in.... Maar de nerveuse toeschouwers keken in heur bedroom toch nog even onder de kasten De brand aan boord van de „Frïsia". Aangaande den brand aan boord van de ,.Fris:a" van de Kon. Holl. Lloyd vernam rle Msb. door bemiddeling van verschillen de leden der bemanning, nader het volgen de: Het schip was op de thuisreis uit Ar gentinië met ruim 400 passagiers er eene lading lijnzaad, toen brand werd ontdekt in het bagageruim. Aanvankelijk hoöpte men het brandende lijnzaad met zwavel te blu<?£ch«n 6n de baga ge door nathouden te redden. Hiermede ging men drie dagen voort, doeh zonder dat men er in kon slagen het vuur meester te wor den. De zwaveldampen drongen door het ge heele ruim, zoodat de elhef-kok en de slager, die zich in de vrieskamer begaven om vleeeeh te halen, door de gassen, welke zich daar hadden opgehoopt, werden bedwelmd. Men begrijpt, dat onder de passagiers, vooral onder die der derde klasse, een groote consternatie ontstond; velen van de laatsten snelden naar boven en bedreigden de aan de trappen geplaatste wachten met messen. De passagiers namen, hoewel hiertoe geen bevel gegeven was, in d-e sloepen plaats, de messen gereed om de kabels door te snijden. Ten slotte slaagde men er in, nadat men nog een geheelen nacht en dag met de spiten had gewerkt, het vnnr meester te worden. De schade, die de passagiers, waaronder veel terugkeerende landverhuizers, wier ha- gage meestal niet verzekerd is, hehhen gele den, is zeer groot. De arme menschen waren radeloos. Men vermoedt dat de brand is ontstaan door het wegwerpen van een brandende sigaar. De schade werd nog vergroot, doordat het water door de patrijspoorten, dip men had open gezet om de dampen te latên wegtrek ken, in het ruim stroomde. Een slechte moeder. Eenigen tijd gele den werd door een firma in manufacturen, kantoor houdende op den N. Z. Voorburgwal te Amsterdam, een bankbiljet van f 1000 vermist. Onmiddellijk toen de verdwijning ontdekt was, werden de bedienden van het kantoor gefouilleerd, doch zonder resultaat. Niemand hunner had het biljet bij zich. Den patroon restte niets anders dan van de ver missing bij de politie aangifte te doen. Op haar beurt 6telde zij nog eens een onder zoek in, doch ook dat leverde niets op. Men bleef intusscken een oogje in het zeil houden. De bedienden werden eenigszins in hun doen en laten en huiselijke omstandig heden gadegeslagen. Zóó is het inderdaad ten slotte mogen gelukken, aldus meldt het „Hbl.", den dader van den diefstal op te sporen. Het viel n.l. op, dat korten tijd na de vermissing van het bankbiljet door de moeder van den jongs ten bediende een si garenwinkeltje werd overgenomen in de Mar- nixstraat. Oók, dat zij den aanwezigen voor raad sigaren aanmerkelijk wist uit te brei den. Er werd eens gepolst hoe de juffrouw toch wel aan de middelen was gekomen om dat alles te doen. Haar man, een eenvou dig timmerman, wist van niets. Naar zijn vrouw hem had medegedeeld zou zij het geld hebben gekregen van hun pleegouders. Nu werd de juffrouw nog eens met wat meer klein ondervraagd. De waarheid kwam nu spoedig aan den dag. Het 14-jarige jog- gie was met het biljet van f 1000 thuisge komen en vertelde, dat hij het gevonden had. En de moeder, in plaats van als rnensch en opvoedster haar plicht te doen, had het biljet voor zich gehouden Luid snikkènd zateu gistermorgen moe der en zoon, ieder in een afzonderlijk lo kaal, aan het politie-burëau Pieterslial Brand te Loeiten. Door het omvallen van een petroleumlamp is er brand ontstaan in de villa van den heer J. M. Arnzt* te Loenen aan.de Vecht. Hoewel de gemecnïe- oranaweer spoedig ter plaatse was en bij gestaan werd door die der militaire wielrij ders uit Nisuwersluis, werd de villa geheel in de asch gelegd. Van den inboedel werd niets gered. Huis en inboedel waren verze kerd. Ontzettend. Aan het station Sittard is Zaterdagavond omstreeks 10 uur de wissel- wachter Zecgers door een goederentrein over reden. Het lichaam was totaal vermorzeld. Men vermoedt, dat Z. op den in beweging zijn- den trein heeft willen springen en gevallen is, waarna al de wagens over hem heen zijn ge gaan. Op 3 meter afstand van het lijk lagen pet en lantaren van Z.; de man laat vrouw en 4 kinderen na Mejuffrouw S. van der Lingen, geb. van ter Mey, wonende te Utrecht, Hoogstraat 26, schrijft: „Gedurende langen tijd heb ik geleden aan voortdurende vermoeienis, hoofdpijnen en maagpijnen, gepaard met brakingen. „Na vele andere geneesmiddelen ingenomen te hebben zonder het minste succes, heb ik eindelijk gebruik gemaakt van de Pink Pillen na de genezingen te hebben gelezen, die door de kranten werden gepubPceerd, en op raad van vrienden, die zich goed bij dat genees middel hadden bevonden. Ik heb' het genoe gen te verklaren, dat de Pink Pillen mij heb ben verlost van de hierboven genoemde kwa len en mi] mijn gezondheid hebben weerge geven." Er volgt dus uit hetgeen hier voorafgaat, dat de Pink Pillen deze persoon hebben ge nezen, terwijl andere geneesmiddelen het niet hadden kunnen doen. Het geval komt veel voor en dat bewijst wel de groote kracht der Pink Pillen als opwekker van het bloed en versterker van het zenuwstelsel. De Pink pillen geven rijk en zuiver bloed met iedere pil, wat dus zeggen wil dat gij met iedere ingenomen pil nieuwe levenskracht aan Uwe verzwakte organen bijbrengt. Dadelijk her nemen, die organen hunne normale werking en de ziektetoestand, die alleen veroorzaakt werd door de slechte werking van een of meerdere organen, houdt op. Zl' v*-rl{rijqb?ar a fl.75 rr d-.oa en f9 per zes doo- «k H™ld d P°l <"r Pl'k-PIHen, Dacos'akade •pluis, Amsterdam. Vro- Haaritm en omstreken bi! de ;'rma.' J- 7. Göppinger, G-. Houtstraat 147», W. A.Schou ten, drogist te Usee. En verder bij verechiilende Apothe kers en Drogisten. v HALFWEG. Strooperij. Zondagmiddag is door de veldwachters Koene en Lokerse alhier pro ces-verbaal opgemaakt tegen J. E. en vier anderen wegens strooperij en het loopen op verboden grond, n.l. in de „batterij" alhier. SCHOTEN. Gemeenteraad. Vergadering van den 'Baad der gemeente Schoten op Donder dag, 19 Maart a.s. n.m. half 8 uur. De agenda vermeldt: Beëedigïng van een toegelaten raadslidIngekomen stukkenVoor stel tot adhaesie,betuiging aan het adres van den Raad der gemeente Velsen in zake het wetsontwerp tot het verleenen van ouder domsrente; Het verleenen van een akte van aanstelling in verband met de pensioenwet voor de gemeenteambtenaren; Voorstel tot het verleenen eener bijdrage voor een me daille ten behoeve van de tentoonstelling van den- Ned. R. K. Volksbond; Voorstel tot af wijzende beschikking op het verzoek van de Loge „Schoten" der Int. orde van Goede Tempelieren; Voorstel tot het verleenen van machtiging tot het doen van gewone uitgaven ten behoeve van het gasbedrijf; Vaststelling Verzoek om vrijstelling van de verplichting, van een suppletoire begroeting, dienst 1914; opgelegd bij art. 14 der wet op het Middel baar Onderwijs; Het geven van namen aan straten; Voorstel tot instelling van een 7e leerjaar aan school A en van een cursus in de Fransche Taal; Behandeling der Bouw en Woningverordening; Belastingzaken. VELSEN. R.K. Volksbond. Zondag J.l. hield deze afdeeling haar jaarvergadering. Nadat de voorzitter op gebruikelijke wijze de verga-, dering had geopend, werdén twaalf nieuwe leden srelnetalleérd. De secretaris bracht een dubbel jaarverslag uit en toonde duidelijk aan wat onze afdeeling de laatste twee jaren heeft medegemaakt. Gememoreerd wordt o.a.' de groei van onze onderafdeeling Sint Joh, de Deo, haar oprichting en aansluiting bij den nationalen bond. Onze afdeeling wai begonnen met 23 leden en telt thans 12(* deden. Ook over de andere onderafdeeling wordt een en ander gemeld. Sint Barbar? heeft een ledenaantal van 72; over de werk zaamheden der leesbibliotheek kregen w? eveneens een en ander te hooren. Na nog harte lij ken dank aan den Geest. Adviseur gebracht te hebben voor zijn hulp en steun, eindigde do secretaris zijn uitgebreid verslag. De heer Hoes wensehte nog wel iets na dere te vernemen omtrent de vorige propa gandaclub en het oprichten dor nieuwe. De secretaris voldeed hieraan zoo goed moge lijk, zoodat allen voldaan waren over het verslag. De penningmeester gaf nu een fliuk ver slag van zijn financieel beheer. Als verifi cateurs werden, benoemd de heeren llarsveld en E. Mooi. De heeren Waterlander en B Wijker brengen verslag uit betreffende de boeken der comm. van exploitatie, welke vo.' komen in orde werden bevonden. Met meer derheid van stemmen werd besloten weer op Zondag te vergaderen. Daarna had de verkiezing plaats van i bestuursleden, waartoe gekozen werden de heeren Herman van der Bos, B. Waterlar der, J. Rozenmeijer Azn., J. H. B. Bonariu en S. L. Hoes, die allen de benoeming aan namen. De heer Janse deelde nu mede da' Woensdagavond de nieuwe propagandaclu. zal vergaderen, al waar zich dan nieuwe le den kunnen opgeven. Hierna dankte de voo; zitter de vergadering voor haar medewer king en sloot de bijeenkomst met gebc" IJMUIDEN. Maatschappij „Nelly." Dc Staatscourant bevat de akte van oprichting van de Vis- scherij-Mij. „Nelly", alhier. Kapitaal f 25.(100, in aandeelen van f 1000, geplaatst en vol gestort. Directeur is de heer J. H. Brach- mann van de Water, kapitein der infanterie op non-activiteit (Naarden). ZAND VOORT. Gemeenteraad. De Gemeenteraad vergaderde gisteravond onder voorzitterschap van den heer burge meester. Afwezig was de heer Snij er. In handen van B. en W. werd gesteld een adres der Ned. Herv. Gemeente met verzoek om een beteren toegang aan te brengen naar de Alg. Begraafplaats en op 't kerkhof een huisje te bouwen, waar het- lijk kan neergezet worden en eenige woor den worden gesproken. Afgestemd werd een aanbod tot verkoop van grond aan de gemeente door de Zandv. Terreinmaatschappij ter verbreediog van de Joan Metzgerstraat en Burgemeester Engel- bertstraat. De strandverpachting werd aangehouder tot de volgende vergadering. De borgstelling Van den gemeente-ontvan ger werd gebracht van f 4000 op f 12.000 naar aanleiding van de vermeerderde in komsten der laatste jaren. Aan B. eu W. werd opgedragen om de noodige sai'e- en brandkastruimte te ver schaffen aan den gemeente-ontvanger en aan de administratie der waterleiding. Het bleek dat deze niet voldoende is. Door de Christ. Nat. Geheel-Onthouders- bond was om een subsidie verzocht. B. eD W. stellen voor f 25 subsidie te verleenen De heer Stom sympathiseert met de aan vrage en liet voorstel, maar acht het tijd stip minder gunstig met- het oog op de Plaatselijke Keuze. Hij zou de subsidie wil len verleenen maar wil niet dat het be schouwd wordt als reclame voor de Plaatse lijke Keuze. De heer Koning protesteert tegen het request van de Vergunninghouders, die, vol gens hem, het streven der Geheel-Onthou ders schandvlekken. Hij bepleit warm hef werk van de Geheel-Onthouders, zulks is een lang betoog, dat hij voorleest. Hij ont kent dat de subsidie zou moeten dienen tot bestrijding van het werk voor de PI Keuze. Dat noemt hij laster. Het speet den Voorzitter dat de heer Snij er niet tegenwoordig was om den heei Koning van antwoord te dienen. De heer Zwaan zou daarom het voor stel nog willen aanhouden om den heer Snij er daartoe in de gelegenheid te stellen De Voorzitter meent dat de ltaadgeer debatingclub is. De heer v. d. Plas meent dat de subsi die moet verleend worden aan de vereeni ging om het werk dat zij doet, in het be lang der gemeente. Kwam „Ons Belang" om een subsidie in het algemeen belang, dan zoi epr. ook daar zijn stem aan geven. De Voorzitter stelt nog eens vast dat de kwestie van PI. K. buiten het voorstel De heer Koning meent dat „Ons Be lang" geen algemeen belang dient, doch, 'net woord zegt het zelf, het is „ons", het is eigen belang. Het voorstel van den heer Zwaan om de zaak aan te houden werd niet ondersteund. De heer Zwaan meent dat de lieerSnijer verhinderd moet zijn, want anders zou hij tegenwoordig zijn. Als spr. een voorstel doet dan zorgt hij tegenwoordig te zijn. Een stem: U bent mijnheer Snij er nieti Het voorstel van B. en W. werd aange nomen. Tot klokopwinder werd benoemd de heer Trompetter met 8 van de 10 stemmen. Besloten werd adhaesie te betuigen aan het adres der gemeente Velsen aan de Re geering inzake het wetsontwerp-Treub voor ouderdomspensioen. Besloten werd voorts aan de Regeering een adres te richten om te bevorderen dat er eventueel een „kurtax" geheven kan wor den. Op dit adres zal adhaesie gevraagd wor den van andere gemeenten. Bij de rondvraag vroeg de heer Stom hoe het staat met de plannen der woning- bouwvereeniging. De Voorzitter deelde mede dat ge tracht wordt deze zaak zoo spoedig moge» lijk in orde te brengen. 'De heer Slagveld stelde eenige vrage* in verband met de bouwverordening. Van publiek belang leverde de rondvraag) verder niets bijzonders op.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2