Openbare Verkooping J. VAN WIJK, Brouwersvaart 106. SAFE-DEPOSIT. KATHOLIEKEN! Irrigatoren M.J.SCH1PPER, Depót van Wijnen. Maison Antonio Agnilar Sluitzegeis m. MOTOREN en RIJWIELEN, Van Overal. Zaterdag 28 Mant 1914 Telephoon 748. I Zangzaad BEZOEKT STEEDS 11 ftrivertentiën. Brandstoffen Gebrande- en Tuinschelpen Gebruikt: DE SPAARNE-BANK Nieuwe Gracht 98. HAARLEM, Breukbanden, zeer sterk Kleine Niuhlraat 129. Café-Restaurant L. JOH CKBLOEDT Dejeuners - Lunch - Diners - Soupers. Te Havenwijk „De Knoopenwinkel" SPRUIJT Co. Safe-Deposit Incasso's. Simplex-Huis 1 BOUCKAERT STEVENS. t S P t R AN T 0. A. C VAK NUKEIEA KDIIPEH, Termijnbetaling 1ELEFIM B5D. worden üdwerten- tiën voor tie „NIEUWE HAARLEMSCHE COU- RANT'aangenomen üoor den Boekhandel J. VINA Pz. ik Zijlstraat 62 - Haarlem. ISSBEZOADËSf. Voor dea inhoud dezer Rnbriefe stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingesonden stokken, geplaatst of niet ieplsaist. wordt, den inzenders do eopie met ;erMggegeren. OPWEKKING TOT DEN STILLEN OMGANG. Zaterdagavond. 't Gereedschap geborgen, Het schootsvel ter neer, geborgen die kiel, Het boek in de kluis; voor morgen geen zorgen, Gezellig tehuis; slechts gedacht om de ziel. Zoo denkt menig Christen; zoekt vredige rust In huis'lijken kring, legt 't moede hoofd neer En slaapt ongestoord, zich weinig bewust Dat veel deez' nacht wijden hun rust God den {Heer. Ja, velen gaan heden, trots regen en wind, fcr beêvaart naar d' Heilige Stede Daar smeekend, voor zich of voor vrouw, of wel [kind Gods zegen; of der ziel' heiligen vrede. Waarom waagt zoo menig* deez' nacht'lijkeu [tocht? daarom is deez' reis juist 's nachts noodig? Okleine van ziel, naar 't gemak steeds gezocht '3 zoo'n offer den Heer overbodig? leeft ieder zijn last niet of elkeen zijn zorg )f ieder zijn kruis niet te dragen? Na deez' tocht, goed volbracht; de Heer staat [u borg, v/ordt 't u lichter: Slechts met aandrang te [vragen. Komt mannen van Haarlem, geen excuus, komt [ga mee. Komt; ter beêvaart naar d' Heilige stede. Uw gebed wordt verhoord; God geve U vreê, Brengt vrienden en kennissen mede. De wensch van Paus Pius zij ons een bevel; Dus toonen wij te zijn inderdaad: Ten spijt van de wereld tot spijt van de hel Goed Roomsch; katholiek van de daad! EEN OUD-AMSTERDAMMER. Naschrift. Wij ontvingen nog andere poë tische bijdragen over dit onderwerp, die wij echter niet alle kunnen plaatsen. Wij volstaan dus hiermede en kunnen geen verdere derge lijke bijdragen een plaats verleenen. Red. N. H. Crt. EEN BEKEERDE. In „Germana Esperantista" staat een zeer lezenswaardig artikel van den heer Ernst Düby, te Charlotteuburg. Deze schrijft: Als taalge leerde en kenner van 12 nationale talen, moest ik in vroegere jaren van „kunsttalen" niets heb ben. Ik dacht: een kunsttaal moet toch spoedig in dialecten vervallen en het fiasco van Vola- pük scheen mijn afkeurend oordeel te rechtvaar digen. Toevallig bevond ik mij in Bern ten tijde van het 9e Esp. Congres en dacht toen ook eerst, dat 't zaakje wel niet lang zou duren en over 10 jaren niemand meer Esperanto zou spreken enz., zooals iemand spreekt over dingen met eene niet door zaakkennis gestoorde objectiviteit". Doch toen ik vernam, dat Esperanto reeds 26 jaren bestond, teen ik bemerkte, dat Russen en Polen zich met Italianen, Hongaren met Span jaarden, Franschen met Engelschen enz., zich vloeiend en uitermate gemakkelijk in Esperanto onderhielden, toen begon ik toch na te denken en besloot na thuiskomst er mij eens mede bezig te houden. Mijn eerste werk na terugkomst was de studie er van onder handen te nemen en mijn belangstelling voor deze, door een taaigenie van den eersten rang samengestelde en zeer te recht als hulptaal aangeduide taal, veranderde spoedig in bewondering en weldra in geestdrift. Militaire vliegers bestraft» Uit Belfort wordt volgens de Msb. gemeld, dat de beide militaire vliegers, korporaal Madon en de sapeur Coulonge, die Woensdagmiddag over de grens gevlogen zijn en een tijdlang boven Elzas-Lotharingen kruisten, door de autori teiten bestraft zijn. De beide vliegers voer den tot hun verontschuldiging aan, dat zij bij hun vlucht in een sneeuwstorm geraakt waren, en zonder het te weten, over de gren zen waren gevlogen. Zoodra zij hun vergis sing ingezien hadden, waren zij zoo spoedig mogelijk naar Frankrijk teruggevlogen. Dit is echter de strijd met de Fransch-Duitsehe luchtverkeer-overeenkomst» waarin bepaald wordt, dat vliegers, die over de grens gevlo gen zijn, zoodra zij hun vergissing inzien, verplicht zijn te landen, en zich bij de auto riteiten van het land, waarin de schending van de overeenkomst heeft plaats gehad, moeten aanmelden. Een lange naam! Uit de Universe, het katholieke Londensche weekblad: „De Achtbare Dewan Bahadur L. D. Swa- mikkanu Pillaé, M. A., B. L., LL. B., F. M. U., Secretaris der Katholieke Britsch- Indische Vereeniging, heeft op een Convo catie te Madras een lezing gehouden. „We waren van plan geweest, een ver slag daarvan te geven; ongelukkigerwijze echter heeft de naam van den geachten spreker al de beschikbare ruimte in beslag genomen. Een merkwaardige vrijspraak. Wij heb ben zoo vaak melding moeten maken van merkwaardige veroordeelingen in Rusland, dat het ons goed doet nu eens van een merkwaardige vrijspraak te kunnen ver- tellen, zegt het A. H. Hoewel oek deze rechterlijke uitspraak wel een zonderlingen kijk geeft op de Russische opvattingen. De zaak werd behandeld voor de rechtbank te Petersburg. Pin de Petersburger Ztg. geeft1 er liet volgende verslag van. Petrof was reed3 vroeger wegens diefstal gestraft, en stond nu terecht voor de jury rechtbank, wegens diefstal van een kip. De voorzitter vraagt hem: of hij schuldig is. j De beschuldigde antwoordde ontkennend. Verbaasd zegt de voorzitter: „Petrof, hoe kunt ge nu uw schuld ontkennen? Ge zijt toch gearresteerd toen ge het gestolen hoen nog onder uw jas verborgen hadt?" „Ja, ziet u," zeide Petrof, „de zaak is zoo. Ik loop door de straat en daar zie Ik plotseling kippen loopen, zulke lieve, kleine, aardige kippetjes, die er zoo hongerig en bevroren uitzagen. Ik had zooveel medelij den met hen, en toen nam ik er een van,1 om hot te warmen; waar kon ik dat beter doen, dan onder mijn jas. Ik had nog een j stuk brood bij mij en dat wilde'ik het lieve dier te eten geven. Maar het domme wijf, dc eigenares der kippen, begon plotseling vreeselijk te schreeuwen. En toen kwam j de politie en nam mij mee. Maar hoe kan ik nu schuldig zijn?" De jury, die de logica van dezen edelen en zachtaardigen dierenvriend inzag, achtte hem niet schuldig. En de rechter moe3t hem vrijspreken 1 Een geheimzinnig vliegtoestel. Woensdag avond te half vijf ontdekten een fortwachter en twee schildwachten te Luneville, aldus een Reuterdepeche, een aeroplane van onbekende nationaliteit, die naar het scheen uit de rich ting van de Meurthe-vallei scheen te komen. Er woedde een sneeuwstorm en boven het bosch Mondon vlak bij Benameuil scheen de aeropla ne te kantelen, het toestel verdween plotse ling uit het gezicht. Onmiddelijk liet de mili taire autoriteit een onderzoek instellen. Jagers uit Luneville zochten een groote uitgestrektheid af, maar tevergeefs. Niets is ontdekt. Een socialistisch wethouder uit zijn ambt ontzet. De wethouder van Bierstadt, Liebig, i had zich bij de Landdag-verkiezingen op de lijst der sociaal-ïtemoeratlscbe kiezers laten plaat sen en zijn stem op den socialistischen Candi da at uitgebracht. In verband hiermede werd werd tegen den wethouder een aanklacht inge diend en liet dictriets-bestuur van Wiesbaden, vonnis wijzend, beval Liebig uit zijn ambt te ontzetten. Het districtsbestuur ging daarvan uit, zegt de Tel. dat een beambte door zijn lid maatschap van de sociaal-democratische par tij, zich niet slechts het door zijn positio ge vorderde vertrouwen onwaardig toonde, maar ook de plichten van zijn ambt scbond, dat hem oplegt voor de bestaande staats- en rechtsorde op te komen, hetgeen hij als sociaal-democraat niet kan doen. Toen de beklaagde de functie van wethouder aanvaardde, is hem op deze plichten gewezen en heeft hij ook beloofd ze te zullen nakomen. Wanneer hij desniette genstaande ook na zijn benoeming nog voort durend met de soc.-dem. partij in verbinding gestaan heeft, dan is het niet aan te nemen, dat hij zijn houding tegenover haar veranderen zal. En liet gevolg hiervan is, dat hij niet in zijn functie gehandhaafd kan blijven. Liebig teekende tegen de uitspraak van het districtsbestuur hooger beroep aan bij het „Oberverwaltungsgericht" en de „Diszipli- narsenat" van dit gerechtshof heeft thans in geheime zitting, het vonnis van het districts bestuur bevestigd. Bij ons maakt men ze wel burgemeester en zouden ze toch eigenlijk wel graag minister worden ook. De vogelbescherming in Engeland. Het wetsontwerp, waarbij de invoer van veeren van het in 'twild levende vogels wordt ver boden, is in tweede lezing door het Engel- sche Lagerhuis behandeld en met 297 tegen 15 stemmen aangenomen. Daar de stemming algemeen gunstig is voor het ontwerp, verwacht men dat het weldra kracht van wet zal hebben. Ook spionnage. Het geval speelt te Keu len. In een wagen van de tram zit een heer, die bij het uitstappen een pakje boeken ver geet. Een andere reiziger, die naast hem ge zeten had, neemt de boeken mede om ze den verliezer terug te geven. Hij kijkt daarom in de boeken, ten einde te zien, of degene, die ze vergten liad, ook naam en woonplaats daar in schref; en ont dekt nu, dat het hoeken zijn over vesting- verdediging. De schrik slaat hem om 't harte, en hij gaai direct naar den plaatselijken com mandant of een andere hooge militaire auto riteit, om daar de gevaarlijke boeken zorg vuldig te deponeeren. Je kunt het nooit we ten De hooge militaire autoriteiten in Duitsch- laiid verstaan nu eenmaal geen gekheid. Dat bleek ook bij den eerlijken vinder van de bedoelde boeken. Wat drommel, waarom stak hij zijn neiis in een handboek over ves- tingbonwkunde of zoo? Waarom gaf hij ze niet liever aan den conducteur van de tram wagen, om ze bij de „gevonden" voorwerpen te deponeeren? Waarom wilde hij zelf het pluimpje verdienen? Bij de hooge militaire autoriteiten bleek spoedig, dat er van een „pluim" en zelfs van een heel klein „pluimpje" geen sprake was. Integendeel. De eerlijke vinder werd on middellijk gearresteerd wegens „spionnage". Hij had zijn neus in de vestingbouwkunde gestoken en was dus een gevaarlijk rnensch geworden. Zijn betoogen en vertoogen hielpen niets. Hij werd in de gevangenis gestoken, en eerst na langdurige onderhandelingen, na allerlei bewijzen van zij honorabiliteit te hebben overlegd en allerlei beloften te hebben ge daan men spreekt zelfs van een Moedigen eed van geheimhouding, over de vesting bouwkunde werd hij ontslagen. En de viee-feldwebele die de gevaarlijke studieboeken in de tram liet liggen, werd zwaar gestraft, Hbld. Een spoorlijn op IJsland. IJsland, het land der sagen, is waarschijnlijk het eenige land in Europa, dat nog geen spoorweg bezit. Tot dusverre maakten de bewoners uitsluitend gebruik van de uitnemende lJslandsohe po- nies als middel van vervoer maar thans zal er een spoorlijn worden aangelegd van Reykjavik naar het Rangarvalladistrict, onge veer 60 mijlen lang. Men rekent er op, dat deze spoorweg nijverheid en handel op het afgele gen eiland, waar ook groote Engelsche maat schappijen geïnteresseerd zijn, in hooge mate zal doen bloeien. - Zonderlinge petities. Herhaalde malen is reeds geklaagd over het ontzettend aantal pe tities, dat voortdurend bij den Duitschen rijksdag ingediend wordt. Dat bij die tal- looze petities weieens zonderlinge dingen ge vraagd worden moge blijken uit do twee vo1- gende, die in do pas gepubliceerde peti- tielijst voorkomen. Een zekere heer Peschel in Reval (Rusland) verzoekt om oen som van „slechts" 40 millioen voor de vertaling, druk en verspreiding van zijn boek „An Jesu". En een ander verzoekt den rijksdag, een honderd, jarigen wapenstilstand tusschen alle Europee- sche staten te willen bewerken! Spoorwegramp. Een posttrein in Nieuw- Zuid-yVales kwam in botsing met een loco motief aan het station Moss Vale der Zuid- Exeterlijn. Dertien passagiers en een spoor wegambtenaar werden gedood, drie personen ernstig en twaalf licht gewond. De lriesreclitvrouwen. Zes suffragettes werden tot twee maanden dwangarbeid ver oordeeld, wegens bet insmijten van ruiten in bet huis van minister Mc Kenma. De kiesreehtvrouwen hebben het paviljoen op de lawnteuniselub to Birmingham in brand gestoken. Mevrouw Pankhurst is weder uit de Hollo- way-gevangenis ontslagen, omdat zij weiger de voedsel of drank te gebruiken. De Daily Mail heeft van de meest bevoeg de zijde vernomen, dat de regeering zeer te vreden is over de resultaten, die ze met do „Kat-en-muis-wet" heeft bereikt. De Women's Social and Political Union beeft nl. op 'het oogenblik nog slechts over weinig vrouwen meer te beschikken, die tegen geen enkele wandaad opzien. Een jaar geleden waren er nog ruim vijftig aan wie de leidsters kon den opdragen wat zij wilden. Dit aantal is thans geslonken tot een dozijn, van welke ze ven bekend zijn en daaronder zijn er verschil lenden, die door de Vereeniging betaald wor den. De anderen zijn door de herhaalde er- oordeelingen gedwongen geworden haar mis dadig pogen op te geven. De methode, door de Engelsche regeering gevolgd en door velen voor zwak uitgekre ten, schijnt dus nog niet zoo slecht te zijn, merkt bet A. H. op. Dc regeering is dan ook van plan ze streng te blijven toepassen. Russische roovers. De kassier van een fa briek, die door 10 politieagenten begeleid de loonen ten bedrage van 20,000 roebel ging uit betalen, is bij het station Parai door zes roo vers aangevallen, die geweerschoten op hem losten en een bom naar hem wierpen. Een politieagent is gedood, verscheidene gewond. De berooving is mislukt. Op de plaats van den aanslag zijn nog drie bommen gevon den. Bijgeloof. Onlangs bleef er een trein in Illinois midden in de prairie, die met sneeuw bedekt was, staan. De reizigers verdrongen elkander aan de raampjes. De beambten lie pen naar de locomotief en zagen den machi nist, die van zijn plaats was gegaan en met sneeuwballen wierp naar een zwarte kat, die op de takken van een boom zat. Wat doe je daar? vroeg men hem. Die verduivelde kat is den weg overge- loopen, voor de machine langs. Nu moet ik makon, dat de kat denzelfden weg terug gaat, anders treffen ons de tooverlcunsten van de bestie. Dit zeggende, ging de machinist voort de kat met sneeuwballen te bestoken. Eindelijk verliet de kat den boom en liep terug over den weg. Toen was de macninist tevreden en hij liet den trein weer voortgaan. Hij achtte het een ongelukkig voorteeken, als een zwar te kat iemands weg kruist, Ongelukkig voor den machinist bevond zich in den trein een' hooggeplaatst spoorwegbeambte, die niet in' het „booze oog" geloofde. Hij maakte een rap-' port van het geval op, tengevolge waarvan' de machinist, die nog wel zoo ijverig bezorgd was geweest voor hot ongeluk der reizigers,' met schorsing werd gestraft Do Times zal voortaan verkocht wor den voor een stuiver per exemplaar. Don derdag stond het gebouw van dea morgens tot des avonds reeds vol met agenten, som mige zelfs uit de provincie, die zichv wil den verzekeren, dat zij het hun bestelde aantal zouden krijgen. Reeds nu echter is bekend gemaakt, dat hoogstens een tiende van het aantal bestelde nummers uitgege ven kunnen worden. De adverteerders wenschen natuurlijk voordeel te trekken van de groote versprei ding, die het blad, vooral in den eersten tijd, zal vinden. De directie heeft bij cir culaire bericht, dat zij zich genoodzaakt ziet een groot aantal adverteerders te leur te stellen en dat do voorkeur bij het opne men van advertenties gegeven zal worder aan hen, die reeds sinds lang met het blad in relatio staan. Ook een straf 1 Do misdadige kies rechtjuffer, die een vandalonstreek heeft uit gehaald door een kunstwerk ernstig te be schadigen is veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, zooaLs we bereids gemeld hebben. Toen de bekl. werd weggeleid merkte de rechter op: Ik begrijp dat dit vonnis niet in overeenstemming is inet de gepleegde misdaad, maar het is het maximum dat voor beschadiging van kunstwerken kan worden opgelegd. Als het een vensterruit was ge weest, die vernield was, had ik achttien maanden gevangenisstraf kunnen opleggen. In het Lagerhuis is het gebeurde ter spra ke gebracht en in antwoord op vragen wat de regeering nu toch zou doen ter bescher ming van de kunstschatten van de natie, verklaarde de eerste minister, dat deze kwestie ten zeórste de aandacht der re- geering had en dat hij weldra mededeeiingen hieromtrent hoopte te kunnen doen. Lord Winterton trachtte van minister Mo Kenna de verzekering te krijgen, dat dit maal do veroordeelde juffer nu eens niet na een zoogenaamde hongerstaking zou wor den vrijgelaten. Maai- de minister zeide al leen dat in geval van een „zoogenaamde" hongerstaking hij zeker niet aan in vrijheid stelling zou denken. Als de hongerstaking niet „zoogenaamd" is, maar als werkelijk miss Richardson do beproefde methode der, voedselweigering gaat volgen en men be hoeft daaraan niet te twijfelen zegt het „Hbld." zal ze dus wel weer worden vrijgelaten, mag men uit dit antwoord be sluiten. Dat is immers juist de groote moei lijkheid; de rechters veroordeelen do dames wel, maar tegenover de door de veroordeel? den gevolgde methoden staat de regecring vrij wel machteloos. Een oplichtende vorstin In het hotel Austria to St. Petersburg is dezer da gen eon zich noemende vorstin Obolenski onder verdenking van oplichterij in hech tenis genomen, nadat zij aldaar verschei dene maanden had doorgebracht. Na een nauwkeurig onderzoek kan de politie vaststellen, dat deze vrouw ook in Moskou onder den naam van Vara Hauping haar beroep reeds uitgeoefend had. Men vermoedt met een internationale op- liehtster te doen te hebben, daar de gear resteerde meerdere talen vloeiend spreekt. De politie- van St. Petersburg heeft zich met de Duitsche en Oostenrijksehe politie in verbinding gesteld om de identiteit der vorstin vast te stellen. De slachtoffers der oplichtster bevinden zich vooral onder de groote kooplieden der Russische hoofdstad. otaris J.NATaSftNü (e HAARLEM zal op s namiddags na. 5 uur in het Verkoop lokaal ,,De Goiulen Leeuw" te Haarlem PUBLIEK VERKOOPEN: EEN WOONHUIS en ERF met af zonderlijk opgaande BOVENWONING te Haarlem, a/h. Nieuw Heiligland, get. No. 7 en 7 rood. Kad. Sectie D. No. 4957, groot 88 Centiaren. EEN WOONHUIS en ERF met daarachter gelegen PLAATS, te Haar lem, a d. Ravelingsteeg, get. No. 10, Kad. Sectie D. No. 4956, groot 1 Are, grenzende aan eerstgenoemd perceel, te zamen groot 1 Are 88 Centiaren. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij genoemden Notaiis a/d. Nassau- straat no. 18, en bij den Heer JOH. MACHIELSE, Taxateur van vaste goe deren a/d. Coornhertstraat no. 8. Kantoor en Magazijn Tel* 831. TIHTm lil» Wilt u geregeld veel zang van uw Kanarievogel, voedert dan VAN NIKKELEN KUIlPER'e ZANGZAAD. en uw succes is verzekerd. Verkrijgbaar bij: Doalstrae.t 18, Haarlem. Telefoon Interc. 2316, RIJWIELEf». Eerste k'ia merken voor concurree renden prijs, op xeer gemakkelijke voorwaarden. Brieven No. 6144, bar N. H. Ct. Rekening-Courant, Credietenv Deposito's, Incassearingen, Wissels, Prolongatiën, Effsotsn, Coupons enz. Leest geen liberale bladen meer Voor Uw sak en heeft a desa niet meer noodig. Gij kant volstaan met| DE MAASBODE, Dagblad voor Nederiand met Ochtend- en Avene-ednie. Prijs per kwartaal ï4.— Agent voor Haarlem, Overveen, Heemstede bijkantoor MAASBODE Janeweg bb, Haarlem. TfcLfcFOUn) kK07. gebed Complet vanaf f 1,25 oer stuk. a 1.50. Vepki>ij|bflar> bij fa. KUIJPERS, Stationsplein Haarlem BETTE BEQIEK1ÜG TELEPH. INTERC, 783. van te 's-BRAVEHHAGE. Gevestigd bij W. J. v. DRIL, CAFE „FLORA" H1LLEGOM. nieuwe series weder verkrijg baar uitsluitend voor de clien tele in Warmoesstraat 14. Speciaal Magazijn van Kleermakers- en Naaisters- fournituren, Tailleurstoffen, Knoopen, Mantelvoerings, en Linnen, Drukknoopen, Machinegarens en Zijden KINPERHUiSSINGEL 68. Bi •C"." Betrouwbaar* en niet duur, in kwaliteit en prijs da beste staan ter beproeving gereed.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 8