TnmnrANDT" iwiim Düir BUITENLAND. KORT OW£RZiOHT. BEZOEK VAN DEN KONING VAN MONTENEGRO? gemeenteraad. FRANKRIJK. Minister Monis heeft om slag genomen; de commissie van onderzoek heeft haar taak reeds aangevangen. ENGELAND. De regeering wil inzake home-rule niets meer toegeven. ITALIë. Z. H. de Paus vierde gisteren zijn naamdag. ALBANIë. Majoor Thomson heeft met een leider der Epiroten een regeling van den toestand besproken. ZUID-AFRIKA. De arbeiderspartij behaal de in Transvaal een meerderheid in den Pro vincialen Raad. FRANKRIJK. De gevolgen der zaak-Rochette. In een deel onzer oplage hebben we gisteren een telegram opgenomen, waarin werd ge meld, dat de minister van Marine Monis zijn ontslag genomen heeft. Hij heeft dit gedaan omdat hij als getuige de voornaamste in het Fabre-proces zal gehoord moeten worden en op deze wijze de grootst mogelijke vrijheid van handelen zal hebben tegenover de commissie van onderzoek. Of dit ontslag definitief zal zijn is wel waar schijnlijk, ofschoon daarover de meeningen zeer verdeeld zijn. In afwachting der beslissing van den Senaat heeft Jaurès dé leden der enquête-com missie van 1912 door hem destijds gepre sideerd bijeengeroepen tot regeling der werkzaamheden. „Wij zullen," verklaarde Jaurès, „onmiddel lijk daarmede beginnen. De eerste door ons te vechooren persoon is de heer Monis, die mij dit verzocht heeft. Vervolgens znllen wij de heeren Briand, Barthou en Caillaux oproepen en de magistraatspersonen die in de zaak zijn betrokken: procureur-generaal Fabre, den pre sident der rechtbank Bidaut de l'Isle e.a. Het schijnt, dat de Senaat VRn voornemen is, ons niet de onbeperkte gerechtelijke bevoegdheid toe te staan, die wij verlangen. Hij wil ons al leen het recht toekennen op te roepen getuigen den eed op te leggen. Mijns inziens is dit on voldoende, maar wij zullen ons willens of on willens tevreden moeten stellen met wat de Senaat ons zal toestaan en wij willen ons best doen, om aehter de waarheid te komen. Lang zal onze enquête niet duren. Vier dagen zul len ditmaal genoeg zijn." ENGELAND. Home-rule. Men kan het op een andere plaats in ons blad lezen hoe de Iersehe leider John Red mond verklaard heeft de verwachting' te hebben, dat zeer spoedig home-rule zal zijn ingevoerd voor Ierland. In het Lagerhuis is de kwestie weer ter sprake gekomen, toen Bonar Law een motie voorstelde, waarin wordt verklaard, dat het Huis betreurt, dat de regeering weigert voor stellen te doen voor een wijziging van de home-rule-wet en van meening is, dat zoo danige voorstellen geformuleerd behooren te worden voor de hervatting der tweede le ring. Law zeide verder, dat de toestand thans veel gevaarlijker is dan hij ooit is ge weest en dat hij niet inzag hoe men aan dat gevaar zaL ontkomen. Daarna de mogelijke oplossingen van de moeilijkheden nagaande, zei Je Law, dat het Hoogerhuis, wanneer de regeering hare voor stellen belichaamt in de home-rule-wet, deze aan een referendum van het land onder werpt en het land ze goedkeurt, zich niet meer zal verzetten tegen de inwerkingtre ding van de wet. De regeering wil en kan echter niet ver der tegemoetkomen aan de wenschen van Ulster: zij heeft de uiterste concessies ge- gedaan. Minister Asquith herhaalde de voorstel len, door hem op 9 dezer gedaan en be zwoer het Huis de eenige maatregelen, die hoop geven op een blijvende oplossing, ern stig te overwegen, alvorens ze af te wijzen. Carson antwoordde daarop, dat de voor stellen der regeering in hun tegenwoordigen vorm niet waard zijn, dat ze door Ulster overwogen worden. De motie van afkeuring werd verworpen met 345 tegen 252 sjemmen. Een opzienbarend bericht werd door Reu ter hedenmorgen gegeven, aan de Globe ontleend en waarin gezegd wordt, dat beve len zijn uitgevaardigd tot in hechtenisne ming van sir Edward Carson en andere Ul ster-leiders. Dit bericht is evenwel officieel tegenge sproken. ITALIë. 'a Pausen Naamdag. De Romeinsche redacteur van de „Msb." seinde giateren: De H. Vader ontving van daag de kardinalen en de leden van het Pau selijk Hof in audiëntie. De gebruikelijke audiëntie van de gezanten en het aanbieden van geluk wenschen door den Oosten rijkschen gezant als deken van hét corps diplomatique is, uit behoedzaamheid, met het oog op 's Pausen gezondheidstoestand niet doorgegaan. De Vaticaansche musea zijn vandaag geslo ten. De wit-gele vlag wappert boven de bron- cen poort. Op het Damasus-hof zal een concert wor den gegeven door het muziekkorps van de gen- darmerie. De kazernes zullen geillumineerd worden. Talrijke telegrammen van gelukwensch zijn reeds ontvangen. ALBANIë. Oe opstand van Epirus. Epirns wil nog steeds het onbereikbare: de anton«*nie: het wil zich niet onderwerpen aan de regeering van den nieuwen vorst, onder wiens bestuur het door de mogendheden ge steld is. Majoor Thomson, de gevolmachtigde van de Albaneesche regeering, die naar Epirus ge- sonden is om de zaak daar in het reine te bren gen heeft een onderhoud gehad met Karapa nos, den gevolmachtigde der Epirotische re geering, die zich heeft opgeworpen en daarbij heeft hjj verklaard, dat van het toestaan van autonomie aan Epirus geen sprake kan zijn, daar het bestuur over Albanië gelijkvormig wezen moet. Maar de mogelijkheid is niet uit gesloten aan Epirus een soort zelfstandig pro vinciaal bestuur toe te staan. De Albaneesche regeering is zelfs geneigd Zographos, den lei der der opstandelingen, tot gouverneur van Argyroeastro te benoemen, en andere Grieken in de andere districten met het bestuur te be lasten. Over andere concessies, die aan de be woners van Noord-Epirus zouden worden ge daan, wilde majoor Thomson zich niet uit laten. De oi'ficieele taal moet Albaneesch zijn; Grieksch zal echter wordeu geduld. In de gen darmerie zullen op elke 10 Albaneezen 6 Grie ken worden aangesteld. In officieele kringen te Athene is men van oordeel, dat de onderhandelingen tnssehen de zelfstandige regeering van Epirus en de regee ring van Albanië ten slotte tot een bevredi gend resultaat zullen leiden. Doeh ook in „officieele kringen" heeft men het wel eens mis! ZUID-AFRIKA. Verkiezingen. Er zijn pas verkiezingen geweest voor den Provincialen Raad (oi&jveer onze Provinci ale Staten) in Transvaal, en daarbij heeft, de arbeiderspartij overwinningen bevochten, zoo dat zij nu in de meerderheid zijn. Het bericht van deze overwinningen der ar beiderspartij hij de verkiezingen in Trans vaal heeft groote verrassingen gebaard in de geheele Unie en men verwaeht, dat zij van groeten invloed zullen zijn op den politieken toestand in de geheele Unie. Vorstelijke verloving. Uit St. Petersburg wordt gemeld, dat de Roemeensehe troonopvolger prins Ferdinand met zijn gemalin, zijn oudste dochter en prins Karol den 28ster. Maart in Sarskoje-Selo zal aankomen, en daar tien dagen zal verblijven. Gedurende dit bezoek zal de verloving plaats hebben van de oudste dochter van den Czaar, grootvorstin Olga met prins Karol. Reeds zijn omvangrijke toebereidselen voor de plechtigheid gemaakt Professor Merealli t. Professor Merealli, directeur van het ob servatorium op den Vesuvius, is naar Reuter meldt, dood in zijn bed gevonden; hij was ge heel verkoold. Een petroleumlamp, bij zijn bed geplaatst had dit in brand gestoken. HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin zal bij Haar aanstaande niet-officieele bezoek aan Amsterdam verge zeld worden door H. K. H. de Prinses. Ten aanhoore van H. AI. de Koningin heeft gisteravond dr. Te Winkel, hooglee raar in de Nederl. letteren aan de Universi teit van Amsterdam, in het Koninklijk Pa leis in Den Haag een lezing gehouden over Constant]'n Huygens in zijn jongere jaren. Onder voorbehoud maakt de „Tel." melding van het hardnekkig opduikend gerucht, dat koning Nikita van Montenegro, die zich voor stelt in den a.s. zomer verschillende Europee- sehe hoven te bezoeken, ook een bezoek zal brengen aan ons land en dan te Amsterdam door de Koningin zal worden gerecipieerd. HOOGWATER. Het is in Brabant, Gelderland en Lim burg langs de rivieren har. Bij Spijk (Etten) is de dijk doorgebroken, doeh ook op ande re plaatsen strekt het water zich als een zee van dijk tot dijk uit. De heele bevol king is in de weer om de dijken te behou den en ontzettende rampen als die vanjL866 b.v. te verhoeden. Te Nijmegen loopt het water, zooals we al gemeld hebben, me ters boven de Waalkade, te Grave is het ernstig: het stadje is geheel geïsoleerd en wordt van alle kanten door het water be dreigd. Ook de Mooksche heiden zijn een en al water. Het is te hopen dat het nu eens uit zal zijn met. dien ontzettenden re genval, die de rivieren hoog opstuwt, en reeds ontzettende schade heeft veroorzaakt, om nog niet te spreken, hoe ernstig de gevolgen zullen zij n I Een model-huishouden. Men meldt uit Delft aan de Msb.: Aan den Verversdijk te Delft woont een jeugdig echtpaar, dat nauwelijks één maand getrouwd is. Gedurende de afwezigheid van de vrouw, verkocht de man liefhebber van een bor rel den geheelen inboedel aan een uitdra ger voor 115' en verliet daarna met de con tanten de woning. De koopman wou juist beginnen bet huis raad weg te balen, toen vrouwlief thuis kwam, die zidh daartegen met hand en tand verzette. Terwijl de vrouw en de koopman de poli tie om raad vroegen, loste de familie de kwes tie op, door den boel uit het buis te halen, zoodat er voor den koopman niets overbleef. Het gevolg is dat de koopman een leelij- ken strop heeft; hij is zijn geld kwijt en krijgt geen huisraad. De man, die den inboedel verkoeht, is later dusdanig afgerost door zijn vrouw, dat hij voorloopig niet meer kan werken. Een goede vangst. Gelijk wij reeds meld den, werd eenige weken geleden te Sloten een werklooze schildersgezel, Te K., afkom stig uit Lonneker, aangehouden, omdat hij met een revolver op een hond schoot. Toen de politie hem op het bureau fouilleer de, bleek hij in 't bezit te zijn van een groot aantal loopers en sleutels. Dit gaf aanleiding tot een huiszoeking, waarbij op z'n kamer wer den aangetroffen een groote hoeveelheid verf stoffen, die van diefstal afkomstig bleken te zijn. Tevens kwam toen uit, dat hij den laat- sten tijd herhaaldelijk goederen naar Lonne ker had verzonden aan 't adres van een ken nis van hem» Het yerdere onderzoek in deze zaak bracht volgens de Tel. aan het licht, dat de verzonden goederen niet door den kennis waren behouden, doch waren gebracht naar het huis van den vader van Te K., eveneens te Lonneker woon achtig, Toen de politie uit Sloten dezer dagen bij den vader een inval deed, ontdekte zjj in den kelder een groote partij verfstoffen en schil dersgereedschappen, alle afkomstig van dief stal, gepleegd ten nadeele van te Amsterdam gevestigde schilders. Een der schildersj dié bij de huizoeking tegenwoordig was, schatte de waarde der aan wezige goederen op 160C. Weer terecht. Onlangs werd gemeld dat ten nadeele der firma Koppel en Hamburger, te Amsterdam, een kistje was ontvreemd, in houdende recepten voor de bereiding var. limo- nsd.-; benevens contracten, polissen, enz. De Tel. meldt nu dat, dank zij het ijverig speuren van den rechercheur G. Marten, deze zaak tot klaarheid is gebracht. Een 16-jarige loopjongen der fabriek, H. L. was een vorige week ontslagen; na zijn heengaan ver mistte men eenige kleine voorwerpen. Doch tevens werd ontdekt, dat hij kwitanties had geind, welke hij zelf had ingevuld. Het ver moeden viel toen op dezen knaap. Gisteravond werd hij gearresteerd en men vond te zijnen huize een lamp en een aantal blanco kwitan ties, eigendom der fabriek. Ook bekende hij, den diefstal van het kistje te hebben gepleegd, terwjjl hij nog op de fabriek werkzaam was. Hij meende, dat er geld in zou zitten. Groot was de teleurstelling, toen men niets dan pa pieren en geen geld vond. Kistje en papieren werden in een zak gebonden en daar ter plaatse in 't water geworpen. Daar de papie ren voor de fabriek „Limonia" veel waarde hebben, heeft men op de door L. aangegeven plaats naar het kistje gezocht. Inbrekers. Opnieuw hebben inbrekers gepoogd hun slag te slaan in de St. Anna- kerk aan de Haagpoort te Breda. De brandkastjes die na den Matsten dief stal de houten offerblokken vervangen heb ben, weerstonden evenwel de pogingen der heeren, hoewel ze klaarblijkelijk van deug delijke instrumenten voorzien waren. Valsclikeid in (geschrifte. Te Utrecht is aangehouden door den Rotterdamschen par ticulieren recherchedienst in samenwerking met de Utrechfcsche gemeente-poiitie de heer R. B. v. d. V., lid van de firma K. te Utrecht. Deze aanhouding heeft plaats gehad na een zeer geheim gehouden, nachtelijk onderzoek en geschiedde, omdat tegen den gearresteerd© vermoedens waren gerezen zich te hebben schuldig gemaakt aan valsch- heid in geschrifte ten nadeele van de firma K. Men zegt, dat er een bedrag van f 10.000 mede gemoeid zou zijn. De heer v. d. V. verbleef den heelen dag aan het hoofdbureau van politie, waar de commissaris, de heer Wijnmalen, hem het eerste verhoor afnam. De verdachte is ter beschikking van de justitie gesteld. TJ. D. Een vreemd ongeluk. In de Maashaven te Rotterdam is gisteren de sleepboot „Gro ningen" tuescihen een daar liggend stoom schip en eenige Eijnscnepen doorgevaren, niet bemerkende dat dit stoomschip met een. der Rijnschepen door middel van een stalen tros was verbonden, met het gevolg, dat de schoor steen en de mast van de sleepboot achter over zijn geslagen en de kapitein door een vallende seinlantaarn op het hoofd werd ge troffen. Met een ernstige hoofdwond is hij naar fhet ziekenhuis gebracht. Een allerdroevigst ongeluk. Gisterna middag heeft op de Rijnsburgerwag, vlak 'bij Leiden, een droevig ongeluk plaats ge had. De 19-jarige J. Witter, reiziger in ma nufacturen te Leiden, reed op zijn fiets naast de stoomtram uit Haarlem, toen uit Leiden de elcctrische tram aankwam. Het jong- mensch geraakte tusschen beide trams be kneld. Deerlijk verminkt werd hij opgeno men en met de naar Leiden rijdende tram naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd, waar hij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. Saccharine smokkelen. In de retirade van een der dooidoopende rijtuigen op de spoorweglijn AntwerpenGennepDuitsch- land, werd weer, volgens de Msb., een hoe veelheid saccharine gevonden. Het blijkt derhalve, dat de smokkelaars nog geregeld hun gang gaan, niettegenstaande door de S.S maatregelen worden genomen tegen het smokkelen, zooals b.v. het aanbrengen van ijzeren platen in de retirades. Volgens de oude fabel! Honden kropen onder een houten schot door in het schuurtje van een bewoner van Smallingerland en aten er drie groote en zes kleine konijnen op. De honden waren nu zoo dik geworden, dat ze het schuurtje niet meer door de opening konden verlaten! Den volgenden morgen werden ze op last der politie afgemaakt. SCHOTEN. De raad vergaderde gisteravond onder voor zitterschap van den heer F. F. F. Führop, burgemeester. Nai opening der vergadering werd allereerst de heer de Graaff, gekozen tot raadslid, binnengeleid door den gemeente secretaris en legt in handen van den burge meester de vereischte eeden af. Met een har telijk woord van welkom en van gelukwensch met bet herstel zijner gezondheid wordt de heer de Graaff door den burgemeester geïn stalleerd. Hierna werden de notulen voor gelezen en goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken was o.m. het volgende: De heeren N. Cobelens en J. v. <L Steen hebben een voorstel ingediend, om de ver ordening op de heffing van een Hoofdei. Om slag, zoodanig te wijzigen, dat niet een af trek worde verleend voor 6 kinderen, bene den de 16 jaar, doch voor alle kinderen be neden 16 jaar in hetzelfde gezin. Het voorstel werd in handen gesteld van B. en W. om prae-advies. De heer G. de Vries meent, naar aanleiding van ingezonden stukken in Haarlemsche bla den van het Burgerlijk Armbestuur de vol gende bezwaren tegen die publicatie in het midden te moeten brengen: „1. Tot hoever strekt de vrijheid van het .Burgerlijk Armbestuur? 2. Dat het burgerlijk armbestuur op inge zonden (dus persoonlijke) stukken in de dag bladen ingaat en oordeelt voor dat het pro en contra is gehoord. 3. Dat het burgerlijk armbestuur niet in neemt een algemeen standpunt, maar een richting door dergelijke personen aangegeven. 4. Dat het burgerlijk armbestuur geen sa menwerking wekt met andere, diakonie- of liefdadigheidsinstelling." B. en W. stelden voor om, waar blijkt dat *t Burgerlijk Armbestuur stukkeD heeft gepu bliceerd, hen op te dragen aan het Burgerl. Armbestuur te verzoeken mede te deden wel ke redenen zij had om die mededeelingen te doen. De heer Verko oy wil meer duidelijkheid. Er staat in het adres niet waarin het stuk gepubliceerd is. Spr. zou wenschen dat ook dit in het prae-advies tot zijn recht zal ko men. De Voorzitter meent dat eerst dat bij B. A. geïnformeerd moet worden welke be weegredenen het B. A. geleid hebben. De heer de V r i e s kan zich met de werk wijze van B. en W. wel vereenigen. Aldus wordt dan ook besloten. (Zooals men weet, hebben wij deze manier van doen van 't B. A. sterk gegispt.) De heer C. Klok nam tegen 1 April om .gezondheidsredenen ontslag als lid van het Burgerl. Armbestuur. Het ontslag werd verleend. De Afd. Schoten v.an den Nederl. Federa tieven Bond v.an gemeentewerklieden heefti zich per adres gewend tot den Raad, waarin het Volgende onder de aandacht wordt ge bracht: dat Me toestanden voor de arbeiders aan de gemeente-bedrijven van dien aard zijn, dat een betere regeling der rechtspositie dier arbeiders noodzakelijk is. dat zij B. en W. verzoeken een door de afdeeling' ontworpen concept-werkliedenre*- glement, houdende de door de werklieden ge- wenschte regeling hunner rechtspositie, in behandeling te nemen; dat de afdeeling het noodig acht den Raad daarmee in kennis te stellen. Zij verzoekt bij de behandeling van het werkliedenregle ment met de verzoeken der afdeeling rekening te willen houden. De voorzitter deeit mede dat B. en W. een concept samenstellen en dus voorstellen het adres voor kennisgeving aan te nemen. Aldus besloten. De heeren G. L. P. van Sohaik en J. E. Eikenhout verzoeken hun het laatste ge deelte van den Doodweg tusschen den Kat- weg en den ingang van het terrein der H. F. C. „Haarlem" te verkoopen voor f 500, omdat ze bij voetbalwedstrijden veel hinder van het publiek hebben. In handen van B. en W|. om advies. De Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Spaarndam heeft zich tot den Raad gewend met het verzoek een subsidie van b.v. f 300 te verleenen voor wijkverpleging, waartoe de Kerkeraad wil overgaan door middel van een diakones uit het Haarlemsche Diakones- senhuis. In handen van B. en W. om advies. Samengesteld werden de stembureaus: voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen. B. en W. stelden voor tudhaesie to betui gen aan het adres aan de Staten Generaal van den Raad der gemeente Velsen inzake het wetsontwerp-Treub tot het verleenen van ouderdomsrente. Werd de wet toch uitge voerd, zooals voorgesteld, dan zou dat aan de gemeente Schoten f 5000.— kosten volgens B. en W. Daartoe werd besloten, na een opmerking van den heer Verton. Ten behoeve van de huis vlij tten toonstelling ter gelegenheid van de jubelfeesten van den Ilaarl. R. EL Volksbond, stelden B. en W. voor f 10 te geven voor een medaille. De heer v. Steen meent dat het juister zou zijn de medaille te geven, als de afdee ling Schoten een medaille vroeg. Wel zijn er veel Schotenaren lid der Haarl. afdeeling, maar. hij meent dat die tehuis behooren in de afdeeling Schoten. En als deze afdeeling jubileert, vraagt zij ook een medaille. De heer Hooy antwoordt dat volgens Je reglementen de bewoners van het be bouwde gedeelte lid moeten zijn van de afdeeling Haarlem. En dat is geen klein gedeelte maar ongeveer het vierde gedeelt van de heele afdeeling. De heer Verton wil de medaille verlee nen, niet omdat er een zilveren, feest ge vierd wordt, maar omdat er een tentoonstel ling gehouden wordt, waaraan iedereen kan deelnemen en waarop ieder kan inzenden. Wat de aanleiding is gaat ons minder aan. Wij beschouwen alleen het feit dat er een tentoonstelling is. De Voorzitter zegt dat dit het stand punt is, waarop ook B. en W. zich stelden. Het voorstel van B. en W. wordt z. h. s. aangenomen. B. en W. stelden voor afwijzend t© be schikken op het verzoek van de Loge „Scho ten" der Int. Orde van Goede Tempelieren om subsidie, omdat nog niet blijkt wat het doel en het streven der afdeeling is. B. en W, stelden voor te wachten totdat het jaarverslag verschenen is. De heer Verton beaamt dat en geeft tevens een wenk aan de Gefoeel-Onthou- dersvereenigingen om, wanneer zij subsidie aanvragen, federatief samen te werken, op dat de subsidies niet versnipperd worden. Over de bestrijding van het gebruik van sterken drank zal ieder het wel. eens zijn. dat het goed is. De heer Hooy meent dat het nog niet zeker is dat ieder wel overtuigd zal zijn van het nut der bestrijding van drankge bruik. Het misbruik maken van sterken drank, to bestrijden acht spr. uitstekend en hij is er warm voorstander van, maar spr. on derschrijft niet dat het gebruik bestreden moet worden. De heer V er t o n zal op deze principieele kwestie maar niet verder ingaan. Het voorstel van B. en W. wordt goed gekeurd. B. en W, stelden voor den directeur der gemeente-gasfabriek te machtigen tot het aankoopen van gasmeters, muntgasmeters en muntgas-installaties, naar gelang van be hoefte, en de kosten te dekken uit de ge wone middelen van het bedrijf. Goedgekeurd. Er zal prijsopgaaf aan ver schillende leveranciers gevraagd worden. B. en W. stellen den Raad voor zich per adres te wenden tot H. M. de Konin gin met verzoek aan de gemeente Schoten yrjjetelUn&L ta yerleeaeh van de yerplich- ting genoesnd in art. 14 der wet van 2 Mei Mei 1863 Stbld. 50, houdende regeling van het Middelbaar Onderwijs. De heer V e r k o o ij kan dit adres nog zoo dadelijk niet onderschrijven. Aan het bezoeken der scholen te Haarlem zijn veel bezwaren verbonden. Als er liier zoo'n school was, zouden er zeker wel leerlingen komen. Heel nuchter merkte de burgemeester op dat het nu toch wel wat al te dol zou zijn (in deze woorden zeide de voorzitter het echter niet) om hier zoo'n dure school te stichten. De lieer Verton zegt de zaak niet zoo zwartgallig in te zien als zijn partijgenoot Verkooij. Hij meent dat zulk een school in Schoten nog niet noodig is. Hij wil echter vi'agen om voor drie jaar vrijgesteld te wor den van do school. De raad zal dan genood zaakt zijn om nog eens over de zaak te spreken. De Voorzitter antwoordt dat H. M. de Koningin zelf bepaalt voor hoelang de vrijstelling verleend wordt. De bepaling van den heer Verton is dus onnoodig. De heer Verkooy stemde tegen het voorstel van B. en W. De namen Schalkburgerkade en Lucas Meijerkade moesten veranderd in Schalkbur gerstraat en Lucas Meijerstraat, terwijl ook eenige namen aan nieuwe straten werden ge gegeven. De heer Cobelens stelde voor uit his torisch oogpunt de straten te noemen Ged. Schalkburgerkade enz. Een discussie werd gevoerd over de vraag of men een kade kan dempen. Het voorstel van den heer Cobelens werd verworpen. Een voorstel van den heer Boxs om de straat te noemen Ged. Schalkburgergracht v, rd aangenomen. B. en W. stelden verder voor te beslui ten met ingang van 1 April 1914 het aantal leerjaren aan school A vast te stellen op zeven. Per schooljaar meldt zich gemiddeld eei veertigtal aan om na het eindigen van het Ge leerjaar nog voortgezet lager onderwijs ie ontvangen en daarin zou dan voorzien kunnen worden. Hiermede zal ook onderwijs kunnen worden genoten in de Fransche taal. Ka eenige bespreking vereenigde de Raad zich met het voorstel. Ingekomen was een schrijven van het Burgerl. Armbestuur houdende mededeeling omtrent aftreding der leden, en den Raad adv is eerend voorloopig voor den tijd van 1 jaar een armverzorger te benoemen tegen f 150 's jaars. B. en W. adviseerden aldus te besluiten en de aangeboden instructie vast te stellen. Goedgekeurd. Tot armverzorger werd benoemd de heer II, Krenger met 6 st., H. Westendorp had 4 st. Hierna begon de raad aan de afhandeling van de Bouw- en Woning-verordening. Een groot aantal artikelen hiervan moesten nog behandeld worden, waarbij vooral de heerer Cobelens, Boxs en Poth, de deskundigen, ziel heten gelden. Om kwart vóór twaalf was men hiermede gereed en werd de verordening goedgekeurd met. 7 tegen 3 stemmen (de lieeren Boxs, Poth en Cobelens). Goedgekeurd werden eenige kohieren der belastingen (schoolgeld en gebruik gemeente grond). Ten slotte stelde de voorzitter de rondvraag. De heer de Vries zeide bij geruchte ver nomen te hebben dat de voorzitter van het Burgerl. Armbestuur, op zijn verzoek, is ge schorst als zoodanig. Spr. vraagt wat daar van de reden is en of B. en W. hem daar over kunnen inlichten. De v o o r z i 11 e r vraagt welke die geruch ten zijn. Officieel is hem, als burgemeester, niets bekend. Spr. wenscht er zich buiten te houden, daar hij burgemeester is en hulp officier van Justitie. Het is een zaak, die het Burgerlijk Armbestuur aangaat. Op ge ruchten kan spr. niet ingaan. De heer de Vries meent inlichtingen t» mogen hebben, omdat de Raad het B. A. be noemt. De heer Hooy herinnert den burgemees ter aan wat in het college van B. en W. be sloten is. De voorzitter herhaalt niet te weten wat de heer de Vries bedoelt. Laat hij dui delijker zijn. De heer de Vries zou willen voorstellen een commissie uit den Raad te benoemen om de zaak te onderzoeken, De vqorzitter merkt op dat de tijd om voorstellen te doen voorbij is en verklaart dan geen inlichtingen te kunnen geven, bur gemeester en hulp-officier van Justitie zijnde. De heer de Vries blijft nog aandringen en vraagt of het waar 56 wat verteld wordt, dat meent hij dat de Raad mag weten. De voorzitter herhaalt nog eens niet genegen te zijn als burgemeester alles te ver tellen. Ik weet als burgemeester niets. De heer v. Steen raapt hetzelfde halletje op en zeide dat er berichten in de couranten gestaan hebben. Hij vroeg of de burgemees ter er iets voor voelde een commissie te be noemen om de waarheid ervan te onderzoe ken. De voorzitter zegt op courantenberich ten niet te kunnen ingaan. De heer v. Steen meent dat misschien in gesloten vergadering inlichtingen zijn te verschaffen. De voorzitter herhaalt niets te weten niet te wéten wat, de Iheer v. Steen bedoelt, geen inlichtingen te kunnen verschaffen, vraagt duidelijk te zijn enz. De heer v. Steen wenscht van het onder werp af te stappen, als de burgemeester on genegen hjlijft inlichtingen te geven. Spr. noemt het redeneeren van den burgemeestei spitsvondig. De voorzitter: Neen, niet spitsvondig^ maar ik moet de zaken zuiver stellen, als burgemeester weet ik niets.... De heer v. Steen: Laat ons maar door gaan. Wonen de Duitsehe muzikanten nog altijd boven de stal? De voorzitter zegt dat zij daarvan* vandaan vertrokken zijn op aanmaning val den burgemeester. De heer Verton begrijpt niet dat de heet de Vries nu weer terug komt op lbet B. A- en niet tevreden is met de door hem gestel de vragen. De heer Verkooy komt weder op zijn lievelings-thema: den, gemeente-ontvanger.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2