VIERDE BLAD. BINNENLAND. STA 0 8 W E II W S NIEUWS UIT OEN 01MK. Lefterkundige kroniek. Brieven uit Borneo* ZATERDAG 21 SiA&RT S8I4 Van S. NIEUWE COURANT Kinuta), 9 Febr. 1914. Wat nu? Zal ik de Papar-schetsjes voort zetten, want er is nog genoeg hier, voor we over het eigenlijke Missiewerk beginnen? Voor vandaag zullen we maar een praatje houden over koetjes en kalfjes, dat mag toch wel, niet waar Mijnheer de Hoofdredaleteur? Zooals de lezer boven dezen brief ziet, is de naam Pap ar overgegaan in Kinufca. We zullen hier nu nïaar niet beschrijven wat dat betoekent, doch ik zal u even vertellen hoe dat komt. Niet omdat Papar zelf veranderd is in Ki- uuta, zooals onlangs de Haringpakkersteeg in Amsterdam herdoopt werd en weer den ouden naam heeft, neenl Ook niet dat ik nu eens wil bluffen met Doessensch, dat Papar en Kinulx 't zelfde zouden beteekeneu, ook niet, omdat,... ja waarom niet.?.... Doch heel eenvoudig omdat oudergeteekende zelf zijn matten opgerold heeft te Paparzes mijlen venier het binnenhuid is iugemar- cheerd en zijn tenten heeft opgeslagen te Ki nuta. ik heb het niet gedaan als een of andere rijke mijnheer, die zomers buiten op z'n villa gaat wonen. O neen, maar heel eenvoudig: omdat onze Overste-Praefectus Apostolicus me hier heen gezonden heeft: 't ging alles kort en vlug. „Na Kerstmis moet ge maar in Kinuta den boel weer wat op zien te halen." „Ik boog mijn hoofd en zei: heel goed" en... rooide weer door. 't Is 't missielevenl Dus waarom zou ik denken: nu moet ik Tnijn lekkeren groententuin achter laten, geen Andijvie en bloem- en andere kooien meer, :n daar is alles wildernis!.... Ik leefde nog een paar daagjes, zong nu en dan een wijsje uit „de Leeuwerk" werkte en rookte Borneotabak van 10 cent een spoor wagon vol. Met Kerstmis mijn eerste Kerstfeest op ie missie had ik het heel druk. Ik was Het de Chineezen hier 8 mijlen vandaan, en t zijn me rare Chineezen. Ik had daar Nachtmis om 12 uur: dan om half zeven Jn acht uur, met een 30 H. Communies. 's Nachts absoluut niet geslapen. Eerstens !een bod, geen dekens, niets om 't moede hoofd op te leggen, niets, alleen een stuk vloer vain 8 bij 4 voet! Groot genoeg' Doch niet daardoor was 't, dat Klaas Vaak geen £and strooide in mijn oogen,- want dat alles hindert me niets, doch dat oorverdoovend ge raas den heulen nacht van zevenklappers en donderbussen en ritsen rotjes; 't begon en 't wa3 niet stil alleen juist onder de H.H. Missen. Herrie en schreeuwen en goed eten, met een paar H.II. Missen, ziedaar 't Kerstfeest van onze Chineezen, geen langstaarten hoor; allen hartig republikein! 's Middags kwam ik thuis en daar hadden de Doesoens ook nog wat. Den volgenden morgen stapte ik na inijn ontbijt op, om een zes mijlen af te loopen in vaderiandschen J'-fu ]>aur Christenen brachten mijn „ba gage met een boot, die versierd was. Ik zal u maar niet mee op wandeling nemen naar Kinuta, want 't was 'fc laatste weekje van 't natte seizoen, en dan zegt 't wat, zes mijl Ie loopen hier! U zoudt vast vuile 6clioenen krijgen, en schoenpoe sars zijn er hier niet. In kinuta stonden een paar Chris tenen me op te wachten. Blijheid straalde dit hun oogen, nu zij weer een „Toean" had den. Kinuta is een oude post. Vier jaar zonder Priester geweest en dusnu ja., u oor deelt zelf. Alles en alles heeft er onder te lijden gehad. De grond is 'n echte wilder nis! Er zijn ongeveer 100 Christenen, doch maar 14 of 15 goede. Nu moet u dat „goede" niet •net, te cristischen blik beschouwen, anders komt er een getal vast onder vier! Er zijn nog heidenen volop en gelukkig maar twee kuisgezinnen Mabomedaansch, 't wordt tijd dat de heidenen en de slechte Christenen in den waren schaapstal binnen komen en ^veerkeeren, want als ze volgers van Mo hammed worden is het verloren. En dat wint Veld hier onder de Doesoens! Zij zijn rijp en menschel ij kcrwijs gesproken. '1 is God's tijd nu om de grooto genade des H. Goloofs te geven, doch zachtjes aan ©aat 't. Maar hier komen we later nog weer °P terug hoop ik. Kinuta ligt aan dezelfde rivier, als Papar; 't is een half hooge heuvel en omringd^aan twee zijden door bosselien, waar het ever zwijn kan gejaagd worden en apen en kleine oraugoetangs; aan de zijde rijstvelden en woningen. Het volk is ruwer en nog niet gepolijst als reeds in Papar. Kledingmagazijnen vindt men er niet, do grooten zijn gekleed, noch volgens de Paradijsche, noch volgens de Pa- rijsche mode! Kinderen tot een jaar of tien volgens de allereerste model 't Ls een heele aanpak, zoo'a rommelboel, ik weet niet waar mee te beginnen. De mannen en jongens komen nog al buurten en heidenen ook. Eén avond had ik hier een stuk of tien heidenen alléén voor een praatje. Gisteren in de H. Mis, waren on geveer 20 heidenen. Een goede preek naar aanleiding van het H. Evangelie op Septua gesima Zondag. Zachtjes aan zullen we wel wat winnen, de goede lezers zullen mij en mijn volk wel eens willen gedenken in hun godvruchtige gebeden? Ik ben nu .alweer bijna zes weken hier en goed ingeburgerd. Ik kreeg juist een idee om u op een Kinuta'schen maaltijd te noodigen, doch dat zou juist in de. Vasten vallen en dan zoudt u allen mis schien flauw en do heele maaltijd zou in 't water vallen; daarom een andere keer. Dit zeg ik u: dat ik liier al voor zes weken vast; doch juist in omgekeerde orde als het gebod der H, Kerk, want ik heb nog geen enkelen vollen maaltijd gehad! Van 's morgens na 8 uur tot 's avonds half zes, zie ik mijn kok nergens. Ik heb hem al de huid vol gescholden en ook al zoete woordjes gebruikt, om hem aan 't verstand te brengen dat ik juist 'smiddags flink iets te eten moet hebbenéen keer, ja daar kwam hij om 12 uur eu kookte; doch daarna niet meer! Ik moet nu 'smorgens altijd iets bewaren, en 's middags zelf aan den gang. Ik ben wel geen keukenprins en bezit ook geen boek getiteld „Aaltje de. Keu kenmeid" of iets dergelijks doch rijst is gemak kelijk en groenten ,als gras en stroo en hooi en klaver smaakt goed, als het maar goed klaargemaakt wordt, en dan, water kan iedereen koken .als er tenminste een pot of pan of ketel is en water-zelf l Doch 't gaat best. Ik houd zoo gemakkelijk ziel en lichaam samen en laat 't dan maar waaien waar het wil. Kinuta is een aardig plaatsje en ik ben hier graag. Ik geloof dat ik wel op zal schieten met de menschen, en dan gaat 't wel, als zo me vertrouwen. Ik hoop nu echter dat de goede lezers den naam weten, zoodat als er misschien eens iets te missen valt als blanke guldens (vuile v.orden ook geaccepteerd in dank) den naam der plaats dan geen bezwaar is. Mij aanbevelend in uw aller gebeden. J. STAAL, Pr. Miss. „eeuwen en de Moderne in onze dagen. De tist was, een degelijke muzikale opleiding „wederkomende Christus van het Evangelie ontvangen. Hij speelde goed viool, biies ver der Moderne steunt op de gedachtenwereld dienstelijk fluit en clarinet en had in zijn „van het concrete monisme in den persoon ï°nge jaren naam als saxophonist, „van Prof. Bolland en heeft niet Krisjna-1 7 h,eeff Robert zich te Haarlem gc- rx ,r1 n vestigd en hu is de Spaarnestad tot zyn docd „moerL maar Droevaan ter Vlugt. De leuze gebfeven. Hjj kende er ierJereen eil „waarmede Droevaan ter Vlugt in Nederland i6fjereea kende hem. Robert was er een po- „optreedt, luidt: „Keert aan het Derde Rijk pQ]ajr man, een noeste werker, eeu gulhar- „in tot U zelve, want God verlost zich in Dtig, joviaal menseli Zooals onze lezers uit bovenstaanden brief zien, had father Staal natuurlijk bij het schrij ven ervan het bedrag dat goede vrienden hem hebben willen schenken voor zijn Kerk cn Missie, nog niet ontvangen. De brief-zelf toont overtuigend, hoe goed besteed die bijdragen zijnl Redactie N. Haarl. Ct. ,Spr. besloot zijn lezing met eenige stukken „uit dit Evangelie." Voor zoover we hiervan iets begrijpen, komt hier de heer Bolland Jr. (naar wij meenen een zoon van den befaamden Leidsehen professor) een. „wederkomenden Christus" annoneeeren, wiens profeet de heer Bolland Sr. moet wezen, 't Is een verwonderlijke historie! We zijn benieuwd om dezen nieuwbakken Messias en zijn profeet wat méér te hooren! HOOG WATER. Men seinde gisterenmiddag uit Grave: In 1881 heeft Robert de leiding aanvaard van de Zangnfdeeling van Toonkunst; eu in Juni 1883 volgde zijn benoeming tot directeur van Zang en Vriendschap, thans de Konink lijke Liedertafel. Toen Leander Scblegel in 1898 afscheid nam, vertrouwde men Robert bovendien nog het bestuur der Toonkunst- tnnziekséhool toe. Niet alleen nam de over ledene al deze betrekkingen met nauwgezet heid en animo waar, doch hij was ook een zeer verdienstelijk musicus. Op één gebied echter, zoo merkt „Het Mu ziekcollege" op, was Robert meer dan een verdienstelijk musicus, en had hij waarlijk De kisting is doorgebroken bij de Tempel zeer bijzondere kwaliteiten: als leider van (een aanlegplaats by Ovcrasselt). Over een 6en mannenkoor. Zoodra hy voor zijn man- u a<.~ inn itr„» i.ri «en stond, toonde hu een kracht van tempe- breedte van 100 Meter stroomt he water met ramenti overmaclit, die de bewondering geweld binnen. Alen hoopt evenwel het gat te wekken nlOPst. Hij scheen te hebben datgene, kunnen stoppen. Eeu honderdtal infanteristen wat ook Riehard Hol in zijn goeden Hid be- zijn uit Nijmegen aangekomen. j zat: de kracht van wil, die anderen dwong Op do Beerseheweg, dat is de weg tusschen hem te volgen, zich naar zijne hevelen te Grave en Cuyk, staat het water 20 c.M. hoog.richten. Hij bezielde de zangers van de Ko- Een bijzondere verslaggever van het „Hbld." seinde nog gisteravond uit Nijmegen: Om en bij Grave aan de Maas heeft de hoogwaterstand thans bepaald een crisis be- ninklijke Liedertafel door den blik van 2ijn oogen, door het vuur van zijn bewegingen. Vooral voor Zang en Vriendschap betee- kent Robert's heengaan dan ook een enorm verlies. Trouwens ook voor Toonkunst heeft reikt, Een blik op de kaart doet den leek reedsRobert veel gedaan: onder zijn leiding is de zien hoe kritiek het daar kan worden. In bijna afdeeling Haarlem stellig tot een der beste in rechte lijn komt van Mook de rivier, via Over-1 den lande geworden, die in den loop der ja- a8selt, op Grave aan. Beneden Grave beginnen ren zeer belangrijke uitvoeringen heeft ge- de kronkels, die het water opstuwen tot Ap- geven. Het muzikale leven te Haarlem heeft pel tern toe. De veelbesproken Beersche Maas j Robert dan ook veel verloren. FEEST IN DE KAZERNE. De kazernehranden brengen feestjes in de kazerne! Op initiatief van den commandant laat men maar loopen over de landen van Linden, Gassel en Cuyk, Maar na 15 Maart mag dat water gekeerd worden. Zoo is thans ook geschied, en daardoor is van het 10e Reg. Infanterie, luitenant-kolonel de geweldige wateraandrang enorm vermeer- J. A. J. Smit, zal de opening van de nieuw derd. Thans staat die Beersche Overlaat op opgebouwde cantines voor onderofficieren, 10.87 meter, en werkt dus reeds lang. Door een korporaals en manschappen, die bü den eer- en ander heeft de djjkkisting heel wat tegen i sten 2 3 Apnl te houden, en by Gassel schijnt het te ziin teestelyk karakter diagen. v ubsei scnynt net te zijn. Onder presidium van den adjudant-onder gaan spannen. an een doorbraak is echter bij officier Roozeboom heeft zich een commis- Overasselt nog geen sprake. Hiervan hebben sie gevormd waarin zitting nemen de heeren wij ons ter plaatse overtuigd. Tegen 8 uur Bok, van Ommeren, Lame, Rosenland en waren wij aan de dijkpunt bij Overasselt. Er Schuurman. De algeheele leiding berust bü was daar wel zeer hoog en zeer veel water den voorzitter der cantine-commissie, kapi tein Canaar. De commissie stelt zich voor een feestrede te doen uitspreken, waarvoor mm a n r wns Wel „-n„ een spreker zal worden aangezocht, eeu ..;t at;- eu cr een Paar honderd bloemverkoop en een verloting te doen hou- maar de rivieidijk had het nog goed gehouden,1 en de burgemeester verzekerde ons, dat er geen nn i airen - 'J me gen geweest, maar die den fen bate van bet onderofficiers-sanato moesten te basset Zijn, aan den overkant, om riumfonds, terwül het programma met zang-, aan de versterking dor kisting te helpen. Zij voordracht-, scherm- of gymnastieknummers konden niet over, en keerden onverrichterzake 1 zal worden aangevuld. terug, om ook morgenochtend terug te keeren. j Bi.i circulaire worden de officieren en on- Wij zullen dan beter kunnen zien. PRINSES JULIANA. Van betrouwbaren kant wordt tevens tot te genspraak van een desbetreffend dagbladbe- ^°°r den Zeereerw. I ater S:cgfridus Eller richt medegedeeld, dat er volstrekt geen plan- TRIDUÜM VOOR PATEONAATS- LEERLINGEN. Zooak) onze lezers in de Officie-Me Kerk- lijst kunnen zien, zal er van 25—29 Maart a s. in do Parochiekerk van den H. Antonius van Patina een tridnnm worden grliouden i heek. nen bestaan tot oprichting van een speciaal liuis voor Prinses Juliana. Ook het bericht be- j treffende den bouw van een chalet te Bergen voor Prinses Juliana, wordt van bevoegde zij de tegengesproken: er bestaan volstrekt geen plannen in dezen zin. CURIOSUM. derofficieren verzocht bijdragen voor de ver loting af te staan en op aller medewerking een beroep gedaan. De stafmnziek zal de feesten opluisteren. 2 April worden de onder officieren met hunne dames geïnviteerd; op 3 April de korporaals en manschappen even eens met hunne dames. Gezien de animö die voor -de feestplannen heerscht en de mede werking reeds in ruime mate toegezegd, be loven de feesten goed te zullen slagen. CHRISTEL. GEMEENTEWERKLIEDEN. Deze week vergaderde de afd. Haarlem van den Christel. Bond van Ncd. Gemeente- is, wordt voornamelijk gegeven voor de jon gens van liet St. Jozefs- en St. Antonius- patronaat; voor die van het liefdewerk der St. Jozefs Amhaébjsleerlingen en voor de leden van het Meisjespatronaat St. Rosa. Wü wekken hierbij de ouders der betreffen de jongens en meisjes op, zooveel in hun vermogen is, zorg te dragen dat lninne kln- •n-.i deren deze geestelijke oefeningen zullen bij- \vy vinden onder de merkwaardige rubriek wnnen „Kerknieuws" van de „Nieuwe Rott. Ct." het Dit triduum, dat voor iedereen toegankelijk werklieden. Medegedeeld werd dat de heer J. navolgende curieuze bericht uit Amsterdam: „Gisteravond sprak de heer A. E. K. Bol- „land in de Vereeniging voor Wijsbegeerte ,over Professor Bolland en het Evangelie wonen. ROBERT f. De redactie van „Het Muziekcollege" wijdt in de 15 Maart-aflevering eenige waardee- rende woorden aan de nagedachtenis van Willem Robert Sr., den G. Tiggelman wegens drukke werkzaamhe den als seertaris heeft bedankt. Op de hondsvergadering zal de wensche- lijkheid uitgesproken worden door de afdee ling, dat bü overlüden van een hondslid door ieder lid 10 cents worde gestort voor een uit- keering aan de weduwe. Besloten werd om voor te stellen de vol gende bondsvergadering te Haarlem te hou den. Als nieuwe bestuursleden werden ge kozen de heeren J. Bronsema en N. van der Leden. EEN FIETSPAD LANGS DEN ZIJLWEG. De Alg. Ned. Wielrijdersbond hoeft een adres gezonden aan B. en W. dezer gemeente, mum uuucn u»., voor korten tijd, der Moderne. Aan de hand van een reeks overieden djrecleur der afdeeling Haarlem meldt de Kampioen, waarin te kennen wordt „aanhalingen toonde spr. het verband aan van de Maatschappij tot Bevordering der gegeven dat naar aanleiding van een verzoek- „tussehen de Moderne en het Nieuwe Testa. Toonkunst. Robert, in 1848 te 's Hertogen- j schrift dd. 20 Juni 1912 van B. en W. de „ment, tusschen de Moderne jn de Middel- bosch geboren, had van zijn vader, die f lui-1 mededeel ing ontvangen werd, dat er bezwa- ren hestonden om een gedeelte van den even» tueel te verbroeden Zülweg tot r'ijwielpad in den zin der Motor- en Rijwielwet te bestem men; dat adressant thans heeft vernomen, dat de verbreeding van dien weg binnenkort zal tot stand komen; dat langs den Zülweg zeer veel verkeer met rüwielen plaats heeft; dat dit verkeer zeer zou worden veraange naamd en vergemakkelükt, indien aan weers kanten van de te maken verharding op een strook van 40 a 00 cM. breedte, een verhar ding werd aangebracht, meer speciaal ge schikt voor wielrijders, welke verharding dan zou kunnen bestaan uit klinkerpnin met leen en grint, uit sintels enz., en waarvan de kos ten uiterst gering z'ijn; dat op deze wüze aan het bezwaar van het niet hebben van een officieel rijwielpad langs den Zülweg ware te gemoet te komen. Om deze redenen wordt aan Burgemees ter en Wethouders verzocht aan weerskanten van de verharding bestemd voor voertuigen, een pad van 40 A 60 cM. breedte te doen ver harden met een soort materiaal, welke zich meer byzonder eigent voor het verkeer met rüwielen. AANBESTEDING VAN BRANDSTOFFEN Bü de gisteren gehouden aanbesteding voor de levering van brandstoffen voor het -gar nizoen is de inschrijving van den heer G. U. Voorham alhier, ongecorrigeerd in dit blad gekomen. Hieronder volgt de verbeterde op gave: Ruhrkolen 13.50 per 1000 K.G.; Wilhet- minakolen 15.50 per 1000 K.G.; lange tur ven 70 cent per 100 stuks; Belgische gascokes 70 cent per ILL.; vuurmakers 22 cent per 100 stuks; Limburgsche anthraeiet 1.70 per H.L. VAN DE G ROE NTENMARKT. Gisteren is alhier door den tninder Stap pers. wonende te Heemstede bü de Glip, de eerste rabarber van den konden grond aan de grentenmarkt gebracht. Ze is door den commissionair Hoogeboom verkoeht aan A, de Vries, wonende Hagestraat en P. van der Hoes, wonende Rustenburgerlaan, alhier. BADEN. In het douchebadhuis aan den Kondenhorn zün in den afgeloopen week 1047 en in dat aan het Leidseheplein 1081 baden genomen. NOORDWIJK. Oranje-vereeniging. Donderdagavond ver» gaderde de Noordwük-Binnensehe Oranje- Vereeniging in de zaal van het „Hof van Holland". De voorzitter deelde mede. dat de heer W. de Ruijter zün bestnnrsfunetie heeft neergelegd. Voorts zette hü uiteen de misère, die het bestuur beeft gehad met het planten van den onafbaDkelükheidsboom. D« vergadering ging aecoord met het be stuur, dat men geen hek om dien boom zal zetten. Tot. leden der commissie van controle, die de rekening en verantwoording over 1913 j moeten nazien, werden benoemd de heeren i C. Th. v. d. Berg, G. C. Besfebroer en K. Sanders. Ter voorziening in 2 bestuursvaoatures wer den gekozen de heeren W. A. P. M. Peters en C. Wassenaar. Omtrent de feestplannen voor dit jaar deed het bestuur het volgende voorstel: „Er wordt dit jaar op Jnlianadag, dat is op Donderdag 30 April, een heelen dag feest gevierd. „Het feest begint om 8 nur met een muzi kale wandeling door Noordwük-Binnen, ten einde de inwoners in de stemming van een heelen dag feest te brengen. „Verder wordt de voormiddag gevuld met een kinderoptocht door de straten van het dorp. „In den namiddag wordt er een riugrijderjj gehouden op de Voorstraat. Er worden ook prüzen beschikbaar gesteld voor mooistver- sierde tilbury's. „Volksspelen als: broodje-happen, tobbetje- steken, prijsknippen en eierdragen (de twee laatste voor meisjes) vullen den namiddag. Des avonds concert op het Lindenplein". Na eenige discussie werd het bestunrs-voor- stel in zün geheel aangenomen. Naar aanleiding van een ingekomen schrij ven van de voetbalclub N. V. C. werd nog besloten in den voormiddag, zoo mogelük, op het veld van Rapiditas een voetbalwed- XIV. Felix Rutten. Goede Vrijdag.®) Verleden herfst gaf dr. Felix Rutten den buudel „Avondrood" in het licht, en nu reeds Verscheen er wêer een bundeltje, dat tot ti tel draagt: Goede Vrydag. In eon „Voorrede" vertelt de .dichter, dat deze nieuwe verzenreeks ontsiond uit het „verinnigd bepeinzen" van de symbolische teekening, die Toorop outwierp voor den om slag van „Avondrood". Daarom kreeg be doelde teekening ook in dit bundeltje een Plaats. Er wordt tevens van de symboliek een verklaring gegeven, die volstrekt niet Overbodig is. De verzen, zegt de dichter,moe ten beschouwd worden als een „drama in lyriek." Meu leest dit hoekje allerminst mot on gemengd genoegen. Voor een „drama in ly- r'ek" is het vrü poover. Men weet. dat de dichter aldoor zingt van zün gestorven liefde, ■^ijn gemoedsleven is edel en innig, doch de 'Verzen, wnarin hü ditmaal daarvan gewaagt, 2Ün op zün hoogst middelmatig. Hü weet gelden te. ontroeren, hij treft niet door een "Üzoiideren rythmus, die ons onfeilbaar, aan kondigt, dat eeu echt dichter tot ons spreekt, dij roept geen heerlükheid van verbeeldingen voor uw oogen, die ons gelukkig maken door lmar schoonheid. In deze gedichten be- te°rkt men bovendien vaak een gewilde duis- J-rheid, en dat stemt tot wrevel, doet u den- Uitgegeven door de N, V. R. K. Boek- v-entrale F. Jansen en L. Winkeler. Amster- 'Stm 1914. ken aan aanstellerü- Men vindt er ook hana- gemerkt, dat vaêu Middelnederlandsch is Alleen is „bedruktvan de ondergaande zon liteiten in van omstreeks liet jaar 1840. Ver- en bellend een germanisme, of desnoods gezegd, wat te gemoedelyk. Ook v 111 is een der zyn er slordigheden in de uitdrukking, óók Middelnederlnndsc'h. Do regel, waarin goed gedicht.^De eerste strooi luidt: die haar ontstaan blükbaar te wüten hebben dat „vaên" voorkomt, („dat geen haar j aan het rijm, en allerlei onhollandsche woor- vaên is bovendien, nog afgezien van dat j den. En wat heeft een deel dezer verzen toeh geheitnzinnigo vrouwelijke jwezen, een onop- j uit te staan met Goeden Vrydag, welk motief losbaar raadsel. in paarse letters trouw bovenaan op elke Het daarop volgende vers is een van de bladzijde prijkt? Dat zal moeilük te veraut- weinige mooie, woorden zün. Er gaal een opdracht aan Toorop vooraf, De groote roode zon, een vrü onbekoorlük vers, waarvan de twee- Die als een bolle lamp brandt door de boemei:, de strophe gerust onzin kan genoemd wor- Ziet, waar zy langer 't hoofd niet bieden kon, den. Die stroof luidt als volgt. De dichter Den nevel over veld en beemd gekomen, spreekt den schilder toe: Het vroeg berooide woud „Die de asch van aardsche vreugd op uwe han- Plant tegen lichte lucht zün dorre staken. den En 't doornenhout waarvan de bloesem viel Gelaten draagt, daar 't paars der avondlanden U de' eeuwgen zomer spelt der christen ziel, Aeh, onder 'tavondroode hemelhlaken Hoe droef de herfst, 'hoe winteroud! Het avondt onder 'lloof, Dat gouden gloeide, en dof nu hangt gestor- treffende slot aldus: ven. De stad, in 't landschap kleurig ingekorven, Zoo traag de tocht door 't brakke zand Der felle woestenü.. De weg is zonder medelü In 't schaduwlooze land. Vers XIII is goed gerhythmeerd, doch nipt vrü van banaliteit. Overigens valt er weinig te roemen en veel te laken. In ni vinden we hel vreemdsoortige rum: rondom me bekom'ren, en het rare woord: poorthuis. IV is heel banaal. Eén strophe luidt: Plots komt Gü weer gesneld En stort U met geweld Op zyn ontrouwbrewegen.... O God, hou mü niet tegen! Fan VH luidt het door oorspronkelykheid De dichter heeft ^zich hier klaarblijkelijk in uwn.geforceerde stemming gebracht en schrijft Een purpre schemer overschoot er dan maar op los. „Goede Vrijdag" heet het motief des hoeks, Het avondt purprig door en vérder: Haec meta doloris: Dit is de eind- Mijn lichtdoortrilden dag van gulden.droo- paald der smart, hetgeen gezegd wordt van men. 'net Heilig Kruis. De dichter doet bierbü de Daar heeft en Weekt de laatste gloor belangrijke mededeeling, dat hij dit gelezen De Dood waart in den doom onder de boo- heeft „op een oude kerk te Hoven". U16n- Er volgt dan „Voorspel". De dichter heeft; het hier over een vrouwelijk wezen, want de Men ziet, hier is de dichterlijke zien mg luut niets; het is duidelijk, dat er maar wat eerste regel luidt: „Zaagt gij haar niet? Zaagt voortreffelijk volgehouden. Ook VI is een van gemaakt is. Van de volgende strophe En zoo ik al niet wist te leven. Zoo leer mij hoe ik sterven moet. Vers IX begint als volgt: Boven 't misten onzer feilen, Waar wij staag in kommer dolen, Staan Uw oogen, nooit verscholen. Starren die den weemoed peilen. Het laatste heteekent. in dit verhand abso- gü haar niet!" Doch het blijft duister, wie schoon gedicht. Het begint aldus: hü daarmee bedoelt. Men kan er wel naar gissen, maar het is verre van duidelijk. In De hoornen strepen met verheugde schauw dit vers staan te lezen de zonderlingo woo-r- j De groene beemd, den: vaên en behend. Ik wil niet voor' Een leeuwriK neemt ondermeester Boelen, maar e»- dient toch op- Zijn late vlucht naar 1 overhloosde blauw. luiden de twee eerste regels: Lampen wier vergulde branden.' 't Koelen warmen onzer zielen, Dit. „brand" mag natunrlük niet in 't meer voud gebruikt worden. Grenzeloos is ook van dit vers de banaliteit, die culmineert la de slotregels. In IX wordt zeer onfraai ge zegd, dat „glans van duizend sterren *t donker baten" zal. In XI zien we een sin gulier werkwoord: helderen. Het eind» van XII luidt als volgt: Ik weet té wel, dat wie, uw huis ont vreemd, Niet langer aan uw Hart zün toevlucht neemt. Den dood gewint, schoon hij om 't leven slave. Het door mü gespatieerde germanisme ij toch wel wat al te har. In XIII zingt do poëet van zün „trotsche hooglüklieid". Do 'tweede stroof van dit vers lijkt nergens op, De dichter spreekt den passietüd aan. Tyd der rouwe, tüd der boete, Nn de doornen zün verhoogd, Tree mün trots die nooit gedoogt. Tree mün rozen vo#r nw voeten. Wie kan daaruit wij6T Vers XIV is ge ïnspireerd op het „Stabat Mater"; het is een grenzeloos onbeduidend gedicht. Volstrekt overbodig is het, hier zeven strophen van het Latünsohe poëem te laten afdrukken. Elk Roomsch mensch heeft het immers in zün' kerkboek staan. Zoo stelt ons dit boekje na den büna vlek- keloozen bundel „Avondrood" niet weinig te leur. Voor den gevestigden naam des dich ters ware het beter geweest, dat het niet was uitgegeven. Wü hopen op treffelüker werk i van zijn onbetwistbaar talent.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 15