K, K. Vereenigingsleven in Haarlem en 0. iederlandsciie R. 8. Valbkid vaar Kaarten en Mtenpmeeetei:. Mengelwerk. 69 Juli. Meisjes nit dorpen (vergoeding 6.-). N. B. Men -wordt verzocht zich voor deze Beiraiten. op te geven bij de Eerw. Geestelijk heid. Ouder deze rubriek worden, op verzoek der besturen, geregeld opgenomen de R. K. Ver- eenigingen van Haarlem en O. met korte be schrijving van het doel en opgave van het dagelijksch bestuur. Vereen!gingen, die gere geld in deze rubriek wenseheii vermeld te worden geheven zieh te wenden tot de Re dactie der N. Haarl. Crt HAARLEM. R. K. Volksbond, Gebouw Sint Bavo, Smedestraat De Ned. R. K. Volksbond heeft ten doel de zedelijke en stoffelijke verheffing van het volk te bevorderen in den geest en volgens de beginselen der Rooinseh-Katbolieke Kerk. Het Dagelijksch bestuur der afdeeling Haarlem bestaat uit de lieercn W. B. Gus- kens, voorzitter; A. L. Vollaerts, Soutmans straat 29, secretaris; G. Th. Brom, penning meester. Vriendenkring van het Allerh. Sacrament. Eerevoorz. Z.D.H. de Bisschop van Haarlem. Deze vereeniging, opgericht 12 Maart 1897, stelt zich ten doel de devotie tot het Allerh. Sacrament onder de mannen te Haarlem en aangrenzende gemeentenmeer en meer te bevorderen en te verspreiden en wel in het bijzonder op dagen van aanbidding en veer tig-uren-gebed. Ze telt ruim 200 leden, die jaarlijks minstens 50 cents bijdragen en houdt hare vergaderingen gewoonlijk in 't gebouw St. Bavo, waarop verschillende besprekingen den Kring betreffende, worden gehouden, meestal eeri geestelijk spreker optreedt en de samenstelling der processies plaats vindt. Aanmelding voor lidmaatschap ban geschie den bij do heeren D. Janse, Jansstraat 20rood, voorzitter, en Willem Robbers, Eaamsingel 38, le secretaris. Eerbied in Gods Huis. Doel is: de orde en de eerbied voor het H. Sacrament des Altaars in de kerken te bewaren en te verhoogen. Voor dit doel wordt de medewerking van nog vele leden op prijs gesteld. Dagelijksch bestuur is: O. van Wieringen, Voorzitter; J. van der Aart, Koningstein- straat 19, secretaris; L. de Rooi, penning meester. St Jozefs-Gezellen-Vercemgng De Vereeniging stelt zich ten doel bij hare leden, zijnde Katholieke jongelieden uit den werkenden stand, de katholieke beginselen te steunen en om den goeden geest in hen leven dig te houden, die hen tot ijverige, bekwame werklieden en gelukkige huisvaders, zoo mo gelijk tot welvarende bazen zal vormen. De contributie bedraagt 10 ct. per week. Aan de vereeniging zijn verbonden: lo. een door Rijk, Provincie en Gemeente gesubsi dieerde Teekenschool; 2e. winteravondcursus- sen, op verschillend gebied; 3e. een spaar bank; 4e. het ziekenfonds St. Raphael; 5e. een Rederijkerskamer. De gezellen kunnen alle werkdagen bijeen komen in het Vereenigingslokaal Zoctestr. 19, 's avonds resp. van 7—10 uur en Zondags van 12—3 en van 8—10 uur. Aanmelding kan steeds geschieden bij den Voorzitter, Nieuwe Groenmarkt 12, of eiken Zondagavond van 8—9 uur in het Vereen-i gingslokaal voornoemd. Het bestuur bestaat uit den WelEerw. Pa ter C. Caminada, Voorz., W. B. Gnskens, Vl eet-Voorzitter, H. Kerklioff, Secretaris, Jl W. Goeden, Penningmeester, A. F. van der Vaart,, H. J. Bodenstaff en J, P. Maas. Patronaat van St. Joscphs-Ambachtsleerlin- gen. Nieuwe Groenmarkt 22. Bescherming en steun aan jongens uit de door de St Vincentiusvereeniging bezochte gezinnen en aan die, welke om een of andere reden geen plaats kunnen vinden in de Pa rochiale Patronaten. President: F. Kimman. Geestel. Directeur: p. A. Ellerbeck. Seereta ris: J. v. d. Pavoort, Gierstraat 44. Gelooi' en Wctenschat Doel: Het behoud en de ontwikkeling der katholieke beginselen, bizonderlijk onder de meer ontwikkelden. Dagelijksch Bestuur: J. Roodnat, voorz.; O. Smit, Penningmeester; H. Kraetzer, Raadhuisplein, Heemstede, secretaris. Ii. K. Kring. Het doel dezer vereeniging is, eene nauwe re aaneensluiting onder de R. K. Jongelie den van Haarlem en aangrenzende gemeen ten, jongelieden, die ten minste tot den mid denstand gerekend kunnen worden en den leeftijd van 18 jaar bereikt hebben, te bevor deren. Dit doel wil zij bereiken door het honden van eene sociëteit met leestafel, het oprichten en het instandhouden van eene bibliotheek, het doen houden van lezingen, conferenties en voordrachten, door muziek en zang en verder door alle wettige middelen, die volgens Ka tholiek beginsel geoorloofd en aan boven genoemd doel der vereeniging bevorderlijk kunnen zijn. Het bestuur bestaat nit: M. J. Muylaert, voorzitter, C. H. Busse, onder-voorzitter, H. Th. Fibbe, seer., June weg 46, J. W. Th. Fib- be, 2e seer., P. B. Kerkhoff, penningmeester. Geestelijk adviseur is de WelEerw. Pa ter C. H. Caminada. Katholieke Sociale Actie. Doel: De katholieke sociale actie in den zin der Encyclieken „Rerum Novarum" en „Gra ves de Communi re" in gehoorzaamheid aan Z. D. H. den Bisschop op de krachtigste wijze te bevorderen, met uitsluiting van alle zui- ver-politieke actie. Bestuur: J. H. Visser, voorzitter; J. Ch. Vintgee, peaningineester. «L W. Mc. Pasdeloup, Spaarne 41B rood, secretaris. Kruisverbond. Het Kruisverbond werd opgericht den 11 Januari 1904 en stelt zich ten doel de drank bestrijding meer in het bijzonder onder de mannen. Het bestuur bestaat uit de heeren: W. J. Speller, voorzitter; C. J. Gonnet, Paviljoens laan 1, secretaris. Geestelijk adviseur de Wel Eerw. kapelaan C. P. van der Salm. Genootschap van den „Stillen Omgang" te Haarlem. Doel van het Genootschap is: jaarlijks tij dens het octaaf van het Heilig Sacrament van Mirakel te Amsterdam, zich te voet naar de „Heilige Stede" te hegeven en daar den „Stillen Omgang" te houden. Leden zijn R. K. mannen boven de 18 jaar. De jaarlijksche contributie bedraagt 50 ct Uitsluitend leden en alléén op vertoon van het afgegeven bewijs, hebben toegang: vóór de afreis tot de kerk van St. Jan te Haar lem en na het volbrengen van den Stillen Omgang tot de kerk van de H.H. Apostelen Petrus en Paulus (St. Jozef) te Amsterdam. Het bestuur bestaat uit de heereu: D. Janse, voorzitter, Jansstraat 20rood; A. Kuijpers, se cretaris; Burretstraat 6; H. S. Thuis Jb.zn., penningmeester, Warmoesstraat 5. It. K. Fabrieks-, Haven- en Transportarbei- dersvereeniging „St, Willibrordns". Deze vereeniging heeft ten doel: de zede lijke en stoffelijke verheffing der leden op den grondslag der R. K, beginselen te be vorderen. Als lid kunnen toetreden zij, die in het haven- en transportbedrijf werkzaam zijn: voerlieden, wagenrijders, z.g. witkielen. Verder arbeiders of arbeidsters werkzaam aan ear- ton-, papier-, linoleum- of olie-, staniol-, cap sules-, schoen-, crème-, suiker- en andere fa brieken, als soda-, sodex-, zeep-essenees>-, melksuikerfabrieken; werklieden aan suiker raffinaderijen, koffiebranderijen, lakstoke- rijen; schippers, loop-, winkel-, magazijn- en pakhuisknechts, melkslijters. melkventers, losse werklieden, courant- en tijdschriftenbe zorgers, en verder allen, die in een of ander bedrijf werkzaam zijn en niet in een der vak bonden kunnen worden opgenomen. Het bestuur van de afdeeling is samenge steld als volgt: B. J. M. Roosloot, voorz.; J. Anthonisse, secr., H. J. Terhorst, penningm. R. K. Pol. Propagamlaclub. Tot bijstand van het Bestuur der R. K. Kiesvereeniging te Haarlem bestaat er eene politieke propaganda-club, welke zich ten doel stelt: de verhooging der politieke ken nis en actie onder de Katholieken te Haar lem. Dit doel tracht zij te bereiken door: a. het verschaffen van inlichtingen ter verkrijging van het kiesrecht; b. het deelnemen aan de practische ver- verkiezingswerkzaamhedeu; c. het opwekken tot toetreding als lid der R. K. Kiesvereeniging. Nieuwe leden kunnen ten allen tijde wor den aangenomen en melden zich daarvoor aan hij het Bestuur. Het Bestnnr: J. H. Visser, voorzitter, Nieu we Gracht 4G. G. J. Braakhuis, alg. secretaris, Hagestraat 10. R. K. Kiesvereeniging te Schoten (stadsgedeelte). Het bestuur der R. K. Kiesvereeniging te Schoten (stadsgedeelte) is samengesteld als volgt: F. H. M. Hafkenscheidt, le voorzitter, Schoterweg 88; J. F. Burgliauts, 2e voorzitter; J. D. van Steen, le secretaris; S. Olie, 2e seer.; G. Telman, le penningm., Gen. de la Reystr. 68; K. C. Dousen, 2e penningm.; N. Cobelens, commissaris. R. K. MilUairen-Vereeniging, Zoetestr. 14. De Vereeniging heeft ten doel: Bevorde ring van godsdienst, zedelijkheid en trouwe plichtsbetrachting onder de R. K. Militairen, te Haarlem in garnizoen. Tot dit doel heeft zij een eigen gebouw, gelegen Zoetestraat 14, waarin zij aan hare leden, de R. K. Militairen, gelegenheid geeft zich eiken avond onder leiding van den Eerw. Directeur en het Bestuur te vereeni gen en zich aldaar met gepaste ontspanning, en goede lectuur te vermaken en zieh door gebed te stichten. Bestuur: WelEerw. Heer J. J. J. Noord- man, Pres.-Dir.; W. J, B. van Liemt, War- moesstraat 30, Secretaris; J. v. tL Star, Pen ningmeester. R. K. Slagersgezellen-Vereeniglng „St. Joris" Afdeeling Haarlem. De Bond heeft ten doel: de zedelijke en stof felijke verheffing der slagersgezellen op den grondslag der Roomsch-Katholieke beginse len. Ledenvergadering eiken eersten Maandag der maand, des avonds half negen, in het ge bouw St. Bavo. Het dagelijksch bestuur bestaat uit de hee ren E. C. SPRUIJT, voorzitter. L. VAN LENT, secretaris. W. VALKENET, penningm. Haarl. Kafh. Esperantoclub. Het doel aangegeven door de Ned. Kat. Esp. Ver.: le. Verspreiding der wereldhulptaal Espe ranto onder de Katholieken; 2e. de behartiging der internationaal katho lieke belangen in den meest uitgebreiden zin door middel van Esperanto. Deze vereeniging, beslaande uit dames zoo wel als heeren, houdt, hare vergaderingen om de twee weken op Donderdag, in St. Bavo, Smedestraat Voorzitter is de heer J. J. Vollaerts, Am. sterdamstraat 70; secretaris de heer G. A. Porre, Pieter Kiesstraat 6. St. Elisabeth's Vereeniging. Het doel der St. Elisabeth's Vereeniging is Arme zieken te bezoeken en van versterken de middelen te voorzien. Inleveren van zie- kenbriefjes Maandagavond tusschen 7 uur en half 9, Woensdag en Vrijdagmiddag tusschen 1 en 2 uur, Jansstraat 49. Het Bestuur: Mevrouw A. O. C. Eoodnat- Scboemaker, pres.; mej. C. A. de Wildt, vice- pres.; mej. M. J. v. d. Pigge, secretaresse; mej. J. G. H. v. Liemt, 2e secretaresse; mej. S. J. Proot, penningmeesteres; mej. A. J. G. Gallenkamp, bestuurslid. R. K. Ver. t Bescherming v. Meisjes. Secretariaat Villa Beukenoord, Bloemendaal He Vereeniging heeft ten doel alleenstaan de meisjes te beschermen tegen gevaren, die geloof of zeden bedreigen. In het Tehuis Ged.Oude Gracht 111, is gele genheid tot huisvesting en ontspanning voor winkeljuffrouwen en dienstboden. Bemiddelingsbureau voor dienstaanvragen en aanbiedingen geopend Dinsdag 84, Don derdagavond 8—9. Mevr. Wed. IJpma-Beijnes, pres; mej. J. Deckers, secretaresse, Villa Beukenoord, Bloemendaal; mej. A. Middeldorp, penning- meesteresse. R. K. Meisjes-patronaat „St. Rosa", Gevestigd Nassaulaan 50. Het patronaat werd opgericht 5 Februari 1894. Het doel i6 Roomsch-Katholieke meisjes uit den arbeidenden stand en van den leeftijd vau 12 tot 16 jaren tot brave en degelijk dienstboden te vormen. Ter bereiking van dit doel ontvangen zij geheel gratis onderricht in naaien, verstel len, knippen, merken, mazen en stoppen; als mede herhalingsonderwijs in de Godsdienst leer en gewijde geschiedenis, in het lezen, schrijven en rekenen. De ondste leerlingen ontvangen twee keer per week onderricht, hetzij des Maandags en Woensdags, of des Dinsdags en Donderdags; de eerstbegimier den alleen des Vrijdags. Alle lessen worden gegeven des avonds van half zeven tot half negen. Nieuwe leerlingen worden in de maanden Juli en December aangenomen. Voor de leerlingen bestaat er een spaar bank en een strijkcursus. lederen lsten^ Woensdag der maand des nam. van half drie tot half vijf is het bestuur te spreken in het Patronaat omtrent de be langen der leerlingen. Het bestuur bestaat uit: mej. J. D. C. Loo- meijer, presidente; mej. M. H. v. Velsen pen- ningmeesteresse; mej. M. C M. de Graaff, se cretaresse. Zijlstraat 13-15. Geestelijk adviseur is de Weleerw. Pater A. M. Ellerbeck. Vereeniging der Eeuwigdurende Aanbidding en van het Liefdewerk tot Versiering en Onderstcunmgvan arme en behoeftige Kerken Bestuur: Mevr. de Wed. J. Beijnes—v. <L Heijden, presidente; mevr. R. J. van Dieren Bijvoet— Haakman v. d. Berg, vice-pres.; mej. W. A. Beijnes, penningmeesteresse; mej. J. D. C. Loomeijer, secretaresse. Raadsleden: Mevr. Wed. ten HagenReu ver; mevr. G r ij p i nk]yjiddelhoffmevrouw v. Hees—Lans: mevr. Wed. KokKavelaars; mej. W. van Hees. Directeur is de HoogEerw. heer H. F. J. Rikmenspoel, plebaan der Kathedrale kerk. R, K. Tehuis voor schoolgaande kinderen „Sint Ludovica". De Sint Ludovica-vereeniging stelt zich ten doel hulp te verleenen aan ouders, die niet in staat ziju hun kinderen buiten de school uren te verzorgen. Inlichtingen te bekomen aan het Tehuis, Ged. O. Gracht 111, iederen werkdag, uitgenomen des Zaterdags, tusschen vijl uur en half acht. Geestelijk adviseur ie le WelEerw. Pater A. M. Ellerbeck. Maria-Verceniging. Secretariaat Zijlweg 82a, O verveen. De vereeniging beeft ten doel het alcoholis me in katholieken geest krachtdadig te be strijden. De leden, zijn geheelonthoudster of afsehafster. Lidmaatschap van de Maria-Ver. vanaf 16 jaar, van den Meisjesbond van 12 tot 16 jaar, van de St. Anna-Ver. voor kinde ren beueden 12 jaar. Mej. N. Kruysman, pres.; mej. A. Roozen, secretaresse, Zijlweg 82a, O verveen; mej. C. Russell, penningmeesteresse. Haarïemscli Brokkenhuis. Zoetestraat 33. Doel: Alles wat overtollig of onbruikbaar geworden is in de huishouding aan de lief dadigheid dienstbaar te maken. leder van welken godsdienst ook kan voor luttelen prijs koopen 0p Dinsdag, Donderdag en Zaterdag van 9 tot 12 en van 2 tot 5 uur. Het Bestuur bestaat uit de heeren A. F. J. Nieberg, President;^ P. Honoré-Metz. Secreta ris, Sehotersingel 77a; J. Olifiers, Penning meester en A F. H. v. d. Vaart. R. K. Bibliotheek der Sint Vincentius- Verceniging. Doel: De Christelijke beginselen te ver spreiden door middel van boeken 0f tijdschrif ten en door het verkrijgbaar stellen van uit- spanningslectuur, welke niet in strijd is met de Kath. Gelcofs- gii zedeleer, tegen een uiterst billijk leesgeld. Lokalen: Nieuwe Groenmarkt, geopend eiken Woensdag het geheele jaar, eiken Vrij dag vanaf 3 October tot April, des avonds van 7K tot 9 uur. Schoterkwartier bij de kerk, geopend eiken Vrijdag vanaf 39 September tot April des avonds van 8 tot 9% uur. Anthoniestraat, Zusterschool, geopend el- ken Woensdag vanaf 10 September tot April des avonds van VA tot 9 uur. Dagelijksch Bestuur: C. H. J. de Graaff, President; P. J. v. Kessel, Plein 5, Secretaris; G. Jansen Hendriks, Penningmeester. R. K. Politieke propaganda-elub „St. Petrus." Schoten. Zij is opgericht tot bijstand van het be stnnr der R. K. Kiesvereeniging te Schoten (stadsgedeelte) en stelt zich ten doel de ver hooging der politieke kennis en actie onder Katholieken te Schoten (stadsgedeelte). Dit doel tracht zij te hereiken door: A. het verschaffen^ van inlichtingen ter verkrijging van bet kiesrecht; B. het deelnemen aan practische verkie zingswerkzaamheden; C. het opwekken tot toetreding als lid der R. K. Kiesvereeniging. Het bestuur is samengesteld als volgt: Sleeker, vooizitter, Billitonstraat 22; J. D. v. Wieringen, secretaris, Gen. Cronjéstraat llörood; Tb. van Geldorp, penningmeester, Borneosti-aat 15, waar zich ten alle tijde uien we leden kunnen aanmelden. Geestelijk Adviseur: WelEerw. Heer J. van Veen, kapelaan. Propegandacluh Leo XIII, Hillegom en O. Doel der vereeniging is het verspreiden van het weekblad „De Christelijke Actie" en ver dere werkzaamheden van die aard. De vereeniging roep ijverige leden te hulp. Het bestuur bestaat uit de heeren M. W. Ruigrok, Loosterweg IH, voorziter; J. v. d. Linden, Mariastraat, secretaris; Jac. v. Leeu wen, Krochtstraat, penningmeester. Vereeniging „Si Jeroen" te Hillegom. De vereeniging St. Jeroen stelt zich ten doel om eenmaal per jaar een Bedevaart te honden naar Noordwijk, om daar de heilige overblijfselen van St. Jeroen te vereeren. Het bestuur bestaat uit de heeren: A. Was senaar, voorz.; J. C. Kop, secretaris; W. van Putten, penningmeester. Eerbied in Gods Huis. Noordwükerhoui Het doel is hetzelfde als de Haarlemsebe vereeniging van dezen naam (zie boven). Ook hier wordt de aanmelding van nog vele leden op prijs gesteld. Dagelijksch bestuur is: L. v. d. Linde, voor zitter; J. Turenhout, secretaris-penningm. Propagandaclub „Sint Leo", Beverw ijk-. De club stelt zich ten doel: het uitbreiden der Bondsafdeeling en het verspreiden van goede lectuur; het aanwerven van abonne menten op alle katholieke bladen; het doen beleggen van propagandavergaderingen en verdere werkzaamheden van socialen aard. Het dagelijksch bestuur bestaat uit de hee ren: J. C. S. Mulder, voorzitter, Wolf en De- kenstr. 16; F. J. de Wildt, secretaris, Heems- kerkerweg 82; J. Commandeur, penningmees ter, van HarenearspeTstrnat 11. Afdeeling HAARLEM. Bondsgebouw Smedestraat 23. Maandag 23 Maart algemeene vergadering. Sluiting van den apologetisehen cursus door den Weleerw. Heer Burwinkel. Dinsdag 24 Maart. Typografen. Donderdag 26 Maart. Arbeidsrecht. Rede rijkers. Vrijdag 27 Maart. Meubelmakers. Propa- ganda-clnh. Zaterdag 28 Maart. 8 uur Huipspaarbank Schotcrkwartier. Half 9 Spaarkas St Nieo- laas (winterprovisie). Spaarbank (bijschrij ving van rente). Steuncomité. Inschrijving coöperatieve bakkerij. Bibliotheek. Namens bet bestnur, A. L. VOLLAERTS, Secr. Afdeeling HALFWEG en Omstreken. Dinsdag 24 Maart des avonds half acht, Sociale cursus. Onderwerp: Socialisme en Godsdienst. Woensdag 25 Maart, 'savonds half negen, oefening der Turnclub. Donderdagavond 8 uur bestuursvergade ring. Zatterdagavond van 8—10 uur en Zondag na de Hoogmis contributiebetaling. Zi.udag na de HH. Missen van 7, 8)4 en 10K> uur ■opening der bibliotheek. Namens het bestuur, H. B. LETSCHERT, Voorz. A. HEEMSKERK, Secr. Afdeeling SCHOTEN en O. Bondsgebouw Kerklaan. Maandag 23 en Donderdag 26 Maart des avonds te S uur: Repetitie Rederijkerskamer „Sint Bavo." Afdeeling VELSEN en Omstreken. Bondsgebouw: Rijksstraatweg H 24h. Zondag 29 Maart 's avonds 7 uur jaarver gadering van do or;1 ra". Agenda: Notulen. Verslag secretaris en penningmeester. Reglementswijziging. Ver kiezing bestuursleden wegens periodieke af treding der heeren Th. Verkooijen en J. H. Rozemeijer (herkiesbaar). Cnndidatenlijsteu worden ingewacht bij den secretaris, op 28 Maart. Ook zullen de kleeden die door de Eerw. Zusters voor St. Barbafa zijn vervaar digd, dien avond worden tentoongesteld. Alle leden w-orden beleefd doch dringend uitge- noodigd deze vergadering bij te wonen. De leden, die zieh willen aansluiten hij St. Bar bara, kunnen deze vergadering ook bijwonen. Namens het bestnur, P. VAN T PADJE, Voorz. JAC. ZUURBIER, Secr. Afdeeling WIJK AAN ZEE. Zondag 22 Maart eerste verjaardag der stichting van deze afdeeling; 7 uur H. Mis voor de leden met algemeene H. Communie. Bondsinsigne daarbij dragen. Woensdag 25 Maart half 9 Besnursverga- dering in het St. Vitnshnis. Namens het beduur, W. VAN DER MEIJ, 2e Secr. Afdeeling KROMMENIE en Omstreken. Secretariaat: Van Hoogendorpstraat 30. Zaterdagavond van 7 tot 8 uur Spaarkas en van 8 tot 9 nnr Bibliotheek. In de eerstvolgende bondsvergadering op Zondag 29 Maart verkiezing van een lid voor bet afdeclingsbestunr. Candidaten kunnen worden ingeleverd volgens art. 14 van het huishoudelijk reglement. Namens het bestuur, S. VROUWE, Secr. Afdeeling OVERVEEN en Omstreken. Zaterdag 21 Maart des avonds van half 8 tot half 9 zitting Spaarbank en Spaarkas in het gewone lokaal; tevens gelegenheid zich als lid op te geven. Op denzelfden tijd gele genheid tot halen der hoeken bij ondergei. Dinsdag 24 Maart des avonds ten 8 uur vergadering van de onderafd. St. Isidorus in de Zusterschool. Belangrijke agenda. Aller opkomst dringend verzocht. Namens het bestuur, W. VAN DEN AARDWEG, Secr. Afdeeling HEEMSTEDE. R. K. Vereenigingsgebouw. Zondag 22 Maart van half 12 tot 12 uur Bibliotheek. Dinsdag 24 Maart repetitie Harmonie St. Michael. Donderdag 26 Maart repetitie Gymnastiek- vereeniging. Zondag 29 Maart van half 12 tol 12 uur Bibliotheek. Mededeel ing. In de vergadering van 9 Maart j.l. is tot commissaris van male gekozen de heer M. J. Kramer, die teveus tot bode is aengv-.-id Namens het bestuur. TH. TELLINGS, U Secr. Afdeeling LISSE. Zaterdag 21 Maart van half acht tot half negen Retraitefonds aan huis vau dei; beer P. Warmerdam. Van 8—9 uur Spaarkas. Maandag 23 Maart 's avonds om 8 uur in de „Kleine Vereeniging" buitengewone ver* gadering, waarbij de oud-voorzitter de heer W. Wijsman tegenwoordig zal wezen. Agen» da: 1. Mededeeling Bondsgebouw. 2. Verslag verificateurs. 3. Installatie. Ook zullen r dc vergadering jaarboekjes te verkrijgen zijn ik 10 eent en het gedenkboek van de 25-j:::re werkzaamheden van den Volksbond 4 39 cent. Namens het bestuur, H. J. VAN TONGEREN. Secr. Afdeeling SASSEXHETM en Omstreken. Zondag 22 Maart een H. Mis voor de do nateurs en donatrices van het Ziekenfonds te Sassenheim en Warmond. De leden worden verzocht ter H. Tafel te naderen getooid mei hun insigne. Maandag 23 Maart vergadering van het ziekenfonds des avonds om 8 uur. Agenda driemaandelijkseh verslag. Jaarverslag. Ver kiezing van een commissaris voor Warmond. Maandag 23 Maart. Repetitie Turnclub 717 uur. Vrijdag 27 Maart. Rep. Turnclub VA -uur. Op de vergadering van 15 Maart is iu het bestuur gekozen: Jos. van Diest, 2e voorz.; Th. C. Mens, le secr.; F. van Reep, 2e pen ningm., A. v. d. Meer, commissaris, J. P. Rot teveel, commissaris. Gelieve deze vüf leden voor het afdeelingsbestuur tc plaatsen. Voor H. I. N. zijn gekozen E. Franken, pen ningm., L. Elfring, secretaris, voor com mis saris van orde Th. van der Meij. Namens het bestuur, A. WEIJERS, Pres. der Aid Afdeeling NOORDWIJKERHOUT. Vergadering van de afdeeling te houden op Vrijdag 20 Maart a.s., des avonds tc VA nur, in café „De Zwaan". Agenda: Opening. Notulen. Installatie nieuwe leden. Mcdedce lingen. Verkiezing afgevaardigde Cemralft Raad. Bespreking Retraiteelub. Bespreking viering le jaarfeest. Rondvraag en sluiting Namens het b od uur, H. BROUWER, Secr, DE GEIT EN DE TABAK! Korten tijd geleden waren wij op bezoek bij een arbeider in den omtrek, die zijn geil een geopende gevulde tabaksdoos voorhield, ve'ke het beest in enkele oogenblikkon gele» digd had. Blijkbaar was het een levelingsge< recht. Van deze zonderlinge begeerte dezer dieren meer willende weten, kwamen wij tot de ont dekking, dat in het zuiden van DuiUchland onder de boeren de gewoonte heerscht, de gei ten gesausde tabak te geven. Vooral de melkgevende geit 6chijnt voof deze pruimerjj een bijzonder voorliefde te helv ben. Van een groote geitenfokkerij lazen we, dat de eigenaar voor 20 geiten 4 K.G. Holland- sche pruimtabak noodig had per maand. De dieren schijnen er zoo op gesteld te zijn', dat ze er hun voeder voor laten staan en naar de meening der eigenaars zou het niet nadeelig zijn voor de gezondheid, integendeel, het zovt hij vrijhouden van krampen, eatarr. enz. enz.' Dit nu is, naar der zake kuniigen daarover mcedeelen, volkomen onjuist. Het voordurend toedienen van gesausde tabak zal dc werking van maag en darmkanaal ernstig storen en om' die reden is het dus verwerpelijk. Jonge geiten, die voor het eerst gemolken^ worden, moge men wel eens een kleine hoe veelheid tabak geven om de mclkklieren «enigs* zins te prikkelen en de geit kalmer te doen zijd. bü het eerste melken, blijkbaar is liet beter er geen gewoonte van te maken. D. Ct. PARIJS STORMVRIJ! De Fransche generaal Negrier heeft een toe^ stel uitgevonden, dat een middel van l.eseher» ming is tegen bliksem en hagel. Dat toestel, dat hij de „Electrische Niagara" noemt, wordt op kerktorens en op torens van oude kasteden geplaatst en verdrijft het onweer van de plaat, sen, die het beveiligt. Een commissie uit, den gemeenteraad van Parijs die het toestel in zijri gemeente wel wilde invoeren, deed er onder- zoek naar en het bleek, dat daar. waar het was ingevoerd, het land tegen hagelslag en storm was gevrijwaard. Een lid der commissie steldt voor het in te voeren en dientengevolge werc^ het boven op den Eiffel toren geplaatst. D«; uitslag was van dien aard, dat een professor in de natuurkunde verklaarde, dat els men bet halve den Eiffel-toren, ook het Pantheon en' de kerk van het Heilig Hart op Montmartré van zulk een toestel voorzag, Parijs grooten. deels, zoo niet totaal zou beveiligd zijn. De toestemming van den Algemeenen Raad van da Seine is verkregen. Als de toestellen geplaatst zijn, zal Parijs dus bevrijd zijn van stormen, d.w.z. van die, welke niet het gevolg zijn vatf de politiek. SOUVENIR! Vrouw (tot haar man, die zijn schrijf tafel opreddert): Wat heb je daar in dat pakket! Man: Dat Ï6 een dierbaar aandenken nog aan ons huwelijksreisje. Vrouw: Wat hen je toch fijngevoelig en' waarin bestaan die souvenirs! Man: Het zijn hoofdzakelijk.... logetnents* rekeningen. EEN „BLES". Op een schilderijententoonstelling etaau een paar heeren bewonderend voor een stuk van den gunstig bekenden schilder Bles. Zie eens, zegt een der heeren wat n mag nifieke Bles. Een paar hoeren, die er achter staan en de woorden hooren, grinneken, terwijl zi.; een schilderij, iets hooger hangende, waarop een) koe is afgebeeld in het oog hebben. Nou Hein, zegt een der boeren, die vent is ook kippig; die ziet jandorie ecu koe voor een bles an".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 21