Pink Pillen. Wetenswaardig Allerlei UIT DE ZaAwSTHEtit. Ingezonden Mededeeling. STADSNIEUWS N 0 E R W IJ S. Aan ds Moddert, voor hare Dochters! IIÉ ark! gilets ws» Sport en wedstrijden Leger en Vloot Letteren en Kunst. Rechtszaken. aristo, van H. I'. Bultman, te Haarlemmer meer. In het stamboek werden opgenomen: Primas, van de vereeniging „Sloterweg"; Paul, van „Ons Belang", Anna Paulowna en Certain d'Estinnes, van Bultman, te Haarlem mermeer. HAARLEMMERMEER. Personalia. Bij beseh. van den Mi nister van Landbouw is benoemd tot lid van tie commissie van toezicht op de Rijkstuin- bouwwinterschool te Aalsmeer, de heer C. Keessen A.Wzn., aldaar. ZAANDAM. Electriciteitswerkeu. In verband met de uitbreiding van de gasfabriek en den aanleg van eleetrieiteitswerken alhier is het» noodig, dat de toegestane leening van f 300,000 wordt verhoogd tot f600,000. B. en W. van Zaandam vragen daarom machtiging deze te gen een rente van ten hoogste 6 pet. en een koers van minstens 100 pet te mogen aangaan. Personalia. Voor het examen nut tige handwerken is te Utrecht geslaagd mej. A. C. M. van der Weijden, alhier. ONDER SOCIALISTISCH BEWIND. Het Handelsblad schrijft: Eenige dagen geleden bereikte ons uit Zaandam het bericht, dat daar den laatsteu tijd met benoemingen, speciaal voor het on derwijs, zeer zonderling wordt omgespron gen. Speciaal werd onze aandacht gevestigd op de voordracht, welke thans opgemaakt is ter vervulling van de vacature als onder wijzer aan de school M. U. L. O., hoofd de heer Vreeken. Deze voordracht schijnt inderdaad op hoogst eigenaardige wijze te zjjn opgemaakt. Een onzer verslaggevers, die ter plaatse een onderzoek ging instellen, meldt daaromtrent het volgende: Nadat de oproeping had plaats gehad, wer den door het betrokken schoolhoofd, den heer Vreeken, inlichtingen ingewonnen omtrent de sollicitanten. Op grond van dié ihliehtingeu stelde het hoofd ten aanzien van een vijftiental solli citanten een persoonlijk onderzoek in en hoor de ze in hun klasse. Hij wikte en woog én stelde naar aanleiding van zijn onderzoek een „bericht" aan B. en W. op, vermeldende de namen van degenen, die hjj de besten achtte. Gewoonte is vrijwel, dat, na overleg mét den arrondissements-schoolopziéner, dit „bericht" zonder wijziging tot „voordracht aan den Raad" wordt gecacheteerd. Alleen is daar onlangs afgeweken, toen op verzoek van den wethouder van onderwijs, den heer Duys, een .voordracht werd aange vuld met den naam van een onderwijzer, die no. 1 werd geplaatst en inderdaad benoemd werd, eerst door den Raad tot onderwijzer, en.... korten tijd later door de afdeeling van de S. D. A. P. tot haren voorzitter. Deze voordracht schijnt intusseben met in stemming van het betrokken hoofd tot stand gekomen te zijn; we gaan daarop niet ver der in, al zou kunnen gevraagd worden, of het schoolhoofd in deze zich werkelijk geheel vrij heeft gevoeld in het opmaken van zijn voordracht. Anders staat het evenwel met de nu opge maakte voordracht. Nadat de heer Yreeken zijn „bericht" aan B. en W. had gezonden, verzocht de lieer Duys hem ook eens naar Middelburg te gaan en een anderen sollicitant, den heer 1\ K. Peerlkamp, in diens klasse te gaan hooren. Zóó enthousiast scheen de heer Duys voor dien onderzoekingstocht, dat hij zelfs bij me vrouw Vreeken op het reisje van haar echt genoot aandrong. De heer Vreeken ging naar Middelburg en hoorde den heer Peerlkamp, ren hoofdbe stuurslid van den Bond, in zijn klasse. Noch tans gaf hem dit geen aanleiding zijn „be richt" te wijzigen en onverzwakt handhaafde hij het door hem aanbevolen drietal. Het enthousiasme van den heer Duys voor den sollicitant Peerlkamp bleek echter nog geenszins verflauwd. Bq het overleg inet den arrondissements-schoolopziener, au*. J. N.yan der Ley, werd zijn candidatuur ijverig' naar voren gebracht. De heer Vreeken bleef echter op zijn stuk staan, en rar. Van der Ley, hoewel erkennen de ,dat de inlichtingen, welke omtrent den heer Peerlkamp waren verkregen, het plaat sen van zijn naam op de voordracht recht vaardigden, bleef er hij, dat, aangezien aan het schoolhoofd was opgedragen een verge lijk i ng te maken, men zich aan de conclusie dier vergelijking, zooals zij was vervat in het gezonden „bericht,", had te honden. Volgens mr. Van der Ley zou alleen een nienw on derzoek, b.v. door een proefles, daar veran dering in mogen brengen. Ben ik wel ingelicht, dan heeft de arron dissements-schoolopziener bij dezen stand van zaken nog getracht een oplossing te vin den, door voor te stellen het door den heer Vreeken aanbevolen drietal te handhaven en den naam van den heer Peerlkamp aan dc voordracht toe te voegen. Ten stadhnize heeft men dit echter niet ge daan. Een van de door het schoolhoofd aan bevolen sollicitanten is van de voordracht weggelaten en daarvoor in de plaats is de naam van den heer PeeiTkamp geplaatst. Bo vendien is de voordracht voor het eerst al- phabetisch opgemaakt in tegenstelling met vroeger, toen de aanbevelingen altijd naar rangorde geschiedden. Een bijkomende omstandigheid werpt nog een zonderlinger licht op de voordracht. De heer Peerlkamp werd n.l. eerst door den ge meente-geneeskundige afgekeurd. De sollici tant beweerde echter, met een beroep op zijn huisdokter, dat hem niets mankeerde en, niet tegenstaande de verordening geen herkeu ring kent, werd de heer Peerlkamp opnieuw onderzocht met het gevolg, dat de sympto men van de al dan niet bestaande kwaal nu niet, werden gevonden. In onderwijzerskringen is men zeer nieuws gierig naar den afloop der benoeming; ech ter, de meest en verwachten, dat een benoe ming van den heer Peerlkamp met behulp van de socialistische meerderheid verze kerd IS. - - fti Intu6schen heoben de verwikkelingen aan leiding gegeven tot een scherpe briefwisse ling tusschen B. en W. en het betrokken schoolhoofd. De heer Vreeken, wien we naar een en ander vroegen, weigerde echter zich anders dan langs officieelen weg over de kwestie uit te laten. Tegen den leeftijd van vijftien jaren ver mageren jonge meisjes dikwijls. De mooie kleur der wangen, de schittering der oogen, het rood der lippen, de levendigheid van den geest en van het verstand verdwijnen. Zij worden zorgeloos en prikkelbaar; zij lijden aan schele hoofdpijnen, zij hebben kringen om de oogen en zijn voor hare beangstigde moeders een voortdurende bron van onrust. Van waar komt die verandering! Wat kan mijn dochter weer gezond maken? Dat zijn de vragen die zich aan den gepijnigden geest van de moeder voordoen. Die verandering wordt veroorzaakt door de armoede van het het bloed, en indien niet spoedig een krach tig middel wordt aangewend, dan doet zich weldra de tering voor. Daarom behoeft men toch niet te wanhopen. Het geval is zeker ernstig, maar het is niet zonder middel, want de Pink Pillen genezen jaarlijks duizenden en duizenden gevallen van bloedarmoede. De bewijzen van de krachtdadigheid der Pink Pillen bestaan zonder tal. Neerlandia's BULGAARSCHÉ YOGHURT regelt de werkzaamheid van maag en darmen, verbetert de eetlust en werkt gunstig op den algemeenen gezondheidstoestand. In flacons van: 7V%, 12 en 20 cent. VERDEL'S MELKINRICHTING, Speksfraat en Kleverpart. (Adv.) PERSONALIA. Door den Minister van Waterstaat is be noemd tot buitengewoon opzichter: M. Zwani- born, alhier, bij het maken der bouwkundige werken ten behoeve van de inrichting voor watervoorziening aan de visschershaven te IJ muiden. KAMERS VAN ARBEID'. Gisteren is de herstemming gehouden voor een lid-werkman van do Kamer van Arbeid voor de voedlngs- en genotmiddelen. De her stemming liep tusschen de heeren A. Dam en A. A. Verschnre. Uitgebracht werden 61 stemmen, waarvan de heer Dam 24 en de heer Verschure 37 stemmen verkreeg; zoodat de heer Verschure gekozen is. De heer Dam verkreeg de vorige maal 24 st; de heer Verschure 16 st. DE STILLE OMGANG. Hedenavond, of beter nog hedennacht, ver trekt van hier wederom de jaarlijksche bede vaart naar de H. Stede te Amsterdam. Te 12 uur komen de bedevaartgangers hij een in de kerk van St. Jan den Dooper aan de Amsterdamstraat, waar de Zeereenv. Heer Pastoor een korte toespraak zal houden en eenige gebeden worden gestort, waarna de tocht naar Amsterdam begint, die, zooals men weet, geheel te voet wordt afgelegd. Wie deze bedevaart mede wil maken, melde zich vóór hedenavond 8 nur nog aan bij een der bestuursleden. Wie geen lid is van het genootschap, heeft geen toegang tot de kerk van St. Jan den Dooper en tot die van de H.H. Petrus en Pautus te Amsterdam. Wij wekken de R, K. jongelingen en man nen hierbij gaarne op aan dezen tocht deel te nemen. Het bestuur van 't Plaatselijk Comité voor de Katli. Soc. Actie te Amsterdam heeft de katholieken, wier winkels en magazijnen ge legen zijn aan den weg, waarlangs de „Stille Omgang" zicli beweegt, verzocht morgenoch tend te half vijf de lichten in hunne uitstal kasten te ontsteken, ten einde daardoor hun bijval te betuigen aan de deelnemers en aan het schoone doel meer luister hij te brengen. DE TENTOONSTELLINGEN IN ST. BAVO De Minister van Financiëu heeft bij be sluit van 19 Maart 1914 vrijdom van invoer rechten verleend voor de goederen, die op de a.s. tentoonstellingen in „Sint Bavo" wor den gehouden. Wij vernemen dat bet zeerwel mogelijk is dat op velerlei verzoek de tentoonstelling met eenige dagen wordt verlengd. WINKELDIEFSTAL. Uit de etalagekast van den winkel, geves tigd Tulpenstraat 20, is gestolen een doos met zestig melkcaramele en twintig nougat- reepen. Er zijn nog steeds niet genoeg winkeldieven van de straat. SPOORDIEFSTAL. Een pakje, dat per H. IJ. S. M. van hier naar Lichtenvoorde werd verzonden, en zij den, laize en fluweel bevattende, is niet aan gekomen. De politie doet onderzoek DE KAZERNEBRAND. De sergeant-fonrier de Goede, die reeds voor enkele dagen uit arrest was ontslagen, doch verplicht was in de kazerne te verblijven, is thans, naar de O. H. Crt. meldt, geheel op vrije voeten gesteld. Het onderzoek is nu op gedragen aan een commissie. SERENADE. Gisterenavond, half negen bracht de mu- ziekvereeniging „Crescendo", directeur de heer H. W. Hofmeester, aan haar werkend lid G. J. Geerling, wonende Schoterweg 202, al hier ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubi leum aan de H. S. M. ais commies, een serenade. Trots het ongunstige weer, was een groote menigte betengstellenden op de hees. v NOTARIS-BENOEMING. Bij Kon. Besluit is benoemd tot notaris bin nen het arrond. Haarlem ter standplaats Haar lem A. Bertling, candidaat-notaria .te Biloe- mendaal. l«ts£ZOüO£&. Voor den inhoud dezer Rubriek Btelt de Redactie zich niet aanRprskelijk. Vau ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, word?, den inzenders de copie met teruggegeven, Geachte Redactie 1 Ieder weldenkend lezer moet het roerend eens zijn met het geschrevene in uw Kruis- kopje van het nummer van Vrijdag over de Tabaksbelasting. Deze belasting zal echter niet alleen de industrie, doch ook den kleinhandel nekken. Hoevelen zijn er niet, die een winkel heb ben van sigaren en tabak 1 Al deze menschen vinden geheel of ge deeltelijk hun bestaan met den verkoop van dit genotmiddel, hetwelk, zwaar belast wor dende, niet zooveel aftrek meer zal vinden onder het publiek 1 Het gevolg zal dus zijn, dat vele winke liers een behoorlijk bestaan verliezen, dank zij de onbillijke maatregel van de tegen woordige regeeringl EEN SIGARENWINKELIER, i - ESPERANTOl M. de R. Als aandachtig lezer van uw geëerd blad kwam vele malen bovenstaand hoofdje on der mijn oogen, dat natuurlijk voor ieder Esperantist een verblijdend teeken is. Jammer dat niet alle bladen uw voorbeeld volgen. Maar... ach, dat woord „maar"l Ook eenige malen zag ik dat woord gebruikt om zelfs den strijd tegen ons aan te binden. Nu wil ik hier echter niet dezen strijd gaan bespreken, over het ware of onware geschre vene, over de beste van de twee talen, maai' wil hier even een paar vragen doen, aan den geachten schrijver welke zich vermomd achter de woorden Pionier. Wilt u mij, geachtctschrijver, zeggen welk beroep u uitoefent? Ik denk van onderwij zer) omdat Ido een,,-beetje moeilijker ge maakt is in haar uitspraak dan Esperanto, ten 2e verschuilt u nu eens. niet achter „Pionier"' maar sclirijft met mij eens, of laat uwe vereeniging eens een propaganda-avond organiséeren met debat, ik zou daar eens gaarne bij tegenwoordig willen zijn. Ik voor mij zou gaarne uw adres willen weten om u zoo spoedig ais dit mogelijk is uit te noodigen, om betreffende uwe taal tc debateeren. Maar ik wil u zelfs deze raad nog geven: Voert geen strijd in een blad, waarvan de lezers niet bekend zijn met de een of andere taal, maar vraagt plaatsing in een der Esperantisten-bladen. Daar kan de zaak van beide kanteip bekeken worden. U .zult op deze manier toch geen strijders voor uwe taal vinden. U, M. de R. dankend voor de verleende plaatsruimte verblijf ik. Golofkinstraal 8, «Haandam. Wij hebben in ons blad de discussie over Esperanto of Ido, zooals men weet, gesloten. 'Dit stuk plaatsen we nog, omdat de raad die op liet eind gegeven wordt, geheel overeenkomt met ons besluit. Red. P. de Meester, koopman, Hoek. 19 Maart. M. Jeths, timmerman, Apeldoorn. A. Derksen, caféhouder, Huissen. Geëindigd: door homologatie van het ak koord het faillissement W, G. J. van Ree, aannemer te Doetinchem; door het verbin dend worden der uitdeelingslijst het faillis sement wijlen J. Klerk, in leven metselaars knecht, Hilversum. Opgeheven het faillissement Wl J. F. Dor- Lass, firma Dorlass en Houtmann, reparateur van rijwielen en motoren, Amsterdam. bcheepvaartberichten. UMUIDEN, 21 Maart Z.W Gearriveerd 20 Maart. Linden, s. Java. Amstel, s. Rotterdam. 21 dito. Ovid, s. Vladivostock. Vertrokken 20 Maart: Prometheus, s. Java via Liverpool. Carl Ejellberg, s. Gothenburg. Istrar, a. Cardiff. Pontop, s. Barry, Tantalus, s. Leith. f Nicolaas, s. Newcastle. Nyroca, s. Liverpool. Mascotte, e. Leith. 21 dito. Foldin, s. Ohristiauia. NEDERL. STOOMVAARTLIJNEN. Grotius vertrok 19 Maart van Bat., naar Amsterdam. Bogor, v. Bat., n. Amsterdam, arriv. 20 Maart tc Sabang. Stentor vertrok 20 Maart van Batavia naar Amsterdam. Peleus, van Java n. Amsterdam, vertrok 19 Maart v. Marseille. Merauke, v. Rotterdam n. Bat., pass. 19 Jfaart Gibraltar. Hector arriveerde 20 Maart te Napels van Livcrno, Niobe, arriv. 19 Maart te Bordeaux van Amsterdam. Titan vertrok 20 Maart van Pillau naar Amsterdam! (Zeepost.) NOORDSCHARWOUDE, 20 Maart. De prij zen waren: grove uien f 5.906, drielingen f 6.,25—6.75, per 50 kg.; roode kool f 9 10.50, 2e soort f 7.50—8.25, kleine f 1.30— 6!25, gelö f 77.75, 2ë soort f 5.75—6.25, kleine 1' 1.10—5.25, Deensche witte f 6 6.25, 2e s. f 4.75—5, kleine f 1—4.25 p. 100. BROEK OP.LANGÉNDIJK, 20 Maart. De prijzén warén: roódë kool, groote f 9—10, dito' kleinere f 1.80—7, gele kool, groote f 5.50—6, dito kleinere f 1.70—6, witte kool, groote f. 6—6.50, dito kleinere f 1.504.40 per 100; wortelen f 0.80—0.85 per baal; grove uien f 6.107 per 50 kg. AMSTERDAM, Zaterdag 21 Maart 1914. Aardappelprijzen heden onveranderd. Aanvoer 3 ladingen. wielrijden. Jaap Eden en Tulleken hebben van ver schillende zijden, ook uit Antwerpen, uit- noodigingen ontvangen, om dit seizoen óp tandem uit te komen. WIJZIGING ENT UNIFORM. De Minister van Oorlog heeft verschillen de kleine wijzigingen in de uniform 'aange bracht. Het personeel van den staf van '-een 'nfanteriebrigade zal voortaan in plaats van het nummer van het regiment waarvan men afkomstig was, dragen het brigadeiiummér in Romeinsche cijfers op schouderbedekkin gen enz. Het personeel van de luchtvaartafdeeling draagt voortaan op den kraag het embleem van een rotatiemotor met schuin daarvoor geplaatste luchtscliroef. De uniformen van de land weerp Ik-.htigen, herkomstig van de regimenten grenadiers en jagers, zijn thans ook bepaald. In plaats van de granaat of hoorn wordt op de schako gedragen het cijfer van het bataljon waar toe zij hehooren, respectievelijk 3, 32, 36 of 47 terwijl de officieren op den kraag een geborduurde LW. dragen ter vervanging van de granaat o fhoorn. Aan de onderofficieren is vergund over- kleeding te dragen van waterdichte stof. Ua LOTINGEN Trekking 14 Maart. Betaalbaar 15 £fali. Serieën. 88 347 562 762 772 899 957 993 1047 1566 1703 1780 1783 1836 1980 2213 2259 2541 2599 2956 3072 3103 3195 3476 3628 3928 3997 4140 4373 4380 4384 4466 4745 5019 5032 5091 5148 5451 5488 5658 5804 5822 5834 5986 6019 6143 6204 6349 6417 6434 6467 6552 6700 6750 7036 7085 7243 7440 7499 7534 7623 7756 7776 7810 8046 8402 8427 8546 8660 8731 8824 8882 9195 9303 9367 9487 9732 10167 10268 10492 10507 10568 10770 Serie 1703 no. 9 fr. 100,000; serie 2956 no. 9 a fr. 1000; serie 2541 no. 17, serie 5032 no. 4, serie 7810 no. 24, serie 8427 no. 3 elk fr. 200; serie 899 no. 5, serie 957 no. 11, serie 1703 no. 14, serie 1980 no. 9, serie 2213 no. 19. serie 3628 no. 23, serie 3928 no. 7, serie 8546 no. 19. serie 86C0 uo. 25, serie 10268 no. 7 elk frs. 80; serie 88 .no, 13, serie 957 no. 19, serie 993 no. 6 en 16, serie 1566 no. 24, serie 1780 no. 22, serie 1836 no, 18,* serie 1580 no. 21, serie 2215 no. 4, série 2É59 no. 14, sèrlè 2599 no. 12, serie 3072 no. 9, serie 4140 no. 1, serie 4380 no. 25, serie 5019 no. 22, serie 5986 nos. 1 en 9, 6erie 6019 no. 17, serie 6434 no. 20, serie 6487 no. 22, serie 7440 no. 25, serie 7534 no. 24, serie 7623 no. 3, serie 10492 no. 13 elk frs. 50. Alle overige nos. in bovenstaande serieën vervat, elk met frs. 17. MYSTERIESPELEN TE 's HERTOGEN- BOSCH. Er heeft zich te 's Hertogenbosch een co mité gevormd met het doel aldaar om de twee of drie jaren Roomsche mysterie- of geestelijke spelen op te voeren en Waar van deel uitmaken de heeren mr. R, Tilman, mgr. O. Prinsen, dr. H. Möller, G. van Lan- schot en E. A. Meulder. Als eereevoorzit- ters zullen optreden mgr. W. van de Ven, bs,schop van den Bosch,i en de burgemees ter, jhr. van der Does de Willebois, terwijl de weleerw. heer Willem Smulders, die ver leden zomer „Die Sevenste Bliscap" leidde, ook voor de toekomst zijn gewaardeerde me dewerking beloofde. Msb. VAN ELDERS FAILLISSEMENTEN. Failliet verklaard17 Maart, J. B. J. van der Meer, koopman, Baarle-Nassau. 18 Maart C. Gijsels, werkman, destijds wo nende te Westdorpe. J. ,van der Steeg, peeder, £(^incUeffi. EEN TRUC VAN MODEDAMES. Op een vergadering van groote hotelhouders te New-York, is algemeen geklaagd over een tiue van een groote categorie van modedames, die zïóh haar toilet op kosten van den hotel houder of den restaurateur weten te verschaf fen. De dames komen in elegant, maar minder modern toilet in het lokaal en weten het zoo in te richten, dat een arme drommel van een kell- ner saus over haar kleed stort. Dan maakt zij geweldige drukte, de andere bezoekers wor den opmerkzaam en de verlegen eigenaar der inrichting, die genoodzaakt is opzien te vermij den, kali de diep-gekrenkte dame slechts troos ten door de belofte van eén nieuw costuum. Bijzonder geslepen dames gelukt het wel, saus op haar hoed gemorst te krijgen om er een nieuwen voorjaarshoed uit te kloppen. Een hotelhouder deelde een geval mee van een dame, die deze truc vijf keer achtereen in vijf verschillende lokalen had uitgehaald. De hotel houders hebben thans besloten, alleen ingeval de schuld van den kellner boven allen twijfel is bewezen, schadevergoeding te betalen. VAN 'T GOEDE TE VEEL! Mevrouw zij woont in Amsterdam had al heel veel moeite gedaan om een goede dienstbode te krijgen. Dat is tegenwoordig ongeveer even moeie lijk als op een eenvoudige manier schatrijk te worden. Mevrouw had besteed-iters in den arm geno men, en tot dusverre gaf het allemaal niets Ey kwam. geen dienstbode Zij oetaalde maar weer eens inschrijfgeld en een dag of wat geleden bood zich 's avonds een gedienstige aan. Niet heel jong meer, dat was zoo op 't oog al te zien, ondanks 't avonduur. Mevrouw vroeg een en ander, de dienstbode ook. 's Scheen van weerszijden wel te zullen loo- pen. Maar nu vroeg de nieuwe dienstbode of zi) haar „donzen bed" mocht meebrengeu, Zi wilde cr niet graag afstand van doen. Mevrouw wees er op, dat zij volledige verplo ging kreeg en dus 't bed overbodig was. Maar 't „donzen bed" wilde zij toch maai liever meebrengen. En dan had z(j een aap, een lief klein aapje, een geschenk; dat zou toch wel leuk thuis zijn evenals een klein orgeltje, dat ook bij den in. ventaris behoorde. Van beiden kon zij absoluut geen afstand doen en waar zij in betrekking kwam, bed. aap en orgel gingen mede,, De onderhandelingen sprongen al'.... „R. Nbld." HOE POSTZEGELS VERVALSCHT WORDEN Dooi* het toenemen den- vervalschingea wor den de postzegelverzamelaars steeds meer, be dreigd. Een vingerhoedvol koffie, twee druppels frambozensap, een neus vol zwavelwaterstof- gas en eindelijk een uurtje zonneschijn cv de doelmatigste veryalscherswerkplaats is ge reed. Gélukkig is de postzegelkennié ook zoo toe genomen, dat men aan do technisch zoo vo. maakt mogelijk toegeruste vervalschers hei hoofd - bieden lean. Een geliefde vervalschingsmethode in. de ze geldruk van briefkaarten in postzegels te veranderen. Tot dat doel wordt het carto zoo lang afgeschaafd tot het zoo dun is alt gewoon papier. Daarna tandt nr-n den rand De 12 kr. lila. van Beyeren geniet veel dez bewerking, die den vervals her een goudstuk per exemplaar opbrengt. D2"/» sh. Hamburf getand kast ongeveer f 4, ongetand f 16. He voorzichtig afknippen dor tanden heeft zeef dikwijls plaat-s gehad. Nog heter rendeerde deze manupilaïië bij de 4 sh. blauwgroen, dit getand f 2.50, ongetand f 60 kost. De deSkun dige kon ér niet inlöopen, want.-de ongetande exemplaren werden- indertijd met- een ander stempel dan de getande afgestempeld,-maai wie is zoo deskundig? De Thurn- en Taxis-zegels konden ook vrij gemakkelijk vervalscht worden. Men sneed van de goedkoope zegels (uitgaaf 1865) dei fijngetarid.cn rand af, liet den zegel bïeéken, zoodat liet wit werd on verfde het dan doo' een koffiebad bruin. Zeer gaarne wordt ook de 1 kr. zwart, van Beyeren vervalscht. Men maakt dan 1 kr geel donker dooi' z way el wat-c rs to f gasDt kleur wordt dan uitstekend, maar bij het echte zegel staat het waardecijfer in eer cirkel, bij het onechte in een kwadraat. Hon derden verzamelaars zijn er mee bedroger. Een paar jaar geleden ontdekte men een ge raffineerde vervalscbing met de Bazelscha duifjes. Déze zegels zijn zedr zelzaaln. Plot seling- verscheen een heele bezending val déze kegels op! de markt. Men had bij o»def onderzoek met proefdrukken te dqcn, wa&jfhv de groene adering van het papier door een chemisch proces blauw was gemaakt over eenkomstig de origineele zegels. De Posterijen hebben zich door watermei' ken in het paper tegen de vervalschers trach ten tè beschermen. Op de randen van het ech te papier drukten de vervalschers hun cli ché's 1 Zeer dikwijls worden ook z.g. „Opdruk ken" nagemaakt. Men drukte op gewone ze gels den opdruk en plakte ze daarna op zeef oude, geel geworden enveloppen. Maar juist door liet oude papier kwam de vervalschinf ook wel eens uit. Men ziet hieruit, hoc voorzichtig de ver zamelaar moet zijn bij de uitbreiding van zijr colléctie, (Vad.) DE •GEDACHTENLEZER. Bij een beroemd gedachtenlezer kwam. eeiii een dame, wie men niet best kon aanzien, of zij twintig of veertig zóntérb 'telde, wetfsohte haar ouderdom Ie laten raden! De gedachtenlezer schreef op een lei ck getallen 1 tot 22, en legde de hand der dame op dp lei, waarna, hij d» hand vasthield. Een, twee, drie jaar is u niet oud. Dat komt uit, sprak dc dame. Zoo ging het verder tof zeventien. Hiér beefde dé hand der jonge dame merk baar. U ie zeventien jaar oud, sprak de ge daehtenlezer beslist. Zeer juist, lispte zij en vergenoegd zweef de zij de kamer uit. EEN OBSERVATORIUM OP NIEUW- ZEELAND. Een rijk inwoner van do stad Nelsoi (Niéuw-Zeeland) Tliomas Cawthorn, heeft Voor den bouw van een observatrium 15000C gulden beschikbaar gesteld. Het gebouw zal op een berg in de nabijheid der stad opgericht worden. Deze plaats is zeer gelukkig gekozen het klimaat van Nelson, waar per jaar 2500 uren zonneschijn geconstateerd worden, Ir voor astronomische waarnemingen zeer ge schikt: Door het nieuwe observatorium word' de gaping van 150 lengte-graden gevuld, die tot nog toe tusschen do beide observatoriumi te Mount Wilson (Californië) en te Kodai- kanaal (Zuid-Indië) bestond. In de toekomst i» het dus mogelijk gedurende al de 24 uren van den dag de zon teobserveeren. DE VOORDEELEN VAN DE DRAADLOOZB ■TELEGRAFIE AAN BOORD. De scheepsarts van een Amerika-vaardet had onlangs bij een der opvarenden een ge vaarlijke operatie te volvoeren, die hij me» zonder hulp van een collega aandurfde. Draad loos heeft men toen een naburig schip kunner aanroepen om geneeskundige hulp. Op dezelf de wijze hebben de beide genecsh.eeren de operatie kunnen bespreken, terwijl de sche pen elkander meer en meer naderden. Voor zien van de noodige instrumenten stapte eenl* ge uren later de hulpbrengende arts aan boora van het schip. Jammer maar, dat de pateen» 1 de operatie niet heeft magen overleven, Zi] zijn v«rkri]gbr.ar a f 1.75 per doos en 19 per zes don zen bij hel Hoofd d p6t d-r Pink-Pillen, Dacoe'akad 15huis, Amsterdam. Voor Haarlem en omstreken bii de firma's J. J. Göppinger, G-. Houtstraat 147a, W. A. Schou ten, drogist te 7-isse. tn verder bij verschillende Apothe kers en Drogisten. A. VAN HALDEREN, pres. Zaandam AntatveÓ, LOTEN STAD FREIBURG Ir. 10 van .1878.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2