TWEEDE BLAD BUITENLAND. NIEUWS Uir DEN OMTREK. BINNENLAND. STADSNIEUWS. UIT DE ZAANSTREEK ZATERDAG 21 BAAART Igl KORT OVERZICHT. het slot. Spoorweqonqaluk bij 'sBssch. twee dooden. NIEUWE DUITSCHLANü. Minister von Dallwitz .wordt genoemd als stadhouder van Elzas maar slecht zou kunnen worden opgevat door de oppositie. Monis verzocht toen aan den procureur, te overleggen met den president der Kamer van appèl in correctioneele zaken. Hij heeft dus geenerlei pressie uitgeoefend. Monis voegde ENGELAND. Donkere wolken pakken zich er nog bij, dat de procureur-generaal bij het De nlgemeene jaarvergadering van den, ook voor het examen geslaagd zijn. Prov. Bond van R. K. Kiesvereenigingen m Het theoretisch gedeelte was opgedragen Zuid-Holland zal worden gehouden op Zon- aan mevr. J. van Gilsevan West. dag 23 April om half drie te 's Gravenbage. j De verkoop der Emma-bloem heeft opge- jaarverslagen zullen worden uitgebracht, j bracht 3148.38K; een Meyerink-uitvoering bestuursverkiezingen staan op de agenda, j voor het Lighalfonds 898.9514; een wed- beven Ierland samen: 't gevaar voor burger oorlog is groot. FRANKRIJK. De commissie van onderzoek in de zaak-Rochette heeft Monis en Caillaux gehoord. heengaan tot zijn zoon gesproken liad over de bewondering die hij (Fabre) had voor Monis. Later kwam de procureur Fabre hem mede. deelen, dat de president der correctioneele Ka mer het goed vond, dat de behandeling der Na de begrafenis van Calmette deden zaak werd uitgesteld. zich incidenten voor. J Monis verklaarde vervolgens, overtuigd te ALBANlë. Vorst Wilhelm heeft de Alba- zijn dat het stuk, op de tribune der Kamer door neesche bisschoppen in audiëntio ontvangen, j Barthou voorgelezen, een afschrift is, gemaakt Essad Paeha vroeg 25.000 man op voet vap f op verzoek van Briand, die inlichtingen vroeg aan den procureur-generaal Fabre. oorlog te brengen. DUITSCHLAND. De stadhouder van Elzas, Wie zal graaf Wedel opvolgen als stadhou der van Elzas-Lotharingen? De conservatieve kringen rekenen op de be noeming van minister Von Dallwitz, in wien man" zien, die voor Elzas- Monis bevestigde, dat de procureur-generaal niet het minste bezwaar maakte tegen het uit stellen der zaak. Er werd geen bevel gegeven, slechts een inlichting gevraagd; er was dus ook niets vermederends voor den procureur- generaal. Deze mededeelingen wijken dus nogal af van het rapport-Fabre, dat we op een andere plaats in ons nummer van heden in extenso zij „den steiken v j piaars m ons nui Lotharingen noodig is. Maar do meeideiheia 7 ««.„J— _"i ruil.it* niet. den hebben opgenomen. Verder werd door de commissie gehoord van den Rijksdag zal in Von Dallwitz niet den meest geschikten man zien, voor het stadhou dersschap. minister Caillaux, die, naar het A. H. ver neemt, zeide, dat hij indertijd om verdaging terwijl ook een politieke rede zal gehouden worden. Aan de beurt van aftreding zijn de heeren H. W. D. Hellebrekers, F. A. Moerel, pen ningmeester, en H. W. Spendel, secretaris, welke beide laateten terstond herkiesbaar zijn. HOOG WATER. Men meldt uit 's Hertogenbosch d.d. 20 Maart aan de Maasb,: De polders rondom Den Bosch staan ge- strijd der H. F. C. „Haarlem" 151.49 'A; een chrysanthemum-tentoonstellinng bij den heer Bun ge 125 (entréegelden) en de entreegel den der verkooping door de H. IJ. S. M. bij den heer J. J. C. Sarlet 94.7414. Limpergs „Open brief aan het volk van Nederland" werd in 100,000 exemplaren over het geheelc land verspreid. Aan het Consultatie-bureau werden in 1913 394 nieuwe patiënten (86 mannen, 117 vrou wen, 191 kinderen) ingeschreven. Sinds 1904 zijn ingeschreven 2270 personen, Drie ploegenstelsel bij de politie. Te Zaandam zal met ingang van Zondag a.s. voor de politie het drie-ploegen-stelsel wor den ingevoerd, zoodat van dien dag af ook de agenten van politie, evenals alle ge meente-werklieden, iii het genot van den -8- urigen arbeidsdag zuilen gesteld worden. De geruchten dienaangaande nemen steeds vau de zaak-Rochette had verzocht, omdat vasteren vorm aan en de „Berliner Lokal An-bjj eventueele onaangenaamheden vreesde zeiger" vertelde gisteren, waarschijnlijk offi-van een agressief pleidooi van den advocaat cieus dat de beslissing reeds in zooverre ge-tegen de regeering. Hij noch Monis hebben vallen is dat de Rijkskanselier minister von pogingen gedaan om de zaak te doen uitstel- Dallwitz als stadhouder bij den keizer beeft len tot zij verjaard was Fabre had hem steeds verzekerd, dat het rapport niet be voorgedragen. De heer von Dallwitz staat bekend als zeer streng conservatief. ENGELAND. Donkere wolken. Er pakken zich dreigende wolken samen boven Ierland na de zitting van het Lagerhuis, waarin de bekende motie van afkeuring, door Bonar Law voorgesteld, verworpen is. Gevraagd werd door de oppositie, dat een referendum zou worden uitgeschreven en datheden toe te kennen. stond, maar dat Briand, die last had gegeven tot de arrestatie van Rochette, hem verboden had getuigenis af te leggen voor de eerste commissie. Fabre, die daarna gehoord werd, protes teerde tegen de publicatie van het rapport, dat een officieel document was en hield de waarheid van al hetgeen het rapport bevat staande. In den Senaat is behandeld bet voorstel om aan do commissie rechterlijke bevoegd- aa de uitspraak van het land de regeerings- voorstellen zouden worden ingevoerd of gewij- Na een kort debat nam de Senaat met 254 van de 274 uitgebrachte stemmen een artikel zigd overeenkomstig het door het volk uitge- aan, waarin met straffen worden bedreigd b degenen, die niet als getuige willen versehij- ftproken verhangen. I nen, weigeren den eed te doen, getuigen ver- Doch do regeermg wijde ïerop ni leiden om een valsche verklaring af te leggen en dit is heel begrijpelijk ook. j en waar}n verder aan de commissie de be- Want de groote vraag is natuurlijk of UI- voegdheid wordt verleend om bevelen tot ster zich zal willen neerleggen bij den uitslag aanhouding uit te vaardigen, van het referendum, ook wanneer daarbij tegen j Ulster wordt stelling genomen. Reuter meldt nog uit Parijs, dat minister- Asquith was daarover niet gerust en vroeg president Doumergue do portefeuille van ma- dus nadrukkelijk aan Bonar Law of het de vine aan den heer Gautier, senator voor het bedoeling was, indien het referendum zich departement Aude aanbood, die de benoeming voor de regeeringsvoorstellen uitsprak, dat do aannam. regeering clan de bevoegdheid zou hebben Ul- iter tot gehoorzaamheid to dwingen. Bonar Law knikte wel bevestigend, maar wat wint ie regeering hiermede? Die bevoegdheid heeft te ongetwijfeld ook zonder referendum en het s immers haar juist te doen, om niet in de Het besluit tot benoeming zou heden in het Staatsblad verschijnen. De begrafenis van Calmette. Onder enorme belangstelling is gisteren be graven de heer Calmette, gevallen door de toodzakelijkheid te zijn Ulster te dwingen. De hand van mevr. Caillaux, die haar man wil- neer Asquith wendde zich daarom tot sir Ld- lende wreken, zichzelf recht verschaft en den Aard Carson, en vroeg pertinent; zal Lister tegenstander doodde. ian zich bukken? Sir Edward Carson ontweek J j)0 lijkwagen ging geheel schuil onder bloe- teil ter een rechtstreeksch antwoord en zeide merl en kransen, terwijl nog zes wagens met dechts„Indien de minister een flink aanbod kransen volgden. loet". Daarmee kwam men dus niet verder en j af]0op der begrafenis, die ordelijk ver- de heer Asquith ging hierop dus niet door en i;ep> hadden eenige incidenten plaats, welke zette uiteen, dat de thans door de regeering door Reuter gemeld worden, gedane voorstellen werkelijk de eenige waren j Iemand, die „Leve Caillaux" riep werd aan- die een blijvende schikking mogelijk zouden gevallen en mishandeld; de politie moest met Alles te zamen genomen kwamen in 1913 (één of meermalen) 762 patiënten èn werden 1568 adviezen gegeven. In 1913 zijn 39 patiënten overleden. Een overzicht wordt gegeven van de ver schillende beroepen der patiënten. Van de 394 patiënten werden bij 94 tuber- culeuse afwijkingen geconstateerd: 83 verkeer den in bet Ie stadium; 10 in het He; 1 in het Iïïe; 129 werden in observatie gehouden; 146 wegens het ontbreken van op tuberculose wijzende symptomen afgevoerd; 25 waren te ernstig ziek om naar 't Consultatiebureau te komen; 29 werden opgenomen in een zieken huis; 2 in een sanatorium; 7 vertrokken naar elders. heel onder water, terwijl het verkeer op de n.l. 617 mannen, 826 vrouwen en 827 kinderen, wegen Den BosdhSb Michiels Gestel en Botel—Best gestremd is. De sluizen en dui kers in de binnen-Dieze zijn gesloten. Ten gevolge der werking van bet afvoerkanaal naar Drongelen bleef bet verkeer met de Langstraat tot nog toe vrij. De tentoonstelling „De Vrouw", die dezen zomer in Amsterdam gehouden is, is dezer dagen geliquideerd» Het bleek dat de ga ranten 25 pet. van hun kapitaal konden te rugbekomen: dan was er nog 2000 over die men besloot te storten in.... de kas van een paar vrouwenkiesreeht-vereenigingen Of degenen die indertijd onze Roomsehe vrouwen dringend hebben afgeraden, aan deze tentoonstelling deel te nemen, ook ge lijk hebben gehadl NIEUWE BELASTINGEN! De minister van financiën is blijkens de memorie van antwoord op de Inkomstenbelas ting van plan om als nieuwe belastingen te heffen lo. Confiscatie van het „suikerpotje" dat vorige miinsters steeds hebben bewaard; 2o. verhoogde opcenten op bedrijfs- en ver mogensbelasting 3o. verhoogde opbrengst van de nieuwe {inkomstenbelasting: niet minder dan 4 en een half millioen in een paar maanden; 4o. bieraccijns, anderhalf millioen; 5o. verhooging van de succesiebelastring, vier millioen 6o. verhooging van de zegelbelasting, één millioen 7o. een nieuwe tabaksbelasting, twee mil- lien! Doch, och, wat leven we gelukkig onder dat liberale bewind! S ij men betaal! BLOEM ENDAAL. Aanbesteding. Gisteren werd door B. en W. aanbesteed: het rioleeren en dempen van de sloot langs de Busken Huetlaan en twee ge deelten sloot langs den Zijlweg, beide binnen de Gemeente Bloemendaal. Ingeschreven werd door: D. K. de Jong Schoten, 2285; H. A. Steenkist, Haarlem, 1665; Gêbr. Verduin. Bloemendaal, 1467; J. Bregman, Bloemendaal, 1370; Firma H de Weers, Rombout P. Uelforge, te Haar lem 1293. Het Werk werd aan den luasrsten inschrijver gegund. VELSEN. R. K. Volksbond. Donderdag 19 Maart heeft de funcfcie-verdecling plaats ge had van 't bestuur van den Roomsch Katho lieken Volksbond afd. Velgen en omstreken. Op heden is 't aldus samengesteldP. van 't Padje, voorz.; B. Waterlander, secr.; Oude Schulpweg no. 41; J. N. B. Bonarius, penn.; In de lighal te Schoten werden verpleegd Rijksstraatweg no. 36, Velgen; H. v. d. Bos 44 patiënten. Vice-voorzitter; A. de Ruiter, 2de secr.; J. Opgenomen werden in 1913 29 patiënten (16 Smolenaars, 2de penningm.; C. Duiaeveld, lste mannen, 11 vrouwen, 2 kinderen) Ontslagen werden in 1913 32 patiënten, (15 mannen, 15 vrouwen, 2 kinderen). Aantal verpleegdagen 3701. De oudste patient was 50 jaar, de jongste 12 jaar. Van de 44 patiënten zijn: 27 vooruitgegaan, 9 achteruitgegaan, waarvan 1 overleden, 2 hetzelfde gebleven; 3 laten nog geen oordeel toe wegens te korte verplegingsdmir; 3 ver lieten te spoedig de Li glial. 29 patiënten werden met tuberculine inge spoten. „Voor bijzonder enthousiasme hierbij is geen reden," zegt het verslag. Van de 394 nieuwe patiënten kwamen 325 in aanmerking voor huisbezoek. I De algemcene woningtoestand is niet zoo gunstig als men wel zou wenschen, omdat de Vereeniging in baar streven om de pa- tienten eene betere woning te verschaffen voortdurend belemmerd wordt door den wo ningnood in de gemeente Haarlem. De woningtoestand van do in 1913 inge- j schreven patiënten was: ruim voldoende 81; voldoende: 60; onvoldoende: 41; slecht 20. Het totaal der wekelijkscbe bijdragen in de Ihuur steeg van 750 tot 1300. 39 gezinnen kregen zulk een bijdrage. Voor 58 patiënten wérd een kamer ingericht; 51 naken. Na de rede van Asquith verklaarde sir Ed ward Carson, dat uit dit antwoord hem dui delijk was gebleken, dat zijn plaats niet in het Huis was, maar te Belfast. Dat wil dus zeggen, dat Carson verdere be sprekingen onnoodig acht en zich liever aan het hoofd van zijn „troepen" wil stellen. Hij zal dus nu waarschijnlijk met zijn revo- lutionnair gedoe beginnen. Carson is dan ook naar Belfast vertrokken en zooals Reuter meldt door de menigte met ovaties ontvangen. Honderd vrijwilligers uiti yftngen hun verklaard> dat hij na de s,imon. Ulster m volle uniform vormden de «erewacht. Btem yan het minigterie en de behandeli De heeren gingen in een auto zitten, en 01 van de dringendste zaken Skoetari zou bezoe- geëscorteerd door de bereden vrijwilligers wer- j -r, j ken- lot dan toe moest het volk rustig bin ven. den z„ onder groote geestdrift naar de woning Versehillende Malissoren, hoofden uit van het lid van het Lagerhuis Oraig get^ht-Skoetari 2yn Dm.azzo aangekoffien om.don Be groote Engelsche bladen zqn allesbehalve vorst te buldigeü In invloedr--ke Albaneescho gerust over den toestand en spreken ongerust- n.,; v -j i Kllngen biijtt men nog steeds bn het plan om heid uit over hetgeen nu volgen zal. 1 - Men verwacht een burgeroorlog in Ierland de sabel tusschenbeiden komen, Er ontstonden vechtpartijen, waarbij twee inspecteurs ernstig gekwetst en veertien per. sonen in hechtenis genomen zijn. De betoogers begaven zich naar het gebouw van de „Action Fran^aise" en verspreidden zich van daar in verschillende richtingen. ALBANlë. Skoetari en Epirus. Vorst Wilhelm van Albanië heeft Woensdag de Albaneesclie bisschoppen in audiëntie ont- en het ergelijke hiervan is zeker, dat de op stand tegen de regeering zal geleid worden door leden van het Parlement. Donkere wolken FRANKRIJK. De zaak-Rochette. Het onderzoek in de befaamde Rochette-zaak Is weer aangevangen met het verhoor van oud- minister Monis. Reuter meldt aangaande dit verhoor, dat Monis voor de commissie verklaarde: in het begin van Maart 1911 ontving hij den minis, ter van financiën Caillaux, die hem mededeel- do het aangenaam te zullen vinden, zijn dank baarheid te kunnen toonen aan den advocaat Skoetari tot hoofdstad van het nieuwe vor stendom te maken. Betreffende de moeilijkheden in Epirus ver. neemt de „Neue Freie Presse" uit Durazzo: In den ministerraad vroeg Essad pacha om 25.000 man op voet van oorlog te brengen, teneinde Epirus in -bezit te nemen. Hij voegde er aan toe, dat hij, zoo men niet spoedig energiek op trad, zijn ontslag zou nemeu. De ministerraad gaf overste De Veer, commandant der gendar merie, opdracht een telegrafisch rapport te zenden aan gouverneur Thomson. HET KAMERLID VAN CATWIJCK. ^aar wij vernemen, is de toestand van den Maurice Bornard, «en voor hem het uitstel te Christelijk-Historisch afgevaardigde van Kat,- verkrijgen, dat hij verzocht in de zaak-wijk, mr. O. J. E. baron van Wassenaar van 'Rochette. j Catwijck, die sedert Kerstmis tot herstel zij- Caillaux voegde daaraan toe, dat, zoo dit ïler gezondheid in liet buitenland vertoeft, langzaam vooruitgaande, Het zal echter naar alle waarschijnlijkheid niet vóór begin Mei zijn, dat de toestand zoodanig verbeterd is, dat baron van Was- Uitstel werd geweigerd, de advocaat daarop Bou zinspelen in zijn pleidooi. Hadden de emissies van Rochette slechts schade toege- hrnM.» A T- zuouamg veroeiera is, aat oaron van Was kracht aan de Fransche spaarders, dan zou hij Benaer van Catwijck in het land zal kunnen nooit vervolgd.geworden zijn; nu echter was terugkecren. Hij vertoeft in de nabijheid van w politiek bij in het spel. j Genua en heeft voorloopig nog volstrekte Monis legde de zaak voor aan de procureur-rust noodig. generaal, die hem verklaarde, dat het uitstel PROVINCIALE BOND VAN R. K. KIES- QmmIm invloed kon hebben op de vervolging. VEREENIGINGEN IN ZUID-HOLLAND. VEREENIGING TOT BESTRIJDING DER TUBERCULOSE. Gisterenavond hield de Vereeniging tot be strijding der tuberculose hare jaarvergade ring in 'het Consultatiebureau, onder pre sidium van den heer dr. L. C. Kersbergen. Door den secretaris, den heer dr. A. A. G. Land, werd het 10e jaarverslag uitgebracht, I waaraan wij de volgende gegevens ontleenen: In den aanvang van het verslag wordt er de nadruk opgelegd, dat niemand denken moet buiten den strijd te staan: allen bedreigt de vijand van nabij. In verband daarmede worden de buitenstaanders aangespoord tot medewerking, vooral daar de financiën ach teruit gaan. Herdacht wordt dat de burgemeester het eere-voorzitterschap heeft aanvaard en ver volgens de verschillende veranderingen m den Raad van Bestuur, j Dankbaar wordt gememoreerd de verboo- ging van het gemeentelijk subsidie van ƒ1000 op 1500. De cursus voor opleiding van huisbezoe kers werd bezocht door viif personen, die ren; 3 ventilators; 1 schuifraam Betere ligging kregen 39 patiënten. Verschillende materialen werden in bruik leen gegeven. 27 kinderen werden door de vereeniging uitgezonden naar de Vaeantiekolonies te Eg- mond aan Zee en Nunc peet.. In liet Kinderbuis te Zaudvoort werden geregeld zwakke dienstboden opgenomen. Een kookcursus werd gegeven aan vrouwen uit gezinnen met tuberculoselijders. 18 kinderen uit zulke gezinnen zijn bij verschillende club jes vau den Kinderbond ingedeeld. In 29 gevallen werd aan tuberculeuse vrou wen voor korteren of langeren tijd hulp m gezinnen. De buisbezoeksters kregen belangrijke bij dragen van particulieren. De Vereeniging voor Personeel in dienst der Ned. Spoorwegen tot bestrijding der tu- De Maasbode heeft een telegram u't vloeren werden geverfd; 20 geolied; verschaft 's Hertogenbosch van gisterenavond, waarin werden 103 raamhorren; 16 halve glazen deu- gemeld wordt: Hedenavond heeft een ernstig spoorweg ongeluk plaats gehad. De personentrein uit Nijmegen, die om 7 nur 43 minuten te 's Herlogenbosch moest arriveeren, werd om streeks dien tijd aangereden door een goede rentrein nabij Orthen. De machinist van den personentrein, die plotseling bet gevaar nabij zag, remde onmiddellijk uit alle macht en gaf tegenstoom. Een botsing was evenwel niet meer te vermijden. De treinen liepen nog tegen elkaar op; de beide locomotieven werden geheel vernield en bleven op dertig meter van elkander liggen. De reizigers in den personentrein werden hevig door elkaar geschud, waarbij enkelen zich bezeerden. Niemand hunner werd even wel ernstig gewond of gekwetst. Ongelukkiger kwam het bedienend perso neel van den goederentrein er af. Een rem mer en een wiseelwacliter toch werden hier van gedood. Hun namen zijn nog niet be kend. Onmiddellijk werd hulp ontboden uit Den Bosch. De inspecteur Gorissen en de docto ren Van Moorsel en Tijfer begaven zich da delijk naar de plaats des onheils. Vervolgens werd een hulptrein gevormd die naar Or then vertrok. Na twee uur wacbtens konden de reizigers uit deu aangereden trein overstappen in de zen hulptrein, waarmede ze naar 's Herto genbosch werden overgebracht. Verschillen den hunner misten de aansluiting naar het Zuiden. De meesten wisten zelf niet wat er gebeurd was en waren hevig verschrokken. De plaats des onheils werd afgesloten en was ook voor journalisten niet te hereiken. De stationschef peigerde alle inlichtingen. Het spoorwegpersoneel was slechts in staat verwarde antwoorden te geven. Op het station alhier is de dienst zeer ge stoord. Te Orthen wordt hedennacht druk gewerkt met de opruiming der vernielde locomotie ven om zoo spocdic mogelijk de lijn weer vrij te krijgen. Commissaris; J. Roozemijer, 2de Comm.; 3. L. Hoes. Brandspuit beerzuigmachine. - Woensdag 25 Maart a.s., n.m. 2 uur zal bij de ziekenbarak, te Velseroord, de officiééls beproeving der nieuwe motorbeerzuigmachi- ne, tevens als brandspuit dienst doende, wor den beproefd, BEVERWIJK. Gemeenteraadsverkiezing. Bij de gisteren gehouden verkiezing voor een lid van den Gemeenteraad ter voorziening^ van de vacature van wijlen den heer B. Sluiter (vrijz.) werden uitgebracht 770 stemmen, 1 waarvan 14 van onwaarde. Geldige stemmen dus 756. Hiervan verkregen de heeren P. H. Majoor (vrijz.) 147, C. Maters (sjc.-dem.) 168 en J. Rijsdorp (Chr. Hist, tevens candidaat der Kar,h en Anti-rev.) 441, zoodat gekozen is de heer J. Rijsdorp, candidaat der Recht- sche partijen. 25 jaar Directeur van Bloembollen veilingen. Het Weekbl, voor BI. O. meent dat de vermeL ding van het 25-jarig jubileum als Directeur der bloembollenveilingen voor Beverwijk es Omstreken van den beer J. J. de Langen tfl Beverwijk 25 Maart a.s. in dit vakblad bijzon dere aandacht verdient. Vijfentwintig jaar geleden wras de teelt van bloembollen in onze streek nog zeer beperkt Enkele goede kenners en bekwame kweekers met een vast afzetgebied hadden zich hier langzamerhand vasten voet verworven, maar er moest eens een gemakkelijker gelegenheid voor koop en verkoop geschapen worden vóór de bloembollencultuur hier algemeen werd. Hiertoe den eersten stoot gegeven te heb ben daarvan komt naast den heer Burger de eer toe aan den Heer J. J, de Langen. Een voorrecht voor alle kweekers en hande laars was en is, dat de heer de Langen zich de huishouding verleend; 1339 maal werd de alg specialiteit in ons vak onderscheidt; door hulp van een waschvrouw verstrekt m 50 z„a groote kennja groot vertrouwen wekte en daardoor koopers en verkoopers, afnemers en producenten de beste gelegenheid bood om met elkander in aanraking te komen. De schrijver hoopt niet alleen dat de beer berculose heeft dit jaar wederom zes nieuwe de Langen nog vele jaren moge behooren 'tot patiënten geholpen aan versterkende midde len en huisverzorging. De vereeniging zou gaarne meer willen sa menwerken met andere philantropiscbo in stellingen. De instelling van den armenraad doet hoop koesteren. Met dankbaarheid wordt melding gemaakt van verschillende geschenken. Het finantiecl overzicht geeft een verlies cijfer van 1949.88als uitkomst van de ba lans op 31 December 1913! Het bedrag der geinde contribution steeg met 500; en al zal het subsidie der gemeen te met 500 verhoogd worden, zal toch zuinigheid betracht .moeten worden, daar bij na dc gebeele reserve (het effecten-bezit) ls uitgeput en het kapitaal grootendeels vast zit im de Ligbalgebouwen. Daarom is besloten de oplage van het tijd schrift te beperken, zoodanig, dat op dit hoofd eene besparing van pl.m. 1500 kan verkregen worden. De rekening en verantwoording der ver eeniging sln.it in inkomsten en uitgaven tot een bedrag van 22724.8914, die van liet lig halfonds tot een bedrag van 8601.19. Deze beide rekeningen en verantwoording, alsmede de balans- en winst- en verliesreke ning zijn in orde bevonden door de commis sie uit den Raad van Bestuur en die uit de leden en goedgekeurd. Ziedaar bet voornaamste uit het ruim 20 bladzijden bestaande boekje. ZAANDAM. De actie in het houtbedrijf te Zaandam. Op de gehouden conferentie tusschen de be sturen van den Zaanschen Patroonsbond en die van de afdeeling van den Centralen Bond van Transport- en Havenarbeiders en de Houtwerkersvereeniging „Voorwaarts", is de meest geachte en betrouwbare Directeuren maar bovenal, dat hij met zijn veel-omvatten- de kennis van het vak, nog langen tijd veel mag bijdragen om dit tot verdere ontwik!:; ling te brengen. WIJK AAN ZEE. Kruisverbond. In de gisteren gehouden jaar vergadering van het Kruisverbond werden no- tulen en jaarverslag goedgekeurd. Medegedeeld werd, dat een batig saldo in kas is van 7. De voorzitter, die zich eerst niet meer hor kiesbaar stelde, doch op dit besluit terugkwam werd met al gemeen e stemmen herkozen. Besloten wordt voorloopig de feestavonden af te schaffen, de vergaderingen aantrekke lijker te maken en in te gaan op een schrijven van den Dioo. Bond van R. K. Drankbestrü- deTSvereenigingen in het Bisdom Haarlem be treffende aansluiting In April zal nog eens vergaderd worden, waarbij alle leden arzonderlijk zullen worden opgeroepen. D. de Boer Jz. werdt benoemd tot propagandist in plaats van Henri v. d. Zant en J. Vosse in plaats van J. Aarc ïburg. Hier- na leest de Eerw. adviseur een stukje voor, overgenomen uit „De Voorhoede." 't Was zee' leerzaam voor Kruisverbonders en enkele woor den van Z.Eerw. zetten er nog kracht Hierna werd de vergadering gesloten. CASTRICUM. Schaaksport. Dinsdagavond zal de heer A. Voorting uit Haarlem voor de liefhebbers van hier en uit den omtrek wederom eene schaak séance geven. UITGEEST. Tuinbonwwintercursus. De tuinbouwwinter- cursus is dezer dagen gesloten. De heer van Lith, Burgemeester van Uitgeest woonde da een bemiddelingsvoorstel gedaan om in af\sluitingsplechtigheid bij. De diploma's werden wachting van een nadere regeling de loonen door den ieeraar van den cursus den heer Haze- met ingang van 1 Mei e.k met 10 pet. joop> uitgereikt ftan G. v. d. Eng; J. Blokkerj te verhoogen. In het aangeboden concept' collectief arbeidscontract was een verhoo ging der loonen met ongeveer 20 pet. ge vraagd. Dit voorstel zal in de Dinsdag te houden Datroonsvergaderingi worden besproken. S. v. d. Steen; A. Starreveld: P. v. d. Kommer; P. Twisk; O. Mooij; A. v. Thijn; B. Baltus en W. Besteman. G. v. d. Eng bood namens alle leerlingen den leeraren een stoffelijk blijk van dank aan in den vorm van een reiskoffe-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 5