Sociale Berichten. Rechtszaken,, Ingezonden iededeeling. Rheumatische pijnen. Leger en Vloot. STADSNIEUWS. Hst resuliast wan onza Kwartjes-Annonces. Wel een bewijs dat onze KWART JES-ANNONCES succes hebben 1 BKGEZQiBDEti. Maatschappij te Utrecht, door den heer G. W. van Vloten, commies bij de Algemeene Comptabiliteit, aldaar een tentoonstelling georganiseerd van allerlei merkwaardighe den op spoorweggebied betrekking hebbende, yelke tentoonstelling toen drak bezocht werd floor het pereoneeL Doch niet alleen het per- !jneel, maar ook de directenr-generaal, de oofdambtenaren en tal van hooge chefs be lichten deze tentoonstelling en gaven van mme waardeering blijk. Van verschillende i, ook in de pers, werd daarna het denk- eld geopperd, om, gezien deze tentoftnstel- ig, een spoorwegmuseum to stichter). Vroeger reeds was tot dat doel een com missie samengekomen, dooh het resultaat 'daarvan bleef onbekend, was vrijwel nihil. Thans vernemen we, dat binnenkort op ini tiatief van de Staatsspoor te Utrecht een fistorische tentoonstelling op spoorweggebied hal worden gehouden. Tot dat doel zal in de Moreelselaan al daar een gedeelte van de gracht gedempt worden, loopende lang;- de werkplaats der Staatsspoor, waarop het van hout opge trokken tentoonstellingsgebouw waarvan reeds de teekeningen enz. vervaardigd zijn geplaatst zal worden. Deze tentoonstelling, die waarschijnlijk eenige maanden geopend zal blijven, zal ongetwijfeld belangrijke din gen te zien geven, daar van de zijde der Staatsspoor alles wat maar historische waar de en op het spoorwegbedrijf betrekking heeft, tot dat doel zal worden afgestaan. Bo vendien zullen van particulieren zijden even- cis tal van min- of meer belangrijke inzen dingen gedaan worden, 't Spreekt vanzelf, dat bet tentoongestelde, ter gelegenheid van het jubileum der maatschappij, welke verza meling door den deskundigen eigenaar na dien belangrijk is uitgebreid, in de tentoon stelling zal worden opgenomen. Dit te meer, om dade tentoonstelling van den heer Van Vloten plotseling een licht wierp op hetgeen tot nu toe eigenlijk verzuimd was. Zijn wij goed ingelicht, dan moet de bedoe ling zijn, om, nadat deze historische tentoon- *o< lliug za! gebonden zijn, te trachten <Tr een spoorwegmuseum van te maken. Een plan '•ai niet alleen in spoorwegkringen zal wor den toegejuicht. Ergerlijk. Hoever sommige geheelonthou ders de propaganda drijven, bleek bij een be grafenis in Friesland, zegt R. Nwsbl. De predikant-geheelonthouder, die de lijk rede hield, ontzag zieh niet te zeggen, dat de overledene, een algemeen geacht man, die zich niet te buiten ging aan sterken drank, dneb matig gebruiker kon genoemd worden, langer zon geleefd hebben, als hïi geheelont houder geweest was. De nabestaanden waren weinig gesticht over deze woorden van den dominee. Wij kunnen 't ons levendig voorstellen. Onvoorzichtig. Op de reede van Texel werden de laatste dagen schietoefeningen g< houden. Daarbij moeten enkele personen in d i Prins Hendrikpolder, onder Den Hoorn naar wij in de N. Texelsche Ct. lezen in levensgevaar hebben verkeerd. Een kogel ging tnsseheu een voor een wagen gespannen paard en den voerman door. In allerijl werd het paard uitgespannen en toer: zocht men een veilige schuilplaats op de hofstede „Zeewijk." Bij den heer H. Boon werden twee gaten in het dak geschoten. Zoo'n leukerd! Bij den broodbakker en kruidenier A. v. d. Waal, te Capelle a.d. lJs- sel was sedert een half jaar een bakkers knecht, die verdacht werd, den laalsten tijd rich schuldig te maken aan het wegnemen en drinken van wijn bij v. d. W. I)it geschiede als volgl: Waneer hü een kansje kon wagen, haal de bij een fleseh wijn uit het. pakhuis en zet te netjes de fleseh. die hij leeggemaakt had, ussehen de volle flessehen op een plank. De fleseh wijn «topte hij achter den oven in de bakkerij, als hij trek en gelegenheid had. dronk hij een paar mondjes en deed op deze wijze een week over een fleseh. Van der Waal riep de hulp in van den veld wachter W. De Knegt, die des avonds tus sen en een hoop turf een schnilplaats zoclit en heel den nacht op den loer zat. Zoo gingen er eenige nachten voorhij zonder resultaat. Donderdag werd er weer een fleseh wijn vermist, de 20ste. De veldwachter besloot nu een paar gaten in den zolder te horen, hoven de bakkerij eu daar door den geheelen dag het doen en la- teii van den knecht te bespieden. Zco gezegd, zoo gedaan. Zaterdagmorgen mocht het den veldwachter gelukken, den wijndrinker op hecterdaad te betrappen. Dc- £o bekende volledig en werd onmiddellijk ont slagen. tegen den wenscli var. de Hoogwaardige Bis schoppen. in een „neutrale" organisatie te zijn, en tevens de zuiver Katholieke belangen tc be hartigen. Waarlijk op sociaal-gebied dient men spoe dig maatregelen te treffen tegen de kwakzal verij. VAN ELDERS. Een aanklacht. Naar de Tel. meldt, heeft de heer J. E. W. Duijs, wethouder van Zaandam, bij de justitie een aanklacht ingediend tegen het Alg. Hdbld. en De Tijd, in zake het in die bladen vermelde onder den titel: „Onder socialistisch bewind," waardoor de heer Duijs zich in eer en goeden naam voelt aangerand. HAAGSCHE RECHTBANK. Voor de Haagsche rechtbank zijn giste ren met gesloten deuren behandeld de za ken tegen de volgende minderjarigen J. J. de G. te Noordwijk, beschuldigd van mis handeling, D. T. te Noordwijkerhout be schuldigd van diefstal van appelen. Ter zake zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van chocolade en koek hebben terecht gestaan de 18-jarigen N. H. en de 14-jarige A. J. v. d. B. en de 16-jarige J. Th. M. L. Deze jongens hebben op 25 December j.l. terwijl de winkelier van Hoo- genstraten aan de 's Gravendamschen Weg te Noordwijkerhout niet thuis wa3, met hun drieën liet raam open geschoven en zich te goecl gedaan aan liet lekkers. Het O. M. vorderde schuldigverklaring aan diefstal en veroordeeling van den eersten bekl. tot 2 dagen gevangenisstraf, ter be schikkingstelling van de regeering voor den tweeden en f 5 boete of 1 week tucht school voor den derden jongen. Mej. mr. Huet voor bekl. optredend kon zich met dezen eisch geheel vereenigen. Uitspraak 2 April. FAILLISSEMENTEN. Failliet verklaard: 18 Maaet J. Verbeek, koopman in geneesmiddelen, Rotterdam, Spie gelnisserkade 17a. D. Uittenhogaard, kaashandelaar, Bo degraven. 19 Maart G. F. Busch, koopman en win kelier, Zutphen. L. II a be te, landbouwer, Maastricht. Failliet verklaard: 18 Maart. G. J. W. Vloothuis, grossier in eieren, zuivelproducten en comestibles, Amsterdam, Brouwersgracht 2628. M. Barzelay, koopman, laatstelijk woonachtig te Amsterdam, Vrolikstraat 58HI W. J. Vervoort, administrateur, laatst gewoond hebbende te Schiedam, thans zonder bekende woon- of verblijfplaats. 20 Maart. B. P. de Joode, schilder, Alm- kerk'. J. L. Hilkhuysen, sigarenmaker, Rotterdam, Spanjaardstraat 71. 23 Maart. M. Mendels, koopman, Arnhem. W. H. Draaijer, smid, Arnhem. Geëindigd door het verbindend worden der uitdeelhigslijst dc faillissementen: A. Sclmel- lev, ingenieur, Schiedam; H. J. Dirkes, met selaar, De Marke, gein. Losser. Geëindigd door het verbindend worden der uitdeelingslijst de faillissementen: Franssen- Erkens, bakker.. Heerlen, en E. O. H. Rie- sener, 's Gravenhage. Opgeheven liet faillissement Noordoven, woonplaats niet vermeld. ken, wanneer nij zulk een to dit, waaraan vele moeilijkheden zijn verbonden niet me- demaakt. Ieder is daarin volkomen vrij en wij achten zulk een verwijt aan den midden stand dan ook ongegrond. Red. „N. Haiarl. Ort." Van kool en geit. In „De R. K. Vakbeweging" schrijft P. H. bet volgende rake stukje: „Wij lezen in „Het Tarief", orgaan van den Ned. Bond van Boekdrukkerijen, in een verslag van dc Hoofdbestuursvergadering: „Aan de orde komt thans de bespreking over de vorming van een afdeeling in den Bond voor 2uiver Katholieke belangen. Men nam de volgende motie aan „Het Hoofdbestuur van meerdere Ka tholieke leden het verzoek gekregen heb bende, eene commissie te benoemen ter behartiging van Katholieke belangen, geeft aan dat verlangen gehoor." Zeg nu eens of dat geen prachtig voorbeeld IsI Er. wat een vernuftige uitvinding. Daar kan geen Pauselijke Encycliek tegen ep 1 Geen uitdrukkelijk verlangen van het Epis copaat tot aansluiting van alle geloovigen in Katholieke vereeuigingen, haalt daarbij! En wat die maatregel juist van groote waar de doet zijn, is, dat hij straks met evenveel 'Vindingrijkheid zal toegepast kunnen worden op liberale kiesvereenigingen. J er schil lende dagbladen zullen, naast hun Kiholieko zijde" ook stichten een comité V' oKatholieke belangen." i'.n wat zijn erg zuiver in de leer. om Onze Agent W. B. schrijft ons: Gelieve de advertentie van den Heer niet meer te plaatsen, aange zien het resultaat is, dat hij langs dezen weg zijn geheelen voorraad verkocht heeft, zoorlat de advertentie nu overbodig is. U dankend voor de plaatsirg teekent Hoogachtend, Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt den inzenders de copie niet teruggegeven. DE STILLE OMGANG. Haarlem, 24 Maart 1914. Mijnheer de Redacteur, vergun mij s.v.p. eeti klein plaatsje in uw veel gelezen blad, bij voorbaat mijn dank. Zoo behoort dan ook dit jaar de processie van den „Stillen Omgang" weer tot het ver leden. Als oud-Hiilegommer maakte ook on- dergeteekende den tocht mede, en mocht zich verheugen over het groote aantal dat uit zijne geboorteplaats was opgekomen om den moeilijken tocht mede te maken. Doch, vreug devoller zoude het geweest zijn indien bij dit groote aantal zich nu ook eens een flink getal uit den middenstand had gevoegd, daar deze stand bij de 56 bedevaartgangers zeer zuinig was vertegenwoordigd. Laten wij dus vertrouwen dat er 't volgend jaar als 't ware een zelfde aantal uit dien stand zich bij onze gelederen moge aansluiten. Daar om M. de R. hoop ik dat hier hetzelfde bewaarheid wordt, wat eens te Bethlehem geschiedde: eerst de Herders, daarna de Ko ningen. U nogmaals dankend voor de verleende plaatsruimte teekent: OUD HILLEGOMMEB. Naschrift. Het is ons en meerderen met ons opge vallen, dat dit jaar juist zooveel midden standers den tocht hebben medegemaakt: of er uit Ilillegom niet veel waren, weten wij niet, doch wij meenen, dat het geen zin heeft op zulke feiten te wijzen: derge lijke zaken moeten worden overgelaten aan ieders devotie en het gaat., dunkt ons, niet aan om er iemand een verwijt van te ma- Rheumatisc'he pijnen vertoonen zich het sterkst bij verandering van het weer. Zij wor den veroorzaakt door de onzuiverheden, die ten gevolge van niet behoorlijke werking der nieren in bet lichaam overbleven en zich konden kristalliseeren in de spieren en ge- wriebten. Verschietende pijnen, die zich nu eens hier, dan weer daar doen gevoelen, tre den op. Wanneer de onzuiverheden zich een maal vastgenesteld hebben, is bet lichaam door zijn natuurlijke bronnen zelden in staat om baar te verwijderen en indien aan de nie ren geen hulp geboden wordt, hoopen de on zuiverheden zich meer en meer op. De pijnen worden ondraaglijk, de patiënt kan zich ten slotte niet meer bewegen, de gewrichten wor den verwoest, terwijl de handen knobbels gaan vertoonen en misvormd worden. De ziekte kan zie'b tot een chronische kwaal ont wikkelen. Het is daarom van belang om bii bet op treden van de eerste pijn in de lendenen en gewrichten Fosters Rugpijn Nieren Pillen te gebruiken. Door hun versterkenden invloed op de nieren bewerken zij, dat deze organen hun werk naar bekooren verrichten eu voort durend en geregeld de schadelijke stoffen afvoeren. Te Haarlem verkrijgb. bij de heeren K. v. Eden, Spaarne 38, en J. J. Göppinger, Gr. Houtstr. 147a, Toezending geschiedt fran co na ontvangst vanj postwissel a 1.75 voor één, of 10.voor zes doozen. Eisebt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. UNIFORMEN. De minister van oorlog heeft wijziging ge bracht in het tijdstip tot hetwelk de oude uni form mag worden afgedragen. Deze uniform mag nu tot 1918 in plaats van tot 1916 worden gedragen en de overkleeding tot 1920 in plaats van tot 1918. Tengevolge hiervan is de grijs-groene uniform pas in 1918 verplichtend. PROF. DIEPENHORST OVER: VREDE NA DEN SCHOOLSTRIJD. Voor de Anti-Revolutionaire kiesvereeni ging „Nederland en Oranje", trad gisteren avond in liet Brongobouw op Prof. P. A. Diepenhorst uit Amsterdam met het onder werp: Vrede na den Schoolstrijd. De groote zaal was goed bezet. De ver gadering was ook toegankelijk voor R. KL en Christ, en Hist, kiezeers. Op het podium hadden plaats genomen de heeren Mr. A. Bruch, Mr. J. N. J. E. Heer- kens Thijssen en Dr. O. G. S. Sandberg. De eerste, voorzitter der anti-revolutionaire kiesvereeniging „Nederland en Oranje" open de de vergadering met gebed en heette de aanwezige dames en heeren welkom. De heer Bruch deelde mede dat de anti revolutionaire kiesvereeniging tot deze ver gadering besloten had op het voorbeeld der zustervereeniging de R. K. kiesvereeniging, die onlangs cleed optreden Mr. Dr. Jan van Best om de kennis en de liefde voor de begin selen te voeden en te vergrooten. Spr. acht deze vergaderingen zeer dienstig om de saamhorigheid en de samenwerking tus- schen de gecoaliseerde partijen te bevorde ren. Zulks is ook de wensoh van het be stuur van „Nederland en Oranje" besloot de spreker. Hierop verkreeg de heer Diepenhorst het woortl. Wij leven in een tijd van algemeene vredes beweging, aldus leidde de gevierde redenaar zijne beschouwingen in. Er waait een vredesmoesson, lofredenaars op den vrede leggen beslag op, de geesten, men sticht vredebonden, onze residentie is fier op het vredespaleis, men houdt vredes congressen, er zijn tegenwoordig vredestijd schriften, vredebals, vredediners, vredebalet- ten alles ter vreedzame afleiding; instede van de traditioneele vredespijp der roodhuiden rookt men vredessigaren, men zingt vrede- 1 ie de ren, men heeft ook vrede-eau-de-cologne; Mr. Schevichaven heeft pas een tooneelstuk in het licht gegeven, waarin de vrede ver heerlijkt wordt; dichters, schilders, beeldhou- wers,a llen ontleenen hun onderwerpen en beelden aan den Vrede. Trouwens is het van aHe eeuwen reeds zoo geweest, dat iedereen beweert vóór den vrede te zijn en hem te bevorderen. Alexander de Groote, die door bloedige krijgen zijn gebied vergrootte tot het zich van de Adriatische Zee tot de Per zische Golf uitstrekte, verdedigde zijne han delwijze door een beroep op de eendracht en de harmonie die zouden voortvloeien uit de eenheid der menschheid onder één hoofd. En de geweldenaar Napoleon, die duizenden geslachten deed ineenkrimpen van wee, be roemde er zich op den vrede voor te staan. Toen het heilig verbond tusschen zijn drie machtigste vijanden tot stand was gekomen om den vrede van Europa tie bevorderen, be weerde hij, dat zij zijne idealen hadden ge stolen en hem belet hadden die uit te voeren. Vrede is alzoo zoowel als Liefde een too- verwoord, dat de edelsten van ons geslacht inspireert. Geen wonder, dat velen verlan gend uitzien naar bet resultaat der vredeson derhandelingen ter beëindiging van den schoolstrijd in ons vaderland. Spr. heeft zieh voorgesteld dien strijd koitelijk te schetsen eu dan iets meer uitvoerig stil te staan bij de vraag, onder welke voorwaarden redelijke verwachting te koesteren is voor de tot standkoming van den vrede op onderwijsge bied door den arbeid der daartoe benoemde staatscommissie. Bijna honderd jaren lang is hel: opkomen van het bijzonder onderwijs belet of belem merd geworden door de Grondwet. In den breede schetste spr. daarop de worsteHng onder Groen van Prinsterer, Mac kay, Kuijpcr en Heemskerk tot het verkrijgen van rechtsgelijkheid op het gebied van on derwijs. Schijnbaar gaf 1848 volkomen vrij heid: In art. 194 der Grondwet stond toch duidelijk: Het geven van onderwijs is vrij behoudens bekwaamheid en zedelijkheid der onderwijzers. En toch is na 1848 de strijd zoo heftig geworden. In 1887 bleef de tekst van wat nu art. 192 werd, dezelfde, doch de uitlegging is na dit jaar eene andere. Prof. Buys, onverdacht li beraal, gaf in „De Gids" blijken van de ge wijzigde opinie onder de vrijzinnigen. Vandaar dat het kabinet Mackay in 1889 met steun van Links den eersten stap tot de gelijkstelling van het bijzonder met het open baar onderwijs kon doen, en de ministeries Kuyper en Heemskerk in de ingeslagen rich ting konden voortgaan. Het laatst genoemde ministerie zou, als het had mogen aanblijven, art. 194 van de Grondwet gewijzigd hebben; de eisch der absolute neutraliteit van het staatsonderwijs zou zijn vervallen, en, wat van nog meer belang zou zijn geweest, de rangorde zou zijn omgekeerd. Het bijzonder onderwijs zou „het" onderwijs zijn geworden, het openbaar onderwijs slechts aanvulling, waar het particuliere onderwijs in gebreke bleef. 'tls wel opmerkelijk, dat deze gedachte juist zoo onuitroeibaar is bij die burgers, welke in andere zaken zoo sterk tegen staats inmenging zijn. Denk b.v. aan de tariefbe- strijding. Zij, die zoo roerend de Natuur ver heerlijken en op gïond va,n de natuurorde voor het individu volkomen vrijheid van beweging eisclien, zijn voorstanders van de staatsbe moeiing in het zoo bij uitstek particuliere: de opvoeding der kinderen. Deze inconsequen tie is te verklaren uit dc ziekelijke verheffing van het intellect. Uit deze zelfde oorzaak is ook de dwaling voortgesproten, dat de Re ligie kan worden onderwezen zonder de spe ciale opvattingen omtrent baar wezen. Het is de nawerking van den godsdienst der Rede omstreeks 1789. Stembusverdwazing lieeft in 1913 het ka binet-Heemskerk verdreven, en daarmede is tevens de voorgestelde grondwetsherziening terzijde geschoven. Wij hebben een nieuw ministerie gekre gen, waarin mr. Cort van der Linden het middelpunt is. Sedert het optreden van het nieuwe ministerie heeft men vele onver wachte zaken beleefd. Het defentiebeleid van minister Colijn, dat tijdens de verkiezingen geen genade kon vin den bij de Linkerzijde, is ook nu het richtsnoer der departementen van marine en van oorlog. De gouverneur-generaal van Oost-lndië, die beslist den troon van Buitenzorg zou moeten verlaten, zit daar minstens even vast als on der minister De Waal Malefijt. De vreeselijk beschimpte zedelij kheidswet- ten van minister Regent schijnen het nieuwe ministerie volstrekt niet in den weg te zitten. De witte das werd aangedaan en getreurd werd om en geijverd voor do Hervormde kerk en waaruit blijkt, dat de Concentratie die kerk bemint als toen door zoovele con- eentratie-predikcrs> werd opgegeven? Ba gij, aanbidders, van Staatspensioen, zegt spr., gij hebt gekregen uw Treub voor het Staatspensioen, dat alleen reeds waard was het kabinet er. onder te brengen, gij hebt uw Treub, die er zijn Kamerzetel voor over had en nu verklaart: Hier sta ik; ik kan ook and er,-?(Gelach). De onderwijzers, zoo hoopvol uitkijkend naar. verhooging hunner salarissen, zij zou den een der eerste zorgen zijn van het nieuwe Kabinet; maar och! er is op den schotel der onderwijzers nog niets te zien dan den houten ham van Ter Laan's motie! (Gelach), En nu wat den schoolstrijd betreft. Min. Gort v. d. Linden staat tegenover het bij zonder onderwijs geheel anders dan al zijn voorgangers van Links en clan volgens de stembus-agitatie van een nieuwen minister van binnenlandsche zaken zou worden ver wacht. Hij heeft een staatscommissie gevormd om middelen te beramen ter volledige beëindi- ding van den strijd. Zulke staatscommissies zijn zeer verschillend in aard en uitwer king. Somtijds, krijgt men den indruk dat eene staatscommissie zoo iets is als pink- pilien, een middel voor allerlei kwalen. Kri tieke kwesties voor 'n minister, le venskwesties voor hem vinden in 'n staats commissie een eervolle begrafenis; voor. an dere zijn zij een mooie kapstok om de zaak' op de lange baan te schuiven. Toch kan somtijds zoo'n commissie ook nuttig werken. Wanneer in beperkten kring wordt voorbereid, wat bij publieke behan deling lichtelijk de hartstochten op zou wek ken. En wanneer partijen of personen zich genoodzaakt zien een zekeren draai te ne men. Zóó nu staat het tegenwoordig met menigeen, die voorheen een ijVerig eu be slist voorstander is geweest van het neu traal openbaar onderwijs. Menig vrijzinnige is opgeschrikt door de talrijke verschijnselen van den revolutionai ren geest onder het openbaar onderwijzers corps.. Spr. schetste dit in den breede en illustreert het met tal van voorbeelden'. Spr. concludeert daaruit dat er dus vrij zinnigen zijn, die moeten zwenken om van voorstanders der openbare school te wor den voorstanders van de vrijheid op onder wijsgebied; Hoe staan wij' tegenover, dat recht? vraagt spreker. Wij hebben den dwang te veel aan den lijve gevoeld om hem anderen aan te doen. Vandaar dat wij aansturen op de volkomen vrijheid van alle burgers om hun kinderen op te voeden naar. hun eigen denkbeelden en beginselen. Zal de Staatscommissie er In slagen deze vrijheid te brengen? De vooruitzichten zijn niet schitterend. In de laatste maanden heeft men van verschil lende zijden in de concentratie verdachte geluiden gehoord. Doch, laat ons bedenken: Gods wegen zijn niet de onze; zij zijn hooger. Slaan wij het oog omhoog tot Hem1, die ons reeds zoover heeft gebracht, dan mag met zeker optimisme op de actie der staats commissie worden gewacht. Zij er aan de Rechterzijde geen verdeeld heid. Bitterder resultaat zou onmogelijk zijn dan dat door deze. staatscommissie strijd ont stond in onze gelederen. Materieel is slechts oplossing mogelijk door algeheele financieele gelijkstelling der ver-schillende soorten van onderwijs zonder prijsgeving van den rechtseisch der volko men paedagogische vrijheid. Dit laatste zij de „conditio sine qua non Hooger toch dan de vrede staat het recht. Gerechtigheid, verhoogt een volk, maar u® zonde (ook die der onderdrukking^ van de rechten der natie) is een schandvlek der natiën. Ten slotte nog een enkel woord over de vraag, of de oplossing van den schoolstrijd niet het samenbindend cement der rechtseh® coalitie zal doen verdwijnen. Inderdaad za' mogelijk volgen eene verzwakking der poli tieke geestdrift onder de onzen;doch ai ware dit hes gevolg, zoo moet toch het recht, bo venal gaan. Dit gevaar is echter niet: zoo heel groot- De anti-revolutionaire partij heeft ook na den schoolstrijd de banier des Evangelic* op te heffen op sociaal, zoowel als op poli tiek gebied. Toen indertijd de heer Fransen van at' Putte onzen minister Mackay toevoegde, d#: na zijn arbeid voor liet bijzonder onderwijs eigenlijk de taak van zijn kabinet was afge werkt, antwoordde min. Mackay, dat hei brengen van het onderwijs aan "de ouder- slechts een onderdeel is van den grooteü strijd over het gezag der goddelijke Open baring of der menschel ij ke Rede. De strijd der geesten zal niet eindigen met dien over de school, maar zoolang be staan als men bidden zal: „Onze Vader, die in de Hemelen zijt, enz." Langdurig applaus begroette prof. Dicpcfl- horst's rede. Mr. A. Bruch bracht den dank der verga dering onder woorden, waarop de vergade ring door Prof. Diepenhorst met gebed werd i gesloten. INDIË VERLOREN. RAMPSPOED GEBOREN Voor de afdeeling Haarlem van „Onze Vloot" houdt de heer Jiir. Dr. O. G. S. Band berg, Maandag 30 Maart a.s. een rede over bovenstaand onderwerp. „SJEWES ACHIEM". Het Joodsch Gemengd Koor „Sjcwc Acliiem" geeft Maandag 30 Maart een concer' in ,de zaal der Sociëteit „Vereeniging". RAAD .VAN BESCHERMING VOOR DEN' ZUIGELING. Uit net jaarverslag, uitgebracht in de gb' terenavond gehouden vergadering van ge; wone en buitengewone leden van den Raa(' van Bescherming voor den Zuigeling neme' wij het volgende over: Gedurende 1913 werden 218 zuigelingen aai' het Bureau voor Raad en Hulp ingeschreven Dit aantal overtreft verre dat van 1912 (158) en dat van het voor zuigelingen zoo moord dadige jaar 1911 (173). 11 moeders ontvingen gedurende verschil lend langen tijd 1 Liter karnemelkspap Pel' dag (301 liter te zamen.) Door de huisbezoekster werden 1863 be zoeken afgelegd. In de melktenten werden 24.091 flesecJieii toebereid ten behoeve van 44 zuigelingen 13 van deze zuigelingen kregen de tege" zeer verminderden prijs verstrekte Eiwitmeik Behalve deze eiwitmeik en andere voeding" prae paraten werden 1640(4 liter volle melk en en 1501(4 liter karnemelk gebruikt. Tot de belangrijke gebeurtenissen in 't vei" eenigïngsleven behoort het feit dat mevroite' SandbergRüell bereid werd gevonden be schermvrouwe der vereeniging te worden.. De heer dr. Tlx. H. van de Velde, die va' de oprichting der vereeniging de functie va-'1 lsten voorzitter vervulde, nam als zoodanig ontslag; in zijn plaats werd benoemd dr. I* O. Kersbergen. Tot 2den voorzitter werd l>c noernd dr. A. A. G. Land. In de plaat van mevrouw van der Velde werd tot 2de penningmeesteresse benoemd mejuffr. Kien fait. Tot 2de secretaresse werd benoemd in®' vrouw van Gilsevan Weert. Het .aantal begunstigers steeg tot 136. De rekening en verantwoording sloot ni®' een nadeelig saldo van f 100.22(4. Het is t? verwachten, dat wanneer de steun van bui tenaf niet toeneemt, het nadeelig saldo a*,: het eind van 1914 veel grooter zal zijn. Stil ging der contributie is dus zeer wenscholijk zal de vereeniging voort kunnen gaan me haar zoo nuttigen en dankbaren arbeid. Het verder te dezer vergadering bebaJ1' delde betrof enkele huishoudelijke zakenai' commissiebenoeming, enz. PROGRAMMA» voor de orgelbespeling in de Groote of Bavokerk alhier, op Donderdag 26 Maart des nam, van 23 uur, door den heer Lon' Robert: I, AUa Bi-eve, J. 8. Bacil. 2. Sonate I»' F. Mendelssohn Bartholdy, Allegro con Andante religioso, Allegretto, Allegro ma®*' toso e vivace; 3. Andante, S. Wesley, Intel-mezzo, W. Richter; 5. Spring-Song, A( fred HoUins. 6. Grand Choeur, A. W. M"" chant, HINDERWET. Ten inzage ligt een verzoek met bijlag®'1 van de firma BorkX en Huidekoper, om vei" gunning tot het oprichten van eene dooi' ®e" electromotor van 9 Pt K. te drijven goeder^1' lift in het perceel Spaarn dammerweg ho®k Paul Krugerkade. Op Donderdag, den 2en April a.s„ des voormiddag^ ton 11 ure. Jen naadhuize dier gemeente gelegenheid b®' staan, om bezwaren tegen dit verzoek in J bi'engen en deze mondeling' en schriftelijk toe te lichten, - Ook is ter Inzage nedergelegd het ing®' komen verzoekschrift met de bijlagen van b' van Eden, om vergunning tot oprichting eene inrichting tot het bewaren en verwet ken (aftappen) van benzine en naphta op e®1 gedeelte van het open terrein, gelegen ter- en ten noorden v;an het perceel aan Spaarne No. 38, Ter inzage is nedergelegd het ingekom® verzoekschrift met de bijlagen van de -y. rectie der Hollandsche IJzeren Spoorw Maatschappij om vergunning tot opricht' l van eene bankwerkerij, uurwerk- en iIlS mentmakei'ij, timmermanswerkplaats en S'V, derij voox* liet verrichten van onderhol en herstellingswerk in een gebouw, te et" ten on een jredeglte van het .perceel -

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 6