Nieuwe Haarl, Courant. HïÜiTÜnFMM™" UIT DE ZAANSTREEK Kerknieuws. Verkoopingen, Boel huizen enz, Aanbestedingen. Posterijen en Telegrafie. STADSNIEUWS. Sport en wedstrijden. Vertrouwd Roomsch dienstper soneel krijgt u het best door een advertentie in de Van ons Kantongerecht. Ontbreekt er zoo'n aanstelling kan ver brand rijn, by 'u sollicitatie te loor gegaan, in de dagen van Olim niet eens uitgereikt, wat ook voorkomt dan moest een afschrift wor den ingezonden. Op zegel. Ingezonden moet worden een staat van den duur van den in elke betrekking doorgebrach te.! tijd. Op zegel. Ingezonden moet worden een staat waaruit blijkt, het totaal van de in elk dier betrekkin gen genoten bclooning. Op zegel. Ingezonden moet worden een verklaring, dat de ambtenaar genoegen neemt met een des noods op z'n salaris verhaling van de pensioen- koiting. Op zegel. (Dit stuk vervalt natuurlijk voor gtmeenten die*hun eigen fonds zonder in- koopsom hadden. Dut is dus allemaal bij elkaar - reken na bet gemiddelde aantal mutaties van de ambte naren op drie voor een stad als Amsterdam met 'n 8500 ambtenaren, 12500 stukken. Dat is de wet. Maar er is ook nog een Maatregel van Be stuur, no. 120 gedoopt. Die bevat 'n artikel dat voorschrijftvoor 1 Januari moeten aan het dep. van Financiën worden ingezonden de namen en voornamen v an de 1 October in dienst zijnde ambtenaren. Ook hun gebooredagen en -jaren. Af.u het dep. van Financiën moeten worden ingezonden afschriften van alle vaste aanstel lingen vaö de ambtenaren. Aan het departement r an Financiën moet worden ingezonden een opgaaf van het 1 Octo ber genoten salaris. Dus behalve aan den Pensioenraad moeten dezelfde opgave nog eens worden verstrekt aan het dep. van Financiën. Wat weer, met Amster dam als voorbeeld, op 2500 stukken komt. Maar. In Maatregel no. 420 bleek iets vergeten en daarom werd in Maatregel no. 442 nader be paald, om de fout tc herstellen, dat ook een op gaaf van alle voor 1 October 1914 genoten salarissen aan het departement van Financiën moet worden ingezonden. Dat zjjn weer S500 stukken. In totaal zijn we nu voor Amsterdam ge komen tot 93.500 stukken. Elke andere gemeen te naar evenredigheid. "V erwondert het nu nog, dat op geen mijlen na die arbeid vóór 1 April in de groote gemeen ten gereed kan zijn, ook al wordt met hulp troepen en avonduren gewerkt? Eu dan worden nog gevraagd inlichtingen amtrent den socialen toestand der ambtenaren. Men moet St. Bureaucratius zijn om zoo mïr niehts dir niehts de voor de hand liggende on vergelijkelijk eenvoudige behandeling van za ken van de tafel in de prullemand te schuiven. W annecr de Minister en de Pensioenraad zich tevreden stelden met een door B. en W. onderteekenden en op zegel gestelden staat van dienst van eiken ambtenaar, waar alles wat over dezen valt te vermelden sociale toe stand incluis op staat, welke dus het karak ter draagt van 'n authentieke akte, dan spaar den ze den gemeenten, vooral den grooten een ontzaglijke hoeveelheid tijfl en niet weinig geld arbeidsloon en zegelkosten. Maar clan had St. Bureaucratius niet zijn zin gehad. En die wilde het Departement, den Pen sioenraad en de gemeenten nu eens onder de paperassen begraven. EXAMENS TEEKENEN EN BOETSEE- REN M. O. In den zomer van dit jaar zal gelegenheid worden gegeven tot het afleggen van de exa mens voor de akten M. O. teekenen (Ma tot en met Mk) en boetseeren (O.) Aanmelding vóór 1 April bij den hasp, den neer H. J. de Groot, te 's-G ra ven ha ge. „St. Ct," Verduistering. Men meldt uit Wormer- veer: Op het kantoor van de zeepfabriek ,.De Adelaar", firma Jan Dekker alhier, j„ een sora van 4100 verdnisterd nit de brandkast. De politie doet ijverig nasporing. Niet erg snugger! Te Aalten moest een begrafenis plaats hebben. Toen de stoet op de begraafplaats aankwam, was het graf niet gedolven, want men had vergetenden doodgraver te waarschuwen! Een ontwikkeld man! Onderstaande sol licitatie werd dezer dagen verzonden voor een gemeentelijke betrekking: Aan de burgmeester van deze siadt. Aan de Bnrgemester wil jan (naam) grag brugwagter worre. ik pin schipper en 31 jaar. Inlegting geef iue baas. Omdat Ik goet ken lese en skreive. Ik ben stark als Salomin. Jan (naam). Fonetische spelling. Men geeft aan de „Tel." inzage van een briefkaart, die door een te Scheveningen woonachtig Amster- dainsch handelshuis gezonden is. De schrij ver, die een groot voorstander van fonetische spelling blijkt te zijn, heeft er kans toe ge zien de volgende puzzle op te stellen, die wij onzen lezers ter oplossing aanbieden. Scheveningen, 19 Mart. 1914. Life Menier, Ik scrijve dat briefe om te sek en U dan de dojes de man is keeome ale, in ior winkel. De water ik heb ok drog gemakte aeter de winkel en nu is droge en d© grunde. Wan come de telephone ik late stee op de tafle war heb U gesecte. Ik ben geveste 2 kiere an de Bank for scrij ve de name op de pepir van niet de winkel dirte make, mar de man is noit dar. Als U bebe wat nodere sek mei. Come kou in Scheveningen tarum no begeu gntte wiere. Sek fil cuiendak an de frouw van U end ok an de alle tueic demoiselles suster van de frouw van U end an U ik drukke de and jour DuitKch gezag op Ned. bodem? Men sekrijft uit Venlo aan de L. K. Door de politie werd alhier aangehouden; als -ijtule zonder middelen van bestaan en zonder papieren, de Duitseher H. Bij zijn aankomst te Kaldenkirchen bleek, dat hij deserteur van het Duitsehe leger was. Hij werd daarom van Kaldenkirchen naar zijn suvnuoeu te Wcsel overgebracht. Deze over- hrer.uinff geschiedde niet over Duitschland, oveT Vonlp. En zoo kan men Za- terdag zien, dat de bedoelde persoon onder gc- leide van een Duitschen infanterist in volle uitrusting met geschouderd geweer, onder toe zicht van een gegradueerden Duitschen mili tair, alhier over het perron, dus over Neder- landsch grondgebied, werd geleid naar den trein in de richting Wesel. Naar wij vernemen, zal dit muisje nog een staartje krijgen, daar een geval als boven om schreven, natuurlijk niet is toegestaan. Gevaar in een zweminrichting. De heer J. F. Saur, in de gemeentelijke zweminrich ting aan den Konsdijk te Rotterdam onlangs in een der bassins duikend, waarvan hij door een daar aangebracht bord meende dat het 2.30 meter diep was, kwam op een talud© te recht, waardoor hij eenige hoofdwonden kreeg en twee halswervels brak, tengevolge waarvan hij tot op heden het vermogen mist, het hoofd te draaien. Tegen de gemeente Rotterdam werd door den heer Saur. naar aanleiding daarvan een acte tot schadevergoeding ingesteld bij de rechtbank, welke dezer dagen een beslissing nam, dat de gemeente een zelfstandige on rechtmatige daad heeft begaan, die hierin bestond, dat zij op onvoorzichtige wijze een inrichting voor het publiek openstelde, die den bezoekers gevaar leverde, zoodat de eischer in zijn actie ontvankelijk zou moeten worden verklaard. Dat ten aanzien van het gebeurde echter zooveel verschil van meening blijkt te be staan, dat de rechtbank het wenschelijk acht op grond daarvan zich door eigen waarne ming op de hoogte te stellen van den toestand ter plaatse. Dat mis. W. Lunsingh To nek ens en H. W. M. van Bielten, vergezeld van een griffier, in tegenwoordigheid van den heer D. Menke, directeur der badinrichting te 'sHage als deskundige benoemd daarom op 30 April a.s. 's morgens 31 uur een onderzoek zal in stellen naar den toestand van de gemeente lijke zweminrichting aan dén Kousdijk. Gemoedelijkheid in dorpsgemeenteraden. Een der provinciaalsche berichtgevers van het Alg. Hbld. schrijft over de gemoedelijkheid waarmee het in sommige plattelandsgemeente- raden toegaat, eenige van zijn ervaringen als verslaggever in de provincie. Wij ontleenen daaraan het volgende: De plaatselijke bladen in de provincie krijgen de verslagen meestal van de dorpssecretarieën zelf. De burgemeesters zorgen er dan via een secretarie-beambte of een veldwachter voor of zijn soms zelf correspondent. Zij geven echter niet meer dan zij missen wilden; ik kwam er daarom dikwijls toe, er zelf op uit te gaan, wat aan den uitgever geen windeieren lei. Het blad won daardoor in belangstelling bij de gemeen tenaren, wat zich weerspiegelde in het aantal abonné's. Ik werd eerst echter in sommige Raadzalen niet bijzoader vriendelijk ontvangen: men had het niet op zoo'n „in-de-kaai t-kijker" begrepen. Een burgemeester had de gewoonte om herhaal delijk de openbare vergadering te veranderen in een „zitting met gesloten deuren", om dan slechts het besluit te nemen in de weder her opende zitting. En dan luidde het steeds: „Het publiek (dat was ik) wordt verzocht heen te gaan." Op een andere plaats was er niet eens een zitplaats voor den verslaggever en moest ik staande mijn aanteekeningen maken. De veld wachter-bode mocht, op Tast van den burge meester geen stoel voor mij plaatsen. Ergens vertelde eens een burgemeester dat zijn „boertjes" de dorpsraadsleden zijn meestal boeren, behalve in visschersplaatsen, waar veel reeders raadslid zijn met den mond vol tanden zaten zoodra ik in de Raad zaal kwam, terwijl ze anders dikwijls niet uit gepraat raakten. Weldra raakten we echter aan elkaar gewend. Ik nam er zelden iemand tusschen en fatsoe neerde liet gesprokene meestal. Een raadslid maakte mij eens een compliment dat ik hetgeen hij gezegd had, zoo goed had weergegeven. Hij wist niet dat hij zoo mooi had gesproken. In de meeste vergaderingen werd dapper ge rookt, veelal koffie gedronken, ook soms met ge bak erbij. Waar de burgemeester mij wel ge zind was, dronk ik een kopje mee; in andere plaatsen mocht ik alleen van den geur genieten. Soms werd ik ook wel geraadpleegd en, ver moedelijk omdat ik een stads-journalist was, als autoriteit beschouwd. Dan vroeg de voorzitter: „Hoe is dat bij u geregeld? Weet u ook hoe dat zit?" enz. En dan oreerde ik er dapper op los, en dik wijls wei'd naar mijn advies beslolen. Zoo iets zette ik natuurlijk nooit in de krant. Van allerlei woonde ik bij. Zoo gebeurde het eens, dat dc burgemeester had geklaagd over niet behoorlijk brieven- en telegrambestelling, wat de postdirecteur ter plaatse zich zoodanig aantrok, dat hij verzocht zich in raadsverga dering te mogen verantwoorden. De raad be sloot daartoe, tegen den zin van den burge meester. En toen kregen we een openbaar de bat tusschen den burgemeester en den postdi recteur, waarbij volgens het gevoelen van den Raad de postdirecteur als overwinnaar uit het strijdperk kwam. In een andere Raadzaal keek ik eens vreemd op, toen verschillende raadsleden een zwarte flesch uit den binnenjaszak haalden en voor zich op den grond zetten. Mij ging spoedig een licht op. Er zou een schrijven van den Inspecteur der Volksgezond heid behandeld worden om een betere water voorziening in het leven te roepen. De meeste raadsleden wilden daarvan niets weten. Hun putten waren goed. En daarop kwamen de flesschen te voorschijn, waarin zij water had den meegenomen. Het werd geschonken, beke ken, beroken en.... geproefd. Ook ik moest verschillende waters proeven en mijn oordeel er over zeggen. Men besloot het met de be staande putten nog maar te doen, ditmaal tegen mijn advies in. In een andere Raadzaal werd eens formeel onderhandeld over een zilveren ambtsketen van den burgemeester. Zijn EdelAchtbare had deze keten van zijn ega cadeau gekregen op een ver jaardag en zoo was deze zijn eigendom. Hij was nu benoemd in een andere gemeente, waar reeds een keten was en nu had hij deze niet meer noodig. Na veel loven en bieden en nadat het stuk van hand tot hand was gegaan, werd de koop gesloten. Toen ik na de zitting er met den burgemees ter over sprak dat deze koop wel een beetje gek was, verzocht hij mij er geen melding van te maken in mijn verslag. Ook heb ik menige ruzie bijgewoond, die wel eens zoo hoog liep, dat de voorzitter de verga dering boos slootMaar dat is iets dat al leen in kleine gemeenteraden plaats heeft, niet waar? In den loop der jaren is echter in de dorps gemeenteraden ook al verandering gekomen ten goede. Men doet er tegenwoordig ook al groot- steedsch. Zou het al te ijdel van mij zijn, wan neer ik beweer dat de pers daartoe het hare heeft bijgedragen UW7IDEN. „Moderne" straf. De afdeeling IJ- muiden van den socialistischen Oentralen Bond van Transport- en Havenarbeiders heeft gemeend een lid der Christelijke organisatie, Klaas Zwart genaamd, één maand te moeten straffen, „met dien verstande, dat met voor noemd persoon, door geen enkel lid onzer organisatie gewerkt zal worden van 15 Maart e.k. tot 15 April daaropvolgende. Dit ter ken nis te brengen van alle reeders en de be trokken organisaties". Dit is wel hypermodern, merkt „de Tijd" op. Een maand lang een huisgezin van een lid eener Christelijke vakvereeniging aan den honger overgeven. Wonder, dat men Zwart niet een maand lang erbij in de socialistische gevangenis stopte. Onderwijs. Daar nog steeds voor de gemeentelijke H. B. S. een eigen gymnastiek lokaal ontbreekt en de leerlingen dier school verplicht zijn naar een tamelijk verwijderd gelegen lokaal te gaan, dat bovendien niet aan de eischen van een behoorlijke onderwijs- loealiteit voldoet en de gemeente met het oog op den zeer ongunstdgen toestand der fi nanciën niet in staat is zelf voor den bouw van een dergelijk lokaal te zorgen, is door B. en W. aan den Raad een voorstel ingediend om zich met een adres tot H. M. de Koningin te wenden, met het verzoek dat het Rijk die kosten voor zijn rekening zal nemen. Deze kosten worden begroot op f 30,000. Tenzij de Regeering de voorkeur aan een anderen vorm mocht geven, wordt verzocht een jaarlijksche bijdrage te schenken, waaruit rente en aflos sing van door leerling te verkrijgen bedrag kunnen worden bestreden. Nu aan de gemeente Zaandam weder tot 1 September 1919 vrijstelling is verleend van de verplichting tot oprichting vain een gymna sium; en aan die vrijstelling ditmaal geen voorrwaardeis. verbonden zijn betreffende een vergoeding van een deel der schoolgelden aan de ouders wier kinderen een gymnasium el ders bezoeken stellen B. en W. voor de getroffen regeling met de gemeente Amster dam. niet te vernieuwen. ïfawn aanleiding -van oen iiigcKomen adres stellen zij echter voor, dat voor de leerlingen welke voor den len September 1913 het gym nasium te Amsterdam bezochten, of voor dien datum werden toegelaten, de gunstige voor waarden betreffende het schoolgeld blijven gelden, met dien verstande dat. thans het zelfde bedrag aan de ouders of verzorgers zal worden uitgekeerd. DE HERVORMING VAN HET KANONIEKE RECHT, De commissie, belaet met de codeficatie vau het kanonieke recht heeft thans, reeds het grootste gedeelte van haar arbeid verricht. Door de redactie is de laatste hand gelegd aan het derde deel van het omvangrijke werk waarin deze codificatie zal vervat zijn. De drie deeien zullen nu aan al de bisschoppen der wereld worden verzonden, opdat deze hunne bemerkingen daarover kunnen maken, welke zij dan de commissie moeten toezenden. Thans blijft nog over de samenstelling van het vierde deel, waarmede men dit jaar ge reed hoopt te komen. Vervolgens zal de com missie zich hebben bezig te houden met de kantteekeningen der "bisschoppen, ten einde den definitieven tekst te kunnen samenstellen. Men verwacht met dezen arbeid in zes maan den gereed te kunnen komen. Het moet Ja de bedoeling liggen van Z. H. den Raus, het volgend jaar, op den feestdag van de H.H. Petrus en Paulus, een encycliek uit te vaar digen, handelende over de codificatie van het kanonieke recht. «Tijd". PASTOOR B. H. PEL f, In het St. Vincentius-Gesticht. te Groenloo, overleed eergisteren, in den ouderdom van ruim 71 jaren, de zeereerw. heer B. H. Pel. oud-pastoor van Ankeveen. BENOEMD. ZI). H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot pastoor te Delfzijl dan wel- eerw. heer B. Mocking. 43 VLIEGERS HEBBEN GEDUIKELD. Hier volgen de namen: Frankrijk: 1. Pégoud, 2- Cheviliaid, 3. Chanteloup, 4. Perreyon, 5. Garros, 6. Poirée, 7. Poulet, 8. Guillaux, 9. Galtier, 10. Gilbert, 11. de Lareinty-Tholozan, 12. baron Pasquier 13. Pecquet, 14. Montmain, 15. Deroye, 16. Bidot, 17. Grazzioli, 18. Guin&rd, 19. Léger, 20. Pierron, 21. Ouendet, 22. Lenoir, 23. BUI, 24. Xegtagneux, 25. luit. Gaubert, 26. Plan- tier. Rusland1. Luik NeeteroW, 2. Effimoff. Engeland: 1. Hucks, 2. Lee Tempte, 3. Ha mel, 4. Oraweey, 5. lord Grosvenor. België: 1. Ranouille, 2. Olieslaegem. Zwitserland: 1. Domenjoz, 2. Audemars, 3. Borrer. Amerika1. Iinooin-Beacby. Italië: 1. Manissero, 2. dal. Misiro. Peru: 1. Bdelovueic. Paraguay: 1. Pettirosei. Van die 43 vliegers zijn Perreyron en Lee Temple omgekomen onder omstandigheden, waarbij de „looping" niet de minste schuld had, hetgeen wel het geval is voor Hanouille en Borrer. Twee groote natiën bezitten nog geen dui kelaars Duitschland en Oostenrijk. Alle 13 hebben uitsluitend met vliegtuigen van Fransch fabrikaa t geduikeld, Che villa rd, Chan teloup, Poirée, Beachy, Poulet, Galtier, Bill en Plantier volbrachten het kunststuk met een tweedekker, alle anderen met een één- dekker. „Tel." EEN LEELIJKE BESCHULDIGING. Een bestuurder van den N. V. B., lid van de commissie tot samenstelling van het Wes telijk elftal, schrijft in De Sport: „De commissie tot samenstelling van het Nedeiiamdsch elftal heeft voor den wedstrijd tegen België in Antwerpen, een elftal ge kozen, hetwelk niet geheel en al in ieders smaak viel. Men heeft het echter de com missie niet moeilijk gemaakt; van openlijke critiek vernam men niets. Ontegenzeggelijk heeft dit het voordeel gehad, dat de spelers niet reeds tevoren veroordeeld waren en mo- reel-gcsehokt binnen de krijtlijnen kwamen. Critiek achteraf heeft weinig waarde, is bo vendien goedkoop en gemakkelijk, zoodat een tweede voordeel is, dat de commissie van aan merkingen op haai' beleid en van twijfel omtrent haar geschiktheid verschoond blijft. Nu is Antwerpen achter den rug, en met 5 April voor den boeg vergaderde de com missie j.l. Zondag opnieuw. Het resultaat ha- rer besprekingen is da|t men een aantal ver anderingen in het ell'tal bracht en niet min der dan vijf. Zegge vijf wijzigingen op een aantal van elf plaatsen. De vraag dringt zich op öf de vorige keuze dan door geheel onbe voegden is geschied. Immers, wanneer een commissie van eenige kenners van ons spel na gedurende eenige maanden de wedstrijden te Snebben gevolgd, na onderlinge besprekin gen, na de noodige vergelijkingen tusschen spelers, tenslotte tot een resultaat is gekomen, dan mag men aannemen dat zulk een elftal (volgens henzelf) het sterkste is dat op dat oogenblik is samen te stellen. Men heeft na tuurlijk overwogen welke van dc in aan merking komende spelers op de een 'of an dere plaats de beste is; men heeft zich re kenschap gegeven waarom A en niet B de uitverkorene zal zijn. Men heeft zijn keus gedaan, welke men moet handhaven. Het js toch een leidend beginsel, dat men een spe ler niet naar aanleiding van zijn prestatie in één wedstrijd moet opnemen of uitzetten. En hiermede in strijd handelt de Neder!elftal commissie, tót nadeel van de kracht van ons nationaal team, tot vermindering van de eer en den lust om in dat elftal te worden opge nomen en tot nadeel van eigen reputatie." Ons bedunkens ie thans het woord aan de Nederlanclsche elftal-commissie, zegt de „N. R, Ot." terecht. TE VERKOOPEN, Vrijdag 27 Maart. HAARLEM, „de Korenbeurs" 10 uur. Deurw. M. I. Waning. Planten veiling". AAN TE BESTEDEN: Vrijdag 27 Maart. BLOEMENDAAL, Gesticht Meerenberg. 11 uur. Dag. Bestuur. Aanbesteding Boter, Zoete melk en Karnemelk. POSTVERZENDING NAAR AMERIKA. De directeur-generaal der posterijen en te legraphic maakt bekend dat, met wijziging van een vroegere mededeel ing op 27 Maart en 17 April geene verzending naai' Noord- Amerika zal plaats vinden, in aansluiting op stoomschepen van de American Line. „St. Ct." (Zitting van gisteren). Bii liod gejankt. Ze waren op een partijtje geweest en dus in een vroolijke stemming. Een van hen, zekere „Jan", die het geluk heeft een goede stem te hebben, had op verzoek van de anderen: „Jan, zing eens een mopje14, het hoogste lied aangeheven. Doch het was midden in den naeht en dus mocht zoo iets niet. Hij was voor: „zingen, schreeuwen en jan ken" veroordeeld tot een boete van10. •was van dit lonnis in verzet gekomen en had zich na weer te verantwoorden. Eenige getuigen, uit Beverwijk waar het gebeurd was verklaarden, dat het zoo'n la waai was geweest, dat zij wakker waren ge worden. Mr. v. d. Mersch was van oordeel, dat vooral dat „janken" wel erg zal zijn geweest. „Wil je misschien liever een dag of zee hech tenis hebben?" informeerde de kantonrechter. „Neen, edelachtbare, ik heb liever een geld boete „Waarom heb je die ƒ10.dan niet betaald; je hebt er van October af tijd voor gehad het geld bij elkaar te krijgen." Het O. M. vroeg bevestiging van hét vonnis. Kantonrechter: „Je boft er bij, dat mijnheer geen heehtenis vraagt." Bekl, af. Loterij wetovertreding. Gisteren had zich te verantwoorden de sigaren winkelier K. J. N. N„ hoofdagent van de N.V Maatschappij de Tijdgeest wegens het in voor raad hebben ten verkoop van aandeelen in een verboden loterij en den verkoop daarvan be vorderen. Hot O. M. vroeg een boete van 100 en ver wees naar zijn requisitoir van 5 dezer in een gelijke zaak. Als verdediger van bekl. dio niet verschenen was, trad op Mr, van Tra (Rotterdam), die erop wees, dal hij niet zoozeer moest argumen- teeien tegen het requisitoir van het O. M. da» wel tegen het vonnis van den kantonrechter i» een analoog' geval door hem geveld. Zich grondend op een arrest van den Hoogs® Raad neemt de kantonrechter aan, dat deze pte mieleening, geen zuivere leening ia. doch es® loterij en wel omdater geen middelen voOs handen zijn om den kooper van de stukken t® dwingen de achterstallige termijnen te betalen en vervolgens de stukken geen onmiddeiijk reelh tot terugbetaling geven, doch eerst na zeker® voorwaarden. Spr. haalt een ander arrest aan van do» Hoogen Raad dat er moet zijn een reëelo lee ning, d. w. z. een verplichting om het geld, did men ontvangt terug te geven, zoodat liet essoin tiëele is, dat er een teruggave is. Pleiter toont aan, dat hier sprake is van ee» reëele leening en dat de houder der stukke® hetzelfde recht krijgt dat een geldschieter heeft tegenover zijn schuldenaar. Het is volgens spr. niet noodig, dat middelen worden aangegeven om tot betaling der achter stallige termijnen te dwingen, de wet geeft du recht om den kooper aan te spreken, waimcc1' hij zijne verplichtingen niet nakomt. Spr- meent, dat dit niet afzonderlijk behoeft te worden vastgelegd. Dan zegt spr. oat er wel een recht is tl' terugbetaling hetgeen bleek uit dc strafbepS' ling, die wordt aangegeven n.l. dat men zij6 premie verbeurt, wanneer men niet aan zijn® verplichtingen voldoet. Door bijstorting van 9.25 ontvangt md- niet het recht 0.75 te ontvangen, doch ik volle nominale waarde van het stuk. Die stukken zijn waardepapieren aan toot der, betaalbaar in termijnen. Er bestaat dus een recht terug tc ontvang®1 wat, men gestort heeft, welk recht men verlie zen kan door nalatigheid. len slotte wijst pi. op de verschillende von nissen uit den laatsten tijd, waarbij ontslftf' tan reehtvervolging is verleend. Spr. vraagt dan ook ontslag van rechtsver volging. Het O. M. wijzigde zijn eiseh in twee gt-lA boeten van 50. Uitspraak Dinsdag a.s. Tegen een barbier B. en een tapper S. r. W werden ieder twee geldboeten geëischt va® 25 subs. 5 dagen hechtenis wegens het tc' verkoop in voorraad hebben om den verkort'" bevorderen van obligaties van „Het, Witf Kruis." Arbeids- cn leerplichtwetovertredingen. Tegen S. te Velsen werden drie geldboete® gevraagd van 3 omdat hij een jongen, na uur arbeid had laten verrichten: tegen dec slager E. een boete van 2 wegens eenzei feit. Wegens leerplichtwctovertredingen werde" straffen gevraagd van 5, subs. 3 dagen. Woest rijden. Tegen. een poeliersjongen, die cloor"zT?Ti otilv- suisd en woest rijden in de Groote Houtstraat en Gr. Markt gevaar had opgeleverd voor hd verkeer werd een boete van 3 gevraagd Verder werden verschillende strooperszuul' jes behandeld. UITSPRAKEN. Gisteren werden de navolgende uitsprak-" gedaan: J. W. de G. te Haarlem, overt red i o? Ongevallenwet, 10 boete of 3 d. h.; W. M te Vchsen, overtreding Hinderwet, 5 bo.F of 3 dagen h.; F. H. B„ J. W. A. C„ H. A van H. en H R, te Haarlem, overtreding At' beidswet, no. 1 viermaal 3 boete of 4 ma»' 1 dag h., no. 2 tweemaal 2 boete of twefi' maal 2 dagen h.; no. 3 tweemaal 1 boek' of tweemaal 1 dag h.; no. 4/3 boete of 3 da gen h.; J. M. K. en J. v. d. W. te Velseö- overtreding Drankwet, 1 boete of 1 dag C. T. te Hillegom, overtreding Jachtwet, f\ boete of 4 dagen k.; H. W. en A. van K. F Velsen. B. H. en W. de G. te Beverwijk. A S. en J J. te Haarlem en W. O. te Schot©»' overtreding Trekhondenwet, no. 1 zestua»' 0.50 boete of zesmaal 1 dag h„ no. 2 0.5'' boete of 1 dag h., no. 8, 4 eu 5 1 boete 1 dag h.; no. 6 en: 7 2 boete of 2 dagen b-> P. J. B. en 3 anderen te Velsen. overtredirt» Leerplichtwet, no. 1/4 boete of 8 dagen de anderen 3 boete of 3 dagen h.; P. B. A te Lisse en 3 anderen, overtreding Spoorweg no. 1/8 boete of 3 dagen h., de anderen boete of 2 dagen h.; G. S. te Schoten, dronkenschap de orde verstoren, 3 boete 3 dagen h.; A. A. van Z. te Haarlem, straal' schenderij, 5 boet© of 3 dagen h.; W. A. 3' te Haarlem ©n 13 anderen, löopen op verb®' den grond, 3 boete of 8 dagen h.; A. L., S„ A. J. D.. J. S, P. H. F„ G. F. J K G W II, te Haarlem, en 12 andoren, overtreding politie^ erordening Haarlem, no 1 en 2 boete of 2 dagen h., no. 8, 6 en 7 8 boG'' of 8 dagen h., no. 4 en 5 3 boet© of 2 dag®1,' h,, de anderen 1 boete of 1 dag h,; H. W te Velsen en 3 anderen, overtreding' poliür verordening Velsen, no. 1/2 boete of 1 da/ b., do anderen 1 boete of 1 dag b.; N. C. - te Houtrijk en Polanen, overtreding poiiti®' verordening Haarlemmerliede, 2 boete of dag h.; P. A. te Lisse, rijden zonder licht vabohen naam opgeven, 1 en 5 boete 1 dag en 8 dagen h.; H, F. J. M. te Haar!©»' en 18 anderen, overtreding motor- en rijwiA' reglement, 2 boete of 2 dagen b. en 1 boete of 1 dag h. Voorts werden er nog 22 personen veroof' deeld wegens openbare dronkenschap tot 1 boet© of 3 dagen h., 5 boete of 8 dagen b' 8 boete of 8 dagen h., en 8 boete of dagen b. VALSCH GELD. Door de administratie van „Eigen Hulp' een valscb guldenstuk ontvangen on aan het 9V litiebureau gedeponeerd GEVONDEN VOORWERPEN. Terug1 te lickomen bij A. Jansen, lenaistraat 26, een ring; M. de Groot, JU>°j veldstraat 2rood, een leerboek'; A. de G>'ri, Sophiastraat 81, een paardendek; B. G° I Jansstraat 87, een portemonnaie met. inb°

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 6