COURANT derde blad Onze Wekelijksche Liturgische Wegwijzer. K. Aliddenstandsve reeniging BUITENLAND. BINNENLAND. Vragenbus. ülarkinieuws» II I ZATERDA9 28 KAART [514 f, „81. JOZEF". Afdeeling Haarlem en Omstreken van „UE HANZE", goedgekeurd bjj Bisschoppelijk besluit van den 26en Octuber 1SD6 en bg Kon. besluit ran 8 Mei 1808. De R. K. Middenstandsvereeniging stelt zich ten doel volgens art. 2 barer statuten, de zede lijke en stoffelijke belangen van den handel- dr ij venden- en industriéelen middenstand in bet «lgemeen en van bare leden in bet bijzonder te behartigen, overeenkomstig de belangen van den R. K. godsdienst. De voordeelen aan het lidmaatschap verbonden zijn vele. Wij noemen slechts: le. Gratis information en rechtskundige ad viezen hunne zaken betreffende, het geven ter incasseering hunner dubieuze posten. 2e. Gratis gebruik maken van het Bureau plaatsing kantoor- en winkelpersoneel. 8e. liet verzekeren hunner spiegel- en an dere ruiten bij de onderlinge gLasverzekering tegen uiterst lage premie. 4o. Deelname aan het fonds uitkeeri bjj overlijden tegen Inge bijdrage «n Auto loos beheer. Be. Gratis en franco ontvartfcsf»- v», »een weekblad, 16 pagina's druk, iahou-.,i.ue wat roor een middenstander van belang kau zijn. 6e. Tweemaal per jaar opdracht eener H. Mis voor de geestelijke en tijdelijke belangen der leden, llij overlijden van een lid één H. Mis roor zijn zïelerust in zijne Parochiekerk. 7e. Minstens zes maal per jaar eene leden vergadering en eene feestelijke, wanneer de ka» zulks toelaat. 8e. Diocesane Coöperatieve Credietbank, ge legenheid gevende credieten te vragen, gelden te beleggen, hetzij deposito of rekening-courant; spaargelden te beleggen tegen 3 pOt. rente, mi nimum inleg 25 cents, tot een bedrag van 50 gulden terugbetaling onmiddellijk, hoogere be dragen één dag opzegging. Voqr inlichtingen of beleggingen gelegen heid iederen werkdag van 01 uur bg den administrateur J. H. Visser, Nieuwe Gracht 40. 9e. De Debatingclub heeft geregeld gezel lige bijeenkomsten, ten doei hebbende het spre ken in 't publiek eigen te doen worden. Nog niet aangesloten R. K. Middenstanders worden aangespoord als lid onzer vereenigiug toe te treden. De contributie bedraagt slechts f 1.30 per 8 maanden, zich verbindende voor een geheel jaar. Aanmelding voor bet lidmaatschap bg den jecret. H. J. Ganzeboom, Groote Houtstraat 26, Namens het Bestuur, ANTON BOSSE, Voorzitter. H. J, GANZEBOOM, Secretaris. heerlijken oogst en dat het aantal geloovigen, die met een misboek in de hand den priester aan het altaar woord voor woord volgen, steeds grooter en gvooter. moge worden I Te beginnen met het a.s. Paaschfeest zal de Wekelijksche Liturgische Wegwijzer in onze Courant vervallen. De reden van deze eigenaardige staking is deze: Op initiatief van do Liturgische Vereeniging in het Bis- dom Haarlem is kort- geleden bij van Langen- luysen te Amsterdam verschenen een Di rectorium (d. w. z. een Liturgische Weg wijzer) voor het g'eheele jaar 1914, öewerkt door den ZeerEerw. heer O. Floor, pastoor te Wijk aan Zee. Het ligt in het plan van genoemde Vereeniging ieder jaar zulk een boekje te laten verschijnen. Hierdoor nu is onze Wekelijksche Liturgi sche Wegwijzer overbodig geworden. Wij heb- 'oen eenige jaren geleden, toen do liturgische oeweging ook in onze stad begon te bloeien, met de grootste bereidwilligheid onze schou- lers er onder gezet en wekelijks een plaatsje jn onze Officiëele Kerklijst voor die goede «aak afgestaan. Wij wisten 't wel, 'n litur gische wegwijzer in de krant was niet het ideaal, doch het spreekwoord zegt immers: .Men moet roeien met de riemen, die men heeft. Met vreugde constateeren wij nu het feit, dat dank zij de onvermoeide propagan da voor de H. Liturgie, gevoerd in de R. K. Pers en niet 't minst in onze Courant de Liturgische Vereeniging in het Bisdom Haarlem er thans toe over is kunnen gaan om in navolging van de Belgische Bisdommen en bet Aartsbisdom Utrecht een Jaarlijksch Directorium uit te geven. Onze lezers, die het „Mis- en Vesperboek" ran Desclée of „Het Roomsche Misboek" van Baarda gebruiken, behoeven dus voortaan on ze Officiëele Kerklijst niet meer to mishande len door het uitknippen van den Wekelijk- achen Liturgischen Wegwijzer. Om het ge- heele jaar door behoorlijk dagelijks de H. Mis /net den priester mede te bidden, behoeven zij zich slechte voor den geringen prijs van een kwartje dit Directorium aan te schaffen. Het js voorhanden in iederen R. K. Boekhan del en is uiterst pr&ctiaeh ingericht. Iedere bladzijde bevattend de opgave voor een ge- heele week en van hetzelfde formaat als het ..Mis- en Vesperboek" en „Het Roomsche Mis boek" is geperforeerd, aoodat men ze ge makkelijk kan uitscheuren zonder het boekje zelf te schenden. Onze Redactie mocht het genoegen smaken van het Bestuur der Liturg. Vereen, in het .Bisdom Haarlem dezer dagen een zeer waar- jdeerend schrijven te ontvangen, waarin ons 'dank wordt gebracht voor den belangloozen Steun, dien onze Courant sinds jaar en dag iaan de Liturgische beweging heeft geschon ken, niet het minst door het wekelijks opne- flnen van dep Liturgischen Wegwijzer. Wij •Van onzen kant danken bij deze ook onzen geachten mèdewerker, die deze rubriek zoo trouw en nauwkeurig verzorgd heeft, t Wij eindigen met den wensch, dat het li turgische zaad, door onze courant met volle bandon nitgègtrooid, moge opwassen tot een BELGIë. Dc studentenvelletjes te Leuven. De Leuvensehe studenten hebben naar de Msb. meldt, opnieuw aan hun oproerige stem ming uiting gegeven. Het was op een vergade ring in het Alhambra, door een duizendtal stu denten bijgewoond. Twee Brusselsche advocaten tevens redacteurs van een studentenblad, zou den er liet woord voeren. De eerste spreker, herinnerdend aan de be slissing der bisschoppen, maande tot kalmte aan, doch spoorde zijn toehoorders tevens aan. met alle kracht te streven naar een herziening van het reglement der universiteit. Deze woorden gaven aanleiding tot protesten en. tegen-protesten. Verschillende professoren poogden de studen ten te kalmecren, doch zonder succes. De woorden van prof Sibcnaler, dat men de beslui ten der bisschoppen moest eerbiedigen, werden met gefluit beantwoord. Het tumult werd zoo hevig, dat de vergade ring gesloten moest worden. Een deel der studenten had inmiddels onder protest dc zaal verlaten en was elders gaan vergaderen. Op weg naar hun nieuw vergader lokaal de woning van den vice-reetor passee- reud juichten zij mgr. v. Cauwenbergh leven dig toe. Volgens de „Patriote" zou besloten zijn tot het wegzenden van verschillende studenten, bij de relletjes betrokken. ITALIë. Het a.s. Consistorie. Er gaan reeds gedurende eenigen lijd ge rucht, dat, er na Paschen een consistorie gehou den zal worden. De Romeinsche correspondent van de „Croix" meldt, dat deze geruchten zoo beslist blijven aanhouden, dat men er wel geloof aan moet hechten. Overigens, zegt hij, is het consistorie wel nood zakelijk geworden, daar er na den dood van kardinaal Kopp geen enkele Dnitsche kardinaal meer is, en verschillende kardinalen, die voor name ambten in de Romeinsche curie bekleed den, overleden zijn. De datum van liet consis torie is echter nog niet vastgesteld. ENGELAND. tT-r- De legerkwestie. De eigenlijke kwestie van home-rule en het verzet van Ulster daartegen geraakt geheel en al op den achtergrond bij de moeilijkheden, die gerezen zijn door de ongehoorzaamheid van verschillende officieren. De Londensche correspondent van het Hbhl. wijdt een brief aan de legererisis en zegt daar in o.m. „De storm is dus over-gedrevende lucht te Westminster is, om met de „Daily News" te spreken, niet langer vol electriciteit; de libe rale pers is tevreden over dc Regeering, die èn door den Eersten Minister én door Sir Ed ward Grey duidelijk heeft iD het licht gesteld dat zij „jvelke ook dc gevolgen wezen mogen, niét zal toegeven aan den eisch van iemand in rijksdienst, officieren of wie dan ook, om van de Regeering vooraf te kunnen vorderen een verklaring omtrent hetgeen zij al dan niet zul len hebben te doen onder omstandigheden, die zich nog niet hebben voorgedaan." Dat wil in het onderhavige geval en in ver band met hetgeen gebeurd is, dus feitelijk zeg gen dat de verklaring in een ongelukkig oogen- blik door minister Seely en den War Council aan den brigade-generaal Gough en zijn offi cieren afgegeven, is ingetrokkendat die offi cieren in den vervolge eenvoudig zullen heb ben te gehoorzamen en als hun de hevelen die zij krijgen, niet aanstaan, den dienst hebben te verlaten. De voornaamste vraag die rijst, is, hoe mi nister Asquith er toe gekomen is den minis ter van oorlog te handhaven. Hij heeft dat ge- daaD, dus zcide hg, omdat hij overtuigd was dat zijn overwerkte minister volkomen ter goeder tronw handelde, maar de verklaring van deze handeling van Minister Asquith is vermoedelijk dat hg, minister Seely loslatende, ook feitelijk lord Morley zou moeten vragen uit het Kabinet te gaan en het is zéér begrijpelijk dat de eerste minister een zoo bejaard man als Viscount Morley en iemand met zulk eén roemrijk verleden als staatsman en geleerde achter zich, daaraan niet bloot wil stellen. Bovendien, niemand gelooft dat Col. Seely nog lang minister van oorlog zal blijvenalge meen verwacht men dat hij toch zal gaan of een andere plaats in het kabinet krijgen en zulks maar wacht tot een opvolger voor hem is gevonden. De vraag is nu maar, wie dat zal afin. Nu deze moeilijkheid met het leger een treurige intermezzo inderdaad grootendeels uit den weg is geruimd, beginnen de Unionis ten weer fel met hunne campagne tegen de re geering. Zal 't nog lang duren f.... su r ALBANlë. De onlusten in Epirus. De toestand in Epirus wordt eer moeilijker en ingewikkelder, dan dot er opheldering sell ijnt te komen. De berichten zijn wel niet zeer duidelijk en eenigszins met elkaar in tegenspraak, doch er blijkt in allen gevalle wel uit, dat de toestand ernstig is. Een Reutordepeehc uit Weeneu meldt; Naar aanleiding van een telegram uit Athene, mel dende, dat de staat van beleg is afgekondigd te Durazzo; dat anarchie heerscht in Albanië, en dat de vorst en vorstin, sedert eenige dagen niet meer buiten den konak zijn geweest, ma- Wiener Tagblatt" de opmerking, dat uit geen enkele andere bron eenige bevestiging te ver krijgen is van dit bericht, dat trouwens ook niet door de officieele agentschappen is over geseind. Maar daartegenover staan de berichten uit Saloniki dat de verbinding met Gorytza verbro ken is; en ook die, dat van de beide Nederland- 8clie officieren, Snellen van Vollenhoven en Doorman, die reeds eenige weken geleden naar Gorytza vertrokken zijn, sedert niets meer is vernomen. Juist deze steeds elkaar tegensprekende be richten maken het zoo moeilijk een goed denk beeld te krijgen van wat er in Zuid Albanië gebeurt. De Grieksche regeering heeft in een circulaire aan de mogendheden over de oproe rige beweging in Epirus gesproken, en gezegd: De toestand der Gricksehe troepen in Epirus is zeer pijnlijk. De militaire macht der autonome regeering in Epirus is 16000 man sterk, goed gewapend en steeds treden nieuwe vrijwilligers toe. Vijf en twintig officieren van het Grieksche leger hebben hun ontslag uit den dienst gevraagd, en zijn tot de opstandelingen overgegaan. Ondanks den goeden wil van de Albaneesehe regeering, en die van Griekenland, schijnt het moeilijk om de Epiroten tot onderwerping te brengen. Bryati's Onderzoek-Verdragen. Amerika heeft thans 13 verdragen in den geest van Bryan's Peace Ulan reeds gesloten. Van 11 dezer verdragen is de tekst reeds openhaar gemaald, nl. van de verdragen met Salvador (Augustus 1913) Honduras en Nica ragua (November 1913), Panama en Guate mala. (September 1913), Nederland (December 1913), Bolivia (Januari 1914), Denemarken, Dominica, Zwitserland en Cost a Riea (alle Februari 1914). Het aantal Europeeecbe Staten, die derge lijke verdragen hebben gesloten, is dus reeds tot 3 gestegen: Nederland, Denemarken en Zwitserland. De minister van Buitenlandsche Zaken jn Frankrijk deelde voorts mede, dat ook Frankrijk met Amerika hierover in be spreking was. H. M. DE KONINGIN-MOEDER OP ORANJE ORANJE NASSAU'S OORD. Gisteren bracht H. M. de Koningin-Moeder een bezoek aan de stichting van H. M., het Sanatorium Oranje Nassau's Oord. H. M. arri veerde te ongeveer kwart voor twee te Ede, en vertrok van daar per auto over Bennekom en Keyenberg naar bet Sanatorium, waar Zij te 2%, uur aankwam. H. M. werd ontvangen door den directeur, dr. A. Schuld, en den rentmees ter, den beer J. J. Hüpscher. Onmiddellijk be gon de rondgang door de gebouwen. Dc geheele inrichting werd bezocht; voor alle patiënten had H. M. een vriendelijk woord, terwijl de bedlegerige patiënten uit handen van de hooge bezoekster een bouquet ontvingen. Ook de wassehevij en de machinekamer werd bezich tigd. Aan het einde van den rondgang werden in de kamer van de adjunct-directrice eenige ver- versehingen aangeboden, waarna H. M. de te rugreis aanvaardde, ditmaal over Wageningeu. UIT DE STAATSCOURANT. Door de arr.-recbtbnnk te Amsterdam zijn, ter vervulling van twee in haar college bestaan de vacatures van rechter, de volgende nlphabe- tiscbe lijsten van aanbeveling opgemaakt: Mr. I'. B. Enthoven, adv.-proc. en rechter, plaatsv. in gem. rechtbank; nu-, J. G. Huyser, subst.-griffier bij gem. rechtb,; jhr. mi. dr. G. W. van Vierssen Trip. rechter arr. rechtb. te Dordrecht. Mr. J. J. C. Esehauzier, adv.-proc. en reeh- ter-plv. in de arr.-rephtbank te Amsterdam; mr. J. M. Jolles, adv.-proc. aid.; mr. H. W. J. Kloppenborg, rechter arr.-rechtbank te Win schoten. GEBREKKIG IDEALISME. Over dit onderwerp beeft de n i e t-katholieke professor, dr. B. J. Kouwer, rector magni ficus aan de Universiteit van Utrecht ter ge legenheid van den 278en gedenkdag der stich ting dier boogeschool, een rede gehouden, waarbij hij verschillende punten heeft aan geroerd, die van veel belang zijn en waarin ongetwijfeld veel waarheid is. Wg ontleenen aan deze rede de volgende passage: „Hoe kan een volk zijn getalsterkte behou den? Een eenvoudige berekening geeft het antwoord. Wanneer men rekening houdt met de wel altijd onvermijdelijke sterfte bij de geboorte en daarna, tot den huwbaren leef tijd/en verder met bet waarschijnlijk eveu- zeer onvermijdelijke aantal onvruchtbare hu welijken ongeveer 1/8 van alle huwelijken zou ieder gezin ten minste drie kinderen moeten tellen om bet ras op dezelfde getal sterkte te houden. Van dit volstrekt nood zakelijke cijfer, drie kinderen per gezin, heb ben alle beschaafde volkeren zich ree<ls met beslistheid afgewend. Opzettelijke beperking van bet kindertal, vervolgde spr., heeft bijna altijd en overal •baren oorsprong gevonden in zelfzucht- Men schermt met groote woorden, men predikt verheffing van het huisgezin, men belooft welvaart en gezondheid en kracht, voorspelt versterking en opbeuring van het ras, maar niemand ontkent, dat deze idealistische leu zen onverstoord in de lucht zouden zijn ver vaagd, indien niet de zelfzucht van den mensch hem tot hooren geneigd en tot vol gen naaar ai ie gezind had gemaakt. Met- glimlachend zelfbedrog hebben vooral die standen, voor wie de leer allerminst was ge predikt, zich daarvan meester gemaakt. Maar bet volk volgt reeds, sociaal-democra ten en feministen hebben den weg ge- effend. De arbeidersstand gaat vooruit in welvaart en in verstandelijke ontwikkeling. Zoo bereikt hij al meer en meer dat peil van beschaving, waarop de mensch leert rekenen en berekenen en zijn kindertal tot een post van boekhouding gaat maken. Al moge in streng Roomsck-Kathoiieke streken de voort gong van het euvel langzamer zijn dan el ders, toch verliest klaarblijkelijk ook de Kerk al meer en meer baar krac-bt tegen den niet te breidelen vloed: ook de katholieke bevol kingen begeven zich op de dalende lijn." Wat dit laatste betreft, achten wij ons ver plicht een enkele opmerking te maken. Prof. Kouwer meent, dat de Kerk baar kracht verliest tegen den niet te breidelen vloed. Men begrijpe dit goed: de schuld daarvan ligt niet bij de Kerk, doch bij degenen onder de katholieken, die in den maalstroom zijn medegevoerd, doch daardoor juist niet meer onder dc goede katholieken te rekenen zijn. Hielden zij zich immers aan de wetten en voorschriften der Kerk, dan zouden zij zich zeker niet aan bet door spr. aangegeven en afgekeurde euvel schuldig maken, doch door dat zij zich hebben los gemaakt van de Kerk, verliezen zij den steun, die deze biedt, en vallen zij. Bovendien willen wij even wijzen op het gunstige getuigenis door dezen met-katholiek over de katholieken -afgelegd, en waardoor hij erkent den gunstigen invloed, dien de Kerk uitoefent op zedelijk gebied. DE SOCIALISTISCHE AMSTERDAM- SCHE WETHOUDER. Wethouder Wibaut komt aan bet hoofd der nieuwe afdeeling Volkshuisvesting, waaron der het Bouw- en Woningtoezicht valt. Voorts werden den heer Wibaut opgedragen bet Ar beidsbureau (arbeidsbeurs en werkloozen- foncls) dc Hinderwetzaken en bet Pensioen- bureau. Dat komt ervan. Gisterenmorgen is een chauffeur, die in beschonken toestand ver keerde, op den Vink weg bij Leiden tegen een paal gereden, waardoor de auto ernstig) werd beschadigd. Even later reed bij met zijn auto in het Rijn- en Schiekanaal. Door boven op de auto te klauteren wist bij zich voor verdrinken te behoeden. Dc politie heeft hem ingerekend. Hij ver klaarde, dat er nog een persoon in de auto zat, toen hij in bot water reed. De politie heeft ter plaatse gedregd, maar zonder re sultaat. De auto is later zegt de N. R. Ct., door een kraait op een stoomboot op liet droge gebracht. Vr. Welke is de eerste dag der week: de Maandag of de Zondag? An t w.De Zondag. V r. Heeft een dienstbode, die anderhalf jaar in betrekking is, liet reelit om haar dienst met den 1st en Mei te verlaten, of moet zij blijven tot den 3en Mei? Antw. Gewoonte is dat de dienstbode op- 1 Mei vertrekt, V v. Ik heb mijn kippen altijd mais en gerst gevoerd, wolk voeder steeds met graagte door lien werd gebruikt. Sinds een veertien dagen echter laten zij alle de mais onaangeroerd liggen. Denkende, dat bet aan de kwaliteit lag, heb ik in een andereu winkel de beste mais gekocht, doch ook deze willen zij niet eten, terwijl vroeger de mais het eerst door hen werd opgepikt. Wat kan hiervan de re- don zijn? A n t w. Voert u wat minder gerst, dan zul len de kippen ook wel aan de mais beginnen. Uw vraag over de Bavo-loten is des Dins dagsmorgeus aau bet Bisschoppelijk Paleis te informeeren. V r. Welken leeftijd moet meu bereikt heb ben om in de inkomstenbelasting te wórden- aangeslagen? 2o, Wordt men over het volle kalenderjaar, waarin men dien leeftijd bereikt, aangeslagen? Antw. Daarvoor is geen leeftijd bepaald, doch minderjarigen worden alleen aangesla gen over hun eigen inkomsten. Vr. van V. W. Antw. Wij zouden haast zeggen dat uw dochter ongelijk had door liet eerst den dienst op te zeggen. Intusscben kunnen wii ons hier in geen oordeel aanmatigen, omdat dit een kwestie is, die door den rechter moet uitge maakt worden. De een zal er zus, de andere zoo over denkeu. U kunt, als u dat wenscht, kosteloos procedeeren, mits met een briefje van onvermogen. Vr. van H. H. Antw. De dag waarop u zonder reilen naar huis gestuurd zijt, moet uitbetaald wor den. Wendt u, als het noodig is, tot het R. K. Bureau voor arbeidsrecht inzake arbeiders belangen, dat eiken Donderdagavond van 8—0 uur zitting houdt in het gebouw St. Bavo. V r. van E. v. L. te Schoten. Antw. Een volledig antwoord op uw vraag vindt u in de „Officieele Kerklijst" van heden, Vr. van J. D. te H. Antw. Uw vraag behoort thuis onder de Kwartjes-advertentiën. V r. Kunt u mij ook een middel opgeven om Lancaster-gordijnen en glasgordijnen crè me geel te maken? Antw. Om Lancaster-gordijnen geel te maken, kennen wij geen middel. Wii hebben nog bij deskundigen voor u geïnformeerd, doch ook deze konden geen middel opgeven. Glasgordijnen maakt u mooi geel met crême- slijfeel, overal verkrijgbaar. V r. Heeft een dienstbode, die voor een jaar verhuurd was, te rekenen vau 1 Mei 1913 tot 1 Mei 1914, het recht om op 16 Maart 1.1. haar dienst op te zeggen tegen 27 April a„s.. Wan neer zij hierop geen recht heeft, kan de pa troon dan van haar schadeloosstelling eiscben voor de dagen die haar nog resten tot h -t einde van den dienst? Ik woon te Sasseuheim. Antw. Wij kennen de gewoonten bij u niet, doch als het bij u gebruik is om den dienst met de 6 weken op te zeggen, zonder aan een bepaalden datum gehecht te zijn, zoo- als in Haarlem b.v., dan heeft tie dienstbode daartoe natuurlijk het recht. Is het geen ge- woonte bij u, dan heeft u het recht op schade loosstelling, zooals u schrijft. V r. Aan welke verplichtingen zgu erfge namen onderworpen, die een erfenis onder het voorrecht van boedelbeschrijving b ebben aanvaard? Antw. Deze zijn te veelvuldig om hier alle te wordeu opgenoemd. U kunt ze dus aan om bureau komen nalezen. Vr. Is het wel juist, om in de statuten, gewoonlijk ouder art. 3, de middelen aan te geven, waardoor getracht zal worden het doel te bereiken? Antw. Zeker. Trouwens dat wordt in allo statuten gedaan. V r. Kimt u mij ook zeggen wat de griffis is, van het kantongerecht b.v., en wat de taak is van den griffier? Antw. De griffier is als 'tware bet kan toor van het kantongerecht, waar alle stuk ken, die partijen in rechtsgedingen moeten overleggen, gedeponeerd worden en waar ook de stukken worden afgegeven, die meu van het kantongerecht noodig heeft. De griffier is liet hoofd der griffie en heeft gewoonlijk een of meer klerken onder zich, belast met het schrijfwerk ter griffie. Hij staat den kantonrechter op de terechtzittin gen ter zijde. Hij teekent op wat door par tijen wordt aangevoerd en brengt dat later over op het „andiëntieblad". Daarin worden ook door hem de vonnissen ingeschreven. Iu strafzaken maakt hij proces-verbaal op van de verklaringen van bekl. en getuigen en on derteekent mede de vonnissen. Hij int 6e griffierechten en regelt met den kantonrech ter den gang van zaken. Vroeger inde hij de griffierechten ten eigen bate, doch moest daartegenover bet personeel bezoldigen. Sinds 1 Januari 1911 moet hij die emolumenten aan den Staat afdragen, die echter nu de klerken en hulpsehrijvers bezoldigt. V r. Wat is in rechtszaken een suppletore eed? A n t w. Het kan gebeuren dat, na het hou den van het getuigenverhoor, de erischer in een zaak meent, dat bet bewijs slechte ge deeltelijk is geleverd, terwijl hij geen kans ziet dit gemis aan te vullen. De rechter kan hem dan een aanvullingseed opleggen, ge woonlijk „suppletore" eed genoemd, om zoo het bewijs te volmaken. Zoo wanneer in een zaak b.v. de koop ontkend, maar de levering toegegeven wordt. Vereischte is dat de vor dering gedeeltelijk bewezen moet zijn. Vr. Heeft de politie bet recht een woning binnen te treden tegen den wil van den be woner? Antw. Neen; het is alleen geoorloofd Én de gevallen bij de wet bepaald, zooals b.v. om iemand gevangen te nemen, ter opsporing van "overtredingen van drankwet, arbeidswet enz. De last daai-toe moet gegeven zijn dooi den kantonrechter, burgemeester of commis saris vau politie. V r. Bestaat er een postgeheim? Antw. Ja; het geheim van aan de post of andere openbare vervoermiddelen toever trouwde brieven is gewaarborgd door de grondwet, behoudens gevallen door de wet aangewezen, bijv. lezen van brieven vau ge vangenen, opening van brieven door den cu rator in een faillissement, V r. Wat is: huwelijk op onvermogen? Antw. Verklaart de burgemeester, op ge tuigenis van twee ingezetenen, dat bruid es bruidegom onvermogend zijn tot betaling ysa de kosten der bnwelgksstukken, dan worden deze stukken ongezegeld en kosteloos afgege ven. Dit is: huwelijk op onvermogen. V r. Mijn zoontje is geboren op 4 Maart 1903. Hij staat echter in de registers inge schreven op 6 Maart 1903. De ambtenaar wei gert om dat te veranderen. Is hij daartoe niet verplicht, wanneer ik hem op de fout' wijs? Antw.: De ambtenaar handelt correct. De verbetering kan alleen plaats hebben op last van de arrondissemente-reehtbank. De uit spraak van de rechtbank moet aan den amb tenaar worden vertoond. Vr. 1. Vóór twee jaar ben ik bij mijn pa troon aangenomen met twee maal in een jaar één week vacantie en behoud van loon. Nu wil mijn patroon mij wel een week va-, cantie geven, maar geen loon uitbetalen. Heeft hij daartoe het recht? 2. "Wat moet ik doen als hij mij niet wil betalen? Antw. 1. Uw patroon moet zich aan de afspraak houden. 2. U. kunt hem wettelijk" daartoe dwingen. V r. Ik wensch mij aan den verplcgings- dienst in Ned. Indië te wijden. Ik bezit, geen acte of iets dergelijks, doch wel Hol- landseke handigheid. Waar moet ik mij ver voegen om inlichtingen te verkrijgen? Antw. Hollandsche handigheid is in den regel niet voldoende. Wendt u om inlich tingen tot den heer H. van den Berg, arts, Spaarne 6, voorzitter van het Infop» matiebureau voor R.K. Ziekenverpleegster*. Vr. Kunt u mij ook zeggen, wanneer de 10de Compagnie van het 4de Regiment en ting-artillerie voor herhalingsoefening onder de wapenen moet komen? Ik ben yan de lichting 1908. Antw. Wal ons opgeven van welk bat&U» Ion en welke compagnie n ©p dit oogenbli» deel uitmaakt. De 10de comp. bestaat oo het oogenblik niet en het ie voor ons moe ia» lijk na te gaan in welk onderdeel zij vert anderd is, U, kunt het naaien op, UW zak) boekje. f SCHIEDAM, 27 Maart. Mout wijn t IT.SOl Jenever f 15.50, Commissi: vast. Spoeling f 2, f 20 Melassef T5RO Ruwe eq-ïfUUS I 9.2fti ARLE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 9