Ingezonden Mededeeling. De kracht van het Zenuw geste! herwonnen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. BUITENLAND. verbetering ook aan de gemeente-gasfabriek ten goede zal komen, daar de aanvoerkosten van verschillende materialen, speciaal van de kolen, daardoor belangrijk zullen verminderen en de van de fabriek afkomstige producten beter zul len kunnen worden vervoerd. Volgens rapport var den Directeur der Bedrij ven acilt deze het mogelijk, dat er op de aan- en afvoerkosten eene besparing kan worden ge maakt van zoodanig bedrag, dat daarmede rente en aflossing van een kapitaal van f 50,000 gedekt kunnen worden. Indien nog niet spoedig tot het maken van dit verbindingskanaal wordt overgegaan, kunnen deze gronden worden verhuurd tegen een bedrag waaruit de rente van hei aankcopkapitaal groo- tendeels kan worden vergoed. De thans aan te koopen terreinen zullen niet in huri geheel tot kanaal vergraven moeten wor den. Een deel daarvan zal voor cultuur ver huurd kunnen worden, terwijl een ander deel vermoedelijk geruild kan worden tegen andere benoodigde gronden. Het raadsvoorstel luidt: B. en W. te machtigen voor de gemeente te Koopen: voor eene som van negen en twintig duizend gulden 29,000.de perceelen wei land, gelegen in de gemeente Heemstede, aan de Wippervaart, behoorende in eigendom aan den Heer Johannes Cornelis van den Berg, architect, wonende te Haarlemvoor eene som van zeven duizend vier en tachtig gulden 7084.een perceel land, gelegen in de gemeente Heemstede, oehoorende in eigendom aan den heer Quirinus /an den Berg, bloembollenkweeker, wonende Heemstede. HEEMSTEDE. GEMEENTEZAKEN Antobusdienst. en W. stellen voor met 50 aandeelen aan toonder, elk groot f 100 deel te nemen in het kapitaal der N. V. Maatsch. tot Exploi tatie van een Autobusdienst Groenendaal- Heemstede-Haarlem en terug. De oprichting van een dergelijken dienst schrijven B. en W. in hun toelichting, is eene zaak, waardoor het belang der ingeze tenen van by na de geheele gemeente zal worden gebaat. De klachten immers, die door bewoners van Bosch en Vaart en om geving, geuit worden over slechte verbin ding met het Raadhuis en Groenendaal zijn vele; eveneens die van bewoners voorname lijk van den Heerenweg en de Zandvoortsche Laan over de verbinding met Haarlem. Wel voorziet de lokale tramdienst eenigszins in de behoefte voor de bewoners van den vroe- geren Binnenweg, doctf als ideaal vervoer middel staat deze nog niet bekend. Het is dan ook zeer waarschijnlijk, dat, wanneer het particulier initiatief deze zaak niet had aangepakt, de gemeente zich binnenkort voor de noodzakelijkheid had zien stellen zelf middelen te beramen tot verbetering van bet verkeer. Dat dit zeer belangrijke uitgaven en veel arbeid en zorgen voor de gemeente zou gebracht hebben, behoeft wel geen be toog. Waar dus in deze door particulieren reeds voor 3.5 gedeelte de benoodigde gelden zijn bijeengebracht en bij voldoen aan het ver zoek de gemeente slechts voor een gedeelte het risico van de Exploitatie met de gewone rechten als aandeelhouder zal hebben, ter wijl verder voor de Exploitatie geheel door particulieren zal worden gezorgd, zoodat daaruit voor de gemeente geen last en zor gen maar indirect wel voordeel zal voortko men, meenden B. en W. bijbehoorend ont- werp-besluit aan den Raad te moeten voor leggen. Gemeenteraad. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Heemstede, op Don derdag 2 April 1914, des avonds om 8 uur. Onder de behandelende onderwerpen ko men voor: Uitbreiding Hoofdbuizennet Duinwaterlei ding; Derde wijziging lijst diensttakken be doeld in artikel 1 van het Werkliedenregle ment; Verzoek om deelname in hét aau- deelkapitaal van de N. V. Autobusdienst Groenendaal—Heemstede—Haarlem en terug met voorstel van B. en W. en voorstel tot aankoop van terreinen. BLOEMEND A AL. Gevonden voorwerpen. Gevonden en te- rugt e bekomen bij: H. Bolscnbroek, Bosch laan no. 1 te Bloemendaal, een hockey-stok; aan de inrichting „Eben Haezer" te Bloe mendaal, een horlogeketting met gedenkpen ning; bureau van politie te Overveen, een kindertaschje, een rozenkrans en een haar speld; H. Morison, Van Zompelstraat 5zw. te Haarlem, een rijwielsleutel; J. B. Schreurs Binnenpad 6 te Overveen, een zitv. broche. By P. van Maren, Bloemendaalsche weg no. 20 te Bloemendaal is komen aanloopen een buldog. SCHOTEN. Aanbesteding. Zaterdagmorgen werd door het gemeentebestuur van Schoten aanbe steed de levering van: Perceel 1. een partij hout. Perceel 2, Waalsteen. Perceel 3, metselmateriaal en grint voor betonwerken. Perceel 4, ramen en deuren benoodigd voor het administratiegebouw der gem. gas fabriek. Ingeschreven werd als volgt: Perceel 1: Ovei-meer en Zn., Leeuwarden, f 1408; J. W. Graftdijk, Koog a. d. Zaan, f 1270; H. van Kralingen Gzn., te Velsen, f 1410; J. Essen Gzn., Oudkarspel, f 1238; P. Rot Czn., Westzaan, f 1199.95. Perceel 2: N. V. Steenfabriek „Klaver blad" voorh. Jan Terpledt, Nijmegen: grijze vlakke klinkers f 1675 per 1000, miskl. grij ze klinkers f 15.75 per 1000; miskl. hard- grauw f 14.75 per 1000; miskL boeren; grauw f 13.50 per 1000; De Jong en Van Ernst, Nieuwaal: grijze vlakke klinkers f 16.30 per 1000, miskl. grij ze klinkers f 15.05 per 1000; miskl. hard- grauw f 14.30 per 1000; miskL boeren grauw f 12.80 per 1000; Bonté en Dekker, Wijk bij Duurstede: frijze vlakke klinkers f 16.50 per 1000; mis- L grijze klinkers f 15 per 1000: miskl. hardgrauw f 14 per 1000, miskL Boeren grauw f 13 per 1000. N. V. HaarL Bouwinaterialenhandel, Scho ten: grijze vlakke klinkers f 16 per 1000; miskl. grijze klinkers f 14.75 per 1000;, mis kL hardgrauw monster 1 f 13.75 per 1000, monster 2 f 13.65 per 1000, miskl. boeren grauw monster 1 f 12.60 per 1000, monster 2 f 12.60 per 1000. Perceel 3: G. F. van Leusden, Vreeswijk: grint f 3.90 per M3, rivierzand f 2.10 per M3. N. V. Haarl. Bouwmateralenhandel, Scho ten, dir. Drinkenburg: cement f 22 per 1000 K.G. en f 20.50 per 1000 K.G., rivierzand f 2.75 per M3, schelpkalk f 0.73 per H.L., grint f 4.15 per M3. Perceel 4. II. M. Ragetlie, Baardwijk, 1285, O. Schaap en F. J. van Schaik, Landmeer, f 1137; G. P. J. Beocari, Haarlem, 1' 1296; Bruinzeel en Zonen, Rotterdam, f 1307; Leeuwarder Houthandel P. J. Overmeer en Zn., Leeuwarden, f 1166. VELSEN. De Burgeravondschool. Zaterdagavond had den we alhier eene tentoonstelling van tee- keningen van leerlingen der Burgeravond school. Zeer fraaie producten kregen we te zien in gebogen- en rechte lijnen. Tot ons genoegen zagen we dat er druk be zoek was: de architect R. v. d. Ploeg heeft wel genoegen van zijn tentoonstelling. Het beheer van Openbare Werken. De grootste inhoud van het rapport der Raads commissie deelden wij reeds in het raads- verslag van Vrijdag mede. Hieronder geven wij woordelijk de conclusies, waartoe de commissie, na haar onderzoek komt. Ten aanzien van den architect wenscht de commissie haar conclusie als volgt samen te vatten: 1. Het comptabel beheer van den archi tect heeft zich door een onverantwoordelij ke slordigheid gekenmerkt, gepaard gaande met vermoedelijke fraude, waarvan de juist heid en de omvang nog in onderzoek zijn. 2. Klaarblijkelijk heeft by den architect de zucht voorgezeten werken in eigen be heer uit te voeren, waarbij hij zich niet heeft ontzien een valschen schijn te -wer pen op gemeentenaren, en het college van burgemeester en wethouders en den Raad te misleiden door het verstrekken van on juiste gegevens en het onthouden van be langrijke mededeelingen. 3. Handelingen zijn verricht, welke een totale negatie van B. en W. in zich hiel den. 4. De architect heeft getoond geen juist begrip te hebben van het bewaren van zijn onafhankelijkheid tegenover leveranciers dei- gemeente, wat voor een hoofdambtenaar als den architect een fundamenteele eisch is. Eesumeerende, acht de commissie den om vang van de tekortkomingen van den archi tect van dien aard, dat deze h. L niet in zijn betrekking kan worden gehandhaafd en zij stelt mitsdien den Raad voor, den heer R. mans met ingang van een nader te bepalen datum als gemeente-architect te ontslaan. Ten slotte spreekt zij als haar gevoelen uit, dat waar haar onderzoek niet heeft ge- loopen over beslist technische zaken, zij het niet noodig heeft geacht zich van een tech nisch deskundige te voorzien; dat naar aan leiding van een in haar handen gesteld schrijven van den architect aan B. en W. om de benoeming van een technisch deskun dige in overweging te nemen. KORT OVERZICHT. BELGIë. De liberale rapporteur der School wet-commissie uit den Senaat was nog niet klaar met zijn rapport. FRANKRIJK. De rechtsche leden der com missie van onderzoek in het Rochette-schandaal namen ontslag. ENGELAND. VeTwaeht wordt dat generaal French zijn ontslagaanvrage zal intrekken. ALBANIë. Gemeld wordt, dat de vorst spoe dig tot koning zal worden uitgeroepen. ZUIDAFRIKA. De leiders der staking bij de spoorwegen worden met onslag gestraft. BELBIë. De Schoolwet. De commissie van onderzoek uit de Senaat heeft vergaderd om het rapport te behandelen, doch.... de rapporteur, zooals men weet een liberale oude heer, de senator Fléchet, ver klaarde nog niet gereed te zijn. De commissie ging daarop uiteen, en lieden zou Descamps, in naam van het Katholieke deel der commissie het door hem opgemaakte verslag voorlezen. Zou die liberale mijnheer toch trachten de zaak zooveel mogelijk te vertragen? FRANKRIJK. De zaak-Roclietle. In de vergaderingen der commissie van onderzoek in de zaak-Rochette is het met rustig gebleven. Voortdurend deden zich in cidenten voor en het elot was dat twee leden de beeren Delahaye en Berry hun ontslag genomen hebben. Men wilde nog enkele getuigen booi-en, doch Jaurès verklaarde zich tegen verdere vertraging in het vaststellen der conclusies en zoo werd een voorstel tot verdaging ver worpen. Toen vervolgens tal van vragen aan .Jau- rès werden gesteld over het proces-verbaal, dat op zijn voorstel zal worden samenge steld, kwam Jaures op tegen de moeilijkhe den, hem in den weg gelegd. Delahaye verklaarde daarop» onder die omstandigheden geen deel van de commissie meer te willen uitmaken en verliet de z-aal, zeggen-de dat hij schriftelijk ontslag zou ne men, wat door hem naderhand ook gedaan is. Het ontslag van genoemde heeren als le den der commissie beteekent dat de recht sche Kamerleden willen protesteeren tegen de huns inziens toegeeflijke stemming der link6che meerderheid van de commissie. De schold van de mannen, die tijdens het schandaal aan bet bewind waren, moet na- tnurlijk zoo gering mogelijk gemaakt wor den. De zaak-Rochette geeft wol een diep-treu- rig beeld van de corruptie in politieke krin gen in Frankrijk. ENGELAND. Ulster. Men verwacht, dat generaal Freueh en ad judant-generaal Ewant bun ontslagaanvrage zullen intrekken ingevolge het verzoek der regeering om erop terug te komen en nadat de nieuwe legerorder, waarover wij reeds spraken, is uitgevaardigd. Alle bladen zijn van meening, dat de mi nister van Oorlog, Seely, zoo spoedig mo gelijk moet verdwijnen, altihans van het de partement van Oorlog. De Tory-pers is bit ter over het .ongekende geval van den mi nister, die kalm aanhoort hoe de eerste mi nister zijn fouten veroordeelt zonder heen te gaan. Ook de liberalen zijn ontstemd. Sir Edward Carston is naar Londen ver trokken om deel te nemen aan de debatten over de Ulster-kwestie in het Lagerhuis. Er zijn bladen, die van oordcel zijn, dat home-rule dood is, doch wij mogen gerust aannemen, dat deze Unionistische wenscli wel een vrome wenscb zal blijven. De regeering zal ongetwijfeld alles in het werk stellen om aan Ierland te geven waar op het recht heeft. ALBANIë. Dc koning van Albanië. Volgens een Reutertelegram uit Weenen wordt uit Dnrazzo aan de Reichspost ge seind, dat de vorst van Albanië binnenkort tot koning zal worden geproclameerd. Geheel en al in tegenspraak met het bericht in de Temps, dat te Durazao, de hoofdstad van Albanië anarchie zon beerschen, wordt thans van daar gemeld, dat het er volslagen rustig is en dat de stad Donderdag, ter ge legenheid van den verjaardag van den vorst, geheel en al in vlaggendos prijkte en dat in verschillende kerken godsdienstoefenin gen plaats hadden. 's Avonds gaf de vorst een diner, waaraan, behalve het corps diplomatique, een groot aantal waardigheidsbekleeders deelnamen. ZUID-AFRIKA, Na de staking. Er zullen heel wat slachtoffers vallen van de spoorwegstaking, die onlangs het land in beroering bracht. De minister van Spoorwegen moet ver klaard hebben, dat 460 a 500 belhamels ge straft zullen worden met ontslag uit den dienst. De overige spoorwegbeambten, die ook aan de staking hebben deelgenomen, zul len geen 6traf ontvangen. Staking in Ruslanti. Sedert eenige dagen staken massa's ar beiders in geheel Rusland, voornamelijk ech ter te St. Petersburg. Verschillende oorzaken hebben medegewerkt tot deze staking, voor namelijk echter de ergernis over de dwang maatregelen tegen de arbeiderspers. Herhaal delijk hebben reeds botsingen met de politie plaats gehad Dezer dagen verklaarde een soeiaal-demo- cratisdh spreker te St. Petersburg, dat de po litie het niet weder wagen zou op de arbei ders te laten 6eliieten, daar zij er dan zeker van kan zijn, dat zoodra het eerste schot ge vallen is, geen enkele trein meer in Rusland zal loopen. De Italianen in Lybië. In den omtrek van Maroua vertoefden, zooals een telegram nit Benfhasi meldt, opstandelin gen. Op 23 Maart trok een gemengde colonne de Italianen daarheen. De opat au deïï n gen vmchtfen in wanorde; de Italiaansche troepen maakten vele gevangenen. Negentien Arabieren werden gedood, velen ge wond. Aan Italiaansche zijden werden 6 Askaris ge wond. Autó-ongelnk. Zaterdagmiddag is op den ouden Scheveuingschen weg nabij Hotel de la Promenade een auto, doordien het stuur wei gerde te werken tegen een boom gereden, ten gevolge waarvan den chauffeur het rechteroog werd doorboord Na ter plaatse van het ongeluk te zijn ver bonden door een geneesheer van den eersten hulpdienst, werd de verwonde naar het oog- lijdersgesticbt op de Laan van Meerdervoort gebracht. Tengevolge van de botsing was de trambaan ter plaatse door de auto versperd. Van een juist aankomende tram van lijn 8, ont spoorde dientengevolge de aanhangwagen. „Msb." Een pakket diamanten vermist. Een vori ge week, zoo verhaalt de Tel., vermiste een bekend diamanthandelaar te Amsterdam, die zijn kantoor heeft in de Dependance van het Amstel-Hotel, een pakket geslepen diamanten, wegende 55% karaat, ter waarde van ruim 12000 gulden. Aanvankelijk werd de vermis sing niet bemerkt. Het eenige wat men vermoed is, dat tusschen Woensdag 18 en Donderdag 19 Maart het pak ket verdwenen is. Eerst Vrijdag 20 Maart bij het opmaken van den stock kwam men tot de ontdekking, dat het bewuste pakket ontbrak. Heel de afgeloopen week is er ijverig naar de verdwenen diamanten gespeurd, doch zonder resultaat. Men schreef alle relation aan, men verzocht te melden of bij vergissing, hen het pakket was toegezonden, zonder dat het ge boekt was. Deze vraag werd ontkennend beant woord. Ook werd de vermissing bekend gemaakt aan den ingang der Dépendance. Het verloren pak ket werd echter niet terug bezorgd. Thans looft de verliezer een beloning van 2000 uit aan dengene, die inlichtingen kan verschaffen aan den concierge van de Dépen dance. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat bij vergissing een der bezoekers het pakket in den zak stak en deze vergissing nog niet ont dekt is. De mogelijkheid van diefstal acht men ge- ring. Tn het laatste geval is er slechts weinig kans, dat de verliezer zijn eigendom terug krijgt, daar men dan dra de diamanten over verschillende partijen kan verdoelen, zonder dat dit mogelijkerwijze ontdekt kan worden. De verloren partij bestond uit zeer zuivere diamanten van hooire waarde, gemiddeld eene waarde vertegenwoordigende van 200 per karaat. De politie is in deze zaak niet 'gemoeid. Ha nieuwe Ëiücliop wan het diocees fêae^nsoniS. In een groot deel onzer oplage van Zaterdag hebben wij het al vermeld: Z. H. de Paus heeft benoemd tot Bisschop van Roermond den Hoog- Eerw. Directeur van Rolduc, Mgr. L. A. H. Schrijnen. Aan „dc Tijd" ontkenen wij de navolgende levensbijzonderheden omtrent den nieuwen Bisschop „Monseigneur L. J. A. H. Schrijnen is Lim burger, een zoon van het oude Venlo, waar hij 30 juli 1861 werd geboren. Op 24-jarigen leef tijd, 21 Maart 1885, ontving hij de H. Priester wijding, waarna hij leeraar werd aan het Bis schoppelijk College te Roermond. Vervolgens werd hij provisor aan het College, totdat hij in 1897 tot Directeur werd benoemd. Groot zijn zijne verdiensten voor dit Bisschoppelijk College. Hij wist het tot een onderwijsinrichting te bren gen, welke met de beste van haar soort kan wedijveren. Thans omvat zij een afdeeling van het Klein-Seminarie, Gymnasium. Handelsschool en een voorbereidende school. Met groote en vele moeilijkheden had de directeur natuurlijk te strijden, maar hij wist de school te vervormen naar de eischen, door de wetten van 1900 en 1905 aan een aangewezen bizonder gymnasium gesteld. In 1909 werd de uitstekende directeur van Roermond naar Rolduc geroepen. Daar wachtte hem een zware, moeilijke en veelomvat tende werkkring. Wel streng, maar rechtvaardig en met veel energie heeft h:j zijn taak vervuld, totdat Z. H. de Paus den kimdigen priester nu tot bisschop heeft benoemd van Roermond." Iedereen kent de merkwaardige werking die de Pink Pillen op het bloed hebben. Zij zijn de krachtigste wederbelever van het bloed die de apotheek bezit, en een groot dokter heeft naar recht er van kunnen zeggen, dat de Pink Pillen bloed geven met iedere pil. Indien die werking op het bloed, bevestigd door talrijke genezingen gedurende 20 jaren, den roem der Pink Pillen heeft gedragen tot in de verst vewijderde dorp jes, zoo is toch de werking der Pink Pillen op het zenuwgestel misschien minder bekend, ter wijl zij toch even merkwaardig is als die welke zij op het bloed hebben. In onzen tijd van overwerken, van belang- dijke zenuwverslijting, is het goed dat het groote publiek wete dat het altijd in zijn bereik heeft een versterker van het zenuwgestel van dc eerste soort, waarmee de uitgeputten, de neurasthenie- lijders van atle graden het kwaad kunnen be strijden. Ik weet wel dat de machtige werking der Pink Pillen op de zenuwen goed bekend is bij de geneeskundige faculteit, maar dat is niet vol doende. In onzen tijd, dat iedereen met de ge neeskunde een weinig bekend is, en iedereen in staat moet zijn zich zelf te verzorgen met het beste algemeene geneesmiddel, is het noodzake lijk te weten dat de Pink Pillen het krachtigste versterkingsmiddel der zenuwen zijn en dat met deze pillen de kracht van het zenuwgestel kan GEMEENTEZAKEN. Gemeentewerklieden. Door den Chr. Bond van Ned. Gemeente werklieden en de afdeeling van R. K. Ge meentewerklieden is de aandacht van den Raad gevestigd op 't feit, dat van de gemeente reiniging een groep werklieden om beurten geregeld arbeid verrichten gedurende eenige uren vóór den aanvang van den gewonen werktijd; dat daarvoor geen extra-loon wordt betaald en zij meenen dat die werklieden vol gens artt. 15 en 16 van het Werkl. Regl. recht hebben op extra loon van 50 pet. boven het gewone. Zij verzoeken den Raad uitspraak te doen omtrent de beteekenis van de artt. 15 en 16 van bet WerkL Regl. Vermits bet beslissen der over de uitvoe ring van de verordeningen van den Raad ge rezen geschillen behoort bij B. en W., stellen B. en W. voor bet verzoek in hun banden te stellen ter afdoening. Be train over den Zijlweg. Voor eene goede uitvoering van den aanleg der tramlijn over den Zijlweg is 'Het noodig, dat eenige perceelen grond, gelegen aan den Zijlweg en thans nief voor den openbaren dienst bestemd, gedeeltelijk met den openba ren weg worden verheeld. Bedoelde gedeelten grond vormen nu perceelen tuingrond, door den Raad aan verschillende personen ver huurd. B. en W. stellen na voor de huur van dien grond tegen 15 October 1914 op te zeggen. De niet benoodigde grond zal verhuurd kun nen blijven. Aanvankelijk zal echter de ge heele tuin opgezegd worden, volgens voorstel van B. en W. Later zou dan over den te be houden grond kunnen onderhandeld worden, PL Dir. Belastingen. B. en W. bieden ter vaststelling aan het tweede suppletoire kdbier der Plaatsel. Dir. belasting voor het inkomen, dienst 1913, tot een bedrag van 5585.72. Gemeentefonds Werkloosheid. Het bestuur van het Gemeentefonds ter be vordering van de verzekering tegen de gelde lijke gevolgen van werkloosheid heeft mede gedeeld, dat de weuschelijkheid wordt ge voeld, om overeenstemming te verkrijgen tusschen de bepaling van art, 20, 5o., van het huishoudelijk reglement voor gemeld fonds en die van art. 19, 5o., van bet fondsreglement te Schoten, waardoor het bezwaar vervalt ten aanzien van de woonplaats-verandering tusschen Haarlem en Schoten, voorzoover be treft het gemeentelijk werkloosheidsfonds. B. en W. van Schoten, met wie B. en W. van Haarlem ter zake in briefwisseling zijn getreden, hebben bericht, dat de Raad dier gemeente bereid is om het huishoudelijk re glement van het fonds in die gemeente aan te vullen met eene bepaling, waardoor aan het bezwaar wordt tegemoet gekomen. Genoemd college heet tevens te kennen ge geven, dat het de voorkeur geeft aan eene samenvoeging nan de beide gemeentelijke fondsen tot één fonds, alsmede om den ter mijn, genoemd in de voorgestelde wijziging van art. 20 van het huishoudelijk reglement voor het Haarlemsch fonds, in plaats van or 12, op 6 maanden te stellen. Zoowel nit een financieel als uit een admi nistratief oogpunt achten B. en W. van Haar lem het niet raadzaam, om aan de wenseheu van den Raad der gemeente Schoten te vol doen. Zij geven dan ook in overweging om slechts die wijzigngen aan te brengen, welke zijn voorgedragen door het Bestuur van he* gemeentelijk werkloosheidsfonds le Tiaarlem Een ontwerp-besluit in dien geest is hij het raadsstuk gevoegd. R. K. REDDINGSBRIGADE. De R.K. Reddingbrigade, onderafdceling van bet Kraisverböad, houdt hedenavond eene vergadering om half negen in St. Bavo. De agenda vermeldt: Bespreking en vast stelling- reglement. Bestuursverkiezing. Pro gram van actie. Huisbezoek. Aller opkomst dringend noodzakelijk. ALGEMEENE VEREENIGING VOOR BLOEMBOLLENCULTU U R. Onder voorzitterschap van den heer E. H Krelage vergaderde heden in café Brink mand dc Algemeene Vèreeuiging voor Bloem bollencultuur. De heer E. H. Krelage opende de vergadering op de gebruikelijke wijze, met een rede, waarin spr. allereerst in herinnering bracht hoe hij op 22 December de aandacht vestigde op de belas tingplannen van den minister van Financiën toen nog alleen uit de millioenenrede van Sep tember bekend, en hoe de nader ingediende voorstellen bevestigd hebben dat: lo. de vrijstelling van land- en tuinbouw ir c'e bedrijfsbelasting zou vervallen; 2o. bij onveranderd behoud of misschiet! zelfs verzwaring der Grondbelasting de waar de van den grond voor de vermogensbelasting voortaan zou worden aangeslagen naar de ver koopwaarde in plaats van naar de belastbare opbrengst. De hier in December geformuleerde bezwaren voor ons bedrijf tegen dezen geliikiijdigen dub belen druk zijn inmiddels ook van andere zijde vernomen en nog zeer onlangs heeft van vei schillende zijden in de Eerste Kamer een zee: krachtig protest weerklonken tegen deze voor nemens der Regeering, ofschoon het desbetref fende wetsontwerp nog geenszins aan de ord' was. Deze krachtige bestrijding heeft voorloopig tot het heugelijk resultaat geleid, dat de minis ter van Financiën in zijne op 20 Maart ver schenen Memorie van Antwoord de voorgedra gen regeling teruggenomen heeft. Maar de minister is voornemens in verbant hiermede eerlang eenige wijzigingen in de wel op de Vermogensbelasting te zullen voorstellen Dit wil vermoedelijk zeggen, dat getracht za worden de opbrengt dier belasting te verhoogen, bij de bestaande wijze van aanslag naar de be lastbare opbrengst. Al blijft ons nog eenige waakzaamheid ook ten aanzien van deze plan nen geboden, het grootste gevaar is toch ver moedelijk wel afgewend. Ook wordt in herinnering gebracht de gun stige afloop in eerste instantie (voor het Kanton gerecht te Haarlem) van de poging van de ken in de Arbeidswet. Er is hooger beroep aan- I geteekend, doch met vertrouwen wordt het resul taat afgewacht. Het crediet in 1912 toegestaan voor deelne ming aan buitenlandsche tentoonstellingen, komt ten deele ten goede aan de inzending onzer ver- 1 eeniging te St. Petersburg, waar, naar wij hopen, de uitgeplante 90,000 tulpen bij de ope ning der internationale tuinbouwtentoonstelling den naam van ons vak zullen hooghouden. De tweede tentoonstelling, waarvoor het hoofd tic-stuur van dit crediet gebruik wenscht te ma ken is die welke den 20en Februari te San Fran- j cisco zal worden geopend. Een bijzondere com missie voor de bloembollen, aangewezen doof ons hoofdbestuur, heeft zich beziggehouden me' de voorbereiding der inzending bestaande ui\ hyacinthen, tulpen, narcissen, Spaansche Iris en begonia's in groote hoeveelheden in opeenvolgen den bloei, en voorts uit vroege en late Gladiolus Anemonen, Engelsche Iris, Dahlia's, Galtonia candicans, Eremurus, Scilla's en andere artike len iu kleinere groepen. Men hoopt dat deze tentoonstelling veel nul zal afwerpen voor het bedrijf. Verder werd de aandacht gevestigd op de voorjaarsbollententoonstelling van de Koninklij ke tuinbouwvereeniging te Londen, waar ook d» jaar weder voor een belangrijk bedrag aan prij zen door onze vereeniging is uitgeloofd en door het hoofdbestuur aangewezen leden deel uit maakten der commissie van beoordeeling. Tusschen de Royal Horticultural Society en d Algemeene Vereeniging voor Bloembol leneul tuur is een zeer gewenschte samenwerking tov stand gekomen, ten aanzien van de op-naam stelling van tulpen en van de beoordeeling van nieuwe tulpen. Het bestuur heeft besloten het bestaande Engelsche Narcissen- en Tulpen-comité uit i breiden en daarin op te nemen Nederlandersi aan te wijzen door ons Hoofdbestuur. Het behoeft zeker geen betoog, dat dit eer succes is van groote beteekenis voor ons vak. Dit voorbeeld van internationale beoordeeling van nieuwigheden kan zeker ook voor ander# bloemsoorten worden in practijk gebracht, in dien daarvoor zooals voor onze artikelen een zoo bij uitstek geschikte plaats als Londen kan wor den aangewezen. Ook op eigen terrein handhaafde de Alg Vereeniging haren roep, dank zij de werkzaam heid'van de afdeelingen Overveen, Bloemendaal en Noordwijk, waar onlangs welgeslaagd# plaatselijke tentoonstellingen werden gehouden* Maar hoe verdienstelijk die uitingen van opge wekt afdeelingsleven ook geweest mogen zijn, onze vereeniging heeft nog tal van onvervulde wenschen, wier verwezenlijking al dringender wordt. Zoo wees spr. op de instelling van een proef tuin. Oprichting van speciale groepen in d< afdeeling, zooals onlangs in een der afdeelingen de oprichting van een narcissen-afdeeling, acht spr. zeer gewenscht. Dan bepleit spr. de noodzakelijkheid van meef inkomsten voor de vereeniging. De in December aangenomen contributiever hooging heeft de inkomsten slechts doen toene men met hei bedrag van het geraamde tekort of de begrooting voor 1914. En spreker doet eeö beroep op al de leden, maar vooral op hen, di# gemeend hebben zich jpt een misplaatste beschei denheid in de laagste contribubeklasse te moe ten rangschikken, voor het vervolg zich te wille» gewennen aan de opvatting dat de normal* worden Uerwonnen, Zt| zfln verkrijgbaar h fl.7S »er does en 19 Der zee doa- zen bij hel Hoefd-d^pflt der Pink-Pillen, Dacostskado lshuU, Atnalerdom. Voor Haarlem en omstreken bij de firma'» J. J. Göpptnger, Gr. Houtstraat 147*, W. A.Schou- len, drogist te LÏsse. En verder bij verachiliende Apothe ken en Drogisten. Arbeidsinspectie om het bollenbedrijf te beicel*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2