TWEEDE BLAD FtYee/yujjs IBarteJjorJssfr 27. FeJe/.ma BINNENLAND. Sucia'e Berichten. Kerknieuws. De Doodstraf. BUITEN LAN D~ BfoemboM0r?cu tuur. 30 IJ MAAMDAG 30 MAART 1914 ergerlijk. HOLLANDSCHE BLOEMBOLLEN. FEU I LLETüN, NIEUWE HAARLEMSCHE De Belgische regcering en (Ie vervlaamsching der Uentsche iloogeschool. „Iemand, dio het best weten kan", zegt het „Hbld. v. Antw." „machtigt ons het nieuws van het Gentsclie studentenblad, betref fende verklaringen, door volksvertegenwoordi ger dr. Delbeke, afgelegd, tegen te spreken. „Onze zegsman verklaarde. „De regeering heeft hare inzichten, in zake 'orvlaamsching der Hoogeschool nog niet laten kennen dat. moogt ge gerust verklaren. „Dat de leden der regeering hunne meening over de zaak hebben, is klaar; hoe zouden an ders ministers Helleputte en Van de Vyvere uitdrukkelijk vóór, andere tegen hebben ge stemd in de afdeelingen; men stemt toch niet sonder eene meening. te hebben, denken wij, vooral als men minister is. „Doch dat de regeering sedert dien of vroe- ger eene formule vastgesteld en officieus zou openbaar gemaakt hebben, is onwaar. „Wat echter wel mag gezegd worden, is, dat dag voor dag de vervlaamsching der Hooge school met reuzenschreden vooruitgaat in de hoogste gezagskringen. „Hiermee bedoelen wij de geestesgesteltenis h( die den doorslag te geven hebben en geenszins afleidingen uit openbare handelin gen, zooals b.v. de stemming in de afdeelingen. „Gerust mogen wij zeggen, dat op dit oogen blik de afstand, die do wetgeving op het pad der vervlaamsching heeft afgelegd, zóódanig Is. dat, moest het tot eene beslissing komen op het oogenblik, de uitslag tot iets zou leiden, 'at wel het stelsel der Hoogeschoolcommissle n'ot bereikt, maar toch haar grondbeginsel niet uitsluit en den weg der toekomst open laat. „Kortom, wat wij nu reeds zeker zouden be- reiken, zou in elk geval, in princiepswaarde, de oplossing-Mac Leod, die destijds door vele 'iberale flaminganten werd aangenomen, verre °vertreffen. „Onze zegsman drong er op aan dat er zou gewerkt worden met het oog op een beslissen- den slag binnen een goed jaar". Prinses Charlotte. Te Brussel loopt het gerucht, dat het tes- -ainent van de krankzinnige prinses Charlot- *0 (de voormalige keizerin van Mexico) ver dwenen is. Het was 30 jaar geleden opge beld on ye.es .koning Leopold, XL het toou- mange hoofd van het huis Coburg, tot eenig ''rfgenaam aan. In diens plaats zouden thans de dochters van den overleden koning tre den. Als het testament echter inderdaad zoek ls> kan dal aanleiding geven tot geschillen. De Brusselsche tentoonstelling. De aandeelhouers der wereldtentoonstelling v®n Brusel van 1910, hebben naar het Brusselsche „N. v. d. D." meldt, een a'gemeene vergadering gehouden. De voorzit ter, Lepreux, gaf verslag over den finaneieelen 'pestand van de maatschappij der tentoonstel- "ng, thans in likwidatie. De toestand is nogal kunstigal de processen zijn geëindigd. Het tegenwoordige tekort bedraagt nog slechts 2Sl.lOO fr., zoodat er bij hetgeen door de aan deelhouders gestort werd, niet meer zal moeten bijgevoegd worden. De aandeelhouders hadden Uiet verwacht, dat de uitslagen zoo betrekke lijk gunstig zouden geweest zijn, na al de tegen- *'agen door de tentoonstelling beleefd. Bisschop en Minister. Do bisschop van Saint Dié heeft een open brief yericht aan den heer Viviani, minister v"u Onderwjjs in Frankrijk naar aanleiding rener door dezen gehouden rede, waarover wij reeds spraken. De prelaat bestrijdt de meening van den mi- tester, dat de Kerk zich niet met den republi- ■teinschen regeeringsvorm of met de democra- tlc zou kunnen verdragen. Er zijn groote en h'öine republieken, welke met Rome en de Kerk zeer goede betrekkingen onderhouden. Wan-j neer dus Frankrijk niet op goeden voet staat! met den H. Stoel, zegt hij, komt dat niet daar- uit voort, dat de regeering in Frankrijk repu- blikeinsch is ingericht, maar wel daaruit, dat zij onder den invloed staat der Vrijmetselarij en wel van eon mac-ormerie van de ergste soort, want er zullen ook wel mapons zijn die begrij pen, hoe onbillijk cn gevaarlijk de godsdienst vervolging i3. Men moest het bestuur der Fransche Repu bliek eens aan Amerikaansche Stataslieden toevertrouwen, binnen zes maanden ware de verzoening tussclien Kerk en Staat tot stand gekomen. In Frankrijk echter wil men den strijd; wel nu, zegt de prelaat, wanneer een der heide tegenstanders bezwijkt, zal het niet de Kerk zijn Landbouw in Bulgarije. Van de (in ronde cijfers) 9.570.000 H.A., dio Bulgarije's oppervlakte uitmaken, zijn on geveer 4% millioen geschikt om in cultuur te worden gebracht, waarvan in het jaar 1908 ruim 36/10 millioen H.A. als graanland was ontgonnen (tegen 29/10 millioen in 1897), het overige wordt aangewend voor gras- en wei land, wijnbouw, rozenkweekerij en boomgaar den, terwijl in genoemd jaar ruim millioen H.A. nog niet in ontginning waren gebracht. In Bulgarije heerscht voornl. het klein grond bezit; onder do pl.m. 550.000 landeigenaren bevindt zich slechts een 000-tal, dat meer dan 100 H.A. pro capite bezit, terwijl er ruim 85.000 eigenaars zijn met een bezit van 57 H.A. per hoofd. De Bulgaarsche boer werkt volgens verouder de methode, maar gestadig en vlijtig; dit feit, gepaard met goede oogsten, heeft het dan ook mogelijk gemaakt, dat in de jaren 19011909, van de door de Landbouwbank voorgeschoten 60 millioen franc 1/3 door do boeren is kunnen worden terugbetaald. Bulgarij's graanproductie varieerde iu het decennium 18991909 van pl.m. 15% tot pl.m. 25% millioen (in 100 K.G.); de graanuitvoor richtte zich (19051910) hoofdzakelijk naar Turkije. België en Groot- Britannië; naar Nederland was de graanpit- voer in de laatste jaren van iets meer beteeke- nis dan vroeger. Tegen de moderne dansen. De aartsbisschop van Montreal, Mgr. Bru- cberi, heeft zich in een herderlijk schrijven aan zjin geloovigen, dat verleden Zondag, onmiddellijk voor zijn vertrek naar Rome, in alle kerken van het diocees voorgelezen is, op zeer scherpe wijze tegen de onzedige dan sen uitgesproken. „Een zekere dans", zoo zegt Mgr. Brueheri. „is onze maatschappij binnengedrongen; ik weet niet, vanwaar bij stamt, maar hij heeft zich met ongelooflijke snelheid over bijna ge heel de wereld verspreid. Qleen woorden kun nen scherp genoeg zijn om deze onbetame lijke bewegingen, welke elk fatsoenlijk mensch walging moeten inboezemen, ten sterkste te veroordeelen. Ik doe een beroep op alle christelijke vrouwen, en smeek haar. zich tegen deze onzedelijke dansen, gelijk ook tegen de tegenwoordige oneerbare mode ten strijde te trekken." Over de moderne mode zegt de aartsbis schop nog: „De eenvoudigste en meest ele mentaire begrippen van eerbaarheid worden hier geheel vergeten; de frivoliteit der vrou welijke kleeding wordt meer en meer merk baar; vrouwen en jonge meisjes worden ge willig slaven dezer modes. Denken zulke vrouwen en meisjes dan in het geheel niet meer aan de ergernis, welke zij geven, en waardoor zij ook anderen verleiden?" Dit herderlijk schrijven is in Montreal in alle wei-opgevoede kringen, van welke gods dienstige overtuiging ook, met dankbare vol doening ontvangen. Want de onbetamelijke dansen en costuums waren ook in de koogere standen reeds bedenkelijk ingedrongen, en een krachtige vermaning van gezaghebben de zijde was dan ook dringend noodig. HOFBERICHT. Naar aanleiding van het onder het opschrift: „Een geschenk aan de natie", verspreide ge rucht, betreffende de redenen voor de uitnoo- diging voor een diner ten Paleize te Amster dam. van eenige chefs van belangrijke bank instellingen in de hoofdstad, welk gerucht reeds terstond en ten rechte als geheel onge grond werd gekenmerkt, zijn wij gemachtigd mede te deelen, dat de uitnoodiging dezer hee- ren in onmiddellijk verband stond met het be zoek, Maandag den 23sten Maart door H. M. de Koningin te brengen aan de nieuwe beurs der vereeniging voor den effectenhandel te Amsterdam. Zooals reeds herhaaldelijk is bericht, is het doel van Hare Majesteit om zich in de verschil lende deelen des lands te laten inlichten om trent onderwerpen, verband houdende met de verschillende takken van volksbestaan en om trent de verschillende belangen in die streken. VERLEVENDIGING VAN HET NATIONALITEITSGEVOEL. De huldebetooging, die tijdens het verzoek van H. M. de Koningin verleden jaar te Amsterdam op den Dam gehouden is, en waaraan ruim 60 vereenigingen met circa 5000 leden hebben deelgenomen, zal tot gevolg hebben, dat er een bond, of unie wordt opgericht tot verlevendi ging van het nationaliteitsgevoel. De bedoe ling is, dat deze bond vertakkingen zal krijgen over het geheele land. Binnenkort zal er een vergadering worden gehouden, waarin de statuten zullen worden vastgesteld. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besl. is met 1 April, tot commies bij het Rijksarchief in Friesland benoemd S. A. Waller Zeper, thans adjunct-commies bij dat Rijksarchief. Bij Kon. besl. 13 met 1 Juni, aan den kolo nel L. H. A. Bonemeijer, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als militie-commissaris in het eerste militie-district van Limburg, met dankbetuiging voor de goede diensten door hem in de betrekking van militie-commissaris be wezen. Bij Kon. besl. is met 1 April: de directeur van scheepsbouw J. F. van Beek eervol onthe ven uit de hem opgedragen betrekking van chef der afdeeling materieel bij het departement van Marine, onder dankbetuiging voor de door hem in de betrekking bewezen diensten; den kapt. t. z. W. T. de Booy, evengenoemde betrek king opgedragen. Men schrijft uit Leiden aan de Maasbode: Op het eind dér vergadering, waarin Baron Van Wijnbergen verleden Donderdag voor de Studentenvereeniging alhier zijne voordracht hield over het Liberalisme, deed zich een zeer ergerlijk incident voor. Terwijl het daarop, volgend debat een zeer zakelijk en hoffelijk karakter droeg, zeide Prof. Eerdmans in zijn dupliek zonder eenige aanleiding en zonder eenige motiveering tot Baron van Wijnbergen: „Uwe Katholieke werelcïbeaeiiouwjng' ïs til' oouü van vyfhonderd jaar terug." De geheele vergadering was blijkbaar veront waardigd over deze lompe, onhebbelijke, grie vende, kwetsende uitlating, die reeds in strijd was met de eerste regelen van burgerlijke wel levendheid. Prof. Eerdmans is nu eenmaal blijkbaar zóó van Katlioliekenhaat vervuld, dat hij tegenover een Katholiek zich zelfs niet fatsoenlijk go. dragen kan. Terecht dan ook weigerde Baron van Wijnbergen, met een hoogleeraar, die zich zóó vergat, te debatteeren. Prof. Eerdmans heeft een lesje kunnen ne men aan de houding der studenten, die hoe wel in overgroote meerderheid met-Katholiek zich tijdens het incident onberispelijk go- droegen. en duidelijk niet de partij van Prof. Eerdmans kozen. BELLO HORIZONTE. Wij kunnen nu eens iets bemoedigends uit Zaandam vermelden en er zelfs eenigen na druk op te leggen spot de Tijd. Immers, een der eerste daden van het Gemeentebestuur, onder burgemeester Ter Laan, was een bij uitstek kapitalistische, zoodat geldbezitters zullen moe ten erkennen, dat een socialistisch Gemeente bestuur nog zoo kwaad niet is. Renteniers, die van hun geld moeten leven en het permanent soliede willen beleggen, zullen weldra den ren tevoet heel wat zien klimmen. Konden zij tot dusver bij liet koopen van Nederlandsche fond sen, Staats-, Provinciale of Gemeentestukken, slechts 4 en hoogstens 4 Vt proceat rente beko men van Zaandam begon do victorie, en zijn voorleeld zal nu wel door anderen moe ten gevolgd worden. Zijn Vroedschap besloot geleidelijk, naar behoefte 600.000 te leenen tegen een vergoeding van 6 pCt. Dit is één derde hooger dan het hoogste bedrag in Neder land. De Zaandammers zullen in plaats van 27.000 gaarne 36.000 per jaar rente beta len, natuurlijk met de aflossing. Tot dusver waren nog maar enkele land streken in de wereld zoo goed voor den geldbe legger. Bulgarije geeft 6 en China gaat zelfs voor een zilverleening tot 7 proeent. Ook de stad Buenos Ayres (Goede lucht) in Argen tinië (Geldland) betaald 6 procent, evenals in Brazilië Bello Horizonte, alle welke fondsen bovendien nog te krijgen zyn een heel stuk onder pari. Bello Horizonte.... Schoon verschiet 1 HOOG WATER. Als een staaltje van de ellende van het hooge water nemen wij het volgende over uit de Telegraaf aan dat blad uit Zevenaar d.d. 28 Maart geschreven: Wat al een ellende en misère met den hoogen waterstand! Van dag tot dag wordt in de heele streek hier de loop gevolgd; met spanning worden de berichten omtrent hernieuwden was van dorp tot dorp verspreid. Thans komen uit Keulen wederom slechte tijdingen, n.l. 44 e.M. was. Al treedt 'n geleidelijke val in, dan nog is de schade reeds nu aangebracht niet te overzien. De Ijjukoekenfabriek te Emmerik moest het werkvolk uitbreiden, om aan alle be stellingen van veevoeder te kunen voldoen. De voorraad bij de landbouwers is op en wat dit beteeken t is niet gering. Het ergste er aan toe zijn nog de dagloo- ners, die nu ook tot lijnkoek hun toevlucht moe ten. nemen. Wat een verschil bij de anders zoo vruchtbare weilanden, waarop om dezen tijd het jonge vee al rustig graasde, en thans, zoo ver het oog reikt een onafzienbare watervlakte. Treurig ongeluk. Naar wij vernemen heeft in het naburige Dodewaard een treurig on geluk plaats gehad. De knecht van Sclaaik, in dienst hij den landbouwer van 01st te Wely, was bezig op den Waalbandijk paar den af te rijden. Bij de Hiensche kerk schrok het jonge achterste paard, waardoor de be rijder en de beide paarden van den dijk stort ten en verdronken. De ongelukkige laat een weduwe met drie kinderen na. ST. RAPHAEL. Het „Rechte Spoor" deelt mot voldoening mee, dat de Vo vakafdeeiing van St. Raphael - leden die op de werkplaatsen werkzaam zijn do 1000 heeft .overschreden; het be draagt 1UX7, als volgt verdeeld: Amersfoort 40, Blerick 83, Gennep 41, Haarlem 104, Tilburg 433, Utrecht S.S. 151, Utrecht N. O. S. 10, Zwolle 155. DE PATROONSORGANISATIE IN DUITSCHLAND. Deze gaat in den laatsten tijd in Duitsch- land welhaast nog sterker vooruit dan de arbeidersorganisatie. En dat wil wat zeggen. Blijkens een pas verschenen statistiek klom 't aantal patroonsbonden in de laatste drie jaar van 2613 op 3431 en van 115.059 leden op 145.207 leden. Er zijn bij deze werkgevers ruim 4% mil lioen arbeiders in dienst. De grootste patroon sve ree n i gi ngen zijn die der metaalfabrikanten met 2366 leden en 484011 arbeiderssde textielnijverheid met 1918 leden en 317.500 arbeiders en de bouwvakken met 19.328 patroons en 300,000 arbeiders. La ten wij van ons naburen leereu! H. WIJDINGEN. Z. D. H. Mgr. H. van de Wetering diende Zaterdagmorgen in de kerk van het Groot- Seminarie te Roermond de volgende H. Wij dingen toe aan Eerw. heeren van het Groot- Seminarie Het H. Subdiaconaat aan de eerw. heeren: M. Alberts, Einighausen, Th. Berendsen, Hel mond. M. Bours, Broeksittard, Ed. Haeren, Gulpen, E. Hennekens, Roermond, J. Jans- sens, Velden. W, Jaassens, Roermond, H. Jon gen, Schaesberg, H. Knop, Heerlen. G. Lit jen3, Wanssum, J. Mctscmakers, Roermond. J. Schreurs, Horn. H. Seelen, Venlo. J. Simo- nis, Montfort, G. Slassen, Schimmert, A. Ter- stappen, Neer. P. van Montfort, Maasbracht. W. Weijs, Horst, Fr. Welters, Echt, H. Wino kers, Maastricht Het H. Priesterschap aan de Eerw. heeren van het Groot-Seminarie: J. Franck, Schaes berg, H. Haenraets, Venray, L. Joosten, Hel den, J. Keuters, Lutterade, R. Klep, Oud- Vroenhoven. M. Knapen, Nederweert. M. Leesens, Belfeld, E. PriekaerLs, Spekholzer- heide, A. Reulen, Roermond. J. Riga, Beek, Corn. Schreurs, Haelon, F. Sittartz, Venlo, J. Steinhart, Bleierheide, A. van Hacff, Meerlo, A. Welters, Echt, en aan den Eerw. Frater II. Franke, uit Essen, uit het klooster der CamilLanen te Roermond. PASTOOR J. P. A. M. CREMERS f. De Z.Eerw. heer J. P. A. M. Cremers, pas toor te Grathem, is aldaar, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden, overleden. DE AUTO VAN KARDINAAL VAN IiOSjSUM. De redacteur vau de „Msb." te Rome seint d.d. 28 dezer: Hedenavond heeft do heer Leeuwenberg iu naam van het comité, de auto, geschenk van Nederlandsche Katholieken, en het bijbe- hoorende album aan Z.Em. kardinaai v. Ros- sum aangeboden. De plechtigheid had op het binnenplein van het Redemptoristenklooster, in tegenwoord.gheid van enkele genoodignen, plaats. Kardinaal van Rossom bedankte voor het geschenk en bood een zilveren penning ais herin neringsmedaille aan. De heer Leeuwenberg heeft vastgesteld, dat de auto door do reis niet in het miust ge leden heeft. DE NIEUWE BREVIER. De Vaticaansche drukkerij heeft, naar de Kölu. Volkszig. meldt, in bijzondere opdracht van Z. H. Pius X, een zeer prachtig-uitge- voerd brevier uitgegeven, waarvan de heel moderne letters duidelijk tegen den goelach- tigen toon van het echt-Indische papier af steken, Door de smaakvolle indeeling van den tekst wordt het oog zoo weinig mogelijk vermoeid. Het geheele brevier is in één deel bijeengebracht, terwijl de lastige verwijzin gen zooveel mogelijk beperkt zijn; nochtans is het niet grooter dan de tot dusver ge woonlijk gebruikte 12o. uitgave. Het voordeel van dit nieuwe brevier tegen over de vroegere uitgaven ligt vooral daar in, dat het uitgeven in vier deelen vermeden is, waardoor de prijs moest verviervoudigd worden, zonder dat eenige ruimte gewonnen werd. Naast deze editie typica Vaticana Breviarii Komani, zal ook binnenkort een editio typica der Horae Diurnae, alsmede van het Missale verschijnen. Opdat men echter de vroegere uitgaven van het Brevier ook in de toekomst zal kunnen blijven gebruiken, is aan de Va ticaansche drukkerij ook een uitgave in bro chure-vorm verschenen, met alle tot dusver in het Brevier aangebrachte ve rand e vingen. Hij is voor den prijs van 6) centcsinu ver krijgbaar. Op 1 Maart werd te Halle alSaale eene groepsvergadering gehoi ileu van de aldaar gevestigde groep „Miitlerer Saalkreis" van den Bond HaudeTsgartner Dcutschlands. Op deze vergadering werd o.in. zeer uitvoerig gesproken over de resultaten verkregen in 1913 met den broei van Hollandsche bloem bollen. Vele leden klaagden over den slech ten uitslag, die huns inziens bij de tulpen moest worden toegeschreven aan de door zwammen aangetasie hollen. In sommige ge vallen vloeiden zeer langdurige processen daaruit voort; ongelukkigerwijze wezen de Duitsche rechters dikwijls een vonnis ln het nadeel van den Duitschen kooper. Ten einde zich voor gelijksoortig verlies te behoeden, verdient het aanbeveling terstond na ont vangst te doen onderzoeken of de bollan al of niet door zwammen zijn aangetast; het landbouwkundig instituut te Halle a/S. wordt daarvoor als proefstation aanbevolen. Bij genoegzame deelneming bestaat het voorne men hij de groep „Miitlerer Saalkreis" om in 1915 tot eenen collectieven aankoop van bollen over te gaan. De redactie van bet Handelshlatt f. d. D. G., waaruit dit bericht, is overgenomen, tee kent daarbij aan: zijn makker aan en mompelde tusscben de tanden: Gij wilt mij tot een misdaad verleiden ik wil u met volgen. Hm! hernam Homburg met een honen- den glimlach; ja, er is aan u nog al wat te verleiden. Gelooft gij mogelijk wel, dat de mensehen u nog voor een voorbeeld van Het was een koude winternacht. De noord westenwind dreef dichte massa's van wolken atigs den hemel, die het laatste kwartier deugd houden? Gelooft gij mogelijk, dat uwe ei maan nu eens bedekte, en dan weder oude moeder van vreugde over u gedrag ge- oor breken liet, zoodat een bleek licht de storven is? De menscheu schelden u voor een v *jl, bedekte omstreken flauw ver- dronkaard en een speler, en die het weet, derde. j dat gij eiken avond in de kroeg zoo lang zit wee mannen ontmoetten elkaar in den te spelen en te drinken, tot gij waggelend ovriende]ijken nacht; de een kon zoo wat huiswaarts keert, zal het waarachtig niet «oe-en-twintig jaren oud zijn geweest, zijn tegenspreken. was los, zijn halsdoek fladderde in den j Sieper knarste op de tanden van woede hij tl.md en hing hem achteloos om den hals, die woorden. Gij hebt gelijk, gelijk er is bh gang was onzeker en waggelend het geen uitkomst meer wat moet dk doen? as duidelijk te'zien, dat hij te veel gedron- j Stil! sprak Homburg-, en trok hem zij- au had. De. andere was een oud man, die waart,s achter een steenhoop op den weg, bh afgedragen jas hoog dichtgeknoopt en stil hoort gij die voetstappen door de stilte •h' zakdoek om hals en ooren gewonden liad. van den nacht? Dat is Andersen. Hij komt heinde zich tegen de koude te besehermen, van de markt en heeft dén vollen geldriem Hei, wat rent gij! sprak de een, terwijl om het lijf; ik heb het gezien, toen hij in de b den ander bij den arm greep en tot stil- herberg zijn avondmaal gebruikte. Daar is han dwong; zijt gij zoo begeerig om voor genoeg in voor ons beide, en wanneer hij he- laatste maal binnen uwe vier muren te denavond hier op den weg zijn leven verliest apen? jZ00 ];an jjjj je morgen niet uit je huis zetten Eaat mu\ antwoordde de eerste wild om met het geld beu je geholpen. Wilt gij? Ik wil, steunde de ongelukkige, wien ver twijfeling en dronkenschap de zinnen zoo j verward hadden, dat hij niet in staat wne freh heenziende; ik 1>-m verloren.... Ik ga /■chtuit; het is mij hetzelfde, waar ik aan- hd; slechts voort, voon, dat mij niemand "teer ziet. ri-- Gij zi.it een gek: riep de ander lachend, fe«(Waar Homburg heet. Waarom zoudt gij mij niet medegaan? He jonge man. die Sieper heette, staarde een vast besluit te nemen. Die om dien tijd de streek der boveu We- zer bereisde, kon zeker zijn overal waar hij kwam van den schrikkelüken moord te hoo- -ren spreken, die kort geleden daar plaats had gehad. Een rijke pachter, dien de lieuen voor hardvochtig en gierig hielden, was des nachts overvallen en op wreede wijze vau het leven beroofd. De algemeene verdenking was evenwel dadelijk op twee personen ge vallen, zij waren gevangen genomen en had den de begane misdaad bekend. Het daardoor zeer eenvoudige proces was spoedig al'geloo- peu; over beide misdadigers wras de doodstraf uitgesproken en ook door den vorst bekrach tigd. Een jong koopman, die zich op dat tijdstip in die; streek ophield moest, overal waar hij kwam van dezen moord kooren spreken en zelfs medespreken. Toen hij naar R. kwam. vernam hij zelfs, dat den volgenden morgen aldaar de terechtstelling der beide misdadi gers zou plaats hebben, en slechts met moei te kon hij een plaatsje in een der logemen ten bekomen. Van wijd en zijd waren men- sdben gekomen, om de halsstraf te zien uit voeren. De koopman echter wilde de executie niet bijwonen, ja het was hem drukkend iu de stad te zijn, waar zoo iets zou plaats hebben, en daar hem zijne bezigheden in R. niet op hielden, gaf hij last, om hem den anderen morgen voor hei aanbreken van den dag te wekken en zijn auto gereed te zetten. Nauwelijks was het dag, of hij was reeds bij de hand. Anders lieerschte op zulk een vroeg morgenuur doodelijke stilte, thans was het zoo levendig, alsof het jaarmarkt ware. En toen de reiziger de poort bereikte stroomden hem van buiten de nieuwsgierigen tegemoet. Den reiziger oviervieil een weemocd/ig ge voel. Hem dreef het van de eene plaats weg waar twee mensehen door de hand van den scherprechter zouden sterven terwijl honder den andere tot dit schouwspel als tot een vreugdefeest ijlden. Hij kon de gedachte aan die terechtstelling niet uit zijn hoofd ver bannen, gestadig stond hem het beeld der beide veroordeelden voor den geest. Hij mocht omtrent twee uren gereden hebben, de weg was eenzaam geworden en voerde door bergstreken, toen hij zich plotseling van ter zijde hoorde aanroepen. Eene jonge vrouw stond aan den weg, naast hem op een steenhoop zat een jonge man in eenvoudige kleeding, over welke hij de gewoonlijk daar te lande in gebruik zijnde kiel droeg. De jonge vrouw trad nader toen de vreemdeling stil hield, en smeekte hem, haar man een eind weegs mede te nemen. Deze had eenige uren van daar, in M. eene gerechtelijke oproe ping, die hij niet verzuimen mocht; zij had hem een einde ver begeleid, toen hij geval len was, hij ihad zich de voet verstuikt, en zat nu daar, kon niet verder en wist niet, hoe hij naar M. zou komen. De koopman was dadelijk bereid haar ver zoek toe te staan. De man stond op, hinkte naar de auto en wendde zich nog eenmaal om terwijl hij de jonge vrouw de hand tot af scheid reikte. Luid weenend wierp deze zich aan zijn hals, omhelsde hem innig, drukte hem toen van zich af en riep: Voort, voort, het wordt tijd!" De jonge man sprak met een half gesmoor de stem: „Vaarwel, Justine!" plaatste zich in de auto, en deze reed voort Dit in hei oog vallend teeder afscheid voor eene zoo korte scheiding als volgens opgave der vrouw- de beide mensohen te wachten stond, verwon- 1 derde den koopman eeuiaszins. en toen Ihij zich omkeerde, zag hij de vrouw biddend op den weg geknield liggen. De koopman was te goedhartig om een bedroefd mensch mei vragen lastig te vallen, en reed sneller, oin spoedig de grenzen te bereiken, waar hij zijn bagage moet laten visiteeren. Hij mocht zoo omtrent een kwartier gereden hebben, toen hij een anderen auto achter zich hoorde. Nieuwsgierig zag hij om en ontwaarde twee gendarmes, die in vollen gang bij een krom ming van den weg op 'hem aanjoegen. In dit oogenblik vatte de jonge man, dien bij opgenomen bad, krampachtig zijn hand en riep. Om Godswil, verraad mij niet! en ver borg zich onder de bank van het voertuig. Eer de koopman nog wist, wat bij van dit alles denken mocsi, hadden de gendarmes zijn auto bereikt. Zij hielden hem staande en vroegen haastig of hij niet. een jong mensch op don weg gezien had. Hü antwoordde „neen", en beiden snelden weg. Toeu de auto verdwenen was, kwam do jonge man -weder te voorschijn en zag zijn redder smeekend en twijfelend :n het gezicht» Deze wist niet oogenblikkelijk waamoe hij besluiten zou. Hij kon niet meer twijfelen dat hij den ter dood veroordeelden ontvluch ten misdadiger voor zich had. Deed hij er wel aan, dien aan de gerechterlijko straf te onttrekken? Van de andere zijde beschouwd, had hij een mensch voor zich, die met moeite den dood ontkomen was zou hij hem verra den? Was het zijn ambt een ontvluchte te vatten en aau het gerecht over te leveren? Al deze denkbeelden kruisten door ihet hooicl van den jongen koopman, en eer hij nog tot een besluit komen kon- waren do gendarmes

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 5