Van Overal. NIEUWS Ulï REN fl«ï. Mengelwerk. Landbouw en VfsscHerij, „Leze w-eg verdient navolging. Men .krimpe „den inkoop van Hollandsche bloembollen „zooveel mogelijk in; men koope echter dit „minimum coöperatief in, aldus zal men zijn „rechten het beste beschermen." W. v. BI. C'. DE PASTOOR VAN CUCUGNAN. Naar aanleiding van den dood van den Trov eucaalschen dichter, Eréderic Mistral, wordt de aandacht weer eens heengewend maai- dc eigenaardige poëzie van die Zuid- Fru'i ehe landstreek dc Provence. Dc Proven- canlsche troubadours waren in de Middel eeuwen langen tijd de beroemdste onder de minnezangers in Europa en hun roem en grootheid zijn, getuige de algemeene be won- tiering voor Mistral, nog geenszins vermin derd. Het is bekend, dat Mistral reeds vroeg 21 ilewcrkte aan den Pmvencaalschen Aima- .iak, die ieder jaar een aantal dicht- en proza stukken in het Provencaalsc-h bevatte. Hier droeg Mistral den schuilnaam „Lou Caseare- iet." Onder dezen schuilnaam nu verscheen in die „Armana Prouvencau" in 1867 eene vcrteiljng, getiteld „Lou Curat de Cucugnan" (Dc pastoor van Cucugnan), welke een ont zaglijken opgang maakte en door Alphonse L'uudet in zijne „Lettres de mon moulin" in gewoon Fransch werd vertaald. Het bleek toen ook, dat niet Mistral de schrijver was, maar José Roumanille, die ook den schuil naam „Lou Cascarelet" had aangenomen. La ter bleek nog. dat Roumanille plagiaat had gepleegd en dat de nouvelle in uiterste in stantie moest worden toegeschreven aan den schrijver Blanehot de Brenas. Deze ko lelijke vertelling vertaalt de Msb. ais volgt: ,.Op een goeien Zondag, beklimt de ri to ui) den kansel. Zijn anders zoo vroolijk gezicht is van uitdrukking veranderd. Het staat som ber, bijna dreigend. Met langzame bewegin gen maakt hij zich tot preeken gereed, werpt onheilspellende blikken op zijne toehoorders en laat dan uit zijn mond als uit een graf deze woorden hooren: „Van ons allen, zooals we hier zijn zal de helft binnen dertig jaar op 't kerkhof liggen; binnen zestig jaar zullen wij er allen liggen en vergaan! Ik heb van nacht een droom gehad. Hij, die hem mij ge zonden heeft, wil, dat ik hem aan u mededeel. Ik was dood, en, zooals heb behoort, ging ik naar den hemel. Terwijl ik nu over den mef, sterren bezaaiden weg daarheen wandel de, dacht ik aan u, mijne broeders. Dat was niet behoorlijk, want, op dat oogenblik, had ik eigenlijk evenmin aan mijne parochie al-s aan de heele wereld moeten denken; maai- men brengt zijn heele leven niet tussclieu hetzelfde volkje door, zonder er een beefcjo van te gaan houden. Zoo gebeurde het dan, daf ik a-an u dacht en ik zei in mij zeiven: „Ik zal daarboven een flink gedeelte van mijn dorpje terugvinden; zij zullen wel in hun Behik zijn, en eveneens verwonderd, mij al zóó gauw terug te zien; de luidjes van Cu cugnan zullen wel een traantje over mij stor ten; inaar kom, komt ik zal ook in 't pa radijs hun pastoor nog zijnEn ik liep stevig door. Eindelijk zie ik de mooie gouden deur, die .voor de uitverkorenen geopend wordt, voor meklop, klop! deed ik vol eerbied. Wie is daar, vraagt een zachte en eerbied- waardige stem. Ik ben het! Wie is ik? i— De pastoor van Cucugnan.... Haha! mijn heer Martin.,.. Da's goed, kom binnen 1 en ik ga binnen en vind, vóór een groot register gezeten, den Heiligen Petrus, die, zooals gij, beminde geleovigen, weet, de deurwachter van den hemel is. Heiligde Petrus, zeg ik. zoudt gij mij eens gauw willen zeggen, of er in het Paradijs veel parochianen van mij zijn? Met genoegen, mijnheer pastoor, la ten we samen maar eens kijken. De Hei lige Petrus opende zijn groot boek. Laten we eens zien, zei de Apostel, Cucugnan; Cucugnan, zegt ge Cu... Cu... Cucugnan. Wat is dat? Niemand! Hoe heb ik 't nu, Heilige Petrus, er is niemand van Cucugnan hier? Maar da's een onmogelijkheid I Kijk nog eens goedIk heb goed gekeken, beste mijnheer Martin't Geval is duidelijk. Maar wees niet bcdro d! Zonder twijfel maken ze een korte quarantaine door in het vagevuur.... Och! ik bid u, Heilige Petrus vergun mij ze te zien en te troosten! Graag, beste vriend! Doe eerst deze sandalen aan: de weg is slecht. Zoo! goed zoo i Loop nu recht •voor u uit en klop aan de eerste deur rechts. En jawel, daar loop ik over een pad vol doornen, dat me naar een zilveren deur, be zaaid met zwarte kruisen, brengt. Klop, klop! Wie is daar? vraagt me een stren ge stem. De pastoor van Cucugnan! Welke pastoor van Cucugnan? De eer waarde heer Martini Kom binneni De ur gaat open en ik treed binnen. Een groote sclioone engel, met wieken don ker ah de nacht, een kleed lichtend als de 'dag en een diamanten sleutel aan den gordel, wac bezi' te schrijven in een boek, dat heel wal dikker was dan dat van den H. Petrus. Wat wilt ge? vroeg mij de hemelsche ge\an eribewaard r. Ik zou graag willen 1 1) Pastoor. weten of gij hier ook lui van Cucugnan hebt..... De aartsengel bladerde in zijn lij vig boek, zuchtte toen diep en lang en zei- de: Er is niemand van. Oucuguan in het va gevuur! Niemand? zeg ik U, nie mand! i o God, o Godf niemand van mijn parochie in het vagevuur! Maar waar zijn ze dan, lieve God? In het Paradijs, mijn heer. Dat is toch zoo kwaad niet! Ja maar, sehoone engel, daar kom ik juist vandaan I En zijn ze daar niet? Helaas! 't is zooals ge zegt. Ze zijn daar nietl Eü mijnheer pastoor, dan zal er geen vadertje-lief meer helpen! Dan kunnen ze nergens anders zijn dan in de.... Hoe is 't mogelijk? Zou ik dan alleen van heel mijn dorp in dezen groo- ten Paradijs-tuin zijn, waar ik niemand ken? Ik kan niij met dat idee niet verzoenen Nee, nee, ik kan het nog niet gelooveni Nu dan! wanneer gij er absoluut op staat om zeker te zijn van de zaak, sla dan dezen weg in en neem de eerste deur links. De weg bestond beelemaal uit gloeiende ko len. Maar, dank zij de sandalen van den Hei ligen Petrus, kreeg ik geen enkele brandwon de. Na een enorm eind geloopen te hebben, even lang als van de aarde naar de maan, zag ik links een deur.... wat zeg ik? een deur? Neen, een heel portaal, waarvan de twee groote deuren wagenwijd opengaapten. liet was de muil van een oven. O, Kinderen, daar vsraagt men niet naar uw naam, daar is geen tegenspartelen mogelijk! Men komt er schots en scheef door elkaar binnen, alle maal tegelijk, als in een herberg! Terwijl ik me een beetje afzijdig hield van dat smerig en vloekend menschengewrie- mel, dat in den afgrond neerduikelde, kwam er een duivel op me af en zeide: Nou, waar om ga je niet met de anderen mee naar bin nen? Omdat ik een der uitverkorenen des Hoeren ben. Wel! en wat kom je dan bij ons doen? Ik kom. u vragen of ge misschien in uw hel ook iemand van het dorp Cucugnan hebt? Hang nu niet zoo den schijnheilige uit! Net of je niet zoudt weten dat heel Cucugnan hier isl En de vrees olijke duivel dreef de menigte een beetje uiteen. En ik zag op brandende takkebossen, te mid den der vlammen den ouwen Gaulinier, die zoo dikwijls dronken was en zijn vrouw af ranselde en de slechte Mioune en juffrouw Fran^olse en dien heidenschen Bascou, den vrijdenker van het dorp, de oorzaak van al jullie processen en zijn broer den woekeraar en zijn neef den dief; kortom allen, die de laatste vijf jaar gestorven zijn, zelfs de minst slechte, allen waren daar met de voeten in den brandenden hellekolk! Bij deze opsomming, waarin iedereen ver wanten van heel nabij vond, zaten de toe hoorders met ontzetting geslagen. Maar, zoo riep de redenaar uit, die ver doeming mag niet blijven voortduren. Ik heb verantwoordelijkheid over zielen en ik zal u wel weten te ontrekken aan dien kokenden helleketel, waarin gij u zoo mogelijk en on bezorgd bezig zijt neer te storten. Morgen aan den dag ga ik aan 't werk. Het zal geen kleinigheid zijn: daarom zal het goed wezen een regel te volgen. En ziet nu, hoe wij te werk zullen gaan. Morgen, Maandag, zal ik voor de ouwe mannen en vrouwen biecht hooren voor alles wat op stokken of kruk ken steunt; Dinsdag voor de kinderen; Woens dag voor de aankomende jongens en meis jes; Donderdag voor de dienstboden; Vrijdag voor de vrouwen: Zaterdag voor den mole naar. En als ik er Zondag mee klaar ben, mogen we' blij zijn! Maar dat doet er ook niets toel Hoeveel tijd deze groote schoon maak ons ook moge kosten, laten, we zorgen dat ze goed gebeurt 1 Dat is het heil wat ik u toewensch. Amen! Sinds dien gedenkwaardiger! Zondag, be speurt men den geur der deugden van Cuoug- nan wel drie mijlen in het rond. En de brave pastoor heeft onlangs gedroomd, dat hij, ge volgd door al zijn parochianen zelfs de verdoemden uit den eersten droom daaronder begrepen als in een schitterenden op tocht, te midden van maagden en koorknapen, den vaai sterren stralenden weg betrad, naar de Stad Gods Zonderling kinderspeelgoed. De New- Y orka oh e douanen hebben op bevel van het de partement van landbouw den invoer van een mierenhoop verboden en de mieren dua tot „deportatie" veroordeeld. De vrouw van den bekenden New-Yorkschen ijakoning Charles Morse, keerde met het stoomschip „Imperator" van een reis naar Wiesbaden in haar woonstad terug en bracht uit Duitschland een mieren hoop als nieuwste wetenschappelijke speelgoed voor haar zoon mede. De douanen vroegen aan de regeering welk invoerrecht hiervoor betaald moest worden. Het antwoord luidde, dat volgens de wet de invoer van „uitheemsohe insecten" verboden was. Gouden regen. Een tuinman,, die in een tuin aan den Orleanaweg bij Parijs aan 't werk was, zocht een schuilplaats tegen regen en wind onder een heg. Plotseling regende het bij een hevige windvlaag vijf-francs-stukken op zijn hoofd die uit een zak rolden, welke in de haag verborgen was. Men kan zich de blijdschap van den man voorstellen. Zijn vreugde bekoelde echter, toen hij tot de ontdekking kwam, dat de geldstukken valsch waren. Gevlucht. Drie jonge lieden van het gj nr. nasium te Mannheim zijn gevlucht. Een hunner stal 6000 Mark ten nadeele van zijn vader. Men gelooft dat zij zich naar Frankrijk heb ben begeven om zich voor het Vreemdelingen legioen te laten aanwerven. Een jacMongcval. Uit Tunis wordt ge seind dat dc commandant der tweede infante riebrigade generaal Sourier, in het bosch op vier kilometer afstand der stad dood gevonden is. Officieel wordt verklaard dat hij bij een jachtongeval om het leven is gekomen. De Witte Wolf. Uit Peking wordt geseind, dat de regeeringstroepen ter sterkte van 2000 man met de benden van den Wit-ee Wolf bij Tschang-Tschau in een nieuwen slag gewikkeld werden. De rooverbenden voerden op stelselma tige wijze hun plan uit, waardoor de regee ringstroepen genoodzaakt waren op Tschang- man met de benden van den Witten Wolf bij deze stad op vier hoeken in brand steken waar door onder de regeeringstroepen een groote paniek ontsond. De bandieten gelukte bet daar op de regeeringstroepen een volkomen neder laag toe te brengen. 300 personen zijn daarbij omgekomen. Dunr! De Fr-ansche Kamer heeft het be drag voor briefpapier der Kamei-leden met 12.000 frank verhoogd en op bijna 132,000 fr. gebracht. Honderd tweo-er,-dertigduizend fr. voor briefpapier voor bijna zeshonderd Ka merleden, men kan zeggen dat het welletjes is. Wanneer de hcer.cn afgevaardigden met alles zoo rijpelijk omspringen, dan kan men begrijpen, dat de hun toegekende vergoeding- van 15,000 frank per jaar niet meer dan een kax-ig zakduitje bo toekent! Maar aan een zui nig bestier in het Fransche staatsihuishou- den doet zoo'n papierrekening niet denken. Het spoorwegongeluk bü Melnn. Men herinnert zich het spooi-wegongelnk hij Me- lun, waar enkele maanden geleden een snel trein op een kruispunt op een posttrein is gereden. De rechtbank te Melun heeft nu den machinist Dumaine van den sneltrein tot vier maanden, den hoofdconduetenr Vernet tot, een maand gevangenisstraf veroordeeld. Oudste vondst. In het Luxernburgsehe dorp Arsdorf vond een arbeider bij het om spitten van zijn akker in een molshoop eenige oude goudstukken. Hij groef door en stiet toen op een gebroken aarden pot, waarin ongeveer 1200 gouden en zilveren munten, meerendeels uit den tijd van Eilips van Bourgondië, gebor gen waren geweest. Onder de goudstukken zijn er die een zeer groote waarde hebben, zoodat de arbeider naar het oordeel van deskundigen plotseling een rijk man is geworden. De kiesrechtvrouwen. Het verblijf van generaal-majoor Mac Calmont, Abbeylands te Antrim in Ierland, is verbrand. De scha de bedraagt vijftienduizend pond sterling. Men verdenkt suffragettes van de daad. De kiesrechtfuries. De kiesrechtvrouwen van Eastend (Londen), hebben gisteren in het stadhuis van Poplar, op schandelijke wijze huis gehouden. Terwijl de vroede vaderen kalmpjes zaten te beraadslagen, werden plotseling stinkbommen", zakken meel, stokken, eieren enz., door kies. reehtvrouwen, die zioh op de tribunes bevonden naar beneden geworpen. Daarna vernielden de opgewonden juffers de balustrade*, sprongen in de raadzaal en vie len op de ontstelde raadsleden aan. De raadsleden werden van alle kanten be sprongen en door de overmacht der vrouwen In het nauw gedreven. De telefonisch-ontbo- den politie weigerde om onbegrijpelijke rede nen, in te grijpen. Door een aantal burgers werden de raadsle- den ten slotte uit hun benarde positie bevrijd. Enkele raadsleden en verschillende furies wer den deerlijk gekwetst. Parjjsche apachen. Te Parijs is hgt pro ces begonnen tegen de twee beruchte anar chisten Ybanez en Noury, die in November 1912 het postkantoor van Bezons bij Parijs plunderden, na den postmeester Carlier, ver moord te hebben. Beiden waren vrienden van het lid der be ruchte auto-bandietenbende, Lacombe, die ge lijktijdig met Ybanez en Noury in hechtenis ge nomen werd, doch zelfmoord pleegde, door van het dak der Santé-gevangenis te springen. Noury bekende, dat hij ook zelfmoord had willen plegen. Enkele dagen geleden was er nog cvaan-kalium in zijn cel gevonden. Onbeschaamd zeide de bandiet tegen de rechters, dat hij zich verhangen of vergifti gen zou, op welke wijze dan ook, Indien het schuldig over hem werd uitgesproken. Hij hield vol onschuldig te zijn. Lawines. Naar het heet, zijn een hotel aan den Colmontets en verschillende woningen te Trolechamp door een lawine verwoest. Een andere lawine, komende van de Aiguille Verte, heeft eveneens belangrijke verwoestin gen aangericht. Persoonlijke ongelukken zjjn niet voorgeko men. Overstroomingen. De staten New-York, Pennsylvanië en Ohio worden geteisterd door j zware overstroomingen. De schade bedraagt i vermoedelijk reeds meer dan een millioen doll. Twee personen zijn verdronken. In 5% dag over den Atlantischen Oceaan. De Imperator, het reusachtige stoomschip van de' Hamburg-Amerika-lijn heeft volgens een telegram nit Hamburg een nieuw record be haald. Zij is van New-York naar Cherbourg gestoomd met een gemiddelde snelheid van 23% zeemijl in het uur en kon te Cherbourg reeds na vijf en een halvendag passagiers aan wal zetten, wier bestmming Parijs was. Gemeenteraad. Vrijdagmiddag vergaderde de gemeente raad. Voorzitter was wethouder vau Parijs en afwezig de heeren van Lynden, v. d. Meij en Tromp. Ingekomen stukken! Van de Gezondheidscommissie was terug ontvangen het concept-raadsbesluit inzake het bouwverbod van den Heerenweg vóór huize „Roozendaal", met de opmerking het concept ongewijzigd vast te stellen. Zal worden ter visie gelegd. Goedgevonden werd om adhaesie te be tuigen aan een door de Gemeente Velsen aan de Tweede Kamer te richten adres in zake de wet aangaande de ouderdomsrente voor behoeftigen. Op een verzoek van den accountant der Gasfabriek om verhooging van zijn salaris tot f 800, werd afwijzend beschikt. Goedgevonden werd voorts eene af- en overschrij ving op de begrooting, dienst 1914, tot een gezamenlijk bedrag van f 1120.64. Ook werd goed gevonden een wijziging in cle begrooting van het Gasbedrijf tot een be drag van f 50. Daarna werd aan B. en W. een crediet verleend van f 300, om over te kunnen gaan tot aanschaffing van een schrijfmachine voor de secretarie. Door den lieer v. Zanten werden hier omtrent eenige wenken gegeven. Daarna werd goedgevonden om de tijde lijke hulp op de secretarie nog twee maan den in dienst te houden. Daarna werd door B. en W. een voorstel ingediend om over te gaan tot aansluiting bij den gemeentelijken keuringsdienst te Leiden. Van den Directeur Van dien keuringsdienst was, naar aanleiding hiervan, een missive ontvangen, waarin de bepalingen van eene aansluiting wei*den opgenoemd. Werd besloten om een concept-verordening op eet- en drinkwaren te doen circuleeren bij de leden. Het voorstel zelve werd aangehouden tot de verordening zal zijn vastgesteld. Goedgevonden werd vooi'ts om het aantal nachtlantaarns, uit te breiden als volgt: 1 op de Wagenstraat voor het huis van den veldwachter Kaas, 1 op het einde van de Van der Veldstraat en 2 op de Kanaal straat, n.l. 1 voor de woning van den heer P. Witteman en 1 voor de woning van A. In verband hiermede werd door den lieer Warmerdam voorgesteld om zoo veel mo gelijk nacht lantaarns te plaatsen, daar, waar brandmeesters wonen. Dit voorstel zal ech ter in overweging worden genomen. B. en W. stellen voor om net uitbreidings plan, zooals het is gewijzigd in verband met do bouwplannen van „Volksbelang" en zooals het ter visie heeft gelegen, vast te stellen. In verband met deze wijziging waren een viertal requesten ingekomen tegen deze wij ziging, namenlijk van de heeren Th. Smak man, Gebr. Moolenaar, J. M. van Til en H. Kroon. De Voorzitter bracht, in verband met deze reclames, in het midden, dat deze niets met het uitbreidingsplan hebben te maken en het alleen betreft kwestieuze gevallen omtrent recht van overweg met de eige naren van de aan de woningvereeniging ver kochte perceelen. Door de heeren Pij nack'er en v. Zan ten werd hieromtrent nog opgemerkt, dat deze wijzigingen zijn genomen in verband met een verbetering In het algemeen belang en dat dus deze kwesties van genoemde heeren later wel opgelost zullen worden langis wettelijken weg. Daarna werd het uitbreidingsplan, zooals het was gewijzigd, met algemeene stemmen vastgesteld. Daarna werd een wijziging voorgesteld van het uitbreidingsplan, in verband met de uitbreiding der Haven, fel gebracht. Na verschillende discussiën, waarvan eenige zeer onaangename, werd door den heer Warmerdam voorgesteld om de twee voorgestelde wijzigingen in over- waging te geven aan de Havencommissie j B. en Wi. en de heer van Graven, en dan j te komen tot eene oplossing, welk voorstel j met algemeene stemmen werd aangenomen. j Daarna kwam nogmaals aan de orde het verzoek van de Woningvereeniging „Tv olks- belang" om over te gaan tot aankoop van „De Zuidhoek". De termijn van 15 Maart was, op een desbetreffend verzoen vaa jaB, Raad, verlengd tot 1 April, onder beding! dat bij eventueelen aankoop van het op April bezaaide land geon huur mag werdeK geheven. Mot algemeene stemmen werd besloten oft over te gaan tot den aankoop van „De Zu id> hoek" onder de gestelde voorwaarde». Verzocht zal worden het land op 34 1% cember geheel vrij van alle vruchten te willen opleveren. Daarna kwam ter tafel een verzoek vV de Woningvereeniging „Volksbelang" om haar een voorschot te willen verleenen te» bedrage van f 99.055, ten behoeve van deï bouw van 67 woningen, met algemeene stem men 's Rijks kas te vragen ten bedrage vaP f 99.055, om in verband met het des betrof fend verzoek, een voorschot te kunnen ver- leenen tot een gelijk bedrag" aan de Woning vereeniging „Volksbelang" Daarna werd de openbare vergadering ge sloten en ging men over tot eene rHXi»S met gesloten deuren, ter behandeling W enkele reclames inzake den Hoofdei ij ken Omslag. L, G." UITGEEST. Het Witte Kruis. Do afdeeling „Uitgeest* van de Noord-Hollandsche vereeniging ;,IIt' Witte Kruis," vergaderde Donderdag ie bet hotel „De Ooievaar." Na de gewone opening door den voord Hef» kwam het punt aan de orde, hetwelk luidde' „Welk salaris kan de afdeeling uittrekken voor eene aan te stellen wijkverpleegster, wanncw de middelen dit zouden veroorloven?" Iïlorbi; licht d« voorzitter de 'vergadering nader met de mededeeling, dat door den penningruees® ter eene begrooting is opgemaakt, waaruit d»i conclusie is gemaakt, welk bedrag de afdocliuï hiervoor zou kunnen toestaan. Voor dat de b' grooting wordt voorgelezen, dient de heer va» Nienes het volgende voorstel in, waarbij het be stuur verzocht wordt, geen vaststaand beslui' te nemen, doch eerst een omschreven voor de- op te maken voor eene volgende verga.dering- om daarna dit voorstel 14 dagen voor een alge meene vergadering per circulaire aan do lede'3 te doen toekomen. Deze heer wil liever eerst d' volle aandacht hierop laten vallen der led Cf van de afdeeling, daar dezen het misschien o'1 billijk zouden vinden wanneer later bleek da* de aanspraken voor de ontbieding der wijkver pleegster niet gelijk waren voor alle leden Dr. Wen tink evenwel ziet er geen bezwaar >l! om eerst de finantieele geg-evens van den pen ningmeester vastgesteld te zien. De heer va» Nienes blijft echter vasthouden aan zijn voor stel. De héér Feenstra gaat met Dr. Wentiuk- opmerking accoord. Na lange discussies ovC dit punt, zegt de voorzitter dat het hier gert om uit te spreken de wenschelijkheid van In' aanstellen eener wijkverpleegster, ja of neei» en zoo men meent van wel, hoeveel het „Wil''" Kruis" dan kan bijdragen voor het salaris cite1 verpleegster. De gemeente Uitgeest wil 200 biidrr, wt «Jus net overige deel, 600 zal fSor Khdrrr in stellingen bijeengebracht moeten worde»! Hoewel 't initiatief van het „Witte Kruis" uit gaat, zal toch iedere instelling die gelden voc' genoemd doel stort-, evenveel rechten hebben aU zij. Het voorstel van Nienes wordt nu met één na algemeene stemmen verworpen. Uit de begrootiug van den penningme<-stci f blijkt vervolgens, dat „Het Witte Kruis" 8? voor het eventueel te geven salaris zal storten Bjj stemming woi-dt echter maar 75 toe-'3 staan. Voor overige bijdragen zullen nu worcleftj aangezocht particulieren en R. K. Armbestuur. Diaconie der Hervormde Gemeente, Regen Weeshuis. Diaconie Marken-Binnen, Dirocli' Holl. Spoor, Sint ViDCentius-Vereeniging, Hulp in Lijden en meerdere instellingen e enkele groote firma's. Hiervoor zullen d' heeren A. van Lith en L, Bz. Feenstra de be stuursleden dezer vereenigingen bezoek-n- Hierna wordt onder dankzegging voor de oi>- komst de vergadering door den voorzitter ge sloten. <3 1 BLOEMENTENTOONSTELLING. NaiÜati ook de coöp. Veilingsvereemginj? Bloemenlust in een buitengewone ledenver gadering besloten heeft, deel te nemen ite 't waarborgfonds voor de Aalsmeersehe bloe mententoonstelling April'October 1915 lof een bedrag van f 10.000 is het vrij zeker zoo meldt De Tuinbouw, dat- deze zal tol stand komen. De coöp. Ver. Centrale Aalsmeersehe Vei ling had reeds in hare vergadering van 10 j Maart tot deelneming in 't waarborgfonds tot een bedrag van f 12.000 besloten, zoodat, imet de medewerking van nog enkele an dere lichamen, het garantiefonds groot f 24,009 is volteekend. ver weg. Daarmede was hem ook de moge lijkheid af get) den, den misdadiger nit te le veren; want zoo hij hem zelf had willen grij pen, kon hij êt op rekenen, dat de veroor deelde cm zijn leven strijden zou, en tot zulk een kamp kon de reiziger geen lust gevoelen. Na een poos wedeTkeerig zwijgen epi-ak de hoopman.- Gij zijt de ontvluchte moordenaar' Ik hen het, antwoordde deze deemoedig. Gii hebt mij het leven gered, wilt gij mij thans Verraden? Ware het dan mijn plicht niet? ant woordde de koopman; en wanneer ik u ook £iet verraden wil, zoo kan ik u toch niet be- nlpzaam zijn om de gereohtigheid te ont vluchten, dat ware mijnerzijds eene misdaad 'jan kon mij in ongelegenheid brengen. Stijg al- zoo nit en zie hoe gij u verder redt; ik 'heb kl niet gezien. Bij deze woorden hield de jon ge koopman zich krampachtig aan de auto .vast. „Dan hen ik verloren," 6prak dé moorde naar half weenend; met mijn gezwollen voet kan ik niet van de plaats komen, de gendar me es zwerven in den omtrek rond, en zullen «n>j spc lig grijpen. Erbarm u mijner, le ver mij niet aan een zekeren dood over." „De rechter heeft u veroordeeld, antwoord de de reiziger; „uw medeschuldige heeft reeds zijn straf ondergaan, ik mag de ver antwoordelijkheid niet op mij laden, een mis dadiger te redden, die nog vele menschen ongelukkig kan maken." „O neen!" riep de veroordeelde; „nimmer zal ik het geringste onrecht weder bedrijven. Mijn mede schuldige heeft den dood onder gaan; maar hij was mijn verleider, die mij van 6tap tot stap in een toestand heeft ge bracht, waarin ik, door dronkensohap en ver twijfeling verward, niet wist wat ik deed; hij heeft dezen toestand m isbnrikt, om mijne hand met menschenbloed te bevlekken. Ik bon een misdadiger, maar geen booswicht; hoor mij eei-st aan, eer gij mij in handen van het verderf levert." Thans verhaalde hij in korte, maar gevoel volle woorden, hoe Homburg bij bem aan gedrongen had, toen hij nog een zeer jong mensch was, hoe hij bem tot zoeken van de herberg, tot het spel, tot dronkenschap ver leid had, hoe zijn eigen vermogen daaronder geleden had en hij ten laatste tot de vree- selijke misdaad gedreven was. „Toen ik zoo lang eenzaam in de gevange nis zatf, voer hij voort, ,y'bad ik tijd tot na denken, en een spijt vermeesterde mij; zoo vreeseliik ais mogelijk nog geen mensch on dervonden heeft. Geloof mij, mijnheer, het bewustzijn mijner schnld drukte mij ter neer, ik meende het niet te kunnen verdragen. Toen kreeg lk een brief van mijne vrouw. Dit getrouwe wezen, door mij aan de ellende prijs gegeven, had mij niet verlaten. Zij vond middelen, met mij in verbinding te komen; zü ontwierp een plan tot mijn© ontvluchting. Wanneer ik nog kon blijven leven, kon ik mij beteren; ik kon wellicht weder goed maken, wat ik misdre ven had; niet als eon verworpen booswicht behoefde ik dan van de aarde te scheiden^ maar als een bekeerd zondaar, die zijne mis daad door boetvaardigheid heeft uitgeboet. Ik dacht weder aan God: ik werd bedaaixler; het vaste voornemen nimmermeer mijn plicht te vergeten, wanneer ik mocht gered woi-- den, vatte ik op. En ik werd gered. Met een opoffering, waartoe slechts het ihart eener liefhebbende in staat is, had mijne Justine alle moeilijkheden overwonnen, in den nacht voor mijne tereehtrtellirug gelukte mijne vlucht uit de gevangenis. Wilt gij mij nu uitleveren? Laat het om de arme vrouw, wan neer gij met mij geen medelijden hebt; voor haar bloeit daarbuiten geen gelbk meer in dit leven: want ik kan thans immers niets voor haar doen, ik moet ver weg, over zee; de verachting der menschen zal de vrouw diep genoeg treffen. Haar ©enigste troost is het denkbeeld mij gered te hebben. Wilt gij haar nu ook dien nog ontrooven?" Hü had den weekhartigen koopman tot medelijden gestemd. Deze bracht den veroor deelde over de grenzen, en gaf hem daarna de vrijheid. Tien jaren zijn sinds het hovenverbaalde verloopen, in het geheugen des volks is de herinnering aan de misdaad grootendeels uit- gewiséht; niemand denkt meer aan den ge straften noch aan den ontvluchten moorde naar, Wend emvij den blik thans naar elders. Een Hollandsch schip, van Java komende, zeilt het kanaal binnen; spoedig beeft bet de Noordzee bereikt, en zal bet anker in de vaderlandsche haven worden uitgeworpen. Op dat schip waren meerderen, die naar hun vaderland terug verlangden en het niet we der dachten te verlaten. Het sehip braeh; namelijk een aantal Hollandsche kolonial* troepen naar Europa terug. Een hunner had zioh gedurende de gaix' sche reis slecht gedragen, en ondanks velé vermaningen^ die de officieren hem gaven» verliep er geen dae, op welke hij niet de eent of andere streek uitvoerde. Voornamelijk schopte hij er genoegen in, een armen neger» die als koksmaat aan boord diende, te plw gen en te pijnigen. Op zékeren dag, tioen het schip op ai hoogte' van Dover was, droeg deze een'ba» met heet water naar de kajuit. De zee waf onstuimig, en voorzichtig stapte de arme nte rover het slingerend dek. Plotseling epro" deugniet voor den dag en sloeg van ont ren tegen den bak, dat het heete water ever hem uitgoot en hem over het gehe< lijf verbrandde. Luid jammerende enl v pijn ineenkrimpende, stortte de arme dro mei op het dek neer. Een luitenant, die de nabijheid stond, en deze laaghartige o' had aangezien, kon zijn toorn niet bed---j™ gen; hij sprong op den dader toe. overmen» terde hem en liet hem in arrest stellen. (Slot volgt). MoaseYeld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 6