Yerkoopingen Boeihnizen enz. Kerknieuws. Sport en Wedstrijden Kwartjes Ad verten! iën ESPERANTO. Posterijen en Telegrafie, STADSNIEUWS. Leper en Vloot. VOETBAL. Van onze plaatsen wij er jaarlijks tiendui zenden. Hen bewijs dat zij geven wat men er van vraagt. pijpenla, tot liet <h- gezant convenieert in zijn auto te stappe n* De Ei'az;j''aiinse'le gezant is ouder en boven de iv.-;. „He, wat!" O. N. Ken bekeuring. De Jachtwet staat bij den Neder Iandschen jager in het algemeen in geen besten reuk. Een voorname grief is wel, dat zij aan de Gedeputeerde Staten overlaat elk voor hun provincie de data vast te stellen, waarop de jacht op de onderscheiden wildgroe- pen zal worden geopcud en geslaten. Dientengevolge hebben er nu en dan bekeu ringen plaats van personen die, in verschil lende provinciën jagende, van die verschillende d«!a of niet goed op de hoogte zijn, of ze ver warren. Een aardig staaltje daarvan vertelt hot „N. v. d. D." Den 14en dezer werd in Noord-Holland de jacht op waterwild gesloten. Toch trok op den J8en Maart een Gooilandsehe jagerman, een bekende persoonlijkheid in de journalistiek der Xedeilandsehe jagerssport, met het jaelitroer de Gooisehe Meent in, lei er niet evenals verleden najaar een drietal Bussummers in de Naardermeer een ree maar een simpel snipje neer en haalde, geheel ter goede trouw, het beestje op. Doeli twee veldwachters, ook op pad. traden te voorschijn en deden wat hun plicht, was. Dat overkomt nu notabene iemand, van wien men als jaehtsport-schryver verwachten mag, 'at hij de regeling der jachttijden, vooral die vijner eigen provincie, wel van a tot z zou ken nen en dit des te meer, waar de overtreder de man is, die in het najaar van 1913 zoo attent was den Rijksveldwachter er op te wijzen, dat de ree, door drie Bussumsehe jagers in de Heer buitgemaakt, geschoten was in den toen voor grof wild gesloten jachttijd Intusschen, ziet men, het beste paard strui kelt wel eens, en ook: „wie staat, zie toe, dot hy niet valle." Een reuzen-spion! Te Hilversum zal het Gemeentebestuur op het gevaarlijkste verkeers punt, het kruispunt Kerkbrink, Heerenstraat en Langestraat, waar herhaaldelijk rijtuigen, automobielen, motor- en gewone rijwielen tegen elkaar gereden zijn, op een der hoeken een grooten spiegel plaatsen waardoor zij, die uit de Heerenstraat komen, kunnen zien wat van de Kerkbrink nadert, en zoo wederkeerig. Dit voorloopig tot proef. N. v. d. D. PLANTENBOTER OP GOEDEN VRIJDAG. Mgr. Dr. A. O. M. Schaepman, President van het Groot Seminarie Rijsenburg te Drie bergen en verantwoordelijk Redacteur van de „Nederlandsche Katholieke Stemmen" beant woordt in het nummer van dat tijdschrift van 15 Maart 1.1. xn een zeer belangrijk artikel de vraag, of het gebruik van plantenboter op Goeden Vrijdag door Katholieken geoorloofd is Na technische voorlichting van een der grootste Katholieke fabrikanten, die om reden het publiek in de meening verkeerde, dat „Plantenboter" op Goeden "Vrijdag rfiöeh t worden gebruikt, ofschoon verschillende zoo genaamde plantenboters met andere dan plant aardige vetten' vermengd in den handel zijn, welke als zoodanig dus niet in aanmerking konden komen zich tot verkrijging van eene uitspraak in deze zaak op aanwijzing van Z. D. H. Mgr. Wj. Van de Ven, Bisschop- van 's Hertogenbosch, tot Mgr. Dr. Schaep- man gewend heeft, geeft de geleerde schrij ver aan, welke soorten plantenboter wél en welke niet voor gebruik door Katholieken op Goeden Vrijdag als geoorloofd kunnen wor den beschouwd, mits zij uit betrouwbare bron weten, dat is voldoende zeker zijn, dat het plantenboter is, voldoende aan de in het aangehaalde artikel gestelde beschrijving; welke zekerheid men zich het best verschaft door een afdoende verklaring van den fabri kant. Mgr. Schaepman steunt zijn in bedoeld ar tikel uitgedrukt gevoelen ten le op den in het Kerkelijk Recht en ook in de Moraal gel denden algemeenen regel: Parum pro nihilo; ten 2e op de hier vrij algemeene opvatting betreffende het gebruik op Goeden Vrijdag van wittebrood zonder dat men zich ver ontrust over de pi. m. 15 a 25 pGt. volle melk. waarmede het gebakken is en ten 3e op verschillende uitspraken van den H. Stoel, welke alle van dien regel „Parum pro nihi lo" uitgaan. Zóó b.v. de antwoorden van hot H. Officie en van de S. Poenitentiaria, welke eene ze kere vrijheid laten, wat betreft het „condi- mentum" zooals vet, hetzij spekvet, hetzij reuzel in plaats van boter (of S. Off. 1 Maii 1895 ap. Lehmkuhl H. I, n. 1463). Zoo ook het in 1909 I.e. door Mgr. Schaepman aange haalde antwoord der S. Poenitentiaria,op de vraag: „aux jours de maigre strict est-il permis d'employer l'huile dans laquelle on a fait frire la viande, ou du moins, cela est- daarboven, en tandenklapperend riep ik uit: nog zes nog vijf nog twee uren en thans thans nog een half uur. De tijger verslindt zijne prooi met één sprong en on verwacht de menschen evenwel, laten hun offer eerst den vreeselijksten doodsangst on dervinden, en dooden het dan in koelen bloede. Ook mijne handen zijn met bloed bevlekt, maar Goddank is mij dat afschuwelijke mis drijf hierboven vergeven. Ik sidder echter terug voor het afgrijselijke laatste oogenblik, en klamp mij krampachtig aan het leven vast. Luister, de klok slaat uog een kwartier het laagte. O, nog maar vijftien minu ten, en ik ben niet meer." Hij trad aan het venster en staarde naar den blauwen hemel; vervolgens keerde hij zich om en sprak op de knieën vallend: „Ik wil beproeven als een man te sterven." Toen trad de geestelijke nader en goot voor het laatst balsem in dit hart, dat weldra aan de mr-nschelijke gerechtigheid zou voldoen. En toen eindelijk de klok sloeg, toen de wachten kwamen en hem wegvoerden, ging hij bedaard mede. Zijne knieën knikten, zijne krachten waren verdwenen, hij moest veel gel n. hebben in den laatsten slapeloozen nacht, maar met een stillen trots liet hij alles met zich doen. .En weldra had de scherprechter zijn taak volbracht. L. K. U permis les jours de simple abstinencer (d. w. z.: fc het geoorloofd op vastendagen de vetsurrogaten te gebruiken, waarin men vleesch heeft gebraden, of ten minste, is dat- geoorloofd op onthoudingsdagen Het gunstig antwoord luidde: „Qui ita agunt, non esse in- quietandos," d. i. „wie dit doet, late men rustig begaan." HAARLEM—SPARTA 0—2. Als om twee uur de elftallen in het veld zijn, wint Haarlem den toss en verkiest met den wind mee te spelen. Bij Haarlem zien wij 'n viertal invallers, waardoor de opstel ling is: v. Eeck, doel; Maas en Wilhelm, ach ter: Kraayenbrink. Healy en Tekelenburg, midden; Bakker, F. Har tog, Bouwmeester, Haak en Bijleveld, voor; terwijl bij Sparta Niepoort voor de Kor ver speelt. Direct na den aftrap stormt Sparta op Haar lem's doel los, doch de gevaarlij ke„Huug" de Groot maakt free-kick. Sparta heeft ech ter'spoedig weer den bal en speelt een zeer mooi-spel. De links-buiten Poortman lost een fraai schot op doe], dat door v. Eeck flink gekeerd wordt. Hierna stormt Haarlem voor uit, de voorhoede centert liet geheel© veld over en dra staan zij voor de Bruijn en Klip. De middenvoor lost een mooi schot, doch Klip staat in den weg, en de bal ketst van diens rug het veld in. Niepoort is er bijhij geeft over aan Poortman, dio er van doorgaat en een schot op doel lost, v. Eeck stompt te rug maar de bal komt voor deu voet van langs van Eeck schiet, 0—1. Als 'Weer. is afggetrapt gaan Bakker en Hartog er van- afgetrapt gaat Bakker en Houtkooper er van door, een voorzet volgt doch er wordt leelijk gemist en een mooie kans verknoeid. Uit een tweeden aanval wordt een corner gefor ceerd die niets oplevert. Sparta zit dan weer vurig op den bal; v. d. Wolk geeft een mooien voorzet die door Poortman wordt ingekopt, v. Eeck stopt echter mooi. Sparta is ster ker en geeft goed samenspel 'te zien en als Poortman weer een voorzet geeft aan do Groot, aarzelt deze geen oogenblik, maar schiet nogmaals onhoudbaar langs v. Eeck 02. Aan beide kanten neemt men nog een corner die niets oplevert, waarna het rus ten is met 02 voor Sparta. Haarlem speelt wel wat al te kalm, waardoor Sparta meestal de haas is, terwijl de voorhoede na mooi cen- terspel, voor doel gewoonlijk haar schot kwijt is. Uit een voorzet eens onmiddellijk schieten, zooals de Groot tweemaal deed, zagen wij bij de roodbroeken geen enkele maal. Na de rust speelt Haarlem vuriger. Meer malen zit men nu bij v. Driel. Een voorzet van Bakker schiet Bouwmeester over. Als Sparta dan even bij v. Eeck is geweest, zal Haarlem het nog eens probeeren. Hun mooie centers pel volgt weel': BakkerHartog BouwmeesterHaak en vice-versa. Het blijft echter centeren en men zou zoo waar do goal voorbij gecenterd zijn als het van Driel met al te gevaarlijk werd. Hij werpt zich op den bal maar kan met de Iieele Haarlem voor hoede voor zieh, niet wegwerken. Hij ligt op de doellijn boven op den bal, zoodat geen Haarlem-voet Ket leer "kan raken. Eindelijk toch weet hij den bal eenige meters weg te gooien, waarna Martin, die zeer mooi speelt, voor verdere expeditie zorgt. Hierop volgen verschillende uitvallen van Sparta waarbij Wilhelm en v. Eeck zwaar werk krijgen, v. Eeck is schitterend en keert de moeilijkste schoten. Eenige keien van de Groot retour neert hij onberispelijk. Verscheidene corners worden op 't Haarlem-doel genomen, die echter niets opleveren. Als Haarlem dan nog eens bij v. Driel is geweest is het spoedig tijd. Het was een mooi spel met tal van span nende momenten. Spai'ta speelde zeer goed en vurig, met Martin, Poortman en de Groot ais de besten. Haarlem vatte het wel wat te kalm op ofschoon Healy en Wilhelm hard werkten; v. Eeck was schitterend! De twee gemaakte goals waren onhoudbaar. (Wegens plaatsgebrek gisteren blijven lig gen.) EEN WENK AAN WANDELAARS. Men schrijft van de Veluwe aan het „N. v. d. D.": Vooral nu de Alg. Ned. Wielrijdersbond be zig is znlke prachtige wandelwegen aan te leg gen. achten wij het van belang, het wandelend publiek op het hart te drukken, door netheid en bescheidenheid toch vooral mede te werken, zich deze gunst van de eigenaren der bosschen, waardoor de wegen en paden zullen loopen, waardig te maken. Immers hoe vaak gebeurt het niet, dat door het optreden van enkele, wat al te vrije wandelaars een gegeven vergunning weer wordt ingetrokken. Zoo vertelde ons in dertijd een groot grondbezitter, dat hij bij ge legenheid van een onderwijzersvergadering, aan deze heeren vergunning verleend had, om zijn prachtig park in oogenschouw te nemen. Terwijl echter de bewoners van het kasteel het middagmaal gebruikten, tilden de heeren-wan- delaars elkaar omhoog, teneinde door de ramen een blik op den disch te kunnen werpen. Een andere maal gebeurde heb, dat zich bij den bewoner van hetzelfde landgoed een pro fessor van een onzer universiteiten aanmeldde, met verzoek, een wandeling in de bosschen te mogen maken. Welwillend werd den hoogleer aar een kaart verstrekt, waarop duidelijk ver meld stond, dat het betreden der geheel af gesloten tuinen en broeikassen streng verboden was. Even later passeerde hier toevallig de barones, die niemand anders dan onze profes sor betrapte.op het snoepen van aardbeien. Het spreekt vanzelf, dat dergelijke hande lingen, vooral van menschen als de zooeven ge noemden, wien men tooh moeilijk gebrek aan opvoeding zal kunnen verwijten, niet bevor derlijk zyn, om het openstellen van buiten plaatsen meer algemeen te maken. DE EERSTE VAARDIGHEIDSPROEVEN. Gisterochtend werden op het terrein van do Rotterdamsche Sport- en Gymnastiekvereeni- ging de eerste proeven tot het verkrijgen van het vaardigheidsdiploma afgelegd, hetgeen ge schiedde voor de heeren W. O. Hartmann, H. N. van Leeuwen, G. A. Burger en E. de Her der, allen officials der N.A.U., en werd bijge woond door den heer F. W. baron van Tuyll van Serooskerken, voorzitter van het Ned. Olympisch Comité. Groep 1 (hardloopen) werd met voldoenden uitslag afgelegd door de heeren jhr. E. J. O. Greven en D. J. de Yries, uit den Haag; S. van Duijn en C. .T. J. Koenings, leden van R. S. G. V., voor de 100 M. in 13 see.; J. Oerlemans en B. v. d. Houten,, leden van dezelfde ver., voor de 400 M., in 65 sec., en W. C. Meijer, eveneens R. S. V. G„ do 1500 meter binnen 5 min. 15 seconden. Vermeld dient nog te worden, dat een v ij tal R. S. B. V.-leden ook binnen do bepaalde tij den do loopnummers aflegden, maar door hun te jeugdigen leeftijd niet voor het vaardig heidsdiploma in aanmerking kunnen komen. Groep 2 (springnummers) werd met goed volg afgelegd door de heereu jhr. E. J. C. Greven en D. J. de Vries, Den Haag, S. van Duijn, C. C. J. Koenings, B. v. d. Houten, W. O. Meijer en N. Froschhart, Van groep 7 beantwoordden dc heer C. J. J. Koenings aan de eischen van kogelstooten. ha- merwerpen en discuswerpen, de heeren S. van Duijn en W. O. Meijer aan die van kogelstoo ten en lialnerwerpen en de heer D. J. de Vries aan die van kogelstooten. Het is dus gebleken, dat do eischen, door den N. A. U. ingesteld, voor het verkrijgen van een vaardigheidsdi ploma, geenszins'te zwaar zijn. maar integen deel binnen het bereik van elk goed geoefend sportman liggen. M. O. VOLKSZANG IN DE KAZERNE. In ,.De Katholieke Militair" lezen we een warme opwekking voor het zingen van het goede volkslied in do kazerne. Wie kan zich zoo schrijft een veldartille rist oen militair voorstellen, dio nooit zijn mond opent om te zingen. En toch, hot moet ronduit erkend, de liede ren, welke men in en buiten de kazernes door militairen hoort uitgalmen, zy'n veeal „op het, kantje af." Och, laat ik er geen doekjes om winden; gij allen, kameraden, weet het zoo goed als ik, vele dier liederen zijn niet alleen „op het kantje af" gemeen, ze zijn het heelemaal. Of wordt niet veelal de gemeenste ondeugd door zang verheerlijkt? Worden niet dc meest verfoeilijke gedachten van gemeene straat- coupletschijvers door zang vertolkt? Als de ka- zernemuren eens konden weergeven, al het ge meens dat zij moesten hoor en, wij zouden terug- deinen vtvn dia, jnanaa pfomoanovuilo liederen waarvan zij getuige moesten zijn. Maar óch, ik behoef U, kameraden, hierover niet meer te zeggen, dat zijn zaken, welke wij allen kunnen waarnemen en die ons allen met afgrijzen vervullen. Hoe die vloed van vuil te stuiten. Daarover zijn wij het allen natuurlijk roerend eens, dat wij een krachtige reactie moeten daarstelleu en wel door middel van het gezonde, frissche goede lied. Neen, ik bedoel hier niet liederen van Heiligen, enz.; om tactische redenen zou ik hier zelfs vierkant tegen zijn, maar liedereu vooral uit de „Lèeuwerk", welk boekske wel haast, ieder zal kennen. Bestrijding van het slechte door het goede lied derhalve. Wat dwang van boven af hier niet zal kunnen te weegbrengen, wering van het slechte, dat kan en zal het goede lied doen. Daarom schreef ik boven dit artikel": Ook daar! Ook d&ar, in de kazerne klinke het goede lied uit volle borst gezongen. Uit volle horst laat klinken onze liederen in de kazerne en daarbuiten in het open veld, in Gods schoone natuur hij marsehen en oefenin gen te velde, wanneer het ons omringend lente- en zomerkleed, het hart verruimt en meer ont vankelijk maakt voor het schoone en edele. La ten dan luide weerklinken de lofzangen op Gods luisterrijke natuur, laat dan jubelen het hart, dat bijna harst van vreugde en dankbaar heid. Op marsch, vooral bij langere en zware ,.model"-marschen, wat brengt méér verlich ting, méér opgeruimdheid, méér lust méér energie in den troep dan het lied. En hier wijke het slechte, het flauwe lied voor het schoone. Wanneer buiten de stad „rust" wordt gecom mandeerd, zet dat in: „Wie heeft er niet gehoord van de Zilv'ren Vloot," en vóór het lied ten einde is, zingt de heele compagnie, zingt het heele regiment mede: „Hij heeft gewonnen de Zilv'ren Vloot, zoo luid en krachtig, dat de hoornen langen den weg trillen en de huizen beven. Dat is zingen, dat is levenslust, dat is genoegen, dat is vreug de, dat is verlichting van den randsel, dat is verkorting van den marsch! Wanneer een batterij (dit is speciaal voor de „veld") over een zandweg rijdt in stap en men op het mulle zand niet hoort dan het een tonig getiktak der raderen, zingt dan het: „Een karretje op den zandweg" en op de hei, tijdens een heerlijken draf, klinke met vuur en geest drift het mooie: „Huzarenlied". (Wie maakt er een lied voor de „veld"?) en het steeds kee- rende „retteketetteke retteketteke" overstem- me luide het geratel der vuurmonden en der caissons. Dat, kameraden, is den arbeid verlichten, dat is zorgen vergeten, dat is vreugde verhoo- gen, dat is leven en levensgeluk scheppen! Steeds luider, steeds krachtiger, klinken onze liederen langs velden en beemden, langs boseh en op hei, dat de grond er van davert en de boomen meeruisclïen. En met dat lied zal meer levenslust zich onder'de militairen huisvesten, de voor velen pessimistische diensttijd zal wor den opffevroolykt „Hoelang nog?" '„Nog 206 dagen!" „Nog een gulden wisselen!" hoort men honderdmaal, van de reveille tot „lichten uit." Balx! Zingt! kameraden, zingt! Zingt zooveel ge kunt, dat de tafels en banken daveren, zing-t dat de mu ren dreunen, maar vooral„zingt het goede lied, zooveel mogelijk. Waar, zult ge zeggen, en hoe leeren wy de liederen uit de „Leeuwerk"? Och, dat is nog al eenvoudiger: in de zaal der militairen - vereeniging staat allicht een piano en minstens één militair die piano spelen kan, is er zeker, die de liederen met de piano begeleidt en. zoo „zitten" ze er spoedig „in". In den strijd tegen het kwade doe ieder onzer zijn best, geve ieder zijn beste krachten, be- vordere ieder het goede. In den strijd tegen het kwade lied, het slechte strijden wij met het goede, gezonde lied; daveren en klinken in kazernes en op het veld, overal, waar de blauwe (en grijze) jassen en koperen knoopen zich vertoonen, onze vroolijke stemmen. INTERN. KATH. ESP. CONGRES. Het vijfde internationale congres van katho lieke Esperantistten zal te Lourdes van 1217 Augustus plaats hebben, ouder liooge bescher ming van Mgr. Schoffel', bisschop van Tarbes en Lourdes. Tijdens dit congres zal cr een „letterkundige wedstrijd" gehouden worden, waartoe Esperan tisten van de geheele wereld worden opgeroe pen. Het te behandelen thema is: „De Heilige Maagd." Alle deelnemers moeten hun werk vóór 1 Juni opzenden aan de redactie van Espero ka- toliko, Dro. Smulders to Ehlenliout, doch eerst op het congres te Lourdes zal het resultaat van den wedstrijd worden bekend gemaakt en de prijzen uitgedeeld. Ook andere onderwerpen kunnen worden voorgesteld ter behandeling door personen of vereenigingen, die minstens twee prijzen beschikbaar stellen. Zoo looft de Vereeniging van het Heilige Evangelie twee prijzen uit voor de handeling van het onderwerp: „De Heilige Maagd en het. Evangelie," in proza. Onmiddellijk aan het Katholieke Congres gaat het Algemeene Congres te Parijs vooraf, 29 Augustus. Hiervoor hadden zij in 't begin van Maart reeds 1500 deelnemers aan gemeld. Men mag met reden aannemen, dat dit getal minstens verdubbeld wordt en dat zeer velen daarvan daarna het schoone oord zullen bezoeken, waar het 5e Katholieke Congres zal gehouden worden. De Fransche spoorwegen staan voor beide Congressen eene aanmerkelijke vermindering van den prijs der biljetten toe. dank zij de zor gen van generaal Sébert. „Hgz." tu> v-BTmoormv. Veiling van vaste goederen, te houden ten overstaan van Notaris J. II. Wildervanck de Blécourt, resideerendc te O verveen (Gern. Bloem endaal), in het Algemeen Verkooplokaal aan de Nieuwe Gracht no. 74 te Haarlem, op Dinsdag 31 Maart 1914, des avonds te 8 uur. No. 113. Dertien goed onderhouden hui zen met tuin en erven, gelogen te Haarlem aan de Lourons Costerstraat en geteebend, no. 1, 5, 7, 9, 11, 12. Ampzingsfcraat no. 81, 83, 85, 87, 91, 93 en 95. Verder in verschillen de combinaties, en in massa. DE BRIEVENGAARDERS EN DE OUDER DOMSRENTE. In antwoord op een ingediend verzoek, is aan den Bond van post- en telegraafbeamb- ten „De Post" meegedeeld, dat er nog geen zekerheid bestaat, of de handelingen, welke de brievengaarders liehheu te verrichten we gens uitbetaling van renten ingevolge de In validiteitswet, over het Ioopende jaar voor de berekening van de jaarwedde zullen medetel len. Mocht dit niet het geval zijn, dan zal wor den overwogen, of daarvoor een toelage kan worden verstrekt. ALGEMEENE VEREENIGING VOOR BLOEMBOLLENCULTUUR. Uit het jaarverslag bleek dat het aantal leden op ultimo 1913 bedroeg 3243, thans is dit aantal, tengevolge der verhoogde con tributie, gedaald op 3001. Uit het financieel jaarverslag bleek dat de uitgaven in 1913 hebben bedragen f 13220.67, met een voor- deelig slot van f 21.30, Over de discussie betreffende het voorstel Beverwijk, om een onderzoek in te stellen naar een winstgevende exploitatie van bet orgaan (gisteren reeds gemeld) melden wij nog het volgende. De'afdeeling B e v e r w ij k handhaafde het voorstel en meende dat haar voorstel verder strekkend is dan dat van het hoofdbestuur, vooral met het oog op de bepaling van „vaste financieele bate De Voorzitter ontkent dat het be stuursvoorstel beperkter is. Aan de ge wraakte woorden is geen bepaalde beteeke- nis te hechten, zekér niet in beperkenden zin. (Het bestuur wil die .woorden wel schrap pen. Na eenige discussie nam Beverwijk' het voorstel van het hoofdbestuur over. Na nog eenige discussie werd ook'(de be noeming van de commissie, als door het hoofdbestuur voorgesteld, door, Beverwijk aangenomen. De afdeeling S c h' o t e nV eisen ver klaarde dat zij; wel degelijk1 wenscht dat de winst uit het orgaan in de plaats der contributie kan treden. Met de tegenwoor dige contributie-regeling kan zij zich ver eenigen; met een nieuwe zou zij dat niet kunnen, Enkele afdeelingen namen nog aan de 'dis- 'cussie deel. De wensch werd o.m. geuit den termijn, waarop de commissie gereed aaoet zijn, korter te stellen en het aantal commis sieleden uit te breiden. De Voorzitter meende dat de torenijfi juist gesteld is en zegde toe dat vijf leden uit de afdeelingen zuilen worden gekozen, Deze afdeelingen zullen de volgende maai benoemd worden. Hi 1 legom wilde zelf het orgaan uitge ven. De voorzitter gaf in overweging mei definitieve voorstellen te wachten totdat de commissie met haar werk gereed is. Op voorstel van Lis se werd de termijn op 1 October 1915 gesteld. Daarna werd het bestuursvoorstel, dooi Beverwijk overgenomen, met algemeene stemmen goedgekeurd. De volgende verga dering zullen de 5 leden benoemd worden. Hierna werd gepauzeerd. De afdeeling Noordwijk stelde een nieuw* regeling voor van contributie-heffing. Op da jongste algemeene vergadering werd een re geling aangenomen, die haar niet voldoet. Beverwijk stelde voor dat elk lid der veree niging jaarlijks drie gulden contributie be taalt. Bovendien betalen zij ,die meer dan één H.A. met bloembollen e.d. betelen, een extra- bijdrage per H.Ade drie jaar, oi voorstel van het hoofdbestuur, door de Al gemeene Vergadering vast te stellen overeen komstig ck behoeften van de algemeene kas. Die extra-bijdrag per H.A. wordt gehever vanaf de tweede der hectaren, door het lid beteeld, en wordt, kleiner naarmate het aan tal hectaren grooter wordt. Het hoofdbestuur ontraadde op verschil lende gronden aanneming van liet voorstel. De afdeeling Noordwijk verdedigde haar voorstel in een uitvoerig betoog. De afdeeling .traeihtte aan te toonen en te bewijzen dat het prae-advies van het hoofd bestuur inderdaad geen prae-advies is, omdat bet ge-en fundamenten bezit en louter is ge baseerd op een tegenzin om nu reeds een ia December aangenom voorstel over boord te gooien. Als hare me-ening verklaarde de afdeeling dat de bewoordingen van bet prae-advies van a tot z kant noch wal raken. Zij trachtte dezt meening méér kracht bij te zetten en met bo wijzen te staven. In den breede ging de afdeeling de motie ven van bet hoofdbestuur ua. De afdeeling merkte in bet voordeel van haar voorstel op, dat eerstens de algemeene ontevredenheid, gewekt op de laatste alge meene vergadering, een groot motief is. Twee deus: het resultaat, verkregen door het aan genomen hoofdbestuursvoorstel, weegt ook zwaar. Deze twee tesamen genomen zijn zeker voldoende beweegreden om voor 1915 een her ziening in het leven te roepen. De afdeeling betoogt dat de verkregen re sultaten met de jongste contributieverhoo ging van jaar tot jaar minder zullen worden, verder dat er wel degelijk ontevredenheid heersekt door de jongste contributieregeling, Het tastbaar bewijs van ontevredenhek heeft het hoofdbestuur in handen. Slechts 68a leven geven aan meer dan 1 H.A. te teelen. Zij mogen niet aannemen dat het hoofdbe stuur deze opgaven als serieus zonde willen erkennen, maarhet cijfer toont ten dui delijkste dat het overgroote gedaelte der le den ontevreden is over de thans geldende hef fing. ■fen siotte veraecngcie ae ai<r. NooYCUvyic'ttd voerig haar voorstel, ook op de detailpunten waarhij o.m. opmerkte, dat, ter wille van do eerlijkheid en tevens ook ter wille van diege nen die reeds dit jaar een zuiverder opgavl hebben verstrekt, het ook onder het thans gel dende stelsel noodzakelijkheid is geworden, dat een scherpere controle wordt uitgeoefend Welnu, waar dit nu reeds noodzakelijk is, kan een dergelijke maatregel ook worden toe gepast op het voorstel Noordwijk. Het is ech ter te verwachten, dat hij de door Noordwijl voorgestelde heffing zitób niet die moeilijkhe den zullen voordoen, als hij de thans gelden de, omdat de heffing niet zooveel uiteenloopt Dat het voorstel-Noordwijk eer nadeel dan voordeel voor de kas brengt, ontkent de af deeling beslist. Aan het einde concludeerde de afdeeling-, dat het prae-advies in werkelijkheid als niets zeggend mag worden beschouwd en dat de afgevaardigden, die in opdracht hebben het prae-advies te steunen, werkelijk vrij zijn te steramen zooals zij willen. De afdeeling1 Sassenheim stelde voor de minimum-contributie te stellen op f 4. Dit voorstel werd ondersteund door de afdee lingen Lisse, Rijnsburg en Noordwijk. S o li o t e nV eisen is tegen elke contri butie-verhooging. W e s t e 1 ij k-S c h o u w e n ondersteunt het voorstel Noordwijk. Noordwijk hoe zij zich de controle denkt over de opgaven van beteelde oppervlakte. A n d ij k verklaarde zich tegen het amen dement Sassenheim. De afgevaardigde vreest groot nadeel. .W e s 11 a n d uitte zich in denzelfden geest. De Voorzitter beantwoordde de vel schillende sprekers in 't bijzonder de af deeling Noordwijk. Verliooging van contributie stelde hel Hoofdbestuur niet voor om de redenen door Andijk' en West land naar voren gebracht Zulke afdeelingen genieten niet zooveel ali die, welke in den omtrek van Haarlem lig gen. Het hoofdbestuur ie dan ook gekant tegen een amendement als door Sassenheim Inge diend. Ook bleef het tegen het voorstel Noordwijk. De voorzitter meende verder da! het best was dat iedereen die contributie zou betalen, die hij beschikbaar kan stel len en stelde dat 'gemiddeld op f 6. Het kan zijn dat er in de tegenwoordige regeling een fout schuilt, maar dan zit zij naar beneden en niet naai' boven. Volgens spr. zou liet meest wensclielijke zijn de progressie te la ten beginnen bij een halve hectare. De afdeeling Oegstgeest stelde een motie van orde voor om de discussies te slui ten; zich aan de tegenwoordige voorstelleé te houden en de regeling aan het Hoofdbe stuur over te laten. Deze motie werd ondersteund 'door. Haar lem, Heemstede en Andijk'. De afdeeling Noordwijk1 protesteerd tegen deze motie omdat zij, hoewel volgen» reglement, niet bevorderlijk was aan de goe de orde van zaken. De motie Oegstgeest werd verworpe met 116 tegen 37 stemmen. Hierna repliceerde Noordwijk nog op b antwoord van den voorzitter. De afd. O verveen stelde nogmaals Ja

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 6