NIEUWS UIT DEN UITREK. Letteren en Kunst. Sporten Wedstrijden Ingezonden Mededeeling. Van Overal. Uit onze West. STADSNIEUWS. Boekbeoordeeling. Rugpijn is Nierpijn. van zooveel moeite versregen waar aan ■en man te brengen, maar men zegt A 24 cent per pond ..1>E LEE UWERK" VOOR SCHOOT.- GEBRUIK. De Centrale commissie van de federatie 3or hoofdbesturen van R. K. vereenigingen voor Volkszang in de verschillende bisdom men zendt een circulaire rond, waarin eerst met dankbaarheid wordt herdacht het sue-' es, dat bereikt 'is met den nieuwen zang. tondel, die in een oplaag van 300.000 is uitgegeven. Van de groene bundeltjes voor schoolge bruik zijn er evenwel nog slechts 5000 ver kocht. Lit wordt terecht betreurd. ;,v ooral voor onze Roomsche Volkszang- beweging geldt het op de eerste plaats: „Wie de jeugd heeft, heeft d toekomst." „Onze beweging eischt op de eerste plaats een propaganda van de daad en wie kunnen krachtiger en meer doeltreffend de Room- scho Volks zangbeweging steunen dan onze Room--he onderwijzeressen en onderwijzers, .besturen van pensionaten, gestichten en pa tronaten in een woord allen, die mot de op voeding en leering der jeugd belast? Zij allen kunnen voor onze beweging zoo onnoemelijk veel doen door volksliederen aan te leeren, de kinderen er op to wijzen, hoe wel mooier en degelijker onze volksliede ren zijn dan allerlei straatdeunen. De nieuwe bundel bevat Eederen te over om op 'de school, in inrichtingen, op pensio naten enz. te zingen. Op veie uitvoeringen hebben deze liederen door frïssche, pittige jongens- en meisjesstem men gezongen de toehoorders in bewondering gebracht. Daarom ook doet de commissie een beroep op onze R. K. onderwijzers en onderwijzeres sen, op onze R. K. Schoolbesturen, op be sturen van E. KL- Gestichten, pensionaten en patronaten, om onzen groenen zangbundel „De Leeuwerk" als zangboekje in te voeren, de kinderen er nib te laten zingen op de school, op de wandeling, op de speelplaats, op feestjes, hem als belooning aan de kinderen te geven, hem mee te geven als ze de school veriaten. De groene „Leeuwerk" met 85 liederen, van allerlei soort en voor alle gelegenheden, een handig, fraai uitgevoerd hoekske kost slechts 20 ets. „Focus", Tiendaagsch Fotoblad voor groot Nederland. No. 9 van den eersten jaargang* van dit tijdschrift voor amateur-fotografen waar aan wij nu en dan enkele regelen gewijd hebben is verschenen. Dit nummer onderscheidt zich zoowel door den degelijken inhoud, als door de mooie platen, die er in voorkomen. De platen zijn een viertal zeer mooie fo to's van Leonard Misonne, bij welk werk E. A. L. een inleiding schrijft, waarin hij doet uitkomen dat Leonard Misonne een groot foto-kunstenaar is, hetgeen ongetwij feld ook blijkt uit het in deze aflevering ge reproduceerde werk. Dr. Erwin Quedenfeldt geeft een zeer le zenswaardig artikel (II) over „Nieuwe üi- tings-mogelijkheden in Foto-kunst." Naast interessant Handelsnieuws, een ver slag der vergadering van de Haagsche ama- teur-fotografen-vereeniging en eenig vereeni- gingsnieuws bevat deze aflevering een ar tikel van B. over het Broomolie-procedé en een aanbeveling van eenige nieuwe, be proefde artikelen. Als bijdrage is bij dit nummer gevoegd een verweer tegen" een brochure, waarin de breuk van den Redacteur van „Focus" met „De Camera", waaraan hij vroeger verbon den was, wordt behandeld. Een interessante aflevering dus, die zeker ertoe zal bijdragen de sympathie voor de foto-kunst aan te wakkeren. 95 (46 4*2); 5. A. Spaander, Hoorn, 47—47, 94 (96); 6. D. C. Houtgraaf, Bloeinendaal, 47—47, 94 (45); 7. D. Teekens, A'dam, 47—47, 94 (43); 8. F. W. Mooy, Hoorn, 4846, 94 (46 46 45); 9. C. v. d. Berg Jzn., Hoorn, 4846, 94 (46 45 44); 10. D. N. H. Twisterling, Haarlem, 4816 94 (94). 11. K. Noord, Amsterdam, 4945, 94; 12. B. A. van Rnyven, Haarlem, 4746, 93; 13. J. Lindeman, Bloemendaal, 46—46, 92; 14. J. v. d. Berg Jzn., Hoorn, 4645, 91; (44). Vrije haan 2e klasse: 1. A. G. Kruup, Bloe mendaal, 4746, 93; 2. E. Hoekstra, Hoorn, 4745, 92; 3. J. v. Keulen, Aerdenhout, 4744, 91; 4. P. J. P. Busch, A'dam, 4644, 90; 5. D. Vader, Overveen, 45—43, 88: 6. J. M. van Dug- teren. A'dam, 4741, 88 7. A. W. Wijdoogen, Haarlem, 4542, 87 8. L. Bakker, Hoorn, 43—43, 86; 9. B. A. Philippo, Haarlem, 44—42, 86 (40 39); 10. J. v. d. Meer, A'dam, 4442, 86 (40 38); 11. G. van Loenen, Haarlem, 45—41, 86; 12. A. H. de Wilde, Haarlem, 44—41, 85; 13. J. Holman, Haarlem, 43—41, 84 (40); 14. J. L. van Dort, Haarlem, 43—41, 84. De laatste wedstrijddag is nader vastgesteld op 19 April a.s., dus niet op 5 April, zooals aanvankelijk was aangenomen; plaats: Sehiet- gebouw der scliietvereeniging Generaal van Morlen te Haarlem, Sehomvtjeslaan. MILITAIRE AVIATIEK. Gisteren werden te Soesterberg proeven ge nomen van welke hoogte af per vliegmachine nauwkeurige militaire waarnemingen kunnen worddh gedaan. Tot dat doel maakte de< luite- nant-aviateur Versteegh uitgebreide tochten over de omliggende plaatsen, beurtelings ver gezeld door den kapitein van Rappard en den eerste luitenant Joseplius Jitta, heiden van de oefenmgsbatterij veldartillerie, waarbij op enorme hoogte werd gevlogen. Het is echter gebleken, dat de gewone Zeiss-kijkers voor het beoogde doel ongsdhikt zijn, aangezien hierdoor een te klein gezichtsveld wordt be reikt. zoodat geen behoorlijk overzicht is te verkrijgen. Tel: EEN ERNSTIG VLIEGONGELUK. Gisterenmiddag had een ernstig vliegonge luk plaats tc Straatsburg. Bij een tocht stort te een tweedekker met den aviateur, luitenant Sehulz, omlaag. De luitenant brak het dijbeen en kreeg verwondingen aan het hoofd. Een. toeschouwer werd gedood dooi* hetneerval lende vliegtuig. TWEE VLIEGERS GEVALLEN. De N. R. Ct. verneemt uit Calais: De sa- peur Chausse en de meehanicien Durand zijn met een tweedekker, op 3 K.M. afstand van Calais door een wervelwind gegrepen en ge vallen. De vliegers zijn ongedeerd gebleven, hun toestel is vernield. NOORD.HOLLANDSCHE SCHIETBOND. STAND VAN DEN SCHIETWEDSTRIJD. 1. Schietvereen. Hoorn te Hoorn, 21 vis.; 2. Gen. Joubert, Overveen, 19 vis.; 8. Gen. van Morlen, Haarlem, 18 vis.; 4. Voor Vaderland en Koning, Haarlem, 18 vis.; 5. Sanboo, Am sterdam, 17 vis.; 6. Claudius Civilis, Haarlem, 15 vs. Personeel le klas: 1. H. Spoor, Haar lem. 48 p.; 2. D. N. H. Twisterling*, Haarlem, 46; 3. K. Noord, A'dam, 45; 4. J. v. d. Berg Jz., Hoorn, 45 p.; 5, 6 of 7. D. Teekens, A'dam, 44. 5, 6 of 7. H. J. v. d. Burg, Haarlem, 44; 5, 6 of 7. D. C. Houtgraaf, Bloemendaal, 44; 8 of 9. C. Marsfelder, Amsterdam, 44; 8 of 9. F. P. Hokker, Overveen, 44 p.; 10. J. C. Woesten- burg Jr., Hoorn, 45 p. Personeel 2e klas; 1. W. G. Hoogenetein, Bloemendaal, 44 p.; 2. A. H. de Wilde, Haar lem. 41; 3. L. Stee, Amsterdam, 41 p.; 5 of 6, J. M. van Dugtereu, Amsterdam, 40; 4, 5 of 6. J. Holman, Haarlem, 40; 4, 5 of 6. A. W. Wijd- oogen, Haarlem, 40; 7. D. Tieskens, Haarlem, 38; 8. H. Stinis, Haarlem, 38; E. Hoekstra, Hoorn, 36; 10. J. A. Mol, Amsterdam, 86 p. Vrije. baan. Ie klasse: J. O. W oeetenburg, Jr.. Hoorn, 50—49, 99; 2. F. P. Hekker, Over- veij, 48—48, 96; 3. H. J. Bonman, Haarlem, 48—47, 95 (46 45); 4. A. F. Boe, Overveen, 48—47 Iemand met gezonde nieren zou baast ver geten, dat hij een rug beeft, maar zij, die een nieraandoening hebben, zijn altijd lijdend. Zij staan 's morgens steeds met pijn in den rug op. Wanneer zij zieb bukken of iets zwaars optillen, trekt een scherpe pijn door de len denen. Hetzelfde 's avonds en 's nachts, bnn rug gunt hun geen rast. Pijnlijkheid in den rug en de zijden moet onze aandacht vestigen op de nieren. Zij lig gen onder het smalle gedeelte van den rug, en wat als rugpijn beschouwd wordt, is ge woonlijk nierpijn. Daarom wordt rugpijn spoe dig gevolgd door andere verschijnselen van nieraandoening, zooals wateizuehtige zwel lingen onder de oogen of de voeten, duize ligheid, waterstoornissen, enz. Nierzand, jicht, rheumatiek, ontsteking, niersteen, nierkoliek zijn andere gevolgen van bet verwaarloozen der nieren. Foster's Rugpijn Nieren Pillen dienen enkel voor het genezen der nieren. Zij herstellen deze organen en bewerken, dat zij Ibet bloed behoorlijk filtreeren en de onzuiverheden daaruit afvoeren. Te Haarlem verkrijgt). bij de heeren K. v. Eden, Spaarne 38, en J. J. Göppinger, Gr. Houtstr. 147a. Toezending geschiedt fran co na ontvangst van postwissel 1.75 voor eén, of 10.voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is- van nevenstaand handelsmerk. W. C. J. van Leeuwen, schoolopziener in ae acntergelaten is veel omvangrijker dan het best! kolonie Curasao, tevens lid en secretaris gesorteerde wekelijksche politie-rapport van *<*•**'- „Achtergebleven en Onbeheerde Voorwerpen" zou doen vermoeden. der schoolcommissie to .Willemstad. Wilt U er aan denken dat onder de kwartjes-advertentien alleen die van huur en verhuur, vraag- en aan bod van personeel, bijzondere aan biedingen ter overname enz, doch geen hanrieissmatonceit ge plaatst kufinen worden Diefstal. Naar uit Parijs gemeld wordt, Dikwijls, niet altijd, maar meestal, kwamen deze verschillende prullerijtjes weer terecht. En het was steeds Lange Jan van Zandvoort, die daarvoor zorg droeg. Al was hij dan geen strandvonder noch jutter, toch slaagde deze bad- functionaris er meestal in, het verlorene terug te brengen. Hij ging dan als officiëele Zandvoort- sclie omroeper het strand langs, het oude en het nieuwe; hij bewandelde den traditioneelen boule vard, en het nieuwe en oude dorp trok hij in; ter hand hield liij liet uiterlijke teeken van zijn waardigheid, den koperen „klink", en na daarop de twee wettelijke slagen te hebben gegeven, riep zijn omroepersstem op plechtige wijze al wat in den loop der laatste vier-en-twintig uren door de vele vergeetachtige badgasten aan het strand is de Russische vorst Lwoff, die aldaar een verloren was ainl09nnSÜ vervulde, voor meer j Daartussclien-door riep hij, ex officio, ook den be' flanvoer af van partijtjes visch, bijaldien de 'vl.! )!Lt,e/P 'ïf ^Ï11 Zandvoortsche visschers hun vangst niet naar van Frankrijk moes bestudeeren, begaf zich vejiing jn ijmuiden beliefden te brengen; en 6 uw!?"!.a verschillende bad- jzjjn uitdrukking is tot een gevleugeld woord ge- m Ver ?i°P I"11 ,,eefm-e i worden: „Al wie nou gerookte pietermanne luste f .8 'ÏT Zljr? of koope wille, die hebbe bij Willum van Jampie kamerdienaar gedurende dien tijd bijna al komme zijn kunstvoorwerpen gestolen had. Behalve zijn omroeperij hebben wij, zomersche i n!i heeft drie maanden over de- Zandvoorters, Lange Jan in menige andere func- zen dmfstal gezwegen, eerst toen hij ver- tie leeren waardeeren. De soms geprezen Zand- schillende van zij» eigendommen bij oud- yoortsche politie werd des nachts bijgestaan door heidkundigen uitgestald zag, diende hij een Lange Jan; de Zandvoortsche lantarens, zelfs aanklacht bij de politie in. reeds in hun petrolie-tijd, werden ontstoken door I Een zonderlinge weldoener. In 1902 j Lange Jan; de feestelijke torentooi bij Ko- opende de nu overleden heer Rogers, be- j ningins verjaardag werd uitgestoken door stuurs van de Standard Oil Company, een Lange Jande vroompjes-kleppende klokke-sla- j tehuis voor kinderen, waarop hij zelf een gen 0p Zondag-ochtenden werden gebeierd door hypotheek van 3 millioen nam. Van tijd tot tijd gaf hij ruime giften, waardoor hij de al- gemeene sympathie won. Er is nu gebleken, dat de hypotheek zijn giften ver overtreft.j Een bronnenzocker. De ingenieur Ri chard Kleinau te Köthen, een hekend roe- de-looper, heeft dezer dagen een aanbod van een consortium van Amerikaansche kapita listen gekregen, om voor huil rekening in Canada naar kalizouten en petroleum te zoe ken. Kleinau deelt nu in het Berl. Tage- blatt mede, dat hij voor het zeer aanlokke lijke aanbod bedankt heeft, omdat hij in dienst van de Duitsche kali-nijverheid en Lange Janhet kosterschap werd waargenomen door Lange Jan; wanneer het kustlicht moest worden ontstoken, was het Lange Jan, die dit verantwoordelijk verlichtingswerk tot stand bracht; ten laatste wanneer er iemand ten grave moest worden gebracht op het Zandvoort sche kerkhofje in de duinen, dan was het nog eens Lange Jan, die de taak van doodgraver vervulde Lange Jan deed, om zoo te zeggen, alles in Zaadvoort! Men is gaan beweren, dat Lange Jan de meest traditioneele figuur was van heel Zandvoort, waar liet immers reeds wemelt van tradities. En in haar belang met opsporingen belast en men meende ook wel, dat iemand als Lange van meening is, dat de Duitsche nijverheid door een ontdekking van kali-beddingen in Amerika een ernstige mededinging zou krij gen, waar hij niet toe mee wil werken. Daar komt echter bij, dat men hem in Duitsch- land en andere Europeesche landen zoovele opdrachten vorstrekt heeft, dat hij niet eens bij machte is, aan alle deze te voldoen. Kinderbeulen. Voor de rechtbank te Duisburg had liet echtpaar Joseph Seis uit Meerbeek zich wegens mishandeling van hun stiefkinderen te verantwoorden. De onmen- echen, die reeds vroeger wegens mishande ling van hun eigen kinderen gestraft waren, lieten de beide kinderen, 8 en 11 jaar oud, voordat zij naar bed gingen op een rasp knielen. Wanneer de kinderen teekenen van pijn of moeheid gaven, werden zij door een dracht slagen gedwongen In dezelfde hou ding te blijven. De kinderen kregen niets dan koffie en brood te eten. De Vrouw werd tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld. De zaak tegen den man werd uitgesteld. Een vredesgedenkteeken te Washing ton. Ter herinnering aan de honderd jaar vrede die nu reeds tussehen Groot-Brittan- nië en de Vereenigde Staten bestaat heeft een aantal Engelsche dames van Amerikaan sche geboorte besloten een gedenkteeken te Washington op te richten. Het eigenaardige monument, dat op het Capitool te Washing ton zal geplaatst worden, zal uit een beeld van William Pitt bestaan. De commissie, met aan het hoofd Lady Paget, heeft het. werk aan den beeldhouwer F. Dorwont Wood opgedragen. De invloed van het Panamakanaal. Wil men Victor Bérard gelooven, dan zal de opening van het Panamakanaal onverwach te gevolgen hebben: de verlevendiging van de handelsbeweging ln de Middellandsche Zee. Frankrijk moet er volgens hem na tuurlijk gauw bijzijn on de haven van Bi- zerto, in Tunis, uitbreiden. Voorloopig klin ken deze voorspellingen weinig waarschijn lijk, maar het 1st juist de kunst onwaarschijn lijke dingen te voorspellen; waarschijnlijk' heden, ziet een ieder wel aankomen. Laten we dus eerbiedig afwachten. 'de academie der wetenschappen moet zenden. Het is r 1 meesterstuk. Ik, die niets van al die kwesties af weet, ik heb liet bijna begrepen! Ik herhaal het, het is een meesterstuk. Aan hel slot der zitting heb ik in de handen van den graaf mijn storting van driehonderd dui zend franks gedaan NOVEMBER Do graaf ie op reis. Hij heeft mij niet ge- «eh reven. Ik vrees, dat hii ziek is. DECEMBER. Bestolen! Ellendig bestolen! HÜ was geen graaf, de andere was geen in- i nii or. Twee ellendige sdhurken, die mij, stommerik hebben beetgenomen. N. K. HET. ONDERWIJS OP CURAQAO. Door de schoolcommissie op Ouragao Is het volgende schrijven gericht aan de heeren de Meester en Kleerekoper, leden der Tweede Kamer, naar aanleiding van het door hen gesprokene over het onderwijs op Curasao bij de behandeling der Ouragaosche begroo ting in de Tweede Kamer: „De ondergeteekenden, leden der school commissie op Curasao, hebben de eer u mede te deelen, dat hetgeen er in de Tweede Kamer, bij' de behandeling der Oura^aosche begrooting is gezegd over den stand van het onderwijs in onze kolonie geheel on juist is Dat het o.a. onwaar is, dat de openbare school thans niet zoo goed is als zij vroe ger was; hetgeen, meenen zij, duidelijk wordt door het feit, dat er nog niet lang geleden weer een negende klasse aan de Hendrikechool is toegevoegd, en de zevende en achtste klasse van de .WiUielminaschool wederom gesepareerd zijn; dat het eveneens onwaarheid is, 'dat de kinderen op de bijzondere scholen niets zou den leeren; dat integendeel, ook1 die scholen in het stadsdistrict goed zijn, en die in de buiten districten reden geven tot tevredenheid als men in aanmerking neemt met welke groote moeilijkheden de onderwijzereseen daar te kampen hebben. Curacao, 10 Maart 1914, Moritz S. L. Maduro, voorzitter der school commissie, tevens voorzitter van den Ko lonialen Raad; J. B. Gorsira, procureur-ge neraal; F. J. A. van den Donk, R. K. Pr., B. E. van der Veen Zeppenfeldt, lid der schoolcommissie, tevens lid van den Kol. Raad; O. Gorsira, notaris; Edwin Senior, lid der schooleomiuissii* eu van den Kol. Raad; Jan onmisbaar moest zijn voor de welvaart, voor den gang van zaken, voor het strandbeheer en voor nog zooveel meer in Zandvoort. Dus treft het ons allen te vernemen, dat Lange Jan van Zandvoort, met zijn tachtigsten ver- J jaardag op komst, er wat rust van gaat nemen. Wij moeten straks het nieuwe Zandvoortsche seizoen beginnen zonder Zandvoortschen Lange j Jan. Benieuwd hoe het zal gaan zónder hem! j Er is een commissie gevormd om „Lange Jan" j te huldigen. Deze bestaat uit de heeren: J. Beeckman, Burgemeester van Zandvoort, eere- j voorzitterP. L. de Vries, gemeente-secretaris H. C. Voet, ontvanger; C. v. d. Werf Czn., oud onderwijzer; W. H. Driehuyzen, hotelhouder; Anth. Bakels, winkelier, en Jan L. C. Kotting, particulier. Er is dus feest voor „Lange Jan" vandaag. Men zie elders in dit blad hierover nadere bij zonderheden. HAARLEMMERMEER. Concours hippique. Het concours hi.ppïque, dat vanwege de vereeuiging „Vooruit" telken jare te Hoofddorp wordt gehouden, is thans vastgesteld, dat het gehouden zal worden op 1 15 Juli a.B. Evenals het vorige jaar, zal van het gemeentelijk sportterrein gebruik worden gemaakt. BURGERLIJKE STAND. BEVERWIJK. Geboren, a. van A. Slings Zevenbergen. BENNEBROEK. Overleden. P. J. Laarman, 15 jaar. HAARLEMMERMEER. Geboren, 'd. van M. van Walstijn—Gouweleeuw. z. van D. J. Pietens—Kool, Overleden: B. H. Looijaiard, 85 j. ZANDVOORT. „LANGE JAN". Vandaag legt „Lange Jan" want wie kent hem onder zijn eigenlijken naam: Jan Snijer? vandaag legt „Lange Jan" zijn laatste functie neer, nl. 3ie van klokopwinder. Sinds 1 Januari was hij gepensioneerd als omroeper en vooral als zoodanig was JanSnijer bekend, gezien bij badgast, vreemdeling en rasecht Zandvoorter. Op 18-jarigen leeftijd kwam Jan in gemeente dienst, als assistent van den Gemeente-commies. Dat was in 1843. Lange Jan is in Zandvoort DE HUISEIGENAAR EN DE VOLKSHUIS VESTING. In de groote zaal van het Brongebouw; werd gisterenavond een openbare vergade ring gehouden, uitgeschreven door het co mité, gevormd uit de vereenigingen te Haar lem en Schoten, afdeelingen van den Ned. Bond van Huiseigenaren. De vergadering werd geleid door den heer Joh H. Alber», voorzitter, der Vereeui ging van Huiseigenaren te Haarlem. De Voorzitter riep de aanwezigen, vooral eenige leden van de gemeenteraden van Haarlem en Schoten en ambtenaren van Bouw- on Woningtoezicht, van harte wel kom toe en ging na hoe in de laatste jaren t ;h do werkzaamheden der vereeniging zich ge wijzigd hebben. Spr. ging in het kort na, dat in verschil lende plaateen bouwvereenigingen worden opgericht, waarvan de tot standkoming nooit 'alles geweest, behalve burgemeesters, zoo pleegt!in de bedoeling van den wetgever kan ge- men te zeggen. liegen hebben. De voorzitter wijst op hetgeen Een van de eerste bijbaantjes van hem was!de heer v. d. Biesen omtrent de toepassing: klokopwinder van de Protestantsche kerk. Daar-1 der Woningwet in de Eerste Kamer heeft op werd hij omroeper, nachtwaker, doodgraver,gezegd en waarop de minister van Binnen- lantaarn- en kustlicht-ontsteker. Met dat alles j landsche Zaken toegaf, dat er. wel hier en verdiende hij nog geen f 400 per jaar. 'daar verkeerdetoepassing der Woningwet Meer dan zestig jaren is hij klokkenluider is, geweest geweest en koster was hij zeven-en-vijftig jaar lang. Van 1857 tot 1900 was hij nacht waker, en als zoodanig de schrik van de nacht- rumoerders. Wat „Lange Jan" voor de vreemdelingen was kan o. ablijken uit hetgeen het Alg, Hbld. o. m. gisterenavond over hem onder de streep vertelt: Onze Zandvoortsche habitué's moeten er maar op rekenen, dat in het aanstaande seizoen een der bekendste strand-typen op het appèl zal ont breken. Dat men hem zal missen, er is geen twijfel Zich verze ten. tegen deze wet, is "niet re- volutioimair te noemen, zegt spr. Dan zegt de voorz. dat de bedoeling 'is, dat meerderen zich zullen aansluiten. Vervolgens, gaf hij het woord aan den heer M. P, a s m o o y, secretaris Van de vereeni ging „Het Eigendomsrecht" te Amsterdam, die zou spreken over „De Huiseigenaar en do Volkshuisvesting." 8pr. zegt het eecn eer te achten huiseige naar te zijn, ondanks de campagne, die te gen de huiseigenaren gevoerd wordt, door dat men meent, dat de bescherming van üe aan! Want het behoort nu eenmaal tot denvolkshuisvesting niet meer veilig is hij de liseigenaren. strand-génoegens, aïs daar zijn, baden, slapen,] Men vergelijkt oude woningen van huis strandstijl, dat wij,, verdiept in een der vele huiseigenaren, strand-genoegens, als daar zijn, baden, slapen, Men verge li. lezen en keuvelen (we noemen er slechts eenige eigenaren met de nieuwste woningen der opvan het een en ander, wat tot onzen strand-1 woningbouwvereeuigingen, zegt spr. Vooral inventaris behoort, vergeten en achterlaten in in den laatsten tijd tracht men de woningen zand of badstoel; het aantal romannetjes en van den particulieren eigenaar als minder- tijdschrifteu, horloges en armbanden, overschoe-der waardig voor te stellen en in het bijzon nen en omslagdoeken, paraplu ies en parasols, der de socialistische pers uit zich in weinig oorbellen en ringen, kwitantes als anderszins, parlementaire woordenkeus over de „buis- welke aan het strand der eeuwige zee wordt iesmelkers" en „woningwoeker-aars. Vooral de eerate benaming treft spr. steeds, daar toch niemand meer dan de s>, D. A. P. de arbeiders uitzuigt; zij zorgt wel, dat de bodem van de arbeidersbeurs zicht baar blijft. Op allerlei wijze wordt getracht het volk tegen de huiseigenaren in te, ne men en te brengen naar den coöperatieven woningbouw. .Men is er ook in geslaagd, zeide spr, de koninklijke belangstelling dienstbaar te ma ken aan de volkshuisvesting. Men toonde H. M. twee kelderwoningen bewoond dooi' groote gezinnen, die zonder vaste inkom sten zijn en bracht H. M. daartegenover in een bovenwoning eener bouwvereaniging. waarin woonde een klein gezin, dat vaste inkomsten heeft en waarvan de man ge woonlijk afwezig is. Het contrast was te groot en te schril. Toch is spr. dankbaar, dat; H. M. een bezoek heeft willen brengen aan groote ge zinnen in woningen van particuliere eigena ren. Het zal H. M.' gebleken zijn, dat in du woningen der huiseigenaren groote gezintien wonen, terwijl de vereenigingen voor volks, huisvesting woningen bouwt voor kleine ge zinnen. Uit de contraeten dier woningbouwvoree nigingen blijkt, dat de woningen niet; ver huurd kunnen worden aan groote gezinnen terwijl er dikwijls zeer dwaze ori uiters, beperkende bepalingen aan de huurders wot* den opgelegd. Daardoor lijden verschillende van derge lijke bouwvereenigingen een fiasco: het ka: niet anders. Toch wordt er veel geld voor gevraagd maar de vraag is of het ooit zal teruggegevc kunnen worden. Hpr. meent van niet. Toch beleven de Huiseigenaren moeilijke tijden: de eigendomstitel wordt hoe langer hoe meer illusoir: de toepassing der woning wet is in handen geraakt van eenzijdige in stellingen en personen, wier onverstandig fa natisme een waar schrikbewind voert. De particuliere belangen moeten wijken voor die van het algemeen, doch niet dt private rechten, zegt spr. De huis- en grondeigenaars in ons land h.ebben zich vereonigd en maken zich op hunne rechten te verdedigen, ook te „Tl ru le m. en Schoten. En ofschoon in deze gemeenten de wil)- keur wat do toepassing der Woningwet be treft geen hoogtij viert: „het kan verkeereu" zegt spr. en daarom spoort hij aan zich te vereenigen. Wie had ooit kunnen denken, zegt spr. dat de huiseigenaar zulk een beteekenend persoon zou worden? dat liij iemand is van wien en door wien alle kwaad bestaat. Door overdrijving is de Woning-wet, mei haar sympathiek beginsel, zoo in-populair ge worden en deze overdrijving heeft zich in de groote steden zeer gewroken. Men heeft in de groote steden zóó verbe tierd, dat velen geen woning kunnen vinden, en onderdak moeten zoeken bij het toevlucht voor onbehuisden.* Dat is misschien overdreven, zegt spr, maar zeker is daib er vele woningen zijn, die meer gezinnen bevatten, dan waarvoor zo bestemd zijn. Het verbeter,systeem heeft gevoerd tot woningnood en overbevolking; men keurde waar af! Een groote leugen noemt spr. de ben <-• ring, dat de volkshuisvesting bij ons te lande veel minder is dan in het buitenland. Als fac toren die gelden -als symptomen van slechte .woningtoestanden worden aangegeven: on zindelijkheid, onzedelijkheid en ongunstig sterftecijfer. En nu staat ons land juist bekend als gun stig op deze punten. Bovendien bestrijdt spr. dat deze factoren de juiste zijn en hij gaat. Üit uitvoerig na. Men moet zich niet blind turen op den kubieken inhoud der woningen, doch op het gezinsleven en dan toont spr. aan, dat een goed gezinsleven ook mogelijk is in de slechtste volksbuurten. De verbeteraars van de volkshuisvesting kunnen hun gang gaan; het kost hun toch toch niets, wiant in de Woningwet is het stel sel van schadevergoeding niet opgenomen iWas dit wel het geval geweest, dan zou men zeker niet zoo ver zijn gegaan. En spr, verklaart, dat de Woningwet nooit sympa thiek zal worden, zoolang dat beginsel niel in de wet is opgenomen. (Applaus). Een grief is ook, dat het initiatief uitgaat ningtoezic-ht en nu rust de toepassing der. van een afzonderlijken dienst; Bouw- en Wo- Wet bijna geheel bij lagere ambtenaren, die niet altijd met de noodige. tact te werk gaan. Spr. toont met een voorbeeld aan hoe wille keurig men soms te werk gaat. - De grootste oorzaak, dat de toepassing dei Woningwet zoo negatief is verloopcn is, dat de organen, aan wie de toepassing der Woning wet is opgedragen, te eenzijdig zijn samen gesteld. Wat weten geneesheeren en rechtsgeleer den van de middelen om woningen te verbe teren? vraagt spr. Ook de belanghebbenden hadden bij de sa menstelling dier commissie erkend moeten worden en wel vooral de huiseigenaren, wier practised oordeel, van onberekenbaar nut zou kunnen zijn. Wij hebben ook recht op; medezeggmg- scbap, zegt spr. Men vraagt advies van nmn- schen van allen sfcajid en moeten de huis eigenaren dan uitgeschakeld worden, vraag' Zoolang zij niet in de commissies zulten zijn opgenomen, zal de uitvoering der Woning wet voortdurend met ellende te ka-mpeu he ben. Spr. hoopt ertoe bij te dragen, dal ook cie huiseigenaren, in de colleges ter verbet nu g der [Volkshuisvesting, vertegenwoordigd zui len worden: dat zal ongetwijfeld de uitvoe ring der .Woningwet, die ook door de hui»; eigenaren als nuttig wordt erkend, ten go< cie Het daiverend applaus op het einde 611 gedurende de rede bewees, dat de heer mooy naar het hart rder, vele aanwezigen Van^de^gelegenlieid tot debat werd geen gebruik gemaakt en de voorzitter sloot mei eenige woorden vain dank de vergadering. TRAMONGELUK. Gisternamiddag is in de Spuistraat bij de Schoorsteenvegerssteeg te Amsterdam, aoo de Haarlemsche tram een jongen overrede Ernstig verwond.- -Six in na ring m agazij n binnen qrebr»ef3t. komen- nnit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2