DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. ■ML* 36111 I2HI lllll Rn -Ir" iP W. ZTweehuijzet?, (H&rtaJjorJsa/r 27. £feJe£J770. Kiezerslijst Ï9I3—'14. STADSNIEUWS. BUITENLAND. BINNENLAND. iinderhuisvest S9-3I-33, Haarlem CER3TE BLAD. jRODJIG 3 APRIL 1964 33 ■gang Bureaux van Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer I486. GULDEN bö levenslange onge schiktheid tot werken. Dit twee nummer bladen. bestaat uit Schoten Haarlemsche Alledagjes No. 1296. llan onze Rechtbank. KORT OVERZICHT. HEME HMBLEMSCHE CuUEUWT Alle betalende abonné'e op dit blad, die in fiei bezit eener ▼ercekërlngspoUa «Hn. *ön volgen* de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voort GULDEN bli 4 GULDEN bü 4 GULDEN bij ABONNEMENTSPRIJS» Per 8 maanden voor Haarlem 5? 1-85 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd «som der gem) J. 85 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post a 1.80 Afzonderlijke nummer» ■'•0.03 PRIJS DEB ADVERTENTIëNt Van 1—8 regels 60 cent (contant 50 eent). Iedere regel meer 10 et. Buiten Haarlem en de Agentschappen U et. per regel Buitenl 20 ct Beelames dubbel tarief, j Dienstaanbiedingen 25 et. t6 regels), driemaal voor 60 ct. (O contant). BOB 400 300 band of voet IV# 1» één oog O 'MÈ ?j&§ één duim. Qt) U? wijsvinger, 15 GUI,DEN b«l verlies van één anderen vinger. De niikeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de Maatschappij „Hollandsehe Algemeene Verzekeringsbank" te Sehiedan AGENDA. 4 April. Gebouw Sint Bavo 8 uur Hulpspaarbank Schoterkwartier. Half 9 spaarkas St. Nicolaas (winterprovisie). Spaarbank. Steuncomité. Inschrijving Coöp. bakkerij. Bibliotheek. Brongebouw Kynologenclub Amster dam 6e Internationale Hondententoonstel ling. Teyler Museum Tentoonstelling van teekeningen, behoorende tot de kunstverzame ling van Teyler's museum, portretten, portret- schetsen en figuurstudies. De verkiezingsactie ia weer in vollen gang en de S.IXA.P. houdt weer 'u openbare verga dering, daarbij de rechbsche partijen uitnoo- digend een debater te zenden. Als wij een goeden raad mogen geven dan is het deze: Gaat er niet heen en stuurt ook geen de- hater. Die mensehen hebben toch overal het mo nopolie van en kunnen zelfs de burgerlijke beleefdheid niet in acht nemen! Dat, hebben zelfs de heer Pruaschen en Wethouder Poth ondervonden, die toch zeker onder de moest- respectable personen van Schoten gerekend paogen worden. Daarom, gaat er niet heen! DE BLOEMBOLLENVELDEN. Liefhebbers van bloemenkijken, behoeven volstrekt niet te wachten tot Paschen. De vel den zijn dezer dagen zoo reusachtig vooruit gegaan, dat reeds nu veel mooie te genieten valt, en de geuren der hyacinthen reeds de lucht vervullen. Toch laat het zich aanzien, dat als 't weer aanhoudt, de bloemen geruimen tijd het zul leu uithouden vóór ze gesneden of gestript moeten worden. De stengels zijn bijzonder krachtig, de bloemen kunnen veel weerstand bieden. Wie niet van de buitengewone drukte houdt welke met de Paaschdagen wordt ver wacht, kome gerust reeds a.s. Zondag: er is overvloed van schoons. De snijbloemenhandel blijft zeer traag en weinig winstgevend. Uit Berlijn seinde men reeds voor eenige dagen, dat het aanbod zelfs voor hyacinthen, en deze begint men pas in massa's te verzenden de vraag verre overtreft. Zondag zal er dus reeds veel schoons te ïien zijn in onze bollenstreek, doch de eigen iijke bollendagen zullen toc'h waarschijnlijk tie Paa'sehdagen zijn. ZANG EN VRIENDSCHAP. Naar wij vernemen zal heti vierde of laatste concert van de Kon. Liedortafel „Zang en Vriendschap" in dit seizoen plaats hebben op Woensdag 29 April a.s. Wegens het over lijden van den heer W. Robert, haren onver- getelijken directeur, zal de héér Ph. Loots, de groote welwillendheid hebben dit concert te leiden en zoo mogelijk de repetitiën, die voorafgaan. In verband met het zoo treurig verlies voor de Liedertafel, zal het programma, al thans vóór de pauze een ernstig karakter dragen, waarvan men nader wel zal verne men. Daar het bestuur lu overleg met den heer Robert reeds de gelukkige gedachte had ge had een Volksconcert te geven, zal hieraan mede gevolg gegeven worden. Dit concert z,al plaats hebben op den avond van den ver jaardag van Prinses Juliana, n.l. Donderdag den 30en April. Ook dit concert zal worden gegeven onder leiding van den hoer Ph. Loots. De toegangsprijs zal slechts 25 ets. be dragen; daardoor toch wordt iedereen, die geen lid van de vereeniging is, in de gelegen heid gesteld, kennis te maken met de oudste en zeker een der beste Liedertafels uit den lande, die steeds herhaaldelijk de vaan van Haarlem en Nederland heeft hoog gehouden door in binnen- en buitenland herhaaldelijk in de hoogste internationale eerewedstrijden de hoogste onderscheidingen te verweirven DE NATIONALE HUISVLIJTTENTOON-. STELLING IN HET GEBOUW ST. BAVO. 13-20 April 1914. Velen hebben de vrije uren in de lange win- teravonden, misschien meerdere winters ach- tereen, benut om een of ander meer of min- 'ler groot werk van eigen vinding te ver vaardigen. Ze hebben gedacht en gekocht, dnff^ en weer afgebroken, omdat hier of "ai iet® ontbrak of niet werkte. Jüindelijk hebben ze hun werkstuk gereed en met groote voldoening zien ze er op neer. Huisgenooten, bloedverwanten en vrienden roemen bet om strijd, doch liet werk blijft slechts in beperk ten kring bekend. Heeft men gelegenheid om liet in te zenden op eene tentoonstelling als op 2eu Paasehdag in het St. Bavogebouw aan de SmedestTaat wordt geopend, dan beb- "ben meerderen daardoor gelegenheid de vin dingrijkheid en het vernuft van den ontwer per te bewonderen. Bovendien geeft derge lijke gelegenheid kans op de toekenning van eereprijs, eeremedaille of eervolle vermel ding, als een velverdiende bekroning op hét moeitevolle werk. Ook andere voorwerpen, die minder inspanning en tijd hebben gekost, maar uitmunten door fijne afwerking, sier lijkheid en vorm, oorspronkelijkheid van ont werp, komen natuurlijk voor bekroning in aanmerking. Wie ingezonden beeft op een tentoonstel ling, gaat allicht eens een kijkje nemen. Naast eigen werk ziet bij dan dat van ande ren. Hii gaat vergelijken, maakt opmerkin gen, ziet gebreken en onvolmaaktheden niet alleen in het door anderen ingezondene, maar ook in eigen werk, waardoor 'bij zijn voor deel doet bij het ontwerpen en uitvoeren van nieuwe plannen. Ten slotte zal een Huisvlijttentoonstelling anderen, die totnogtoe niet aan huisvlijt de den, omdat ze deze niet, kenden of omdat bun de lust ontbrak er mede te beginnen, opwek ken, den volgenden winter ook eens hunne krachten te beproeven. Daarom nogmaals: zendt in op de Huisvlijt tentoonstelling. Ge bewijst u zelf en anderen een grooten dienst. J. CH. VINTGES, Voorzitter Comité Nat. Huisvlijtl- tentoonstelling. „ZANG EN VRIENDSCHAP." De Koninklijke goedkeuring is, verkregen op de statuten der vereeniging „Gebouw Zang en Vriendschap". Zij heeft ten doel te exploiteeren het gebouw te stichten op de plek waar zich in de Jansstraat onder de nummers 74 en 76 een stal en een wo ning1 bevinden. Binnenkort wordt de aanbesteding gehou den. Met September moet het gebouw ge reed zijn. Het gebouw wordt IO1/2 meter lang en 22 meter diep en krijgt drie verdiepingen. De zaal zal ook verhuurd worden. HONDENTENTOON STELLING. Door de welwillende toestemming van den Minister van Oorlog zullen op de Zondag aanstaande te houden Hondententoonstelling in 't Bvongebouw eenige mitrailleuses met trekhonden bespannen, vertoond worden. (Zitting van gisteren.) Verduistering door een postambtenaar. Gisteren stond terecht de assistent bij de Posterijen alhier G. L. P. beschuldigd in den loop van 1913 meerdere malen uit Amerikaan- sche brieven geldswaarden zich te hebben toe- geeigend tot een gezamenlijk bedrag van 47 dollar; bovendien dat hij in den nacht van 7 op 8 Februari uit de Amerikaansche post 31 brieven zich heeft toegeeigend met en zonder geldswaarden. De bekl. bekende het ten laste gelegde en zeide ook, dat hij nog veel meer ontvreemd had. Uit het getuigenverhoor bleek, dat in dien nacht van t 8 Februari in de binnenzak der jas van P.-een aantal Amerikaansche brieven gevonden waren. Bekl. zeide, dat hij één Binnenlandsche en 36 Amerikaansche. brieven tegelijk in zijn zak ken gestoken had. Toen hij bemerkte, dat er iets gaande was, ging hij naar de kast, waarin zijn jassen hingen om de brieven te verbergen,' doch werd daarbij door den directeur overval len. Het O. M. wees erop, dat liet feit wettig en overtuigend bewezen is zoowel door de beken tenis van den bekl. als door de getuigenverkla ringen. Spr. achtte dit een hoogst ernstig feit en merkte op, dat hp bij een vorige zaak op het gewicht van dergelijke fraude gewezen hoeft. Spr. eischt dan tegen bekl. een gevangenis straf van één jaar en zes maanden. De verdediger Mr. 't Hooft achtte het eerste feit wettig en overtuigend bewezen en wees daarbij op de bekentenis van bekl. of schoon het spr. een raadsel is waarom bekl. dit gedaan heeft. Zelf weet bekl. ook niet aan te geven waar om hij dit gedaan beeft. De toeëigening der 31 brieven acht spr. niet bewezen: de brieven waren nog onder het be reik van de post, d. w. z. de post-administratie, i waartoe bekl. ook behoorde. Wanneer bekl. de brieven mede naar huis had genomen was er sprake geweest van toeëigening; nu niet. Op dit punt vraagt Spr. dus vrijspraak; wat liet eerste betreft roept Spr. clementie in, vooral daar bekl. reeds zwaar is gestraft door bet verlies van zijn betrekking. Het O. M. repliceerde en hield vol, dat hier sprake is van toeëigening: d, i. „als heer en meester over iets beschikken." Bekl. is sinds 1908 assistent bij de Posterijen, 46 jaar oud en vader van 5 kinderen. Toen de president vroeg, of bij nog iets te zeggen had, mompelde hij snikkend iets van „mijn vrouw en kinderen." De uitspraak werd bepaald op Donderdag 9 April a.s. Ernstige mishandeling. Op 7 October verleden jaar heer W. J. de R. aanleiding gegeven tot ongeregeldheden, waarmee gepaard ging ernstige mishandeling van twee agenten van politie te IJmuiden. De man dreigde een hunner met een ijzeren staaf en sloeg den ander met een gummistok op het hoofd. Het was een tooneel van woeste razer nij, waaraan gelukkig nog bijtijds een einde werd gemaakt. Gisteren werd deze zaak behandeld, doch slechts gedeeltelijk, omdat een paar getuigen, zeelieden, niet waren opgekomen. Deswegé werd verdere behandeling voor onbepaalden tijd uitgesteld. BELGIë. Een socialistisch gemeenteraadslid trok de velde tegen den toestand in de ver wereldlijkte gasthuizen. DUITSCHLAND. Z. H. de Paus en de aarts bisschop van Keulen zonden telegrammen van gelukwensch aan den oud-Centruumsafgevaar- digde II. Hoezen. FRANKRIJK, De afgetreden leden der Rochette-Commissie behandelden een tegen- rapport in de Kamer. ITALIë. Er dreigt een algemeente spoorweg staking op Sardinië. De geruchten over een spoedig te houden Consistorie worden niet bevestigd. ALBANIë. De Epirotische kwestie is aan bet ministerie opgedragen. BELGIë. Uit de verwereldlijkte ziekenhuizen. In het Brusselsch „N. v. d. D." lezen wij het volgende, dat wel heel duidelijk doet uitko men hoe onmisbaar de religieusen zijn voor de ziekenverpleging. „Een socialistisch gemeenteraadslid van Vorst bij Brussel, gezel Boulanger, heeft in de raadszitting van Maandagavond een hevig requisitorium uitgesproken tegen het gast- huizenbeheer. Gezel Boulanger heeft bet ver wereldlijkt gasthuis bezocht en bevonden dat alle3 er vuil en smerig lag. In het doodenhuis viel er water en slijk op de lijken. Volgens het gemeenteraadslid heeft men alles gedaan wat mogelijk is om de feiten te verbergen voor den gemeenteraad; men heeft zelfs alle inlichtin gen geweigerd, en, vrat meer is, men weigerde aan de gemeenteraadsleden den toegang tot het gasthuis. Gezel Boulanger wees erop, dat dit gasthuis zeer veel kost en dat de zieken er slecht verzorgd worden. De groenten worden niet gezuiverd, bet vleesch is niet gebraden. Het volgende echter nog ergerDe boter hammen, die overschieten in de zalen der teringlijders of der Personen die door walge lijke ziekten aangetast zijn, komen terug in de keuken en men maakt er ballekens van die aan de zieken opgediend worden. In het gasthuis, zegt gezel Boulanger, heerseht eene volledige anarchie tusschen de bestuurster, de zieken dienster en de geneesheeren. En het zijn de ong'elukkigen die de slacbtofers zijn van dien toestand. Het raadslid verklaarde nog: Er is geen water om schoon te maken: al het water wordt bij de melk der zieken gevoegd. Deze laatsten en de ziekenverpleegsters sterven van honger. Zoo gij de zitting eenige minuten wilt schorsen, besloot gezel Boulanger, dan zal ik u een lo kaal gaan toonen waar 't ongediert woekert en het stinkt van rotheid. He uitnoodiging werd niet aanvaard. Gezel Boulanger is van zin alle feiten in een vlugschrift ter kennis van de be volking te brengen. DUITSCHLAND. Beteekenisvolle wenschen. De oud-Centrum-afgevaardigde H. Roeren, die voor enkele jaren, na een zeer vruchtbaar en rijk parlementair leven, uit het Centrum trad, omdat bij niet instemmen kon met de beginselen, waarop men de Centrumspartij deed steunen, beeft den 29sten Maart ziju 70- sten verjaardag gevierd. Naar de Köln. Ztg. nu aau de Kölner Kor- resp. ontleent, heeft Roeren bij die gelegen heid van deu H. Vader 'het volgende telegram ontvangen: „Zijn geliefden zoon Hermann Roeren, den uitstekend (apprime) katholieken man, die zich zoo groote verdiensten voor den gods dienst en het vaderland verworven heeft, wensclit de H. Vader Pius X geluk met zijn zeventigsten verjaardag en verleent hem en heel zijn familie van ganscber harte (p-era- manter), den Apostolischen zegen." Van den aartsbisschop van Keulen, dr. Fe lix von Hartmann, ontving de beer Roeren het volgende telegram: „Op uwen zeventigsten verjaardag zend ik mijn hartelijkste geluk- en zegenwenschen en bid God, dat Hfi al uwe moeiten en arbeiden voor de Katholieke zaak rijkelijk mag be- loonen. Felix, aartsbisschop." FRANKRIJK. De zaak-Rochctte. De Kamer heeft de conclusies der enquête commissie in de zaak-Roehette in behandeling genomen. Delahaye, het lid der oommissie dat zijn ontslag genomen had, gaf lezing van een tegenrapport, waarin hij voorstelt om den president van het hof van appèl aan de publie ke minachting prijs te geven. Hij noodigt de regeering uit om tegen Mo- nis en Caillaux een strafvervolging in te stellen op grond van artikel 177 en 179 van het wetboek van strafrecht. Delahaye beschuldigt Jaurès, dat hij ver hinderd heeft om licht in deze zaak te bren gen, en dat hij Monis en Oaillaux van schuld heeft willen vrijpleiten. Hetzelfde verwijt hij aan den minister van justitie. Paul Meunier zegt voor de conclusies in haar geheel te zullen stemmen, maar met voorbehoud waar het geldt de passages, waar in het oordeel over Bidault de l'Isle en Bien- venu Martin vervat is. ALBANIS. Majoor Thomson en Essad Pasja- We hebben reeds aangegeven, dat majoor Thomson oneenigheid heeft gehad met den minister van oorlog Essad Pasja, als gevolg waarvan hij is ontheven van zijn zending als regeer ings-commiss ar is in Epirus. Aan het Albaneesche ministerie is opge dragen zich te bemoeien met de Epirolische kwestie. De gevechten in Epirus schijnen van min der beteekenis te zijn, dan sommige bladen aangeven. ITALIë. Weer een staking. 'tis in den laatsten tijd zeer woelig in Ita lië: voortdurend dreigen stakingen en derge lijke ongeregeldheden. Thans meldt Reuter wederom een dreigen de staking. Naar aan de Populo Romano uit Cagliari geseind wordt, is de algemeene spoorwegstaking op Sardinië, waar de spoor wegen niet door den staat geëxploiteerd wor den, op 4 April vastgesteld. Het Consistorie. Het Consistorie, schrijven we, daarmede doelende op de geruchten die er loopen over het Consistorie dat verwacht wordt, doch waarover verder nog niets bekend is. Er is nog absoluut niet bekend, of er spoe dig een Consistorie en nog veel minder dus de juiste datum, al wordt deze in sommige bladen al genoemd. Men gelooft, althans volgens Reuter, dat de mededeeling in de Osservatore Romano te verwachten is binnen de eerstvolgende veertien dagen. Revolutie op Haïti. Naar de Temps uit Port au Prinoe ver neemt, is er op Haiti weer een revolutie uitgebroken tegen den pas gekozen presi dent Zamor. Het westen van de republiek is in vollen opstand en in het noorden dreigt het. De candidaat der ontevredenen is gene raal Villebrun, die zelf te Port au Prince vertoeft en zich schuil houdt in een der legaties, waar aanhangers van Zamor hem feitelijk opgesloten houden. UIT DE STAATSCOURANT. De minister van Buitenlandsche Zaken ves tigt er de aandacht van belanghebbenden op, dat voor de toelating in Denemarken van ar beiders geëischt wordt, dat zij voorzien zijn van een regelmatig buitenlandsch paspoort of een ander bewijsstuk, waaruit hunne identiteit en nationaliteit voldoende blijkt, en verder, dat zij het bewijs leveren voldoende middelen van bestaan te hebben of door werkzaamheid te kunnen verkrijgen. Voorzoover dit laatste niet door overlegging van contracten kan worden Bovengenoemde lijst zal vanaf Maan dag 30 3Iaart tot en mot Zaterdag 4 April voor een ieder Ier inzage liggen in het Gebouw ST. BAVO, Smedestr., des avonds van tot 10 uur, en belast de R. K. PROP. CLUB zich gaarne met eventueele reclames te behandelen. Wij kunnen er niet genoeg op aan dringen, dat ieder R. K. man, welke kiezer kan zijn, zich zal overtuigen of zijn naam werkelijk op de lijst voor komt, daar het toch meermalen ge beurt, dat er namen vergeten worden. Ten STADHUIZE ligt deze lijst ter inzage tot 21 April. Tot 15 April kan men echter maar reclameeren. Namens het Bestuur, J. H. VISSER. aangetoond, wordt een minimum-bezit van 30 kronen geëischt. De toelating geschiedt met uitreiking van een verblijfsboek. NIET MEER OP TOUllNéE. Er is minister Heemskerk een verwijt van gemaakt, dat hij zich na zijn aftreden als minitser niet aan de politiek heeft onttrok ken. Gisteren heeft hij te Amersfoort gespro- ken en heden zal hij, volgens eigen ven klaring, voor het laatst optreden,^ VLOOTBEMAN NIN G. De vlootuitbreiding, die voornamelijk voor de verdediging van Indië noodzakelijk wordt geacht, brengt mede dat, in ieder geval en af gezien van de vraag omtrent den aard der te bouwen schepen, een voorziening zal moeten worden getroffen, teneinde te geraken tot een oplossing van het personeel-vraagstuk. Zooals bekend is, zijn plannen in voorbereh ding om de bemanning der schepen in Indië voor een deel te doen bestaan uit inlanJer-i, doch dit neemt niet weg, dat ook een nieuwe regeling noodig zal zijn om over voldoend ge schikt Europeesch personeel te kunnen be schikken. Daarvoor komen twee middelen in aanmer king, namelijk verkorting van het dienstver band, met het doel de vrijwillige dienstneming te bevorderen, en uitbreiding van de getal sterkte en verlenging van den diensttijd van de zeemilitie. Naar wij vernemen, moet bet thans echter niet liggen in bet voornemen der Regeering voorstellen te doen, welke zouden leiden to; verzwaring van den militicplicht ten behoeve van den zeedienst. GEMEENTERAADSVERKIEZING. Gisteren had in Den Haag de herstemming plaats in district I. Gekozen is de heer C. Buurman (S.D.A.P.) In di6tr. III zijn gister bij de herstemming gekozen de U.-L. dn Meester en Crena de Jongli. EEN VERKLARING. In bet Kerkklokje, dat te 's Hertogcnbosch verschijnt, deelen de deken en pastoors diei stad aan de katholieken het volgende mede: „Omdat hij velen een geheel onjuist begrip bestaat omtrent de socialistisch en anarchis tische vereenigingen en sommigen wellicht t« goeder trouw, schijnen te meenen dat zij zich zonder schade voor hun geloof daarbij kun nen aansluiten, achten wij ons verplicht te verklaren, dat die vereeniging strijdig zijn met ons heilig geloof en vallen onder de ver oordeeling der H. Kerk. „Bij het naderen van den Paaschtijd mee nen wij voor die vereenigingen te moeten waarschuwen en er op te wijzen, dat een ka tholiek, die zich aansluit bij de zoogenaam de Federatie of andere dergelijke vereenigin gen, niet kan toegelaten worden tot de H.H. Sacramenten, en dus, zoolang hij daarvan lid is of althans niet het vaste voornemen heeft zoodra mogelijk het lidmaatschap op te zeg gen, niet zijn Paschen kan houden." ONBEVREDIGDE NIEUWSGIERIGHEID De Eindhovensche Courant schrijft: Ook onder katholieke journalisten zijn nieuwsgierigen! Zoo heeft b.v. de „Limburger Koerier" van Maastricht een nog al vrij nieuws gierige redactie naar de gezindheid van deD nieuwen Roermondschen bisschop ten over staan van het zoogenaamd „integralisme ec

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 1