DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. STADSNIEUWS. BUITENLAND. BINNENLAND. lindephuiivest 29>3C"3Sf HaafEem BLÜD. Aan onze Adverteerders. VRIJDAG SO APRIL 6814 38ste Jaargang Ho. 84fl Bureaux van Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 1418. GULDEN b9 verlies vaa één andere» vinger. Dit nummer bestaat uit twee bladen* Artsen. Verweer. Haarlemsche AHedagjes No. 1302. AKONNBMENTSPKIJSI Per 8 maanden voor Haarlem /vA— T Voor de plaatsen, waar eeu afrent is gevested Ou der gem.) 1.85 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post a 3.80 Afzonderlijke nummers PRIJS DER ADYERTENTKNt Van I—9 regels 50 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 si Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 ei per regel Buitenl 20 et Reclames dubbel tarief Dienstaanbiedingen 25 ct (6 regels), driemaal voor 50 ei la coatant). >000 HULDEN bij levenslange onge schiktheid tot werken- Alle betalende ahonuê's op dit Wad, die in Set Bezit een» verzekeringspolis ifln» *8n volgens 8» bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor» GULDEN bü ICfl GULDEN bij f GULDEN bij M fft GULDEN bi} verlies van ee» 1 afiITerIie* 1 li|1 verlies van §|j|| VCr]^ Vaö band of voet 1 IJ? IJ éénoog 9^ Ui één duim. U wijsvinger. 400 GULDEN bij overlijden, 300 15 De altkeering 8e«* bedragen wordt gegarandeerd door de Maatsebappa JHollandseKe Algemeene Verzekeringsbank" te Schiedam Nogmaals verzoeken wij onze H.H. Adver teerders beleefd doch dringend de adverten- tiën bestemd voor het Zaterdagnummer ons re ds V r d a g s te doen toekomen. Uitdruk- kelijk maken wij er nog eens op opmerkzaam dat van adverteutiën des Zaterdagsmorgens ingezonden, de plaatsing geenszins gegaran deerd kan worden. Het aan cmen van advertentiën des Zater dagsmorgens na 10 uur heeft bijna altijd ten gevolge dat een gedeelte der abonné's de cou rant te laat ontvangen, hetgeen wü natuurlijk diet mogen risqueeren. DE ADMINISTRATIE. AGENDA. 11 April. Gebouw St. Bavo R. K. Volksbond - 8'A uur Spaarbank. 8 uur Hulpspaar bank Schoterkwartier. Meisjespatronaat St. Roe a Nassaulaan 10— iy,— 8H uur Spaarbank. Teyler Museum Tentoonstelling van teekeningen, behoorende tot de kunstverzame ling van Teller's museum, portretten, portret- schetsen en figunrstudiee. Bisschoppelijk Museum Jansstraat t'9 Geopend eiken dag van 105 uur, tegen ftetaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen en R. K, Feestdagen. Dr. Hoffman herinnert er in De Maas bode aan, dat het gisteren tien jaar ge leden was dat Z. H. Paus Pius X in plech tige audiëntie eenige honderden katholieke geneesheeren in de meest ernstige bewoor dingen toesprak. Sedert dien tijd is in verschillende landen een R.K. beroepsorganisatie van katholieke doctoren gesticht. In Nederland echter is dat nog altijd een vrome wensch van zeer weinigen gebleven. Waar blijft Nederland, vraagt Dr. H.? Wij vragen het mèt hem. Waar blijft Nederland, waar door de gees telijke overheid toch zoo streng en gebie dend, zonder omwegen of uitzonderingen, is aangedrongen op katholieke beroepsorgani satie? Waar blijft Nederland, dat zooveel ka tholieke doktoren telt die helaas bijna zon der eenige uitzondering vereenigd zijn in een „neutrale" organisatie welke duidelijk en klaar niet een wetenschappelijke veree- niging, maar een vakvereeniging is? De ziekenfondskwestie is daar om het vo renstaande te bewijzen, om te bewijzen óók, hoe noodzakelijk een katholieke ver- eeniging is, met katholieke principes van handelen en katholieke grondsla gen voor de verhouding van den geneesheer tot anderen! Die katholieke beroepsorganisatie der R.K'. artsen mag inderdaad niet langer wachten: wie neemt nu het initiatief? In het „Weekbl." van den Noord-Br. Ohr. Boerenbond lezen wij: „Om den gruwel der kinderbeperking tegen te gaan, wordt van verschillende zijden voorgesteld de belastingen voor groote gezinnen te verminderen. Daarvoor bestaat inderdaad alle reden. -JVIaar wat zien wij nu gebeuren in den boerenstand? Voor een boer met een groot aantal kinderen is het niet moge lijk weer een boerderij machtig te wor den en het geval is niet zeldzaam, dat zelfs een hoer van zijn boerderij wordt afgezet, omdat hij te veel kleine kinderen heeft. Er zijn grondeigenaars en niet de arms ten, die er rond voor uit komen dat zy geen boeren toelaten, dan die volwas sen kinderen hebben. Men durft dat zelfs sdhryven m advertenties." Dat is inderdaad een droeve waarheid. Ons zijn een tweetal gevallen bekend, 'dat •en hoer, die het geluk had vade'r te zijn' van •en^ gezin van adht kinderen in 'teene en eif in 't andere geval, de huur werd opgezegd. De geldgod schijnt de drijfveer- t.e wezen •n voor de beurs kent men geen schaamte noch gewetensbezwaren! Het wil ons voorkomen, dat hiertegen met Kraoht moet worden opgetreden. f'oerenbonden. die een zoo krachtige organisatie vormen, vooral in het Zuiden, zouden hier toch wel iets kunnen uitrichten. Als de leden ervan weigeren een boerderij over te nemen wanneer deze wegens groot aantal kinderen vacant wordt,- zullen de grondeigenaars zulke ergerlijke practijken niet zoo spoedig toepassen 1 SAMENWERKING. Een mooi voorbeeld is gisterenavond ge geven te Overveen op een vergadering van liet Witte Kruis hoe samenwerking moge lijk is, voor mensohen, die hetzelfde doel beoogen en die den werkelijken wil hebben om dit doél met alle mogelijke middelen te bereiken. Er is door de af deeling Overveen van den Ned. R. K. Volksbond eenigen tijd geleden een commissie samengesteld met tot doel het coöperatief bouwen van arbeiderswoningen. Te Bloemendaal bestond echter reeds een dergelijke commissie, die ook zich tot doel had gesteld het bouwen van dergelijke wo ningen te Overveen te bevorderen. Deze laat ste commissie meende dat het gewenscht was zich terug te trekken, doch gisterenavond op die vergadering bood zij hare hulp, weder om aan, die door de Overveensche commis sie gaarne en dankbaar Werd aanvaard. Ziedaar de gewenschte en noodige samen werking. Dit is ongetwijfeld de weg, die leidt tot goede resultaten. Zou zulke samenwerking op het gebied der volkshuisvesting ook hier ter stede niet mo gelijk zijn? Hier zijn ook verschillende woningbouw- vereenigingen en commissies, die met groot» moeilijkheden te kampen hebben en die zij ieder afzonderlijk zeer moeilijk kunnen over winnen. Zou het nu niet op den weg liggen dier verschillende commissies en vereenigingen om op het voorbeeld van Overveen samenwerking met elkander te zoeken en op die wijze met meer succes werkzaam te zijn in het belang der volkshuisvesting. De afdeeling van het Witte Kruis te Over veen steunt deze pogingen; welnu ook dit kan hier. Laat de afdeeling Haarlem van het Witte Kruis zich ervoor spannen en trachten de verschillende vereenigingen tot elkaar te brengen en onder een algemeene leiding te doen werken in het belang der volkshuis vesting. Samenwerking is gewenscht en noodig, SERENADE. Zaterdag ae. zal door de muziekvereeniging „Na Arbeid Kunst", directeur de heer J. Blad, tusschen 6 en 7 uur een serenade ge bracht worden hij den heer C. Oudolf, wo nende Gen. Cronjéstraat 32zwart, ter gele genheid van zijn 60-jarig jubileum in de Haarlemedhe Katoenmaatschappij. meeste waarborgen biedt, teneinde hem er uit te houden, die er in het geheel geen biedt." Het is wel droevig gestemd in de Fransche republiek, dat de kerkelijke overheid genood zaakt is, om grooter kwaad te voorkoken, te advlseeren, indien geen anderen weg open is, op een niet kerkelijke te stemmen. DUITSCHLAND. Drie klassen kiesrecht. Volgens berichten uit' Berlijn zal nog in den loop van dit jaar oen wetsontwerp tot hervorming van het Pruisische drieklassen kiesrecht ingediend worden. De Berlijnsche pers beoordeelt over het algemeen de nieuwe Duitsche dienstvoor schriften, betreffende het gebruik van wa penen door militairen, tamelijk ongunstig. Men Is van meening, dat de oude toestand feitelijk ongewijzigd blijft voortbestaan. RUSLAND. De Duitsche luchtschippers zullen eerstdaags voor de rechtbank te Kasan terecht staan. Berliner wordt spionage ten laste gelegd en alle drie zullen zij zich hebben te verantwoor den wegens het vliegen over verboden terrei nen. De zaak wordt zooveel mogelijk bespoedigd, opdat het geding dadelijk na het Russische Paaschfeest kan beginnen. De scherpe verhouding met Duitschland blijft bestaan. Het minis terie van Oorlog zal vermoedelijk het voor beeld volgen van het departement van ma rine. BELGIë. De koninklijke familie zal den tweeden Paaschdag naar Ös-tende vertrekken, om daar eenigen tijd verblijf te houden. De Senaat De senaat is er tengevolge van het lijde lijk verzet der linksche senatoren niet in kunnen slagen de schoolwet voor de Paasch- vacantie afgehandeld te krijgen. Gisteren is de senaat op reces gegaan tot 15 April. FRANKRIJK. De Verkiezingen. Het ontbreekt den Franschen Katholieken niet aan waarschuwingen tegen de aanstaande verkiezingen. De bisschoppen hebben hunne stem doen hooren om er de geloovigen aan te herinneren, dat zjj zoo grooteljjks verantwoordelijkheid zullen hebben af te leggen voor de gevolgen eener stemming, zoo deze ten nadeele van bet godsdienstig leven in Frankrijk mede door hunne schuld zou uitvallen. De Aartsbisschop van Besan<;on, Mgr Gauthey zegt: Het ware, naar de woorden van den Zalig maker, beter zich de rechterhand af te kappen dan daarmee een stembiljet in de bus te wer pen dat den naam bevat van een dier god loochenaars en Kerk-ver volgers, die de wetten tegen de Kerk, tegen de godsdienst-vrijheid en tegen de rechten der ouders bij de opvoe ding hunner kinderen hebben aangenomen. Als ecliter geen enkele eandidaat zich wil verplich ten, uw rechtmatige eischen te ondersteunen, bijv. de vrijheid der Katholieken in de scliool- questie, en het herstellen van de betrekkingen tussclien regceriug en Paus, dan moet gij in het algemeen op dieu eandidaat stemmen, die de t DENEMARKEN. i 's Koning» toestand geeft reden tot tevredenheid. De operatie had ariateren plaats en is, volgens de bulletins, zeer goed verloopen. Bh de operatie werd een maagwonde ontdekt In den maagwand, nabij den maagmond. Rond de wonde was een eenigszins opgezwollen plek; de maagsapkliertjes zijn echter niet aan getast. Symtomen van kwaadaardig karak ter werden niet gevonden. Tusschen den maag zak en den darm is een nieuwe verbinding aan gebracht. De maag- en darm-operatie duurde nauwe lijks vijf kwartier. De hooge lijder doorstond de operatie goed. De doktoren zegden, dat de operatie hard noodzakelijk was. ENGELAND. Home Rule. De grondtrekken van de home-rule-wet zijn de volgende: Ierland krijgt een eigen parlement, dat uit 'n Hooger- en 'n Lagerhuis bestaat. Het Hoo- gerhuis telt 40, het Lagerhuis 164 leden. Aan 't hoofd van het bestuur staat als vertegen woordiger des konings de lord-luitenant, de on derkoning van Ierland, naast wien het kabinet van Iersche ministers staat. Dat kabinet komt voort uit de meerderheid^ van 't Lagerhuis. Ier land krijgt 't recht zijn inwendig bestuur door eigen landswetten zelfstandig te regelen. Het Londensche rijksparlement blijven voorbe houden alle kroonaangelegenheden, de kwesties der buitenlandsehe zaken en de aangelegenhe den van leger en vloot- Gedurende een reeks van jaren blijven aan de Iersche wetgeving onttrokken: de inwendige kolonisatie, de ouderdomspensioenen, de arbeidersverzekering en het beheer der politie, alsook de openbare leeningen, aangegaan voor 't jn werking tre den der home-rule-ivet. Voorloopig is Ierland in financieele aangelegenheden nog afhanke lijk van 't moederland. Het Iersche beheer heeft een deficit van 18 miHioen gulden, dat door 't moederland wordt overgenomen, terwijl Ier land een buitengewone jaarlijksche bijdrage zal ontvangen van 6 mill'oen gulden, de jaarlijks met 600.000 gulden verminderd wordt. Na de totale regeling der Iersche financiën draagt Ierland in de algemeene lasten van GrootxBrit- tannië bij. Het Londensch parlement gaat voort met belastingen uit te schrijven voor 't geheele Vereenigd Koninkrijk. Het Iersche parlement krijgt het recht algemeene staats belastingen tot zekere grenzen te heffen. In voerrechten en zegelbelasting blijven het Lon densch parlement voorbehouden. Op 't gebied der accijnzen is Ierland volkomen vrij. Tot be scherming van Ulster is de bepaling opgeno men, dat het Iersche parlement niet het recht heeft een godsdienst tot staasgodsdienst te maken of een of anderen godsdienst niet te er kennen. Het mag geen eeredienst voordeelen toestaan of omgekeerd last aandoen. Evenals in Duitschland de Rijksdag staat boven do staatsparlementen, zoo staat het Londensch parlement boven 't Iersche. Het Londensch parlement kan door een „veto" een Iersch par lementsbesluit vernietigen. Het aantal Iersche leden in 't Londensch parlement wordt van 103 op 42 gebracht, waardoor de invloed van Ier land op de algemeene politiek van 't Vereenigd Koninkrijk zeer verzwakt. ITALIë. Een internationale strooming. De „Osservatore Romano" heeft zich dezer dagen duidelijk uitgesproken inzake de poging van meerdere katholieke politici om een chris- telijk-sooiale partij te formeeren. De afgevaar digde Oiriani verklaarde in het parlement, mede namens een viertal collega's die hij het zijn plicht achtte, niet alleen op te komen voor de Christeiyk-sociale strooming, die onder de Katholieken in den lande zoo veel aanhangers vindt, maar ook te verklaren dat hij en zijne vrienden steeds tegenover de verschillende li berale en conservatieve richtingen stond, waaruit het tegenwoordige kabinet is gevormd. Voorts betoogde afgevaardigde Ciriani dat de tijd voorbij was dat de Katholieken op con stitutioneel gebied met de conservatieven en liberalen samen gingen tot verdediging van de gemeenschappelijke vrijheid. Tegenwoordig staat de verbetering van den socialen toestand op den voorgrond. In internationale strooming, schreven wij hierboven. Want het verschijnsel, dat wij hier zien, is in meerdere landen merkbaar. De Paus heeft al dikwijls zijn veto over de christeüjk-sociale strooming uitgesproken. Voor Italië heeft de Heilige Vader daartoe een dubbele reden. En toch blijven zich noemende katholieke mannen hunne kennis en invloed aanwenden, om in tegenstelling van de inten ties van den H. Stoei te handelen. Het moet voor den H. Vader een pijnlijke gewaarwording wezen, voortdurend genood zaakt te zijn een Waarschuwend woord te spre ken tegen dezelfde personen. Afgevaardigde Ciriani c.s. moest zich nu houden aan den wil van het Vaticaan. Op de nieuwe oorlogsbegrooting is de toelichting verschenen. Er wordt mel ding in gemaakt van het voornemen een vast koloniaal leger in Lybië te leggen van 23.000 man, waarvan 13.000 Lybiërs en 10.000 Italianen. Tot de volledige pacificatie blijft er een bezettingsleger, bestaande uit troepen van het moederland, van 53.500 man, waaron der ruim 1300 officieren, benevens 5 Abys- sinische bataljons en een bataljon Somali's. Van het Vaticaan De Msb.-redacteur seint d.d. 9 April aan zijn blad: De H. Vader las hedenmorgen de Mis in zjjn huiskapel en reikte de Paascb-Communie uit aan zijn geheele Hof, De auditeurs der rota en verscheidene prelaten waren tegenwoordig. De Senaat heeft lang gediscuseerd over de Lybië-kwes- tie. Gisteren nam hij met 91 tegen 5 stemmen het voorstel inzake de uitgave voor Lybië aan en ging daarna op Paaschreoe» DE BALKANSTATEN., Op de Grieksche nota is door de Triple entente in een omvangrijk document geantwoord. In dat stuk worden alle punten der Grieksche nota van 22 Februari 1.1. over de toekomst der Egeische eilanden, het lot der Grieksche bewoners van Imbros, Te- nedos en Castellorizo en de rectificatie der j grens bij Argyrocastro behandeld. Onjuist is, dat het standpunt van Rusland en dat van Frankrijk en Engeland afwijkt. Tusschen de drie genoemde landen bestaat integendeel vol komen overeenstemming. De vraag is nu maar, of de- leden van den Driebond met het antwoord acooord zullen gaan. Uit Londen komen te dezen opzichte wel gerustellende berichten. Een" Reutertelegram uit Durazzo meldt, dat Koritza zich nog altijd in handen der Epl- rotische opstandelingen zou bevinden. AMERIKA. Het vrouwenkiesrecht. Men meldt ons uit New-York. Bij de verkiezingen in Illinois is geen en kele vrouwelijke eandidaat gekozen. 160.000 vrouwen hebben aan de verkiezingen voor de magistratuur deelgenomen, doch in plaats i»n de candidaten harer sexe te verkiezen, heb en zij in overgroote meerderheid aan de manne lijke candidaten de voorkeur gegeven, zoo a geen enkele vrouw is verkozen. FRANKRIJK. President Poincarê zal den 22eu Juli te Kroonstad aankomen. Hij zal ge- durende 4 dagen in Rusland vertoeven. I De Minister van Oorlog deelt de volgen de nota medeEen kapitein en een korporaal, die zich den 5en April met een vliegmachine van Casablanca naar Fez begaven, waren on. derweg gedwongen te landen. De lijken der aviateurs zijn gevonden, doch het toestel i» verdwenen. Waarschijnlijk zijn zij door struik- roovers vermoord. FRANKRIJK. Het verluidt dat de regeering het ontslag van den heer Antoine als directeur van het Odeon-tlieater niet zal aannemen. Ver moedelijk zal de regeering toegeven aan het verzoek van dezen verdienstelijken man, zoo dat deze zijn ontslagaanvraag kan terugnemen. ENGELAND. De Engelsche kapitein Hah- led, in dienst van het Egyptische leger, is dezer dagen door een leeuw aangevallen. De kapitein is aan de bekomen verwondingen over leden. DENEMARKEN. Het Hof heeft officieel bericht ontvangen dat de President der Fran sche Republiek op zijn terugreis uit St. Peters burg in Augustus a.s. een officieel bezoek aan Kopenhagen zal brengen. GRIEKENLAND. De overeenkomst met Servië nopens de Servische haven te Saloniki, is geteekend. BULGARIJE. De Koningin van Bulgarije zal den 21en Mei haar reis naar de Vereenigde Staten aanvaarden. TURKIJE. Groote massa's aarde zfin giste ren bij het station Makrikeui afgeschoven tijdens de werkzaamheden voor den aanleg van een tweede spoor voor den lokaalspoorweg van Sirkedje naar San Stefano. Zes arbeiders zijn gedood, zeven gewond. - Aziz Ali, die na het vertrek van Enver pasja uit Cy ren a i ca, de leiding van den Arabi- schen toestand op zich genomen had, is ter dood veroordeeld. De Porte houdt echter het vonnis nog geheim, daar zij zich er eerst van overtuigen wil of de publieke opinie het dood. vonnis zal goedkeuren. Merkwaardige rechtspraakII EEN NIEUWE AUTO VOOR H. M. DE KONINGIN. H. M. de Koningin heeft aan de Indus- triëele Maatschappij Trompenburg, te Am sterdam, weder opdracht gegeven voor de levering van een 30 P.K. Spijker-auto. Dit is de vierde Spijker-automobiel die H. M. bij deze Maatschappij bestelt. DE VOORZITTER DER EERSTE KAMER. De voorzitter van de Eerste Kamer, ba ron Schimmelpenninck van der Oye, lijdt aan een ernstige ongesteldheid, die, wegens zijn hoogen leeftijd, zorg baart. Koorts, die thans weder geweken is, heeft den patiënt verzwakt. DE ROTTERDAMSCHE BEURS. Door den gemeenteraad van Rotterdam werd gisterenmiddag besloten in beginsel te bepa len, dat van de verkrijging van het bouwblok tusschen de Hofstraat en SinGLaurensstraat aldaar gebruik zal worden gemaakt voor de stichting van een beursgebouw. Een motie van eenige leden, waarin gezegd werd dat de raad als zijn oordeel uitspreekt, dat geen beslissing g6nomen kan worden om trent de bouw van een nieuwe beurs tusschen Hofstraat en -Sint-Laurensstraat, indien de raad niet vooraf ingelicht wordt le omtrent de wenschelijkheid van een nieuwe beurs, 2e den omvang van een nieuw beursgebouw, 3« de financieele lasten en baten, die nit dien bouw voor de gemeente zullen voortvloeien en 4e omtrent de meest gewenschte plaats het nieuwe beursgebouw zal worden gestic t en B. en W. derhalve verzocht worden den raad hieromtrent de noodige gegevens te vers re ken, alvorens hem te stellen voor een beslissing omtrent de bestemming van eventueel aan d« Coolvest te onteigenen terrein, werd verwor» pen. Er komt dus een nieuwe beurs, doch t zal nog wel jaren duren naast het Raadhui® en Postkantoor aan de Coolvest. ALG. NED. POLITIEBOND. De afdeeling Noord-Holland van den Alss Ned. Politiehond vergaderde gisteren onde* voorzitterschap van den heer J. J. A. de Ko ning, in Krasnapolsky te Amsterdam. Door eenige leden van ihet eiland Terschelling wen! verzocht, in verhand met de slechts reis gelegenheid naar Amsterdam, to mogen Worden ingelijfd bii de afdeeling Fries-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 1