NIEUWS UIT BEN OM. Van Overal. Drein gezeten, bij die rechterhand gegrepen tn mede getrokken. Toen die persoon haar aand los liet k' te i ad los liet kwam dat meisje door de vaart vallen en geraakte onder den in bewe- zijnden trein, aor passagiers, die het ongeluk zagen gebeuren, werd aan de noodrem getrokken >n zoodoende de trein tot stilstand gebracht en het meisje van onder den trein wegge haald, waarna zij naar het Binnengasthuis te overgebracht, daar zij verwond bleek te tejn en in welke inrichting zij thans nog wordt verpleegd. Door den Commissaris van politie in de 5e sectie te Amsterdam wordt opsporing van of inlichtingen omtrent dezen persoon verzocht. Een fabriek afjgebrand. Gisterenmiddag ontstond brand in een lakfabriekje, staande tan den Sloterstraatweg te Amsterdam. Het gebouwtje brandde geheel uit. O VERVEEN. Het vraagstuk der volkshuisvesting. In hotel „V an ouds het Raadhuis" verga derde gisterenavond de afdeeling Overveen der Noord-Hollandsche Vereendging „Het Witte Kruis". De voorzitter, de heer dr. Bakker, consta teerde met genoegen de groote opkomst. In de 40 jaren, dat Ibïj aan de vereenigiug ver bonden is, had spr. nog nooit zulk een groot aantal leden op de vergaderingen gezien. Spr. wijst hierop met des te meer genoegen, waar het zulk een interessant en actueel on derwerp geldt als de volkshuishnisvesting, dat door den heer F. van Twisk zou worden ingeleid en aan wien bij nu het woord ver- 3ee?;de. Spr. gaf aan lioe, rekening houdende met de eischen der hygiëne, de woningwet tot stand kwam, die het opruimen van vele krot ten noodig maakte. Daardoor ontstond dikwijls woningnood, waarvan vele huisjesmelkers gebruik maak ten om de huren te verboogen, doch een an der gevolg was ook, dat velen zich vereenig- don om samen te werken tot het verkrijgon tvnn goede woningen. Over de wijze, waarop men in deze coöpe- recren kan gaf spr. verschillende objectieve aanwijzingen. Snr. legde uit hoe reglement en statuten moeten worden samengesteld en besprak het type der woningen. Na een korte pauze behandelde spr. het be langrijkste punt: bet verkrijgen van het noo- •dige kapitaal en wel een leening onder hy pothecair verband. Deze hypotheken moeten 100 pet. groot 2ijn: dit is zeker een abnormaliteit, dooh het be treft dan ook een abnormaal geval; waarbij de geldgevers niet veel risico hebben, daar •ieder der leden van de coöperatie aanspra kelijk is voor het geheel, terwijl de aanspra kelijkheid voor zijn eigen gedeelte ieders f5- nancieele draagkracht niet te boven gaat. Tn Haarlem bestaan ongeveer 40 coöpera tieve bouwvereenigingen, die eigendomsver- krijging tot einddoel hebben en hypotheken verkregen, van 100 pet. Dit moet ook mogelijk zijn in het kapitaal krachtige Blooniendaal. De afdeeling van het •Witte Kruis zal gaarne haar reservefonds van 7000 schenken als eerste bijdrage voor. dit hypothecaire doel. Spr. hoopt, dat dit voorbeeld tot navolging moge sfrekken. Zouden die pogingen schip breuk lijden, dan kan de gemeente of Staat de arbeiders helpen aan de volle 100 pet., wanneer de vereeniging erkend wordt als werkzaam te zijn in het belang der volks huisvesting. Dan vraagt spr.: boe komt men bier aan "bouwgrond? Hier worden allerlei hinderpalen voor bet bouwon van arbeiderswoningen in den weg 'gelegd. De lasten der arbeiderekrachten wer den gaarne aan Haarlem overgelaten, daar mede goede motieven voor annexatie in de band gevend. Bloemendaal moet zorgen voor goede huis vesting van zijn eigen arbeiders. Een fout is ook het gemis van een goede grondpolitiek, wat te erger is, omdat veel van de gronden in handen is van bet groot grondbezit. Geen stukje is hiervan te krijgen voor de arbeidende bevolking. Vrijkomende gronden liet de gemeente zioh door bonwspe- oulauteii afsnoepen, en betaalde zelf groote sommen voor terreinen voor scholen enz. Had men bijtijds een grondaankoopcommis- sic gehad, dan zou de gemeente niet zoo vaak in de knel hebben moeten zitten. Do dn nog is het tijd voor een dergelijke eonin issie rendabele gronden te koopen. Krijgt de gemeente op die wijze grond in banden, dan kan zij coöperatieve bouwers helpen. Spr. hoopt, dat er spoedig samenwerking koine tusschen die commissie en de arbeiders, opdat de arbeiders spoedig passende wonin- geu verkrijgen. Geen opknappen van krotten, dat haalt niets uit, Spr. wees op de groote sommen, die vele gemeenten geven voor krotten-op- ruiming. De arbeiders moeten niet langer wachten, dooh zieb tot den raad wenden, die de ge vraagde hulp niet zal weigeren.- Waar H. M. de Koningin voorging met belangstelling te toonen in de volkshuisves ting mag de gemeente niet achterblijven. Spr. spoorde de aanwezige gemeenteraadsleden aan werkzaam te zijn voor dit mooie, doel, de grondeigenaars een heelen of halven bunder daarvoor af te 6taan, en degenen die ertoe in staat zijn, hun geld beschikbaar te stellen aan bet Witte Kruis, dat gaarne de zaak der volkshuisvesting ter hand zal nemen. Een daverend applaus was de dank der zeer talrijke aanwezigen, onder wie de wet houders. vele raadsleden, de leden der Ge zondheidscommissie en eenige dames, voor deze doorwrochte en mooie rede. Bij het debat, dat nu volgde, wees de heer A. J. Prinsenberg erop, dat de heer van Twisk vooral den nadruk had gelegd op de coöperatieve vereeniging, doeh zeer is de vraag of deze wel de meest wensohelijke is en spr. meent dat dit niet het geval ie. Door het oprichten van dergelijke coöpe ratieve vereenigingen ontgaat men vele voor deden, die aan coöperatief houwen gegeven: kunnen -worden. Op nog enkele andere punten wees spr. De heer van Twisk antwoordde. Hij wees erop, dat de heer Prinsenberg meer is voor bonwen met Staatshulp; dodh dit is verschil van opvatting. De heer J. G. v. K ess e 1 ging in op de laat ste woorden van den spr., waarin hij zeide dat het Witte Kruis gaarne de zaak der volkshuisvesting ter hand zal nemen en spr. vraagt dus of het Witte Kruis niet ertoe kan medewerken om de bestaande bouwver eenigingen, of die in wording zijn, samen te brengen en door die samenwerking een goed resultaat te krijgen. De beer de Waal Malefijt wees erop, dat de gemeente in de laatste jaren ongeveer 10 H.A. grond is rijker geworden tegen lagen prijs. Spr. is het eens met het gesprokene, doeh niet met de opzet ervan; deze is vol gens spr. te omsladhtig. Met verwijzing naar enkele plaatsen, hoe veel daar woningen van coöp. vereenigingen kosten, heeft spr. 'n berekening gemaakt naar dien grondslag. Hij beeft een berekening ge maakt voor 40 arbeiderswoningen. Hij bere kent den grond op 5088 M2. 2.50 per M2.; 'dat vraagt dus een som van 12,720. Voor den weg 8600, prijs der woningen 2000, In het geheel is noodig 97,000. Jaarlijkscbe aflossing moet zijn f 1900; rente 8880; lasten en reparatie 720, dat wordt een uitgaaf van 6500, dus een week- buur van 8.12. Spr. meent, dat de commissie zich moet wenden tot iemand, die genegen is grond te verkoopen: en op dien grond moet men zien de band te leggen. Als er geld te kort is, zal de Raad gaaime willen helpen, doch zoolang spr. wethouder is, kwam er nooit een aan vraag om hulp, teneinde goede woningen te krijgen. Wanneer men met plannen en cijfers komt, zal de Raad wel helpen. De beer Michielse merkte op, dat de woningen der Haarlemeche coöperatieve ver eenigingen niet voldoen aan de eischen van arbeiderswoningen. Spr. wees op Engeland, waar men geen „mooie kamer" maakt in de arbeiderswoningen, doeTi een groote huiska mer, flinke bad- en waschgeiegenbeid, en deze woningen kosten ongeveer 1800. Misschien is dit systeem van bouwen van arbeiderswoningen ook hier goed te gebrui ken. De heer Mr. P. Tide man wilde een duister punt ophelderen: te Bloemendaal bad zich een commissie gevormd met bet doel arbeiderswoningen te bouwen te Overveen. Toen daar ook een dergelijke commissie tot stand kwam, trok de Bloemendaalsche zich terug. Doch na het gehoorde van dezen avond vraagt spr. waarom bet comité van Bloemen daal zidh niet weer beschikbaar zal stellen om met de Overveensche woningbouwcom missie samen te werken. Het Overveensche comité zou zich kunnen belasten met het zoe ken naar grond, bet Bloemendaalsche zou zich kunen belasten met te trachten aan geld te komen. De (heer Prinsenberg dankte voor deze toezegging en zeide dat de commissie gaarne van die medewerking zal gebruik maken. De heer Lang drong aan bet instituut der verzekering niet uit te schakelen. Dank brengend aan spreker en aanwezigen, eloot de voorzitter deze uiterst belangrijke vergadering. Het model eener goede arbeiderswoning stond tér bezichtiging. Onder leiding van Dr. F. H. FISCHER, Dr. A. A. FOKKER, privaat-docent aan de Universiteit en leeraar aan de Handelsschool te Amsterdam, W. DE ORAAFF, lector aan de Universiteit te Leiden, Dr. J. M. HOOGVLIET, privaat-docent aan de Universiteit te Utrecht, en andere bekende docenten, worden door ons tegen 1 Mei a.s. de volgende SCHRIFTELIJKE CURSUSSEN georganiseerd: Nederlandsche Handelscorrespondentie; Fransen, Duitsch en Engelsch (Cursussen voor beginners, eenigszins gevorderden en meergevorderden, ook een cursus voor de acte L. O. en speciale leergangen in de Handelscorrespondentie, zeer geschikt voor jongelui, die zich voor een examen voorbereiden)Boekhouden (een cursus voor men- schen uit de practijk. een examen-cursus en een cursus voor de acte M. O.); De Techniek der Administratie; Warenkennis; Handelskennis; Handelsrecht; Handels-aar drijkskunde; Handelsrekenen; De Techniek der Bedrijfsreclame; Stenografie; Machineschrijven: Algemeene Literatuurgeschiedenis; Italiaansch; Spaansch; Deensch-Noorsch; Zweedsch; Russisch; Maleisch; Latijn, Wiskunde, (voor beginners en een examen-cursus voor de acte L. O.); Natuurkunde; Schei kundeDierkunde: Weer- en Stemkunde; Esperanto; Psychologie; Algemeene Ontwikkeling; Schrijven tonder fouten en een goede stijl. Afgescheiden van deze cursussen wordt door ons ook georganiseerd een schriftelijke cursus in het Fröbelen, bestemd voor onderwijzeressen en jonge moeders, dus niet voor kinderen. WEKELIJKS wordt den cursist een les toegezonden, bevattende DE STOF VOOR DE WEEK. De opgaven enz. worden dan in de eerstvolgende les uitge werkt. De leerlingen hebben het recht van vragen stellen; hierdoor bestaat er een persoonlijk contact tusschen docent en cursist, en werkt de leerling dus feitelijk onder de persoonlijke leiding van den leeraar. leder, die tich voor onze schriftelijke cursussen interesseert, vrage omgaand onze Interessante gratis-brochure aan, alle verdere inlichtingen bevattende. Adres: BUREAU TOT PUBLICITEIT VAN WETENSCHAPPELIJK NIEUWS, SINGEL 276, AMSTERDAM. TELEFOONNUMMERS NOORD 10789, 10148. Missionarissen vermoord. Uit Perth in Australië wordt gemeld, dat inboorlingen de missie aan de Drysdale-rivier, welke door pa ters Benedictijnen bestuurd wordt, verwoest, en twee paters, zes broeders en talrijke kleu ringen vermoord hebben. Nadere bijzonderhe den ontbreken nog. Vergiftiging. Een tragisch voorval in Teanplin beeft aldaar groot opzien gebaard. Een jong paartje, dat eerst voor eenige nren in bet huwelijk getreden was, werd vergif tigd in de woning gevonden.'De jonge vfonw was reeds dood; de jonge man kon na lang durige pogingen wederom tot bewustzijn ge bracht worden. Men! vermoedt, dat bij het bruiloftsmaal een of andere spijs vergiftigd was. E onvrouwelijke inspecteur van politie. Dezer dagen ie te Liverpool een vrouw in po litiedienst getreden met den rang van inspec teur van politie. Een 83-jarige vermoord. Te Colombes, nabij' Parijs, leefde van zijn rente de 83- jarige oud-hotelhouder Louis Venteclaye, die met zijn 59-jari,ge dood bedreigd werd. Zij zeide, dat zij 270 francs aan spaarpenningen onder haar ma tras bewaarde en daarvan maakten de ban dieten zich meester. Een der ellendelingen zeide: „Hiervoor komt u een belooning toe" en met deze woorden stak hij haar zijn mes in den rug, waarna de misdadigers heen gingen. Na lang gewacht te hebben, stond de ge wonde huishoudster op en klom het raam uit om hulp te halen. Zij heeft van de mis dadigere, die zij bij het licht hunner elec- trische lantaarns gezien heeft, een signa lement opgegeven, waardoor men hoopt hen in handen te zullen krijgen. Zij meenden in een hunner een familielid van haar pa troon te herkennen, maar deze, die op een fabriek' in den omtrek werkt, heeft zijn alibi kunnen bewijzen. Een nader onderzoek heeft aangetoond, dat er voor 300.000 francs aan effecten is gestolen. Russische roovers gearresteerd. De poli tie uit de Pruisische grensplaats!es Sosno- wice en Zawiercz, heeft een rooverbende van dertig personen gearresteerd, die zich in de laatste maanden in het Russisch-Silizische grensgebied aan herhaalde rooversaanvallen schuldig maakte en verschillende moorden we' 'Algnal, öjHWWffie villa woonde bij sTof en grendel, maar een andere troep de brug van Argenteuil. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag klopte juffrouw Aignan bij de buren aan. Zij was in haar nachtgewaad, verwond en sleep te zich met moeite voort. De vrouw ver telde dat er bij hen was ingebroken en dat haar patroon vermoord was. Men begaf zich naar de villa en vond den ouden man, ba dende in zijn bloed op den grond liggen. Hij leefde echter nog en nadat hem en de vrouw de eerste hulp was verleend, werden zij naar het ziekenhuis te Nanterre ver voerd, waar de grijsaard den volgenden mor gen overleed. De toestand van de huishoud ster geeft alle reden, om op haar herstel te hopen. Zij heeft reeds haar verklaringen omtrent- het gebeurde kunnen afleggen, waaruit het volgende bleek. De misdaad werd gepleegd door vier man nen, die zich, door verbreking van een ruit, toegang tot het huis. hebben verschaft en de slaapkamer van den bewoner zijn bin nengedrongen. Louis Ventteclaye had hoven zijn bed een jachtgeweer hangen, dat steeds ■eladen was. Hij! wilde het grijpen, toen _e vier kerels bij: hei» binnentraden, maar zij' lieten er hem den tijd- nlel toe. Terwijl twee hem vasthielden, dreigden de anderen hem met revolvers en eischten, dat hij hun zou zeggen, waar zijn ge^ Tag. Hij ant woordde, dat hij' slechts 30 francs In huis had, welke in zijn secretaire lagen. Daar na brachten de inbrekers hem een 5-tal messteken toe en braken vervolgens de se cretaire open. Op dat geraas kwam de huis hielden huis in de bosschen van Zawiercz, en hebben daar onlangs een geldtransport over vallen, waarbij zij 20,000 roebels buif ïnaakten en twee politie-agenten vermoordden. De po litie slaagde er eindelijk in, den schuilhoek der bende op te sporen, de leden op te wach ten en ze stuk voor stuk in te rekenen. Bij een dier heeren werd 110 K.G. dynamiet ge vonden.. Aan baar geld werd 20,000 roebels in beslag genomen; bovendien werd een groo te hoeveelheid geweren, revolvers, ammuni tie en andere wapens ontdekt.. De Russische vrienden zijn naar de gevan genis te Petrikau gebracht. H« wist er geen raad mee. De procureur van Evreux vond dezer dagen in de brieven bus van zijn kantoor een pakket met effecten ter waarde van 50,000 francs. Uit een inge steld onderzoek bleek, dat deze effecten af komstig waren van een diefstal bij een on langs overleden bankier gepleegd. Daar de nummers dezer papieren in het politieblad gesignaleerd waren, 6chijnt de dief het niet aangedurfd te hebben de effecten te verkoo pen. Opgewonden advocaten. In het Supre me Court te New-York' heeft zich een merk waardig tooneel afgespeeld zegt het AH. Twee advocaten kregen het met elkander te kwaad over de afstamming van St. Patrick, den Ierschen heilige. Hij was een Schot, zeide de een. Hij' kwam uit Wales, beweer de de ander en daar beide heeren het niet eens konden worden, gingen ze elkaar met de vuisten te lijf, zoodat de deurwaarders houdster toegesneld, die eveneens met den tusschenbeiden moesten komen om de op- gewonden pleiters te scheiden. De rech-" ter veroordeelde beiden tot vijftig dollars boete. Een millionnair overleden. De multi- millionnair Weijenhauser, een houtkoeper te Pasadena in Californië, Ï6 overleden. Hij beheerschte, voordat wettelijke bepa lingen waren aangenomen tot behoud van de bosschen, de gebeele Amerikaanscke hout industrie. Volgens de algemeene opinie volgde by in rijkdom direct op Rockefeller. Een ramp op zee. Thans staat vast, dat <J6 New-Foundland een bemanning* Tan 189 koppen. Hiervan zijn 77 overleden; 69 lij ken zijn reeds geborgen en 36 hebben ernstig geleden door de koude. Een millionairsgril. John D. Rockefel ler, die zelfs Amerikanen reeds herhaalde ma len „Paf" heeft doen 6taan van hetgeen bij met zijn geld wist te bereiken, laat thans weer duchtig van zich spreken. Het geldt een fontein, die alle fonteinen, die «eit op aarde water spoien, in grootte moet over treffen. Voor dit doel heeft de irmlUaalliar dair een monlietsteen aangekocht, die eens op Longlsland gevonden werd, en met een omvang van twintig voet eventjes 866.000 K.G.weegt. Deze renzensteen moet in een gi- gantesken vorm worden uitgehouwen en dan op het buitengoed Pocanticn een bezienswaar digheid worden. Het transport vormt thans nog de grootste moeilijkheid. Eerst trachtte men den stee; op spoorwegwagens te laden. Doch bet ding bleek te groot. Nu zal het per schip geschie den. Er zijn stellig wel honderd span ioe noodig, om bet gevaarte den berg op te krij gen. De ovenheid is van plan, Rockefeller voor zijn aardigheid eens leelijk te plukken. Men wil het transport door de straten nie' toestaan, voor Rockefeller een behoorlijke premie heeft betaald als garantie tegen on gelukken en beschadigingen. Achtbare commissieleden. In het Anhalt- scbe dorpje Raben kwam drie vreemdelin gen jn een rijtuig bij den landheer Selmlti aanrijden, die zicih uitgaven voor leden van de veeartsenijkundige commissie, belast mei het onderzoek van het vee. Terwijl Schuit?, met den vermeenden districts-veearts in de stallen was, braken de andere twee de brand kast open en stalen er 20,000 mark in geld en effecten uit. Alle drie ontkwamen zondei berkend te zijn. De vergiftiging in Russische fabrieken. Het geheim der talrijke ziekteverschijnselen onder de arbeidstere der gummi- en tabaks fabrieken dn Petereburg schijnt, volgens een mededeeling van de politie te moeten wor den toegeschreven aan een „vergiftigings comité", welk6 leden in de werkzalen der verschillende fabrieken chloroform peergc ten, waarvan de ziekteverschijnselen bet ge volg zijn. De arbeidsters werden steeds on wel en vielen flauw, nadat zij een zoeten geur hadden waargenomen. Do politie beeft een aantal personen gearresteerd, om do le nden van bet „vergiftigings-comité" op te sporen. De oorzaak van dit optreden meent men ie moeten zoeken in de weigering der arbeidstere, om zich aan te sluiten bij hun stakende mannelijke collega's. De politie meent, dat de mannen de arbeidsters tot deelneming aan de staking willen overhalen door haar te doeh denken, dat de ziektever schijnselen het gevolg zijn van de voor de gezondheid schadelijke materialen, die in de fabrieken .worden gebruikt. Inbrekersbende gearresteerd. De Berliju- sche politie is het gelukt, de hand te leggen op een internationale inbrekersbende. De Tel meldt er het volgende van. Zoowel in Duitschlandscli als in andere rijken heeft de bende een groot aantal juwce- lendiefstallen gepleegd. Bij de inbraken gedu rende de laatste drie maanden hebben zij op zijn minst voor 150.000 M. aan edelsteenen buit gemaakt. Aan het hoofd der bende stond een Hongaar, zekere Horwarth, afkomstig uit Boe dapest. Zijn voornaamste medeplichtige Weitz- ner, eveneens een Hongaar, werd nog niet ge arresteerd. Wel werden tegelijk met Horwarth acht te Berlijn wonende handlangers en heelers gevangengenomen. De voorgeschiedenis dezer arrestatie is de volgende: Enkele maanden geleden werd na een dia mantdiefstal bij den juwelier Gilberg te Ber lijn een heeler, Hermann genaamd, gevangen genomen, die tot twee jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. Op het oogenblik, dat hij door detectives naar het politiebureau zou worden gebracht, trad een elegant, gekleeds heer diens woning binnen. Een oogenblik za£ hij Hermann verbluft aan, maar vervolgde daarop zijn weg, alsof hjj dit tooneel slecht? als nieuwsgierig toeschouwer had bijgewoond. Den volgenden dag pleegde de koopmat Schwarzfuchs zelfmoord, die, zooals later ik te veel zorgen aan mijn hoofd." „Zorgen?" Maar die moet men te huis la ten, waneer het doel der re ie ie om weder op zijn verbaal te komen!" „Te huis heb ik geen zorgen, maar ik vond ze hier." „Ah zoo! Die schilderes? vroeg de juetitie- raad met den lach eens satiricus. Laat loo- pen! De druiven zijn zuur, zei de vos! Wat verloren is, is verloren!" „Vv at men niet heeft bezeten, kan men ook niet. verliezen!" „Met nw welnemen, dat staat nog te be zien." „Voor rechtskundige spitsvondigheden ben ik oogenblikkelijk niet gedisponeerd, waarde vriend. Ik wil gaarne bekennen, dat de ge dachte aan de toekomst der jonge dame mij ernstig bevreesd maakt, sinds ik weet, dat zij met dien Franschman is verloofd. Maar over wat andere gesproken doch ik vertel u dat wel onderweg, wij maken toch een Tij toertje?" „Juist daarom ben ik zoo vroeg hierheen gekomen, stemde de oude heer toe, terwijl bij opstond. We zullen een toertje door de stad maken en dan het boscbje inrijden, we komen dan juist te rechter tijd in 'tZuid- Hollandech, waar we een voortreffelijk dé jeuner gereed vinden." „Gij verteldet me gisteren van een meisje, dat ge mjj wildet aanwijzen." „Kaatje Verschuur? „Wat is dat voor een meisje?" „Zij is dc dochter van den huurkoetsier, die ons zal rijden, zeide de justitieraad op de deksel zijns doos kloppend. „Ge moet toch thuis vertellen, dat gü een Hollandsche schoonheid hebt gezien. „Ik geloof als ik dat wilde". „Pardon, vriendlief! Zoo veelvuldig zijn die bier niet. En onder de opgeprikte dames zoek ik de schoonheden niet. „Ho, bo! De meisjes nit het volk zijn toch ook reeds in de geheime kunsten van het toilet ingewijd, spotte Emile, terwijl ze het hotel verlieten. „Kaatje Verschuur toch niet," ijverde de justitieraad, en dit jong, levenslustig meisje wil een invalide trouwen! Omdat baar vader het zoo wil? Foei! Denk toch niet dadeliik aan een ouden, rijken mankpoot, die de schulden van den schoonvader delgt en de jonge vrouw in finweel en zijde steekt; in zoo*n geval zon ik bet zeer verklaarbaar vinden. - Wie is dan die invalide? Hij is een landgenoot van ons, een jong boekbinder met een lammen arm. En wat hebt ge tegen dit huwelijk in te brengen? Wat! Tel nul bij nul; de uitkomst blijft nul. Wanneer de man een geschikt werkman is Wat kan bij met één gezonden arm uit voeren? Neen ,dat huwelijk is een krankzin nigheid en ik. heb grooten lust om Pieter Verschuur daarop attent te maken. Doe dat niet, gaf Emile waarschuwend ten antwoord. Wat nw ambt niet is.... Laat dat nn maar rasten; ge hebt inder daad gelijk, het gaat mij eigenlijk niets aan. Hier zijn we waar we wezen moeten. Zij stonden voor een klein huisje van één verdieping, dat door zijn® reinheid een alles zins vriendelijken indruk te weeg bracht. Bloemen: in wit porceleinen potjes versier den de kleine vensters, waarvan de ruiten in het zonnelicht schitterden. Geen vlekje was te ontdekken op de beider wit gekalkte mu ren. Een breede koetspoort liep door het huis naar den tuin. In den openstaanden staT wa® een kort, breed geschouderd man ijverig bezig met het schoonmaken van een rijtuig. Pieter Verschuur droeg gouden ringen in de ooren, een stoppelige ba®rd liep van het eene oor tot het andere, rondom het knokige door een stompen neus ontsierde gelaat, welks terugstootendheid verzacht werd door een trek van scherpzinnigheid. Juist kwam ook Kaatje in den tuin. Zij was ongetwijfeld een lieve, aangename ver schijning: een frisch gelaat met rozige wan gen; maar op den naam eener schoonheid kon zij toch geen aanspraak maken. De justitieraad kende zij reeds; hij trad haar tegemoet met een schertsend woord, het welk zij slagvaardig beantwoordde, terwijl Pieter Verschuur zijn grooten mond opende om van harte in te stemmen met beider vroo- lijken lach. c Het was een genrebeeld het penseel van David Teniers waardig. Bijna evenzoo als Kaatje Verschuur zagen d® schenksters er uit, die Teniers heeft geschilderd. Pieter Verschuur in hemdsmouwen met den breed geranden hoed op het «verweerde hoofd en met den gieter in de hand,^ en de vroolijke oude heer in de lichte stofjas, beiden sche nen zij nit de lijst van een Hollandsch genre- beeld van de oude school te zijn gekomen. De justitieraad bleef met Kaatje voortschert een; over en weder vlogen de snedige opmer kingen, die in de Hollandsche taal werden gemaakt; het meisje bleef den ouden heer geen woord schuldig en het lachen des vaders ontaardde meer en meer in een ongemanierd hulken. Emile, die geen deel kon nemen aan het gesprek,' omdat hij geen woord Hollandsch verstond, werd eindelijk ongeduldig. Ver schuur kon met het schoonmaken van den wagen maar niet gereed komen; telkens en telkens ontdekte hij opnieuw eeni vlekje, dat van het schitterend verlakte rijtuig moest worden afgewreven. Inmiddels was uit net achtergebouw een man te voorschijn getre den, die niet minder zich scheen te verlusti gen in Kaatjes vroolijkheid. Hij kon eenige jaren ouder zijn dan Emile, die zioh dadelijk den invaliede herinnerde, van wien de justitieraad gesproken had, hij sloeg hem daarom te opmerkzamer gade. Hij meende dat frissche gelaat met den bruinen snorbaard te kennen. Hij wilde er juist over nadenken, waar hij dat vroeger meende gezien te hebben, toen de man met militairen groet op hem toetrad. Gij kent mij zeker niet meer luitenant, vroeg hij. Op hetzelfde oogenblik viel het hem in, waarover hij nadacht; zichtbaar verheugd etak hij hem de hand toe. XJ weer hier te zieni. had ik niet ver wacht, sergeant Reimer. Wat doet g© hier in Holland? Zijt ge geen Duitsch onderdaan meer? De vroegere sergeant hief onder smarte- lijken lach met den rechterarm den linker omhoog en liet hem langzaam naar beneden vallen. Deze arm was lam. Half-invalide, luitenant! zeide bij. Van verder dienen in het leger was dus geen sprake meer. Met mijn pensioen kon ik niet veel uitvoeren en de betrekking van brie venbesteller of kantoorbediende, die ik mie- sehien na jaar en dag zou krijgen, kon mij ook niet bevallen. Ik bad in Utrecht een oude tante wonen, een zuster mijns vaders; zij was alleen in de wereld en verlangde dat ik bij haar kwam inwonen. Ik reisde er heen; de oude vrouw ontving mij allerhartelijkst en we overlegden, wat nu verder moest worden gedaan. Vóór ik in het leger kwam, had ik het boekbinden geleerd* ik -werd daarom op voorspraak aangenomen als gezel op de knn- toorboekenfabriek der firma Warendorf. In den beginne ging het zeer moeilijk met den stijven arm, maar met ijzeren wil over won ik iedere zwarigheid en nu ga ik niet meer uit den weg voor den besten werkman, En bleeft ge niet bij uw tante? vroeg Emile met ongeduldigen blik op den lachen/ den groep, waarvan Pieter juist heenging om de paarden te halep. De oude vrouw ie gestorven luitenant! eerst na haren dood kwam het aan het liohtt dat zij een aardig vermogen had bezeten en mij had benoemd tot universeelen erfge naam. v Maar met dat vermogen ware ik toon naar Duitsohland teruggekeerd, meende! Emile. (Wordt- vervolgd) Schriftelijke Cursussen "bedreef. Een aantal roovers vraten x*eeds ach nr ondater. de wedu - -

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 6