DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. "asay III »™a Jli rr'-r lhu ÏDD hl u ws. tv. ZWee/Kiijseji, «3 arteJ/ortssfr 27. FeJe/.ma De jubelfeesten van den R.K. Volksbond. fCinieriiiiismf 29>3!«S3P Haapiem BLAD DINSDAG 14 APÜIL 1914 3"Si guttg No. 0413 ABONNEMENT SP RIJ Si Per 8 maauden voor Haarlem n Ï1M Voor de plagen, waar ©en agent is gevestigd (kom der gein) 1.85 Voor de overige plaatsen in Nederland franco por poet a 180 Afzonderlijke nummer* &W iureanz wan Redactie en Administratie intercommunaal Telefoonnummer 1418. PRIJS DER ADVERTENTIëN» Van 1—6 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 16 et Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 ct. per regel Bnitenl 20 ct Reclames dubbel tarief, Dienstaanbiedingen 25 ct (.6 regels), driemaal voor 60 ct la contant). Alle betalende ahonné's op dit blad, die In Hei bezit eener verzekeringspolis ïfln, zijn volgens de bepalingen op de polissen vermeldt tegen ongelukken verzekerd voort GULBEN btf f PA GULDEN bjj fPIl 6ULI)EN bÜ verlies van eev I ®ÏÉli verlies va» I ilil verlies van GULDEN bij JUfl ftmnwVku' fïffM GULDEN bif 9 GULDEN bjj GULDEN bij flffe GULDEN by werken. J UP 1# W H» band of voet 4$ 1# één oog I 43 Wn duim. w U wijsvinger, GULBEN bij verlies van één andere» vinger. De qitkeering d Dit twee nummer bladen. bestaat AGENDA. 15 April. Gebouw St. B a v o 10—5 uur en 6.30 tot 11 uur drievoudige Tentoonstelling. Iu 't Pand - 8><—12 eu 1—4 uur Herijk ran maten eu gewichten: Gedempte Oude dracht, Raaks, Jacobijnestraat, Schagchel \traat eu Koningstraat. St Vincentius-bibliotheek N. Groen-| markt 'savende van 7)4— 9 uur geopeud. Teyler Museum Tentoonstelling va 'eeker.ingen, bekoorende tot de kunstverzatne ling van Teyler's museum, portretten, portret schetsen en figuur studies. Bieschoppelijk Museum Jansstraa; ,9 Geopend eiken dag van 10—5 uur, betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterd, gen en R. K. Feestdagen. >b Een congres der S. 0, A. De Paaschdagen worden door de S. D. A. geregeld, zooals men weet, voor haar jaarco: gres gebruikt, waarop meu elkaar tal van woorden toevoegt, waarop al de grieven e gricfjes van degenen die niets in de melk ti brokken hebben tegen degenen die de laken uitdeeleu, tot uiting komen, en dan neemt] men na eenige of andere hoeraspeech, door de bank met algemeene stemmen een resolutie aan, waarin met een paar grooto woorden het eigenlijke verschilpunt wordt weggevaagd. 't Gaat op méér congressen zoo. Belangrijk, of zelfs maar interessant, waren de beraadslagingen niet. Wel zijn er enkele op. merkelijke dingen gezegd; zoo o. m. een klacht van de z.g. christensocialiste mej. van der Vlies, dat in „Het Volk" zoo heftig tegen bet geloof en het christendom wordt geschre ven, waarna de Amsterdamsche socialistische wethouder Wibaut zeide „dat op grond van .wiisgeerige beschouwingen een aantal partij- ..genooten de christelijke beschouwingen niet „vereenigbaar achten met de sociaaldemocra- „tie." En daarom moest mej. van der Vlies „maar verdraagzaam" wezen, en die anticleri cal© stukken uit „Het Volk" maar slikken!! Den eersten dag heeft men gewijd aan futiele beschouwingen over wat de kamerfractie deed, waarbij de heer van Kol den heer Idenburg krachtig verdedigde, maar geen steun vond hij zijn Partijgeuooten Douwes Dekker c. s. zijn „slachtoffers der kapitalistische overlieer- whers" aldus voegde men hem toe, en daar op bravo, applaus, daar gdat dan u! de diepe, op bezonken ervaring gegronde ken nis van Indische toestanden van een man als rau bol! Is er sterker bewijs te leveren voor 't onzinige van een heerschen der massa? Trouwens: de heer van Kol ziet zélf allerdui delijkst in dat bij jn dit gezelschap en milieu niet behoort. Hij vertrok vanmorgen op een studiereis naar Japan .1 en slotte dient vermeld de aanneming van eeu motie tegen de Eerste Kamer, waarin op de intimidatiepolitiek van Troelatra tegen dit staatslichaam, dat zich maar niet dadelijk wil andeerd door de Maatschappij „Holldndsche Algemeene Verzekeringsbank" ie Schiedam.. WINKELDIEFSTAL. Uit de toonbanklade van deni winkel aan de Zuiderstraat 10a is Zaterdagavond 6 uur ten nadeele van den winkelier G. een bedrag van 21 a. 22 gestolen. WATERLEIDING GESPRONGEN. Ter hoogte van de Peuselaarsteeg sprong gisterenmiddag een buis in de waterleiding. Door personeel werd het lek gestopt. DE OPENING DER TENTOONSTEL- LINGEN. De opening oer drievoudige tentoonstelling in het gebouw Sint Bavo is geweest als de tentoonstelling zelve: schitterend. Om 1 uur kwamen de talrijke genoodigden in het gebouw Sint Bavo bijeen. Z. Exc. de Commissaris der Koningin, Mr. Dr. W. F. van Leeuwen, bad bericht tot zijn grooten spijt, wegens uitstedigbedd, verhin derd te zijn de opening der tentoonstelling bij te wonen. In de vorstelijke ontvangstsalon, door den kunsthandel W. H. van Delden ingericht, merkten wij allereerst op Jhr. Mr. W. B. Sandberg, burgemeester van Haarlem, met eebtgenoote en een logé baronesse van den Boroh van Vorden; Jhr. mr. D. E. van Len- nep, burgemeester vau Heemstede, den Hoog- Eerw. beer Deken vau Haarlem, G. II. F. Stoffels, den Hoogeerw. beer kanunnik rector Ph. A. .T. Bosman, de Zeereerw. heeren pas toors P. A. F. Royakkerfs en S. C. M. J. voegen naar wat hy decreteert, (je officieele I G0US en eerw. heeren kapelaans uit bevestiging wordt gegeven de stadi deu W eled- Destr. beer W. O. J. Pas- Nu, dat de Eerste Kamer, tegen welke zoo f™-'®' e£e-v°orz,tter der jubelfeesten der af- luidelijk „stemming" wordt gemaakt, zfch door 1 R' K" V°lks ,,een grooto demonstratie" zal laten bang ma- en, gelooft de heer Troelstra zélf niet! bond, burgemeester van Ginneken, oprichter van den Ned, R. K. Volksbond; den beer J. W. Smit uit Amsterdam, algemeen voorzit ter van den Ned. R. K. Volksbond, den heer Mr. JWijtema, secretaris der gem. Haarlem, iwi de heeren Joh.d e Breuk en L. Modoo, wet- j dezen dag tot grooter eer en glorie vau Hem houders der gemeente Haarlem, den heer Th.en van trouw aan de Vorstin, aan den Volks- G. Hooy, wetiiouder der gemeente Scho- jhond had gegeven, verzocht de heer Guskens en, e heeren raadsleden, der gemeente] den burgemeester de tentoonstelling te wil- Haarlem Dr. v. d. Berg, B. E. C. Seignette, E. ]en openen. zig met eenigo Volendamsche 6choonen; van het Zeeland-comité de lieer L.- C. Adriaanse en mej. Mina Werri, een aanminnige Zeeuw- sche in haar rijk, schilderachtig costuum. Ruim honderd personen waren in de zaal aanwezig. Er ging maar één roep over de sclioone aankleeding der zaal. Door de jongejuffrouw Corrie Schiphorst werden aan de dames: mevr. Sandberg, mevr. Passtoors en haronese v. d. Boroh van Vorden bouquetten in de stadskleeuren aangeboden. Nadat verschillende heeren aan den burge meester waren voorgesteld, name deze met de dames en verschillende heeren in de voor hen bestemde fauteuils plaats. Allereerst nam ter verwelkoming de; heer ÏV. B. Guskens, voorzitter der afdeeling Haar lem, het woord. Met een bewogen stem, zou den wij haast zeggen, zeide de heer Guskens hoe aangenaam het hem was en tot welk een groote eer hij het zich rekende de aanwezigen op dezen dag te mogen toespreken, nu de ten toonstellingen van Reclame, Huisvlijt en voorwerpen der loterij zou geopend worden, die de afdeeling Haarlem van den Ned. R. K. Volksbond heeft georganiseerd ter gelegen heid vau het 25-jarig bestaan der afdeeling. Allereerst heet ik dan welkom aldus de heer Guskens den burgemeester van onze goede stad, vertegenwoordiger van het hoog ste wereldlijk gezag in den lande. Ik ben over tuigd dat u, edelachtbare, den R. K. Volks bond een goed hart toedraagt; gij hebt dat getoond door de tentoonstelling in persoon te willen openen. Ik dank u daarvoor. Verder heet ik welkom den Hoogeerw. heer deken G. H. F. Stoffels, deken vau Haarlem, als vertegenwoordiger van het hoogste Ker kelijk gezag in dit Bisdom. Wii weten hoeveel liefde en toewijding u den Bond toedraagt, aldus de heer Guskens. Wij stellen uwe tegen woordigheid op zeer hoogen prijs. Ook de heeren Passtoors en Smit heet ik hartelijk welkom. Zij hebben met Mgr. Botle- manne z.g. den Bond gesticht en" te Haarlem met den heer do Jong z.g. de eerste afdee ling opgericht. Gij hebt met ons 25 jaar lang medegeleefd en gestreden en nu wilt gij wel met ons medevieren den jubel op dezen glorie dag, aldus spr. Ik heet ook hartelijk welkom de heeren Bore- boom eu Mr. J. B. Romans, geestel. en rechts kundige adviseurs, die in moeilijke tijden den Boud met hunne adviezen hebben gelholpem Een eere-saluut breng ik aan het eere-comité, dat bestaat uit mannen waarop Haarlem trotsch mag zijn. Ook aan de leden der verschillende coinité's van uitvoering, voor de zorg die zij hadden om de tentoonstellingen zoo uitstekend te doen slagen, zoodat de feesten zoowel geeste lijk als stoffelijk een succes zijn. Ik heet u allen welkom, die hier zijn; ik breng dank aan den Raad der gemeente Haarlem en aan de wethouders voor den steun, stoffelijk eu moreel, die zii aan de fees ten schonken; Ik breng dank ook aan de ge meente Schoten om dezelfde reden; dank aan alle autoriteiten, geestelijke en wereldlijke, op deze plaats, om hun blijk van sympathie, dat zij daarmede geven. Mannen van den Volksbond, n breng ik een woord van dank voor nw werken en streven; blijf trouw aan uw devies; God en Vorstin; aan u ook, voorzitters der onderafdeelingen; leden van het hoofdbestuur, dank voor uw werken en zwoegen; aan het comité ook voor wat bet gedaan beeft voor deze feesten; dank aan allen, die iets met de voorbereiding der feesten hebben uitstaande gehad; ook aan de dames. Dan wees de voorzitter nog op bet doel van den Volksbond: mannen te kweeken! voor God en Vorstin, die werkdadige, ijverige leden der maatschappij zijn; mannen, die niet de min ste zijn in ons land. Dan vroeg de voorzitter nog excuus voor wat aan do samenstelling inoeht mankeeren, en na lof gebracht te hebben aan God, Die Elffere, Soharm; de raadsleden der gem. Scho ten: Cobelens, de Graaff, v. Steen., Poth, Boxs. De geestel. en rechtskundige adviseurs der afdeeling Haarlem, den Zeereerw. heer rector H. W. Borsboom en Mr. J. B. Bomans. Daarna verkreeg de burgemeester het woord. Z.Ed.acktbare sprak ongeveer als volgt: Gaarne voldoe ik aan het verzoek om deze Verder o.m. de heeren J. Gratama, direc- drievoudige tentoonstelling te openen: de na- teur van liet Frans Halsmuseum, Dr. J. B.tionale Reclame-tentoonstelling op liet ge- Borst Pauwels, directeur van den gemeente- bied van Handel, Nijverheid en Industrie in keuringsdienst; A. de Clercq, voorzitter derde benedenzalen; de nationale Huisvlijttenr Kamer van Koophandel, alhier; kolonel van toonstelling met collectieve inzendingen van Bunge, militie-commissaris; overste T. L. van de 35 onderafdeelingen der afd. Haarlem van Wagtendonk, commandant van bet 21ste land-den Ned. R. K. Volksbond in de bovenzalen; weerdistrict; G. van Kalcken; C. J. J. Nieuw- de tentoonstelling der prijzen, geschonken land, G. H. M. van Goor, commissaris van voor de Jubileum-verloting in de Bibliio- politie te Haarlem; de heeren J. W. van Bil- theekzaal. derbeek, H. van den Berg, ambtenaren ter ge- j Gaarne, want de feesten vormt een onder- jlen, dat u, als hoofd der gemeente, deze ten- meente-secretarie; Robert, den heer E. H. von deel van de viering van het. 25-jarig jubileum 1 toonstelling hebt willen openen. Saher, directeur vau het Museum voor Kunst-1 der afdeeling Haarlem van den Ned. R. KJ Dit blijk van sympathie zal voor hen, die nijverheid; verder bijna alle leden der onder- j Volksbond, eu ik hoop door deze opening een het initiatief tot deze tentoonstellingen na- soheidene comitó's voor de Jubelfeesten; de zeer bescheiden steentje te helpen bijdragen men, en voor hen, die maanden en wéken er leden der jury, de voorzitters der onderafdee- rot het weisagen van de feesten, omdat ik den aan gewerkt hebben, een groote voldoening hingen van. den R. K. Volkshond; van het Vo- i Bond hoogacht in zijn werken en streven. j zijn. De Volksbond, die de werklieden en den lendam-eomité was de heer W. Kohlsant I Allereerst dan een woordje over de Reclame-kleinen burgerstand organiseert, zal het waar- Rsuscibenplatt als vertegenwoordiger aanwe-tentoonstelling. Réclame is de zenuw van den i deeren. handel. Daar zijn in de reclame verschillende nuances. Men heeft b.v. de homharie-reclame. Als voorbeeld daarvan geef ik de reclame door Pears aangewend om zijn zeep ingang- te doen vinden. Op verschillende plaatsen prees hij zijn zeep aan door buitengewoon groote reclames. B.v. door reusachtige borden hij de Niagara-water- val in Amerika, Bombarie-reclame is wat Pears wilde doen, door letters van vijftig me ter hoogte op de rotsen van Gibraltar te schilderen om zijn zeep aan te hevelen. De manier is weinig sympathiek en er zal dan ook wel paal en perk aan gesteld wor den, zoodra de Amerikaansche en andere au toriteiten blijk zullen geven bet legestatief initiatief te willen volgen van de Provinciale Staten van Noord-Holland, die bij verorde ning dergelijke ontsieringen hebben verboden. Een ander voorbeeld van deze reclame is die van onzen landgenoot Van Houten voor zijn cacao. Deze zoekt het meer in de gewel dige hoeveelheid en niet in groote dingen. Maar opmerkelijk is dat toch ook Pears de man is, die den stoot gaf tot de kleine artis tieke reclame. Het hinderde hem zeer, dat men zijn naam verkeerd uitsprak. Daarop vond hij een mooie reclame uit: Apples ma ke cider; Pears make soap. De stoot tot de echte artistieke reclame kwam in 1890 door John Hasfalt, geboren in 1870, die eerst militair was geweest, doch een teekenaar was met veel humor. Hij werd ver bonden aan het tijdschrift Sketsch en bedrieg ik mij niet, dan is hij daaraan nog verhonden. Hij maakte o.m. reclame voor de Sunlight soap en teekende twee aardige negertjes, die over een heining kijken. Daaronder staat; Wij wassclien al ons goed met sunlight soap. Een reclame, die zeer insloeg. Voor den cacao-fabrikant Fry maakte hij de reclame door twee inbrekers te teek en en, die een brandkast forceeren, doch daarin geen geld vinden, maar Fry's cacao. Zij juichen dan van pleizier, tegen alle regelen in van welopgevoede hoeven. Dat is het contrast met de homharie-reclame. Daarna kwam er een tijd dat men, gedre ven door concurrentie, hij de reclame versjes maakte, en daar zelfs goede dichtere voor uit- noodigde. Zoo voor Dr. Cramo's bockpulver. De dichter laat daar drie babbelende dames aan het woord. Spr. leest dit vers voor. Wenn Frauen aus ein ander genn, Dann bleiben sie nog lange stenn, Und reden dies, und reden das, Und loben ohne Unterlass: Das beste Backpulver der Welt Von Dr. Crato aus Bielefeld. Zoo is de reclamekunst een brug geworden, die de kloof overspant, welke van oudsher gaapte tusschen het materialisme der zaken wereld en de ideale kunst. Ook straks zullen wij dat ongetwijfeld kunnen waarnemen; do kunstige orneeringen zijn Ihet middel om te komen tot het doel, n.l. zaken doen. Wat de 'huisvlijt betreft, wenscht spr. alleen Prof. Opzoomer te citeeren, die zeide dat de weg- tusschen weten en doen de langste op aarde is. Dat is het geval zeker wel met de huisvlijt. Spr. verduidelijkt dat met een aardig voor beeld; immers een ieder weet hoe een spijker in een plank moet geslagen worden, maar menige duim is een stille en dikwijls dikke getuige van de waarheid van des professors beweren. Handenarbeid moet geleerd worden en maakt dan ook tegenwoordig gelukkig een belangrijk element der opvoeding uit. Spr. zegt een groot voorstander te zijn van handenarbeid. Den jongeren leert hij waarne mingsvermogen en opmerkzaamheid. Spr. is het niet eens met dien huisvader, die zich eenigszins beklaagde omdat haar jongen adht uur gearbeid had aan een lepel, dien zij voor een paar stuivers had kunnen koopeu. De handenarbeid toch leerde den jongen zien uit eigen oogen. Voor de ouderen beteekent de handenarbeid het tegengaan van de uithuizigheid, het ver sterken van den huisel ijken hand en voorts prikkelt de arbeid tot nadenken. Hiermede meende spr. na den dritte im bunde de lo terij-tentoonstelling nog gememoreerd te hebben, de tentoonstelling een gelukkige te mogen noemen. Ik spreek den wenscb uit, dat zii mogen sla gen en een aureool moge vormen om de sla pen van ben, die er zooveel voor gedaan heb ben. En hiermede verklaar ik deze tentoon stellingen voor geopend. (Applaus). De lieer Passtoors. Hierop trad de heer Passtoors naar voren, om den burgemeester dank te brengen na mens den Volkshond, alsmede alle belangheb benden en belangstellenden. Ik behoef u niet te zeggen aldus de heer Passtoors op hoe hoogen prijs wii het stel- Mag ik u nog toewenst-hen, dat het u nog jaren lang gegeven moge zijn aan het hoofd dezer gemeente te slaan ea met uw bekenden ijver te werken om Haarlem te doen blijven een der bloeiendste steden uit ons Nederland, Nogmaals hartelijk dank (Applaus). De heer Smit, Ook de heer J. W- Smit uit Amsterdam voerde het woord en herinnerde de aanwezi gen hoe vóór één jaar in Amsterdam eene breede seliare optrok om het 25-jarig bestaan van den Volkshond te vieren. Nu, na één jaar, viert haar oudste dochter, Haarlem, leest. Reeds werd het eerste gedeelte van het feest gevierd; nu vangt de tweede periode aan. Deze feestviering is een bewijs van durf, moed en doortastendheid. Ik hoop dat duizenden en duizenden de ten toonstelling zullen bezoeken. Het feit dat de burgemeester de tentoonstelling opende, daf daarbij alle rangen en standen vertegenwoor digd zijn, nioge liet bewijs zijn, dat dit feest niet uitsluitend een feest voor de katholieken is, maar dat het de wensch Ï6 dat allen er heer trekken. Namens het Centraal Bestuur bracht de heer Smit dank aan den burgemeester voor de opening der tentoonstelling. Spr. meende dat de burgemeester erop ge wezen had dat het initiatief w. s uitgegaan van de 35 vakafdeelingen, en dai (credit. Hjj ziet daarin het bewijs dat de Volkshonderu zich niet blind staren op meer loon en korto ren arbeidsduur, maar dat zij ook beoogen de vakbekwaamheid te verhoogen, en het vak te veredelen. Daarvan vindt men in deze tentoonstelling liet bewijs. Daarvoor brengt spr. dank aan al len, die iels aan de tentoonstelling hadden gedaan. Dank bracht spr. aan de inzenders en lioopt dat deze de vruchten der tentoon stelling mogen plukken. Spr. besluit met den wensch dat er veel publiek kome om de tentoonstelling te be ziohtigen; Haarlemsch publiek, maar ook Amsterdamsch publiek, opdat de tentoonstel ling rijke vruchten moge dragen. (Applaus). Hierna ving de rondgang over de tentoon stelling aan. Burgemeester Sandberg werd langs de standen geleid door den lieer W. B. Guskens; mevrouw Sandberg door den heer v. Tetering en baronesse v.d. Borcb van Vor den door den heer C. W. Harbord: de andere genoodigden door verschillende comiléleden of zij gingen op eigen gelegenheid. Bij den ingang van de Reclame-tentoonstel ling sprak de heer P. J. M. van Tetering. algemeen secretaris en voorzitter van het co- mi.té voor de Reclame-tentoonstelling, den burgemeester als volgt toe: Mijnheer de burgemeester! Na alles, wat zooeven bij de plechtige opening gesproken is, kan ilc kort zijn. Het is mij een eer en een vreugde, U, mijn heer de Burgemeester, mevrouw Sandberg, freule van der Boreh van Vorden, mevrouw Passtoors en den staf van autoriteiten, die U bij liet bezichtigen der expositie zullen vol' gen, een zeer hartelijk welkom toe te roepen. Een welkom namens liet Comité voor de Nat, Huisvlijttentoonetelling, maar een wel kom ook namens alle exposanten. Zij en wij, wij allen juichen het toe, dat U, mijnheer de Burgemeester, zoo'n groole be langstelling voor den Handel, de Nijverheid en de Industrit aan den dag legt. U daarvoor dank te zeggen, alsmede aan alle autoriteiten hier aanwezig, is ons een zeer aangename plicht- Wij twijfelen er niet aan of de exposities zulleu n versterken in nw vertrouwen op de energie, de durf, den ondernemingsgeest on den goeden smaak van den Handel, de Nij verheid en de Industrie. Mag ik U nu de leden voorstellen? Er was maar één roep over de welgeslaagde tentoonstelling. De beperkte plaatsruimte in ons blad van heden laat niet toe om nu reeds aan ons voor nemen gevolg te geven nogmaals de stands uitvoeriger te bespreken, doch men begrijpt dat de exposanten gezorgd hadden, dat hun stands gistereniddag tot in de puntjes in orde waren. Alles blonk van heerlijke frlscbheid. De exposanten waren allen bij hun stands om de- noodige uitleggingen te geven. Toen de heeren de groote zaal binnentraden speelde de groote gramophoon in den Odeon- tempel het Wilhelmus, waarna ook co elec- trische piano van den heer van Ooy zien ten hooren. Bijzondere aandacht schonk en f gasten aai) „karakteristiek Nederlan de dames in originoele kleedjj de huisjes stof- g ■HE HMRLEHSCIE CODRJUiï 101 15

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 1