BUITENLAND. BINNENLAND. NIEUWS UIT OEN OMTREK. BEeiÜltTIH. zujderzee-vraagstuk en leerden, D« Vokrwléaumer, «te Frieeehe de Brabantsch© en vooral de Zeeuws che costu mes kleedden onse Haarlemsdhe jongedame» uitstekend. De heer Kohlsaat Ransehemplatt had in zijn schilderachtig eostuum plaats ge nomen in het Vol en-dammer huisje; de heer Adriaansc uit 'sHeerenhoek in zijn Zeetrw- sche woning. Het kleedde prachtig. Natuurlijk werden de noodig» kieken geno men; n'et van één zijde, maar op verschillende manieren. Ook de genoodigden werden op hei podium gekiekt. Bij verschillende stands hielden de heeren stil om een en ander nader in oogensclionw te nemen. Op de HnisvlijtfcentooneielJing hield de heer J. Gh. Vintges, voorzitter van het comité de gasten welkom. Den burgemeester bracht, hij dank voor bet openen der tentoonstelling, wees op den groeten invloed van buisvHjt; meende uit bet groot getal inzendingen to mogen besluiten dat de huisvlijt bloeit en uit bet groote getal inzendingen uit Haarlem, dat ook in de stad de huisvlijt zeer voorspoe dig bloeit en zag er door de omstandigheden van af de paedagogisehe, sociale, oeeonomi- eelie beteekenis van de huisvlijt uiteen te zet ten. Na nogmaals dank betuigd te hebben aan den burgemeester en de overige gasten voor de belangstelling, bezichtigden de gasten de tentoonstelling van huisvlijt. Na de rondwandeling door de zalen werden den gasten in de ontvangstsalon ververschin- gen aangeboden. Hiermede was de openingsplechtigheid af- geloopen. Zij was. uitstekend geslaagd. Om half drie werd de tentoonstelling voor het publiek geopend. Ondanks het bij uitstek mooie Paaschweer waren er toch zeer velen, die reeds aanstonds de tentoonstellingen kwa men bezichtigen. De faam is blijkbaar in alle kringen reeds doorgedrongen. En dat terecht! Reeds van den aanvang af liep het druk en 6teeds drukker werd het, tot den avond toe. Gisterenavond maakten de menschen queue in de Smedestraat. Er was geen doorkomen aan. Moet daaraan de mate van het succes afgemeten worden, dan is zij reusachtig. Bij avond levert de tentoonstelling een feë- riek schouwspel met de mooie eketrisehe ver lichting. In de bloemenbal werden ververschingen aangeboden en ook in karakteristiek Neder land. Tevens in bet ontvangstsalon. Gisterenavond hebben mej. Laura Andries- sen en de heer H. F. Andriessen een prome nade-concert gegeven. Door de groote drukte die er was, de menschen stonden zij aan zij kwam dit minder goed tot zijn Teckt, doch het gepraesteerde kon niet alleen den toets der critiek doorstaan, bet was zelfs uitmun tend artistiek. Voorgedragen werden: Aria uit „Sieg der Zeit und Wahrheit" van Handel; Gebet an de>m Sontag, van H. F. Andriessen; die Post, van F. Schubert en „Muizenpret ge- itoord", van Kor Kuiler. De uitvoering was zeer verzorgd en uiterst artistiek. Om 11 uur werd gisterenavond de tentoon stelling gesloten. Een kleine drieduizend men- token hadden baar gisteren reeds bezoekt. Deze eerste dag der tentoonstelling is wel telukt! BELGIë. De Katholieke Kamerleden. v,,n - eh blad meldt: „Het kamerlid dr. van Sande beeft enkele dagen geleden in een Gentscbe kliniek een zware operatie onder gaan. De berichten over zijn toestand zijn be vredigend, maar toch durven de geneesbeeren nog niet de verzekering geven, dat de heer Van Sande zal genezen. Toen de Katholieke kamerleden bet bericht over den ernstigen toestand ontvingen, besloten rij gezamenlijk ter H. Tafel te naderen, ter in tentie van den lijdende collega. Een half uur later beloofden veertig kamerleden den volgen den dag de H. Communie tot intentie van den zieke te gaan ontvangen. Men verzekert ons dat later al de Katholieke kamerleden dit stichtend voorbeeld hebben nagevolgd. Zulk een gebeurtenis is van groote beteeke- nis, en wij zijn fier en gelukkig deze aan onze lezers te kunnen mededeelen." Dc Schoolwet. De debatten over de Belgische schoolwet, die ln de kamer zooveel tijd in beslag namen, zul len ook in den senaat gerekt worden, zegt het ,3. van A." De oppositie heeft besloten ten einde de be raadslagingen te rekken, de redevoeringen in de kamer uitgesproken, nogmaals te herhalen. Verscheidene leden der rechterzijde zouden voornemens zijn den spreektijd voor eiken rede naar tot een kwartier te beperken, doch de beer de Broqueville beeft met zijne gewone hoffe- lijkhied besloten, zijn tegenstanders volle gele genheid tot ontwikkeling hunner zienswijze te geven. Ongetwijfeld zal de wenscb van den mi nister ingewilligd worden. Socialistische bestuurders. In de gemeenten, waar socialisten bet be stuur iu banden hebben, gaven zij herhaalde lijk bewijzen van onbekwaamheid in bestuurs zaken. Zij gaven belangrijke gemeentelijke amb ten aan personen, die niet bekwaam zijn ge wetensvol het hun opgedragen mandaat te vol brengen en die eerder de belangen van eenige „konkelfoe7ers" dan die der inwoners hunner gemeente behartigen. Dat getuigschrift van onbekwaamheid zegt bet H. A. wordt aan de socialisten uitgereikt door Van Hoegaerden, liberalen kamereandi- daat te Luik. Natuurlijk spreekt die heer met kennis van zaken, want liberalen en socialisten kennen elkander zeer goed van uit den tijd toen ze nog kartelvriendea waren, en zoo weten ze ook boe zwaar de eenen en de anderen wegen. Het is in elk geval goed het getuigen te onthouden! FRANKRIJK. Het Linksche bloc heeft zijn verkiezingsprogram vastgesteld. Naar Reuter meldt wordt in dat program erop gewezen, dat leeken-onderwijs noodzakelijk is, alsmede de driejarige dienstplicht. Leeken-onderwijs noodzakelijk! Om de jeugd te behoeden(I) voor klerikale ideeën, of om zichzelf te verzekeren van het toekomstig ge slacht! De Bisschoppen en de „Union Catholitjue." Het moet voor de oprichters van de U. G. een groote voldoende zijn, door de bisschoppen het program aanbevolen te zien 't welk zij aan de U. C. ten grondslag hebben gelegd. De bisschoppen der kerkelijke provincie Tours hebben in navolging van de bisschoppen der kerkprovincie Bourges een herderlijk rond schrijven aan hun geloovigen. gericht. Daarin zetten de bisschoppen uiteen de reeks vervolgingen, tegen de kerk ondernomen en schrijven dan o.in. het volgende: „Na gemeenschappelijk overleg hebben wij het nuttig geoordeeld de geloovigen van onze respectieve diocesen door een collectief schrij ven te herinneren aan dé verplichtingen, die bij de burgerlijke verkiezingen en speciaal bij de verkiezingen, waarbij de wetgevende verte genwoordigers in onze nationale vergaderin gen worden aangewezen, op hen te rusten. Wij zeggen openlijk tot de Katholieken: Het is van het hoogste belang dat gij u op gemeen schappelijke-!] bodem verecnigt. Ten opzichte van de verschillende politieke partijen verbiedt dc kerk u niet, u aan te sluiten bij de partij uwer voorkeur, noch haar te steunen, doch zij schenkt u in dit opzicht volledige vrijheid. Maar, wijl gij allen, tot welke partij ge 1 Toe ren moogt, Katholieken zijt e.u geheel één zijt in een zet*-'- '««L zeggen wij: vereenigt u voor de verdediging en de opeisching uwer ri- tl cm als Katholieken. En daar gij, onze zeer beminde broeders, de aanduiding van een ge dragslijn van ons verwacht worde hier ona program weergegeven, (dat zooals men zien zal geheel met dat van de „Union Oatboli<iue" klopt). Wij willen alzco: le. De opheffing van allé seetariscne wet ten, op het gebied van het onderwijs en an dere, die de reebtén van God, van de Kerk en van het huisgezin schenden. 2. De volledige vrijheid voor den Katholie ken godsdienst en de godsdienstige genoot schappen. 3e. De wettelijke erkenning van het recht der ouders op christelijk onderwijs in de open bare school. 4e. De hervatting der diplomatieke betrek kingen tusschen Frankrijk en den H. Stoel, voor bet gemeenschappelijk welzijn van de Kerk en bet land. Derhalve zullen wij le. Onze stemmen weigeren aan elkeen, die zich zal uitspreken voor de wetten, welke „lee- ken wetten" worden genoemd en „onaantast baar." 2e. Zonder aarzeling en zonder bijgedachte op eiken Katholieken eandidaat stemmenhet zij hij republikein, royalist of imperialist is die ons programma, hierboven geformuleerd, zal aanvaarden. 3c. Bij bet ontbreken van een Katholieken eandidaat onzen steun geven aan die candida- ten, welke zich op voldoende wijze zullen ver plichten, dit program van onzen èischen in het parlement te steunen. FRANKRIJK. Te Saint Maseant bij Amiëns beeft vrijdag een laffe aanslag plaats gehad op den bejaarden abbé van bet plaatsje. Deze keerde van een bediening naar de pas torie terug, en had juist afscheid genomen van een parichiaan, die hem vergezelde, toen plotseling een vrouw te voorschijn kwam en a bout portant zes revolverschoten op hem loste. De priester werd in bet onderlijf, de borst en aan armen en beenen gewond. Onmiddellijk kwamen er mensehen toeijlen, die den pastoor de eerste hulp verleenden en hem naar zijn pastorie brachten. Dè daderes maakte van de algemeene ver warring gebruik om te vluchten. Inmiddels ontboden geneesheer oordeelde den toestand van den priester zeer ernstig. Men kon voorloo- pig geen pogingen doen om de kogels te ver wijderen. Men heeft ernstige redenen om te vermoe den dat een man in vrouwenkleederen de mis daad 'gepleegd heeft. De vermoedelijke dader zon in een naburige gemeente wonen en een wrok tegen den priester koesteren. ITALIC. Met het oog op de staking der spoorweg-machinisten verklaart de „Messa- gero," dat het wensclielijk is, dat de werklie den bond in relatie wordt gebracht met den minister van Openbare Werken. DE VOORZITTER DER EERSTE KAMER. Als oudste-lid in jaren is thans na het over lijden van den Voorzitter der Eerste Kamer Dr. A. Kuyper van rechtswege aangewezen dit voorzitterschap waar te nemen. UIT DE STAATSCOURANT. Met ing. van 28 April is herbenoemd tot voorzitter der plaatselijke commissie voor de ongevallen-verzekering te Alkmaar, de heer mr, A. Prins, te Alkmaar. BARON SCHIMMELPENNINCK. t Zaterdag vermeldden wij bet overlijden van den Voorzitter der Eerste Kamer, den heer J. E. N. Baron Scbimmelpenninck van der Oye van Hoevelaken. Het Alg. H. geeft in de volgende zeer waar- deerende woorden weer wat de overleden Voor zitter van onzen Senaat deed en was. „Met groote onpartijdigheid leidde Baron Scbimmelpenninck, die behoorde tot de Chris telijke Historische partij, de beraadslagingen in de Eerste Kamer, waarvan hij vóórdat hij als opvolger van Mr. van Naamen van Eemnes, in 1902 het presidium aanvaardde, reeds sedert 1894 als lid deel uitmaakte, daartoe gekozen door de Staten van Gelderland. Te voren was Baron Schimmelpenninok. reeds lid van d® Tweed® Kamer. In 1884 vaardigde n.l. het district Utrecht den toenmaligen luitenant-kolonel der genie af naar dat deel onzer volksvertegenwoordiging. Een paar jaren later bad liij eenjgen tijd zit ting voor het district Amersfoort. Baron Scbimmelpenninck kon terugzien op een hoogst eervolle militaire loopbaan. Als 16-jarig jongeling kwam bij in 1852 als kadet aan de Militaire Academie en na een paar jaren als 2e luitenant bij het wapen der genie te hebben gediend, werd bij in 1862, na inmiddels te zijn bevorderd tot eerste-Iuitenant, gedetacheerd bij den generales staf. Als kapi tein was hij o.a. commandant in de 11e genie- stelling en als majoor eerstaanwezend inge nieur te Amsterdam en later commandant in de 2e geniestelling. Na te zijn opgeklommen tot den rang van luitenant-kolonel werd de thans ontslapene in 1882 adjudant van Z. M. Koning Willem HI en in verband daarmede geplaatst bij den Grooten Staf. Deze i'uneti» van adju dant vervulde baron Schimmelpenninck tot 1884 toen hij wegens de aanvaarding van het lidmaatschap der Tweede Kamer op non-activi teit werd gesteld. Als toen werd hij benoemd tot adjudant in buitengewone dienst der Ko ningin. In 1886 volgde zijne benoeming tot kolonel en in 1895, nadat baron Schimmelpenninck het jaar te voren zitting had verkregen in de Eerste Kamer, zijne bevordering tot. generaal majoor. Vier jaren later, den 18en Oct. 1899, verliet de thans ontslapen opperofficier den. "militairen dienst met pensioen. Bij die gelegen heid werd hem de rang van luitenant-generaal toegekend'. Bij de troonsbestijging door H .M. Koningin Wilhelmina in 1898 werd generaal baron| Scbimmelpenninck adjudant in buitengewone dienst van H. M. Baron Scbimmelpenninck was o. a. versier met bet Grootkruis van de orde van den. Neder Iandsehen Leeuw. BEGRAFENIS VAN JHR. P. M. G. VON F1SENNE. Onder veel blijken van deelneming werd Z terdag op de R.-K. Begraafplaats te Rijswij ter aarde besteld, bet stoffelijk overschot van Jhr. P. M. G. von Fisenne, oud-lid van de Eer ste Kamer, oud-wethouder van Rijswijk, laat-! stelijk nog lid van den Raad dier gemeente In lange rij volgde een stoet van helang-J stellenden, waarin vooral de aandacht trokke: de in hunne schitterende uniform gekleede af gevaardigden van de Souvereine Orde van" Maltha. Verschillende Leden der Eerste en Tweede Kamer en zeer vela andere autoriteiten. De beaaxdingsplecktiglifiid werd verricht door den Zeereerw. pastoor B. P. F. Mokr, ge assisteerd door de kapelaans A. Vermeulen, van de Theresiakerk uit Den Haag en J. W. B Nagel kapelaan te Rijswijk. MAAS-KANALISATIE. Onder de zeer belangrijke onderwerpen, aan welker voorbereiding aan Kot Departement Van Waterstaat gewerkt wordt, behooren, naar wij vernemen, bet Zuiderzeevraagstuk en de Maas kanalisatie. nog geen enkele reiziger gezeten, zoodat dit spoorwegongeval gelukkig geen persoonlijke ongelukken tengevolge beeft gehad. Een con ducteur van een der treinen liep echter een hoofdwond op. De wegversperring was spoedig opgeheven. Ontvlucht eu gepakt. In het R. K. Door gangshuis, in de Jo nk erf ransst raat te Rotter dam, heeft de 15-jarige O. B. Zondagmorgen getracht te ontvluchten, door zich uit een raam van de derde verdieping te laten zakken langs aan elkander geknoopte reopen van een ver scheurd laken. Zij kwam op een binnenplaats terecht, werd gegrepen en zooals dc N. R. O. mededeelt naar liet politiebureau in de Meer manstraat gebracht, omdat de directie van bet doorgangsbuis baar niet langer in verpleging wenscht© te houden. Overreden. Gistermorgen is te Overschie P. van Z. door een auto overreden. In den na- bijzijnden molen binnengedragen, bleek hij ern stig gewond. Nadat bij voorloopig verbonden was, Is hij per brancard naar het ziekenhuis te Rotterdam overgebracht, waar hij spoedig na aankomst is overleden. HALFWEG. Verschuiving van een brug. Zaterdagavond ongeveer half acht is plotseling de brug over de Nieuwe Heerengracht tegenover de Muider- straat te Amsterdam eenige decimeters ver schoven, zoodat zij van haar steunpunten op de walkanten geraakte. Op het oogenblik, dat de verschuiving plaats had, bevonden zich vier tramwagens op de brug. Het duurde geruimen tijd, voordat deze wagens, die alle gederailleerd waren, weder in de rails stonden. Met behulp van dommekrach ten slaagden men daar ten slotte in liet voorloopig onderzoek van de brug bracht geen materieel defect aan het licht. Flinke bouwerij! Vrijdag is te 's-Graven- hage voor de eerste maal op last van B. en. W. met toepassing van art 46 der Woningwet een bouwwerk door de politie stop gezet. Het be trof een blok van vier pereeelen. Aanleiding tot bet nemen van dezen ingrijpenden maatregel was bet feit, dat de wijze waarop hier gebouwd werd, groot gevaar voor de veiligheid oplever de. Zoo ontbraken vrijwel alle verankeringen, liet de aaneenvoeging der muren alles te wen scb en over en was gebruik gemaakt van te wei nig en te dunne balken. Onder toezicht van het gemeentelijk Bonw en Woningtoezicht is den bouwer thans ver gund, alsnog de noodige verankeringen en ver dere verbeteringen aan te brengen. Inmiddels mag met den bouw geen voortgang worden ge maakt. Aardige familie. Een schoonzoon heeft zijn 59-jarigen schoonvader in de QuelïijnBtraat te Amsterdam twee steken met een dolkmes in den arm toegebracht. De dader werd gearres teerd; hij werkte zoo nu en dan en dronk veel. Aflevering van vergift door apothekers. De „Held. Ct." meldt dat te Helder bij een viertal apothekers proces-verbaal opgemaakt is wegens het afleveren van vergiften. Zulks zou geschied zijn teneinde eene strafvervolging uit te lokken en daardoor den weg te effenen voor eene betere wettelijke regeling van deze mate rie, daar de vigeerende wet zeer verouderd is en tot onbillijkheden, ook tegenover drogisten, aanleiding geeft. Niet erg vriendelijk! Terwijl Zaterdag middag de 44-jarige plaatwerker aan de gasfa briek G. W. J. v. K„ zich aan de Kruiskade te Rotterdam bevond, werd hii onverhoeds aan gevallen door een persoon, die hem een slag met een hamer .toebracht. Aanrijding. Zaterdagavond omstreeks half tien is op bet Centraalstation te Utrecht een trein van Amsterdam, welke langzaam binnen kwam, door verkeerden wisselstand tegen het achterste gedeelte van den stilstaanden trein voor Den Bosch gereden. Van dezen laatsten trein werd een derde klasse rijtuig gedeeltelijk verbrijzeld en geschoven in het daarop volgend eerste en tweede-klasse rijtuig, hetwelk mede daardoor sohade beliep. In het aangereden derde klasse-rijtuig was zijner oogen tot zijn dispositie nee; De dissel schijnt een ongeoorloofden draai gemaakt te hebben, endaar ging het beele stelletje: paard, beer, beerbak en jeugdige koetsier liét Sehie iu. Be bak dreef; dé koet sier had wel zooveel tegenwoordigheid van geest dat hij in deni bak sprong. L. W, die voorbij kwam, sneed de strengen door; het paard werd opgejaagd tot het in het weiland van J. de G. aan wal stapte, en de bak werd op het droge getrokken. HOOFDDORP. Drank b e a t r ij d e r s d a g. In optocht, voorafgegaan door de vaandels trokken gis terenmiddag verschillende afdeelingen van het Krnisverbond onze gemeente binnen naar Ho tel de Beurs, waar een groote propaganda-mee ting zou gehouden worden, waarvan het doel was het Krnisverbond en de Mariavereeniging daar meer bekend te maken. Ter zijde van het podium prijkten de vaan dels der Kmisverbonden Van Amsterdam, Hil- lagom, Lisse, Heemstede. De zaal was stampvol: een enthousiaste me nigte dames en heeren was daar bijeen om te luisteren naar de opwekkende woorden der sprekers, den heer Gh. v. d. Bildt, redac teur van de Volksbanier; Mej. G. Bal, on derwijzeres te Amsterdam en ten slotte ongetwijfeld „lest best" de Z.Eerw. Pla- tler Borromaeus dé Greeve OFM. De voorzitter der gewestelijke propa- gandaeommissie voor R. K. Drankbestrijding in het 2de distriet in het bisdom Haarlem, heette de aanwezigen, vooral den heer Bur gemeester van Hoofddorp, hartelijk welkom en deelde mede, dat een telegram van verhin dering en sympathiebetuiging was ingekomen van den bondsvoorzitter den heer van Dam en een schrijven van den ZeerEerw. Pater Er- mann. Onder applaus besteeg de heer v. d. Bildt het spreekgestoelte en sprak over: „Maat- schappij en drankbestrijding." Als in het oude Vlaanderen, met name in de hoofdstad die ook 'den verren omtrek be- hecrachte, het grijze Gent, gewichtige din gen op til waren, grootscfae dagen gevierd of de stormklok zou geluid wbrden „omdat er nood was in Vlaanderenland", dan bengelde eerst de luiklok: 't was 't teeken: geeft acht! daarop klingelden de kloosterklokken der kapellen en hun zilveren klanken stegen] omhoog! als een danklied of als een bede 0 bijstand tot den Allerhoogsien. Dan eindelijk galmde van het Belfort machtige klokke Roelant, die tot opscl droeg: „Als ik kleppe is er brand of ator: in Vlaanderenland." Deze geschiedenis kwam epr. in het heugen toen hij de sprekerslijst voor de: dag zag. Spr. blaast alleen het „geeft acht", 'da. komt de stem der vrouw*, die gaat tot hart en dan komt „Klokke Roelant", (dav rend applaus), Spr. zal het hebben over Alcohol en Maal schappij of liever over Drankbestrijding Maatschappij. De eenige moeilijkheid is een paar gre] tie doen uit de geweldige massa Btof ov< deze materie handelend. Er is haast uiting van het maatschappelijk leven of sporen van den alcohol zijn er bij! aan wijzen. Spr. wijst op het merkwaardig feit dat voormannen in de vakbeweging en deels 00 in 'de R. E, Volksbonden en wieykliedenvef eeniging drankbestrijders zijn. Dat is geen toeval maar een zuiver logisch gevolg van de omstandigheden. Zij leerden den alcohol- kennen in 't kwaad dat hij stichtte, maar bovenal in 't goede dat hij tegen hield. 'tls geen tijd meer van stilzitten. Het R. IC. vereenigingsieven bloeit alom op bij alle standen. Gelukkig wie inzien, dat het 1100- dig is. De zelfgenoegzame tijd is voorbij ook op 't gebied der Drankbestrijding. Talloos velen zijn ondergegaan. De tijd van verweer van verdediging, van voorbehoeden kwam. 't Werd tijd; want daar werd en wordt ont zaglijk veel gedronken! 75 mill, gulden jaar lijks aan sterken drank alleen, iu ons land! Weet men wat dat beteekent? Drie sta pels bankbiljetten van 10 gulden zoo hoog als de kerktoren van Hoofddorp. 75 milllaen voor iets wat niet voedt, niet versterkt, overbodig is, onheil voortbrengt. Toen de Haarlemmermeer drooggemaakt werd kostte dat 8 mil. gulden. Maar mei? kreeg er wat voor zie die heerlijke lan douwen. Negenmaal zooveel geeft het Ned. Volk uit aan sterken drank alleen; en ook daar krijgt men wat voor! Maar wat? Ellende, armoede, ziekte, krankzinnigheid1 8pr. zet dit nader uiteen. Daar moet iets tegen gedaan worden en dat te liet werk van dc drankweer. Er moet opgroeien een geslacht dat weet te leven zonder alcohol. Velen van u, zijn sterk genoeg, maai* er zijn zooveel zwakken, die een steun noodig heb ben in het voorbeeld en daartoe dient, ui. Christelijke naastenliefde, ieder mee te wer ken. Dat brengt de maatschappij in stoffelijk -r en zédelijken zin vooruit. Het geld kan zooveel beter besteed worden. Zelfbewustheid dient aangekweekt te wor den, mannen en vrouwen gekweekt, die op komen voor hun schoon Rooms; h. beginsel. Daar zijn in de Roomsche drankweer toe 'kenen die wijzen op bloei en vooruitgang. Maar- 'fc leger moet nog grooter worden, '1 inzicht dieper. Onze rijen moeten verdubbeld, opdat den jongeren, niet meer behept met de vooroordee lea tegen de drankbestrijding, den strijd wat gemakkelijker krijgen. Spr. citeert het vers van Beets betreffend* de Haarlemmermeer Groote plas, groote plas 'k Wou je drooggemalen was, ena Dit zegt hij ook van de alcoholzee. En hij wekt in pakkende bewoordingen de hoorders op daaraan mee te doen, in naam vai de maatschappij, in naam van het opgroeiend geslacht, in naam van onzen godsdienst. 'ti Is tijd! Daar is gevaar in 't land, Straks klept klokke Roelant! Langdurig en hartelijk was het applaus dat den spreker dankte voor zijne kernach tiige woorden, waarna Mej. G. B a 1 het woori voerde over het onderwerp: „Opvoeding en Drankbestrijding." Spr. zette drie stellingen op: 1. Alcoho' is een beletsel voor het aanleeren van ge paste en nuttige kundigheden. 2. De alcohol is een beletsel voor de ontwik keling der verstandelijke vermogens. 3. Alcohol is. een beletsel voor het aan kwee ken van Christelijke en maatschappelijke deugden. Deze stellingen werden door Mej. Bal uit gewerkt en bewezen. Vóór het kind naar school gaat heeft hel reeds eenige ervaring, doch de ouders gingen bij het aankweeken van die kennis niet te werk naar een vast plan. Dit gebeurt op school: daar wordt de ken nis langs opvoedkundigen weg het kind bij gebracht. Spr. gaf aan hoe ook onder de kinderen het alcoholgebruik nog groot is en toonde met pakkende cijfers aan, welken nadeeligan in vloed dit heeft op het aanleeren van gepaste en nuttige kundigheden. De onderwijzer moet het geestelijk bevat tingsvermogen van het kind verruimen; een giroote en veelomvattende taak, waarbij hem als de voornaamste vijand de alcohol in den weg staat. De alcohol benevelt bij veelvuldig gebruik het geheugen der kinderenhetgeen spr. door eenige voorbeelden verduidelijkt. Volksontwikkeling is noodig, vooral in onza dagen, doch het is niet mogelijk, dat zij, wier verstandelijke vermogens niet voldoende ontwikkeld zijn in de jeugd, den wil, moed en lust hebben om zicb die ontwikkeling eigen te maken. De alcohol nu houdt, die ontwikkeling tegen, wanneer hij door het kind wordt gebruikt en is dus een beletsel voor de ontwikkeling der verstandelijke vermogens. Ten slotte belet de alcohol het aankweeken van Christelijke en maatschappelijke deugden. Het kinderhart is als een jeugdige wijnrank, die steun noodig heeft om..hoog op te groeien: het zal zich richten tot Christus of het hangt gebroken, zooals spr. aangeeft met woorden van Guido Gezelle. Huisgezin en school moeten samenwerken om den wil van het kind te veraterken, wan! de wilszwaktie is het, die zoo velen in het verderf stort en deze wilszwakto wordt voor- ai veroorzaakt door het gebruik van alcohol

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2