Van Overal. insezo ïsqeü. Woensdagavond betrapte een politieagent een jongen, die bezig was in een fietsen winkel op het Jansdam aldaar, de deur te forceeren. Het bleek, dat men te doen had met een jeugdig lid van een inbrekersgilde* die reeds geruimen tijd Utrecht in angst heeft gebracht door de onophoudelijke in braken. Dienzelfden nacht werden door de recher che nog een drietal confraters gearresteerd, terwijl den volgenden dag de politie op» nieuw er een drietal knipte. De schildersstaking te Middelburg. De jsehilderspatroons te Middelburg hebben be sloten hun zaken van heden af stop te zet ten. I Verdronken. Te Hans-weert is de 23- jarige dochter van den rijksveldwachter Kriekaard, van een noodbrug in den nieuwen sluisput gevallen en verdronken. Het lijk werd bezijden de brug opgevischt. Doordat er op Goeden Vrijdag niet aan den sluisbouw wordt gewerkt, heeft niemand liaar opge merkt. - Ecu woeste krankzinnige. Donderdagmid dag toefden, naar de „Leeuw. G't," meldt, in de v. achtkamer derde klasse van het station te Leeuwarden eeltige mannen van Terschelling met een krankzinnige, dien zij naar een Bel gisch gesticht moesten brengen. Plotseling kreeg de patiënt een aanval van razernij ou wi-t zij bewakers te ontsnappen, i eerdat hij de reizigers bedreigde, liepen in een oogwenk de wachtkamer, en de vestibule heg. Met de hulp van politie, spoorwegpersoneel en burgers, wisten de bewakers den patiënt te Dvr rinn steven en in een coupé te brengen. De v.aterspreeuw te Zeist gezien. Reeds v J is t r geschreven in verschillende tijdschrif ten over de vvatcrspreeuw. De „Levende Na tuur" sehreef belangwekkend over deze bijzon- eire vogel. If li duikt onder water en laat dan een mooi ft zang hoorei). De vogel heeft de grootte van lu-i in waterstreken welbekende waterkipje of waterhoentje. Do kleur is geheel zwart, be- Itulve de poot en n de opstaande kuif, die oranje /un. Deze vogel wordt heel zeldzaam in ons iaml aangetroffen. Als vindplaats van dezen wondervogel, spo- h voorkomende, geeft men Zuid-Limburg min. hoewel men hem daar bijna niet kent. Al- It en natuurkenners en vorscïrers weten, dat hij daar te zien is. Sinds eenigen tijd is deze vogel ook in deZeistev hossehen waargenomen. Zijn nest bevindt zich lil de richting van het kamp het Laantje zonder einde op. Des morgens in de stilte komt de vogel in liet vijvertje tusschen Jagerhuis en Groene bergje, de goudvissehenkom, duikt onder en laat zijn schoon gezang hooren. Het gedeelte waar vermoed wordt, dat het nest zich bevindt, valt cok onder het te verkoo- pen gedeelte. 9 Schriftelijke Cursussen. Onder leiding van Dr. F. H. FISCHER, Dr. A. A. FOKKER, privaat-docent aan de Universiteit en leeraar aan de Handelsschool te Amsterdam, W. DE GRAAFF, lector aan de Universiteit te Leiden, Dr. J. M. HOOGVLIET, privaat-docent aan de Universiteit te Utrecht, en andere bekende docenten, worden door ons tegen 1 Mei a.s. de volgende SCHRIFTELIJKE CURSUSSEN georganiseerd: Nederlandsche Handelscorrespondentie; Fransch,' Duitsch en Engelsch (Cursussen voor beginners, eenigszins gevorderden en meergevorderden, ook een cursus voor de acte L. O. en speciale leergangen in de Handelscorrespondentie, zeer geschikt voor jongelui, die zich voor een examen voorbereiden); Boekhouden (een cursus voor men- schen uit de practijk, een examen-cursus en een cursus voor de acte M. O.); De Techniek der Administratie; Warenkennis; Handelskennis; Handelsrecht; II andels-aar driikskunde; Handelsrekenen; De Techniek der Bedrijfsreclame; Stenografie; Machineschrijven: Algemeene Literatuurgeschiedenis; Italiaansch; Spaansch; Deensch-Noorsch; Zweedsch; Russisch; Maleisch; Latijn, Wiskunde, (voor beginners en een examen-cursus voor de acte L. O.); Natuurkunde; Schei kunde; Dierkunde; Weer- en SterrekundeEsperanto; Psychologie; Algemeene Ontwikkeling; Schrijven zonder fouten en een goede stijl. Afgescheiden van deze cursussen wordt door ons ook georganiseerd een schriftelijke cursus in het Fröbelen, bestemd voor onderwijzeressen en jonge moeders, dus niet voor kinderen. WEKEIIJKS wordt den cursist een les toegezonden, bevattende DE STOF VOOR DE WEEK. De opgaven enz. worden dan in de eerstvolgende les uitge werkt. De leerlingen hebben het recht van vragen stellen; hierdoor bestaat er een persoonlijk contact tusschen docent en cursist, en werkt de leerling dus feitelijk onder de persoonlijke leiding van den leeraar. Ieder, die zich voor onze schriftelijke cursussen interesseert, vrage omgaand onze interessante gratis-brochure aan, alle verdere inlichtingen bevattende. Adres: BUREAU TOT PUBLICITEIT VAN WETENSCHAPPELIJK NIEUWS, SINGEL 276, AMSTERDAM. TELEFOONNUMMERS NOORD 10789, 10148, Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt den inzenders de eepie uiet teruggegeven. ■hoten SCHOTEN. Reefits. heeft er pardoes neven ge en er wordt beweerd dat de oorzaak hiervan in slecht mikken te zoeken is. Er zullen -ehuldbokken gevonden wor den, want na elke nederlaag is ontwijfelbaar de algemeene roep dat er bokken geschoten zijn. Wij kunnen het wel aan de wakkere Scho- tenaare overlaten het kwaad te herstellen, het is daar kwaad vechten, maar als zij de volharding bezitten, zullen zij hun doel wel bereiken. Het socialisme is weliswaar geen waan van den dag maar zal blijken een waan van een decennium te zijn. Hoe het zij, men moet echter na zulk een uirslag zijn goed humeur niet verliezen en dit schijnt mij niet weinig het geval te zijn, nu ik moet lezen dat het naargeestige spel. ingezet door de S.D.A.P. door onze recht- eehen vervuld zal worden, het spelletje van mokken en grienen en van boutades voor Gedeputeerden en Raad van State. Men wil het gebroken kleinood gaan lijmen. Dat kan soms hij één stuk, maar wordt lastig bij vijftig brokken. Die bezwaren lukken wel eens als het één stem scheelt, maar zijn van onnut hij een verschil van gemiddeld vijftig stemmen. Zulke bezwaren althans. En reeds het beroep van Boeree vermocht in hoogste instantie geen succes te behalen en zeer zeker had van Sehie 'het eerste Raadsbesluit gehandhaafd gezien, ware hij niet met zijn positieven arbeid een veertig ■■U-gilP I ■■IMIIIWIIW ii 11 i n M. In dit geval neem ik het op mij dien heer om inlichtingen te vragen. Het is beter dat gij buiten spel blijft, ge zult wel begrijpen, om welke reden ik u dezen raad geef. Goed, ik zal mij naar uwen raad voegen, antwoordde Emile na eeuig bedenken; maar toch zal ik dien Leon Delattre nauwkeurig nagaan. Dat moet je zelf weten, maar wees voor zichtig. Wanneer mijne verdenking gegrond is, dan weet Delattre reeds, dat hij bij mij in verdenking staat, omdat ik hem znlk6 heb meegedeeld. Hij zal van nu af aan ook ons nagaan en voelt hij den grond onder zijne voeten heet worden, dan zal 'hij de dames overhalen met hem af ie reizen. Wat dan? Hen na te reizen, daartoe zult ge noch den tijd, noch den lust hebben; dan moet ge de zaak baren loop laten nemen. Nooit! In dat geval zal ik het uiterste beproeven en eene openbare aanklacht tegen Delaltre indienen? Wat een heethoofd! Wat gelooft ge dan wel. dat ge daarmede zult bereiken? spotte de oude lieer, -Volg getroost mijnen raad en wacht het verdere af. Laat hem niet merken-, da! gij van mijne verdenking weet en die deelt; ik zal mij intneseihen bezig honden met- mij zekerheid te verschaffen omtrent zijn persoon. Zij waren voor het 'hotel, waar Emile lo- gmrde, blijven staan. De asscs.-or had even te voren bemerkt, dat Martin Eeimer naar binnen ging. V. ij moeien daarover toch nog uitvoe rig m elkaar praten, zeide. hij. Gij wilt nu naar Sehevoningen terug en ik word hier, dagen te Iaaten dies: niet ontvankelijk'. Hij heeft althans negatief eenig succes ge had doordat het beroep-Boeree mede kel derde. En nogmaals: het hacl hier zin, want het scheelde slechts één stem in 1913. Niet temin was na deze uitspraken het verzet tegen de Graaff's verkiezing onzinnig en het was een ware verluchting dat liet spel van „ik doe er niet aan" toen' bij Gedepu teerde Staten stopte, beëindigd ten faveure van de Graaff, wat ook moeilijk anders kon. Echter: geen beleid was liet van de S. D. A. P. om hef daarbij te laten zitten: veel eer onmacht. Doch ziedaar nu dat de Katholieken, niet tegenstaande zij met gemiddeld vijftig stem men geslagen zijn (door leugencampagne of niet allemaal praatjes: geslagen) het on derbroken spelletje weer opnemen, er den Schotenschen smaak van beet hebben en en met een reeks van kleine bezwaren, voortvloeiende uit even kleine onregelmatig heden, wederom bij Gedeputeerden en zon der twijfel ook daarna bij jlen Raad van State gaan aankloppen. Nemen wij een oogenblik aan dat de be weerde onregelmatigheden als waar zullen bewezen worden, zelfs in dat gunstigste ge val uit ik als, mijn opinie dat niettemin tot toelating der gekozenen zal besloten wor den ,daar de Jurisprudentie op dit punt toch re^ds lang vaststaat: dat niet elke onregelmatigheid tot nihileering der verkie zing behoeft te leiden; overigens is hier vooral geen machtwoord" te geven, maar is elk geval bron van verrassingen. Doch deze verrassing zal m.i. niet van eenige behaag lijkheid blijken voor rechts. Het is daarom' dat, zoo ik iets ad vis eer en mag, ik dit zoude adviseeren: Bestuur der R.K. Kiesverecniging te Scho ten, gebruik uw arbeid en uw geld nuttiger en houd uw houding waardiger: door van stonde af aan te herwinnen wat gij verlo ren hebt: het vertrouwen van de meerder heid der Schotenaren, en versterk uwe or ganisatie opdat zij u weldra heerlijke ver rassingen baart. Zonder dat: zou zélfs een gunstige beslis sing en nieuwe verkiezing u slechts aan nieuwe teleurstellingen bloot stellen! De S.D.A.P. lacht nu, terecht, maar zij zal dan brullen, terecht. Doch bij kloeken arbeid bestaat de kans dat wij het laatste lachen. Mr. J. B. BOMANS. Grondverschuiving in Frankrijk. Bij An- goulême ,in Zuid-West-Frankrijk, is een dorp door ten grondverschuiving verwoest. Reeds dagen lang had men bemerkt dat er bewe- ging in den bodem was. De berg hij de dor pen Courlat en Noaillac is gescheurd en een gedeelte is in het dal gestort. Alle huizen en alle gewassen op de helling van den berg zijn vernietigd. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorgevallen, daar men de ramp had zien aankomen en de huizen had laten ont ruimen. Maar de boerenbevolking is vol slagen geruïneerd. Alle gevaar scheen nog niet geweken. Van tijd tot tijd hoorde men een luid gedreun, dat van diep onder den grond scheen te komen en men vreesde voor een nieuwe instorting. De bevolking in het dal was zeer zenuwachtig, daar men daar vreesde dat de akkers door de nieuwe berg1- storting bedolven zouden worden. Thans echter herleeft de hoop weer in Noaillac. De schuivende berg is in zijn ver woestenden loop gestuit. De ramp, die men eerst vreesde, is niet gekomen en voor het oogenblik scihijnt 't gevaar geweken. De schui vende grondmassa schijnt een weerstand bie denden ondergrond te hebben aangetroffen. In de macht van een slang. Een! teruggekeerde Engelsehman vertelt in een Londénseli blad een zeldzaam staaltje van moed en tegenwoordigheid van geest van een jonge vrouw. "Het wfrs ter gelegenheid van een diner te Trincomalee. Het diner was af- geloopen, wij zaten in den salon, toen ik plot seling bemerkte, dat. de anders zoo levens lustige blik van de gastvrouw, een lieftallige J jonge vrouw, strak werd; zij riep den aan de deur «taanden 'inlandsehen bediende toe, een schaal met melk te halen en deze op de vacht te plaatsen, waarop zij met haar voe ten zat .Ofschoon het hevel even rustig gege ven werd als een gewone opdracht, vermoed de ik dadelijk dat er zich een slang in het vertrek moest bevinden. Daar een haastige beweging den dood kon beteekenen, zaten wij onbeweeglijk, maar onze blikken speur den in alle hoeken van het vertrek. Maar er was niets te zien. De melk werd gebracht en voorzichtig op de vacht geplaatst, een paar seconden, die ons een eeuwigheid toe schenen en toen eindelijk! verscheen de slang. Wij zagen met ontzetting hoe eene groote cobra zich van den enkel der jonge vrouw losmaakte en naar de melk kroop. LTet ondier w&rd natuurlijk dadelijk afgemaakt. Eerst toen de slang dood op den grond lag, ontspanden zich de sterk op de proef ge stelde zenuwen van de moedige vrouw, die bewusteloos neerviel. De orkaan In Zuid-Rusland. (De over Znid-Rusland getrokken orkaan, die vooral met hevigheid aan de kusten der Zwarte Zee woedde, heeft volgens de officieele opgaven ongeveer 1500 menschenlevens gekost, terwijl volgens opgave der bladen uit de streek het aantal verloren menschenlevens het dubbele bedraagt. Ofschoon sedert het voorkomen van den orkaan reeds een tiental dagen ver- loopeu zijn, ontbreken nauwkeurige berieh-bcrg-Richtev, verteerd. Toen hij gepakt werd. ten nog geheel en al, daar het verkeer per spoor en telegraaf door den storm is verbro ken. Zoo zijn ook de officieele personen nog niet geheel van den omvang der schade on derricht en van het aantal mensehen offers, dat het geweldige natuurverschijnsel in de gouvernementen Astrakan en Strawropol ge- eischt heeft. Een rijke knaap. In de Vereenigde Sta ten is veel belangstelling gewekt door een rechterlijk besluit, waarbij aan John Nicho las Brown, een jo.ngen vau 14 jaar, als zijn aandeel in een opengekomen erfenis 10,000,000 dollar wordt toegekend. Dit feit is het nog niet zoozeer, dat de aandacht heeft getrok ken, maar jongeheer Brown was reeds hekend als „de rijkste jongen van Amerika". Er is over de 10,000,000 dollar, die John thans bij zijn overige millioenen ontvangt, jarenlang geprocedeerd. De boedel, waarvan dit geld deel uitmaakt, is reeds 26 jaar als en erdeel- de nalatenschap van J. C. Brown, beheerd door curatoren. Dezo J. C. Brown was John's grootvader. De vader van den rijken knaap was de stichter van de universiteit van Pro vidence in den staat Rhode Island, en is en kele dagen na de geboorte van zijn zoontje gestorven. De jeugdige Brown heeft altijd een ruime, plaats ingenomen in de kolommen der Ame- rikaanSche bladen. Men vreesde namelijk, dat boeven het kind zouden 6telen om een Imo gen losprijs te bedingen. Daarom was de jon gen steeds met bewakers omringd waren de marken van de ongelukkige ac trices op; t eenige wat men op zijn aparto- menten vond was een heel archief van foto's. RussischDuitsch incident. Dezer dagen kreeg de ingenieur Popoi'f, ambtenaar aan liet Russisch departement van openbare wer ken, chef der afdeeling te Tomsk, van de ro- geering opdracht, handelsschepen aan te koo pen, geschikt om de Siberische rivieren Ob en Jenissei te bevaren. Popoi'f begaf zich naar Hamburg en Bi. lan en bezichtigde verschillende schepen. In Breslau vervoegde zich de Belgische consul Heidemann uit Mitau (Koerland) bij hem cn heiden begaven zich naar Brii.g. Daar werden de heide heer en door de poli tie als spionnen in hechtenis genomen. Ge lukkig had Heidemann persoonlijke vrienden in Breslau, die uitwezen, dat Heidemann Bel gisch consul was, waarop hij op zijn beurt de identiteit van den ingenieur bewees. Beiden werden na een hechtenis van drie uur weer vrijgelaten. Por,off reisde onmiddellijk naar Engormr, af, waar hij de schepen zal koopeu. Dn „Novoie Vremia" is nu ze,.'? verdomd over deze arrestatie, die. mar het bind meent, uit de stelselmatige béraeo iöking der Russische ambtenaren ■"oorrsomit. Het blad hooi t, dat de Russische eg.wring geen be- steli'ngen meer in Di Dchlaud zal doen. De vlugge bureaucratie. Het gebeurde eens, in den goeden ouden tijd, dat ergens in Boherne een vader weigerde zijn kind naar „Mijnheer" Parsifal. De Parsifal-rage te Brussel heeft reeds een slaöhtoffer gemaakt. catechisatie {e zeiK]en, weigerde liet kind Een juffrouw kwam het portaal v an Jengodsdienstonderwijs te geven. Dit was geen Muntschouwburg u mi en ges ii rp kwestie van ongodsdienstigheid, maar liing OograblikkeRjtR STzü selmddcmet de dew I natuurlijk samen met den taalstrijd. De vader ren, zoodat de controleurs, die rustig het. ein de der vertooning afwachtten, moeite hadden om te beletten dat zij lieel de zaal overhoop zette. Mevrouw, zegde toen een der bedienden, mijnheer Parsifal is niet thuis, maar hier is een heer, die u hij hem zal geleiden! Die heer was een politie-offieier, die de arme krankzinnige naar 't bureau bracht. Zij is nu voor geneeskundig onderzoek in het St. Jansgasthuis opgesloten. Een lawine op den St. Bernhard. De kerk en het hospitium op den grooten St. Bern hard werden dezer dagen door een lawine ge troffen. De lawine drong in de tweede ver dieping van het hospitium, zonder belang rijke schade aan te richten. Her groote Berlijnsehe warenhuis staakt zijn betalingen. Het Berliner Tageblatt meldt dat de firma Wolf Wertherm, G. m. b. H.. haar betalingen gestaakt beeft. Het passief moet 18 millioen mak bedragen, waartegen over een actief van slechts 3 millioen mark staat. Artiesten-zwendel. Een paar dagen go leden is in Berlijn een ex-tooneelspeler aan gebonden, die verscheidene maanden lang door oplichting leefde op de zakken van zijn vroegere collega's. Vooral zijn legio tooneel- speelsters de dupe geworden van zijn bemog. De man had wel een ovigineele truc bedacht om geld los te krijgen van de acteurs en ac trices De oplichter in kwestie is de dertigja rige Leopold John, een. tooneelspeler, die al- tij cl 7,i uli als oem 'hoogst o nb ctv otiwbaar mensch heeft betoond en in November van liet vorige jaar pas was ontslagen nit de ge- Men moet, zeggen, dat bij zijn •dig" beroep handig uitoefende. In dekel-reclame niet bestaat nit een keurige eta- vangems „waardig 'adresboeken zocht hij de namen OP van de actrices; had hij die gevonden, dan stelde hij zich telefonisch met hen in verbinding en vroeg een onderhoud om te spreken over een aan te gaan engagement. Werd hem dat toe gestaan hetgeen in de meeste gevallen ge schiedde dan dook bij zelf a,1JlhT??1 fa,uw op, nu onder den naam Dr. Ewald Fnrst dan weer als Dr. Leo Heller, een andere maal als Dr. Stollberg of Dr. Richter. De man vertelde dan brutaalweg, dat hij de gemachtigde was van den theater-directeur Grnsz nit Munonen of van Stephan Geyer uit Weenen. En dan werd een hoogst serieus gesprek gevoerd tusschen hem en de actrice betreffende een te sluiten engagement. John kon dat, daar hij zelf artist was geweest. Bovendien was hu een aardige baas om mee te spreken, hij kon vriendelijke complimentjes maken en zich allerbeminnelijkst voordoen. I" ilen rege had liet gesprek een hoogst aangenaam ver loop John beloofde 'hooge honoraria en een oeea'au van succes. Tenslotte vroeg hij dan een goede foto van de bewuste actrice, ge zamenlijk zochten ze uit de verzameling een heele mooie opname. Die moest, gebruikt wor den voor reclame-doeleinden. De cliché moest gemaakt worden voor kosten van de actrice. De kosten bedroegen 10 a 20 Mark, welke door de-kunstenares, die in de toekomst toch zoo groote sommen zou verdiénen, met graagte werd betaald. Die gelden werden in vroolijk- heid door den heer Jolm-Fiist-Heller-Stoll- was een Tsjech en wilde geen, godsdienston derwijs' aan het kind laten geven in hei Duitsch het kan ook omgekeerd zijn, zeg» bet A. H. in elk geval er bestond weige ring. De distrietsschoolraad, die door den school opziener met het geval in kennis werd gesteld, velde het besluit, dat die vader verplicht \yas. met, het oog op de bestaande bepalingen, he* kind godsdienstonderwijs te doen geven. De vader teckende tegen dit besluit van den districtsschoolraad verzet aan, en 'de zaal- kreeg nu het gewone verloop. Telkens wen' een besluit geveld, cn telkens verzet aange- teekend met hoogcr beroep, zoodut ten sloite de beslissing van den minister van Onder wijs in Weenen moest worden ingeroepen. Deze heeft nu beslist, in allerhoogste in stantie, dat de vader verplicht is, zijn kind godsdienstonderwijs te doen geven. De d:s- ti-ïctsschoolraad kreeg tevens de opdracht der. vader te doen ontbieden, en hem dit duidelijk te maken. De districtsschoolraad antwoordde echter, toen dit besluit van den minister van onder wijs aankwamdat het niet meer noodig was. Er warén sedert de eerste beslissing van den schoolraad en dit besluit tien jaren^vei- loopen; het kind van tien is nu meerderjarig gehuwd, en zelf reeds vader. De qua est ie komt nu spoedig voor, ot hu zijn kinderen godsdienstonderwijs zal laten geven. Inkoopcn per post. Er ie in Chicago CCU firma (Messrs. Sears, Roebuck Co.), die al haar orders per post laat bezorgen. Zij gaat nil van het logische idee, dat de moderne win- _age, maar uit goed opgestelde advertenties in de bladen. Contact tusschen leveranciers en afnemers is er niet; beiden zijn elkaar on bekend en toch telt deze firma hare klanten bij millioenen en haar employe's hij tien duizenden. Magazijnen en kantoren beslaan een gezamenlijk oppervlak van tienduizen den vierkante meters. Zij voorzien een ruit lioen families van kruidenierswaren, en dit is nog maar een ldein deel van de producten, I waarin zij handelen, want de: omzet bedraagt jaarlijks ongeveer 16.000.000 a 20.000.000 pond sterling. Dagelijks worden gemiddeld 40.000 orders uitgevoerd en elke order wordt voor uit betaald. In het hoofdkantoor zijn ongeveei 10,000 employe's werkzaam; in de filialen en fabrieken ongeveer 15.000. Deze wijze van inkoopen doen zal waar schijnlijk niet goedkoop uitkomen, omdat voor elke hoeveelheid een zekere vracht moet wor den betaald. Daartegenover staat natuurlijk, dat de firma geen loonen heeft te betalen voor bezorgers en dat er voor liet huisgezin geen tijd verloren gaat aan boodschappen doen. En tijd is toch ook money. De zeeramp. De kapitein van liet stoomschip Bellaventure heeft een draadloos telegram ver zonden, volgens hetwelk hij 35 overlevenden van de bemanning van de New Founclland en 48 lijken aan boord heeft genomen. Twee overle venden en vijf dooden bevinden zich aan boord van het stoomschip Stefano. 77 man van de bemanning der New Found- zooals ge weet, door den graaf van Maison- rouge verwacht. Ik kom tegen den avoiul ten uwent; wilt ge me in uw hotel opwachten"? Heel graag, knikte de jnstitieraad, ter wijl hij met een handdruk afscheid van hem nam; ik zal in dien tijd de vreemdeling'en- lijsten doorgezien hebben. Emile ging liet hotel binnen. Met een blik verzocht hij den sergeant hem naar zijne ka mer te volgen. En vertel me nu eens, wat indertijd in Maisxmrouge is voorgevallen! sprak hij, na dat Reimer had plaats genomen. Ge legerdet niet zes man in bedoeld landslot, niet waar? Ja, met zes man. antwoordde Reimer nadenkend voor zich heen blikkend. Den morgen van dien dag lag een halve compag nie in het slot. Er waren Franctireurs in den omtrek gezien en wij moesten daaromtrent zekerheid verkrijgen. Waren de bewoners van het slot ver dacht? vroeg Emile. Uit welke personen be stonden die? Vertel mij alles zoo uitvoerig mogelijk, later zult ge ervaren, waarom ik deze mededeeling tot in alle détails wensch te weten. Het is mogelijk, dat de bewoners ver- daoht waren, maar ik weet het niet. Wij wer den in Maisonrouge ontvangen, zooals wij dat gewoon waren: koel, maar niet onbeleefd. De graaf van Maisonrouge was, naar men ge loofde, bij zijn regiment te Parijs; zijne doch ter, eene gebochelde dame. woonde met haar dienstpersoneel alleen in liet slot, En dat-personeel? Uit hoeveel personen bestond dat? Ik heb slechts twee oude menschén ge zien: een tuinman en een bediende, zij brach ten ons wijn en brood en deden liet voorko men, om zij van den prins geen kwaad wisten. De luitenant, onder wiens hevelen wij ston den, zond patrouilles uit om de bosschen rondom te laten doorzoeken. Ik werd even eens met zes man uitgestuurd en voor den afmarsch zeide mij de officier, dat onze man nen in Maisonrouge zouden overnachten en den volgenden morgen vroeg zonden afmar- elheeren. De richting voor den verderen marsch werd mij voor alle mogelijke even tualiteiten aangegeven, ik ontving mijne In structies en trok met mijne zes manschappen af. We vonden gecne Franctireurs; ongeluk kigerwijze sloegen wij echter ingiet groote boseh een weg in, die ons op een dwaalspoor bracht. Eerst laat in den avond gelukte het ons den juisten weg terug te vinden. Het was nacht, toen wij te Maisonrouge terugkwamen. Onze manschappen waren reeds des middags afgemarcheerd; zij hadden door een ordon nans het hevel ontvangen dadelijk op te bre ken en hadden dus onze terugkomst niet kun nen afwachten. Ik overlegde wat te doen. We waren vermoeid, totaal uitgeput; de weg, dien wij to nemen hadden, voerde door bet woud; in den donkeren nacht konden we al licht verdwalen, terwijl wij ook door geen enkel teeken gewaar werden dat Franctifeurs in de nabijheid waren en de mogelijkheid van een overval daardoor bleef uitgesloten, En waren niettemin deze benden in den omtrok, dan konden we ons met den dag heter tegen hen beschutten, dan in den nadht. Op deze gronden besloot ik, door den nood gedron- geu, te blijven en eerst met hej aanbreken van den dag onze manschappen te volgen. Tot zoover is alles in orde, zeide Emile, toen de sergeant een pauze maakte. Zaagt ge vaardig te houden. Plotseling hoorden wij een de gravin? Wist ge, dat die dame veel geld bezat? Reimer fronste het voorhoofd; een verwij- hulpkreet uit het slot, zoo akelig, zoo ijzing wekkend, dat het wel een doodgil geleek. Be vloog met mijne mannen naar buiten en dacht lende blik trof den assessor, die op het mol-dadelijk aan de gravin; was zij in doodsgr- lige tapijt langzaam heen en weer schreed. I vaar, dan achtte ik het mijn plicht haar lunp Zou het mogelijk zijn dat men een sclhau-1 te brengen. De huisdeur was gesloten ons delijike verdenking tegen mij had ingebracht? j kloppen en ï-oepen te vergeefs; we moesten vroeg Reimer met gedempte stem. Zou die dus de deur met de kolven der geweren m- ijseilijke daad, die ik thans nog niet begrijpj stoot en. Wij ctórmden de trappen op, vomn n We komen daar later op terug; beant-hoven alle (Luren geopend en kwamen einde- woord nu slechts mijne vragen. j lijk in een slaapvertrek, waar een vreest-lijk - Van het geld wist ik niets. Ik heb mij i schouwspel onze oogen trof. In wit nacrilge il a arom nooit bekommerd'en geen cent on-waad lag de gravin in een bloedplas; een 'eerlijk verkregen geld uit den oorlog thuissteek in het 'hart had liaar gedood gebracht. De gravin zag ik slechts vluchtig zij stond aan het venster en gaf den bedien den eenige bevelen, die betrekking hadden op onze verzorging. De tuinman bracht ons in het. tuinhuis onder dak. Door de open deur hadden wij 'het uitzicht En wie was de moordenaar? vroeg Emile. Ja. als ik dat maar had geweten. Hebt ge niet getracht hem te ontdekken? Daartoe bleef ons den tijd niet. Nauwe lijks toch hadden we ons van den dood der ongelukkige overtuigd of we hoorden een op de plaats; bovendien werden twee man- hoornsignaal. Het was een Fransch signaal we kenden het maar al te goed en we konden tegen de overmacht geen stand hon den. We gingen dns het. slot weer nit. Aan verdediging viel niet te denken. Toen ik hut ten kwam, zag ik den ouden tuinman in de schappen van uur tot uur afwisselend huiten op post gezet. De tuinman bracht ons een goed avondmaal en eenige kruiken wijn; hij zet te zich hij ons neer en verhaalde van velerlei en nog wat. Tevens wilde hij ons bewijzen, v" "vo L' J-vvmo VY IJUTJ 11 IJ UC'M j.iiA.xui) a" i -i_ 'dat geen enkele Franctireur in deze streek open slotpoort staau. Met een witten n e kon zijn. Mij beviel de vent niet en hoe lan- j gaf hij den aanrukkend-en vijand teekens ger ik hem gadesloeg, des te sterker werd ik schoot lienj zonder bedenken neer en ov« mijn wantrouwen; ik scherpte mijne mannen zijn lijk heen stormden wij naar huiten. \V .1 in vooral waakzaam te zijn en sloot zelf geen werden met geweervuur begroet we ven e- öog. De nacht scheen rustig te zullen voorbij- digden ons zoo goed we konden en hel ge gaan; niets deed zich voor, dat miju.wantrou-lukte ons het woud te bereiken. Een mijner wen legen den man bevestigde. De posten wa- j manschappen moest ik achterlaten. Hu vu ren voor den laatst,en keer afgelost, de mor-neer kort voor het woud. gehscbemering brak door. Ik had mijne man- j schappen gewekt en hen gelast zich marsch-1 (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 6