DAGBLAD voor NOORD-en ZUID-HOLLAND, ia 1. 1 «J? fff V\vee/7uj/ '«3 artej/orJs sïr 27. FeJe/J770. KindarhuiswMt 29-31-33, Haarlem £ÉS3TE BLAD. Onderwijs aan hardhoorende kinderen STADSNIEUWS. BUITENLAND. Da Huisvlijttantoonstelfisig. lÖiÉSEüCJIS 16 APRIL 1914 381 mc IJS Rureaux wan Redactie an Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 1426. verlies van eev band of voet verlies vu één oog GULDEN bB verlies van één andere* vinger. Dit nummer bestaat uit twee bladen» Haarlemsche Afledagjes No, 1306. HEDWE HUBLEHSCHE GOORMT mm m ii-ii-i-n I «-IK--T—f—-WM, .1 w ABONNEMENTSPRIJS» - Per B maanden voor Haarlem Af7x>nderlijke unmmer# PRIJS DER ADVERTENTIBNt an 1—6 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 et. Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 et. per regel. BuitenL 20 et. Reclames dubbel tarief. Dienstaanbiedingen 25 ct. 16 regels), driemaal voor 60 3t. (9 cootanth 000 GULDEN bS levenslange onge schiktheid to* werken. ^18 betalende abonné's op «li blad. die In Kei Kerft eener TertekwlngspoII. rfln, *«n volgen, de bepalingen op do polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor» GULBEN b|| 6 GULDEN bi) JjfGULDEN bil GULDEN bi) 400 GULDEN bij overlijden. 300 150 100 verlies van één duim. 60 verlies vaa één ■wijsvinger. 15 De uitkeer In g dezer bedragen wordt gegarandeerd door de MaatscbappB „Holldndgclie Algemeene Verzekeringsbank" te Schiedam I AGENDA. 17 Apr,L Gebouw St. Bavo Jubelfeesten van den Ned. R- K. Volksbond 10—5 en 6.30 tot .11 uur drievoudige Tentoonstelling. In 't P a n d Herijk van maten en ge wichten: 8/1'—12 uur Botermarkt, Drossc- straat, Luitjessteeg, Boeresteag, Zuiderstraat Gasthuisstraat. -14 uur Keizerstraat, Lai- revoetetraat eu Tuchthuisstraat. Sociëteit „Vereeniging" 8 uur Christel. Oratorium vereeniging: Bacil-can taten. Meisjespatronaat St. Rosa Nassaulaan 50— 7^—8Yt uur Spaarbank. Teyler Museum Tentoonstelling van teekeningen, behoorende tot de kunstverzame ling van Teyler's museum, portretten, portret- schetsen en figuurstudies. Bisschoppelijk Museum Jansstraat ,9 Geopend eiken dag van 105 uur, tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zaterda gen en R. K. Feestdagen. Zij zijn van tweeërlei aard. ihoorende kinderen moet worden gedaan. Op Vooreerst beteekent kardlioorendkeid hij j het voetspoor van Amsterdam zouden wij de Onlangs werd te Amsterdam een comité opgericht om te komen tot een sdhool voor hardhoorende kinderen. Dit berichtje trok onze aandacht, en wij syn er dezer dageu eens op uit gegaan om over deize inderdaad gewichtige zaak ook te dezer stede en in den omtrek eenige in lichtingen in te winnen, om niet alleen den ïrnst, maar ook den omvang van het vraag stuk: onderwijs aan hardhoorende kinderen, te onderzoeken. Het is een lastig geval. Doofstommen en blinden zijn m beklag, worden ook gemakkelijk opgemerkt. Zwak zinnigen ouderwijst men al op verschillende plaatsen in aparte sctholem, zooals er ook een uitnemend-werkende hier te Haarlem bestaat. Maar hardhoorende kinderen staan hulp behoevend,, vaak onrechtvaardig bejegend, alléén. Hun ontwikkeling is gebrekkig, moet gebrekkig zijn omdat ze zooveel indrukken, die goedboerende kinderen door de ooren op vangen en naar de hersenen overbrengen, mis sen. Ze raken dikwijls hopeloos achter, omdat vooral iu de eerste jaren van het onderwijs, als het fundament der ontwikkeling gelegd moet worden, het organisch gebrek dat de kinderen hebben heel dikwijls wordt over bet. hoofd gezien. Want dat is het: er zijn inderdaad veel méér hardhoorende kinderen dan algemeen wordt gedacht. Neus- en, keelholte/kwalen zyn veelal hiervan de oorzaak, kwalen die bovendien door de ouders zeer vaak niet of te laat bemerkt worden, om met succes ge neeskundige hulp toe te passen. Hoewel ook leze riic-t altijd afdoende kan wezen. Wat nu zijn de gevolgen van hardhoorend heid by kinderen? kinderen een zeer ernstige storing en ver traging in de verstandelijke ontwikkeling. Het kind, dat bet onderwijs in de klasse niet of niet regelmatig kan volgen, vermoeit onevenredig zwaar de hersenen óf spant zich in het gelheel niet in: allebei even erg Daarenboven beeft de geest van zulke kin deren natuurlijk telkens een hiaat aan te vullen, moet liun combinatievermogen veel méér gescherpt zijn, en daar door de hard hoorendheid juist de fijnste indrukken het kind ontgaan, spreekt het vanzelf dat het hardhoorende kind spoedig bedenkelijk zal achtergeraken: iets wat op de school natuur lijk het eerst gemerkt wordt Zulke kinde ren heeten dan vaak „achterlijk" of dom; ze zijn onoplettend of ongezeggelijk zooals het heet, en vader en moeder die in den hul selijken kring van die hardhoorendheid niet zoo héél veel merken, hegrijpen er niets van. Nog erger is het gevolg van hardhoorend heid op zedelijk gebied. Kinderen die hardhoorend zijn, kunnen het zieleleven van anderen niet gemakkelijk medeleven. Door het gehoor vooral moeten in de kinderjaren tal van indrukken ten goede, indrukken van karaktervorming, tot het verstand doordringen, die kinderen missen ze. Ze worden, het kan niet anders, in-zich-zelf-gekeerd, ze krijgen onoplosbare problemen in hun jongen geest, misverstand en niet-begrijpen wondt de fijnbesnaarde kin derziel, wantrouwen en dikwijls ook droef- beid om onverdiende bestraffing en onbil lijke bejegening werken verwoestend op de vorming van het karakter. Zoo kan bü deze kinderen onopgemerkt het fundament gelegd worden tot een zede lijke minderwaardigheid of een zedelijke misvorming, die voor heel het leven van be- teekenis zullen zijn: van beteekenis vooral omdat de verstandelijke vermogens óók al achterlijk zijn. Uit het vorenstaande mag wel geconclu deerd, dat de hardhoorende kinderen inder daad een hard lot hebben, dat de maatschap pij en het particulier initiatief, die zooveel doen voor die ongelukkige kinderen, welker gebreken zichtbaar of duidelijk merkbaar zijn, ter wille van een groote klasse van a.s. leden der maatschappij nog een zwaren plicht heeft te vervullen. Wij hebben eenige onderzoekingen gedaan om te weten, hoe groot het aantal hardhoo rende kinderen zou wezen in onze omgeving. Het Week ons o.m. dat op één school (R.K.) niet minder dan 20 pet. der kinderen, dat, is één vijfde deel, eenigszins hardhoorend waren, waarvan weer één derde gedeelte in een zoodanigen graad, dat ,de onderwijzers duidelijk konden merken dat de kinderen achterlijk geraakten. Merkwaardig was, dat hoewel de onder wijzers zeer goed de verschijnselen der ade noïde vegetaties (die de oorzaak van zooveel hardhoorendheid zün) kennen, de kardlioo- renldheid van de meeste kinderen niet was opgemerkt, nóch door hen, nóch door de an deren, nóch zelfs door vele kinderen zélf, voor wij de aandacht op de zaak vestigden! Ook dit laatste is van groot belang: hier heeft de schoolarts een zeer belangrijke taak. egeling van onderwijs aan hardhoorenden aan buitengewone scholen willen zien toe vertrouwd. Misschien kan ook aan de ge stichten voor doofstommen een afdeeling voor hardhoorenden worden verbonden. Doel van dit artikel echter was alleen, de belangstelling en de zorg voor de hardhoo renden te scherpen en wakker te maken bü onze lezers. Er is op dit gebied nog héél wat te doen! DE TEEKENSOHÖOL DER ST. JOZEFS GEZELLEN. We hebben gisteren een uitvoerig ver slag opgenomen van de tentoonstelling der teekenschool, die vroeger bij den R. K. Volksbond hoorde, nu onder de St. Jozefs- gezellenvereeniging ressorteert. Het blijkt jaar in jaar uit, dat deze school niet alleen aan alle behoeften ruim voor ziet, maar bovendien steeds grooteren naam krijgt. Ze behoort onder de beste scholen van dezen aardl De Roomsche vakactie komt door deze school dan ook op zéér bijzondere wijze eervol te voorschijn: dat onze katholieke vereenigingen werken voor het vak en voor de bevordering van vakkennis wordt een keer te meer hierdoor allerduidelijkst bewezen. Dit even te eon-stateeren, en tevens nog eens aan te dringen op voortdurenden steun aan deze mooie inrichting, is doel van dit „Alledagje". OVER EEN NUTTIGE UITVINDING. Gisterenmiddag te half drie heeft in het „Huis aan de Kruisstraat" de heer A. P. Vis ser, directeur der „Pro Gas" Maatschappij, ge vestigd te 'sGravenhage, een toestel gede monstreerd, waarbij het praetisch onmoge lijk moet zijn dat zich gasvergiftiging voor doet door uitstroomlng van gas door een of andere nalatigheid. Het toestel is genoemd veiligheidsgasmeter. Aanwezig waren o.m. de heeren J. Blom, directeur van het Gemeentelijk gasbedrijf; en een twaalftal raadsleden. De heer Vissers hield een toespraak tot de aanwezige leden van het gemeentebestuur. Spr. wees allereerst op de gevaren aan het gebruik van lichtgas verbonden met de te genwoordige toestellen. Het aantal lichtgas- uitetroomingen wordt van jaar tot jaar groo- ter. Thomson schat, het aantal in New-York op 2000 en Kobert schrijft dit toe aan de invoering van watergas Om de gevairen van gasvergiftiging te kee- ren prees spr. aan de veiligheidsnieter, uitge vonden door den heer J. Rutten, adjunct-direc teur der gemeente-gasfabrieken te Den Haag. Door deze uitvinding wordt bereikt dat: gas. vergiftiging gedurende den slaap buitenge sloten is; lekken van eenige beteekenis zich onmiddellijk verraden. Voorts valt te bemerken dat: a. het aan brengen van de inrichting geen breekwerk vereiecht; de behandeling eenvoudig is; ver- gissingen niet kunnen plaats hebbenvol- Het is ni et, aan ons, om op dit oogenblik j strekte veiligheid vei kregen wordt zonder on uitvoerig te zeggen, wat er voor de hard-'gerief te veroorzaken, alle bezwaren die uit een oogpunt van veiligheid tegen het ge bruik van gas kunnen worden aangevoerd, door do bewuste inrichting uit den weg zijn geruimd. De veiligheidsgasmeter dient ter vervanging Van den gewonen gasmeter. Elke gasmeter kan worden omgebouwd daartoe. Elke veiligheidsgasmeter onderscheidt zich van een gewonen meter: doordat aan de in- iaatzijde een toestel is in- of aangebouwd, waaraan zich een hefboompje bevindt, dat. in 2 standen, den „dag" en de „nacht' stand kan geplaatst worden; aan de uitlaatzijde is een kleppenkast aangebracht, die den vorm heeft van eeri aandruk-regulateur en gas-vei- lig-heidsklep of minimorel-gasalsluiter draagt, Voordat men zich 's avonds naar hei slaap vertrek begeeft wordt de meter op „nacht"- Stand gebracht, waardoor bereikt wordt dat nog een beperkte hoeveelheid ter verbran- ling overblijft (100 a 350 liter). Men be schikt dus tijdens het ontkleeden over een voldoende hoeveelheid gas. Zoo is men ge waarborgd tegen onheilen. Blijft soms een kraantje openstaan en opent een der huisgenooten 's morgens de kraan dan laat de meter geen gas door, vóór dat het kraantje gesloten is. Geschiedt dit dan wordt de toevoer automatisch hersteld. Dit gebeurt zoo zoolang er ergens in huis een kraantje of lek van meer dan 10 liter per uur is. Auto matisch wijst dus dit toestel ook kleine lek ken aan. Ook bij dag werkt de meter beveiligend. Voor muntgasmeters acht spr. het van groot belang. Spr. hoopt dat men de toestellen zal in- I voeren, en de kosten zoo mogelijk gedeelte lijk door de fabrieken worden gedragen. Den Haag, Leiden, Utrecht en Amsterdam hebben het gebruik reed3 facultatief gesteld. Hierna gaf de heer Vissers eenige proeven, die werkelijk alle uitstekend slaagden. HOEFBESLAG. Gistórennamiddag had in de cavalerie-ka- zerne de uitreiking der diploma's plaats aan de leerlingen van den cursus voor Hoefbe slag, welke cursus door de Hollandsche Maat schappij van Landbouw, afd. Haarlem en om streken werd gegeven. Tegenwoordig waren gep. majoor Laméris rijksveearts Kruymel, Majoor Vixseboxse, het bestuur van de afd. Haarlem der Holl- Maat schappij van Landbouw. Vóór tot de uitreiking der diploma's werd overgegaan hield de heer F. Lieftinck een korte toespraak tot de geslaagde leerlingen. De heer Lieftinck heette de aanwezigen welkom en bracht hulde aan de Provinciale Staten van N. Holland, aan het hoofdbestuur van de Maatschappij van Landbouw, aan de afd. Haarlem. In deze omgeving is de landbouwersstand niet groot, merkte de spr. op en daarom zijn de aan den cursus deelnemenden niet talrijk. Maar de afdeeling zal dier cursus toch in stand houden, overtuigd, dat een cursus in hoefbeslag een echt sociaal werk is. Dat behoeft, aldus vervolgt de spr. niet opnieuw bewezen. Ieder weet hoe vroeger hoefbeslag als een bijvak werd beschouwd en het werd verwaarloosd, niet uit onwil maar uit onkunde. Om het diploma te verkrijgen wordt veel gevorderd. Daar is door het degelijk onder recht veel verbeterd, wat vooral van groote beteekenis is voor de paarden met zieke hoe ven. Het publiek waardeert de kennis van den hoefsmid. Het wil niet geholpen zijn dooi een brekebeen in zijn vak. De lieer Lieftinck wekt de geslaagde cur sisten op, voort te gaan met zich te oefenen. Hij hoopt, 'dat zij hunne taak voortdurend ern stig zullen opnemen, dat zij mannen zullen zijn, die prijs stellen op de eer van hun vak en van zich zelf. Na den dank aan de heeren, die in meerdere of mindere mate hunne medewerking aan den cursus verleenden sloot de heer Lieftinck deze bijeenkomst onder het verzoek aan den secretaris den heer Joh. G. Heil de diploma's uit te reiken. De volgende personen, die den cursus mei goede resultaat hebben gevolgd, ontvingen het diploma: P. E. Oudejans, Heemstede; M. Kaptein, Hillegom (met lof); G. Schouten, Hoofddorp; N. W. Smit, Vinkeveen; J. Kuiter, Texel; C. Groot, Wijde Wormer; P. Kool, Vijfhuizen (met lof); D. de Groot, Castricum; G. J. Kraak, Haarlem; J. Bas, Castricum; J. v, Haaster, Rijnzaterwoude. NOORWEGEN. Dreigende crisis. Volgens berichten uit Christiania dreigt in de Noorweegsche regeering een crisis, die een gevolg is van een ingediend wetsontwerp. De regeering had by den Storthing een ontwerp ingediend, over de invoering van het verplich te scheidsgerecht by oneenigheden tussehen. werkgevers en werklieden. De werklieden pro testeerden tegen dat ontwerp en dreigen met de algemeene staking, zoo het wordt aange nomen. De minister van arbeid Castberg, die tot de radicale groep in de regeering behoort, heeft zich hij die opvatting der werklieden aan gesloten en verzet zich tegen het ingediende ontwerp. In het orgaan van dien minister, „Dagbladet" wordt het ontwerp op scherpe wyze afgekeurd: en men verwacht tengevolge van die houding van Castberg dat deze wel zal aftreden. Van dit ontslag kon wel eens afbrok- keling van het ministerie, wellicht een scheu ring in de regeeringspartij het gevolg zijn, als het blykt, dat de linksradieale groep zich bij de zienswyze van Castberg aansluit. Met belangstelling ziet men de ontwikkeling dezer crisis tegemoet. ENGELAND. Het Lagerhuis. Het Lagerhuis is eergisteren na de Paasch- vacantie weder byeengekomen en Asquith heeft, na zyn her-verkiezing in East Fife zyn „Joyeuse entrée" in het Huis gemaakt, onder Men verlang© niet een gedetailleerde be schrijving en droge opsomming van al het wioois* dat de huisvlijtten-toonstelling in Sint Bavo biedt. Dat zou te veel gevergd zyn. Wij Wenschen slechts eenige sympathieke woor- tteu te wijden aan een mooi deel der Jubel feesten, dat een gelukkig en aangenaam beeld geeft van den stand, waarop onze huis vlijt zidh bevindt en waarin zich de onmis- W&nfoare neiging vertoont zich nog steeds ffooger te willen en znllen verheffen. Niet, alleen bet groot getal inzendingen .ongeveer vierhonderd vijftig niet alleen Hét feit dat jongeren en ouderen zich aan .Éïiisvlijt wüden, maar ook de waarde van bot tentoongestelde stemt tot groote tevre denheid. En waarlijk, nog meer nu de re- Burtaten te zien zyn mag bet een gelukkige gedachte heeten van de organisators, dat de Tentoonstellingen, een afdeeling huisvlijt te verbinden. Het is een mooi succes geworden, maar ook den voorstanders en bewonderaars van huisvlyt is hiermede .een groote dienst bewezen. Hun hart moet popelen van genoe gen, om den vooruitgang, waarop onze volks- «unst mag hogen en waarvan deze expositie sailk een fraai beeld geeft. Van zeer deskundige zijde hoorden wij haar teer roemen. Wij zullen niet te kort doen aan de waarde Oer tentoonstelling van vijf jaar terug, maar wat huisvlijt betreft, staat, deze dit jaar veel flooger. J<> is méér ingezonden en dit .Tooi t vastgelegd er zijn mooier, practischex dingen ingezonden. Daar moet het heen! Wy vreez-en niet vervelend te worden met onze denkbeelden daaromtrent nog wat na der uiteen te zetten, want hekend is, dat ve len zich voor huisvlyt interesseeren. Zy wordt, zouden wij haast zeggen, algemeen. Uit vierhonderd vijftig gezinnen werd inge zonden. Dat bewijst dat in even zooveel ge zinnen meer dan gewone belangstelling voor huisvlijt bestaat. Welnu, men legge zich toe en dit zij een vingerwijzing voor lien, die trachten willen ooit een heikroning te behalen (wü weten n.l. uit goede bron dat dit een groote factor ge weest is bij de beoordeeling der voorwerpen) men legge er zich toe op „nuttig" werk te leveren. Het zy verre van ons wien ook der inzen ders onaangenaam te willen zijn. Wat er ook gemaakt is zelfs het onnoozelste voor werp getuigt van liefhebberij voor (huis vlijt. Dit feit waarborgt reeds dat de eerste voord-eden van huisvlyt behaald zijn: voor de jongeren het scherpen van het waarne mingsvermogen; het zelf denken; voor de ouderen liet vaster strengelen van den hui- selyken band; het prikkelen tot nadenken. Maar wanneer nu een jury gaat beoordee- len en bekroningen gaat uitreiken eene -machtige propaganda voor huisvlijt dan kunnen wij het niet alleen billijken, maar zullen het zelfs toejuichen* wanneer zij de hui-svlyt tracht te leiden in mooiere hanen, dan jhet doel van tijdverdrijf alleen. Laat als men toch huisvlyt beoefent, deze men. praetisch beoefenen; laat men nuttige dingen, maken, laat men deze goed maken. Dat sluit absoluut niet uit nntuurlijk dat men luxe dingen make, die dien-en tot versiering. Ook dat is praetisch- Dat men een aardigheid maakt, die tot amusement kfin dienen als b.v. een mallemolen. Maar daar zijn zooveel dingen, ook nog °P deze tentoonstelling gelukkig niet vele waarvan men moet zeg gen dat de maker ol maakster heusch zijn (haar) tijd heter lmd kunnen besteden, b.v. met houthakken. Dit i-s een hard woord, maar wy -spreken het nik met de heilige bedoeling om van onze huisvlyt iets degelijks, iets hoo- gers te maken, ie',s dat met de degelykheid van onzen volksaard overeenkomt. En op deze tentoonstelling in Sint Bavo is het nu zoo heerlijk, dat een vast streven in die richting merkbaar is. Zy is een der schoonste, ja, de schoonste tentoonstelling van huisvlyt, die wij m jaren, wellicht ooit, in Haarlem gehad hebben. Hulde daarvoor aan de organisators en onze gelukwensclb! Een ander streven, dat hij huisvlijt steeds voor oogeu moet staan, is dat het werk zoo goed mogelijk afgewerkt zij. De practisc-he waarde zal er mede stijgen. Men vreeze uaar- om niet om raad te vragen by vakmannen. Deze kunnen dan, zonder aan de voarwerpen te raken zelfs, dikwijls nuttige wenken geven. Met deze op te volgen wordt de waarde van huisvlyt er niet minder op. Een voorbeeldlij ons vergund te geven en de inzender duide ons dat niet euvel. Trou wens, meenen wy, is hy in aanmerking ge komen voor een eervolle vermelding. Er zijn daar in de achterste zaal een aantal aarden horden en kopjes tentoongesteld, waarop de inzender o.m. de emblemen heeft geschilderd van de onderafdeelin-gen van dien Volksbond. Een hoogst origineel idee, en waarlylk goed uitgevoerd. Maar practische waarde heeft de inzending niet. Niemand dio uit die kopjes zal willen drinken; niemand die van dat sdhoteltje vleesch zal willen eten. Hadde de inzender alles in een kist gepakt en naar Regout in Maastricht gezonden om de schoteltjes en kopjes te laten glazuren* dan was de inzending zeer zeker nog meer in waarde gestegen. Ook in de oogen der jury, durven wij liopen. Eeu vakman had hem dit allicht geraden. Men vreeze daarom niet bii het beoefenen -van huisvlyt zyn lieht by anderen op te ste ken. Dat vermindert de waarde niet. Hetzelfde geldt voor artistieke voorwerpen. Nog willen wy wijzen op een gelukkig standpunt, waarop de Jury zich blijkbaar gesteld heeft.. Dit n.l., om Ihet werk van vak mannen absoluut te scheiden van dat door iniet-vakmensehen geleverd. Aan het werk der eersten heeft zy een veel strenger oor deel toegelegd. En terecht. De verdienste daarvan is niet te vergelijken met dat van niet-vakkundigen. Deed men dat niet, dan -zoude allicht menigeen afgeschrikt worden om mede te dingen naar prijzen, waarvoor m-en te voren weet, niet in aanmerking te ko men. Levert een vakman een buitengewoon wérk, dan verandert de zaak. Doch dit is blijkbaar hier niet het geval geweest, want slechts enkele bekroningen vielen vakmen sehen ten deel. Heel dikwijls mag men dat trouwens niet rangschikken onder huisvlyt, maar meer onder huisindustrie:, het vak be oefend thuis in de vrije uren. Natuurlyk op zichzelf een niet te versmaden verdienste. Na deze ietwat wijdloopige beschouwingen, een woordje over de tentoonstelling zelve. Zy is prachtig. Dat is onze indruk, die wy trouwens al neerschreven. Keurig, aantrekkelyk en geestig ziin de plaatjes van Nuyens, die den weg naar de tentoonstelling wyzen. Zie die prof. daar aan de trap, die naar hoven wijst; die glundere keukenmeid om het hoekje boven aan de trap; den kleinen clown hoven zaal 6. Allee kostelijk! En dan, dat gebrild heertje bo-ven de collectieve zaal en last not least, die dik buikige, glundere, model-politie-agent, die u verbiedt den gang in te treden. De heer Nuyens toonde zich hier een geestig teeke naar. In zaal 6 viert de huisvlyt der vrouw hoogty. Wü hadden het genoegen daar een kykje te nemen onder de deskundige voorlichting van een allervriendelijkste en zeer bereid willige jonge dame, wie met ©enigen anderenj dames de eer toekomt op zulk een smaak volle wijze deze zaal aangekleed te hebben. Inderdaad is deze kamer zeer oordeelkundig gearrangeerd en prettig doen de vele handi werkjes aan tegen het goud-gele satinet, ooi door de ruime plaatsing. Daar is het gewone handwerk: haak-, brei* en borduurwerk, waarvan meerdere keurig* sipecimina zyn te zien. Wanneer onze lezer*»» sen deze zaal bezoeken, nemen zy onze cou* rant van hedenavond ter band en zien daaï onder de prijzen, welke voorwerpen in da oogen der jury de verdienstelükste waren. Maar daar hadden veel meer prijzen moeten zyn. Men zie slechts het werk. Helaas ware er niet meer beschikbaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 1