nieuws mr BINNENLAND. Steten-Generaal, irOWTE BERSGKTEN. gejuich van partijgangers en nationalisten. Volgens de traditioneele gebruiken werd As- quith als het meest onbekende politieke broek- j jc aan den speaker voorgesteld door den hoofd- whip van de liberalen en den Sehotschen whip en legde hij den eed af, waarna hij het eerst van uilen gelukgewenscht werd door zijn voor ganger als minister van oorlog, kolonel Seely. Veel belangstelling was er intusscheu giste ren nog niet. Men verwachtte een weinig be langrijke politieke week en dat gevoegd bij bet mooie weer bad menig Lagerhuis waarschijn lijk doen besluiten zijn holiday" op het land nog wat te trekken en golfspel of visch-genoe- gens niet door politieke zorgen te doen ver breken. "P.orendien is minister Lloyd George nog altijd niet bij stem en is dc indiening van de begrooting, het eerste „pièce de résistance" niet te verwachten voor het midden van den 1 volgende week. Hoofdzakelijk werden gisteren dan ook een lange reeks vragen gesteld en behandeld, die meestal over de regeling van de Home-rule- kwestie liepen, maar weinig nieuws oplever den 1TAL15. Emigratie. Uit de laatste statistieken blijkt, dat de emigratie uit Italië naar overzeesche landen steeds grooter wordt. Het jaar 1913 wijst een cijfer aan, dat nog nimmer bereikt werd en overtreft dat van 1912 met 46 en dat van 1911 met 10U Een ander opvallend ver schijnsel is, dat nog nooit zoo weinig emigran ten naar hun moederland zijn teruggekeerd. In 1913 vertrokken in het geheel uit Italiaan- sehe havens en uit Havre 428.484 Italianen, van wie 71.24 naar de Vereenigde Staten, 23.15 naar de La-Plata Staten en de rest naar Brazilië, Canada en andere landen. In het geheel keerden 18S.978 emigranten te- rug, van wie er niet minder dan 3S83 onder de bepalingen van den immigratie-wet, den toe gang tot de Vereenigde Staten geweigerd werd. Verder werden 8731personen zonder middelen van bestaan op verzoek van liefdadig- heidsvereenigingen of de consultaten gratis of tegen betaling van een gedeelte der passage teruggezonden. De terugkeer uit de Vereenigde Staten ia in vergelijking met het vorige jaar verminderd, dit uit Zuid-Amerika aanzienlijk vermeerderd, hetgeen geweten moet worden aan den ongun- stigen economischen toestand in Argentinië en Brazilië. De Capucijnen-orde. Volgens een dezer dagen openbaar gemaakte statistiek, ia de Capucijnen-orde verdeeld in 53 provincies met 771 kloosters en nederzettingen. Tot de orde behooren 10.176 personen, waar van 5872 priesters, 1224 leeken, 2835 leekebroe- ders, 218 novicen voor het koor, 68 novicen- broeders, 258 postulanten, 183 tertiarii, die in de kloosters zijn opgenomen. De orde beheert verder 60 Serafijnsche scholen, waarin 1982 jongelieden voor het religieuse leven worden voorbereid. Onder de judisdictie van de orde ttaan 57889 seculiere congregaties van ter tiarii met 935 670 leden. De orde is in 42 missies werkzaam, waarvan in Europa 6, in Azië 11, in Afrika 4, in Ameri ka 16, in Australië 5. In deze missies die ruim anderhalf millioen Katholieken en meer dan 139 millioen ongeloovigen omvatten, oefenen 1038 Capucijnen, waarvan 745 priesters en 291 leekebroeders, het apostolaat uit. In den loop van het vorige jaar werden 0864 personen be keerd. In de missies hebben de Capucijnen 343 nederzettingen, 751 kerken en kapellen, 63 zie kenhuizen, 538 'oholen met 31.142 kinderen, 84 colleges met 6676 studenten en 80 weeshuizen met 4000 weezen. DUIT8CHL AND, Het Centrum in Trier. De Hsb. schrijft: Te Trier is eergisteren een vergadering ge houden van plaatselijke en landelijke Cen trumsorganisaties, om instemming te betuigen met de bekende programma-verklaring van den Reichausschusz. Een 400 A 500 personen namen aan de vergadering deel terwijl een zevental rijksdag-afgevaardigden tegenwoor dig waren. De voorzitter van de Trierer Centrumsorga nisatie deelde mede, dat 170 leden van de 190 personen die het „groote verkiezingscomité" vormen, de bewuste verklaring van den Reichs- ausschusz, die, gelijk men weet, in het hangen de geschilpunt niet beslist, onderteeKend had den. Geredevoerd werd door Oberlandesgerichts- rai Marx, die er zich eerst toe bepaalde op te komen tegen do verwijten, welke men tot de centrumspartij, tenminste tegen haar tactiek, in den laatsten tijd gericht had. Een eerste verwijt was, dat het Centrum in den laatsten tijd niet genoeg meer deed. Zelfs door geeste lijken werd geëischt, dat men de militaire voor stellen slechts tegen de opheffing van do Je- zuieten-wet had moeten toestaan. Ook had men tot verwerping van dc begrooting moeten overgaan om meer te bereiken. Daarentegen 'kwam de redenaar op; dergelijke verwijten noemde hij nuttelooze „Maulwurfsarbeit", die het vertrouwen van het Centrum bij de kiezers moc-st ondergraven. Verder vel de redenaar Roeren aan, van wiens laatste boek hij niets zeide te begrijpen. Hetgeen hij blijken liet door uitvoerig te be- toogen, dat een confessioneele partij, die ook door Roeren niet gewensebt wordt, een onge luk voor de partij zou wezen, daar dan de den waarnenienden voorzitter der Jflerate Ka mer, dr. A. Kuyper; den griffier der Eer ste Kamer, mr. Zillesen; den commi s-grif- fier der Eerste Kamer, jhr. mr. Wittere v. Hoogland; den minister van Marine, Rarn- bounet; den minister van Landbouw, Lij ver heid en Handel, mr. Treub; den curator der Technische Hoogeseliool, baron van Was- senaer van Rosande; den rector-magnïficus" prof. Behrends, en vele andere autoriteite' ONDERSCHEIDINGEN. Laar aanleiding van de reis, die in Oc tober van het vorige jaar dooi- een twaalf tal Nederlandsche journalisten in Oosten rijk is gemaakt on waarbij dezen op de meest onbekrompen wijze zijn ontvangen, zijn thans naar de Hoefijzercorrespondent van het A. H. bericht, door de Nederland sche Regeering, op voordracht van onzen gezant te Weenen, onderscheidingen toege kend aan de drie Oostenrijksche heeren, die het meest op den voorgrond zijn getre den. Dr. Ehrlieh, de voorzitter van de Jour- nalistenvereeniging „Concordia", is begiftigd met het commandeurskruis van de Oranje- Nassau, terwijl dr. Puchetein, de voorzitter Erangeliseh-confessioneelen zich ook zouden van de andere persvereeniging, en de heer aaneensluiten. i g. Lehr, de leider van den tocht, tot offi- Verder werd er door den spr. de nadruk op cior in dezelfde orde zijn benoemd. gelegd, dat er nu weer eenheid heerschte en dat de „Quertreiber" buiten de party gezet waren. Hij wenschte de Trierer partij geluk UIT DE STAATSCOURANT. Bij K. B. zijn benoemd tot griffier bij het met haar besliste, maar noodzakelijke houding.kantongerecht: te Heerenveen, mr dr. B. Th Als tweede redenaar sprak Justizrat Bell, I baron vön Heemstra thans id. te Bolswar.I; te die ook te velde trok tegen het schrikbeeld-j Bolsward, mr. L. G. Tys, adv. en proc. te ham- van een confessioneele party, welke in een I Pell> werkz" ter van het kantongerecht constitutioneelen staat onmogelijk is,.en ald'> waara- r by de arr.-rechtb. te daarom door niemand ook wordt nagestreefd. Zwa]Ie en beëdigd klerk ten parkette van den Tot Heden trokken dc socialisten bij eerste stemming altijd zelfstandig op. Een verkiezingskampagne, redeneerden ze is op de eerste plaats een propaganda voor het beginsel en daarom stellen wij overal, ook al hebben wij niet dc minste kans, bij eerste stem ming, eigen kaudidateu. Welnu, deze metbode is door het Congres los gelaten. Reeds bij eerste stemming zullen vrijzinnigen worden gesteund. En de blok-politiek, welke Jaurès al jaren geleden te Amsterdam heeft gepredikt, zal nu ook voor ons land worden ingeluid; liberalen en socialisten zal men zien samenwerken om die gehate klerikalen eronder te krijgen. De Loge had do drie vrijzinnige groepen al tot elkaar gebracht in de koncentratie. Nu kroop daar nog het anti-klerikale leger der S. D. A. P. bij. Wat zal daarop het antwoord der Rechter zijde zijn? Koncentratie ook daar? Uitbanning van geschillen? Eu verscherping van het besef, dat wij by elkander moeten blijven, wijl men aan de over zijde hekken en dammen verbreekt om maar te kunnen samenrotten tegen ons? Tenslotte nam de vergadering een resolutie aan, waarin verklaard wordt, dat zij de be ginselen van den Reichsausschusz zonder voor behoud aanneemt en dat allen, die het met die beginselen niet eens zijn, buiten de partij ge sloten zijn. CHINA. Eeu nieuwe revolutie? Volgens een Exehange-Telegraph-bericht uit Sjanghai wordt daar voor een nieuwen opstand gevreesd en zou er te Nanking in of- fieieele kringen koortsachtige opwinding heer- sehen, terwijl daar ook een schrikbewind wordt gevoerd. Uit Sianfoe in Sjensi wordt bericht dat de troepen aldaar hij de nadering van de benden van den „Witten Wolf" aan het muiten zijn ge slagen. Men gelooft, dat de troepen met een geheim genootschap in verbinding staan. De ambt. O. M. bij de kantongerechten in het arr. Zwolle; te Schagen, mr. H. J. Bunschoten, comm.-red. ter gem.-secr. te Vlissingen en waarn. griffier bij het kantongerecht te Mid delburg; te Harlingen, mr. A. W. baron Sloet, adv. en proc. te Arnhem, waarn. griffier bij de arr.-rechtbank aid. Bij K. B. is mevr. de wed. E. K. G. Rose, geb. O. A. Molewater, 's-Gravenhage, benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. OFFICIEEEN NAAR ALBANIë. De le luitenants H. W. O. E. Mathon van het 3e regiment huzaren en J. G. van 'der Veen, instructeur bij de Militaire Gymnas- tiekschool te Utrecht, zijn aangewezen om over te gaan bij de Albaneesehe gendarme rie. HULDE AAN STEAD. Gisteren is in het Vredespaleis te VGraven- 1 hage een borstbeeld onthuld van William versterkingen, die door de regeering naar J Stead, die bij de ramp van de Titanic om het Sjensi werden gezonden, zouden geen soldij leven kwam. Verschillende hebben ontvangen en uit dien hoofde weinig geneigd zyn, om de ontvangen bevelen op te volgen. In verschillende andere deelen van China moet de toestand hoogst onzeker zyn en in vele steden zon de krijgswet zyn afgekondigd. FRANKRIJK. "Bij de te X^oretit plaats "héb- bende havenwerken heeft een aardstorting plaats gehad met het gevolg, dat verscheidene arbeiders onder de aarclniassa bedolven wer den. Twee hunner werden gedood en een ern stig gewond. ONZE MINISTERS. De Minister van Oorlog, uit het buiten land teruggekeerd, heeft zijn ambsbezighe- den hervat. De Minister van Koloniën komt Za terdag uit het buitenland terug. TERAARDEBESTELLING BARON SCHDf- MELPENNINCK VAN DER. OYE. Gisterenmiddag had onder vele blijken van belangstelling te Hoevelaken de teraarde bestelling plaats van het stoffelijk hulsel van den heer J. E. N. baron Schimmelpen- ninck van der Oye van Hoevelaken, voor zitter van de Eerste Kamer der Staten-Ge- neraal. Twintig pachters en pachterszoons droe gen hun gestorven ambachtsheer en land heer naar zijn laatste rustplaats, In den volgstoet werden opgemerkt den vertegenwoordiger der Koningin, den groot meester van het civiele huis, J. E. N. ba ron Sirtema van Grovestins; den vertegen woordiger der Koningin- Moeder, kamerheer mr. S. B. W. graaf van Limburg Stirum; den autoriteiten woonden deze plechtigheid bij. DE TREKHONDENWET. De Commissaris der Koningin in Noord-Hol- j land heeft in eene circulaire de gemeentebe- j sturen in die provincie namens den Minister van Binnenlandsehe Zaken uitgenoodigd de handhaving en de naleving van de Trekhonden- wet en tiet i t v o e r in c; bY) e ftU, i t daarop "betrelc- j king hebbende, zooveel mogelijk té bevorde ren. De Minister heeft gevraagd, welke wijzi gingen in de Trekhondenwet en het uitvoe ringsbesluit naar de meening van den Com missaris uit praetiseh oogpunt urgent kunnen worden geacht. In verband hiermede vraagt nu de Commissaris voorlichting van de ge meentebesturen en verzoekt hy om, wanneer aan die besturen eenige wijziging van bedoel de wet of besluit wensehelijk voorkomt, hem daarvan vóór 1. Mei a.s. mededeeling te doen. DE NAAMLOOZE VENNOOTSCHAPPEN EN DE RIJKSTNKOMSTENBELASTING. Door een aantal van de grootste Naamlooze Vennootschappen hier te lande en als zoodanig vallend onder art. lb, 19, 35, enz. van het ont werp van wet, door den Minister van Finan ciën bij de Tweede Kamer ingediend en strek kende tot beffing van een inkomstenbelasting, is een adres tot de Tweede Kamer gericht, waarin er o.a. op gewezen wordt, dat in be doeld wetsontwerp op geenerlei wijze rekening is gehouden met het feit, dat de winsten door Nederlandsche N. V. in buitenland ge maakt, reeds in het land, waar zij behaald wor den, door belastiugen, varieerend tusschen 8 en 10 pet. worden getroffen. EEN BLOK. Het belangrijkste besluit, door het Congres der S. D. A. P. in de Paaschdagen genomen, Een kind vermist. Sedert 13 dezer wordt te Amsterdam vermist een Israëlitisch jon gentje Andries van Dam, geboren 8 April 1899. Ondanks alle gedane nasporingen is tot heden geen enkel spoor omtrent den vermisten knaap gevonden. Treinvertragiug. Van den goederentrein S.S., die te omstreeks vier uur 's middags van Enschede K-aar Hengelo vertrekt, ont spoorde Dinsdag op korten afstand van En schede de locomotief. Ofschoon het ongeval geen groote schade veroorzaakte, gaf het aan den treinenloop anderhalf uur vertra ging. Brand. Te Glanerbrug ontstond brand in een bosch, doordat een 8-jarige jongen er met lucifers speelde. Eenige hectaren op gaande dennen gingen in de vlammen op. Staking in het drnkkersbedrijf. Gister morgen is te 's Gravenhage een staking uit gebroken aan de „Avondpost"-drukkerij, di recteur de heer T. J. van Paaschen. De typografen zijn tot deze staking overgegaan wegens het ontslag aan de leden der gezel- lenorganisaties gegeven, schrijft het Hbld. De staking, die onder leiding van de hoofd besturen van den Alg. Ned. Typografenbond, den E.K. Typografenbond en met goedkeu ring van het hoofdbestuur van den Nederl. Bond van Boekdrukkers is geproclameerd, omvat 47 gezellen. Zeven zijn aan den ar beid gebleven. Geëischt wordt het ontslag van de ongeorganiseerden, die na de inwer kingtreding van het collectief contract in dienst zijn genomen, intrekking van 't ontslag van de georganiseerden en naleving van de bepalingen van het collectief contract. Andreas Hofer. Door de N. Y. Lelie-Bios coop is voor eed groote som het uitsluitend op- voeringsrecht voor Nederland gekocht van een nieuwen grooten film: „Andreas Hofer." Deze fïlro, in vijf deelen, meer dan 2000 Meter lang, heeft dit gemeen tnht den film „Vim de Krib be tot het Kruis," dat hij geheel op de histo rische plaatsen is opgenomen. De veldslagen tusschen de Franschen en Tirolers worden geleverd op de historische plaatsen in de bergen. Hofer's vlucht en ge vangenneming hebben plaats te midden van de eeuwige sneeuw der Alpen. Zoowel het spel der artiesten in dit pakkend historisch treurspel als de wonderlijk schoone natuurtafereelen schenken een aangrijpend en onvergetelijk genot. Ontploffing. Gistermiddag is bij den Vleutensclien Overweg te Utrecht de laatste wagen van den trein, welke te 12.50 van Zwolle naar Utrecht vertrok, ontspoord. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats. Overreden. Een 11 jarig knaapje is op den straatweg tusschen Leiden en den Haag, waar hij met zijn rijwiel reed, door een auto overreden. Hij brak het dijbeen en bekwam een ernstige hoofdwond. Zijn toestand is niet zonder gevaar. De heer PATÏJN sprak t»tt «ver de flnan, cieele politiek. Spr. bestreed de rede van den heer Van Vuuren en diens verdediging van de finan- eieele politiek der vorige regeering, maar ook de Kamer zelf heeft schuld. Spr. betuigt instemming met de plannen van den minister, maar heeft eenige opmerkingen. Hij vraagt, of de minister wel doortastend ge noeg is in de maatregelen, welke hy uemeD wil. Als de minister alles uit de belastingen haalt,"wat hy er uit halen wil, blijft er nog eei ongedekt tekort van 3 millioen. Dit is, ineenl spr., niet de manier om terug te komen tot so- lieder financieele toestanden. Spr. vraagt, waarom niet dadelijk opcenten zijn geheven op de successiebelasting, eu of da minister niet wat erg optimistisch voor een minister van financiën cijfert. Spr. kritiseert ook nog de bieraccijnsverhoo- ging en de tabaksbelasting, maar eindigt zijn rede met een betuiging van sympathie met het ontwerp-inkomstenbelasting in het algemeen Er was nu niemand meer die bet. wooro vroeg De minister die géén aanteekeningen hat gemaakt begon nu wat te hakkelen.... 't was droevig om aan te zien. De voorzitter reddt de situatie door de vergadering maar te verda gen, daar verschillende ledeti ook nog niet klaar waren met hun voorbereiding! vertegenwoordiger van Prins Hendrik, adju- betreft de samenwerking met de drie vrijzin- dant Bijl de Vroe, luitenant ter zee le klas; nige groepen, zegt het Dbld. v. N. Br. TWEEDE KAMER. (Vervolg der zitting van gisteren.) De voorzitter deelde nog mede, dat de centrale sectie in de volgende afdeelingsverga- deringen vóór het zomerreces het wetsontwerp- Aalberse c.s. in zake de oneerlijke concurrentie wenscht te doen behandelen. HALFWEG. De Paaschdrukte. Als een bewijs hoe druk het de beide Paaschdagen was in verschil lende gedeelten dezer gemeente kan dienen, dat op den Rijksstraatweg Haarlem Amster dam per 5 minuten gemiddeld 1(10 voorbij gangers passeerden. De pont nahij Buiten- huizen 2ette 2en Paaschdag 3300 personen over. Baldadig. Tweeden Paaschdag waren eeni ge kwajongens alhier zoo baldadig met stee- nen naar een ju At passeerenden auto te wer pen, met het gevolg dat zij een grooten ruit verbrijzelden en den chauffeur een stuk gla* onder bet oog kreeg, waardoor hü een diepe wonde bekwam. Het gelukte den bestuurder niet de daders in handen te krijgen. Vermoe delijk zijn het Amsterdammers. VELSEN. Lijkverbranding geweigerd. Voor een deze? dagen te Dordrecht overleden ingezetene is, naar de D. Ot. meldt de crematie in het par geopende crematorium Westerveld geweigerd. Deze weigering staat waarschijnlijk in verband met de vervolging, welke de Officier van Justi tie te Haarlem zal instellen terzake van de eerste verbranding' in Westerveld. Gemeenteraad. Aan vuil n der agenda voor de vergadering van den Gemeenteraad van Velsen, op Vrijdag 17 April a.s. nam. kwart over één uur. 18a. Datum voorjaarsschouw over de wa teren. Le datum voor den voorjaarssch Hiw ili 1913 werd vastgesteld op 23 April 1914, -- 18b. Benoeming Commissiën voor- en na jaarsschouw over de wateren. In 1913 waren deze Commissiën samenge steld als volgt: a. zuidelijk deel der gemeente, P. J. Huijg en J. E. Sluiters. b. middendeel der gemeente, 1. P. A. Koe- lemij en A. A. M. Mulder. 2. W. baron van Tuijll van Scrooskerken en R. Brink. c. noordelijk deel der gemeente, H. Sant en J. Hoogland. LJMUIDEN. Haring'. Ongewoon voor den tijd van het jaar, anders komen ze eerst in Septem ber of October kwam Zaterdag een Engel- sche haringjager LT 463 binnen met een vangst van 200 manden versche haring. 'i Was ijle haring, die volgens den schipper aan de westkust van Engeland was gevan gen. Deze versche haring bracht goede prij zen op. UITGEEST. Verko oping. Het woonhuis, waarin tevens rijwielhandel, groot 1 A. 50 cA„ ge legen aan den Middelweg, en hetwelk aj3. Donderdag 16 April door Notaris Gottmer pu bliek zou verkocht worden, is, naar wij ver nemen, ondershands aangekocht door den heer S. Zoet, bakker alhier. KA ND VOORT. Woningbouw. Aan de gemeente is toege staan een voorschot uit 's Rijks kas, grooi f 57.000, af te lossen in 50 annuïteiten 4,556 pOt., tot het stichten van 34 arbei derswoningen. Aardig i6 het knoopwerk, dat dielht bij den' Ingang tentoongesteld ie. Opmerkelijk en wonderen van geduld eenige tentoongestelde «preien. Daar ligt mooi Hardanger- en ma- craméwerk; een keurig gehaakte superpli; mooi Engelsch borduurwerk van de Zusters uit het gest'cht „De Voorzienigheid"; fraaie point-laeé arbeid. Rijk is het kussen in naaldwerk met gouddraad; een toonbeeld van geduld het kleedje van kraalwerk dat te koop ligt voor 150. Fraai is het werk ook ver kregen door de, volgens onze zegsvrouwen, Koninginnesteek (wij nemen dat aan op haar gezag); en voorts is er fraai borduurwerk op schilderijen, met grove steken, halve ste ken, heele steken en kruissteken. Het duizel de ons ietwat voor de oogen bij bet zien van en hooren over al die steken; maar dat het mooi was, zagen wij inderdaad. Vermelden wij nog het stopwerk eener fraaie japon. Er is bier te genieten voor de dames yan mooi werk te kust en te keur. Een kantje ligt er vervaardigd door een meisje dat 8 jaar bed legerig is; een ander werk ligt er van een 77-jarige dame. Verder hangen in deze kamer verschillende copieën yan schilderijen, waaronder zeer ver dienstelijke. Ook origineele. Voorzeker zul len den kenners opvallen de nummers 77 en, 78, die dan ook bekroond zijn. Maar ook het overige is mooi. Er is mooi koper nitslagwerk. Zeer ver dienstelijk en een wonder van geduld is de koperen klok op den schoorsteenmantel. De voorkant, daarvan is uit één stuk gesneden. Zij is vervaardigd door een blikslager, vor derde 700 uur werk; baars gelijke bestaat in den handel waarschijnlijk niet en behaalde den lsten prijs. Vlak daaronder, op een tafeltje, is lief drijfwerk geëxposeerd in zacht koper en tin. Deze inzending is van een jonge dame, die het in België leerde en het in Holland nog niet zag doen. Zij vertelt dat het doodeenvou dig is en, is dat zoo, dan is het een aardige, aangename en tevens nnttige bezigheid voor dames eu ook voor heeren. Want men zie slechts hoe wondervolle doosjes zijn gefabri ceerd van sigarenkistjes en ander houtwerk: een byouterie-doos; een naaidoos; een zak- doekendoos enz. Het (betrekkelijk niet dure) tin wordt aan den eer en. kant voorzien van een teekening, waarvan dan aan de andere (zijde relief wordt gegeven. Het resultaat is verrassend! Ook deze inzending is bekroond met een zilveren medaille. Op het trappcrihuis valt op eeu fraai ko peren parapluie-standaard met kapstok. Door den gang met kapstokken, teekeningen en prenten, komt men in de tweede zaal. Daar •is heel wat tentoongesteld. Men ziet daar een toestel voor draadlooze telegrafie, door een eïectricien in miniatuur samengesteld, een complete bioscoop-machine met de film op de rollen, een automobiel, zóó volledig gemonteerd, dat u de lust bekruipt er een toertje mee te maken. Wij noemen vervolgens verschillende houtsnijwerken als het priesterkoor van de O. L. Vrouwekerk te Schiedam, verschillende schepen, kerkjes en de schoone Kathedraal, waaraan 800 uur ge arbeid werd. Aan deze verschillende zaken is blijkbaar met ijver en taaie volharding gewerkt. Menig uurtje, dat anders verloren was gegaan, ie e.r nuttig aan besteed. Wij hebben meerdere zeer kunstig bewerkte tegelplaten bewonderd. Be aanwezige thee bladen zagen er lief uit en deden al gauw vragen of ze te koop waren- Het figuurzaag- werk is te bewonderen. Wat. heerlijke remon- strans en wat fijn afgewerkte koepel, waar onder het Mariabeeld! Zie» dat zyn dingen, die een huiskamer zeer mooi en schitterend kunnen versieren. Twee vogelkooien hebben we gezien: zeer mooie. Het sclhilder-, plak- en inlegwerk is rijk ver tegenwoordigd en mag gezien worden» Inderdaad, in de zalen van St. Bavo doet zic-h de huisvlijt aan den waren kant kennen. Zij is zoo schoon, zoo verheffend, zij adelt 'smensehen gedachten en werken in oogen- j blikken, die zoo licht verloren gaan. Voor alle standen is hier veel goeds te leeren. Want 't zijn niet uitsluitend de minder gegoeden, die zich loffelijk wijden aan den huisarbeid, en niet alleen denmannen. En dan tenslotte de Gobelinsehool. Deze stand trekt vooral veel belangstelling onder de dames. Men ziet er de eenvoudige toestel len, het werken en het resultaat van den ar beid. Dit werk verdient inderdaad de bijzon dere aandacht dier dames. Zoo menig kostelijk Stuk wordt door het raam afgeleverd en de prijs der benoodigde materialen is niet hoog, 1 teooals ons een der dames zoo welwillend was in te lichten. Wij hopen hartelijk dat de vele bezoeksters sympathie gaan gevoelen voor deze eenvou dige, adellijke, betrekkelijk goedkoope kunst. Men zie de mooie resultaten in de kussens, het tapijtwerk en®, en oordeele over de re sultaten! Nog een enkel woord over de collectieve inzendingen. Veel beboeven wij daarover niet ■uit te wijden. In het rapport der Jury wordt er een en ander over gezegd. Maar aangestipt dient toch de over het algemeen goede wil, die uit de inzendingen •blijkt. De meest opvallende stands zijn die van de Kalk- en Steenbewerkers, bestaande in een doopvont, die cadeau zal gegeven worden aan de parochiekerk in de Amsterdametraat. Verder de bloemenhulde der bloemisten, bestaande in het bondswapen met passende hulde. Voorts verdienen opmerking de inzen dingen der timmerlieden: de tochtpni; de inzending der metaalbewerkers: een .gesmeed •fornuisje, crucifix enz.; het huisje van Sint Nicolaas; origineel zijn do exposities van •Alberdingk Thym, die een miniatuur-repro ductie geeft van de drie tooneelen uit „Neo" ■en die van de Telegraafbeambten met vooral de wapens der provincies en de inzending van Eerbied in Gods Huis; ook die der Bouw- ve.reeniging is bezienswaardig. Men spare ons de opsomming der overige stands, doch laat ons aandringen deze afdee- ■ling der tentoonstelling ook rustig te bezich tigen. Er is zeer veel bezienswaardigs. Ons slotwoord kan kort ziin. De^Reclame- tentoonstelling is mooi; de Huisylijttentoon- stelling is aardig, bezienswaardig en zelfs voor vakkundigen belangwekkend. Den organisators nogmaals hulde; bet co mité evenzeer voor de volmaakte orde, die is op deze afdeeling! HILLEGOM. Opgedragen. Door de N. V. Hillegomseba Bloembollenkandel van Meerbeek en Co. al hier is aan den aannemer J. Potman te Haarlemmermeer opgedragen het maken voor hare rekening van bestrating en rio leering op den Hoftuin voor f 3299. SASSENHEIM. Gemeenteraad. Onder presidium van den heer Burgemeester vergaderde de raad de zer gemeente. Besloten werd instemming te betuigen aan het verzoek van het gemeen tebestuur van Velsen, om steun voor het adres van den Raad dier gemeente aan d Tweede Kamer der Staten-Generaal, om «ri les, wat betreft ouderdomsrente aan behoef' tigen, niet op te dragen aan de gemeente^ maar te honden zooals nu, aan het Rijk. In kas bevond zich op 26 Maart f Boeken en kas waren in orde. Met behulp van den accountant is ook de kas van den gasadministfateur opgenomen. Ook hier bleek alles in de beste orde. Uit de rekening en verantwoording der Gezond» keidscommissie te Alphen bleek, dat de uit, gaven hebben bedragen f 1257.20. .Werd voor kennisgeving aangenomen. Hierna was aan de orde: Pensioengrond» slag concierge Raadhuis. Voor vrije wo- ning, vuur en licht, plus een tegemoetkom ming van f 125, werd dit alles gerekend oj f 425 en hiernaar de pensioengrondslag ba< rekend. Het verslag der volkshuisvesting 1913 werd voor kennisgeving aangenomen. Het schoolgeldenkohier tweede kwartaal

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2