Nieuwe Haar). Courant. Kwartjes-Advertenfiën. M1EÜWS UIT DEN OMTREK Rechtszaken. Leger en Vloot. STADSNIEUWS. De jubelfeesten van den R.K. Volksbond. en bevattelijke bewijzen ae geschiedkundi ge geloofwaardigheid der Evangelieverhalen wordt aangetoond en bewezen. Deze derde, herziene uitgave komt ongeveer overeen met de tweede, behoudens enkele kleine verbeteringen. De meesten onzer lezers kennen ongetwij feld dit mooie boek, dat in een negental hoofd stukken op overtuigende wijze, van zuiver Wetenschappelijk standpunt bezien, aangeeft, Welke historische waaiden de Evangeliën heb ben en wie nog geen kennis hebben gemaakt tnet deze brochure, bevelen wij deze nieuwe «itgave dringend aan. De N. V. de R. K. Boekcentrale bezorgde deze uitgave en wist er een eenvoudig, maar 'degelijk boekje van te maken. Focus Tiendaagsch Foto-tijdschrift. We ontvingen 110. 10 van den eersten jaar gang van het goed uitgevoerde tiendaagsche Fototijdschrift „Focus" onder leiding van Adriaan Boer. Raast mooie reproductie», treffen wij in deze aflevering aan zeer degelijke en lezens waardige artikelen. Velen zuilen ongetwijfeld veel nut hebben van dit tijdschrift. VAN ELDERS. RAAD VOOR DE SCHEEPVAART. De Raad heeft uitspraak gedaan in de zaak betreffende het hulpeloos, ronddrijven in de Noordzee wegens gebrek aan kolen op 14 Febr. van den stoomtrawler „Martha" IJM. 165, schipper j. Vermandei, reederijZeeviss. Mij. „Nil Desperandum", beiden te IJmuidcn. Uit het onderzoek is den Raad gebleken, dat schipper Vermandei, hoewel hij te voren nimmer als schipper heeft gevaren, geens zins ongeschikt geacht mag worden als zoo danig op te treden, nu hij tijdens het onder zoek blijk heeft gegeven van voldoende be kwaamheid en zeemanschap. Het hulpeloos ronddrijven van de „Martha" is veroorzaakt dopr het gebrek aan kolen; waar de voorraad bij het verlaten van de kust voldoende geacht mocht worden om de Mar tha onder normale omstandigheden te IJmui- den binnen te brengen, gelet op het gebruik per etmaal en den af te leggen afstand, is deze voorraad snel verminderd door het slecht werken der machine en vooral door het lekken van den ketel, waardoor het moeilijk was stoom te houden en dus meer kolen moesten verbruikt worden, dan waarop men had gere- kend. Ook het slechte weer, waardoor min der vaart werd geloopen, heeft ertoe meege werkt, dat de kolen verbruikt waren voor de bestemming was bereikt. De Raad is ten slotte van oordeel, dat den schipper Vermandei ten deze geen strafbare daad of nalatigheid verweten kan worden. FAILLISSEMENTEN. Failliet verklaard: 81 Maart. Handelsven nootschap firma M. L. Frijda, in liquidatie, gevestigd te Arnhem, het kleermakerebedrijf uitoefenende, benevens hare individueele le den M. L. Frijda en W. M. Frijda. 8 April. H. Toom, schilder te Utrecht, 9 April. Mej. A. Niesman, ,sGraYenha«e, Suezkade 151. Opgeheven de faillissementen R. P. de Joo- de, schilder, Almkerk; B. van Zanten, zet- kastelein, Busum. HAARSNIJDEN EN SOHEREN. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de kosten wegens het scheren en haarsnijden van de eoldijgenietende militairen ten laste van het rijk komen. De minister van oorlog bepaalt het hoogste bedrag, dat per man en per dag voor het scheren en haarsnijden aan het rijk in reke ning mag worden gebracht, wordt bepaald op 0.3 cent per man, voor eiken dag, waarop de belanghebbende in het genot van soldij en werkelijk bij de compagnie aanwezig is. tergewassen die te velde staan, heel mooi uit. De wintertarwe staat prachtig te veld en belooft een goede oogst wanneer geen bui tengewone omstandigheden invloed er op uit oefenen zullen. Do karwij belooft minder en stoat op som mige plaatsen zelfs slecht. Enkele landbouwers zijn er reeds toe over gegaan om de karwij om te ploegen om op deze gronden suikerbieten te zaaien. De prij zen die hiervoor gemaakt worden beloven vrij wat meer, al3 een slecht gewas karwij op brengen zal. Vertrouwd Roomsch dienstper soneel krijgt u het best door een advertentie in de onze H A A RLEM M EKM E ER. De wintergewassen. Dank zij het milde weer der laatste dagen loopen de win- Ovevgoten met het zilver der opkomende maan lag de altijd bewegelijke, ruisehende zee vóór hen; uit de verte drongen de tonen der muziek zacht tot hen door. Het is koel geworden, sprak de justitie- raad na een geruimem tijd, huiverend, terwijl hij zijn jas dichtknoopte; als ge er niets te gen hebt, dan geef ik in overweging in de zaal te gaan. Emile volgde zwijgend. Zij troffen in de zaal de doktersweduwe en het bruidspaar aan. Delattre scheen het niet gaarne te zien, dat de beide heeren aan dezelfde tafel gingen zitten, maar daar hij het evenmin kon ver hinderen, ontving hij hen .met de kalme be leefdheid van een man van de wereld, die ook in "onaangename verhoudingen zioh met waardigheid wete te gedragen. De jnstitieraad werd voorgesteld; hij maak te op de doktersweduwe een goeden indruk en tussehen heiden ontwikkelde zich nu een levendig gesprek, waarbij het aan geest en vernuft niet ontbrak. Emile moest aan het gesprek deelnemen; de oude heer en ook de dame richtten meer malen het woord tot hem. Delattre daarentegen bleef zwijgen en Her- tha werd nu ook steeds somberder en meer in aiöh zelve gekeerd. Het concert was nog niet geëindigd, toen de doktersweduwe heenging, terwijl het bruids paar haar volgde. Gü uittet den wensch mijne copie te zien als zij klaar was, zeide Herbha, toen zij den assessor de hand ten afscheid bood, wilt ge morgen voormiddag in het Mauritshuis ko men! „DIE JAHRESZE1TEN". Men schreef ons gisterenmiddag (te laat om het nog in het no. van gisteren te plaat sen) De uitvoering Dinsdagavond van de Toon- kunstafdeeling hier tor stede belooft uitne mend te zullen slagen. Het koor heeft onder den nieuwen dirigent, den heer Louis Ro bert, zeer ijverig geoefend en de drie solis ten de beroemde bariton Geissewinkel uit Wiesbaden, die in het Concertgebouw te Am sterdam met zeer veel succes optrad en door het bestuur met moeite voor deze uitvoering werd geëngageerdvoorts mevrouw A. Stronck-Kappel, een welbekende figuur in on ze concertzaal, en de heer Beeker, leeraar aan het conservatorium te Riga zij zuilen aan de uitvoering van Haydns zoo geliefde „Jabreszeiten" een grooten luister, bijzetten. De orkestpartij zal door het Utrechtsch orkest worden vervuld. EEN PAASCHTOCIIT NAAR HET BLOEMENLAND. A. B. schrijft in het Fototijdschrift Focus het volgende aardige schetsje van een tocht door Haarlems omstreken. Mijn heele huis is doorgeurd van hyacin- thenzoet. Overal prijken de dikke trossen. De zon straalt heerlijk door wijd open vensters en de tuinen staan vol fel-gele narcissen. De lente is ditmaal zeldzaam mooi, heel vroeg en heel weelderig en Pasohen be looft één groot bloemenfeeat to zijn, in deze heerlijke streek. Weer zullen vele duizen den komen, naar Haarlem's dreven, om te ge nieten van het eigenaardige schouwspel van bloemenpracht en kleurenweelde, zoo kort na 't barre jaargetij. Toch zijn vele bezoekers teleurgesteld, tel kens opnieuw. Nu ja, 't is mooi en aardig, maar toch vervelend, al die bloemen in ein- delooze vakken. Men is er gauw op uitge keken. Inderdaad, de vreemdeling wordt over stelpt, krijgt te veel en geniet daardoor niet. Zeker voor den amateur is zulk een tocht licht een teleurstelling want te „maken" valt er niets. Mag ik belangstellenden een paar aanwijzin gen geven voor een echt fijne tocht, zonder overlading en met zeer afwisselend natuur schoon iVan Haarlem wordt men meestal gestuurd in de richting Hiilegom, waar alles één bloe menveld is. Voor een fijner, minder overla dend genot, raad ik u aan de richting Over- veen, Bloemendaal. Van Amsterdam komend, kan men tot Overveen doorsporen en vandaar langs den zeer mooien Bloemendaalschen weg, met fraaie landhuizen, waarlangs men i echts mooie bloemenvelden ziet, naar Bloe mendaal wandelen. Direct bij het station Overveen kan men het Binnenpad nemen, dat evenwijdig loopt met den grooten weg, doch nog beter kijk geeft op da eenigszins lager liggende velden, welke wandeling te vens aantrekkelijk is door het mooie gezicht op Haarlem. Zij die per spoor uit de richting den Haag komen, hebben uit den trein reeds van de bloemenvelden genoten en juist op de aar digste manier, vluchtig en eenigszins uit de hoogte. Van Haarlem kan men de electrische ne men, direct naar Bloemendaal. Voor 't sta tion iedere 15 minuten, duur der rit 8 mi nuten. Van het tram-eindpunt kan men links om, vierde hui3, even bij schrijver aanwippen, zendingen 5 bedroeg, voor de Personeel© In- want foto-vriendpn zijn steeds welkom, doch men kan ook dadelijk zijn weg nemen langs de breede Mollaan, naar Bloemendaal's roem, „het Kopje". In minder dan 10 minuten is men daar en geniet er, Dij gunstig weer, van een wonderlijk mooi panorama. In het Westen, de Noordzee, over 6 K.M. breede dui nen, In het Oosten, heel Kennemerland. Bloe mendaal met „Duin en Daal" aan de voet, verder Haarlem, het slingerende Spaarne en tol van duidelijk zichtbare plaatsen. Bij hei- weer ziet men zelfs Amsterdam. Vooral het uitzicht over de golvende dui nen met Zandvoort en de glinsterende zee, is een zeldzaam genot. Van het Kopje in N. Wi. richting afdalend, komt men van een vrij steile helling, aan een hoek, waar de weg recht naar beneden draait, in de rich ting van het dorp. Dien weg neemt men niet, doch tegenover den weg dien men afkwam, gaat men door een hekje, een stukje mooi duinbosch in. Aan het eind daarvan de afstond is enkele minuten gaans ontwaart men, rechts in de diepte, als men op een verhooging gaat staan, door eenig dun struik gewas, zeer mooie bloemenvelden, niet zoo volgepropt en niet zonder eind, zoodat men van zijn eenigszins verhoogd standpunt, een werkelijk schilderachtig gezicht heeft op de helle kleurenpracht. Mooie boomen vormen den achtergrond en bij gunstiger: zonnestand en met een wolkenlucht, is dit een goed punt voor een kleuren-fotó. Den weg vervol gend, komt rechte een zwart pad, door de bloemenvelden in de richting Bloemendaal, doch links komen de open duinen, door geen prikkeldraad versperd. En daar vlak bij kan men mooie hoekjes vinden. Rechtuit, den weg langs het duin volgend, kan men met prach tige gezichten op de duinen links, achter „Meer en Berg" om, naar Velserend en de ruïne van Brederode wandelen. Heel mooi en er is wat te maken ook. Liever wijs ik u echter een eindje het duin in. Wel grijnzen overal de bordjes „Verboden toegang" doch rustige wandelaars worden niet geweerd, maar men moet op de paden blijven en vooral niete uithalen dat op strooperij lijkt, want er is door het „lieve" publiek zoo schandelijk huis gehouden, dat men zich verwonderen mag dat de toegang niet absoluut verboden is. Maar er is scherp toezicht. Juist over de plaats „Bleek en Berg" vindt men links een pad dat naar allerlei heerlijk heden voert. Dadelijk duinen met mooi ge boomte en wat verder zeer mooie groepen dennen waartusschen schilderachtig verscho len, in een duinpan een boschwachtershuis, waar honden duchtig te keer gaan. Bloembol- lenvelden zijn hier niet te zien, dooh prachtig) folvend terrein met mooie boomen, veeal door en wind gekromd. Wat verder in den tijd als viooltje of duinroos bloeit, is het een too- verland, maar ook nu reeds heel mooi. En als men boft en mooie wolken treft, zijn de gevallen er voor 't grijpen. Den weg - volgend, langs heerlijke duin- partijen en door velerlei mooi hout, komt men aan een, nu ongebruikte, vinkenbaan en men kan, door wandelend, het strand be reiken, doch voor een vreemdeling is dat niet geraden. Ook naar het Zuid-Westen kan men achter Overveen komen, maar ook dat is moeilijk te vinden en men kan licht in conflict komen met een wakend boschwach ter. Echter, tot aan de vinkenbaan, is, zeker in dezen tijd, het mooiste deel en als het weer gunstig is, komt de amateur die ziet, zeker platen te kort. Genot van bloemenvelden, zonder, kans van deel van Bloemendaal met een foto-stroop tocht in een prachtig stuk duin, me dunkt, dat is een opwekkend menu voor een mooien lentedag en een goed begin voor een fotografische zomer-campagne I r werkelijk Huisvlijt was. 4. met 33 p., verg. zilv. medaille van de Hoi 1-te r|Wa1'-u- v. f j Oommissie der Nationale Hiüsvlijttentoonst. Het lete punt woog natuurlijk het zwaar- aan no. 424 (miniatuur-draaibank) Fr Bruin- ;e. doch werd aanstond* hii Ha '.geelt Hilversum wuiu 5. met 32 p zilv. medaille v. d. Nederl. ate, doch werd aanstonds bij de vergelijking van 2 gelijkwaardige werkstukken in aan merking genomen of een oudere of een jon gere het gemaakt had, of de ver vaardigster het zij het kunstnaaldwerk als beroep uit oefende, hetzij een gediplomeerde of wel dilettante was. Verder onder welke omstan digheden het werk was gemaakt, enz. Van vrijwel gelijke beweegredenen bij' de R.K. Timmerliedenbond „St. Jozef", aan no' 89 (kast), H. Smink. 6. met 82 p., zilv. medaille der gemeente •Schoten, aan no. 394 (Stoomcaroussel), Th'. Loliman. 7. met 32 p., zilv. medaille van Mr. Heer- kens Thijssen, aan no. 174 (2 Olieverf-schil- toekenning der prijzen lieten ook de hoeren derstukken), J. H. GovertsV Juryleden voor de overige voorwerpen zich leiden, vooral het feit onderscheid te maken tussehen huisvlijt of huisindustrie was var invloed op de eindbeslissing. Onnoodig te zeg gen dat zich de Jury hier vooral voor moei lijke kwesties geplaatst vond. Doch na rij pelijk wikken en wegen scheiden en samen voegen is men toch tot een resultaat geko men, wat wij u hierbij overleggen. Do waarde bij de beoordeeling werd ook hier, evenals bij de Reclame-tentoonstelling 8. met 31 p., zilv. medaille van Mrs. Ro mans en Hagemeijer, aan no. 67 (Parapluie- bak), H. Laberté. 9. met 31 p., zilv. medaille van den heer Van Gemert, aan no. 431 (Vogelkooi), P. J. Duwéel, Hiilegom. 10. met 30 p., zilv. medaille van den heer van Nielcerk, aan nos. 90-91 (Kapstokken), H. Smink. 11. met 30 p., zilv. medaille van da Pa« troonsvereeniging van Metselaars, zendingen 4, was dus in het eerste geval het hoogste aantal te behalen punten 50, in het laatste geval 40. Over 't algemeen vielen de collectieve in zendingen ons niet mede; wij' hadden niet alleen gTooter deelname verwacht bij de tal rijke onder-afdeelingen, doch ook beter werk. 12 met 30 p., zilv. medaille van den Ned R.K. Volksbond, aan no .99 (Figuurzaag- werk), J. H. Goverts. 13. met 30 p., zilv. medaille van het Kruis- verbond, aan no. 216 (Timmermanswev plaats), J. Sely 14. met 29 p., zilv. medaille van dc Afd. ruis- li uk- Sommige inzendingen maakten puur den in--Haarlem van den Nederl.' Aannemersbond' Bekroningen rier Üuïsvëijt- ieftleoststellintg in St. Bavo. Een bijzonder talrijke menigte vulde gis terenavond de groote z-aal van „Sint Baivo" om den uitslag te hooren van de beoordeeling der Jury voor de Huisvlijttentoonstelling. De voorzitter van het comité voor de Huis vlijttentoonstelling, de heer Vintgee, wijdde eenige hartelijke woorden aan de tentoon stelling, de inzenders en de jury, waarna hij het woerd gjaf aan den heer p. j. M. van Tetering, die voorlezing deed van het rapport der Jury. Dit luidde als volgt: Voor 'de beoordeeling van ket Ingezondens op de Nationale Huisvlijt-tentoon- stelling, Splitste zich de Jury aanstonds in dier voege, dat zij de beoordeeling van de Dames Handwerken: uitsluitend aan de Da mes Jury-leden overliet, die zich bij hunne taak door de navolgende criteria lieten leiden 1. De kunstvaardigheid m de bewerking. druk „dat men er maar wat van gemaakt had". Niettemin, daar waar wij de" prijzen toekenden, daar waren zij ook ten volle ver diend. Wij stellen u voor den uitslag als volgt te doen luiden Collectieve inzendingen. Medailles: 1. met 48 p. de verguld zilveren medaille van Z. D. II. Mgr. A. J. Gallier, Bisschop van Haarlem; aan stand 6 (Kalk- en Steeiibewerkersvereeniging „St. Jan".) 2. met 47 p. verguld zilv. medaille van den heer W. O. J. Passtoors, aan stond 6, (Me- taalbewerkerevereeniging „St. Eloy".) 8. met 42 p. verguld zilv. medaille van het comité der Geestelijke oefeningen, aan stond 18 (Spaarkas „St. Nioolaas".) 4. met 38 p., zilv. medaille van den heer O. Gonnet, aan stond 7 (Bloemist-, Land- en Tuinbouwvereeniging „St. Elisabeth".) 5. met 35 p. zilv. medaille der afd. Over veen, aan stond 3 (Timmerliedenvereen. 'St. Jozef"). 6. met 34 p. zilv. medaille der commissie Van Bijstand, aan stand 21 (Eerbied in Gods huis). ;Voorts de navolgende Eervolle vermeldingen. 1. Stand 22 (Coöper. Bak kerij „Arbeid Adelt"); 2. stand 11 (Rederij kerskamer „Alberdingk Thijm"); 8. Stand 23 (Post- en Telegraafbeambten „St. Jozef"); 4. Stand 80 (vereeniging voor Spoor- en Tram personeel „St. Augustinus")5. Stand 20 (Pro paganda club „St. Nicasiua van Heeze"). Personeel© Inzendingen. Prijzen dames handwerken. P r ij z e n 1. De zilv. medaille van H. M. de Konin- tin aan No. 314, Japansch Kussen, ingezonden 8. Verg. zilv. medaille' van de R. IC. Mid dens tondsver. St. Jozef, aan No. 195, ge- bord. Japon, ingezonden door I. Lietimeijer. 8. Zilv. medaille van Jhr. Boreel van Hoge- landen, oud-Burgem. Van Haarlem, aan No. 1:56, Delftsch Landschap, ingez. door mej. A. RoestOomaita, Zijlweg. 4. Zilv. medaille van Jhr. Mr. van Lennep, aan No. 42, gebreide Sprei, ingezonden door A. Timmer. 6. Zilv. medaille van het Kruis ïfifcbond, aan No. 887, geborduurd kussen, ingezonden door S. Riese. Eervolle vermeldingen. 1. No. 191, geborduurd zakdoekje, Inge zonden door de zustere van het Veronlca- Gesticht, Haarlem. 2. No. 301, gehaakt kant te, vervaardigd door een meisje, sinds 8 aar ziek (0. v. d. Poll). 8. No. 199, kora- en kleed, ingezonden door Mej. Kok. 4. No. 4, gehaakte nachtzak, vervaardigd door eene 77-jarige dame (mej. de Graaff). 6. No. 178, geborduurd kussen, vervaardigd door een lam meisje (J. Duijns). Voorwerpen van verschillenden aard. Pr ij ze n: 1. met 87 p., verg. zilv. medaille der gem. Haarlem, aan no. 395, (koperen klok) J D. Pfennings, Zaandam. 8. met 34 p., verg. zilv. medaille van Mgr. Möllmann, aan no. 1, (St. Bavo, houtzaag- werk), P. J. Bellen. 3. met 88 p., verg. zilv. medaille van den Commissaris der Koningin, aan no. 28 (Bloe- menbak), H. de Breker. aan no. 118 (Teekening), O. v. Emmerik. 15. met 29 p. zilv. medaille van de Afd. Heemstede Ned. R. K. Volksb., aan nö. 5 (Naaidoos), W. Bekker. 16. met 29 p., zilv. medaille van de Afd. Bennebroek N. R. K. V., aan no. 117 (mo del Stoomschip), A. J. Hekker. 17. met 29 p., zilv. medaille van de Afd. Haarlem N. R. K. V., aan no. 184 (model Driemaster), P. J. Oudwater. 18. met 29 p., zilv. medaille van de Afd Eerbied in Gods huis, aan nr. 330— 335 (voorwerpen in metaal), A. Junger. 19. met 29 p., zilv. medaille van dc oucl-voorzitters der afd. Haarlem van dei: N. R. K. Volksbond aan nos. 290297 (voor werpen in bladtin), J. J. van Staveren. Eervolle vermeldingen. 1. no. 378. (Portefeuille met teekemngen- Leden Patronaat S. Bavo. 2: no. 349 (sta tion v. Draadlooze Telegrafie), D. J. Bossc 3: no. 250281 (koperwerk) Joh. Steeman 4: no. 404 (schilderwerk - 2 Botervlootjes), II. J. Pollé. 5: no. 77 (olieverfschilderijer in lijst), J. W. Kloes. 6: no. 78 (a's voren J. W. Kloes. 7. Nrs. 862875 (diverse vaasjes) J. van Poelgeest; 8. no. 206 (ets) J. O. M. Lolz; rf. nrs. 114116 (diverse voorwerpen) J. Kuik; Ofschoon genaderd zijnde tot het eind var het ter onzer beschikking gestelde, zou bef toch aanbeveling verdienen alsnog aan de navolgende inzendingen eene -eervolle vermelding toe te kennen Nrs. 88—41 (diverse voorwerpen) J. W. Ple vier; nr. 163 (Standaard vogelkooi) C. de Mon; nrs. 9294 (figunrzaagwerk) H. Smink; nr. 416 (marmeren pendule) H. Eekeu; nr. 351 (koperen monstrans) H. Buis; nr. 299 (post- zegelwerk) B. H. Steffens. uwe handen; in het'vertrouwen dat onze uit spraak velen zal verblijden, al moeten wij helaas meerderen Huisvlijters teleurstellen, die wij toch ook zoo gaarne een onderschei ding hadden gegund. Doch, er moet een grens wezen: Mogen, zij, die tLnAVin aanmerking kwamen, zich hierdoor niet ontmoedigd ach ten, doch de eerste de beste gelegenheid aan grijpen om weder van hun kunnen te doen blijken, in de hoop dat zij dan de zege mogen wegdragen. Onder dankzegging voor uwe medewerking ore de taak te vergemakkelijken waar dit tl mogelijk was, en u een schitterend succes voor het verloop der tentoonstellingen eis feestelijkheden toewensehend, teekenen Met hoogachting, De Jury's der Nationale Reclame- en Huisvlijttentoonstellingen: F. X. M. SCHIPHORST, Alg. Voorz, J. J. BAUEE. ED. A. VAN BILDERBEEK, J. K. C. VAN BRUSSEL. JAC. ETMANS. F. J. KIMMAN. FRANS LOOTS. J. P. MAAS. G. VAN DER MOST VAN SPIJK. C. L. M. ROBBERS. O. L. F. SARLET. J C. J M. WESSELTNGH. Mevr. de Wed. J. SCHREDERHOF Mej. H. ANDREOLI. Mej. M. H. VAN VELSEN. H. C. F. KERKHOFF, Alg. Secretaris Haarlem, 14 April 1914. Heel graag, antwoordde Emile; gij weet toch wel, hoeveel belang ik stel in uw sdhoon talent! Hertiha knikte hean toe Delattre ging met koelen groet de doktersweduwe noo- digde heide heeren uit haar te komen bezoe ken. De justitieraad nam zijn bril af en wreef ijverig aan de glazen; zijn verstandige pogen keken middelerwijl met onderzoekenden blik op Emile. Het meisje is niet gelukkig, sprak hij zacht. Hebt gij het ook opgemekrt, vroeg Emi le. Men zou wel ziende blind moeten zijn om dat niet te zien! Bega nu morgen geen© dwaasheden, vriendje, de gelegenheid daar toe zal u na genoeg aan de schenen worded" gelegd. Meen ge! De uitnoodiging om morgen in het Mauri tehuis te komen, kon niet koeler en onverschilliger worden uitgesproken. Juist daarom 1 knikte de oude heer, ter- j wijl hij zijne bril leg! azen bewasemde; Delat tre moest geen aanstoot worden gegeven tot- argwaan. Ik vrees niettemin, dat hij toeh achterdochtig is. Gelooft ge nog altoos niet aan de juist heid uwer verdenking! Heb ik clan nieuwe bewijzen daarvoor gevonden? vroeg de justitieraad ontwijkend, Ik zag, dat ge hem opnaamt. En het resultaat dezer waarnemingen ie, dat hij een zeer hartstochtelijk en ijverzuchtig man is. Ik geef u een goeden raad; blijf nit zijn vaarwater. Nadat ik de dames heb leeren kennen en mijne opmerkingen heb gemaakt, ben ik nn nog meer beTeid n te steunen in uwe bemoeiingen, ging de justitieraad voort, terwijl beiden opstonden om huiswaarts te Ik hoop, dat ik morgen reeds do gelegen heid zal vinden inlichting011 te bekomen. Maar in de eerste plaats waarschuw ik u blijf kalm en wacht u voor dwaasheden, die het meisje nog ongelukkiger konden maken. En nu, goeden nacht, wel te rusten! Do jnstitieraad ging naar zijn hotel, terwijl Emile in gepeins zijnen weg vervolgde. Dwaasheden, die het nieis3e no& ongelukkiger konden maken! Wat zou de oud© heer daarmee bedoelen? Als Hertha zich ongeluk ander persoon, maar ik kon hem de verzeke ring geven, dat ik hem vóór vandaag nooit gezien had. Het waa ook slechts een vermoeden, waarover hij zieh nn ook wel niet langer het hoofd zal breken. Dat zon mij ook al niet In het minst bunnen schelen, als hij het mij met zijne vra gen maar niet lastig maakt. Gij zoudt mij verplichten hem daarop attent te maken. Tk zal het hem zeggen, zoodra hij nog maals zijne vermoedens tegenover mij nit- sjrroölct Heeft hij u wellicht ook de oorzaak zij- kig gevoelde en hem ln haai* vertrouwen nam, nor vermoedens meegedeeld? Die levendige zou het dan eene dwaas^M^ zijn den hand te slaken, waarmede zij aan Delattre was ge bonden? Hij had de wachtplaats van den paarden tram bereikt, niemand bevond: zioh in den wagen, die reedis tot vertrek gereed stond. Emile stapte in, Vlijde zieh neer ln een hoek en verzonk weder in nadenken.^ Juist toen de tram in beweging kwam, steeg Leon Delattre nog haastig in. Rijdt gij ook al terug? vroeg de Franschman. Ik dacht dat ge met den ouden heer nog wel een uur tje onder een glaB wijn bles£ toeven. Tk ben -geen vriend van nachtbraken, antwoordde Emile kalm, de iheer^ Mansfeld pleegt hier vroeg op te staan. Hij mag dus van zelf 's avonds niet lang blijven plakken. Hij schijnt mij toe een zeer nieuwsgierig man te zijn! Waaruit wilt ge dat besluiten? Herinnert ge n niet meer de vele vra gen, die hij van morgen deed? spotte Delat tre. Hij verwarde mii in ieder geval met een herinnering ten mijnen opzichte moet tooh voor hem aan een of ander voorval te dan ken zijn? Ik kan u daaromtrent nltos zeggen, ant woordde Emile voorzichtig. De heer Hans op gesteld is, zal ik haar later in mijn huis een atelier laten inrichten. Emile gaf daarop geen antwoord: hij was wellicht bitter en heleedigend geworden, als hij op deze trotsche bemerking was ingegaan. Het doel van den rit was spoedig bereikt. Delattre nam met koelen groet afscheid en ging snel zijns weegs. Hij woonde in het (hartje der stad, wel niet uit het oogpunt van goedkoopheid, zooals hij zijne bruid ver zekerde, maar omdat hij hield van de leven dig© drukte, die niet heereehte in dat deel der stad, waar de groote en voorname hotels waren gelegen. Thans was die levendige drukte verstomd, slechts hier en daar liep nog een eenzame wandelaar in de door het maanlicht helder Verlichte straten. Zijn weg voerde hem door de straat, in welke Pieter Verschuur woonde. Ternauwer- feld heeft mij daaromtrent geene verdere me- - nood dedeelingen gedaan, het komt mij voor, dat,nit een slijterij kwam, waar rij een flesoc hii er zelfs gfene waarde aan hecht. J^fver had gehaald. Pieter*i Verschuur na- snelifk moest iederent avond, alvorens hij hij er zeilfs geene •Emile meende na die woorden een diepen zucht te hooren slaken, jammer maar, dat het lioht niet helder genoegd brandde om de gezichtsuitdrukking van den Franschman te kunnen onderscheiden. Delattre zweeg. Eerst toen zij aan de stad kwam, nam hii wtder het woord. Gij heht de copie re^ds geaien, waaraan mijlne verloofde werkt, sprak hij, schrijft gij haar werkelijk een heteekenend talent toe! Ja, een uitstekend talent, antwoordde Emile. Het zou zonde en jammer zün, wan neer dit later werd veronachtzaamd. Ik houd er niet van, maar het is eenmaal een liefhebberij van mijn bruid. En als ze er zich'ter ruste begaf, zijn glae grog drinken; Hij "was dezen avond van een langen rit laat thuis gekomen en Kaatje had eerst na rijn* thuiskomst bemerkt» dat er geen drank meer in huis was om den grog te bereiden; Het flink© meisje kende geen vrees en de slijterij was zeer nabij. Kaatje bezon rich du» niet lang en spoedde rich heen met de leegs flosdh, terwijl haar verloofd© zich lang met haren vader in den paardenstal onderhield, (Wordt vervolgdj) overlading, een. •wandeling door het moóiate ui «.v«wv»H-wtH Timmer i! in punten bepaald, oploopend van 110. Daar j lieden en Aannemers, aan no 204 (Kan- het hantal Jury-leden voor de collectieve in- stok), A. v. d. Vloot. Jnl -mnn Aim i. 1-1 I -t oof, Mej. Knobeiimn En hiermede 6tellen wij ons KappOl't ill 1^ 001"QT1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 6