BUITENLAND. BINNENLAND. Kwartjes Advertentiën NIEUWS UT DEK OMTRFI UIT DE ZAANSTREEK. Staten-Generaaf. 8TCÏRTE BEKIOHTESS. BEZOEK VAN PARIJSCHE GEMEENTE RAADSLEDEN AAN ONS LAND. DE BESTRIJDERS VAN DE TARIEFWET. DE REIS VAN DEN HEER VAN KOL. Van onze plaatsen wij er jaarlijks tiendui zenden. Hen bewijs dat zij geven wat men er van vraagt. ZWEDEN. Ecu nieuwe spioanage-zaak heeft de gemoederen in beweging gebracht. De Zweedsehe student Malmborg ia onder verden king van spionage gearresteerd. Men vermoedt, dat hij in verbinding stond met Russische •genten. De arrestatie van Malmborg is van veel be lang, omdat daardoor een nieuw licht valt op het complot, om den'Russischen Tsaar te ver moorden, toen deze in 1909 in Stockholm ver toefde. Er was toen een samenzwering ontdekt om den Tsaar te dooden. Zoowel Malmborg als de Russische agenten-spion Ornet maakten toen deel uit van de Joug-Soeialistische Club te Stockholm, waartoe ook de student Wang behoorde. Uit de medcdeelingen van den presi dent dier club, Valentin Vald, is gebleken, dat Wang de opdracht had op den Tsaar te schie ten; maar toen hy die opdracht niet kon uit voeren, schoot hij uit woede den eersten hoogen officier neer, dien hij ontmoette. Dat was de Zweedsehe generaal Beckmann, en toen Wang dit vernam, schoot hij ook zichzelf dood. In jong-socialistische kringen had men de mee ning doen ingang vinden, dat Russische offi cieren, die den Tsaar op zijn reis vergezelden, in Zweedsehe uniformen rondliepen, om zich tegen aanslagen te vrijwaren. Vandaar de aan slag op Beckmann In 1910 stal Malmborg een aantal effecten van een groote maatschappij te Stockholm, en met het gestolen geld, ongeveer 40,000 Mark, begaf hij zich naar Oostenrijk. Hij werd te Bu dapest gearresteerd. In Zweden werd hij toen tot gevangenisstraf veroordeeld. Na zijn ont slag hernam hij de betrekkingen met de Rus sische agenten, voor de spionnage, waarvoor hij zich nu zal te verantwoorden hebben. De verkiezingen. De uitslagen in nog zes kiesdistricten zijn than3 bekend geworden. Gekozen zijn tot dusverre: 46 leden van de rechterzijde, 41 sociaal-democraten en 27 libe ralen. De rechterzijde wint tien zetels en verliest één zetel, de soc.-democraten winnen er vijf en verliezen twee, de liberalen verliezen twaalf zetels. I T A L I 8. De dreigende spoorwegstaking. De laatste berichten betreffende de dreigen de spoorwegstaking in Italië luiden tamelijk gunstig. De minister van Openbare Werken is Dinsdagavond naar Ancona vertrokken ten einde te confereeren met Gona, die optreedt als bemiddelaar tusschen de regeering en de spoorwegemploye's. De regeering heeft ver klaard, behalve de reeds ingewilligde eischen nog eenige andere wenschen toe te staan en de overige ernstig te znllen onderzoeken. Algemeen hoopt en beschouwt men het ook zoo goed als zeker, dat de spoorwegemployé's niet zoo dwaas zullen zijn dit alles op te of feren, door een staking te proelameeren, die een ware ramp voor Italië zou beteekenen. BELGIë. Een brand vernielde de machine- zaal, de electrische centrale en de geheele in richting van de mijn Vivier, in het kolenwerk Trieukaisin bij Charleroi. Tweehonderd vijf tig werklieden, die in de mijn waren, konden, door een andere mijn, ge- Ted worden. De schade wordt op een millioen francs ge schat. DUITSCHLAND. Uit Berlijn wordt gemeld, dat aldaar een partieele staking uitgebroken is van taxi-chauffeurs. Dinsdagavond twaalf uur legden de chauffeurs den arbeid neer en namen geen passagiers meer op. FRANKRIJK. Het Parijsche gemeenteraads lid Dansset heeft den politie-prefect Henriion het voorstel gedaan voor den president der re publiek een eeregarde op ,te richten en Hen- nion heeft zich hiermede in princiep eens ver klaard Uit de Garde Républicaine zullen vol gens dat voorstel een honderd man gezocht worden, die minstens 180 M. groot zijn, terwijl hun sterke, mooie paarden ter beschikking zul len gesteld worden. ITALIë. 2000 rebellen, die zich in de nabij heid van Gedebia (Tripolis) verzameld hadden, werden na een verbitterden strijd tot den terug tocht gedwongen. Zij lieten 154 dooden op het slagveld achter. Ook het aantal gewonden aan de zjjde van den vijand was aanzienlijk. Aan Italiaansche zijde werden 6 man gedood en 29 gewond. ZWITSERLAND. Uit Zürich wordt gemeld, dat het gevaar voor een algemeene staking te Genève als afgewend kan worden beschouwd en dat tusschen de stakende houtarbeiders en de patroons waarschijnlijk een schikking tot stand komt. AFRIKA. Een te Lissabon ontvangen tele gram bericht, dat door een cycloon Port Amé- lie, in het gebied van de Nyassa-maatschappij, verwoest is. Er zijn alleen inlanders gedood of gewond. De Europeanen zullen overgebracht worden naar lbo. SPANJE. Het parlement is heropend en heeft zich bezig gehouden met het onderzoek van de geloofsbrieven der nieuwgekozen leden. HOFBERICHT. Voor H. M. de Koningin, H. M. de Konin gin-Moeder en een 90-tal genoodigden hield ten Koninklijken Paleize de heer F. Laudet uit Parijs, honorair ambassade-secretaris, be kroonde vaii de Fransdbe Academie, direo- teur van de Weekrevue, een lezing over Ma dame de Chateaubriand, een onuitgegeven werk van den spreker. UIT DE STAATSCOURANT, Bij Kon. besluit is de opperschipper P. H. de Jong benoemd tot broeder in de orde van den Ned. Leeuw en is aan J. Evelaar, onder baas bij den dienst der publieke werken der gem. Rotterdam, de eeremedaille der orde van Oranje-Nassau in zilver toegekend. Bij Kon. besluit is aan mr. J. L L. van Wensen, op verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over de Rijkswerkinrichting voor vrouwen te Leiden^ onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten, en is als zoodanig benoemd mr. H. I. J. M. van Wensen, bankier aldaar. Gisterenmiddag is de deputatie uit den Pa- rijschen gemeenteraad uit 's Gravenhage to Amsterdam aangekomen. Ter begroeting be vonden zich aan het Centraal Station da burgemeester jhr. Röell, de wethouders Del- prat, Jitta en De Vries, alsmede de hoofd commies der afdeelingen Algem. Zaken ten Stadkuize, mr. dr. S. van Brakel. Te half acht vereenigde het Gemeentebe stuur van Amsterdam in „Maison Coutu rier" de deputatie aan een te harer ©ere ge geven feestmaaltijd. De N. V. Alg. Maatschappij voor Levens verzekering en Lijfrente, te Amsterdam; do N. V. Eerste Ned. Verzekeringsmaatschappij op het leven en tegen invaliditeit, gevestigd te 's-Gravenhage; de N. V. Fransch-Hollandsche Oliefabrieken, Nouveaux Etablissement» Cal- vé—Delft, gevestigd te Delft; de N. V. Ver zekeringsbank .Kosmos", gevestigd te Zeist; do N. V. Levensverzekeringsmaatschappij „Utrecht", gevestigd te Utrecht; de N. V. Ne- derlandsche Gist- en Spiritusfabriek, gevestigd ta Delft en de N. V. Levensverzekeringsmaat schappij „Dordrecht", gevestigd te Dordrecht, hebben zooals we reeds in het kort mededeel den, een adres gezonden aan de Tweede Kamer naar aanleiding van het ontwerp van wet Rijke- inkomstenbelasting, waarin ze wijzen op de on billijkheid ten aanzien van de winsten, door Nederlandsche Naaml. Vennootschappen in het buitenland gemaakt. Immers van deze winsten wordt ook in het buitenland belasting geheven en nu zou het wel eens kunnen gebeuren, dat van winsten b.v. in België gemaakt, niet minder dan 26 28 pCt. betaald moeten worden, merkt de Tijd op. In België wordt n.l. geheven8 pCt. In Nederland event. 6 pCt 80 opc. De aandeelhouders betalen ongev. 5 Voor aanvullingsbelasting1*4' 23^4 pCt. plus de plaatselijke inkomstenbelasting. Betgeen niet bijzonder aangenaam is voor hen, die pas de wapenen tegen de veelgesmade Tarief wet hebben neergelegd. DE NIEUWE INSPECTEUR-GENERAAL VOOR OOST-ANATOLIë. De assistent-resident bij het binnenlandsch bestuur op de buitenbezittingen in Ned.-In- dië, de heer L. C. Westenenk, thans met vér lof in Europa vertoevende, is door de Turk- scihe l-egeer-'ng. "benonmd tot insp«cte\iv-sre- neraal in Ooet-Anatolië. DE VLOOTPLANNEN. Naar het Nederlandsch zeewezen vernomen heeft, is de minister van Marine voornemens dezen zomer den bouw van tweè Dreadnoughts voor te stellen, die gelijktijdig op stapel zou den worden gezet. In verband met de berichten omtrent de re- geeringsopdracht aan den heer Van Kol be treffende een studie van de industrie in Japan wordt bericht, dat dit. geschiedt in opdracht van de Indische regeering. Binnen enkele da gen zullen daaromtrent officieele mededeelin- gen worden verstrekt. Sehennis van het briefgeheim. Voor eeni- gen tijd werd medegedeeld dat een brief voor den secretaris van de afd. Rotterdam van den Cbr. Bond van Ned. Gemeentewerklieden on derschept was en een afschrift ervan terecht kwam bij De Gemeentewerkman. De directie van het postkantoor te Rotterdam achtte de zaak van zoodanig belang, dat, naar Onze Ba nier meldt, zij ze eigener beweging hij de justi tie aanhangig heeft gemaakt. Boven hun stand. Het Advertentieblad voor Kollum schrijft: De koets reed voor. Een prachtige lan dauer, bespannen met twee vurige paarden, rijk versierd met bloemen, strikjes en lint jes. De koetsier stond op het punt de tra- ditioneele „vijfkop" op z'n hoofd te plaatsen. „Bdhaaglijk" lagen de bruidegoms reeds In 'tlnxe trouwrijtuig. De bruidjes, uit één ge zin, stonden bang als ze waren voor 't kren ken der japonnen, ongeduldig te wachten. Eindelijk, daar was ie. Doch de vader der bruidjes fronst het voorhoofd. Oudere leden van het gezelschap steken met hem de kop pen samen en 't vonnis over de trouwkoets is g&veld. De vader gaat naar huiten en zegt op gebiedenden toon: weg met die koets, 't is hoven onze stand, of.,., het trouwen gaat over! En d'r hielp geen „lieve moederen" aan. De bruidegoms stapten beiden nit en de landauer ging naar Dokkum retour. In een ander, veel bescheidener rijtuig werd de reis naar het gemeentehuis nu door de jeugdige paartjes aanvaard. 't Gebeurde, naar we vernemen, te Driesum. De vermiste knaap terecht. De knaap Andrie6 van Dam, die sedert den 13en dezer spoorloos verdwenen was, is uit de gemeente Weesp, waar hij zwervende door de politie werd aangetroffen, te Amsterdam terugge bracht. Sabotage) „De Avondpost" meldt het vol gende „Op onze drukkerij is Woensdag een staking van het drukkerij-personeel uitgebroken. „Dit zou ons niet verhinderd hebben, de „Avondpost" op het gewone uur te verzenden, ware er niet een gebrek aan een der rotatie persen gekomen. Een gewichtig deel van de pers is door een tot nu toe niet opgehelderde oorzaak gebroken. Er bestaat een ernstige ver denking, dat dit ongeval niet „toevallig" is ontstaan, doch eerf misdadige hand mensclien- levena in gevaar heeft gebracht." Een staker. Achter de Seheveningsohe Oostbosohjes liggen longlijders in lighallen. Een van hen was niet tevreden met de voeding en mopperde flink. Hij werd weggezonden, om dat de dokter vond, dat hij ongelijk had. Maar toen kwam er algemeene staking: twin tig andere patiënten weigerden verder gratis kost en ligging. Hoe 't afgeloopen ia, weten we nog niet. Fabrieksbrand. Woensdagavond, even vóór acht uur, aldus schrijft men uit Gouda aan de Msb. is vermoedelijk een vonk gevallen in mate riaal, dat zich in de beneden afdeeling der kurkwarenfabriek bevond, waar op dat oogen- blik een 12-tal arbeiders werkten. Zij trachtten het vuur te blusschen. Na en kele minuten echter moest het vertrek ont ruimd worden, met achterlating van kleeding- stukken enz. De bovenverdieping waar de meisjes werken, was verlaten. Een kwartier later was het 80 bij 20 M. groote gebouw één vuurzee. De stoom- brandspnit poogde 't blusschingswerkt te ver richten, echter tevergeefs. De fabriek, die zeven jaar geleden ook uitgebrand is, werd een prooi der vlammen voor de tweede maal. Slechts het kantoor bleef behouden. De schade wordt op 200.000 geschat. Alles was verzekerd op beurspolis. Gelukkig zijn er geen slachtoffers gevallen. De directie zal maatregelen nemen, om het bedrijf voort te zetten, opdat de 150 arbeiders niet werkloos znllen zijn. Groote brand. Men meldt uit Druten aan de Msb. Gisterenmiddag ontstond brand In een hooi schuur, behoorende aan den landbouwer B. van de Werd. Het vuur, door den feilen N.O.-wind aangewakkerd, deelde zich spoedig mede aan de belendende gebouwen, zoodat binnen een paar uren de huizen, bewoond door Van de Werd, Bekkers, Leenders, Aben, benevens de vroegere synagoge en het oude huis van De Ruiter in asch werden gelegd. Eenige inboedels moeten niet verzekerd zijn. Oorzaak onbekend. TWEEDE KAMER. De Rijksinkoinstenbelastuig. De heer DE SAVORNIN LOHMAN ia aan (het woord en hij vraagt: Hoe zal er orde kun nen komen in den chaos? Aldus door alleen van rijkswege (en niet van gemeentewege) een inkomstenbelasting te heffen,, door ver volgens de koeten van het lager onderwijs en< sS.1" r a n V/. h m igenw e-/.c 1i KrooteTtoeel® bij don «staat te brengen en mwfenHjds do opbrengst- 'van eenige rijksbelastingen aan de gemeen ten af te staan. Tegen een zekere progressie 'jn de belastingen is spr. niet gekant, maar hij zou willen, dat de algemeene noodzake lijke uitgaven door de gemeenschap werden (betaald, doch de niet noodzakelijke door hen, te wier behoeve zij zijn gedaan. Spr. licht dit 'met eenige voorbeelden toe. Het klassen-egoïsme leidt tot steeds hoo- 'gere eiseihen. Met den meerderen invloed der kiezers op de Kamers zijn zelfs de eischenv aan het Kamergebouw gesteld, steeds toege nomen. Men wil hier steeds meer gemak en luxe, terwijl dat geenszins een landsbelang geldt. Spr. behandelt dan uitvoerig de dividend belasting. Het was op die dividenden, dat •naast de inkomsten rijk en gemeente zich thans beginnen te werpen. Het wordt zoo doende een dubbele belasting. Eerst toch 'wordt het kapitaal, dat de aandeelhouders bezitten, belast, en daarna nog eens de winst, die met het kapitaal wordt gemaakt. Intus- 'schen is hieraan moeilijk te ontkomen. Spr. •wijst op tegenstrijdigheden in het ontwerp, •o.a. deze, dat iemand met een kapitaal van 15,000 vrijgesteld is van de vermogensbe lasting, terwijl hij wel dividendbelasting za.l toioeten betalen als hij afndeelhouder is. Wat den deplorahelen financieelen toestand betreft, meent spr., dat de oorzaak daarvan voor een deel ligt hij de beginselen, die men bier te lande democratisch noemt, maar het 'niet zijn. De kiezers, die tegenwoordig het parlement bebeersdhen, beschouwen het na tionaal vermogen als iets stabiels, dat, naar 'believen kan worden verdeeld. j)e kiezers dienen, meer in te zien, dat ieder hard moet "werken en veel sparen, ten einde a^h tegen ongunstige tijden te verzekeren. Men wijze niet, gelijk de heer Patijn deed op cle toene ming der uitgaven voor het bijzonder onder wijs. Dit is eenvoudig recht en had reeds- veel vroeger moeten komen dan jn 1905, doch vóór dat jaar leefde ons volk 0p onderwijs gebied voor een groot deel op kosten der olericalen. Wij verzuim®11 a"®en öm hij de stembus tot het volk te zeggen, dat het zelf zijn toestand aanzienlijk kan verbeteren. Wel •maken wii allerlei dure wetten. De vorige regeering heeft altlhans den moed gehad het tarief voor te stellen. Zieker, wii kunnen des noods als natie nog lang bestaan, o.a. van de inkomsten uit de kokmmn, maar de tijd ■kan komen, dat dit niet meer gaat. Er zijn onrustbarende teekenen. Als de koloniën ons ontvallen, zal het ons misschien gaan als het oude Romeansche rijk, znllen we overmand worden door de Barbaren en zal ons wellicht niets meer overblijven dan ons met die Bar baren te vermengen. De heer DE MONTé VERLOREN betoogt uitvoerig, dat het oordeel over onzen finan cieelen toestand niet zoo pessimistisch be hoeft te luiden, als velen het bier deden hoe ren, en bespreekt daarna verschillende punt ten, met betrekking tot het ontwerp. Hij be toogt, dat men er met verbooging der directe belastingen alleen niet komt. Dat begint men ook links meer en meer in te zien. De heer BOS wil allereerst spreken over bet wetsontwerp en begint met de geschie den ie ervan op te balen. De heer Lobman beeft de stijging der uit gaven geeritiseerd, maar spr. wijst erop, dat die uitgaven veelal hebben gestrekt tot in tellectueel© ontwikkeling der bevolking en tot bevordering der gezondheid. De staats zorg beeft het volk in velerlei opzicht gebaat Spr. licht dit met cijfers toes. Het -is alleszins billijk, dat de staat nu een grootere belas tingheffing gaat invoeren, daar. waar men, dank zij de betere maatschappelijke omstan digheden, tot grooter bloei is gekomen. Spr. behandelt de dividenden-belasting, die hij in den breede verdedigt. De argumenten er te gen hebben hem niet overtuigd, ook al 6temt hij toe, dat met zoodanige belasting een aan tal personen dubbel worden getroffen. De aandeelhouders van het oogenhlik zullen ech ter niet zoo zwaar worden getroffen, dat de belasting er voor achterwege dient te blij ven. Spr. stemt overigen toe, dat het hier geen belasting naar draagkracht betreft, dat ook een aantal kleinere aandeelhouders zal worden getroffen. Wat den aanslag betreft, de strijd tusschen de beide dienstvakken: belastingen en regi stratie, heeft op spr. een zeer onaangenamen indruk gemaakt. Dat was geen strijd in 't algemeen belang, maar in 't belang van een bepaald korps ambtenaren. De toon, door do ambtenaren in hun adressen aangeslagen* was eenvoudig ergerlijk. (Instemming). Spr, is er voor om in den aanslag bij de directe belastingen te laten en hoopt, dat de minis ter alsnog zijn wijziging zal willen terug nemen. Spr. breekt zijn rede af tot hedenmorgen. ZANDVOORT. Gemeenteraad. Te half acht uur hield gisterenavond de raad dezer gemeente een openbare vergade ring onder presidium van den burgemeester. Afwezig waren de heeren Koning en Snij er. De Secretaris las de notulen der vorige vergadering, die onveranderd werden vast gesteld. Onder de ingekomen stukken was het Kon. Besl. waarbij de heer J. Beeckman wordt herbenoemd tot burgemeester dezer gemeente. De heer Zwaan, wethouder, wenschte den burgemeester geluk met zijne herbenoe ming, eraan herinnerend hoe hij nu reeds 18 jaar het zware en verantwoordelijke ambt met ijver en nauwgezetheid heeft vervuld en hij wenscht hem toe, dat hij in het komen de zesjarig tijdperk met denzelfden ijver zal voortgaan en dat zijn bestuur de ge meente steeds ten goede moge zijn. De Burgemeester dankte en vroeg bij het vervullen van zijn taak steeds te mogen rekenen op den steun der wethou ders en raadsleden. De raadsleden betuigden door applaus hun instemming met het gesprokene. Aan den heer Sikkens werd eervol ont slag verleend als onderwijzer. B. en Wi stellen voor vast te stellen een wijziging der politieverordening, overeen komstig het advies der gezondheidscommis sie. .Aldus werd besloten. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt vastgesteld een verordening be- treffende de benoeming! -van makelaars. Boor 13. en W. wordt voor,gesteld een ver- ordening, regelende de verloftijden der ge meenteambtenaren. De heer B c k m a n stelt voor aan de ambtenaren voor wie slechts 8 dagen ver lof is voorgesteld, 14 dagen verlof te geven. De heer Slagveld merkt op, dat het eenigszins vreemd is, dat voor den gemeen teontvanger drie weken verlof wordt voorge steld, terwijl hij slechts twee dagen in de week werkt; waartegenover voor den op zichter, die voortdurend inspannenden ar beid te verrichten heeft, slechts 14 dagen wordt voorgesteld. De Voorzitter merkt op, dat bij deze regeling slechts wordt vastgesteld, waarop de ambtenaren precies recht hebben: wan neer dc omstandigheden het toelaten kan aan hen meer verlof gegeven worden. De heer v. d. Plas verklaart accoord te gaan met de voorstellen der heeren Büek- man en Slagveld, terwijl hij het beter zou vinden wanneer het verlof van 6 dagen voor de werklieden bij de gemeentereiniging, zou veranderd worden in 60 uren. De heer v. d. Werff (weth.) meent, dat deze werklieden er op achteruit zouden gaan: bij de tegenwoordige regeling krijgen zij nu en dan wel eens eenige uren vrij, wat niet in mindering wordt gebracht van het ver lof. Wordt hun verlof in uren gegeven, dan zouden de bovenbedoelde uren daarvan afgetrokken worden. De verordening wordt vastgesteld met de door de heeren Biickman en Slagveld voor gestelde wijzigingen. Door den heer de Leeuw was voorgesteld een perceel van de gemeente in de Kerk straat te ruilen met een hem toebehoorend perceel. B. en W. stellen voor afwijzend te be schikken, daar deze ruil niet in het belang) der gemeente is. Naar aanleiding van verzoeken van eeni ge leden zegt de voorzitter toe, dat B. en W. steeds zullen blijven trachten den toe stand dei' straten in de gemeente te ver beteren, desnoods met de noodige onteige ningen. Overeenkomstig het af wijzend voorstel van B. en W. wordt besloten. In principe is indertijd besloten tot wo ningbouw voor arbeiders. Voorgesteld wordt, nu toezegging van rijkssubsidie is ingekomen, tot den defini tieven bouw over te gaan en daarvoor, een geldleening aan te gaan. Aldus wordt zonder stemming besloten. De kosten van den bouw zullen ongeveer f 57.000 bedragen. Het kohier voor de rioolbelasting werd volgens concept vastgesteld. Voorgesteld wordt een verordening voor de controleurs van den Watertoren. De heer v. d. Plas vraagt, waarom de benoeming dezer tijdelijke controleurs niet kan geschieden door den directeur der Wa terleiding rechtstreeks; hij acht het^ met noodig, dat B. en W. deze benoemingen doen. Na eenige discussie wordt overeenkom stig het voorstel van B. en W. besloten. Aan de orde kwam de verpachting van 35 Meter strand. Aanvragen waren ingekomen van Weber, W. Zwemmer en J. Paap. De Voorzitter stelt voor aan W„ Zwemmer 35 M. te verhuren en hem te ontheffen van zijn 5 M. en die te verhuren aan J. Paap. Aldus wordt besloten met 6 tegen 3 stem men. Tegen de heeren Slagveld," v. d. Plas en Biickman. Bij de rondvraag vlaagt de heer Stom over de stoffige Haarlemmerstraat en vraagt maatregelen te nemen om die stof daar te gen te gaan. De heer Slagveld wijst erop, dat door automobielen dikwerf door hard rijden ge vaar wordt geschapen. In verband hiermede vraagt de heer v. d. Plas of het niet mogelijk is om het voor schrift betreffendi» het snel rijden uit te breiden tot den grens der gemeente. De Voorzitter merkt op, dat er wei nig tegen te doen is: overal worden die voorschriften door automobilisten overtre den. Spr. zegt toe zooveel mogelijk toezicht op het te snel rijden te laten houden. De heer Biickman vraagt of de uri noirs aangesloten zijn aan de waterleiding. De voorzitter zegt, dat dit nog niet het geval is, doch geeft toe, dat dit noodig is. De heer Bakkenhoven, die eerlang de gemeente gaat verlaten, richtte enkele woorden van afscheid tot don voorzitter en de raadsleden, hen dankende voor de vriend schap en collegialiteit, die hij steeds mocht ondervinden. Hij bood den voorzitter een „Gezicht op Oud Zandvoort" aan. De Voorzitter zegt, dat reeds bij het bekend worden van het feit, dat dj heer Bakkenhoven zou heengaan, ieder gezegd liad, dat het jammer was, dat de heer Bak kenhoven de gemeente zou verlaten. De heer Bakkenhoven is een goed en ijverig raadslid geweest, die zich wel niet onderscheidde door veel praten, doch wan neer hij iets zeide, was dit steeds zeer lo gisch en goed. Spr. wensclite den heer Bakkenhoven toe, dat het hem goed moge gaan. De raadsleden betuigden door applaus hun ne instemming hiermede. De raad ging thans in geheime zitting over. Aangekomen Vreemdelingen. L. Polak, Bloemendaal, villa Duinlust 7 p.; Dr. J. Clijnens, Antwerpen, hotel Beau Site 3 p.; J. Nienhuijs, Bloemendaal, Pension Adriana 2 p.; G. H. Vermeulen, Amsterdam, Hoogeweg 56, 5 p. L. B. Lindeboom, idem, villa Oost Duyne 12 p. Herijk. Door Ged. Staten van Noord-Holland is bepaald dat de herijk der maten en gewich ten in deze gemeente in 19.14 zal plaats hebben op 2, 3 en 4 Juni. UMUTDEN. Personalia. Tot kantoorbediende aan het postkantoor alhier is benoemd M. IJ. van Vliet, en tot hulptelefoniste mej. J. van Leeuwen (o. v.) alhier. HEEMSTEDE. Leverantie. De levering van 64000 straatklinkers is door B. en W. opgedragen aan den heer A. P. Heijnis te Arnhem. St. Jeroen. Zondagavond hield de Bede- vaart-olub „Sfc. .Teroen" alhier, ter gelegen heid van haar l2y3-jarig bestaan ee'n buiten gewone vergadering, waarop besloten werd dit feest Zondag a.s. te herdenken. Des mor gens wordt een H. Mis opgedragen, waaronder de leden verzocht worden tot de H. Tafel te naderen. Des avonds wordt in het Vereenigingsge- bouw een gezellige bijeenkomst gehouden, toe gankelijk voor mannen en jongelingen boven 18 jaar. HILLEGOM. Het Koninklijkbezoek. Gisteren morgen circa 9 uur werd de Hillegomsche Bloembollenkweékerij en -handel v.h. M. v. Waveren en Zn., telegrafisch verwittigd, dat H. M. de Koningin hare tuinen en inrichtingen met een bezoek kwam vereeren. Het schijnt dat de Directie, met haren auto de hooge bezoekster te gemoet rijdend, de auto's van H. M. niet heeft bemerkt, of dat deze een andere route genomen hebben dan da auto der firma. Tegen elf uur kwamen twee ko ninklijke auto's alhier aan, in de eerste was H. M. gezeten miet klein gezelschap en in de tweede enkele leden der hofhouding. Be zocht Werd de zagerij der firma, de berg plaatsen en sommige der vele tuinen. De Di recteur van „Leeuwenstein" leidde de hooge bezoekster en haar gevolg rond. Tegen twaalf uur vertrokken do auto's weer. Groote be kendheid had dit bezoek te voren, zelfs tij dens de aanwezigheid van H. M. niet. Al thans nergens zagen wij het dundoek wap peren. Hoogstwaarschijnlijk heeft H. M. ook geen officieel cachet aan dit bezoek wen schen te geven. Bloembollenveiling. Onder direc tie van de heeren van Zanten is hier gisteren eene veiling gehouden van 't gewas te veld staande Hyacinthenbollen. Belangstelling groot; gewassen best; koop lust goed; prijzen zeer goed vooral voor de blauwe soorten. De veiling geschiedde ten overstaan van No taris K. Langeveld, alhier. H A A RLEM M ERMEER. Ernstig ongeluk. Gisteren gebeurde te N.- Vennep een vrij ernstig ongeluk. De arbeider P. de Voe, werkzaam bij den landbouwer Braat aan den IJweg, zat op een paard waar mede hij naar den tnnid ging, toen het beest schrok, steigerde en de Vos er af viel. Hierbij brak hü een arm en bekwam hij ©en vrij ernstige hersenschudding, zoodat hij per brancard van het Witte Kruis naar zijn ■woning werd vervoerd. De dokter, die onmiddellijk zijn hulp veiv leende, oordeelde zijn toestand zorgelijk. BURGERLIJKE STAND. ZANDVOORT. Ondertrouwd: T. Koper efl A. v. d. Werff. G. van Kesteren en M. M. Castien. Geboren: 3. van C. KoperWelda. Overleden: O. L. G. O. Gezelschap 26 j. ZAANDAM. Roodvonk. Volgens opgave ie de „Staatscovf rant" kwamen in de neer. van tot en met B April alhier 4 gevallen van Roodvonk voor.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2