TWEEDE BLAD binnenland. BUITENLAND. NIEUWS UIT OEN MfSEK Ontmaskerd. Sporten Wedstrijden DINSDAG SI APRIL 1814 FEUILLETON Uitgeweken Spanjaarden. Het Spaansche stoomschip „Montferrat" heeft een aantal Spanjaarden uit Mexico te Cadiz aan lang1 gezet. Zij verkeeren in een zeer slechten toestand. Zij hebben verhalen gedaan van de mishandelingen, die van de zijde der rebellen worden bedreven, o.a. zijn velen door hen levend begraven. De Span jaarden zijn van meening, dat de rebellen door den schrik, dien zij overal teweegbren gen, resultaten bereiken. De Fransche minister van Marine. De, Petit Parisien" bevat een onderhoud met den Minister van Marine Gauthier. Deze verklaarde, dat hij zich weliswaar op het oogenblik aan het vastgestelde Marinepro gram wilde houden, doch dat hij in ver band met de toerustingen der naburige Sta ten niet nalaten zal om verdere credieten aan te vragen teneinde Frankrijk de onbe streden heerschappij over de Middelland- sche Zee te doen behouden. Het Engelsche Koningspaar naar Frankrijk. De Parijsclie ochtendbladen bevatten lange hoofdartikelen, waarin de komst van het Engelsche Koningspaar in zeer hartelijke bewoordingen wordt besproken. Begrijpelij kerwijze behandelen de bladen ook de po litieke zijde van dit bezoek, waarbij gewe zen wordt op de wenschelijklieicl van een no" engere aansluiting met Engeland. HOFBERICHT. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins verleenden gisterenmiddag in het Paleis ten Bosch bij gelegenheid van den verjaardag van den Prins een audiëntie van gelukwen- sching aan het Civiele en Militaire Huis van de leden der Vorstelijke Familie, aan de ministers, departementshoofden, den vi ce-president van den Raad van State, den Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, den burgemeester van den Haag, den di recteur van Hs Ms., kabinet en aan den generaal-majoor gouverneur der residentie. Prinses Juliana verscheen met hare ou ders in de ontvangzaal. ONDERSCHEIDINGEN. De Prins der Nederlanden heeft bij gele genheid van zijn verjaardag vergunning ver leend tot het voeren van zijn wapen aan mej. L. van der Waals, directrice van de 'Art Galley in het Noordeinde te 'e Graven- hage, en aan den heer II. W, O. [Wurde- mann, wijnhandel te Amsterdam; de uitge versfirma Noorduyn te Gorinchem en de firma Vetli, rijtuigfabrikanten te Arnhem. UIT DE STAATSCOURANT. Benoemd ia tot gewoon hoogleeraar aan de faculteit der wis- en natuurkunde der Rijksuniversiteit te Utrecht voor, onderwijs ill bijzonder plantkunde en leer van de ver spreiding der planten dr. A. A. Pulle, lec tor dier universiteit. Op verzoek is eervol ontslagen de heer J. F. Dohna als hoofdcommies van het ka binet der Koningin. PROVINCIALE STATEN, De Provinciale Staten van Gelderland zijn buitengewoon bijeen geroepen tegen Dinsdag 5 Mei, ter voorziening in de vacature van lid der Eerste 'Kamer, ontstaan door het overlijden van J. E. N. baron Schimmel- penninck van der Oye van Hoevelaken. NEDERLAND EN BELGI6. Volgens een rnededeeling in de Brussel- sche „Soir" werd, toen de beide torpedo- booten „Makjan" en de „Christiaan Corne lls" te Looten het kanaal passeerden, om zich naar Maastricht te begeven, de beman ning door de Belgische bevolking hartelijk toegejuicht. Door de officieren van de torpedoboot werd aan boord daarvan aan de douanen de cerewijn aangeboden. Do Belgen dronken op de gezondheid van II. M. Koningin .Wilhelmina en Z. K. H. Prins Hendrik, op do officieren en op het ■Nederlaiidsche volk. De Nederlandsche ma rineofficieren dronken op het welzijn van 'Belgische Koninklijke familie en op het Bel gische volk. IIULDErCOMITé „BRUSSEL-ZEEHAVEN," Binnen enkele maanden zal worden inge wijd het kanaal dat Brussel in onmiddellij ke verbinding brengt met de zee. Van alle bevriende natiën werd belangstelling en deel nemen in de vreugde toegezegd; ook Ne derland wil niet achterblijven; een comité heeft zich gevormd om aan die belangstel ling in het te gebeuren feit uiting te geven.; Het comité heeft het voornemen, aan Brus sel aan te bieden een zilveren bokaal van y.j meter hoogte, waarop de wapen» van Nederland en België zijn aangebracht, waar bij gevoegd zullen worden een opdracht en een album met de namen van allen die aan dit huldeblijk bijgedragen zullen hebben. Het comité wordt o.a. gevormd doon de heeren: J. van den Bosch, gep. vice-admi- raal te 's Gravenhage, voorzitter; M. Merens, consul-generaal van Servië te Amsterdam, vice-voorzitter; mr. A. ."Wj. Jacometti, oud- advocaat te Bloemendaal, le secretaris; dr. J. P. Hoekstra, secr. van het Kon. Ned. Aardr. Genootschap te Amsterdam, 2e secre taris; G. C. B. Dunlop, bankier, Damrak 74, te Amsterdam, penningmeester, EEN RIJKSHARINGMERK. Na den waarborg op gouden en zilveren voorwerpen, na de botercontrole en de kaas- controle, na de ansjoviscontrole, een Rijke- haringmerk? De ondervinding met hét ansjovismerk op gedaan, ia tot dusver niet bemoedigend zegt de „Nieuwe Ct.">: Daargelaten de mogelijkheid om spoedig een R.ijksmerk te verkrijgen, ook aï stond de wenschelijkheid ervan vast, acht het blad deze zaak van een officieel haringmerk van gemeente- of van Rijkswege toch van actueele beteekenis, nu er in .Vlaardin- gen ernstig aan gedacht wordt de verorde ning op de gemeentelijke haringcontrole te wijzigen. Werkelijke oppositie tegen de Vlaarding- sche haringcoritrole ia er niet; de bedenkin gen gelden meer practische bezwaren der. geldende regeling. Het blad ,gaab deze bezwaren na en be spreekt ook de voordeelen: Toegegeven werd tegenover ons, eoner- zijds, dat een officieel stempel gewenscht is om knoeierijen b.v. door vermening met andere buitenlandsohe haringsoorten te gen te gaan en om sterker te staan tegenover minder nauwgezette handelaren. Anderen wenschten gewapend te zijn tegen chicanes van buitenlandsohe handelaren; heeft men een officieele keur, dan kan men zich, wan neer bij het dalen der prijzen, m.n. de Duit- sche afnemers moeilijkheden zoeken, op een authentiek certificaat beroepen ter handha ving van den eens bedongen prijs en voor de deugdelijkheid der afgezonden haring. Ook werd een officieele keur gewenscht geacht tegen de concurrentie van buitenland- sche haring. Want welk een goeden naam; de Hollandsche haring in het buitenland ook mo ge hebben, uit het Noorden van Duitschland wordt zij hier en daar toch reeds teruggedron gen; wij laten nu in het midden of daarvoor de oorzaak moet gezocht worden in de knoeie rijen, welke door sommige handelaren zouden plaats hebben; vast staat tooh in elk geval, dat de Duihsche liariiighandel daar steeds meer terrein wint. Ook maakt soms de Duitsclie haring hooger prijzen dan het Hollandsche product. Wordt eenmaal de wenschelijkheid van een officieel haringmerk aanvaard dan is ook een Rijksregeling gewenscht. Dienaangaande ver klaarde de Vlaardingsche K. v. K. die des tijds ook den stoot gaf tot de gemeentelijke controle te Vlaardingen reeds in 1909. „dat zij het met warmte zou toejuichen als de Regeering er geen bezwaar in zou zien, de indertijd door het Rijk opzetttelijk afgeschudde taak weer op zijn schouders te leggen, en hetzij bij Kon. besluit hetzij bij nadere wetswijziging het stempelen van Hol landsche haring weer tot Rijkszaak te ma ken, wanneer althans de ernstige gebreken dié de Rijksstempeling van vóór 1878 ken merkten, vermeden werden." Ten slotte komende tot de vraag, of een wettelijke regeling voor het stempelen van de voor export bestemde haring facultatief of verplicht behoort te zijn, schrijft de „Nieu we Ct.": Het bleek ons, dat men voor een ver plichte regeling weinig voelt, vooral omdat deze in verband met den enormen omvang van den baringhandel practisch moeilijk uitvoer baar zou zijn en een heirleger van ambtenaren zou eischeri. Wat aangaat een facultatieve re geling, daarbij zal het vooral hierop aanko men, of men den haringhandel niet te veel be zwaren in den weg legt. De regeling zou dan kunnen zijn in den geest van die in Vlaardin gen, wel te versftaan, zooals deze naar ver- wacht wordt, gewijzigd zal worden; een con trole dus po« aangeboden partij, waarbij! de keurmeester een voorgeschreven minimum ge- fWite. door hem te kiezen, aan een onderzoek keurmeeswr een voorgeschreven minimum ge deelte, door hen» te kiezen, aan een onderzoek onderwerpt I 1 En wat de Controle op den inhoud deï fusten aangaat; ia een voorgeschreven fust- maat in verband met de groote hoeveelheid in gebruik zijnde fusten niet mogelijk ook niet met een overgangsmaatregel dan zou ingesteld kunnen worden een controle op het netto-vischgewicht waar dit voor den export naar Amerika reeda op de tonnen vermeld moet worden, zal er zeker geen bezwaar te gen bestaan, als hét algemeen voorgeschreven wordt, i i L e ,J Eet smakelijkTe Naaldwijk' werd een koe voor het gebruik afgekeurd, zoodat het vleesch onschadelijk 'gemaakt en begraven moest worden. Toen de politie een onderzoek instelde, vond zij' alleen de beenderen in den grond; het vleesch was door den eigenaar onder verschillende personen verdeeld! Sommigen hadden er reeds een deel van bereid- 't Stond hem niet aan! De agent van politie 2e klasse KJ.# die den 15 April j.l. te Dordrecht was benoemd, vertrok! den daaropvolgenden dag weer naar zijn vorige woonplaats Den Bommel. De nachtdienst stond hem: niet aan en hij moest daarbij te veel loopen, zeide hij. Twist. Men meldt ons uit Amsterdam: Zondagavond ontstond ruzie tusschen twee personen zekére J. y, en N. H. in een café op het iWaterlooplein No. 29. De twist werd op straat voortgezet, waar V., na H, op den grond geworpen te hebben, dezen met een mes iu het lichaam stak: en ernstig verwondde. Een onwillige gemeente. Ingevolge de uitspraak1 van den president van de Haag- sche Rechtbank, waarbij Rijswijk werd ge last den kabel die reeds in den weg was gelegd binnen twee maal 24 uur. te verwij deren en waaraan door, Rijkwijk nog geen gevolg was gegeven, is onder toezicht der Delftsche politie do gemeente Delft begon nen den kabel uit den weg te verwijderen, waarbij zo geen tegenstand ondervond van de gemeente Rijswijk1. Woestelingen. Eenige personen hadden Zondagmiddag iu een cafó aan de Hoef- kade te 's Gravenhage eenige verteringen gemaakt, die zij, bij het heengaan weiger den te voldoen. Bovendien sloegen zij de ruiten van het café in. De kastelein, die naar buiten kwam, werd door. de onverla ten meegesleurd en vervolgens met mes en boksbeugel mishandeld. De man bekwam eenige bloedende verwondingen aan het hoofd en moest door den Eersten Geneeskundigen Hulpdienst worden verhonden. Twee der da ders werden door de politie aangehouden. Een patiëntenstaking. Het Vad. schrijft naar aanleiding van de patiëntenstaking, in Den Haag, waarover wij reeds het een en ander bericht hebben, het volgende: Het staat buiten kijf, dat onze goede stad een primeur heeft in de patiëntenstaking aan den Pompstationsweg. (Het betreft bier een instelling met lig hallen, door de Vereenig-tng- ter bestrijding der Tuberculose met steun der. gemeente 's Gravenhage gesticht.) Men moet zich heusch met eenige kalmte- bacülen injecteeren, om dit zoo pijnlijk aan doende stakingsverschijnsel te bespreken, al heeft dan ook ieder de ervaring opgedaan, dat ondank 's werelds loon is. Het conflict, dat reeds lang bestond, kwam Paaschmaandag tot uitbarsting. Onder de patiënten bevond zich iemand, behept met eenige rood-geaarde isme's, die er zijn werk van maakte den geest van ontevredenheid te kweeken. Het schijnt, dat onder meer in den geest van dien man de overtuiging leef de, dat de patiënten der gemeenschap een dienst bewijzen, door zich daar zoo goed als kosteloos te laten verplegen en voeden. Hoe wel de patiënten uit gezinnen komen, waar men een dubbeltje eenige malen heeft om te keeren, werd toch het gebruik van marga rine b.v. hoogst onbetamelijk geacht, terwijl gecolporteerd werd, dat directrice en zus ters een aparte keuken er op nahielden, enz. Dit verdroot het bestuur en onlangs werd een verklaring door. den voorzitter aan alle patiënten voorgelezen, waarin werd medege deeld, dat men dergelijke en andere aan merkingen niet langer tolereeren kon en dat immers ieder het weggaan vrij stond. Met Paschen was de directrice van huis. Vóór Eersten Paaschdag had zij o.a. voor het eerst krentenbrood met eieren doen ver strekken, doch op den tweeden Paaschdag was het gewone Maandagmenue (bruine boo- nen met spek) gehandhaafd, 'a Morgen» kwam de bovengenoemde ontevredenheids zaaier eens poolshoogte inde keuken nemen en toen hij' de meid bezig zag met het gewone menu, zei hij: Schai maar uit öorrie, dat eten we niet. Corrie verzocht natuurlek den man het terrein harer heer schappij te verlaten en zette haar arbeid voort. Door eenige patiënten werd het eten in het zand geworpen 1 Toen meende het bestuur een voorbeeld te moeten stellen en de president, dr. Van Dam, verzocht den volgenden dag den sto kebrand het terrein te willen verlaten. Vrij willig volgden 12 het voorbeeld van den vertrekkende en met zeker rumoerig ver toon vertrokken de allernieuwste stakers. Naar wij' vernamen, besloot het bestuur, hoewel er reeds eenige dwazelingen spijt hebben en vooral hun familieleden het ge beurde zeer betreuren, dat de deur voor. de dertien voorgoed gesloten blijft. Tegen het sigaretten rooken door schoolkinderen. Door den burgemeester van Heerlen is aan de hoofden der inrichtingen voor middelbaar en lager onderwijs het vol gend Bchrijven gezonden Het ia mij opgevallen, hoe ook in deze gemeente het rooken van sigaretten door de schoolgaande jeugd sterk is toegenomen. Zelfs heb ik dezer dagen kunnen consta- teeren, dat meisjes van 10 tot 12-jarigen leeftijd zich op den openbaren weg hier aan schuldig maakten. [Waar u met mij overtuigd zult zijn van de groote nadeelen voor geest en lichaam, die voor jeugdige personen voortspruiten uit het rooken,bijzonder van sigaretten, zou de liet mij zeer aangenaam zijn, indien u, hetzij! persoonlijk, hetzij door bemiddeling van uw onderwijzend personeel, de leer lingen uwer inrichting met den meesten na druk' zoudt willen wijzen op dit euvel. Terwijl ik voor mijzelf reeds strenge maat regelen ter beteugeling van het rooken door jeugdige personen in overweging heb ge nomen, verzoek ik u beleefd mij zoo moge lijk wel te willen mededeelen, welke ande re middelen naar uwe meening geëigend zijn, om dit kwaad tot den kleinst mogelijken omvang te beperken. Mogen de ouders medewerken, opdat de pogingen van het onderwijzend personeel, om het kwaad tegen te gaan, met succes bekroond worden. (U. K.) Overzeild. Zaterdagmiddag is in de Zui derzee, voor de haven van Volendam, door een botter overzeild het pleizierjacht van den heer li. te Amsterdam. Het jacht is omgeslagen. De opvarenden werden even wel gered. Gederailleerd. Door het overhalen van een verkeerden wissel derailleerden drie wa gons voor het station Metslawier. Een wa gen kantelde om, zonder echter persoon lijke ongelukken te veroorzaken. Ontspoord. Te Tilburg is gisterenmid dag een rangeertrein op het stationsempla- eement ontspoord bij het passeeren van een anderen rangeertrein. Een locomotief en vier wagens liggen vernield naast de rails. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Boschbranden. Vermoedelijk door vonken uit de locomotief van een zandtrein, die te ruim 11 uur van Asselt in de dichting Apel doorn vertrok ontstond gisteren zoo meldt het Hbld. een hevige bosch- en heidebrand op het Asselsche veld, eigendom van het Kroondomein Het Loo. In een paar uur tijds had de brand zich over eene uitgestrekheid van ruim 200 H.A. doen gelden. Gistermiddag om ongeveer 2 uur is door het vuurtje stoken van kinderen een groote bosch- en heibrand ontstaan tusschen Ede en Wolf- heeze. Een detachement militairen werd .gezon den om te helpen bij het blusschen. Om onge veer 7 uur was men den brand meester. Er was toen eene oppervlakte van pl.m. 300 H.A. bosch en heide verbrand. Door kwaadwilligheid heeft Zaterdag bij den Hondsberg, Oisterwijk, een boschbrand plaats gehad en is veel mooie mast door bet vuur vernield. Als verdacht van den brand te hebben gesticht, zijn twee kleine jongens van 8 en 11 jaar aangehouden. Zaterdag brandden te Heerveldhoven af eenige bosschen, in eigendom toebehoorende aan den lieer A. Swane te Waarle. „s-H. Ct." SCHOTEN. Gemeenteraads-vergadering van Schoten op Donderdag 23 April a.s., n.m. TVz uur. De agenda vermeldt: Ingekomen stukken en mededeelingen. .Voorstel tot betaling uit den post van on voorziene uitgaven, dienst 1913, en het doen van af- en overschrijvingen op posten der bo- grooting, dienst 1913, alsmede wijziging van de begrooting der gemeentegasfabriek, dienst 1914. Voorstel tot het aangaan van een geld- leening ten behoeve van de gasfabriek. oor- stel tot het verieenen van garantie ten behoeve van den aanleg van waterleidingbuizen. Voor stel tot het toestaan van gelden voor genees kundig onderzoek van personen, die in aan merking komen voor benoeming in een ge meentelijke betrekking. Voorstel tot het toe staan van afwijking van art. 25 der Bouwver ordening. Het verieenen van ontslag aan een lid van het bestuur van het Gemeentelijk Werkloozenfonds. Benoeming van een lid vau het Burgerlijk Armbestuur. Benoeming van een onderwijzer en een onderwijzeres aan school A. Benoeming van het onderwijzend personeel voor den cursus 1914/15 in Fransch. Behande ling van het voorstel tot afschaffing van het ambulantisme aan school B. Vaststelling van de Bouw en Woningverordening. Benoeming van een tijdelijk wethouder. Belastingzaken. HALFWEG. Ernstige mishandeling. Zondagavond kre gen de arbeiders J. Vonkhof alhier woonachtig en C. van Egmond uit Haarlemmermeer twist met elkander, die zoo hoog liep, dat een vecht partij het gevolg was. Vonkhof werd zoodanig toegetakeld, dat hij ter verbinding naar Dr. Melehior alhier gebracht werd, waar bleek dat een zijner beenen boven den enkel was gebroken. Verder had hij nog wonden in het gelaat en miste een paar tanden. Het been zal vermoedelijk als het herstelt, altijd stijf blij ven. De dader van Egmond, 16 jaar oud, is Maan dagmiddag door de politie alhier gearresteerd en na door den Burgemeester van Haarlemmer- liede c. a. gehoord te zijn, gisterenavond laat op vrijen voeten gesteld. Een goede maatregel. Door het gemeen^ /ebestuur zijn nabij de kruising der E. S. M. voor het Raadhuis alhier een tweetal borden geplaatst met het opschrift: „Wielrijders let op de rails-kruising". Gezien het aantal bui-! telingen op 2e Paaschdag is dit voorwaar een zeer goeden maatregel. NOORDHOLLANDSCHE SCHIETBOND. Zondag was de laatste dag van den win-, terwedstrijd, uitgeschreven door den N.-H.' Scliietbond. De uitslag is als volgt: Eereprijs: Schietvereen. Hoorn te Hoorn met 21 vikuels, le pr. Generaal Joubert to Overveen met 19 visuels, 2 pr. Generaal Van Merle, te Haarlem met 18 vis. 216 p., 3e pr.' Voor Vaderland en Koning te Haarlem, met» 18 vis. 209 p., 4e pr. Saboo te Amsterdam' .met 17 vis., 5e pr. Qlaudius Civilis te Haar lem met 15 visuel». Personeel le kl.: 1. J. A. Rijkens, A'dam, 49 p., 2. P. J. Hekker, Overveen, 48 p.; 3. H. Spoon, Haarlem, 48 p.; 4. J. Vieta' Haarlem, 47 p.; 5. J. W. L. Ketjen, A'dam, 46 p.; 7. D. N. H. Twisterling, Haarlem, 46 p.7. K. Noord, A'dan*, 45 p.8. J. v. d. Berg, Hoorn, 45 p.; 9. P. J. Biels, Haarlem, 44 p.; 100. A. v. d. Burg, Haarlem, 44 p.; 11. D. O. Houtgraaf, Bloemendaal, 44 p.; 12. D. Teekens, A'dam, 44 p.; 13. F. P. Hek ker, Overveen, 44 p.; 14. O. Marsfelden, AVlflfTTi 44 P" Personeel 2e klasse: 1. B. H. Wezenaar, Aerdenhoufi, 45 p.; 2. W. G. Hoogersteiu, Bloemendaal, 44 p.; 3. A. J. P. Jansen, Over veen, 42 p.; 4. A. H. de Wilde, Haarlem, 41 p.; 5. G. v. Loenen, Haarlem, 41 p.; 6. L. Stas, A'dam, 41 p.; 7. J. R. Hoogkamer, A'dam, 41 p.; 8. J. M. Voskuil, Haarlem, 40 p.; 9. J. M. v. Dugteren, A'dam, 40 p.; 10. J. Hulman, Haarlem, 40 p.; 11. A. W. F. Wijdoogen, Haarlem, 40 p.; 12. F. J, Heering, Haarlem, 39 p. Naar het Duitsch door August E w a 1 d K n i g. 14.) Er nog meer Franschen hier, wier hulp ge kunt inz'oepen. Dat is best mogelijk, maar ik ben geen bedelaar. Gij weet, dat ik bij den graaf wel hulp zal kunnen vinden. Daar weet ik niets van, antwoordde Delattre, die nu weder op en neer liep. Ik begrijp je toespelingen, je dreigementen niet. Ge moogt de eene of andere geschiedenis verzonnen hebben, die ge mij als een wapen .wilt voorhouden om eene ondersteuning af jite persen, maar dan zijt ge hjj mij aan het •verkeerde kantoor. Dan is het ook nutteloos verder met u daarover te praten, sprak Legrand met af- i gemeten kalmte. Dreigen en smeeken ligt nu eenmaal niet in mijnen aard; als eerliik man ga ik tot den graaf. Onderzoek evenwel te voren of ge de (waarheid uwer beweringen ook bewijzen ((kunt, waarschuwde Delattre. i Zeker kan ik dat. g'mm En mag ik vragen waarmee? Mijnheer de graaf zal deze eenvoudige *efiéh;edenis gelooven omdat alles, wat ik zal vertellen, den stempel der waarheid Hij zal u vragen, waarom ge zoolang gezwegen hebt! Was ik dan tot spreken verplicht? Vroeger ja, thans niet meer. Mijne armoede moet mijn zwijgen ver ontschuldigen. Maar ge hebt gelijk: het ware mijn plicht geweest vroeger te spreken. En mij verdacht te maken? Neen, ant woordde Delattre scherp. Wilt ge, als ik je een ondersteuning geef, dadelijk de stad weer verlaten? Waarom wenscht ge dat? Om je niet weer te ontmoeten. Ge ruikt naar sterken drank en zijt aan den drank duivel overgeleverd! Daarin vergist ge u toch! tls me ook onverschillig; ge komt op plaatsen en verkeert met lieden, die gevaar lijk zijn en hoewel ik er geen kwaad in zie, wensch ik toch niet, dat nu nog, en behalve dan in Frankrijk, van mijn aandeel aan de daden der Franctireurs gerept wordt. Verder wensch ik niet, dat in koffiehuizen over mijn familieaangelegenheden wordt gesproken. Ge weet, dat mijn vader destijds hij den over val in Maisonrouge door een Duitschen ko gel is gevallen; sinds dien tijd heb ik me dikwijls verweten, dat ilc de schuld draag aan zijn dood bij den overval; van anderen zou ik mij evenwel dat verwijt niet willen laten welgevallen. Dat zou het minste zijn, sprak Jacques Legrand, om wiens lippen een spottende lach lach speelde. Gij handeldet destijds in het be- lang des vaderlands: het einde van den krijg kondet ge niet vooruitzien. -- Anderen oordeelen niet eveneen». Anderen weteE daar niets van, en van mij zal niemand het vernemen. In ieder geval sta ik er op, dat ge deze stad verlaat. Hoeveel wilt Se 111 u betalen? Leon Delattre had intussdhen zijn zijden beurs uit den zak gehaald; hij nam er vijf goudstukken uit en legde die op de tafel. Slechts vijftig gulden? vroeg Legrand, terwijl hij snel zijne hand op het goud legde. Is u mijn zwijgen niet meer waard? Wilt ge de som niet verdubbelen? Neen, antwoordde Delattre beslist. In dien ik dat ook al wilde, ik zou het op het oogenblik niet kunnen; mijne reiskosten zijn bovendien toch reeds veel hooger, dan ik ver wacht had. Legrand had de goudstukken in zijn vest zak gestoken en was van zijn stoel opgerezen. Dan zal ik dat beschouwen als een af betaling, die mij geen verplichtingen oplegt, zeide hij. Schrijf naar Lyon en laat van daar geld komen; met deze vijftig gulden komt ge niet van me af. Ge zijt onbeschaamd, stoof Delattre toor nig op. Ik verlies mijn belang niet uit het oog; de graaf zou mij meer betalen. Wilt ge nu tot heim gaan? Vandaag nog met. Ik kom nog eenmaal te voren bij u. Hetgeen ge mjj gezegd hebt, brengt me niet van de wijs; ik weet te goed, wat waarde mijn zwijgen voor u heeft. Ge zult met u zelf de zaak overleggen en mü de deur niet wijzen, als ik terugkom. Met den voskleurigen hoed in de hand stond hij reeds aan de deur. Wanneer denkt ge het geld te hebben? vroeg hij. Loop naar den duivel! riep Delattre woe dend. Ik waarschuw je nog eenmaal; maak je het me lastig, dan zal ik de politie waar schuwen, dat ge een onbeschaamde bedelaar zijt en mijn invloed hier is wel van dien aard, dat ik je over de grenzen kan laten zetten, als zijnde zonder middelen van bestaan. Ge zult niet zoo overmoedig zijn de po litie in den arm te nemen, antwoordde Le grand kalm; ik zou geen blaadje meer voor den mond nemen; reken daarop. Hij opende de deur en ging heen. Leon De lattre wiei-p (hem een woedenden blik na. Ik zou kunnen lachen over deze dreige menten, mompelde hij, maar het is heter hem uit den weg te gaan. Ik moet de dames trach ten te overreden met mij af te reizen en ook de bruiloft moet nu bespoedigd worden. Hij maakte dadelijk toilet en toen hij ge reed was, verliet hij onmiddellijk het hotel om naar Scheveningen te rijden. HOOFDSTUK IX. Emile had den justitieraad de gevangenne ming van Reimer medegedeeld en hoewel ook de oude heer niet geheel en al aan de onschuld van den voormaligen sergeant kon geloof schenken, toch was hü zeer ontsticht over de ondoordachte handeling van den graaf, omdat zij het geluk van Kaatje, zijne lieveling, dreigde te vernietigen. Met den koopman uit Lyon, die te Sche veningen toefde, had de oude heer zich reed» bekend gemaakt, ofschoon er over Delattre nog met geen enkel woord wa» gesproken. De Franschman had het voornemen te ken nen gegeven om het Mauritshuis in Den Haag te bezichtigen en dankbaar de uitnoo- diging van den justitieraad aanvaard om hem te begeleiden. Emile zou daar eveneen» aanwezig zijn en den Franschman worden voorgesteld; men hoopte in den loop van het gesprek wel gelegenheid te vinden de ver langde inlichtingen nopens Delattre te ver krijgen. De gelegenheid kwam eerder dan men ver wachtte. Jules Darbon, koopman te Lyon, was een vriendelijk welwillend ouden heer, een aris tocraat van kop tot teen. Hü toonde zich er kentelijk voor de verklaringen, die Emiu hem bij iedere te beschouwen schildeiu ga hü legde daarbü «elf» ^T^^fSevaS den dag, dat de assessor zich met weigevau len met hem onderhield. Zoo kwamen mj ooi* in de zaal, waarin Hertha oog altijd aan hare copie „de Madonna van Munllo werW zaain was. Emile had haar smda het beslissende on% derhond slechts nog eenmaal vluchtig gezieni zü scheen hem te ontwijken en hij meende de gronden, die ct haar toe bewogen, te moti ten eerbiedigen. Hij wist dus niet, dat rij oq dezen ochtend de copie nog niet bad afgwa werkt, en toen hij nu in 't voorbijgaan eei| blik er op wierp, verrastte het hem te ontq dekken, dat het beeld heden nog verder ver* wijderd was van zijn voltooiing dan destüda De gedachte kwam bü hem op, dat zü opzet telijk het einde van haren arbeid had nitgsi steld om nog eenmaal ongestoord mot bom te dezer plaatse te kunn^^amenkom^j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 5