BUITENLAND. NIEUWS UIT DEN OMTREK. BINNENLAND. Staten-Generaal. I ALG. BOND VAN R. K. KIESVEREENI- GINGEN. BELGIë. Schandaal in eene kerk. Een zekere Lauwers, van het gehucht Zaen, op de grens van Anderlecht en Sint-Pieters- Leeuw, rond de 50 jaar oud, zoo schrijft het Hb !d. v. Antw. heeft Dinsdagmorgen in de St. Pieterskerk te Anderlecht aanlei ding gegeveu tot een ongehoord schandaal, dat gepaard ging met een bloedig tooneel, doordat het zelfs het leven van een 89-jarigen onderling (een ouden man) in gevaar bracht. Terwijl een priester de Mis van 6 uren deed, ging Lauwers naar het altaar, en, voor den trap zijne holleblokken (klompen) uitdoende, heklom hij dezen als om mee te doen aan het H. Sacrificie. De bedienden der kerk namen hem vast en brachten hem buiten. Kort nadien kwam hij terug en nam dit maal plaats achter den eerw heer onderpas toor Peeters ,die de H. Communie uitreikte, en volgde den priester van het eene einde der communiebank tot het andere. Opnieuw vastgegrepen, werd de kerel woe dend, verscheurde het eommuniekleed en be gon vervolgers met stoelen door de midden- benk te werpen. De 89-jarige Antoon van den Bossche kreeg een dier stoelen tegen het hoofd, zóó gewel dig, dat hij zwaar bloedend ten gronde viel. De aanwez'ge personen, eerst door eene pa niek tot vluchten aangedreven, snelden nn op den razende toe, en, zonder de tusschenkomst van den onderpastoor, zou hij stellig een slecht kwartier beleefd hebben. De woesteling werd overmeesterd en door den politiecommissaris in observatie geplaatst in 't gemeentegasthuis. Men denkt dat hij door delirium tremens is aangetast. Wat de heer van den Bossche aangaat, deze werd naar de Zusteis van St. Anna gebracht, waar men bevond, dat hij zwaar aan het hoofd was gewond. Toen Lauwers door den commissaris onder vraagd werd, antwoordde hij: Ja, ik heb een zottigheid gedaanIk heb ongelijk gehad! Maar dat kan iedereen eens overkomen, niet waar, meneer de commissaris?,... DUITSCHLAND. De Jezuïeten-wet. Bij de debatten, die eergisteren in de Twee de Kamer van het groothertogdom Baden over de begrooting voor eeredienst werden gevoerd, verklaarde, volgens de Msb., de so cialistische afgevaardigde dr. Frank uit Mannheim, dat zijn partij evenals het Cen trum, de opheffing verlangde van de onhoud bare Jezuieten-wet. Hij verzocht de regeering van haar recht gebruik te maken om kloos ters toe te laten. De links nationaal-liberale minister van eere dienst dr. Boehm, verklaarde, dat de regee ring scheiding van Staat en Kerk in beider welbegrepen belang moest vermijden. De regeering vond de interpretatie van de Jezuieten-wet wel niet gelukkig. Zij kon zidb echter niet voor een eenvoudige opheffing der wet uitspreken. Intusschen zouden de Ba- densche vertegenwoordigers in den bondsraad binnenkort aan de onderhandelingen over deze kwestie deelnemen. OOSTENRIJKHONGARIJE., 's Keizers toestand blijft, volgens de berichten, dezelfde. De bulletins verzekeren, dat er geen enkele reden bestaat, ongerust te zijn. Toch doet het vreemd aan, dat sommige dagbladen voortdurend een andere lezing geven. Vol gens hen moet de keizer wel degelijk ern stig ongesteld zijn. Aan politieke tragedies heeft het voor een paar maanden in het Oostenrijksche Huis van Afgevaardigden niet ontbroken. Thans worden pogingen aan gewend om in dezen onhoudbaren toestand verandering te brengen. Do Duitsch sociale partij heeft daartoe aan den president van het Huis, het ver zoek gericht, een conferentie met de par tijleiders bijeen te roepen. De president heeft daarover met verschillende groepen geconfereerd; doch de Tsjechische partijen hebben zich daar tegen verklaard, met uit zondering van dc Tsjechische socialen. ten bewaren. Laatstgenoemden maakten ge bruik van machinegeweren en staken ook de tentenstad in brand. Elf arbeiders, een sol daat en een burger werden gedood. De mij nen zijn het eieendom van .Rockefeller en Gould. De oorlog in (Mexico, In aansluiting met het gisteren door ons opgenomen bericht, zij thans meegedeeld, dat de zaakgelastigde der Vereenigde Sta ten gezond en wel is. Dat is dus het eer ste scheve bericht geweest uit het yer- re Westen. CHINA. De bekeeringen. Volgens een statistiek van bet Apostolisch Vicariaat te Peking zijn dit jaar 85,000 cate chumenen ingeschreven, d.i. 10,000 meer dan het vorig jaar. Tot de bekeerlingen behoort een prinses van keizerlijken bloede, kleinkind van keizer Kia Tsing. ZWEDEN. De nieuwe Tweede Kamer is als volgt sn aren gesteld 86 leden der rechterzijde, 71 libe ralen en 73 socialisten, tegen de vorige kamer fct leden der rechterzijde, 102 liberalen en 64 locialisten. De rechterzijde wint dus 22 en de socialisten 9 zetels, terwijl de liberalen er 31 rerloren hebben. In het geheel behaalde de rechterzijde 286040, de liberalen 240718, en de socialisten 229339 stemmen, tegen respectieve lijk 188639, 239497 en 170590 in 1011. DE BALKAN. Een ministercrisis ïs in Albanië ontstaan. De minister van On derwijs, die blijkbaar tengevolge van den ongelukkigen toestand in Epirus en Goryt- za, niet langer in de ministerieele loopbaan blijven wil, heeft ontslag genomen. De ministerraad besloot in verband met den toestand in Epirus, op voorstel van Es- sad-pasja, 20.000 man onder de wapenen te roepen, om tegen de opstandige Epiro- ten op te trekken. Waar die 20.000 man vandaan moeten komen, en op welke wijze zij zullen worden opgeroepeningedeeld, ge wapend en geoefend, staat er niet bij. AMERIKA In Ecnador. duurt de opstand voort. De regeeringstroe- pen moeten een gevoelige nederlaag geleden hebben te Camerones. Niet minder dan 500 soldaten zijn gedood, terwijl er 200 anderen krijgsgevangen werden gemaakt. De rebel len, die blijkbaar veel steun ondervinden, gaan voort met verschillende steden te be legeren. j f, Bloedige stakingsonlusten Rebben plaats gehad tusschen de militairen Van den staat Colorado en de mijnwerkers, die, zooals men weet, al maanden lang in ^staking zijn. De stakende werklieden wer den uit de bij de mijnen behoorende huizen verwijderd en hadden in tenten een onder- flak gevonden. Dinsdag kwam het tot een 'conflict met de militairen, die de orde moes- KONINKLIJK BEZOEK AAN DORDRECHT. H. M. dc Koningin en Z. K. H. de Prins be gaven zich heden naar Dordrecht, ten einde te bezoeken: de nieuwe haven aldaar, de zalm- visseherij op de Nieuwe Merwede onder Dub beldam en Lip's sloten- en brandkastenfabriek te Dordrecht. DE R.K. DRANKBESTRIJDERS BIJ Z. H. DEN PAUS. De Paus ontving gisteren, volgens een Reu- terbericht uit Rome, de leden van het Interna tionaal R. K. Drankbestrijderscongres in audiëntie, wenschte hen geluk met den strijd tegen bet alcoholisme, en drukte de hoop uit, dat welslagen hun pogingen mocht bekronen. Jhr. Mr. Ruys de Beerenbrouek overhandig de den Paus een adres van toewijding, onder teekend door al de leiders der vreemde comi- té's. Daarna gaf de Paus aan allen den Apos- tol ischen Zegen. DE PESTBESTRIJDING IN NED.-INDIë. De „Staatscourant" bevat wederom den op roep aan jonge artsen ook aan vrouwelijke ter uitzending naar het pestterrein op Java. De agenda voor de door ons aangekondigde jaarvergadering op 23 Mei a.s. ten 1 uur in het Gebouw voor K. en W. in Utrecht te hou den, is verschenen. De agenda vermeldt vooreerst de periodieke verkiezing van bestuursleden en hun plaats vervangers. Dit jaar treden af de heeren Mr. A. J. M. Vos de Wael en H. J. Schoenmaker, Overijssel; Mr. L. Verscheure en P. H. Wil- lemsen, Limburg; Dr. J. H. H. J. Lubberman, Drenthe; Jlir. Mr. O. van Nispen tot Sevenaer en Mr. A. Baron van Wijnbergen, Gelderland II. Bovendien zal worden voorzien in de vaca tures der plaatsvervangende leden voor Drente en N. Brabant. Voorts een aantal moties en voorstellen, die alle door het bestuur worden afgeraden. Enkel stemt het bestuur in met een onderdeel van een motie van Amsterdam III, waarbij verzocht wordt een commissie te benoemen om het vraagstuk van den stemplicht te onderzoekeu. In zake de motie-Nijmegen, bedoelende den Bond als zijn meening tc doen uitspreken, dat het Algemeen Kiesrecht voor meerderjarige mannen, thans, gelet op de politieke omstan digheden, door de R. K. Staatspartij zou kun nen worden aanvaard, adviseert het bestuur dat het den inhoud dezer motie in hooge mate inopportuun! acht. eenige moeite het bewustzijn werd terugge bracht. Ongeluk. Gieteravond waren eenige jongens bij de Kanaalbrug te Oegstgeest aan het spelen, toen een 5-jarig zoontje van H, van de brug viel en met zijn hoofd op een balk terecht kwam. Twee voorbij gangers mocht het gelukken den knaap te redden en Dr. Timmermans kon de levens geesten nog opwekken, maar moest sche delbreuk constateeren. De toestand is hoogst ernstig. Gestrafte onvoorzichtigheid. Woensdag namiddag wilde 4-jarige Derksen, te Schie dam, op een rijdenden onbeladen sleeperswagen klimmen; het jongetje kwam te vallen en kreeg het rechterachterwiel over den buik. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek het kind reeds overleden te zijn. Doodgedrukt. Gistermorgen zakte een af dak in, op do scheepswerf van den heer Meijer te Sliedreeht. De 18-jarige Brandwijk die er onder zat te werken, geraakte bekneld. De borstkas was ingedrukt en hij had een diepe wonde aan hopfd en keel. De dood trad spoe dig in. Het hinderlijke orgel. Men zal zich liet bericht herinneren over het orgel, dat gedu rende de zittingen der Rechtbank te Arnhem bespeeld werd en daardoor erg hinderlijk was, is, nadat het gisterenmorgen nog bespeeld was, 's middags onbruikbaar gemaakt door het wer pen van water en zand in het mechanisme. Baldadig. Te Utrecht werd gisteren een 15-jarige jongen getroffen door een kogeltje uit een flobertpistool. De dader, die tusschen eenige vrienden stond vuurde het pistooltje van ongeveer 20 M. af stand af. De verwonde moest zich onder ge neeskundige behandeling stellen. Ontsnapt. Uit de Louisestichting te Sche- veningen ontvluchtte een 10-jarige jongen. Hij werd te Amsterdam weer opgepikt en terug gebracht naar het opvoedingsgesticht. De zaak Pinheiro. In het faillissement van den diamanthandelaar J. Pinheiro had gisteren in het Paleis van Justitie te Am sterdam de verificatievergadering plaats. Blijkens het verslag van den curator, mr. SaLm, bedraagt het passief pl.m. f 120.000 en het actief pl.m. f 60.00. Stakingen. 200 klijnt rekkers in de ve nen te Nijeiiorne hebben het werk gestaakt. De eisch is 10 cent loonsverhooging per roede. De arbeiders, werkzaam bij het leggen van dubbel spoor bij S.S. aan de lijn Mep- pelHoogeveen hebben het werk neergelegd en eischen hooger loon. De arbeiders, werkzaam bij het leg gen van de waterleiding voor liet station Steenwijk van de eerlang te openen tram lijn SteenwijkOosterwolde, hebben het werk gestaakt. Gevraagd wordt verhooging van het uurloon van 12 tot 17 cent. Het conflict RijswijkDelft. De Haag- sche rechtbank deed uitspraak inzake het conflict tusschen de gemeenten Rijswijk en Delft. De gemeente Delft werd in het on gelijk gesteld en tot 50 cent boete veroor deeld. Gevaarlijk werk. Men meldt ons uit Borculo: De monteur de Wilde van de Elec- triciteis maatschappij „De Berkelstreek" moest eenige reparaties verrichten aan een bovenleiding. De man klom in hèt net met een gordel om zijn lichaam, maar greep bij vergissing een draad met stroom. Be wusteloos bleef hij hangen. Een andere mon teur, Carrière genaamd, klom onmiddellijk naar boven en smaakte het genoegen door afknippen van den draad zijn vriend be houden naar. beneden te brengen, waar ha TWEEDE KAMER. (Vervolg der zitting van gisteren). Inkomstenbelasting. De replieken gaan voort. Do heer TYDEMAN zegt dat hij prefereert boven belasting op het gebouwde een herzie ning van de schatting van het ongebouwd welke binnen niet te langen tijd zou zijn tot stand te brengen. In do overgroote meerder heid der gevallen is de schatting van het onge bouwd veel te laag; er heerscht groote onge lijkheid en grilligheid, en dit bezwaar is on mogelijk weg te nemen door eenvoudig den multiplicator te verhoogen. Daardoor worden de fouten eenvoudig verdubbeld. Verder merkt spreker op, naar aanleiding van opmerkingen van den heer Teenstra, dat de concentratie nooit gezegd heeft, dat er al leen directe belastingen mochten worden ge heven; zij heeft enkel de directe belastingen op den voorgrond gesteld. De heer TEENSTRA zegt, dat hij en zijn geestverwanten willen verlaging van den suikeraccijns, zij het niet dadelijk, en opneming van de bedeelden in de ouderdomsrente. De heer VLIEGEN wensclit, dat de minis ter door schattingscommissies nauwkeurig de tegenwoordige waarde eu opbrengst van den grond zal doen vaststellen. Het stuk van amb tenaren van de directe belastingen, waarom trent de minister maatregelen in uitzicht ge steld heeft, vindt spreker niet zoo erg. Spr. zal stemmen voor de Amendementen-Bos. De heer DE MONTé VERLOREN zegt, dat hij nadere inlichtingen wenschelijk acht nopens de wijze, waarop zal worden voorzien in de kosten van sociale verzekeringen, welke veel hooger blijken te zijn dan waarop is g-e- veleend, o.a. door de opneming van. de bedeel- den. De heer BOS bliji't bij zijn opinio dat de fi- naueieele toestand slecht is en dat de minister de zaken wat luchthartig opneemt. Voorts beeritiseert spr. den heer Kolkman als minister en bepleit hij verlaging van den suiker-accijns. Heden voortzetting. SCHOTEN. Gemeenteraad. Gisterenavond vergaderde do raad dezer gemeente onder voorzitterschap van den heer burgemeester. Aanwezig waren alle leden. Aan de orde werd gesteld liet onderzoek der geloofsbrieven der nieuw gekozen raads leden Boeree, Bies en Schuurman. In do commissie van onderzoek' werden benoemd de heeren v. Steen, de Graaff en Boxs. Voor het onderzoek der geloofsbrieven werd de vergadering geschorst. Het onderzoek duurde tot kwart over 9. De commissie rapporteerde dat de geloofs brieven in orde waren bevonden. In die van den heer Schuurman, commies bij de strafge- vangenis, stond te lezen dat dit een open-1 baar ambt is. Dat noemde de commissie j onjuist aan de hand van de wet. Zooals men weet is tegen de jongste ver- kiezing door een tweetal kiezers protest aangeteekend. De meerderheid der commis sie kon die protesten onderschrijven en ad viseerde daaróm tot piet-toelating der drie raadsleden; de minderheid adviseerde tot toelating, omdat liet aantal betwiste stem men van geen invloed kan K1!h °P den uit slag der stemming. De heer Verton meent dat reeds een collega van den heer Schuurman raadslid is in een andere gemeente. Dat kan dus1 geen bezwaar zijn. Spr. schaart zich wat j de ingebrachte bezwaren betreft aan de zijde der minderheid der commissie. De zaak j stond nu anders dan vroeger. Spr. gelooft dat met het aantal 18 ongeldige biljetten slechts een slag is geslagen, maar zelfs al was dat getal juist, dan nog zou het aantal van geen invloed zijn op den uitslag. Ook Ged. I Staten zullen vragen welken invloed de be- j zwaren op den uitslag zouden hebben, cn ongetwijfeld zullen zij zich aan de zijde der minderheid der commissie scharen. Spr. meent dat de raadsleden wel kunnen toege laten worden. De heer Verkooy meent dat de veron derstelling dat de paketten kunnen open ge maakt zijn, (dit gold een bemerking der commissie in verband met. de bewijskracht der paketten biljetten die met munten alge- zegeld waren) niet opgaat, omdat clan ook liet gemeente-stempel er weder opgeplaatst had- moeten worden, behalve dan de stempels met muntstukken. Als lid van liet stem bureau verzekert de heer Verkooij, dat alle stembiljetten eenparig zijn goed- of afge keurd. Bovendien moeten de protesteerende kiezers gefantaiseerd hebben met het aan tal ongeldige biljetten, want niemand der kiezers heeft een kijkje genomen achter het hekje. De heer Verkooij' wijdt dan uit over een opgezet relletje, over eerste moeilijkheden, die den nieuwen leden in den weg zullen gelegd worden enz., waarop de burgemeester opmerkt dat dit niet aan de orde is, waarop de heer Verkooy zegt dat hij het toch wil zeggen, maar ten slotte toch een eincl aan zijn betoog maakt. De heer H o o y spreekt als voorzitter van het stembureau. De heer Verton merkt spr. op dat de vorige maal ook geprotesteerd is tegen een verkiezing met een meerderheid van 70 stemmen en dat op gronden, die wij toen even belachelijk vonden als de ande ren nu. i Wat de stempeling betreft is de heer Ilooy het niet eens met den heer Verkooy dat het gemeente-stempel er niet op had kunnen gezet worden. Spr. weet niet hoe het stem pel bewaard wordt. De heer Verton beantwoordt den heer Hooy, betreffende het vorige protest, waar op ook de heer Hooy wederom antwoordt. Verder merkt do heer Hooy op dat hij meent dat do geldig verklaarde biljetten geldig waren en geen andere, doch de vo rige keer meende spr. dat ook en toch ver klaarden Ged. Staten nog bovendien 8 bil jetten ongeldig. Spr. heeft daaruit geconclu deerd dat Ged. ongeldig verklaren alle bil jetten, waarop het zwarte vakje zelfs met een millimeter overstreept waren. De heer Verkooy voert nog het woord. Aan de orde wordt gesteld do toelating der raadsleden. De toelating werd geweigerd met 6 tegen 4 stemmen. Voor toelating waren de heeren Verton, Verkooy, Poth en Boxs, zoodat in beroep zal gegaan worden bij Ged. Staten. Staten. Het lezen der notulen werd uitgesteld tot de volgende vergadering, waarna de inge komen stukken aan de orde waren. Van liet Jubileumscomité van den R. K. Volksbond was een dankbetuiging ingeko men voor het beschikbaar stellen van een bedrag van f 10 voor den aankoop van eene medaille. Van den heer J. Aiders was een schrij ven ingekomen, inhoudende bezwaar tegen verkoop van den Doodweg van den Korte- weg af tot den ingang van de H. F. O. toe. DR adres werd in handen gesteld van B. en W. om prae-advies tegelijk met de prae- adviezen op de andere terzake nog in be handeling zijnde verzoekschriften. Eveneens werd in handen van B. en W. gesteld een verzoek van Gebr. Henneman om wijziging van het stratenplan over het perceel grond kad. bekend onder sectie B no. 229. Ingekomen was ben verzoek van J. Jak en de erven van P. J. H. Louwerse inzake bebouwing van een terrein, gelegen tusschen het Raadhuis en de Tram -remise. B. en W. stolden voor dit aclres in handen van B. en W. te stellen om praeadvies en aan B. en W. op te dragen een ontwerp verordening ter vaststelling aan te bieden, inhoudende het bedrag cn dg regeling van de betaling aan dc gemeente wegens den aanleg van straten en wegen benevens een plan houdende vaststelling van profielen dei- volgens liet uitbreidingsplan aan te leggen straten. Verder -wat; ingekomen een adres van don heer P. Wezel;"inhoudende de mededeeling- dat het niet ter visie liggen van de kiezers lijst 1914—1915, niet aan hem te wijten is. B. en W. stelden voor dit schrijven voor kennisgeving- aan ie nemen, omdat zij om trent de uitvoering der Kieswet geen verant woording aan den Baad schuldig zijn. De heer Verkooy vraagt of B. en W. iets gehoord hebben van een protest bij den minister en bij Ged. Staten, tegen de kiezers lijst. Deze lijst behoort ter inzage te liggen, en dit is niet het geval geweest, De voorzitter merkt op, dat B. en W. aan den Raad daarover geen verantwoording sdhuldig zijn. Wel kunnen do leden van den Raad ingelicht worden, maar niet de Raad. De heer V erkooy vraagt dat door B. en W. dan verklaard wordt dat de schuld niet bij den drukker ligt, want hij wordt misschien benadeeld in zijn zaak. De voorzitter meent dat de drukker later die mededeeling van de leden van den Baad zal kunnen verkrijgen. De heer Verton stelt voor het adres aau te houden tot het moment dat de voorzitter wellicht mededeeliugeu kan doen aan den Baad. Dat kan hij nu blijkbaar niet. De voorzitter herhaalt dat op de zaak door B. en W. niet behoeft te worden inge gaan, maar zij zullen later, in 'n volgende ver gadering, wanneer al de stukken binnen zijn, zoo gewenecht, den drukker wel rehabilitee- ren. De v o o r z i 11 e r verklaart zich echter niet ougeueigd de beslissing op het adres uit te stellen. Aldus wordt besloten. De Vereeniging van Huiseigenaren verzoekt dringend om de bouwverordening niet vast te stellen, omdat de adviezen der deskundige raadscommissie geheel genegeerd zijn. B. en W. stelden voor ook dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. De heer Hooy merkt op, dat de voorstellen der commissie niet genegeerd zijn. Integen deel, zoo zelfs, dat de heer Boxs er dankbaar voor was. Verschillende voorstellen zijn zelfs aangenomen. De heer Boxs meent, dat de behandeling der bouwverordening niet geheel gedeugd heeft. Voorstellen van niet-bouwkundigen vonden een goed gehoor; die van bouwkundi gen dikwijls geheel niet. De voorzitter ontkent dat. De heer Poth meent dat de commissie aan den dijk is gezet. Het voorstel van B. en W. ging er door. B. en W. deelen mede dat de ontvangen inlichtingen van de besturen der omliggende gemeenten betreffende het woningvraagstuk, hun geen aanleiding geven vooretellen tot voorziening in den woningnood aan den Raad te doen, omdat Schoten voldoende gelegen heid biedt om zijn eigen inwoners te huis vesten. Aangenomen. Door den heer de Vries waren in de vorige vergadering inlichtingen aan den Baad ge vraagd inzake de bevoegdheid van het Burg. Armbstuur, speciaal wat aangaat het schrij ven in dagbladen, en of het Burg. Armbestuur verplicht is samenwerking te zoeken met an dere liefdadigheidsinstellingen. B. en W. hebben z-ieh met het Burg. Arm bestuur in verbinding gesteld en deelen thans het resultaat mede. Volgens het Burg. Arm bestuur heeft dit met de ingezonden stukken geen andere bedo«iliig gehad dan zijn stand', punt te verdedigen in de zaak der bedeelde») \y at.samenwerking betreft, het ligt wel de gelijk in de bedoeling van het Burg. Armbe stuur deze te zoeken met kerkelijke instellin gen van weldadigheid. De heer de Vries verklaarde tevreden te zijn met die verklaring, maar meent dat liet B. A. geen neutraal standpunt inneemt, maar een dat door enkele personen wordt vooruit geschoven. Ook meent hij dat het stuk niet met alge- meente stemmen gepubliceerd is, en dal het alleen onderteckend is door den voorzitter en den secretaris. De voorzitter geeft als zijn meening te kennen, dat publicatie van hel stuk niel zijn goedkeuring kon wegdragen. Het 15. A. is neu traal, natuurlijk! Het is niet noodig dat nog eeus extra, tc zeggeu in de couranten. Het was dus overbodig, en wat overbodig is, is niet gewenecht. Maar overigens vindt hij het toch ook zoo vreeselijk niet. Nog voerden hierover het woord de heeren Hooy en Verkooy, repliceerde nog- de li-eei de Vries, waarna de "discussie over dit onder werp werd gesloten. Wegens het vergevorderde uur werd beslo ten alleen de dringendste punten van de agen da af te doen. Dit verzetten van verschillende agenda punten lokte nogal eenige discussie uit, docb ten slotte wenschte de Raad zich te houder aan de bepaling, dat na half elf geen nieuwe punten meer aan de orde worden gesteld. Tot onderwijzer aan school A. werd be noemd de heer P. de Zomer; tot onderwijze res ïuej. A. J. Rienks. Bij den cursus 1914—3915 werden tot onder wijzers in het Fransdh benoemd de heerer Oostenbroek en Zwart. Aan de orde was de vaststelling van dö Bouw- en Woning-verordening. De heeren Cohelens an Boxs ontraadden aanneming van de verordening. De heer Boxs meende dat men de veror dening maar moest verscheuren. Wanneer men de verordening neemt van Haarlem, er daarboven Schoten zet, heeft men een mooie verordening en is men veel beter af. Intusschen- werd de verordening goedge keurd met 7 tegen 3 stemmen (de heeren Co- belcns, Boxs en Poth). Do heer Hooy heeft bedankt als tijdelijk wethouder. Dit ontslag werd hem door dei Raad verleend. De voorzitter bracht hem dank voor de vele diensten in die functie aan de gemeente bewezen, ook namens den heer Poth voor de aangename samenwerking in het college van B. en W. Bij de stemming voor een nieuwen tijde- lijken wethouder verkreeg de heer Cobelem 5 stemmen, terwijl 5 stemmen in blanco wa ren uitgebracht. Bij herstemming werd het zelfde resultaat bereikt. Men wilde den heer Cohelens verkozen ver klaren, doc-h anderen verzetten zich daarte gen. Een lastig geval. Een derde stemming had tot resultaat dat de heer Cohelens 6 stemmen verkreeg en al dus verkozen werd. Hij nam de benoeming aan. Dc rondvraag leverde niets belangrijks op G e m e e n t e -o n fc v a n g e r. Gisteren hield do gemeenteontvanger tot het innen dei belasting in zijn kamer zitting. In het ver volg zal, iedere week 3 dagen zitting wor den .gehouden n.l. Dinsdag, Woensdag en Don derdag. Voorheen was het twee dagen pe? weck. HII.LEGOM. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert op Dinsdag den 28sten April a.s. des voormiddags 10 uur. De te behandelen onderwerpen zijn: 1. Vaststelling der notulen der vorige ver gadering; 2. Ing-ekomen stukken; 3. Verzoek van H. Meijer om vergunning tot plaatsing van drie hekken voor zijne huizen aan da Weereeteinsfcr-aat vóór de vastgestelde rooilijn. Prae-advies van B. en W. afwijking van de vastgestelde rooilijn toe te staan, zoodanig, dat de voorkant van de hekken zal wordei; gesteld op 4,50 M. uit het hart der bestrating van de Weeresteinstraat en dat de vergunning geschiedt tot wederopzegging; 4. Bouwplan vernieuwing warande W. N. v. d. Werf aan de Wee ros i e i ns traat 95 vóór de rooilijn. Prae- advies Van B. en W. toestemming te geven on der voorwaarde, dat de voorkant der warande zal komen óp zijn tegenwoordige plaats, al thans niet verder vooruit zal worden ge bracht en dat de vergunning geschiedt tot wederopzegging; 6. Verslag en rekeningen Gasbedrijf 1913. Praeadvies van B. en W. ongewijzigd deze stukken bij den Raad in te dienen, onder mededeeling, dat zij niets ter hunner verantwoording hebben in te bren gen, van wélke indiening aan de Leden van den Baad is kennis gegeven bij brief van den 4en April j.l.6. Verzoek van de Ambtenaren ter Gemeente-Secretarie om toekenning van vergoeding voor huishuur; Prae-advies van B. en W. de behandeling van dit onderwerp aan te houden tot dc vaststelling der gemeentebe- grooting voor 1915; 7. Aanvulling van de verordening op de heffing van Begrafenis- rechten. Hierbij is gevoegd eene Memorie van toelichting1; 8. Adhaesie-betuiging aan het adres van den Raad der gemeente Velzen inzake heb Wetsontwerp verleening ouder domsrente aan behoeftigen. Hierbij is een adres van de anti-rev. Propagandaclub „Tal- ma". Praeadvies van B. en W. aan den Baad voor te stellen, zich van de gevraagde, adhae sie-betuiging te onthouden; 9. Verzoek) van de N. V. Hillegomsche Bloembollenkwee- kerij en -handel v.h. M. v. Waveren en Zn., tot bestrating van do Pastoorslaan. Prae-advies van B. en W. aan den Raad voor te stellen vooralsnog niet over te gaan tot "bestrating der Pastoorslaan; 10. Verzoek van G. v. d. Vlugb te Driebergen i. z. rio- leering van den Stationsweg. Prae-advies van B. en Wi. den Raad voor te stellen van ge- ipeentewege vooralsnog niet over te gaan tot het leggen van een riool in den Stations weg; 11- Behandeling eener tot G. v. d. Vluü't gerichte aanschrijving ingevolge de Wo ningwet. Hierbij zijn uitvoerige toelichtin gen. Prae-advies van B. en W. onder aanbie ding van een daartoe strekkend ontwerp besluit aan den Raad voor te stellen, om de onbewoonbaarverklaring ten opzichte dezer woonhuizen niet uit te spreken; 12. Verbe tering van de Haven. Hierbij behooren 4 plan nen. Prae-advies van B. en W. aan den Raad voor te stellen onder aanbieding van de daartoe strekkende ontwerp besluiten om op de begrooting voor buitengewone uit-i gaven, dienst 1914 uit 'te trekken een b9i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2