Pink Pillen. Ingezonden Mededeelingen. De behandeling der Slaedartnoede NIÉUWS Ulï DEK OMTREK. UIT LISSE e. i. BEDIENDE iMGEZonoen. Kerknieuws. Sport en wedstrijden. Letteren en Kunst Van Overal. DE GEVEL WEDSTRIJD. De afdeeling Haarlem van de Maatschappij ter bevordering der Bouwkunst zal op 5 Mei a.s. een buitengewone algemeene vergadering •houden, waarin de oud-burgemee6ter van Haarlem, Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hoo gelanden, de prijzen zal uitreiken, die in den 5den gevelwedstrijd zijn behaald. In deze ver gadering zal de heer A. W. Weissman eene 'rede houden over „Haarlem's glorie in de beeldende kunst". HET COLLEGE VOOR DE VISSCHE- RIJEN. Het college voor de visseberijen houdt bier ter stede een algemeene vergadering in het raadhuis onder presidium van Jhr. Mr. N. C. de Gijselaar, burgemeester van Leiden. Deze vergaderingen van het regeerings-in- stitnut zijn niet voor de pers toegankelijk en er worden ook geene mededeelingen over ver strekt. Gisteren heeft in den hm ze Funekler een ge m eer e el i a p p el ij ken maaltijd plaats gehad, ■vaarbij ook onze burgemeester aanzat. Hod en ion een tocht naar IJmuideu gemaakt wor den. DE TENTOONSTELLINGEN IN ST. BAVO. Elitedag. Vrijdag schijnt hier in de stad al meer en meer voor alle feestelijkheden de „deftige" dag te worden, en het was dan ook geen won der dat het tentooustellingscomité juist den Vrijdag had uitgekozen, toen men een „élite dag" wenschte. Natuurlijk és het bezoek bij een zóó verhoogden entreeprijs niet zoo druk geweest als de: vorige dagen (sinds Maandag eiken dag méér bezoekers!) maar dat kwam de 'intimiteit ten goede en de gezelligheid bleek er allerminst onder te lijden! En giste renavond vooral was het er alweer bepaald allerleukst: zoowel op bet podium als in de Bloemenhal zat men gezellig bijeen, en heel den avond door bewoog zich een prettige me- nisrtc langs de stands. Gisterenmiddag gaf de beer Van Ooy op zijn stand een matinée, waarbij op artis tieke wijze door den beer en mej. Bonarius en den heer Luijt trio's voor piano, orgel en viool, en allerlei andere stukken werden voor gedragen. Het was een kleine maar inderdaad fiine muzikale urtvoering,* waarvan liet lied „Arbeid", door den heer Van Ooy met bege leiding van de drie genoemde musici ten ge- tioore gebracht, bet toppunt vormde. Gisterenavond was het mandoline-ensemble Josef Rico weer aan de beurt en onder lei ding van mej. van Beaumont werd wederom ipr, zeer gevarieerd en aardig programma ten rohoore gebracht. Ju:st in zoo'n tentoonstel- lingsomgeving voldoet zulk een mandoline ensemble buitengewoon, en toen de inderdaad pakkende „Clubmarsch" het programma bad gesloten, werden de dames en heeren op de meest enthousiaste wijze toegejuicht! Ze had den het, met hun belangelooze medewerking ten bate van onzen Roomsehen Volksbond, inderdaad verdiend. Intermezzo. Na bet concert leek het, alsof er wat ging gebeuren. Er werd geschuifeld, en we zagen opeens een heele reeks mooie toiletjes vtrschünen de mantels gfngen nit en de boeden gingen afde dames schuilden bij elkaar op bet podium..,, ja, er was wat aan de hand! Daar kwam een reuzenkrans in rood eu wit: d» stadskleurenprachtige roode rozen en witte leliën en aronskelken, en laurieren daar omheen, en al die jonge dames die deze we ken op de tentoonstelling den zoo zwaren en vermoeienden vrijwilligen dienst in de buffet ten hebben gedaan, schaarden zich op bet tooneel.... Grspannen verwachting! ..Waar is hij!".... Hij liep door de zaal, beschikkingen te ma ten, raad te geven, regelen, den boel overal 10 inspecteeren, zorgen dat alles „loopt", dat de orde bewaard blijft Hij werd gebaald en mejuffrouw M. Striet- horst trad naar voren, den reuzenkrans in de band. En namens al die dames: de blomn van Roomseh Haarlem, sprak mejStriethorst een'ge hartelijke woorden: „Mijnheer van Te- tering" zoo zeide zij „namens de dames die met zooveel genoegen voor de feesten van den R. K. Volksbond hebben medegewerkt in de verschillende buffetten, kom ik u dank zeggen voor uwe bemoeiingen, voor uw werk eu organisatievermogen, en wij geven u dezen krans als een verdiende buide voor uw moei- tivollen arbeid!" Daverend applaus ging er op, en bet ge- ju'ch van allen in de zaal bewees hoe mej. Striethorst naar aller hart had gesproken. Df; heer van Tetering dankte voor dit on verwacht bewijs van sympathie en waardee ring. Doch hij bracht den dank, hem gebracht, geheel en al terug op de dames die zich on danks vele moeilijkheden zoo bereidwillig nadden gegeven voor de goede zaak van deze tentoonstelling. Zonder hare medewerking immers zou er van slagen der tentoonstelling ge.en sprake geweest kunnen ziin: de heer van Tetering zag derhalve in de hulde hem ge bracht, een hulde tevens aan deze lieftallige medewerksters en zijn hartelijk dankwoord was èn voor de hem gebrachte attentie, èèn voor bet werk dat de dames hadden gedaan!.... Aan mej. Striethorst bracht, de spreker af zonderlijk dank voor de vriendelijke toe spraak. die dit vergaten we nog te melden gepaard ging met de overreiking van een lijst der deelneemsters aan deze huldiging. De fotograaf nam hierna een kiekje van den gelauwerde te midden der dames. Dit aardige intermezzo een verdiende hulde tevens! gaf gaf dezen avond een zéér bijzonder cachet. De gezellige, prettige toon, waarvan ook deze onverwachte dameshukle een bewijs was, bleef den heelen avond lieer- schen eh de Elitedag is dank zii juiist deze gezelligheid en opgewektheid die geen enkel oogenblik werd verstoord noeh ontsierd, ze- ier niet minder geslaagd dan de andere da gen der tentoonstellingen! Hedenavond te half negen wordt een pro menadeconcert gegeven door Schoten's Fan farekorps, directeur de beer Stend. Het vol gend programma wordt daarbij uitgevoerd: I. Tentoonstellingsmarscb. 2. Romaubiscbe Ouverture. 8. Melodiën Bouget. 4. Uuter- dfcm doppel adler marseh. Daarna, zal de plechtige prijsuitdeeling plaats hebben der bekroningen op de Natio nale Huisvlijttentoonstèlling: zóówel voor de ^collectieve als de personeele inzendingen. Morgenavond geeft het Propagendakeor voor Volkszang met medewerking van het Jongedameskoor „Haarlem s Bloem" een jaro- menadeconceri, na afloop waarvan de plech tige uitreiking zal plaats hebben der eere medailles en eervolle vermeldingen aan de bekroonde exposanten op de Nationale Re- elametentoonstelling. Bovendien worden een vijftal diploma's van verdienste uitgereikt. Hierna zullen de tentoonstellingen officieel gesloten worden. PROGRAMMA van bet laatste volksconcert door de concert- vereeniging Haarlem's Muziekkorps onder di rectie van den heer C. P. W. Kricns in de „Vereeniging", te geven: 1. Kriegsmarsek der Priester aus Athalia. F. Mendelssohn2. Ouverture Zu dein Ballet Pro metheus, L. Beethoven; 3. Andante Cantabile, uit liet 5de strijkkwartet, L. v. Beethoven; 4. Vijfde Symphonie, C. Moll. Allegro Con brio, b. Andante Con moto, c. Allegro (Scherzo), d. Allegro (Triumph Hymne), L. v. Beethoven: 5. Ouverture Tannhauser, R. Wag ner; 6. „Domino Jesu" uit het Requiem, G. Verdi7. Walzer a. d. operette Die Lustige Wittwe, F. Lehar8. „Danza della Ore," Bal let de l'opera La Gioconda, A. Ponchielli. VAN DE GROENTENMARKT. Gisteren zijn alhier door Jak Kuijl, wonende Jan Gijzen vaart, de eerste asperges aan de groentenmarkt gebracht. Ze zijn door de com- missionnairs Gebr. Plantje verkocht aan W. G. Crama, wonende Parkstraat, en A. Heems kerk, wonende Wouwermanstraat, alhier. VERLOF. Ingekomen is een verzoekschrift van J. J. C. Sarlet, om verlof tot het verkoopen van aleoholhoudendeu drank anderen dan sterkeu drank voor gehruik ter plaatse van verkoop in 4de groote zaal, zeven loges en zes kamers van het perceel aan de Bilderdijkstraat la. BADEN. In het douche-badhuis aan den Koudenhorn zijn in den afgeloopen week 1005 en in dat aan het Leidsckeplein 1021 baden genomen. Aan de ADMINISTRATIE Nieuwe Haar- lemsche Courant kan terstond geplaatst wor den een nette goed met publiek kunnende omgaan en liefst bekend met eenvoudige boekhouding, alsook met handelscorrespondentie en Ned. en mo derne talen. Leeftijd niet ouder dan 30 jaar. Brieven met uitvoerige inlichtingen aan het Bureau dezer courant, ouder no. 1020. vangen schrijft de Minister verder - deed Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Ne derlanden, als voorzitter van de Vereeniging „Het Roode Kruis", mij de bereidverklaring van ue Vereeniging van Ambtenaren bij het Binneruandseh Bestuur in Nederlaudsch-Indië. /an die Vereeniging overbrengen, om voor t uetzelfde doel hulp te verschaffen, terwijl gelijktijdig een gelijke toezegging inxwain Ook hiervan is den Gouverneur-Generaal ken nis gegeven. „IJc landvoogd heeft mij geseind, dat prijs gesteld werd op medewerking bij de oplei ding van Inlandsch verpleeg-personeel en dat daartoe uitzending verlangd werd van vier hoofdverpleegsters en vier verpleegsters, met vier gemakkelijk transportabele veld hospitaal en tentwoning-uitrustingen. „Het Roode Kruis heeft zich aanstonds be reid verklaard de voldoening aan dat verzoek in beraad te nemen. Ik houd mij overtuigd, dat die Vereeniging het zeer zal waardeeren, indien u haar uwen bijstand wilt schenken en ik veroorloof mij daarom u in overweging te geven, haar te steunen in hare pogingen om heb verlangde personeel en materieel uit te zenden. Het is mij bekend, dat ook de Vereeniging van Ambtenaren bij hot Rinneiir landsch Bestuur iu Nederlaudsch-Indië het voornemen heeft, haar daarin bij te staan." Het doet weldadig aan, uit dit schrijven te vernemen, dat drie organisaties zonder ruggespraak eu spontaan zich hebben ge wend tot de Regeering voor ménschlievend hulpbetoon. Dit feit strekt het Nederlandseh volk tot groote eer. Het spreekt van zelf, dat de Indische Mis sie-vereeniging haar bijstand niet zal ont houden aan de Vereeniging het Nederlandsche Roode Kruis, indien dit noodig mocht blij ken, doch de aanvraag der Indische Regeering is zóó miniem, dat. ongetwijfeld de Vereeni ging het Nederlandsche Roode Kruis daaraan uit eigen kring zal kunnen voldoen. Wij bidden den goeden God, dat Hij de ramp, welke Hij op Java heeft toegelaten, spoedig moge wegnemen, want Hij alleen vermag dit te doen. De Redactie-Commissie. t o- TÜBEECULGSE-BLOEMENDAG. Een zeken* middet. Voor hen die aan bloedarmoede lijden, is niets beter dan van lucht te veranderen. Maar dat is niet voldoende, zij' moeten hiin a'rtn bloed her stellen en daartoe is een behandeling met de Pink Pillen dringend noodig. De bloedarmoede en de bleekzucht bieden geen weerstand aan een behandeling met de Pink Pillen, want dezen werken onmiddellijk op den wortel van het kwaad, dat is te zeggen op het bloed. Het ge bruik van de Pink Pillen maakt van het arme, bedorven bloed een zuiver, rijk bloed. Het orga nisme is onmiddellijk als herboren en versterkt ■door de strooming van dat rijke bloed. Daarom zeggen ook alle zieken die een behandeling met de Pink Pillen volbracht hebben: „niet alleen lijd ik niet meer, maar ik ben gezonder dan ik ooit geweest ben." Door hare krachtige werking- op het bloed en op de zenuwen, zijn de Pink Pillen onovertroffen tegen bloedarmoede, bleek zucht, neurasthenie. Zi{ z>)n vsrkrijgbaar a f 1.75 per doos en f9 per zei doo- zen bij het Hoold-depót der Pink-Pillen, Dacostakade 15 hui», Amiterdam. Voor Haarlem en omstreken bij de iirma's j. Göppinger, Gr. Houtstraat 147a, W. A. Schou ten, drogist te Lisse. En verder bij verschillende Apothe kers sa Drogisten. Voor den inhoud decer Rubriek stelt de Redactie sicb niet aanaprakeltfk. Van ingezonden stukben, geplaatst of niet geplaatst, wordt den inzenders de copie met teruggegeven. INDISCHE MISSIE-VEREENIGING. Bij felchrijven van 9 April jj. heeft het Bestuur der Indische Missie-vereeniging aan den Minister van Koloniën medegedeeld, dat bij de Vereeniging het plan bestaat, om tot bestrijding van de op Java heersehende pest epidemie eene pest-colonne te formeeren, bestaande uit medici, priesters, geestelijke broeders eu zusters alsmede leeken en deze ter beschikking te stellen van de Indische Regeering. Het Bestuur heeft gevraagd of de ze hulp kan worden aanvaard, zoo ja onder welke voorwaarden, onder uitdrukkelijke ver melding, dat met deze hulp in geen enkel opzicht financieele voordeelen worden be oogd, het der Vereeniging louter te doen is naastenliefde bij de verzorging der lijders een daad te stellen van zich zelf opofferende zonder onderscheid van ras of godsdienst. In antwoord hierop deelde de Minister van Koloniën bij schrijven van 11 April d.a.v. mede, dat Zijne Excellentie met waardeering van bet plan heeft kennis genomen en zich voorbehield, na afloop van het te dezer zake met den Gouverneur-Generaal van Neder- landsch-Indië gepleegd telegrafisch overleg, op de onderwerpelijke aangelegenheid terug te komen. Als vervolg van bedoeld schrijven ontving ons bestuur bij brief van 20 dezer van den Minister van Koloniën de mededeeling, dat het aanbod der Indische Missie-vereeniging, om hulp te verleenen in verband met het heerschen van - de pest op Java, door den Landvoogd zou worden gewaardeerd, terwijl de Minister gaarne zijn oprechte erkentelijk heid voor de door de Missie-vereeniging be toonde belangstelling in bet lot der injaud- sche bevolking herhaalt. y „Reeds vóór dat Uw 'aarïboif W^erd" önt- De bloemendag is er weer geweest en over het succes mogen we tevreden zijn: er zijn 36000 bloemen verkocht, die met elkaar hebben opgebracht 4186.79%. Voor dit welslagen komt in de eerste plaats een woord van lof en dank toe aan de pers voor i haren belangrijken steun, verleend aan de pro paganda van den Bloemenverkoop. Publiciteit en reclame, daar hangt het succes voor een zeer groot deel van af en de pers heeft op aan gename en zakelijke wijze ons krachtig daarin geholpen. Verder betuigen wij onzen hartelijken dank aan heeren Burgemeester en Wethouders, de Geestelijkheid, de Politie, de Directie van de E. N. E. T. en E. S. M., de „Kroon" en de „Sierkan," de Propaganda-Vereeniging „Anti- Tubereulose," het korps Padvinders, in het bijonder aan onze talrijke bloemenvel-koopsters en eBtafctte-wielrijders *»n -last not loast aan het publiek, waarvan ae dubbeltjes zijn ge- komen. Alleraangenaamst was de Welwillende mede werking, die wij van zoovele zijden mochten ondervinden, waarbij nog vermeld moet wor den de kostelooze aanbieding van een partij spelden, 6000 stuks, voor het goede doel dooi den heer A. 't Hoen, opvolger van den lieer II. Meijer, Katoenbaai Warmoesstraat. Helaas! dat bij al die vriendelijke en sympa thieke hulp, ons geboden, eene groote grieve bestaat, die ons ter wille van het gewichtige en goede doel van het hart moet. Een ernstige klacht over gebrek aan voldoen de medewerking van eene zijde, waarvan men haar het allerminst zou verwachten, d.i. de goeden niet te na gohproken de weinige ambi tie onder de vrouwen en meisjes van alle stan den uit Haarlem en Omstreken om éénmaal in 't jaar, slechts enkele uren, zieh te wijden aan maatschappelijk nuttig liefdewerk van hooge en groote beteekenis; van een ganseh jaar een paar uurtjes af te zonderen voor het- ver vullen van een plicht der naastenliefde in dienst der samenleving Wie verklaart ons dit zonderlinge verschijn sel, zoo in flagrante tegenste^'D6' mel andere groote plaatsen in ons landt^ Wjj wenschen nog even bierbij aan te stip pen, dat tegenover bet doel'- t. b. c. bestrijding door een ieder en ook door elke Vereeniging steeds eene uitzondering kan wordeu gemaakt, omdat dit doel voor a 11 e m a a 1 is. Namens het c°mité voor den Bloemenverkoop, TH. LlMPERG' Secretaris. Ien teruggevonden. Het fe echter neg niet mogelijk iets te zeggen omtrent de waarde of echtheid van liet schilderij1. VAN ELDERS. UITSPRAKEN VAN HET KANTON GERECHT TE LEIDEN. De kantonrechter te Leiden veroordeelde: Wegens loopen op verboden grond H. F. te Hillegom tot 2 of 2 dagen; W. C. van der Z. te Noordwijk tot tweemaal 2 of tweemaal 2 d.; P. van der B. Azn. tot 2 of 2 dagen; W. van der B. tot 2 of 2 dagen; W. van der B. tot 2 of 2 dagen; allen te Nöordwijker- hout. Wegens zich in het veld bevinden buiten openbare wegen of voetpaden met ■wildstrik ken J. .van R. te Noordwijfeerhont tot 2 of 2 dagen. Wegens als geleider van een honden kar deze gebruiken zonder voorzien te zijn van een nummérbCwijs, G. van der S. te Noordwijkerhóut tot 2 of 2 dagen; wegens rijden zonder licht mét een rijwiel, L. E. te Sasserfheim tot 3 of 3 dagen; C. V. te Lisse tot 3 oi' 3 dagen; wegens, rijden zonder voor zien te zijn van een luiclklinkende bel. 1). van L. te Lisserbroek, tot 2 of 2 dagen; wegens als bestuurder van een vierwielig motorrij tuig op een verboden weg rijden H. H. te Sas- senheim tot 1 of 1 dag; wegens overtreding ijkwet: O. P. Jzn. tot 50 ct. boete of 1 dag; Pet. de B. tot 50 ct. of 1 dag; J. H. Wed. C. P. tot 50 ct. of 1 dag; L. Job. B. tot 50 cl. of 1 dag'; A. P. tol 50 et. of 1 dag; J. van K. tot 50 ct. of 1 dag; M. G. P. tot 50 ei. of 1 dag; J. B. tot 50 ct. of 1 dag; G. van der W. tot 50 cent of 1 dag; J. B. tot 50 ct. of 1 dag; Catli. van W. tot 50 ct. of 1 dag; allen to Noordwijk; Joh. B. tot 50 et. of 1 dag; L. J. M. tot 50 cent of 1 dag; M. van E., huisvrouw van G. P., tot 50 et. of 1 dag; A. van E„ huisvrouw van P. W., tot 50 ct. of 1 dag, allen te Noordwij kerhont; B. B. tol 50 et. of 1 dag; H. Joh. Th. H. tot 50 et. of 1 dag; C. S. tot 50 cent of 1 dag, beiden ie Sassen'heirei; wegens te snel varen: Nic. 11. te Haarlem tot 3 <>f 2 d. Faillissementen. Failliet verklaard: 21 April J. W. llietbrink, rijwielhandelaar, Noordijk (Needo). 22 April J. Klokman, v/h. caféhouder të Roterdam, Tolhnisstraat 16 en 18, thans zon der bekende woon- of verblijfplaats. N. V. Rotterdamsche Stoomblik-embal- lage-fabriek, Rotterdam. M. J. Seegers, schilder, w. Zaagmolen straat 66, Rotterdam (gehandeld hebbende on der de firma Gebrs. Seegers, de le Pijnacker- straat 21a.) H. Kramer Hzn., winkelier, Rotterdam, Goudschen weg 68, Binnenweg 118 en Gedemp- te Slaak 106. 23 April .T. E. Mulder jr., 's-Gravenhage. Geëindigd: door het verbindend worden der uitdeelingslijst de faillissementen A. Daems, kleermaker, Valkenswaard; G. van der Heide, oud-O.I. mil., Emmei'-OompascuumO. N. van der Pijl, koopman,' Ter Aar. Opgehevenhet faillissement W. Sclimeitz, paavdenslagor, Sittard. Z. D. H. de Bisschop va'! Haarlem heeft benoemd tot provisor betr-de geestelijke be langen der beide seminaHën, in liet bisdom Haarlem, den HoogEerW- heer G. Wijten- burg, kanunnik, deken en Pastoor van St. Jacobus, te 's Gravenhage> onder toekenning van gelijktijdig- eervol ontslag als provisor in de tijdelijke aangelegenheden en tot pro visor in de tijdelijke aangelegenheden dei- beide seminariën den Zeer Derw, heer P. L. Dessens, deken en pastoor van O. L. Vr. Hemelvaart, te Leiden. St. Bavo. EEN MILITAIRE VLIEGER DOOD GEVALLEN. Luitenant Napoli stortte te Turijn tijdens een vlucht met een passagier naar beneden. Beiden werden gedood. DE VERDWENEN „VAN DIJOK." Reuter seint uit Brussel: Het schilderij van Van Dijck, dat te Ant werpen verdwenen zou zijn, welk verhaal uitsluitend om de aandacht te trekken héét te te zijn verzonnen, is nu, volgens de „Soir", bij boeren in de buurt van Meche- BLOEMENDAAL. Aanbesteding. Gisterenmorgen werd in het gesticht Meerenbcrg aanbesteed: de le ze- ring van 115 varkens. Ingeschreven werd door C. Wassenaar te Noordwijk voor 66 cent per K.G.; J. van Schaick, te Haarlemmermeer, voor 64 et. per K.G.; J. Appel, te Beverwijk, voor 60 cent per K.G. HOOFDDORP. Eoomsehe Drankbestrijding. Kruisverboncl en Mariavereeniging- hielden in de St. Jozef school dc eerste vergadering, die geleid werd door den voorzitter der Gewestelijke Propa- gandaclub. den heer v. Nes uit Amsterdam, die allen welkom heette en. opwekte vurige strijders te worden. Een reglement werd vastgesteld en een bestuur' gekozen bestaande uit de heeren H. Vempert Hzn., voorzitter; H. Bakker, secre taris en W. v. d. Water, penningmeester, die allen hun benoeming aannamen. Besloten werd later een bestuur te kiezen voor de Mariavereeniging. De voorzitter bracht een woord van dank aan den ZeerEerw. heer Pastoor, die tegen woordig was en het woord verkrijgend erop wees. dat het beter is met weinig leden, die ijverig zijn, dan mot vele, van wie de móes ten later weer bedanken. Spr. gaf zich op als eerste op de lijst van weldoeners. De voorzitter dankte pog den Burgemees ter voor zijn sympathie door zijn tegen- woordyigheid op de vergadering den 2en Paaschdag, waarna hij de vergadering sloot met den christelijk en groet. H. B. G. In de gisterenavond gehouden vergadering van het II. B. G. werden de hee ren G. Sanders en P. van der Veelt als nieu we leden aangenomen. Daarna werd een reglement voor het hou den van veilingen van leverbare bloembollen behandeld en met algemeene stemmen vast gesteld. Na het; houden van een verloting van prach tige kamerplanten werd de vergadering ge sloten. Het slachtoffer van een verdwaalden ko gel. Toen een 50-tal soldaten, die met verlof gingen, het bosch van Tillat bü Verdun pas seerden, werd een hunner plotseling door een verdwaalden kogel van het in de buurt lig gend schiietterrein van bet garnizoen aebter het linkeroor getroffen. De kogel drong in het hoofd. Dadelijk wer,d de gewonde naar bet St. Nicolaasgasthuis vervoerd, waar hy bij aankomst reeds overleden bleek te z«n. Vleesch of vergift. Te Leipzig zijn Zater dag en Zondag ongeveer een 70-tal personen na liet gebruik van vleesch ziek gewoi den. Volgens mededeelingen van de gezondheids commissie staat het vast, dat de ziektegeval len het geivólg zijn van liet eten van vleesch van èen uit nood geslachte koe.- welker vleesch echter van bet keuringssteinpel voorzien was. Ter voorkoming van verdere ziektegevallen, zijn uitgebreide maatregelen genomen. Vrienden van den autobandiet Boimot. To Reims zitten gevangen Robert Gaetan Que- nai-del, die in bet bosch van Mcntclienot don gc büooper Paul Lab'oe vermoordde. Quenardel deed voo.: den rechter van instructie een volle dig verbaal -an de misdaai. Itii vertelde, dat hij een vriend \nn Bonnot en Garnier, de be ruchte autobandieten was, en dat hij mot twee kameraden, Roubinne en Berthet, besloten had, eoti wisselooper te Meaux te dooden. Het drie- lal maakte zich te Parijs van een taxi-auto mooter eu begaf zich daarmede naar Meaux; daarna gingen zij naar Reims, waar zij den ongeluk! igen Labbé met revolverschoten dood den. Drie dagen na de misdaad begaf het trio zich naar Brussel om een diamant van 10.000 francs te stelen, die in een etalage van een juweliers winkel in de wijk van den Sainte-G,» du!e la'g. /ij slaagden er in weder een auto te stelen. Op het'laatste moment durfde Quenar- d.e! niet; de bandieten lieten de auto in een na burige stiaat slaan en namen den trein naar Parijs. .Qucnardel heeft voorts bekend aan een aantal te Parijs geploegde inbraken schuldig te zijn. Branden. Zondagnacht is in de staats domeinen bij Fischbach (Duitschland) een geweldige brand uitgebroken, waardoor groote bosschen totaal vernield zijn. De plaatsjes V al- znerweiher en Sckmausenbuch verkeerden ern stig in gevaar. De brandweer kon het vuur niet bedwingen, zoodat militairen te liulp moesten komen. De schade is zeer hoog'. Men weet nog niet, of by den brand ook persoonlijke onge lukken te betreuren zijn. Zondagmiddag is brand uitgebroken iu de meubelfabriek van Waring en Gillow, te Parijs. Het vuur greep geweldig om zich heen, zoodat de brandweer alle pogingen in het werk stelde om de belendende perceelen te redden. Nochtans werden vijf aangrenzende, buizen een prooi der vlammen. De schade wordt op een millioen. francs geschat. De Parijsche prefect van politie, Hennion, was persoonlijk tegen woordig om de reddingswerkzaamheden te lei- ,fen. Mensehenlevens vallen niet to betreuren. Een nap inbreker. David, rijk oudheid- kooper te Parijs, thans in Amerika, bezit, een hotel, 27 rue de Bery, waar hij schoone verzamelingen bewaart, in zijne afwezigheid laat David zijn liotel bewaken door Pugnat, oud politicagent. Gisterennacht nu hoorde Pugnat eensklaps een geweldig gedruisch. Hij snelde er henen en bemerkte in eeneu gang een soort schaduw. Hij zond er zijn hond op af, maar wie beschrijft zijne ver bazing'; hij stond eensklaps voor een grooten aap, een chimpancé, die snel de vlucht nam. Het dier behoort aan een rijken Amerikaan, wonende in een naburig hotel. De aap heeft voor vijftienduizend frank glaswerk van Ve netië en andere voorwerpen gebroken. De eigenaar van het dier heeft belooft den oud- heidskooper schadeloos te stellen. Een handige boef. Uit New-York komt volgens L. D. een bericht, dat den gees- t cl ij ken vader van het identificatie door middel van vingerafdrukken, Bertillon, «eni ge onprettige oogenblikkea zou hebben be zorgd, indien hij nog leefde. De politie der metropol aan den Hudson vond namelijk dezer dagen het lijk van een onbekende, wiens identiteit aanvankelijk in 't geheel niet kon worden vastgesteld. Ten •slotte meende men niet beter te kunnen doen, dan de vingerafdruk-registers op het hoofdbureau van politie op te slaan. Maar toen men nu de hand van den on bekende nader bekeek, bleek het, dat de man de uiterst fijne tastgroefjes aan de vingertoppen waarop het bij de identifica tie juist aankomt, verwijderd had. De huid der vingertoppen vertoonde een volmaakt gladde oppervlakte, als van een biljartbal., Op welke wijze de onbekende hierbij te werk is gegaan, weet men niet. Door andere kenteekeuen werd het lijk ten slotte toch nog herkend, als dat van een onverbeterlijk misdadiger, die reeds herhaaldelijk met het tuchthuis had kennis gemaakt. Zelfs de bekwaamste vingerafdruk-deskun digen breken zich tevergeefs het hoofd mot de oplossing van het vraagstuk, met welke middelen de man er in geslaagd is, de tast* groefjes aan do vingertoppen zoo volmaakt te doen verdwijnen. De politie hoopt van •ganscher harte, dat hij zijn geheim mede in het graf heeft genomen. Een verdwaald projectiel. In den vroe gen morgen van den dag, waarop het Eugel- sc'be koningspaar den Fransehen bodem be trad, is te Parijs iets gebeurd, wat in geen drie en veertig jaar is geschied: een Parijech huis is door een artillerie-projectiel getrof fen. Zou de een of andere bijgelooviige ziel daar in geen slecht voorteeken zien? Op de vijfde verdieping van een huis in de rue Erlanger woont een Engelsch gezin: man, vrouw en zoontje. De familie werd Dinsdagochtend om groot zes uur gewekt door een geweldig lawaai van brekende ruiten eu neervallende steeneu, ge volgd door een knal. Bij onderzoek bleek, dat een projectiel door het ijzeren rolgordijn was gevlogen en iu den schoorsteen ontploft, waarin een groot gat was geslagen. Onmiddellijk werd natuurlijk de politie ge waarschuwd, die een onderzoek instelde. Maar het-blijft een raadsel van waar bet gevaar lijke projectiel gekomen is en wie het heeft afgevuurd. De richting van indringen duidt erop, dat de kogel gekomen is van de zijdfl van het vliegterrein Issy-1 es-Mou 1 ineaux. Maar de militaire autoriteiten verklaren, dat dien morgen geen proefnemingen hebben.' plaats gehad met artillerievuur op luchtdoe len. Een politie-agent, die zich toevallig op dat vroege morgenuur nabij het proefveld bevond, beweert gezien te hebben, boe op een gegeven oogenblik voor een der hangars een' licht rookwolkje' opsteeg, terwijl hii tegelijk het geluid van een schot hoorde. Intusschen blijft het raadsel van de „mysté- rieux obus" onopgelost. Groote fabrieksbrand. De naaimacnme- f ah riek van Biesolt en Looks te Meissen is gl:sterennacht gc'beel in de asch gelegd. De schade wordt op VA millioen mark geschat. Circa 600 arbeiders zijn door dén' brand Syérk- loos geworden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2