BUIT E N L A N D. BINNENLAND. NIEUWS UIT DEN DUREN. ONDERWIJS. Landbouw en Vfssclierij. Boefcbeoopdeeling looia cijfers. e« j« Ijt— taal 1914 165 afd. met 834-, lenen. ALGE^EEH oversight. EEN XEDERLANDSCH OORLOGSSCHIP NAAR MEXICO. NIEUWE HftflRLE/ASCHE COURANT ™™.5HLP Voor ons ligt het Aprilnummer van „De R. K. Vakbeweging", waarin we een lijst vin- den, aangevende den loop van bet ledental j 'van liet Bureau voor de R. K. akorganisa- tie gedurende het verschenen jaar. Daaruit nu blijkt, dat er een voortdurende stijging valt waar te nemen, zoowel in het aantal bii het Bureau aangesloten vakbonden, als wat bel reft het ledental der onderschei dene organisaties. Wat ieder ongetwijfeld met vreugde zal con- slateeren en doen weusehen, dat 'bet in cue lijn moge voortgaan. Men veroorlove ons enkele cijfeis te noe "'in het tweede kwartaal van 1913 waren aan gesloten 20 bonden, tellende 451 afdeelingen met samen 23001 leden; m het derde kwar taal waren deze cijfers resp. -0 bonden, 26a afd. en 23992 leden; in het vierde kwartaal 21 honden- 491 afd. met 25855 leden; m het eer ste kwartaal 1914: 23 bonden; 565 afd. en 28873 1CIiTvergelijking met liet vorig jaar Bedroeg de aanwinst: in het tweede kwartaal 1913, W Binnen een jaar dus eenstpgmgmet rum 100 afdeelingen en ongeveer 6000 leden. Dat het aoo voort blijve gaan. 't Ziin mooie cijfers, zeker, maar men mag toéh nog niet hij de pakken gaan neerzitten. We moeten steeds liooger nog. En voor die cijfers meer dan verdubbeld ziin. mag er niet gerust worden Er is dus voorloopig nog te werken on deze mooie cijfers moeten en zullen een prikkel daarbij zijn. Over den MEXICAANSOHEN oorlog zijn de berichten meer heel schaarscli. Min of meer uitvoerige, maar alle min interessante verba len over de bezetting van Vera-Cruz vinden in binnen- en buiten!andsche bladen een plaats. Het schijnt overigens, dat de Vereenigde Sta ten Huerta door die enkele macktvertooning willen dwingen, verloren spel te geven. In dat geval zullen zich Wilson on de zijnen vergissen. Huerta heeft de rebellen op zijn hand en dezen vereenigen zich tot krachtige troepen. Zij willen tegen de Amerilcaansche troepen optrekken. De zaagkelastigde van Mexico te Washing ton beeft, zooals wij nog in 't kort in een vorig nummer konden melden, zijn paspoort gevraagd. Gisterenmorgen is de man vertrok ken, zoodat de diplomatieke betrekkingen ver- broken zijn. Do «ogenblikkelijke toestand is daarom nog' niet bijzonder verslechterd. Do berichten geven tenminste geen positieve bijzonderheden. 0^ Huerta zal toegeven. Het ware "te wen den Pogingen worden wel aangewend, om uarliièn bii elkaar te brengen. Sommige Engel- sclie bladen melden, dat Engeland interventie heeft aangeboden. In FRANKRIJK waren 't zonnige dagen, gedurende het bezoek van het koningspaar \an Engeland! Een bezoek van groote beteekenis! heet het in de pers, een bezoek, van ware ge negenheid getuigend! Het zij zoo. Engelands koning, die een Eransche natie als een model lieeft afgeschilderd voor ieder, die 't hooien wilde, moet wel een bijzondere smaak hebben. Maar de banden die beide staten verbinden, zijn natuurlijk nauwer aangehaald. En nu is liet koninklijk echtpaar vertrokken. Op ver langen van den koning werden hun geen mili taire eerbewijzen gebracht. Men is cr ingeslaagd op te sporen, wie liet geheimzinnig projectiel waarover wij in het tweede blad van lieden een en ander meedeelen, heeft afgevuurd. Een vliegtuig-constructeur van Tssy-les- Moulineaux heeft zich bii de militaire^ autori teiten aangemeld en vorklaaid, dat hij Dins dagochtend zich op het vliegveld oefende in het Schieten met los kruit. Onder de munitie bevond zich zonder zijn medeweten oen geladen granaat, die hij ook afvuurde en die de reeds vermelde schade veroorzaakte. In ITALIë zijn weer een paar spionnen ge arresteerd. Er heersclit toch tegenwoordig overal een spionnen-vrees. Duitschland houdt vreemde vliegers en luchtreizigers aan. Frank rijk en Rusland precies 't zelfde. Thans was Italië aan ,1e beurt. Twee Ostenrijksche lucht reizigers, een militair en een student, zijn te Turijn gearresteerd. Daar do Italiaanscho autoriteiten in het schuitje fotographische platen vonden, die na ontwikkeling bleken gediend te hebben tot opname van Ttaliannsche versterkingen, wer den de luchtvaftrders gearresteerd en naar Turin overgebracht. Reuter seint uit Rome, dat de Servische gezant te Parijs zich daar bevindt ten einde zich speciaal bezig te houden met de totstand koming van een concordaat tusschen Servië en den Heiligen Stoel. Uit den BALKAN valt weinig nieuws te melden. Donderdag is het antwoord der mo gendheden inzake de Albaneesche kwestie, aan Griekenland overhandigd en door eeu ge lijkluidende mondelinge verklaring aangevuld. De inliQud der nota en de verklaring zijn op geen andere wijze uit te leggen, dan dat de Grieken Epirus moeten ontruimen. Het resultaat van deze geatèlde daad zien wij belangstellend tegemoet. In het NOORSCHE parlement zijn twee gesteld aan de zoogenaamde plaatswerkers, nieuwe ministers benoemd in de plaats van den wier loon minder dan 9 bedraagt, in het ge- afgetreden minister Castberg. Voor sociale heel 90 personen, een verhooging van loon toe aangelegenheden is benoemd Trüs Petersen en te kennen varieerend van 0.25, 0.50 en 1, voor Handel de heer Blijdt, benevens den vrijen Zaterdagnamiddag en een Eerstgenoemde is een ervaren jurist, die, vrijen dag in liet jaar met behoud van loon. zooals do zaken tlians staan, in staat is Cast- De directie heeft toegegeven aan deze ei- berg's sociaal programma ten uitvoer te leg- schen, zoodat het conflict is opgeheven, gen wat betreft de wet op de bescherming van Overreden. Donderdag is te Amsterdam een het moederschap en de rechtsgelijkheid van driejarig jongetje onder een vrachtwagen ge- buiten-echtelijke kinderen. De nieuwe titula- rankt en ernstig verwond naar het Binnen- ris heeft zich echter in hoofdzaak tot taak ge- gasthuis vervoerd, waar het spoedig overleed, steld de door Castberg en zijn aanhang bestro- IIij kwam er goed af. Een spoorwegbe den stakingswet tot stand te brengen, hetgeen ambte te Amsterdam liep op de spoorbaan, hem zeer moeilijk zoo niet onmogelijk zal blij- toen van beide zijden een trein aankwam. De ken te zijn. Minister Blijdt zal het minder moei- man ging tusschen de rails liggen en werd zoo lijk hebben, daar het van hem bekend is, dat gered. zijn opvattingen wat de wijziging in de di-1 Gesnapt. 1 wee Hollandsche boeren- recte en indirecte belastingen betreft, niet veel knechts in de Rijnprovincie werden op heeter- verschilt van die van Castberg. Over het ge- daad betrapt bij een inbraak. Zij hadden zich heel genomen is door deze dubbele benoeming, de onzekere politieke toestand in Noorwegen veel opgehelderd. Men weet thans waarheen do koers gaat: naar de stakingswet en de alge- rneene staking. Dat is echter allesbehalve heilzaam voor de ontwikkeling van het zaken leven en nuttig voor een democratische poli tiek tenzij minister Trüs Petersen een vergelijk weet voor te stellen, dat zoowel door Cast berg als door den Rijksdag kan aanvaard wor den, want Castberg's oposit.io zal door het huidige kabinet op den duur niet kunnen wor den weerstaan. Do laatste berichten geven nog weinig bij zonderheden uit Mexico. Het blijkt er onrustig te zijn. Het gepeupel beeft een juwelierswinkel geplunderd en de politie verzette zich daar tegen geensszins. De Mexicaanscke troepen hebben de beschie ting geopend op Laredo (Texas) Nuevo La ren do hebben zij door middel van dynamiet in brand gestoken. Het Amerikaansche consulaat is in vlammen opgegaan. In het proces tegen afgevaardigde bis schop Koppes van Luxemburg wegens diens rede op den jongsten Katholiekendag in Metz is gisteren vonnis genomen. De bisschop werd veroordeeld tot 200 francs boete en 200 francs schadevergoeding te beta len aan iedereu aanklager. Tevens moet het vonnis worden gepubliceerd in drie binnen- landsche en buitenlandsche bladen. De aanklagers verlangden 5,000 francs seha- devergoecjing. De bisschop teekonde dadelijk hoogor beroep aan. Bij een gevecht tusschen Italiaansehe en Tripolitaansehe troepen werden 100 soldaten van Tripolis gedood en 16 man van het Itali aansehe leger. In Griekseh diplomatieke kringen loopt het gerucht, dat de Boste de voorstellen der Grieksehe regeering zou vérworpen hebben in zake de regeling der eilandenkwestie. - He Zaak van den Belgischen millioonen zwendelaar Wilmart zal op 8 Juli voorkomen. Te Viely zij Amiëns is de 27-jarige land bouwer Lambert in hechtenis genomen onder verdenking van den revolveraauslag gepleegd to hebben op den pastoor Desachy. Zooals men weet had de man zich als vrouw verkleed. COMMISSIE VOOR BEPERKING DER BEWAPENINGEN. Het uitvoerend comité van de Interparle mentaire Unie heeft, naar het A. H. mede deelt, een speciale commissie ingesteld, welke belast zal zijn mot liet bestudeeren van de mo gelijkheid om eeu ontwerp-verdrag op te stê' len betreffende de beperking der bewapenin gen. Deze commissie is samengesteld uit mr. M. Tydeman, lid van de Tweede Kamer (Ne derland), voorzitter; Erzberger, lid van den Duitsehen Rijksdag (Duitschland); Exner, lid van het. Hoerenhuis (Oostenrijk); Neergaard, oud-ministeir-president Denamarken)Mes- simy, oud-minister van Oorlog (Frankrijk)- generaal sir I. J. C. Herbert, lid van het La gerhuis (Engeland)admiraal Sparre, oud- minister (Noorwegen); Zwegnintzeff, lid van de Doema (Rusland); baron Palmstierna lid van de Tweede Kamer; prof. Quidde, lid van den Beierschen Landdag, die een dergelijk ont werp verdrag reeds heef,: samengesteld, t uit- «unoodigd eveneens aan de beraadslaein-en doe! te nemen. Blijkens een te 's-Gravenhage ontvangen te legram is het. pantserschip „Kortenaer" den disten j.l. te Tampico (Mexico) aangekomen ter eventueole bescherming van Noderlandsche onderdanen. POLDERBESTÏ REN. I li Kon. Besluit zijn benoemd in de procin- cie Noord-Holland: - ^°"'ra!,ra Bot waterschap de Sehcr- meer, D. de Jong, te Oterleek- tot dijkgraaf van den Zuidpolder bij Edam, W. -J. Kernkamp, te Edam- Oroet B°Taad Van Bolder Waard en knoet, R. Kuiper, te Winkel tot heemraad van bot ambacht van West- Friesland^ genaamd de Vier Noorderkoggen, vanwege de Middelkogge, K. Schat» woud reeds aan meerdere inbraken schulig ge maakt. Ie water. Bij Hoogeveen reed een wiel rijder in bet water en verdronk. Een trap van een paard. De zoon van een landbouwer bij Dinxperlo kreeg in de weide van een paard een trap, aan de gevolgen waar van hij overleed. Oude vondst. Bij graafwerk te IJlst bij Sneek vond men een dag of wat geleden zes aarden potjes uit den tijd der 10e eeuw. Thans heeft men er eenige paren schaatsen gevonden uit den tijd der Romeinsche heerschappij, 't Zijn schenkels van runderen, met gaten op 't einde voor de riemen. kerkvoogd geen troost en vreugde wezen bij het aanvaarden zijner verheven en zwaarwichtige bediening, te mogen zien, hoe de kampioen voor de openbare zedelijkheid, dcor hem in 't leven geroepen, voortdurend in kracht toeneemt, voort durend beter gewapend ten strijde verschijnt, en reeds fier op zoo menig behaalde overwinning mag wijzen. Het nieuws uit de afdeelingen, het artikel over de protestvergadering te Nijmegen, zoovele andere losse punten aan het einde dezer afleve ring aangehaald, leeren ons, dat het openbare optreden tegen de onzedelijkheid overal sympa thie wekt, en dat door dit optreden reeds velen genoopt worden voorzichtig te zijn in de keuze van datgene, wat den volke te genieten wordt gegeven. Aan „Mannenadel" een eeresaluut, aan dit krachtig optreden den grooten stoot te hebben gegeven. De twee ernstig bestudeerde artikelen over het „Huwelijk" (vervolg) en de „Moderne Mode", geven ook aan deze aflevering wederom dat karakter van waardige degelijkheid zooals wij van dit Maandschrift gewend zijn. H. v. E pr. Nieuwe manier om in de H. Mis te antwoorden. J. Vink Pz Beverwijk. Bij J. Vink's Boekhandel te Beverwijk is een klein boekje verschenen, bevattende een nieuwe zenbedrijf. Als de last maar niet te zwaar wordt. De transpor tinrich ting der kolen zal nog wel een poosje moeten wachten. Daar waren de geleerden het niet over eens. Ook inzake het neutraliteitsstandpunt van het Bur- gelijk Armbestuur werd nog wat gepraat. Iedereen weet, dat het neutraal is, en toch moest het nog eens in de courant, dat ze het zijn. Gek hè. De heer Co be lens werd wethouder. De linkselie groep stemde blijk baar blanco. Blank om één had ik beter gevonden. De lezer begrijpt me wol. Druk ker Wezel krijgt een volgende maal een beurt. Verkooy had zich daarvoor gespannen. De wagen wou echter niet loopen, maar hij dacht wellicht: voor je vrienden moet je wat over hebben. Ten slotte, Verkooy bij de rondvraag. Het betrof liet brandje in den kolenvoorraad aan de gasfabriek. Daar moest er weer een een veeg hebben. Hoeveel er verbrand was en of verzekering de schade dekte. Het verlies, weet U. Maar dan vraag ik: Moet je dan van een brand al tijd slechter worden? Ik heb wel eens ge hoord, dat je er juist dikwijls beter van wordt. Dat zullen misschien velen wel eens zijn met OBSERVATOR. SCHOTEN. DE JONGSTE RAADSZITTING. Een korte nabetrachting over do verga de- STENOGRAFIE. Zaterdag 18 April j.l. werd te Amsterdam in liet American-Hotel examen voor stenografie gehouden onder leiding van den ontwerper van het stelsel, den lieer A. W. Groote, in samen werking met het Nederlandsch Genootschap voor Stenografie „Groote". In het geheel hadden zich aangemeld 75 candidaten, waarvan 4 niet zijn opgekomen. oor onder wijzer (es) in de stenografie had den zieli aangemeld 14 candidaten, die allen slaagden, n.l. de dames'; N. H. F. v. Glabbeek, J. M. C. Duehateau, D. v. Gorp, A. G. M. Strij- bos, Iv. d. Waarden, C. J. Pierik, E. J. Kas- tolijn, A. I raag, P. Evers en W. Staal, en de bccren P. Vennix, R. Tb. Malasch, N. Moer man en H. W. Schiebergen. Voor kantoorstenograaf, Ned. taal, 130 Iet- teigrepen per minuut, hadden zich 22 candi daten aangemeld. Niet opgekomen 1. Afgewe zen 9. Geslaagd de dames: M. v. Asten, M. Holten, B. Leyten, allen van Eindhoven; J. Dorens en -I. B. Nijhuis, van Hengelo; R. J. du Oelliee Muller, van Nijmegen; H. H. Sperwer, Den Haag; It. R. Evers, Amsterdamsen de hoeren J. Boomer! en C. O vers! ui zen, VI aard in- scn IJ. V. d. Wolf, RotterdamH. Th. Malasch, van Hilversum. Voor dïctaatsteuograaf, 130 lettergrepen por minuut, hadden zich aangemeld .19 candidaten. Niet opgekomen 1. Geslaagd 16, n.l. de dames: B. Vennix, R. Beukers, C. v. Hout, E. Jouk- haus, II. v. d. Heijden, A. Derks, E. Smits v. Oyen, allen van Eindhoven; M. Roebroek, W. Haanappel, O. Engelen, S. S.everin, W. Hou wen, A. Stapper, M. Smeets, W. Coquet, allen van Roermond; G. M. Sanders, van Amster dam; N. Séignette, Haarlem; en de heer W. Bosboom, van Amsterdam. Aoor reporter-stenograaf, 200 lettergrepen per minuut, had zich 1 eandida-at aangemeld, die niet is opgekomen. Voor kantoorstenograaf in de Engelsche taal 100 lettergrepen per minuut, hadden zich 7 candidaten aangemeld. Niet opgekomen 1. Afgewezen 3. Geslaagd: mej. E. Nevens, Rot terdam, en de hoeren A. L. Geene en W. A. 'Gcene, Rotterdam. Voor kantoorsteuograaf in de Duitscke taal, 1.00 lettergrepen Per minuut. Aangemeld 6 candidaten. Niet opgekomen 1. Geslaagd de dames: J. B: Nijhuis, Hengelo; D. Polak en H. G. Heidbuurt, Amsterdam; g, Breedveld, Rot terdam, en do heer A. L. Geene, Rotterdam. Een candidaat voor kantoorstenograaf Duitsch, 1.30 lettelgicPen, had zich aangemeld eri slaagde, n.l. mej- A. C. Windgassen, Amster dam. Voor kantoorstenograaf ia de Eransc]le taal, 100* lettergrepen l>er minuut. Aangemeld 5. Niet opgekomen 1- Geslaagd de dames E. Ne vens en M. Loliman- Botterdam, en do hoeren A. Vermeulen en W- A. Geene, Rotterdam. De examen-commissie bestond, behalve uit don ontwerper, den heer A. W. Groote, uit de dames: Wilh. A- Bosboom, stenografé bij den gemeenteraad te Amsterdam,- B. F. v. Nooten, onderwijzeres stenografie, Hen Haag; en de lieeren A. E. d'Olivciradirecteur van de ste nografische inrichting va.n den Gemeenteraad te TJtreclit; J. Zodii, stenograaf bij den raad van Utrecht; W. v. d. Ent, stenograaf bij den Amsterdamschcn Raad; A. A. Sehoevërs, direc teur steuo-daktilo-institmit, Amsterdam: A. C. Hangelbroek, leeraar stenografie, Amsterdam; de Bruin Tr- leeraar stenografie, Sant poort; J. W. Loef 8>< hudbovon, leeraar liandêls- cin-sus Vlaardingen, en \f, Bagchus, leeraar stenografie, Vlaardingen. manier om den priester in de H. Mis te ant- j ring van Donderdagavond. Het is vermake- woorden volgens de Romeinsche uitspraak. j lijk op te merken, hoe de vroegere minder- In een kort voorwoord wordt de schrijfwijze heid, nu meerderheid, zich in allerlei bochten van verschillende woorden en letters verklaard.gaat wringen om recht te praten, wat vroe- 't Is een boekje, dat gemakkelijk en nuttig is ger voor 'hen zoo krom als een hoepel was. Daar is b.v. de kwestie der niet-toelating van do socialistische raadsleden. Op bijna precies dezelfde motieven grondde zich bii de vorige verkiezing het protest der socialisten; precies dezelfde, en met heilig vuur werd de deugde lijkheid ervan door de lieeren Verten en Ver kooy verdedigd. Toen gold het echter roodo broederen, nu geldt het redhtsche en dus ia het protest krom. De heer Verkooy durfde voor de misdienaars om hen op de hoogte te brengen van de nieuwe uitspraak van het Latijn, 't Werkje kost slechts f 0.10, NOORD-HOLLANDSCH LANDBOUWCRE- DIET, TE ALKMAAR. Aan het jaarverslag over het boekjaar 1013,1 zelfs*beweren dal het devorige"keer"een Veel uit te brengen in de algemeene vergadering van ander geval was, en daarom vond hij het nu aandeelhouders van het Noord-Hollandsch Laudbouwcrediet te Alkmaar op 1 Mei a.s., wordt het volgende ontleend: Hoewel de op de effecten gemaakte provisie moeilijkheden in den weg leggen, obstructie voeren. De heer Hooy zette hem echter op z'n nummer en vroeg of 'het protest tegen den heer Teeuwen ook niet bestond bij een meer ook dit jaar niet groot is geweest, blijkt toch derhaid van 70 stemmen. De heer Verkooy dat de totaal uitkomsten over 1913 gunstig waren. Door de Raden van Admissie weiden behan deld 1768 credietaanvragen tot een bedrag van f 3,513,477, waarvan werden toegestaan 1529 aanvragen ten bedrage van f 2,850,811. Het loopende crediet bedraagt onder ultimo December 1913 f 6,714,132 tegen f 6,407,015 onder ultimo December 1912. Aan beleening en prolongaiie had de ven nootschap per 31 December 1913 uitstaan 2,886,524, waarvan de betreffende posten gedekt zijn door effecten-onderpand met het gebruikelijke surplus. De gebouwenrekening, die op 31 December moest het ten slotte zijns ondanks tegen den heer Hooy afleggen. Laat het een waarschuwing zijn 'voor den heer Verkooy, om geen onjuistheden te de- biteeren, want men zal hem deugdelijk in 'het zonnetje weten te zetten. Zonder een oor deel te geven over liet besluit, wenschlen wij op deze mogelijkheid vriendelijk de aandacht der socialisten te vestigen. Wat verder behandeld werd kunnen wij ge voegelijk als sop zonder kool overslaan. Mén ding echter wenselien wij te releveeren en er ons genoegen over uit te spreken. Het is de fout, die het Burgerlijk Armbestuur beging met in de daglbaden zijn neutraliteitsstand- 1912 op de balans voorkwam met f 220,000, i punt op een voetstuk te brengen. Wij hebben vermeerderde in den loop van 1913 tot dat bedrijf dadelijk gesignaleerd, omdat, het f 260,267, ten dienste van verbouwing, kluis- gewis en zeker te doen was om roode propa- bouw en safe-inrichting in de kantoren te gamla hij eeu kwestie, die men vertelde dat Leiden en 's-Gravenbage en de electrischei ontstaan was aan ten Christelijke school. Dat verlichting in Jiet kantoorgebouw te Rotterdam.wij toen niet misgezien hadden, bleek deze Na afschrijving van 20,267 vermeerderd, avond naar aanleiding van een antwoord op met de reeds in 1912 gereserveerde f 5000, in door den beer de Vries gestelde vragen. De het vorig verslag vermeld, voor het kantoor teopstellers en uitgevers van dat stuk bleken Leiden, komt het hoofd „Gebouwen" thans opi'u hoofdzaak te zijn de toenmalige voor-TL de balans voor met f 235,000. i - - - De reserve klimt tot f 292,073 tegen f 280,921 in 1912. Het pensioen- en ondersteuningsfonds wijst een bedrag aan van f 24,143 (vorig jaar f 20,772). Het saldo der depositorekening be draagt f 1,743,324. Het hoofd geherdisconteerde promessen komt voor met f 3,028,640, welk bedrag bestaat uit promessen in herdisconto gegeven ter bekomen der noodige kasmiddelen. De gemaakte rente en provisie bedraagt f 316,194. Op dubieuse debiteuren wordt afgeschreven f 18,000; op meubilair f 2196, en op gebou wen f 20,267, welk laatste bedrag' wordt ver meerderd met de hierboven gemelde in 1912 gereserveerde som van f 500Ö. Na deze afschrijvingen van totaal f 40,463 kan worden voorgesteld, evenals het vorig jaar, 6 pCt, aan aandeelhouders uit te keeren. uigen, tc Mid- D. „Mannenadel" 3de jaarg. ajl. 4. Wel een verblijdend feit voor het Maand schrift „Mannenadel" op zijne eerste bladzijde, den hoofdbestuurder der vereeniging Voor Eer en Deugd" en dengene aan wiens" krachtig initiatief de oprichting van het Maandschrift is te danken, te mogen begroeten als nieuw-benoetn- den Bisschop van Roermond. t i r Een verbliidend feit v°or „Mannenadel" en sche ha! oen maatschappij te Leiden de eisch eene eer, maar zal het tevens voor den nieuwen tot Heemraad van den polder Westzaan Waal, te Worruei-vcer tot dijkgraaf va» den polder Waard-Nieuw- land, K. Breebaart Jz.. te Winkel. Het conflict aan do Leidsclie Katoenfn- (ii'iek opgeheven. Door de organisaties van textielarbeiders werd aan de directie der Leid- PRAATJES UIT SCHOTEN. VII. Een zucht van verlichting ontsnapte mijn borst, toen ik de laatste raadszitting ver liet. Verschrikkelijk, wat zijn daar pure ge meente-belangen behartigd. Allereerst die kwestie van de geloofsbrieven. De vraag was hier alleen maar, moeten de nieuwe geko zenen bi nnen het helcje of er buiten blij ven. Het rapport van de benoemde commis sie was zeer duidelijk en ik zag dan ook aankomen, wat inderdaad is geschied. De meerderheid wil een beslissing, vooral in zake die zegels, van hoogerhand uitlokken. En terecht. Eenigszins aandoenlijk was het, om den heer Verköoij te hooren oreeren. Ik verbeeldde mezelf, een oogenblik op een ver gadering van de roode broeders te zijn. Eerst Verton, die zich direct al scheen te vergissen inzake de conclusie van hot rap port en daarna Verkooy, die weder, zooals hij dat gewend is, voor de tribune wat ging babbelen. Eerst een triomfantelijke blik naar de tri bune en toen stak hij van wal. Hij, Verkooy, kon dit en dat niet begrijpen, hoe is men aan en ne secretaris van het B. A., beiden socia listen. Wij hadden dus niet mis gezien. Zij zullen erkennen gedwaald te hébben. De burgemeester keurde 't schrijven af, doch vond het per slot van rekening zoo „vreeselijk" niet. Inderdaad, een 'halsmisdaad is het niet, doch het doet ons genoegen dat weer eens is gesignaleerd hoe brutaal de roode lieeren op treden en zich vergaloppeeren. In tusschen volgt daaruit, (lat de (toenmalige) voorzitter en secretaris voor hun ambt niet berekend waren, omdat zij geen tact genoeg bezitten. Daarom zij nog eens op het hart gedrukt in Schoten, dat niet alleen gezien wordt naar de kleur van eveutueele candidaten maar ook naar de bekwaamheid. Het is nset voldoende een zeker tintje te hebben; voor openbare functies moet men ook een zekere bekwaam heid bezitten. HEEMSTEDE. R. K. Volksbond. De agenda van den R. K. Volksbond, afd. Heemstede (zie Kcrkiijst) moet vervallen en daarvoor de vol gende in de plaats komen; Maandag 27 April. Algemeene Ledenverga dering, 'e avonds 8 uur, Agenda: Opening door den voorzitter; Notulen; Installatie van twaalf nieuwe leden; Rede van den heer W. Groenland; Mededeelingen van het bestuuf Rondvraag en sluiting. Aller opkomst wordt dringend verzocht. Dinsdag 28 April. Repetitie Harmonie „St. Michaël". Donderdag 30 April. Repetitie gymnastiek- vereeniging. Vrijdag 1 Mei. Harmonie „St. Michaël". Tot penningmeester der Bloemistwerklie- denvereeniging is gekozen de heer Herman Gozeling, in de plaats van de heer J. lia- geman. Namens het Bestuur, G. de KOK, Secretaris. NOORDWIJK-AAN-ZEE. Julia nafeesten. Op Juliauadag aanstaanden Donderdag wordt al!-':: een middag- en avondfeest- gehouden, zooals we bereids vermeld hebben. Het fa -t jeemt met een bloemencorso. De deelnemeis ine - an met hun versierde wagens, fiets an, am ,'s, enz, die cijfers gekomen en bij hem was de mee-!om één uur op den Noord-boulevai l zijn; - --I.-. l rl rt m rfl O im rt ge-sproken buno, zooiets van, hoe heb ik hem dat gelapt. Maar mag ik den heer Verkooy dan eens ver zoeken het protest van verleden jaar door te loopen. Als men nu praat van bij eenfrommelen dan was dat gezocht. Maar de S. D. A. B. afdeeling Schoten, mag alles. Maar laat ïfc hiervan afstappen. Verder was er nog waf klein goed. Verton had de stukken niet nagezien, zoo mon mij ver telde. Dat scheelde een stuk. De jgasfabriek ondergaat ook weder een verandering, dat wordt me daar nog een reu- )fdstr., volgt deze rcute: Noord-Boulevard, Schoolstraat, Noord-Boulevard. Oude Zeeweg. Nieuwe Huis ter Duinstraat, Zuid-B «uteva- d Rembrandtweg, Oude Zeeweg, Huis tv Duin straat, Hoofdstraat, Noord-BouLvs: 1. Des avonds om 8 uur is er „Lieut-si,-,-," door de straten, waaraan iel -re m mag min doen. Als iets origineels zal men tu.-s- !c n dien lichts toet een 50 of 00 jongens mei een ■rommelpot in schakelen. Als de muziek wh oogenblik zwijgt, zal de „rommelpotten! weerklinken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 5