Romeinsche Kroniek. Ontmaskerd. Bc-J StSi ttS&ö BUITENLAND. Rome, 20 April 1914. Een bericht dat te Berlijn de kapelaan- majoor van het Duitsche leger tot Bisschop werd gewijd episcopus castrensis riep in mijne gedachten terug wat ik een dertig jaar geleden in Straatsburg bijwoonde en mij telkens een verkwikkenden indruk gaf nl. het bijwonen van de godsdienstoefening in de garnizoens kerk. Wel was het een Lutherscbe dienst, maar dat doet er in dit geval niets toe af. Die groote massa troepen, van allerlei wapens, in parade tenue, met militaire stiptheid en regelmaat, in eerbiedige houding den dienst te zien volgen, is mij onvergetelijk gebleven. Ik meen dat toen nog dit bijwonen verplichtend was, terwijl het uu vrij staat zich er aan te onttrekken. Het bericht dier bisschopwijding gaf mij aan leiding eenig onderzoek in te stellen naar de vijze waarop het geestelijk herderschap onder de militairen in Duitschland functioneert. Het getal katholieke soldaten in het geheele leger jedraagt 161,000 man, van welke ruim 11,000 te Berlijn bij de keizerlijke garde. Aan het hoofd der geestelijkheid staat de zooeven genoemde militaire bisschop, die te Berlijn resideert, en een vicaris-generaal naast zich heeft. In Prui sen zijn de roomsclie militairen ingedeeld in negen parochies, elk met hun clerus; in de andere provincies zijn er diocesane priesters aangesteld bij de verschillende kazernes. In elke garnizoensstad zijn één of meer kerken voor de verschillende belijdenissen en Zondags begeven de katholieke soldaten, onder aanvoering hun- aer officieren, zich naar de kerk, wonen er de Mis bij, en verscheidene malen per jaar naderen zij tot de H. Sacramenten. Natuurlijk worden zij tot bijwoning niet gedwongen. Maar het is toch in de kerk dat de recruten telkenjare aan den keizer en hun vaandel trouw zweren. De Bisschop heeft als zijn orgaan het „Pas- toralblatt" voor den katholieken clerus, en zijn lerderlijken Vastenbrief wordt in alle garni zoenskerken voorgelezen. Behalve de clerus houden vele katholieke leeken zich bezig met de godsdienstige belan gen der soldaten. Zoo worden elk jaar in elke parochie de jongens der nieuwe lichting bij elkaar geroepen en hun godsdienstig onderricht verstrekt. De „Volksverein" verricht daarbij veel goeds. Dan bestaat er een Centraal Bureau voor inlichting en hulpbetoon voor alle soldaten die tot de verschillende vereenigingen behooren. Ook bestaan er clubs onder gezamenlijk bestuur /an priesters en leeken, die de hand houden aan 'le jonge soldaten zoolang zij onder de wape nen zijn, en waar zij gelegenheid hebben zich te ontspannen zonder tot uitspattingen hun toe- ducht te nemen. En hoe gaat het hier? Van eene regeling als in Duitschland is natuurlijk geen sprake en wen min van gezamenlijk kerkbezoek. In de parochie waar de groote kazernes gelegen zijn het H. Hart voor Castro Pretoria, S. Joa- ';him in de Prati, S. Franciscus in Trastevere, wordt vee] voor de militairen gedaan. Zoowel tie Sales iaa en van de eerste ais de Redempto risten van de tweede hebben door het oprichten van een clublokaal, waar zij aangenaam en nut tig worden bezig gehouden, en men, om hen te trekken, bijv. sigaren uitdeelt veel nut ge sticht. Daar wordt ook cathechismus-onderricht verschaft nu en dan niet-gedoopten gedoopt verscheidenen tot hun eerste Communie voor bereid en allen aangespoord om hun Paasch- plichten te vervuilen. In de heilige week krijgen zij dan van hun officieren verlof hunne Commu nie gezamenlijk te doen. Er wordt dus aan die arme jongens de hand gehouden, van welke het meerendeel, en zeker die van het land ko men, goede, vrome principes hebben. De ste den leveren het socialistisch, het godsdienstloos element. Zooals met alles wat van onzen kant gedaan wordt, dreigt ook hier het protestantsch gevaar, in de Prati bijv. is een alleraanlokkelijkst club lokaal door dezen geopend., en menige ziel zal voor ons, voor de Kerk verloren gaan. 't Is al tijd de dubbeltjes-quaestie. Men kan nu eenmaal niet met één frank hetzelfde doen waar de Protestanten er honderd te hunner beschikking hebben, 't Is steeds hetzelfde lied: een karig beetje om goed te doen en zielen te behouden; tonnen gouds om zielen te verderven. Uit Weenen komt een bericht dat werkelijk verblijdend is. In het Paleis van den Nuntius zijn gedurende de vasten, retraites gepreekt voor den adel, de ministers en de mannen der politiek, waarbij ook Graaf Berchold tegen woordig geweest is. Ook in de Officiersclub is door een profes sor der theologie van de Universiteit eene re traite gepreekt voor officieren, ook door den Minister van Oorlog bijgewoond. 300 Officie ren volgden de retraite, waarbij verscheidene generaals. Over 't geheel werden in 16 parochies in Wecnen retraites gehouden, waaruit blijkt dat het enthousiasme bij het Eucharistisch Congres niet maar een opvlammen was. Is verschenen de 3de herdruk der Evangeliën en Handelingen der Apostelen, in Italiaansche vertaling, zoodat de Ver. v. d. H. Hieronymus, op wensch van Leo XIII opgericht, in een vijf tien jaar tijds meer dan 2,000,000 ex. in om loop gebracht heeft. Op verzoek van Pius X is nu aan dit deeltje toegevoegd, zonder prijsverhooging, de kleine Catechismus, benevens een kort begrip van de geschiedenis der Openbaring, eenigen uitleg over de Christelijke feesten en wenken aan ouders en onderwijzers. Deze nieuwe uitgave verscheen wijl de vroegere uitverkocht waren, wel een bewijs hoe gelasterd wordt door de be wering dat den eenvoudigen Roomschen de EI. Schrift en de Evangeliën onthouden worden. Is men in Holland ook zoo ijverig met het verspreiden hiervan Heb ik mij verbaasd een jaar of vijf geleden toen ik, te Jeruzalem zijnde, daar het Nationaal Italiaansch pelgrims-gezelschap zag aankomen een dertig a veertig personen sterk, meest uit Noord-Italië er was één professor bij uit Rome nu schijnt er meer animo te zijn. Een Katholiek genootschap van studenten te Ge nua zet een populaire pelgrimstocht naar het Heilig Land op touw, waaraan zelfs de spaar zame werkman zal kunnen deelnemen. Als tijd stip is bepaald 20 Juli tot 10 Augustus, wan neer ook de landman daar liet voornaamste ak kerwerk achter den rug is, vrijer is aan den tocht deel te nemen. De prijzen, zeereis, trein reis en verpleging inbegrepen zijn 200 francs voor de groep der werklieden, 250 voor de groep der studenten en 500 voor die der patroons. Het comité, na den Paus van dit plan in kennis gesteld te hebben, ontving een eigenhandig schrijven waarin Z. H. Zijne hooge ingeno menheid er mede betuigt en den deelnemers den Apostolischen Zegen schenkt. Er is den vorigen zomer hard gewerkt om de huisvaders eene petitie te doen teekenen waar bij zij op de gemeentescholen godsdienstonder wijs verlangen voor hunne kinderen. De alg. Presidente van den R. K. Ital. Vrouwenbond maakte zich daarbij, door het houden van le zingen in de verschillende parochies zeer ver dienstelijk. Men heeft, om de petities onaantast baar te maken, de onderteekening ten overstaan van notarissen doen plaats hebben. Zoo waren in de wijk Tesfaccio een broeinest van anti- clericalen, teppisten, anarchisten 1407 onder- teekeningen verkregen, geratifieerd door de no tarissen. Het getal der onderteckenaars zou grooter geweest zijn, zoo alle huisvaders tijd beschikbaar gehad hadden voor deze ratificatie. Nu zijn echter door de bloccards 757 dier on- derteekeningen nietig verklaard, wijl de school niet genoemd werd, waar men de kinderen wil heenzenden, en worden ook allen, die twee nieuwe, sinds verleden zomer geopende scholen bezoeken, uitgesloten. Zoo wordt er altijd iets op gevonden, wetten, gunstig voor de goedge- zinden, tot een doode letter te maken. Tot de Presidente van den R. K. Vrouwen bond, werd op wcnsch van den Paus, door den Kardinaal-Vicaris een vleiend schrijven gericht. In allen deele is het moeilijk hier iets goeds tot stand te brengen door het gebrek aan mid delen en de karigheid der Italianen. Op de vreern delingen wordt geaast, waar die ontbreken, krijgt men niets bijeen. Bij eene Stabat-Mater- uitvoering door uitnemende altisten, maakten wij niet eens de kosten goed. Eu dan uit men zijne verwondering niet door er op te wijzen dat ieder die iets is, of voor iets wil doorgaan cr een auto op nahoudt, dat de theaters vol zijn, avond na avond, zelfs gedurende de passie en stille weken, dat de dames met bont beladen zijn als boden zij pelswerk te koop aan, maar. Hoe is 't mogelijk, Rome is toch op dit oogenblik vol vreemdelingen? Alsof men naar Rome komt mn de werken van locale liefdadigheid te steu nen! Op Witten Donderdag wordt door de Dames der Vincentius-Veréeniging in de verschillen de parochiekerken gecollecteerd. Men begint om O uur s-morgens en gaat door tot 9 uur des avonds, elke twee uur twee andere dames aan de deur. In mijne parochie werd 67 francs op gehaald. De armen gaven één a twee soldi, de bemiddelden niets, 't Is alles koper met 'een enkelen franc er tusschen. Maar weet ge waar geld voor over is? Voor de dierenbescherming! De Vereeniging voor dat doel opende een inschrijving om meerdere in- wordt. Zoo ook o. a. eene reproductie van het specteurs aan te stellen. Binnen weinige dagen masker der heilige, in een Carmelietessenkloos- werd voor elf duizend 603 francs ingeschreven! En dat, terwijl zooveel armen dakloos zijn, aan alles, kleeding, voedsel, schoeisel gebrek hebben, voor de zieken geen hospitalen zijn. Volgens de laatste vindingen zijn de lokalen der Vereeniging ingericht. Opdat een kat, die gechloroformeerd moet worden, toch geen onaangenamen indruk krijge, wordt de kast, na elke afmaking, op 't allerzorgvuldigst gereinigd en ontsmet. Verre zij het te beweren, dat die Vereeniging niet een goed en nuttig werk doet, want ergerlijk is hier de dierenmis handeling in hooge mate, en de zaal waar de in beslag genomen martelwerktuigen tentoon gesteld zijn, heeft veel weg van een middel- eeuwsche folterkamer. Maar aan alles is een grens, en de mensch gaat toch boven het dier. ik ben overtuigd dat indien men morgen voor een in wanhopigen toestand verkeerend gezin een aalmoes vraagt, men nog geen 5 fres. krijgt van wie 500 fres. voor de dieren inschreef. Ik kan dit trouwens uit ondervinding verzekeren. Een der dames welke nu die som gaf, weigerde mij twee jaar geleden één enkelen franc voor een liefdadig doel te offeren. Al zijn ook Amerikanen met die apenliefde behept wordt door hen toch ook voor de uit breiding van het geloof veel bijgedragen. In zijn Diocees New-York heeft Kardinaal Farley het vorig paar 157.000 duizend dollars voor de missies ingezameld; voor de laatste twee jaar bedroeg de inzameling een millioen 66,995 dollars, uitsluitend in dit diocees. Een nieuw bewijs, dat zij die willen volhou den, dat de Paus gemengde vak-organisaties rganisaties FEUILLETON goedkeurt, en niet slechts in bijzondere gevallen toelaat, levert het schrijven van Z. H. aan kar dinaal Mercier, waarin als antwoord op het rapport van den Belgischen Eminentie betref fende de verschillende katholieke vereenigingen, voornamelijk die voor de scholen der werklieden, de staatssecretaris de hooge ingenomenheid des Pausen vertolkt met het door Kard. Mercier tot stand gebrachte. De Congregatie der Riten, die op den 22sten dezer de vergadering had moeten houden, waar bij de wonderen, door de Z. Jeanne d'Arc ver richt, besproken zouden worden, heeft deze uit gesteld, daar de heiligverklaring toch dit jaar niet zal kunnen plaats hebben. De werkzaam heden in de Absis van Sint Pieter zullen eerst met het feest der Apostel-vorsten, 29 Juni, vol tooid zijn, en dan is de tijd voor groote plech tigheden voorbij, en begint het doode seizoen. Men hoopt dat het mogelijk zal zijn tegen het eind van Mei, misschien zelfs eerst in Juni, het Consistorium te kunnen houden. De gezondheid van den Paus is goed maar zoolang de tempe ratuur in de private vertrekken niet gelijk is aan 'die der lo«'es en der andere zalen, is aan geen verplaatsing van Z. H. te denken, die sinds Sep tember zijne vertrekken niet verliet. Op den 11 den April onderteekende de Paus het decreet waarbij de zaligverklaring van den jeugdigen Dominico Sgvio, een leerling der Salesianen van don Boseo, wordt ingeleid. Het zal de jongste zijn aan wien de eer der altaren te beurt valt binder-martelaars in vroegere tijden uitgezonderd tot de kleine Zilly aan f „U1/' za' komen. Wel een bewijs dat op eiken leeuijd ïiet beoefenen der deugd in lieroïschen graad mogelijk is. Hadden jonge studenten tot nog toe in Joannes Berchmans, Luiz Conzago en Stanislaus Kostka hun patronen, nu zullen ook de schooljongens den hunne hebben. In Turijn heeft ter viering van de inleiding dier zaak eene plechtigheid plaats gehad, waar bij de Bisschop van Bergamo het woord voerde en zoowel de Kardinaal-Aartsbisschop Richelmy als de hertog en hertogin van Genua feo-en- v.oordig waren. Aan een Hollandschen Franciskaan, Mgr. Giesen, apostolisch vicaris van noordelijk Chantung, zijn namens den President der Chi- neesche Republiek door' den gouverneur van Chantung de insignes ter hand gesteld van de Nationale Orde van de Rijstbloem, in 1912 in gesteld. Dit apost. vicariaat werd in 1839 ge sticht; in 1885 maakten de vorderingen van het katholicisme eene splitsing gewensclit, welke in 1894 door eene tweede gevolgd werd.' De laatste Actae Apost. Sedis bevatten een schrijven van den Paus aan de Orde der Car- melieten bij gelegenheid van het derde eeuw feest van de zaligverklaring der H. Theresia. Dit schrijven, waarin de Paus uitwijdt over dé groote gaven der Heilige, wordt opgenomen vei taal a in een feestnummer dat ter perse is en waarin allerlei merkwaardigs gepubliceerd ter te Besangon onlangs teruggevonden. Men zal dus eindelijk hare trekken kennen, zij het dan ook met de strakheid des doods. Het is echter nageteekend en gekleed en men heeft het oogen gegeven. Bij gelegenheid van dit eeuwfeest verleent de Paus viermaal een vollen aflaat aan wie een kerk der Carmelieten bezoekt op de gewone voorwaarden. De Congregatie der Riten publiceert een de creet, dat ook voor'anderen, dan voor wie het nu betreft, nuttig kan zijn. Het beantwoordt de vraag of het veroorloofd is een altaar te wijden aan hei H. Eucharistisch Hart van Jezus, en of een beeld, aan dezen titel beantwoordend, op dit altaar inag geplaatst worden. De Congregatie bepaalt, dat elke Bisschop het recht heeft, aan kerken, beelden en schilde ringen een liturgischen titel te verkenen, met een daarop betrekking hebbend feest en officie, op een bepaalden dag te vieren. Zoo kan hij bijv. den titel nemen van den H. Verlosser, van het H. Hart van Jezus, van liet H. Lichaam van Jezus; maar in alles moet hij zich houden aan de voorschriften van Pius IX, van 1875, en aan het Decreet der H. Inquisitie van 1891verder steeds in acht nemend het Decreet van het Con cilie van Trente: „De veneratione sanctorum et imaginum en de Constitutie Sacro Sancta Tri- dentina van Urbanus VIII van 1642. Eenigen tijd geleden meldde ik dat als offi ciéél vertegenwoordiger der Italiaansche regee ring bij de Wereldtentoonstelling van San Fran cisco de oud-sindacus van Rome, Nathan, be noemd is. Ziehier op welke wijze de Amerikaan- sche katholieken daartegen verzet aanteekenen. Het uitvoerend bestuur der Arnerikaansche Federatie der Katholieke Vereenigingen, in zijne halfjaarlijksche vergadering te Chicago verzameld, protesteert tegen de komst in de Ver. Staten van Ernest Nathan, den oud-burgemees ter van Rome, als Jtaliaansch commissaris der Panama-tentoonstelling in het volgend ja/ft" te San Francisco te houden. „Ernest Nathan heeft als Sindacus van Rome, bij verschillende gelegenheden het Opperhoofd der Kerk beleedigd, en daardoor de gevoelens van 18 millioen katholieken der Ver. Staten en van 300 millioen katholieken der geheele wereld gekwetst. „Het Bestuur noodigt mitsdien alle nationale vereenigingen, alle verschillende bonden, alle aangesloten vereenigingen en instituten uit, om mede te werken ten einde de komst van Nathan in de Vereenigde Staten te verhinderen als offi cieel vertegenwoordiger van Italië bij de Pana ma-Tentoonstelling, en om hun protest aan den algemeenen president van genoemde tentoonstel ling toe te zenden." AI mogen de 18 millioen katholieken slechts een gering deel der bevolking der Ver. Staten uitmaken, worden zij daar niet, zooais elders, als quaniité négligeable beschouwd, en de over heidspersonen, te beginnen met den President, gaven zoo herhaaldelijk blijk van hunne waar deering en eerbied voor de hoogwaardigheids- bekleeders der Kerk en voor de belijders van het katholiek geloof in het algemeen, dat het mij zeer zou verwonderen, zoo dit protest niet met goed gevolg bekroond werd. En Italië heeft, vooral wat zijn emigranten betreft, te zeer de gunst van Amerika noodig om met zulk een stemming geen rekening te houden. Voor ik eindig nog een tvpisch staaltje van anticlericale zotheid. Er is een school voor zie kenverpleegsters opgericht en ik geef u te raden hoe de gediplomeerden genoemd worden oin ze van de katholieke liefdezusters te onderscheiden Sisters!!.' Of men nu zuster in het Italiaansch zegt of m het Engelsch, in liet Mongoolsch of het Hor- tentotsch vertaalt, zou een nuchter verstand zeg gen dat dit hetzelfde blijft, maar die heeren schijnen er een extra soort verstand op na te houden. Zij doen inij denken aan een voornaam- doen-wülend winkelbediende in mijn jongen tijd te Arnhem. Naar de qualiteit van zekere hand schoenen vragend, kreeg ik ten antwoord: Zeker ireule, het is prima-qualiteit, de Engelschen noemen ze gloves (op zijn Hollanclsch uitge sproken). A propos, van ziekenverpleging gesproken telkens verneemt men nieuwe staaltjes van het wanbeheer der hospitalen en hoe de kapitalen verdwenen. Een ernstig geneesheer is ditmaal mijn zegsman. Bij honderden werden de ther mometers in rekening gebracht, bij dozijnen de caoutchouc handschoenen door doctoren, dien naam onwaardig. Wat deden ze er mee??? Terwijl behoeftige zieken geweigerd werden zoogenaamd wegens plaatsgebrek, verbleven vriendjes, beschermelingen van doctoren en be ambten weken en maanden in de hospitalen, ge koesterd en gevoed geheel gratis, al bezaten ze ruimschoots de middelen om te betalen en al waren ze reeds lang hersteld. Maar stervenden werden geweigerd, als hun papieren niet in orde waren. Menigeen, die bij dadelijke hulp nog gered had kunnen worden, stierf na uren, dagen, wachtens. Alleen wie koorts heeft wordt opgenomen, en nauwelijks is de koorts af, of men wordt op straat gezet. En hoe menigmaal is een zieke niet tot geheele bewegingloosheid veroordeeld zonder een halve graad tempera tuursverhooging! Zoo ging het mij het vorig jaar. Wat ware het lot van een arme geweest in mijn geval zonder pleeg zuster, in een bed met anderen te deelen? Ik heb nu, onder mijne armen, eene zeventigjarige vl'ouvv 111 et een gebroken heupbeen, die sinds anderhalf jaar te bed ligt, en geheel hulpeloos is, daar zij ook een paar maal eene kleine be- 10l i i Pe ouc!e vrouw jammert: Wanneer ui V- ,£eclaan zijn? De schoondochter, met acht lcindeien ten haren laste is disperaat. Het oudje heeft geen koorts, ergo is er voor baar geen plaats in liet hospitaal. Maarer ko men nu gediplomeerde Sisters. Of het dan iroed zal gaan!! 45 B. T. P. WASZKLEWICZ VAN SCHILFGAARDE. zal Naar het Duitsch door August E w a I d K u i g. 1 Niets. Ge hebt naar mijn overtuiging al les gedaan, wat ge doen kondt; ge moet de zaak haren loop laten. Moet ik dat! Het is nu toch bewezen, dat Delattre de aanvoerder der Eranetireurs was. Wie heeft dat vastgesteld? Kaatje Verschuur. Ik lmh z00 even met haar gesproken; zij beeft in Delattre den man herkend, dien Martin Reimer als bedoelden Francfireur aanduidde. Dus toeb! sprak de justitievaad naden kend. Hml Met betrekking |0j Reimer kan deze ontdek king van nut zijn, maar ten opzichte der an dere zaak helpt zij u in 't geheel niet. Geloott ge dat werkelijk met? -Neen! Dat Delattre naar de wapens -reen om zm vaderland te verdedigen, 4l hem in de oogen der dames eerder verheffen, dan ver nederen; persoonlijke moed on vaderlands- helde weet ieder vrouwenhart te waardeeren En gesteld ook, dat er van de zijde der Franc- ureurs in Maisonronge een eerlooze haiide- ing had plaats gegrepen, dan zal Delattre niet zoo dom zijn dat te bekennen; en andere «etuigen hebt ge niet. "!h 'l(t indeed"nd waar; maar in den loop IIET ZWITSERSCHE LEGER welhaast door den Duitsch Keizer in ec-n uniform worden gestoken.' lattre zullen niets verraden en'Martin Reï-aangeboden en nier heeft reeds verklaard, dat hij het duis- e-emaakl die nllc hoop dei/tmdf keus met had j houden om te zien met wien ik spreek. Ik tere raadsel niet weet op telossem^ém ?k de aangenaamste, soliedste enlSiJte j wisselen'"""h De,8ttre W00rden "iM; Ueot K -".in,,--, ai li -r\ "u i i t *J i&cin© JidiicJU Dieet staan om de Zijn v&lkenoogrcn ontdekten snoedie* 'thrnidc- -Als men den heer Darbon konde overha- doos uit den zak te nemen en ziel. met een paar ën de koele en om de dames die.inlichtingen nopens De- snuifje te verkwikken, wat bij met zeer veel beide heer iattie te geven, die 'luj ons verstrekte? [bewegelijkheid deed. i Hij woont te Lyon en kent Delattre per- - ^erzelMer tijd ging ue graaf van Maison- soonüjk, uit dat oogpunt zou zijne waarsohu-rouge, die den assessor groette, ben voorbij wliL tlamCS meer gewicht in <le scll«al- Dat is mijn graaf, sprak Emile zacht,'ik - En ten slolf. j ,w()u'. (l,at dij hierheen kwam „m Delattre te ton slotte toch met zwaar genoeg, om'bespieden. Misschien herkent hij in hem den zoon zijns tuiniers. haar tot ontbinding der verloving te brengen, sprak de oude heer. Ge hadt dail verder niets bereikt; ge liadt het zaad des wantróuwens uitgestrooid, waar- van de vruchten eerst later in den echt zou- oo-ste^?8?' g0 uu u°£ Uleer ondank wihen i'p j ge verJangen later u zelf ver- maal; laaA™ din'im"* 11 "T" '1 M? .ais 7.0» spoedig Lwl'S;1001' Als de jonge dame uit eigen aandrift de veilovmg afbrak dan maar naar ik geloof valt daar aan met te denken en ook de moeder zonde dat zoo grif met toeslaan: de fabrikant, die eerstdaags te Parijs een groot buis zal vestigen, is eene goede partij. Ik had de oude dame voor ernstiger en verstandiger gehouden, wierp Emile met her nieuwde ergernis in 't midden. Wanneer het de toekomst van dochters betreft, dan zijn alle moeders blind, schertste de jnstitiéraad. Toen ik nog assessor was. Ook daarmede zult gjj py (]e dames geen indruk maken, antwoordde de oude heer hoofdschuddend. Of is het in uwe oogen een schande den zoon eens werkmans te zijn? Kom zeg het maar rondweg ik zal 't u niet euvel duiden, hoewel ik de zoon. vau een jenever- stoker ben. Ik reken het mijnen vader zelfs als geen verdienste aan, dat hij later door een prijs uit de loterij gen rijk man werd iedereen kan in de loterij winnen en in den mond der spraakmakende gemeente heet het dat de domuien liet geluk deelachtig worden. Nu moest Emile ook lachen. Den tuinmansknecht veracht ik niet, sprak hij, maar als Leon Delattre werkelijk de zoon was van des graven tuinier, dan zijn uit deze familieverhouding met betrekking tot de overrompeling en de misdaad conclu sion te trekken, die het proces tegen Reimer eene gunstige wending kunnen geven. Dat is toch slechts een vermoeden- groet, waarmede Delattre en ontving, liet hen geheel en al onverschillig. Hij nam plaats aan de zijde dei- oude dame, met wie hij dra in levendig ge sprek was; het deed hem genoegen haar de bediening en don schotel van de dien mid dag opgedragen spijzen uitvoerig te schil de len en daar zij zijne zwakke zijde kende, ging zp bereidwillig op dat onderwerp in. Emile wisselde eenige woorden met Delattre en verontschuldigde zich bij Hertha, dat hij haar dien ochtend in het Mauritshuts slechts vluchtig had begroet. K meende, dat gij de eopie reeds lang gore&d had, zei 'hij; te meer was ik dus ver- rast u weer voor den ezel te zien. Het beeld zal morgen gereed zijn, ant- woord de Delattre in zoo onbeleefd en toon, alsof hij daarmede wilde te kennen geven, dat hij met dit antwoord het gesprek als ge ëindigd wenschte te ziien. Mogelijk, zeide Hertha. en ook uit haren toon klonk een gejaagdheid, die Emile be vreemdde. Hoe meer de copie haar einde na- hij is, des te minder bevalt ze mij. Maar mij is het alles behalve aangenaam, dat je je tentoonstelt aan de gapende nieuws gierigheid der museumbezoekers, protesteerde Delattre. Zult ge me dit niet willen toegeven, heer assessor! gesprek, dat hij met Delattre over hetzelfde onderwerp had gevoerd. Ik heli reeds meermalen den wensch uit gesproken je niet meer in 't museum te z:en ging de Fransehman voort, terwijl hij met zenuwachtige haast de glazen van zijn' lorg net wreef. Je hebt liet steeds geweigerd, fk hoop dat je me nu de belofte daartoe wilt geven. Zoodra mijn schilderij is afgewerkt, ant- voorode Hertha zonder tot liem op te zien. Dan moet ik er op aandringen, dat mor gen de laatste penseelstreek er aan geschied. Gij moet niet zoo streng zijn, sprak Emile, wien de toon, waarin dit gesprek gevoerd werd, pijnlijk aandeed. De bezoekers van het museum zijn toch bijna zonder uitzondering welopgevoede menschen. Bah! Juist die klasse is nieuwsgieriger en meer indringend dan iedere andere, viel Delattre scherp in: zij is de onheschaamdstö van allen! In den toon, dien hij thans had aankla gen, lag eene persoonlijke terugww/i<m die aan heleediging grensde. Emile voelde^ dat de bedoeling op hom ge weest was; toch zou hij ook dan gezwegen hebben, als hij niet den half waarschuwen den, half vleiend en blik van Hertha had op gevangen. Hij wilde in hijzijn der dames den toorn van Delattre niet opwekken. Hij sprak thans van zijn voorgenomen reis. Met zeld zame haast vroeg hem Delattre waarheen hij dacht te reizen. Naar huis, antwoordde hii, mijne vacan- tie is haast ten ©inde. NIEUWE HftARLEMSCHE COURANT ERNSTIGE ONLUSTEN. worden gemeld uit Colorado, waar de mijnwer kers in staking zijn. In on3 vorig nummer meld den wij daarover reeds een en ander. De sta kers hebben tentenkampen opgericht die in da laatste dagen meermalen door de troepen be schoten of in brand gestoken zy'n, waarbij vele personen om het leven kwamen. De arbei ders zijn voor een groot gedeelte goed bewa pend, zoodat nog bloedige gevechten verwacht kunnen worden. Bij de gevechten van Woensdag werden ze ven stakers en zes mijnbeambten gedood. Dinsdag werden bij Ludlow twee vrouwen, negen kinderen en negen arbeiders door de mitrailleurs neergeschoten. De Italiaansche, Grieksche en Oostenrijksehe mijnwerkers heb ben hun consuls bescherming gevraagd. Niet ver van Trinidad, werden 200 soldaten door een 600-tal gewapende stakers omsingeld. Op de „Empire"-mijn bij Trinidad werden de opzichter Sipple, twee vrouwen, tweee mannen en con kind in een schacht opgesloten, die daar op door stakers in brand gestoken zou zijn. ju het Huis van Afgevaardigden is Woens dag door den afgevaardigde Seloinridge ver slag uitgebracht over den stakingstoestand in Colorado en hij verklaarde, dat een interventie der bondstroepen niet geoorloofd wa3. Keizer Yilbelm, die sedert zijn tegen won- djgheid bij de Zwitsersche manoeuvres, onge veer twee jaar geleden, Voortdurend zijn be langstelling- heeft getoond in de ontwikkeling van het Zwitsersche volksleger, heeft de bondZ regeering door bemiddeling van den Duitschea gezant te Bern bij wijze van proef, 100 vier- kante meter van liet bij het Duilsche leger in gebruik zijnde grijze veJdtenue-lnken doen toe komen. De Zwitsersche regeering heeft deze zending onder dankzegging aanvaard en zal daarvan uniformien voor een compagnie berg troepen laten maken. Tijdens de manoeuv heeft den keizer den Zwitserschen chef van den genei'alen staf, overste Muller, herhaalde- uk er op gewezen, dat de tamelijk donkere uitmonstering der Alpentroepen, vooral in een sneeuwlandschap, zeer ondoelmatig is. het hinkt dus uit bovengenoemde proefzending, dat de keizer deze gesprekken nog niet vei" u heeft. Een zonderlinge staking wordt uit Rusland gemeld. Het is daar name lijk met Pasehen, integenstelling met and re jaren, erg matig geweest in het gebruik vau sterke dranken. Dit viel vooral op te merken in de groote steden, waar de verkoop van spiritua liën gedurende do drie eerste dagen van de Paaschweek geheel was opgeheven. Nu heeft deze min of meer vrijwillige ont houding echter een onverwacht gevolg gehad want verscheidene fabrieken en werkplaatsen van het proces tegen Reimer konden bewijzen heb ik op dat gebied heel wat ervarineen nn I vrnm ZOOJ«u& JK 11111 lie kens nief hml fmn/lan

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 5