Pink Pillen. BUITENLAND. Ingezonden Mededeeling- BINNENLAND. Kwartjes Advertentiën Aan de verzwakten, aan de uitgeputten, ALGEMEEN OVERZICHT. ■bbhb 11 mam ie mesm s s smm i mmm Van onze plaatsen wij er jaarlijks tiendui zenden* Een bewijs dat zij geven wat men er van vraagt. Rechtsreken. Het BELGISCHE Koningspaar vertoeft thans bij de hertogin van Luxemburg. Zij wer den door de bevolking geestdriftig toegejuicht. De federalen hebben een poging gedaan om $0 mijlen Noordwaarts van deze stad, het 1MERIK AANSCHE gebied binnen te dringen een einde een rooftocht te ondernemen. Naar men verneemt, werden zij door Ameri- gaauscue soldaten teruggeslagen. Zij hadden 1Ü dooden en 20 gewonden. De Amerikanen hadden geen verliezen te be treuren. In het FRANSCHE ministerie van marine meent men het verhaal, dat de torpedoboot ,Siange" gestolen was, te kunnen verklaren. Men gelooft niet, dat de boot naar Italiaan- sche havens is gesleept. De heele waarde van de onttakelde boot be draagt 300 francs, wat de hooge kosten van het sleeploon niet dekken zou. Vermoedelijk is de boot, in welker romp een gat geschoten was, gezonken toen een sleepboot ze naar Toulon wou brengen en heeft de kapitein der sleep boot uit vrees voor een berisping daarvan niets durven zeggen. De minister van Binnenlandsclie Zaken publiceert de volgende statistiek: Eerste stemming: Aantal beschikbare zetels 602. Het verkregen resultaat is, dat 340 eandi- daten gekozen zijn, 251 herstemmingen moeten plaats hebben, terwijl 11 uitslagen nog niet be kend gemaakt zjjn. De 340 zetels, waarin voor zien is, worden als volgt bezet: Reactionnairen, onder wie begrepen zijn de leden der Action libérale66. Progressisten: 47. Fédération des gaucbes: 20. Republikeinen der linkerzijde: 33. Radicalen en radieo-socialisten118. Republikeinsehe socialisten11. Geunifieerde socialisten40. De reactionnairen en Action libérale winnen 4, de radicalen en de radico-spcialistcn 3 en de geunifieerde socialisten 4 zetels; daarentegen verliezen de progressisten 3, de leden van de Fédération des gaucbes 1, de links-republikei nen 2 en de republikeinsehe socialisten ook 2 zetels. De partijverhouding in de Kamer blijft dezelfde. Het verschil tusschen de elf gewon nen en acht verloren zetels spruit voort uit de wijziging van het aantal kiesdistricten. De nog niet bekend gemaakte resultaten zijn die der koloniën, die over 10 zetels beschikken, en een twijfelachtig resultaat van Pontivy. De „Figaro" bevat een groot artikel, dat ge titeld is „Een schande," en handelt over de verkiezing van Caillaux te Mamers, Het blad schrijft o.a.,Eea verkiezingssty- steem dat dergelijke resultaten kon opleveren is veroordeeld. Het is hoog tijd dat de kiesrecht hervorming wordt doorgevoerd anders zou het algemeene stemrecht overal weerzin wekken. Wanneer de republikeinsehe kiezers niet allen zoo verblind zijn, als de ongelukkige kiezers van Mamers, zullen zij dit weldra inzien. Het geheele republikeinsehe regeeringssysteem staat op het spel." De kwestie in den BALKAN geraakt, bij de spannende Westersche verwikkelingen, op den achtergrond. Toch is het ook in het Oosten nog geheel vrij van schermutselingen. In Epi- ms, niet ver van Derat, is een gevecht gele verd tusschen Albaneezen en Epiroten. De Al- baneezen bezetten Tob Okissnra in Caza Pro- mete. De Epiroten vluchtten. De regeering te Athene gaf den militairen last, onmiddellijk het land te ontruimen. Een zaak van groote actualiteit blijft de ULSTER-kwestie. Wij meldden gisteren, dat een massa wapenen opnieuw waren binnen gesmokkeld. De schattingen der dagbladen van de hoe veelheid wapenen en munitie, zijn veel lager gesteld dan oorspronkelijk en schommelen tus schen 24.600 geweren met een millioen patro nen en 40.000 geweren met 3K millioen patro nen. De minister voor Ierland, Birrel, is te Du blin aangekomen. De bladen berichten, dat drie ergimenten infanterie te Dublin naar het noorden zijn gedirigeerd. De afkondiging van de krijgswet, staat voor de deur. De Londensche bladen zijn van oordeel, dat de gebeurtenissen van Vrijdagavond feitelijk met opstand gelijk stonden en eischen de on middellijke bestraffing vanal degenen, die hieraan hebben deelgenomen, benevens het zen den van troepen en het in beslag nemen der ingevoerde wapens. Ofschoon zij erkennen, dat sen dergelijk optreden zeer waarschijnlijk tot jnlusten aanleiding zal geven, verklaren de bladen, dat men die mogelijkheid onder het oog zal moeten zien, daar anders onlusten Van Teel ernstiger aard het onvermijdelijk gevolg zullen zijn. In de gisteren gehouden zitting van het La gerhuis antwoordde Asquith op de vragen, om trent de maatregelen, welke de regeering dacht te nemen na de laatste gebeurtenissen in Ul ster. De minister zeide: „met het oog op deze ernstige wandaad, die zonder presedent is, (toejuichingen bij de ministerieelen), kan het Huis er verzekerd van zijn, dat de regeering zonder verwijl, de juiste maatregelen zal tref fen, om de eerbied voor de wet te handhaven en de officieren en dienaren van den koning (toe juichingen bij de ministerieelen) en zijne ma- jesteits getrouwe onderdanen te beschermen, hij het volbrengen van hun plicht en in het genot van hun rechtmatige burgerrechten (applaus.) 8ir Edward Carson was in het Lagerhuis 'eanwezig. Het Lagerhuis heeft met 324 tegen 247 Stemmen de wet op het meervoudig kiesrecht aangenomen. fie kiesrechthervorming in PRUISEN houdt de conservatieven bijzonder bezig. Zij kunnen niet meer ontkennen, dat een hervorming van de slechtste bestaande kieswet noodig is en niet meer kan vermeden worden. Maar nu willen zij pogen, die wijziging zoo te maken, dat zij niet veel beteekent, en dat ex- vooral geen nadeelen voor de sonservatieven door kunnen ontstaan. De „Post" bevat een artikel, „uit parlemen taire kringen" ontvangen, waarin wordt ge zegd, dat vóór alles de „regeling" der stemming niet mag worden gewijzigd" dat wil zeg gen, de indirecte en openlijke stemming moet worden behouden; en verder moet „het uit stekend gebleken drieklassenstelsel worden ge handhaafd, dat staat buiten allen twijfel." De nieuwe minister van binnenlandsclie za ken, von Locbell, de vroegere medewerker van Biilow, van wien men verwacht dat bij de kiesreehtliervoroiing zeker zal ter hand nemen, wordt nu reeds door de conservatieven be dreigd. Het artikel van de „Post" zegt: „De taak van den minister zal zijn de quaes- ties die bij de kiesrechthervorming tot strijd aanleiding kunnen geven, voor de behandeling voor te bereiden, voordat de wetsherziening by den Landdag wordt ingediend en wel in dien geest, dat daarbij een overeenkomst met de partijen, aan wier positieve medewerking bij de herziening waarde wordt gehecht, tot stand komt." Dat wil zeggen: De minister moet achter de coulissen met sonservatieven en nationaal-libe- ralen een wijzigingswet opstellen, waarop de Landdag slechts goedkeurend behoeft te ant woorden. Maar dat zou den conservatieven nog wel eens kunnen tegenvallen. De executeur-testementair van kardinaal Kopp verklaart, dat de kardinaal volstrekt geen 7 millioen mark heeft nagelaten, doch dat de nalatenschap van den uit arme ouders geboren kei'kvorst slechts 1 millioen bedraagt, die voor algemeene en goede doeleinden bestemd is. De familie krijgt maar weinig. Dc TURKSCHE nationalisten veroorzaak ten te Kief relletjes. De uit het Beilis-proces bekende hoofdgetuige ft charge Goloebef stookte die relletjes aan, bij gelegenheid dat Miljoekof een voordracht wilde honden over den Balkan oorlog en zijn verschrikkingen. Kort tevoren verscheen Goloebef met een aantal makkers in de zaal, zette zieh op de voorste rij neer en wierp bij 't verschijnen van den redenaar dezen met flesschen van een stinkend vocht. De lawaaimakende rust verstoorders werden door 't publiek de zaal uitgeworpen, waarna de lezing voortgang kon hebben. Men vordt hoe langer hoe meer pessimis tisch inzake den gezondheidstoestand van den OOSTENRÏJKSCHEN keizer Frans Jozef. Officieele bulletins beproeven wel, de onge steldheid als onbeduidend voor te stellen. Men verheelt zich echter niet, dat het voortduren van de verschijnselen van catarrh bij een oud man als Frans Jozef bedenkelijk kan worden. 13e lióest berooft hem van een goed deel -zijnoT nachtrust. Verschillende familieleden kómen den keizer bezoeken. Als hoopgevend teeken wordt intussehen aangemerkt, dat zijn doch ter, aartshertogin Maria Valeria, naar Walsee is vertrokken. Hetzij dat het lichaam ten gevolge eener ziekte verzwakt is, of wel dat het de weer standskracht mist om welke andere oorzaak ook, het. verloop dat gevolgd wordt, blijft al tijd hetzelfde. Het bloed is uitgeput, de ze nuwen zijn als gebroken. Een hersteller van het bloed, een versterker der zenuwen is noo dig. Dan is bet oogenblik daar om de Pink Pillen te nemen, spaart gij uw tijd en uw geld uit. Gij bebt, inderdaad de zekerheid te gene zen, want de bewijzen van genezingen zijn overvloedig, terwijl, zoo gij u wendt tot een middel zonder waarde, de verandering van een behandeling die u geen resultaat geeft U heel duur komt te staan en u bovendien nog even ziek laat als gij waart. Voor de Pink Pillen is bet een spel aan de herstellenden de gezondheid weer te brengen. Zij genezen de gevallen van bloedarmoede, van bleek zucht, van neurasthenie, van algemeene zwak te, en dus nog veel gemakkelijker de voorbij gaande ongesteldheden ten gevolge van een ernstige ziekte. De behandeling met de Pink Pillen is eenvoudig, gemakkelijk, weinig kostbaar en afdoend. Zij zijn V.rkrijfibaar ft 11.75 per dees en 19 per zei don. zen bij het Hootd-depöt der Pink-Pillen, Dacoetakade 15hul«, Ameterdam. Voor Haarlem en omstreken bij da firma's J, Göppinger, Gr. Houtstraat 147a, W. A. Schou ten, drogist te Liase. En verder bij verschillende Apothe kers ea Drogisten. VIJFDE LUSTRUM DER STUDENTEN- VEREENIGING „VERITAS." De Utrechtsche Studentenvereeniging „Ve ritas' 'viert dezer dagen haar vijfde lustrum. Zondag droeg Mgr. v. d. Wetering een Pon tificale Hoogmis op in de Kathedrale Kerk te Utrecht. In den namiddag werd de f eestvergadering gehouden, die door vele geestelijke en wereld lijke autoriteiten werd bijgewoond en waarop dr. Gerard Brom de feestrede uitsprak. Na deze rede, trad de praeses, de heer Bo- gaardt naar voren, om officieel namens „Ve ritas" mede Mgr. dr. Jansen te hnldigen. Als feestgeschenk .werd den priester een fraai brevier, den geleerde een prachtwerk voor zijn boekenkast, alsmede een couvert aangeboden. Door eenige dames werd aan het bestuur gisteren een geschenk aangeboden. In den Utrecbtschen schouwburg voerde Veritas op bet bekende Vondeliaahsche bij- bèldraifia ...Tephta", onder régie ven d'eiiheër' Jt-J. van Nóorle Jansen - De Aartsbisschop Mgr. H. van 'de Weter- ring, vergezeld van zijn vicaris-generaal, Mgr. Brouwer, prof. dr. B. Kouwer, rector-magni- fieus en echtgenoote, en vele andere autori teiten woonden de uitvoering bij. NEDERLANDSCHE SCHEEPVAARTTEN. TOONSTELLING TE LONDEN. De tentoonstelling van Nederlandscbe Scheepvaart, Scheepsbouw en Mac'hineriën, welke van September tot October in Londen zal gehouden worden, belooft een groot suc ces te worden, schrijft het Hbld. Nu reeds is deelneming toegezegd van een groot aantal inzenders o.a. Koninklijke Hollandsche Lloyd Amsterdam; Stoomvaart Mij „Nederland", Amsterdam; Koninklijke Pakctvaart Mij., Amsterdam; Kon. W. I. Mail, Amsterdam; Werf „Conrad" Haarlem; Gebr. Figeé, Haar lem; Ministerie van Marine; Ministerie van Landbouw Nijverheid en Handel, Afd. Han del; Ministerie van Waterstaat; Gemeente Amsterdam; Gemeente Rotterdam; Ministe rie van Koloniën Nederlandscbe Staats spoorwegen, Utrecht; Hollandsche IJzeren Spoorweg Mij., Amsterdam. Het is natuurlijk niet mogelijk nu reeds een volledige opsomming te geven van het geen geexposeerd zal worden. Enkele inzen dingen zullen echter zeer belangrijk zijn. Zoo zal het departement van Landbouw, Nijver heid en Handel een maquette van den Indi- schen Archipel tentoonstellen, waarop de voornaamste havens en scheepvaartverbindin gen zjjn aangebracht. De Nederlandscbe Scheepsbouwmaatschappij zendt een afbeel ding in van bet onlangs gebouwde Soerabaya- drcogdok. Daaria zal door de Maatschappij „Nederland" een model geplaatst worden van het in aanbouw zijnde grootste schip der Maatschappij, de „Jan Pieterszoon Coen". De Nederlandscbe Fabriek van Werktuigen en Spoorwegmaterieel zal modellen van schepen exposeeren voorzien van door baar vervaar digde Diesselmotoren. Het bestuur der tentoonstelling bestaat uit de heeren mr. W. Roosegaarde Bisschop, te Londeu, J. B. A. Jonkheer, penningmeester en J. de lat Valette, secretaris. Als manager worden de voorbereidende werkzaamheden verricht door den beer J. van der Steen, die inderdaad geen moeite heeft gespaard om deze tentoonstelling te doen sla gen. „ST. RAPHA6L". (Van onzen eigen verslaggever.) Zondag hield de R.K'. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel zijn jaarlijksche groote vergadering te Nijmegen. Te ruim half 12 zette de ontzagwekkende stoet van ruim 3000 mannen en vrouwen geschaard achter een 70-tal banieren zich in beweging en trok naar de kerk van den H. Ignatius in de Molenstraat, waar de Algemeen Geestelijk Adviseur Pastoor Mutsaers eene H. Mis op droeg voor den Bond. Onder de H. Mis sprak Pastoor Mutsaers zijn mannen een kort hartelijk woord toe, werden de afge storvenen herdacht en voor de rust hunner zielen gebeden, evenzoo werd een drietal ave's gebeden voor het volledig herstel van den algemeen beminden hoofdredacteur van het Bondsorgaan kapelaan Donders. Uit de kerk ging" het wederom in optocht door Nijmegen's straten naar: het vergaderlokaal. Ben drietal mu7dekkrtrp^r-n zorgden voor wat vroolijkheid, zoodat' in opgewekte stemming ten half drie het vergaderlokaal werd be reikt. Dit bleek echter te klein voor zulk een menschenïnassa, zoodat velen buiten moesten blijven. De voorzitter, de heer J. Hellemons, opende de vergadering met den Ghr. groet en een woord van welkom aan de oude en nieuwe vrienden en sprak den wensch uit dat vooral deze laatste een goe den indruk' van deze vergadering zouden medenemen, ter versterking van de jonge bonden, dok en vooral de dames heette spreker hartelijk welkom, en sprak zijn vreugde uit over het steeds aangroeiend aantal deelneemsters, daar In niet geringe mate van de dame3 steun wordt verwacht. Verder bracht spreker u°g een hijzonder welkom aan de vele E.E. H.H. Geestelijken, den eminenten Bondsadviseur en kapelaan Donders, alsmede aan den Z.Eerw. spreker voor deze vergadering den Z.Eerw. Z.Gel. heer F. Bruna, Directeur van het Progym nasium te Venlo. Hierna liet spreker het afgeloopen jaar de revue passeeren en Lon met genoegen constateeren, dat 1913 een voorspoedig jaar was geweest. Het ledental wies van 4223 in April 1913 tot 5419 in APril 1914' V omtrent het gehalte der lc<4en was spreker zeer tevreden. De af deeling ^erkplaatsper- soneel was dit jaar tot over de 1000 leden geklommen. Spreker bracht hulcle aan het bestuur dezer vakafdeelinÉf- "ank bracht spr. voorts aan den in Juni 1913 afgetreden Pen ningmeester den heer Th- do Wit; uit utrecht die wegens hoogen leeftil n had bedankt. Spreker releveerde de aanstelling van den tweede vrijgestelde den neer H. Terra en constateerde met genoegen nat de samen werking tusschen de vrij gestelden en het Hoofdbestuur allerprettigst 1S- Ook de medewerking aan net orgaan kon spreker zeer goed noemen, doch kon nog beter zijn; spreker wekte op hieraan de aandacht te schenken. Vervolgens gaf spreker een overzicht over de verrichtte werkzaamheden. Een 350-tal verzoeken werden behandeld, plus^ honder den persoonlijke verzoeken en eenige alge meene acties, waaronder in 't hij zonder wer den aangestipt de nieuwe stukwerkregeling voor het werkplaatspersoneel der 8.8. welke regeling door de Directie der S.S. reeds een drietal jaren in behandeIïöêf ,°'c van de toegezegde loonsverhooginfï by het H. s. M.- personeel was niet veel terecht gekomen, de lagere ambtenaren en beambten waren ver geten. Ook in 't Trambedrijf kon spreker vooruitgang constateeren en drong aan op meerdere aansluiting door dit personeel bi] de organisaties. Spreker releveert de toe zegging van den tegenwoorjigen Minister van Waterstaat, dat wettelijke regelingen zullen worden getroffen voor dit personeel, doch maant aan deze actie warm te houden, daar tusschen beloven en doen een lange weg ligt. Tenslotte releveert spreker de gun stige bepalingen omtrent pensioenen bij het spoorwegpersoneel én brengt de Direc ties hiervoor dank. De nieuwe regeling van den dienst "van hét treinjici'Söncel, Welke 1 Mei a.s. in werking treedt, kon echter de goedkeuring niet wegdragen, .vooral daaF ih' deze den16-urigen' WéilKtf&gaéband- haafd.' Spréke? hradlt;"dahk aan' allen die het afgeloopen jaar hunne beste krachten aan den Bond en het personeel in 't alge meen hebben gewijd en spoort aan om, al gaf 1913 reden tot tevredenheid, op den ingeslagen weg voort te gaan, daar nog zeer veel te doen valt, vooral de erkenning der organisatie door de Directies is het waar naar moet worden gestreefd. Een meermalen herhaald applaus bewees dat de woorden des sprekers in den geest zijner hoorders vielen. Spreker deelde hierna nog mede dat de ontvangsten in 1913 waren f 10.690, de uitgaven f 9690, zoodat een batig saldo ad f 1000 overschoot, dat liet steunfonds f 4400 in kas had en liet kapitaal van den Bond f 4500 bedroeg-. Hierna werd het Bondslied staande door allen gezongen. Na afloop hiervan kwam kapelaan Donders naar voren, dankte voor de voor zijn herstel gestorte gebeden, en nam afscheid. Thans gaf spreker het woord aan den Z.Eerw. Z.Gel. heer F. Brune. „Ave Crux spes TTnica" waren de tekstwoorden voor de schitterende rede welke deze gewijde spreker tot de spoormannen hield Een rede vol enthousiasme voor ons H. Geloof, waarin spreker aandrong het kruis steeds voor oogen te houden. Het kruis met den palmtak erop. Het teeken van lijden en strijden bekroond met de eindzegenpraal het Hemelsche loon. In forsche trekken schil derde Z.Eerw. het vulgaire en mondaine der tegenwoordige levensbeschouwing. Het ver val van het ware geloof en de inplaatsstel- ling der meest verouderde zedelijke stelsels overtogen met een nieuw kleedje. Hoe meest natuurlijke en ingeboren begrippen van waarheid en recht worden verloochend. Spr. wekte op pal te staan in den strijd voor ons dierbaarst goed, ons H. Geloof den in zet dier strijd. In gloedvolle bewoordingen schetste spreker de schoonheid van net Christendom tegenover het cynisme van den tegenwoordigen tijd en bracht een eere-sa- luut aan onze geliefde vorstinne Koningin Wilhelmina, die o.m. hij de opening van het Vredespaleis den moed had te zeggen: „Ie Christ avant tout." Christus bovenal, als mede aan het Belgische koningspaar dat zoo beslist opkwam tegen de tegenwoordige vulgaire dansen en sluit zijne overheerlijke rede met eene schets van den laats ten oor deelsdag waar het tot de gelukzaligen uit Christus' mond zal klinken: „Wie mij voor de werélö beleden heeft zal ik voor mijnen Vader belijden." Een donderend applaus loonde den spre ker voor zijn overschoone rede. Hierna was het woord aan Pastoor Mut saers. Z.Eerw. wekte lo. op tot deelname aan de Retraites; 2o. stelde Z.Eerw. voor den Z.Eerw. Pater Ildefonsus, Geestelijk Ad viseur en Secretaris van de Nat. R.K. Ver- eeniging van Geheelonthouders onder het Spoor- en Tramwegpersoneel en beval ten zeerste aan tot die vereeniging toe te treden; 3o. sprak Z.Eerw. den wensch uit dat in alles door allen de leiding der Bisschoppen zou worden aanvaard, zulks meer speciaal met het oog op de kwestie van aansluitingl bij den Ned. R.K, Volksbond in het bisdom Haarlem; 4o. sprak Z.Eerw. den wensch uit dat de spoormannen steeds op hem zou den vertrouwen; 5o. gaf Z.Eerw. een zeer solierpe critiek. öp de R.K. spoorniannen die m neutrale' vërëenïgfhgeh als Bond 'van Ördè en anderen waren aangesloten, van daar uit critiek uitoefenden op de handelingen der R.K. georganiseerden. Z.Eerw. kende aan die R.K. heeren, die zelf niet aan den Bis schop gehoorzaamden, het recht niet toe zicli met de zaken van St. Raphael te be moeien. Ten slotte sprak Z.Eerw. nog een woord van protest tegen de brochure geti teld „het Roode gevaar" waarvan door den schrijver werd gezegd dat de inhoud dezer brochure gerust door eiken pastoor vanaf den kansel kon worden verkondigd, hetgeen door Z.Eerw. beslist werd tegengesproken. Nadat hierna de Voorzitter allen die tot het welslagen dezer grootsche betooging hadden medegewerkt had dank gebracht, en de leden had aangemaand even ordelijk te vertrekken als ze waren gekomen, sloot deze de vergadering met een tot weerziens en den Chr. groet te half vijf. Brand. Zondagnamiddag verbrandde aan den straatweg OldenzaalDenekamp in de gemeente Losser door onbekende oorzaak een dennenboseh ter grootte van 4 ft 5 hectaren. Spoedig toegeschoten hulp wist de aangren zende bosschen te behoudeD. Gistermorgen is afgebrand de jamfabriek van den beer Gerritsen te Andelst. Het vuur sprong over naar het huis van den heer Tim merman, dat eveneens afbrandde. Hü wilde niet. Een gerechtelijke beslag legging heeft Zaterdagavond te Arnhem heel wat moeite veroorzaakt, schrijft de Tel. Een familie was eenigen tijd in peneion geweest in een pension aldaar. Door eenig ongenoe gen verliet de familie dezer dagen het pen sion. De pensionhouder weigerde echter de meubels der familie af te geven, zoodat deze genoodzaakt was de hulp van een deurwaar der in te roepen. Deze vervoegde zich Zater dagavond aan het peneion om de meubels in beslag te nemen. De pensionhouder weigerde hem evenwel den toegang, ook nog toen de deurwaarder van den president der recht bank verlof bad gekregen om de woning ook tegen den wil der bewoner binnen te treden. Assistentie van de politie werd toen gevraagd, doch een inspecteur van politie slaagde er al evenmin in om de stevig met slot en ketting gesloten deur te doen openen. Ook de ter plaatse verschenen commissaris van politie kon den koppigen pensionhouuei niet bewegen aan den deurwaarder den toe gang te verschaffen; de deur was en bleef gesloten. Eerst toen een smid op last van den commissaris van politie begonnen was om met geweld de deur te openén, werd de deur éindelijk geopend en kregen de ambtenaren toegang? Na eenig over en weer gepraat .werd aan ■töéii deurwaarder toegestaan óm de meu belen naar buiten te brengen. Het spreekt van zelf, uat deze geschiedenis heel wat men- schen op de been had gebracht. Poging tot moord. Een arbeider uit Blo- rik bij Venlo heeft in een twist met eene vrouw deze met een mes levensgevaarlijk ge wond. Daarna heeft hij zich met een revol- verschot gedood. Vergiftigd. Eenige leden van een gezin te Bussum zjjn Zaterdag ongesteld geworden na het gebruik van gelardeerde lever. De on gesteldheid ging gepaard met hevige kram pen en brakingen. De politie doet onderzoek. Mishandeling. Te Harlingen is de 33-,ja rige B. Doetjes door twee dijkwerkers met een schop zoodanig mishandeld, dat do her sens bloot lagen, een arm verbrijzeld was en het onderlijf zeer ernstige wonden vertoonde. De man woont te Drachten erj is vader van vier kindei*en. Staking opgeheven. Men meldt uit Mid delburg aan bet Hbld., dat dc schiklerssta- king aldaar is opgeheven, daar beide partijen bet voorstel aanvaardden van den waarne- menden burgemeester, hierin beslaande, dat het minimumloon voor eeri volwassen gezel 20 cent zal bedragen en geen ranenneinaatre- gelen genomen zullen worden. Overreden. Zondag is een arbeiderskmcht door de stoomtram Rotterdam—Hellevoet- sluis aangereden; do dood trad direct 'n. VAN ELDERS. NICHT RAÜCHEN. Bij den Hoogen Raad diende g zaak van den Utrechtschen student A. J. v. Vassem, die in een derde-kl is te coupé d-r 8. S. onder Abcoude—Ba-ainbrugge met op schrift „nicht rauchen" een sigaar had ge rookt en deswege door het Kantongerecht te Breukelen—Nijenrode was veroordeeld tot f4 boete of 2 dagen hechtenis, welk vonnis door de Rechtbank te Utrecht was bevestigd. Bij memorie voerde requirant aan, dat art, 4 1 h en 13 van het reglement op het ver voer 'door de spoorwegen was geschonken door aan te nemen dat in een coupé van een trein AmsterdamUtrecht de Duitsche woo1" den „nicht rauchen" eeri verbod aanduiden om in die treinafdeeling te rooken. Indien dit verbod in een vreemde taal mochi worden gesteld, dan zouden sommigen dir. kunnen verstaan, doch anderen niet. En dan Zou men het ook evengoed mogen aanbrengen in het Hongaarsch, Italiaansch, enz, Adv.-gen. mr. Besier was met den requi rant Van meening dat het opschrift „nicht rauchen" niet voldoet aan den eisch dat het verbod duidelijk is gesteld. „Duidelijk zicht baar" beteekent toch niet alleen, dat men de woorden duidelijk kan zien, maar ook dat men ze moet kunnen begrijpen. Zoolang hier te lande vreemde talen niet behooren tot de verplichte vakken van het lager onderwijs kan men niet eischen dat ieder Nederlander ze verstaat. De conclusie van den adv.-gen. strekte dus tot vernietiging van het vonnis én ontslag van den requirant van alle rechts) vervolging. „Uw College" - aldus eindigde - zijn -conclusie 'n- '„zal 'bij dit aï- rest een echoone gelegenheid hebben Qm niet slechts het recht in 't algemeen, maar ook het goed recht van de Nederlandscbe taal, zij het ook in een kleine zaak, te handhaven." Uitspraak 25 Mei. UITSPRAKEN VAN HET KANTON GERECHT TE LEIDEN. De kantonrechter te Leiden veroordeelde: Wegens te Warmond in de bebouwde kom der gemeente mest verzamelen G. B. te War mond tot 1 of 1 dag. Wegens te Noordwijk geen behoorlijk privaat houden Th. P. V. te Noordwijk tot 2 of 1 dag. Wegens loopen op verboden grond A. A. J. v. d. T. en H, V. te Haarlem en Hillegom tot tweemaal 2 of tweemaal 2 dagen. A. A. J. v. d. T. te Haarlem tot 2 of 2 dagen; L. de R. te Noordwijker- hont tot 2 of 2 dagen. Wegens loopen op verboden grond W. v. d. Z. te Noordwijk tot 2 of 2 dagen. Wegens zonder daartoe ge rechtigd te zijn loopen over een overweg wel ke gesloten is, B. J. K. te Warmond tot 3 of 3 dagen. Wegens rijden met een rijwiel zonder licht, tweemaal gepleegd A. Z. te Noordwijk tot twaamaal 0.50 of tweemaal 1 week tuchtschool. Wegens rijden met een rijwiel zonder licht C. de J. te Lisse tot 3 of 8 dagen; P. J. H. te Noordwükerhout tot 3 of 3 dagen; H. v. d. W. te Noordwijk tot, 3 of 3 dagen. J. C. M. D. te Noordwijk tot 2 of 1 dag. Wegens schoolverzuim: J. C. W te Noordwijk tot 3 of 2 dagen; J. v. d. B. tot 4 of 8 dagen; Corn. H. tot 3 of 3 dagen; P. M. tot 4 of 3 dagen; H. K. tot f 4 of 3 d.; L. D. 4 of 8d.; J. S. 4 of 3 d.; J. V./3 of 3d., allen te Noordwijk. Corn. v. d. K. tot 3 of 2 dagen; E. B. tot 8 of 2 dagen, beiden te Noordwijkerhont. Wegens arbeid doen ver richten in strijd met de in 1911 bepaalde Ar beidswet, Th. W. van N. te Warmond tot 5 of 3 dagen. Wegens Ie. als houder van een hondenkar deze bedienen door iemand bene den den leeftijd van 14 jaar en 2e. arbeid te doen verrichten in strijd met de in 1911 be paalde arbeidswet; A. A. B. te Noordwijker- hout tot 2 of 2 dagen en 5 of 2 dagen. We gens overtreding ijkwet Hendr. G. L. te Voor hout tot 5.50 of 1 dag; C. A. S. te Voorbout tot Ö.50 of 1 dag; C. A. S. te Voorhout tot 0.50 of 1 dag. Wegens bet niet zorg dragen dat een water op tijd wordt schoongemaakt J. P. J. M., vrouw van P. Th. v. d. V. te Slo ten tot 8 of 1 dag. Wegens te Leiden zonder noodzaak een rijwiel berijden op de voor voet gangers bestemde klinkerbestrating J, D. ts Noordwijk tot 1 of 1 dag. Wegens lo. t« Noordwijk op of aan den openbaren weg zon der vergunning van den burgemeester venten voor zoover de wet daarvoor geen patent vor dert; 2o. door bet bevoegd gezag naar zijn naam gevraagd, een valschen naam opgeven A. van B., zonder domicilie tot 1 of 1 dag en 10 of 2 dagen. De kantonrechter sprak vrij beklaagd we gens rijden zonder licht met voertuig C. Dr Z. te Leiden. W. H. W. T. te Sassenbexm, be Maagd van als bestuurder van een twee wie lig motorrijtuig, rijden zonder voorzien te zijp van een rijbewijs; beklaagd wegens als perj stuurder en eigenaat" van een tweewielig torrijtuig op dep openbaren weg. rü4ep,;ZPinr der voorzien te zijn yap een Aumjnpr en.rpi;, hew'u,t.:p. JI..Hzi!. te Eijnsbiug. ,v, -u-ii

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2