BUITENLAND. BINNENLAND. Ontmaskerd. Hst liefdewerk „Oud Papier dichter Mistral. FEUILLETÖÜ NIEUWE HflflRLE/ASCHE COURANT ™g£« *-»p Het veertigjarig bestaan van het liefdewerk „Oud Papier" is, zooals men gisteren in ons 'blad heelt kunnen lezen, Zondag to Amster dam feestelijk herdacht, on bij die gelegen- heit heeft Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijs- sen, die zulk een bekend ij veraar is. voor dit heerlijke liefdewerk een mooie rede uitge sproken, waaraan wij gisteren reeds eenige cijfers ontleenden. Het Liefdewerk „Oud Papier". Ieder Katholiek kent het, moet het althans kennen, d.w.z. moet niet alleen het bestaan ervan weten, doch ook op do hoogte zij11 van het doel waarvoor dit liefdewerk is op gericht en werkt en de wijze, waarop deze werkzaamheid wordt uitgeoefend. Ieder mo et dit weten, maar de onder vinding leert dat dit niet het geval is en dat er onder ons, katholieken nog menigeen is, die, ofschoon hij wel eens gehoord heeft van dit Liefdewerk en hij er reeds meermalen opmerkzaam op gemaakt is, er toch niet aan denkt om dit werk te steunen en zijn oud papier, inplaats van het weg te werpen, aan dit liefdewerk te geven en daardoor op meer dan een wijze wel te doen. Hoe dit komt? Och, wij veronderstellen, üat liet eenvou- 0011 kwestie is Vein er-iiiet-ct&n-ilGïiken, een gevolg van de zucht naar gemak, het is immers gemakkelijker het oude papier in de vuilnisbak of papiermand te werpen, dan de moeite te doen oen boodschap te zenden naar den lieer Heems, met verzoek een man netje te sturen om Wat oud papier weg te komen halen. En toch is het zoo jammer, dat zoovelen op deze wijze niét medewerken aan het mooie doel van het liefdewerk „Oud Papier." Wie dit doel kennen wil, verwijzen wij naar de beide toespraken door Mr. Heerkens Thijssen en Mgr. Gallier Zondag op de feest- vergadering uitgesproken. Als eerste doel vermelden de statuten liet verschaffen van werk aan R.-K. personen, die niet of bezwaarlijk op andere wijze in him onderhoud kunnen voorzien. Het liefde werk deelt geen aalmoezen uit, men laat werken. Het andere doel werd door Mgr. Gallier aangegevenhet steunen van den Paus. Jaar lijks toch wordt een deel van de opbrengst van het oude papier als „feestgave der liefde", zooals onze Bisschop het noemde, aan Z, H. den Paus overhandigd. Hoe heerlijk-mooi is dit tweevoudige doel en wat kost het weinig moeite mede te wer ken aan de bereiking ervan! Er wordt van u g'een offer gevraagd in geld: dit liefdewerk vraagt u slechts datgene, wat voor u toch geen waarde meer heeft, het ver zoekt u het oude papier boeken, couranten, tijdschriften niet weg Je werpen of te vernietigen, doch zorgvuldig te bewaren en af' te staan, teneinde met de opbrengst ervan liefdediensten te bewijzen. Hier ter stede bestaat een bloeiende afdee- ling van dit liefdewerk, dio tengevolge van voortdurende propaganda en veler steun jaar lijks een mooi bedrag' kan maken voor het oude papier. Wat vraagt dit liefdewerk van ons? Het antwoord op deze vraag kan kort en krachtig luldenP a p i e r en dit wel in den meest uiteenloopenden vorm en van welke soort het zijn moge, wanneer het slechts! papier is. Het behoeft niet alleen goede lectuur te zijn! Alles neemt het liefdewerk dankbaar aan en men heeft hierin juist een prachtig middel om slechte en verderfelijke lectuur op te ruimen. Mgr. Gallier 'heeft in zijn rede hierop ook gewezen, waar Z. D. H. zeide: „Een doel van het Liefdewerk is ook ver derfelijke lectuur, na haar opgespoord en ver delgd te hebben, te gelde te maken en er den II. Vader mede te steunen. Verderfelijke lectuur zal clan ook, hopen wc. steeds een belangrijk deel uitmaken van onzen voorraad oud papier. Maar die verderfelijke lectuur mag niet komen uit onze eigen huisgezinnen. We moeten tiaar machtig worden, maar moe ien haar niet eerst tot de onze hebben gte- rnaakt. Verderfelijke lectuur moeten wij heb ben om haar te vernietigen, doch niet nadat Sr het gif reeds is uitgezogen. Daarom moeten we ieder in eigen omge ving met alle dienstbare middelen de verder felijke lectuur uitdringen uit de huisgezinnen der Katholieken." Wanneer men die verkeerde lectuur aan dit liefdewerk afstaat, dan kan men ervan verzekerd zijn, dat het in goede handen is en dat die lectuur verder geen kwaad meer kan stichten. Dit vernietigen van slechte lectuur is mede doel van dit liefdewerk en oorspronkelijk zelfs het voornaamste, zooals blijken moge uit de circulaire van Maart 1874, waarin de oprichting van het liefdewerk werd voorbe reid en waarin wordt medegedeeld, dat het liefdewerk is heb verzamelen en verkoopen van al het papier, dab in den regel verloren oaat of weggeworpen wordt, dus juist zooals thans; maar in een breva van Z. H. PiusIX van 21 Juli 1870, gericht aan den bisschop van Langres, welke geheel in deze circulaire is opgenomen lezen wij, dat nevens het onder houd van „onze soldaten", de verzamelaars van oud papier, „vele der smaadschriften en verderfelijke dagbladen, die men het volk tot hun groot nadeel en zielenbederf toewerpt, wisten te vernietigen en daardoor alleen veel DE FKANSCHE VERKIEZINGEN. De Maasbode-redacteur seint uit Parijs aan •zijn blad: overleden Provinciaalschen dichter Mistraloffers en door alle middelen. Welke een vin- worden opgericht. Het initiatief ertoe is uit- dingrijke en werkzame liefde hun aan de gegaan van een van 's dichtere bewonderaars,I hand doet, de onmatigheid het terrein betwis- een rijk koopman te Saint Remy, Blain go ten en haar beur ongelukkige slachtoffers heeten. Het zal een eigenaardig gedenktee- ken woi'den, bestaande in een profielportret Het resultaat van de stembus geeft ons van Mistral, uitgehouwen, reuzengroot, in de don indruk van een ontzaglijke vermoeidheid flanken van den Gaussiesberg. Het portret bij het kiezerscorps. Het volk is verbijsterd j 7a\ worden gemaakt naar bet model van bet door de zich zoo snel opvolgende politieke Mistral-medaillon van den beeldhouwer Amy. gebeurtenissen; het weet geen weg meer te De rotskop van den dichter zal een geweld'i- goeds te wrochten" Ten slotte nog enkele cijfers en gegevens ontleend aan do rede van Mr. Heerkens Thijs sen. Het oude reglement vermeldde, dat do op brengst van het oude papier zou strekken tot tegemoetkoming en ondersteuning van den Paus. Lange jaren heeft het Liefdewerk dan ook bekend gestaan als „oud papier voor den Paus." Eerst later is van deze bestemming ten deele afgeweken. In het oprichtingsjaar kon reeds f 3000 aan eten Paus worden afgedragen. In de jaren 1877 en 1880 waren deze cijfers resp. f 7000 en f 4000. Intussclien braken voor het Liefdewerk don kere dagen aan, doordat de papierprijzen daalden. De gelden die voor den Paus konden worden afgezonderd, verminderden' telkens en telkens. In '1885 had het hoofdbestuur te Am sterdam een nadeelig saldo te boeken van f 1632. In October 1886 werd besloten de comité's, die met verlies werkten, af te schrij ven. Deze comité's zouden echter zelfstandig blijven doorwerken en het papier ter plaat se verkoopen. Vooral met het oog op de co mité's die afvielen, was dit een daad van ingrijpende beteekenis en de gevolgen ble ven niet uit. Verschillende comité's hielden op te werken als gevolg van het tekort in de exploitatiekosten. Nu bezitten we gelukkig een 'reservefonds, bestemd om nadeelig wer kende afdeelingen in het leven te houden. Men zat echter niet bij de pakken neer, doch het hoofdcomité ging in 1887 op reis om de werkwijze der comité's, te bezuinigen. De slechte tijden bleven aanhouden. In 1893 werd het noodpeil bereikt. Het hoofdbestuur verklaarde in Februari, dat het liefdewerk in November zou worden opgeheven, als de papierprijzen niet zouden stijgen. In 1894 be gon eindelijk de prijsstijging en herleefde het liefdewerk. Nog eenmaal ontmoeten we eene inzinking, doch slechts van korten duur. In Maart 1.897 werd slechts f 1.30 voor bont betaald in Sep tember ging oen groote partij zelfs voor f 0.85 per 100 K.G. Andermaal kregen de co mité's aanschrijving, plaatselijk te' verkoo pen. Het jaar 1899, waarin het Liefdewerk 25 jaar bestond, was geen vroolijk jaar. Het bestuur meldde aan Mgr. Bottcmanne, dat vooreerst niets naar Rome kon worden ge stuurd. Deze antwoordde echter, dat hij gaar ne het Liefdewerk zou zien doorwerken, om dat het aan verschillende gezinnen levenson derhoud verschafte. Ziedaar voor het eerst de aandacht geves tigd op de Werkverschaffing. De tweede malaise duurde echter niet lang. In Januari 1900 werd den sub-comité's die nog bestonden, verzocht het papier naar Am sterdam te zenden. Het financieel bezit van het liefdewerk was toen f 1500. Bedroeg liet aantal afdeelingen m 1884 o3, in 190-1 waren er slechts 18. Langzamerhand werd de toestand beter en in het af-geloopen jaar, in 1913 werd ruim een millioen een maal honderd duizend kilo papier verkocht, en steeds zijn de giften grooter geworden. In 1908 werd f 8000 uit betaald en in 1913 f 28000. Men ziet hieruit welk een kapitaal er zit in iets, Wat voor ons zoo goed als waarde- loos is. Mogo de vrucht van dit artikel zijn dat velen op dit punt zuinig zullen worden en het oude papier zullen bewaren met uiterste zorg, om het af te staan aan het liefdewerk „Oud Papier", dat daardoor in staat wordt gesteld vele gezinnen to helpen door werk verschaffing. vinden in dien doolhof. En in een zekere mis moedigheid, vermeerderd ook met een groo- to dosis onverschilligheid, si bijna overal niet alleen de kleur, doch zelfs de politieke na- ance van het distriet behouden gebleven. Met een opmerkelijke koppigheid zendt het „al gemeen kiesrecht" ieder vier jaar weer de zelfde ploeg naar de kamer. Nauwelijks is een nieuwe wetgevende periode begonnen of de critiek wordt weer levendig; de klachten, dat er met de kamer niet te werken valt, worden luider eni luider, totdat, wanneer de vier jaar om zijn, het koor van klagers met sterke stemmen beweert, dat bet zoo niet lan ger duren kan, Waarna dan de kamer weer in precies dezelfde samenstelling naar het Palais Bourbon wordt gezonden en alles weer van voren af aan begint Vergeefs zoeken wij de lange lijsten der districten af om eenig houvast te vinden in dien verwarde chaos van namen; en cijfers. Wij vinden niets. De herkiezing van Caillaux werd verwacht, doéh is niettemin teekenend voor den toestand1, welke aan zulk een politie leen struikroovea* veroorlooft weer als een onbelaste en onbeladene de volksvertegen woordiging binnen te gaan. Er ziin enkele goede resultaten bereikt in bet departement Seine-et-Oise b.v., waar de radicale stroom danig aan het zakken is. Doch al die kleine veranderingen brengen geen wijziging ïn den politieleen toestand, Die slecht, slecht, bitter slecht blijft. Tegenover die voor de oppositie verblijdende resultaten, staan er andere, die teleurstelling brengen- zoo de zware strijd, die in bet zesde district van Ri.issel zal moe ten worden gevoerd om dent zetel van onzen Groussan te behouden, die zich in een ongun stige positie bevindt, waar bij, reeds maan den lang' aan het ziekbed gekluisterd, zelf den strijd niet aanvaarden kan. Eéne zekerheid brengt de stembus ons. Van een verzet onder bet kiezerscorps tegen den driejarigen diensttijd is niets gebleken; integendeel, een zwakke strooming ten gun ste van de voorstanders van de verlenging van den diensttijd is in sommige arrondisse menten duidelijk merkbaar. Het is eigenaar gen omvang hebben: het profiel lieeft, ge rekend van den schedel tot de kin, een lengte van 40 Meter. Men denkt dan ook over 't uil- bikken van den kop twee jaar te doen. De kosten, op 200.000 francs geschat worden door Blain gedragen. Men spreekt nog van een andere hulde aan Mistral: er heeft zich eene commissie van vereerders gevormd, die 'sdichters standbeeld, nog bij zijn leven ont huld te Arles, op een hoogen bergtop wil plaatsen, zoodat liet beeld als 't ware liet gansche land van Provence ove rsell ouwen zal. ULSTER. De mededeelingen over de parlementaire verhandelingen en de verklaringen dooi- As- quith in naam der regeering afgelegd, waar uit bleek dat de regeering vastbesloten is in de Home-rule-kwestie in te grijpen, hebben groote onrust teweeg gebracht. De Daily Ma.il deelt mede, dat de regeering schepen naar de haven van Largs 'heeft laten vertrekken en aldaar gisteren tegen midder nacht aangekomen zijn. De namen dezer sche pen zijn niet bekend, doch bet moeten kleine kruisers zijn. Het opperbevel over de politie te Belfast en Largs is in militaire banden overgegaan. Voorts deelt de Daily Mail mede. dat in de haven van Lamlasli slagschepen ziin aangeko men om naar Ierland te kunnen vertrekken. In Dublin staan vijf regimenten infanterie en twee regimenten cavalerie. DE R. K. DRANKBESTRIJDERS TE ROME. In de audiëntie, door Z. II. den Paus aan de R. KL Drankbestrijders verleend is het vol gende 'adres van den anti-alcoholistiscben Bond aan Z. H. aangeboden: Allerheiligste Vad'i', Aan uwe voeten neergeknield, smesken de voorzitter en de leden van het bestuur van den R. K. Internationalen Bond tegen het dig op te merken, hoe deze strooming veelal alcoholisme voor hen en voor hun Bond den steun af van de goedkeuring en den zegen van Uwe Heiligheid in den strijd, dien zij hebben aangebonden tegen de onmatigheid, oorzaak van zooveel economischen en zede lijken ondergang. De tweehonderd pelgrims, die thans voor Uwe Heiligheid den R. K. Internationalen Bond vertegenwoordigen, komen uit verschil lende landen, maar eenstemmig erkennen zij dat het alhoholisme een maatschappelijke gee- sel geworden is, die ernstig de katholieke bevolking in verschillende landen bedreigt, en dat zijn verwoestingen enkel kunnen wor .den gestuit door een krachtige, stelselmatige actie, geëvenredigd aan het te bestrijden kwaad.' Juist de behoefte aan een machtige actie, reikende over de nationale grenzen; heeft in 1909 geleid tot de definitieve stichting van den R K. Internationalen Bond, welks aanhangers thans bij honderdduizenden geteld worden. Deze Bond vereenigt broederlijk in den gemeenschappelijken wil om het alco holisme te overwinnen, de katholieke geheel- onthoudersvereenigingen en die welke aan haar leden het matig gebruik van bedwelmen de dranken toestaan. Hij doet een beroep op aller toewijding zonder iemand de geheelont houding op te leggen, ofschoon deze het heil voor velen en het krachtdadigste propagan damiddel is. Wat, behalve het doel, is allen leden vim onzen Bond gemeen de kinderlijke ver knochtheid en de volledige onderwerping aan den H. Steek Het is mede diepe erkentelijk heid voor de groote welwillendheid, door Uwe Heiligheid aan onzen Bond betoond door hem tot beschermer te geven Zijne Eminentie kar dinaal Mercier, aartsbisschop van Mechelen, en in 1911 naar het internationaal anti-alco holisch congres in Den Haag als vertegen woordiger van den H. Stoel af te vaardigen. Z. D. H. Mgr. Gallier, bisschop van Haarlem. In deze gevoelens smeeken wij Uwe Hei ligheid den onschatbaren steun van haar aan moediging te schenken aan de bij onzen Bond trachten te ontrukken. De steun van den Piaatsbrkleeder van Jesus Christus is de kostbaarste prikkel, dien onze propaganda vermag te hopen: deze alleen kan ons opheffen tot de hoogte onzer bovenmen- schelijke taak, en onze Bond zal zich be ijveren zich dien waardig te toonen door eer, verdubbeling van liefdadigen ijver, van gedul- digen en geregelden arbeid en van onwankel bare toewijding aan Uwe Heiligheid. Z. H. Paus droeg Z. Em. Kardinaal Merry del Val op liet volgend schriftelijk antwoord te geven op dit adres van hulde. .Van het Va ti ca an, 23 April 1914, Aan den heer president en de leden van het comité van bestuur der Ligue cath. int. contre l'alcoölisme. Onze Heilige Vader Paus Pius X, die van harte de 200 pelgrims van de „kath. int. liga tegen het alcoholisme" gezegend heeft, draagt mij op, aan u alsmede aan geheel uw ver- eeniging, de gevoelens van voldoening en dankbaarheid over te brengen die Hij gevoel de bij het aanvaarden van uw hulde en be tuigingen van eerbied en kinderlijke gehoor zaamheid. De H. Vader wenscht u geluk met het suc ces van uw moedigen kruistocht door u over geheel de wereld ondernomen, in overeen stemming met de beginselen van het Evange lie en onder leiding van het hiërarchisch ge zag. Hij smeekt God de door u ontwikkelde actie tegen den verschrikkelijk en gec-sel, te gen den vijand van de lichamen en zielen, die zooveel lichamelijke en moreele ellende teweegbrengt, vruchtbaar te doen zijn. De Paus zegent do werkzaamheid van alle katholieke vereenigingen die bij uw bond zijn aangesloten. I>e H. Vader zegent den goeden wil van alle deze vereenigingen en derzelver leden en moedigt ze aan te volharden in him edelmoedig apostolaat. De pausen in de laatste jaren hebben niet nagelaten liet rampzalige kwaad te signalee- ren Rat gij bestrijdt en zij hebben gewezen op de noodzakelijkheid van ingrijpende, af doende geneesmiddelen. Do provinciale con ciliën en de bisschoppen in alle deelen van da wereld hebben een alarmkreet aangeheven en de zielen voorgelicht. In hun voetstappen hebben mannen van ge loof, van wetenschap en van de daad, door woord en voorbeeld een zeer heilzame be weging in het leven geroepen in de kath. ma tigheids vereenigingen. Zeer nuttig is het 't- kwaad van den alcohol en zijn maatschappelijke, zedelijke en gods dienstige gevolgen aan te wijzen, den nadruk te leggen op het verband met het tón onder gaan der individuen, wier gezondheid, ver stand, geweten en vrijheid hij verzwakt en verwoest, met 't verval van het gezin, in den schoot waarvan hij verdeeldheid en wan orde teweegbrengt, met het verval der maat schappij, die de alcohol bedreigt in baar ern- ook ten goede komt aan de oppositie; de Brian disten zijn volstrekt niet geslaagd in hun opzet om de „nationale herleving te mono poliseer en voor lumne politiek. Ofschoon de groep van Briand vrijwel in dezelfde getal sterkte in de nieuwe kamer terugkeoren zal, kan toch van een échec voor Aristide ge sproken worden, waar bij et- niet in geslaagd is, eeu élan op te wekken, dat hem, gedragen op de golven der „nationale opleving", voe ren zou tot de ministersbank als „nationaal held" en „redder des vaderlands." Er is echter toch wel eenig voordeel in ge legen, dat omtrent het lot der legeruitbrei- ding geen onzekerheid meer behoeft te be staan. Do oppositie, toch, bevrijd van deze ob sessie, behoeft thans niet voortdui-end voeling te bonden met de „nationaal"-groepen der linkerzijde en dit stelt baar in de gelegenheid beter haar rol als oppositie door te kunnen voeren. Eenzelfde redeneering zal ook kun nen gelden ten opzichte der kiesrechthervor- ming, waar ongetwijfeld, zoowel voor de even redige vertegenwoordiging ,als voor de even redige vertegenwoordiging der minderhe den, een meerderheid in de nieuwe kamer zal gèvóndon worden. Ook dit zal er toe kunnen bijdragen om de oppositie zich zelf te doen worden, indien althans op baar niet bet be faamde puntdicht van de G-énestet zou moe ten worden toegepast. De legeruitbreiding schijnt nog den mees- ten invloed te liehheu uitgeoefend op het kie zerscorps: meer althans dan de jongste schandalen, welke, gelijk trouwens te ver wachten viel, de kiezers der provincie vrij wel onverschillig hebben gelaten. En-zoo zal, als slotsom van alles, bet onzalige werk van verleeking van eeii Dou- mergue en een Viviani worden voortgezet. Enkele acteurs zijn door anderen vervangen; docht bet spel blijft hetzelfde. De personen kunnen komen of heengaan; de vlag blijft Volgens een schrijven uit Parijs aan bet Hbld. zal er een monument voor den onlangs 1 onthouding of matigheid, door persoonlijkei Met mijne persoonlijk" gelukwenst hen voor stigste belangen. Onder de sociale 'werken is er dan geen urgenter. Het zou den II. Vader daarom aangenaam zijn uw vcreeniging versterkt te zien door het toetreden van nieuwe katholieke vereeni gingen. Z. H. drukt het verlangen uit dat de geeste lijkheid overal dit werk van sociaal herstel en voorbehoeding zal ondersteunen en dat zij zich door onderricht en voorbeeld in het mid den van den strijd tegen het. kwaad dat in sommige landen vooral zoo'n onheil sticht onder de geloovigcn zal plaatsen, Maar deze strijd zal niet tot de zege lei den; wanneer hij niet gesteund wordt door do goddelijke genade, verworven door het ge bed, het naderen tot do H. Sacramenten en het beoefenen eener Christelijke versterving „Nisi Bominus aedificaverit donuim, in vanum laboraverunt qui aedificant cam (Ps. OXX VI) (Als de Heer een huis niet bouwt, dan werken vergeefs die liet bouwen.) Dat het licht van het Evangelie van Jezus Christus het verstand en het hart voorlichte on de plaag zal ophouden evenals de rec-kB van rampen, die zij na zich sleept. De II. Vader is gelukkig uw bond met alle vereenigingen die er lid van zijn, te zege nen; Hij zegent eveneens uw hoogwaardigen protector Z. E. Kardinaal Mercier die met een piijzensWaardigen ijver den voortgang van net alcoholisme tracht te stuiten en de oor aangesloten vereenigingen, die door gebed,zaken er van weg te nemen. Naar het Duitscb door August Ewald König. 21.) Misschien oordeelt ge er morgen anders over, antwoordde Emile, ook in het gemoed van 'het meisje is twijfel gerezen; en ik ver meen een nieuwen weg te hebben ontdekt, waarop de waarschuwingen van Darbon kun nen worden bewezen. En welke weg is dat? Hebt ge den man met don knuppel go- zien, dien Delattre volgde? Den man, die voor onze tafel post vatte? Zou Delattre dien gevolgd zijn? Daar is niet aan te twijfelen. Welken in- druk verkreeg! ge van hem? -- Ik zou zeggen, dien van een landlooper. -- En ik denk, dat Delattre goede gronden beeft hem te ontzien; waarom zou hij hem fcnders gevolgd zijn? Zulk een kerel verkoopt Bin geheimen, als men hem een behoorlijken 'prijs er voor betaalt en zulk een geheim kan tier toch wel toe leiden der doktersweduwe de (Oogen te openen. t Pe 3llstitieraad schudde op bedenkelijke jwijze bet grijze hoofd en bleef staan om een ^snuifje te nemen. L ~£ul een kerel ja even slim als gij, sprak fiij. Wees voorzichtig, want er kon hem meer «gelegen zjjn aan de vriendschap van Delattre «tan aan nw geld Hij zag er niet naar uit, alsof hij don klank van het geld zou kunnen wederstaan! En toch zal die klank !hem niet verlok ken een geheim prijs te geven, waardoor hij zieli zelvcü in de klem zou brengen. Als bij aan de schuld, die op Delatire rust, aandeel heeft, dan zal bij u niets verraden, wel daar entegen zijn medeplichtige waarschuwen; neem dat wel in ernstige overweging! Voor alles moet ik trachten hem terug te vinden, antwoordde Emile ongeduldig. Ik veronderstel dat hij in den Haag woont. Ik zag hem namelijk vanmiddag, toen ik van tafel kwam, uit de tram stappen. Dat zou jammer zijn; in zoo'n groote stad zal hij moeilijk terug te vinden zijn. Ik zal dadelijk terugrijden en de later RftTikoiugdog trams opwaclitöii, ging* Emilo snel besloten voort, als ik hem ontdek, dan zal ik licm volgen om zijne woning uit te vindon. Zoudt ge morgenvoormiddag in het Mauritsbuis willen komen? Gij zult mij daarmee een groot pleizeir doen, misschien heb ik uwen raad noodig. Ge zult daar met Delattre samenkomen; hoordet ge dan niet, dan zijne boosaardige opmerkingen slechts tegen u gericht waren? Wel zeker, maar niettemin zal ik mijn plicht volbrengen en Hertba voor een onge lukkige toekomst vrijwaren'. Gij zijt dns besloten de zaak verder te vervolgen? Ik beschouw dat als mijn plicht, omdat Hertba mij zelf verzocht Iheeft morgen nog eenmaal met baar in museum te komen. Zoo, zoo; dat is wat anders, sprak de beer, aan zijnen bril trekkend. Maar toch wil mij die geschiedenis maar niet beval' vu, beste vriend, en wel daarom niet, omdat gij aan de oude dame een besliste tegenstandster zult vinden. Beiden hadden bereids den weg naar den paardentram ingeslagen. Op korten afstand gingen twee gestalten voor ben uit, die in het duister niet te onderscheiden waren. Als Hertba verklaart, dat zij den man niet meer achten en liefhebbeu kan, dan zal zich bare mama daarbij wel moeten neerleg- gen, antwoordde Emile, en des te eerder, wan neer Delattre van zijn standpunt als rijk fa brikant moet afstijgen! Konden we slechts Darbon bewegen-' om de dames te vertellen, wat bij ons heeft meegedeeld. Dan zou de doktersweduwe mijne waarschuwing wel wat ernstiger opvatten. Moet dus bet onkruid tot eiken prijs onder de tarwe worden gezaaid? vroeg de oude heer sarcastisch. Nu mijnentwege; ge moet zelf weten of ge de verantwoording kunt dragen. Ik zal vanavond den Lyonuer nog eens spre ken; misschien laat bij zich overhalen om uw wensch te vervullen. Morgen hebt ge daar omtrent zekerheid. De beide personen stegen voor hem in de tram. Naderbij komend herkende de justitie- raad nu Kaatje. Gij rijdt nu wel in aangenaam gezelschap, schertste hij. Ja, waarlijk, antwoordde Emile zacht, die nu ook den anderen persoon herkend bad. Maar zie eens naai' den anderen boek daar zit den man, dien ik zoek. Inderdaad, knikte de oude heer, ik raad u nog eens aan de meest mogelijke voorzich tigheid in aoht te nemen. De kerel heeft wel is waar geen tronie, alsof bij de galg ver diende, m n ar niet. vertrouwen doe ik hem tocli i Hiermede nam hij afscheid van Emile, die j nu moest instappen, wilde hij met deze tram nog meekomen. Kaatje groette hem. Hij begreep den waar schuwenden blik, dien zij liem toezond, ter wijl hij bemerkte, dat Zij ook met den vage bond als een ouden beleende omging. Zij bracht bet gesprek niet op Delattre en hij deed zulks evenmin; wel vroeg, hij naar den welstand baars vaders, sprak met haar over paai'denziekteu, waarvan liij minder verstand bad dan zij, en schertste over eenige badgas ten te Selieveningen, die door hunne opge dirkte toiletten ieders aandacht tot zicli trok ken. Jacques Legrand zat intussclien zwijgend in zijn boekje en scheen in gepeins verzon ken; maar Emile, die nu en dan ziin levenda gen, fonkelenden blik ontmoette, ontging bet niet, dat hij vol wantrouwen naar elk woord luisterde. Ook tot hem richtte Kaatje van tijd tot tijd een vraag. Legrand beantwoordde die kort, min of meer verdrietig. Emile bad geen gelegenheid haar de vraag toe te fluisteren, of zij den naam en de wo ning van dien man kende; liet kon echter toch zeer wel mogelijk zijn, dat zij hem eerst heden te Selieveningen 'had leeren kennen. Kaatje scheen echter zijn verlangen te ra den; zij vroeg daarom Monsieur Legrand hoe lang hij nog' dacht in ziin logement te blij ven, om daarmede den assessor te verstaan te geven, dat zii hem over datgene, wat hij wensch te te weten, inlichtingen kon geven. 0?n nog dienzelfden avond die inlichtingen te vernemen, verzocht hij Kaatje, toen de tram stilstond, haar te mogen begeleiden. Dat is onuoodig, meende Legrand brom mend, hij ging denzelfden weg en zou made moiselle onder zijn bescherhiing nemen. Kaatje nam evenwel met een schertsend woord het aanbod des assessors aam zoodat Jacques Legrand toen verklaarde, dat zijn ge leide dan wel overbodig was en bij dan ook niet langer wilde storen. Kaatje bleef staan en gaf liem de band. Ivom, wees daar nu niet boos om, ver zocht zij; ik wil u immers niet beleedigeu en ik weet ook, dat ik vail u sleehls vriendschap heb te verwachten. Morgenvroeg kom ik bij u. Neen, niet morgenvroeg, viel hij haar in de rede en uit den toon zijner stem was duidelijk te bemerken., dat bij weder verzoend was; maar kom morgenmiddag, misschien kan ik n dan een goede tijding mededeel en. Een goede tijding voor mii en Martin? vroeg zij snel. Ja, maar ik zeide misschien; beloven kan ik u nog niets. Hij bracht de band aan zijn hoed, wierp een duisteren blik op Emile en ging den hoek eener straat om. En vertel me nu eens, wie die man is? vroeg Emile, nadat bij nog bad omgekeken om zich te overtuigen, dat Legrand hen niet volgde. Een Eranschman, niet waar, en bo vendien een landlooper? Neen, een landlooper is hij niet, zeide Kaatje; bü is arm, maar eerlijk; in den oor log heeft bij alles verloren. Kent hij Delattre? Ja, bij zeide Delattre te kennen, maar meer wilde bij dan ook niet loslaten: trou-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 5