Nieuws UIT DEN UITI1 BUITENLAND. BINNENLAND. ALSEMEE» OVERZICHT. De RUSSISCHE minister van buitenland- »che zaken heeft aan. een journalist van een I'ransch blad in verband met de mogelijk nog hier of daar bestaande illusie aangaande een omzetting van de Triple Entente in een Triple Alliontie het volgende verklaard: Het valt zeer te betreuren, dat de, trouwens even phantastisehe ais onjuiste, verhalen over een omvorming van de Triple Entente in een Triple Alliantie de ronde hebben kunnen doen, terwijl die quaestie niet eenspan de orde is ge- Bteld. Door het verspreiden van zulke geruchten zou men gevaar Joopen, eenige natie onaange naam te stemmen, indien niet de uitnemende ferstandhouding t«ss.:hen de drie leden van de Entente hen ongevoelig deed zijn voor derge lijke min of meer tendentieuze berichten. Thans is het voldoende te constateeren *n dat doe ik met groote voldoening dat ie betrekkingen tus3chen de drie mogendhe den vriendschappelijk en oprecht, nauw en hecht zijn. Over drie maanden zal president Poincaré telf kunnen zien, dat. daargelaten nog het persoonlijk aanzien dat hij in Rusland geniet het Erunsoh-Russiche bondgenoots iliap nimmer meer populair is geweest dan nu. Ten slotte sprak de minister als zijn over tuiging uit, dat de wederzijdsche bezoeken der staatshoofden de aansluiting tusschen de leden der Triple Entente slechts zullen bevorderen. Eenig nieuws sehijnt er uit de westersehc oorlogsvelden te komen. De AMERIKAAN- SC'llE generaal Mier bericht, dat een Ameri- kaansch oorlogsschip Dinsdagmiddag de haven van Manzanillo binnen stoomde, om vijf uur het bombardement opende en de werven met bijhooreude gebouwen verwoestte. Een te Mcxica-City uit Oaxaca ontvangen telegram meldt, dat Woensdag te Salina Cruz (aan de kust van den Grooten Oceaan) Anteri- kaanscke infanterie- en marine-troepen ont scheept werden, nadat de Amerikaansche com mandant gedreigd had, de haven onder vuur te rullen nemen, wanneer de Mexicanen weer stand boden. Onderwijl de gemoederen in het land warm loopen, gaat Generaal Huerta op fuiven. Dezer dagen heeft hij met groote feestelijkheden de bruiloft gevoerd van zijn zoon Victor met ze kere mej. Conception Hermandez. Terwijl Mexicanen en Amerikanen in een bloedigon strijd gewikkeld waren en het land met een vijandelijke invasie bedreigd werd, zette Huerta zich gemoedelijk aan zijn schrijftafel, Dm de uitnoodigingen voor de huwelijksplech tigheid aan het corps diplomatique te schrij ven. De attaché's der verschilfende gezant schappen, die zonder uitzondering van de uit nodiging gebruik maakten, verwonderden zich niet weinig, toen zij als eenige dame van iet corps diplomatique mevrouw O'Shaughnes- •y, de echtgenoote van den Amerikaansche ge zant, zagen verschijnen, daar men haar onder ie gegeven omstandigheden allerminst ver wacht had. Met groote vrijmoedigheid bewoog de Amerikaansche zich onder de bruilofstgas- ten en toen men zich tot 'n stoet vormde, nam »ij den arm van een hooggeplaatst Mexicaanseh officier en begaf zich naar de kerk, waar zij met het onschuldigste gelaat van de wereld plaats nam naast mevrouw Huerta. Nadat het huwelijk voltrokken was, begaf zij zich, evenals Me andere gasten, naar het jonge paar, om het geluk te wen8ohen. Op het einde van de eergisteren in de BEL GISCHE Kamer gehouden zitting heeft Woeste zijn houding ten opzichte van het sociale wetsontwerp, op t oogenblik bij de kamer in behandeling, uiteengezet. Volgens het verslag, dat het Brusselsch „N. V. d. D." van de rede geeft, verklaarde Woeste o. m. het volgende: Men heeft mij ten onrechte vérweten, dat ik een bestrijder van de maatschappelijke ver- sekekeringen ben. Ik was en ik ben nog altijd van oordeel, dat het gewichtig vraagstuk, dat de kamer thans bespreekt, niet op voldoende wijze bestudeerd is. Men had dp kwestie door een bevoegde extraparlementaire commissie moeten laten onderzoeken. Wat men ons voor- Stelt, rust op twee grondslagen: de verplichte verzekering en de werking van de mutualitei ten. In beginsel ben ik geen groote partijgan ger van de verplichting. WJj zijn in eene echte strooming van verplichtingen versukkeld: leger, onderwijs, verzekeringen. Ik beschouw het wetsontwerp als een proefneming. Wjj zul len afwachten wat het uitwerken zal. De vrij heid moet aan de mutualiteit gelaten worden van hun leden naar goeddunken te aanvaar den. De redenaar, die onophoudelijk door de so cialisten, liberalen en afgevaardigde Daens onderbroken wordt, verzet zich tegen de ver plichting, welke men den weldadigheidsbu- reelen zou willen opleggen, daar het eigenlijk de belasting-betalers sijn, die da opgelegde kosten zouden te dekken hebben. De staatsminister, antwoordend op eenige domme uitvallen van de oppositie, doet uit schijnen, dat het geloof en de Christelijke naastenliefde den onderlingen bijstand ver trekt hebben, en looft de Christelijke liefda digheid, als de schoonste uiting van de broe derliefde. Daens, met de vuist op den lessenaar slaan de Schaf de hongerloonen af en er is geene openbare liefdadigheid meer noodigl De Voorzitter: Maar mijnheer Daens wat heeft u lessenaar dan toch misdaan (Gelach). Woeste eindigt zijne redevoering met te her halen, dat hij het grondbeginsel van het wets ontwerp der regeering niet ongenegen is,'doch dat hij,^ tijdens de bespreking over de artikels, verscheidene voorbehoudingen zal doen gelden. De algemeene besprekingen over het wets ontwerp werden gisteren besloten. Volgens een bericht nat BELGISCH CON GO is het oppernoofd San Salvador In op stand gekomen tegen de Portugeezen. Onge veer twintig blanken zijn gedood. De Protes- tantsche en Eoomsche zendelingen zijn op de vlucht gegaan. De troepen werden terugge slagen. De gouverneur van Portugieesch Congo viel de opstandelingen aan, maar moest af trekken. De opstandelingen trokken naar den linkeroever van de rivier en verbrandden daar het meerendeel der factorijen. De Portngeesche poet te Fetisch Rock is naar Bom-a gevlucht en het posthuis is ver brand. Dinsdagavond werd Calcutta door een ge weldigen cycloon geteisterd. Drie personen werden gedood, terwijl tal van andere min of meer ernstige verwondingen opliep. De mate- rieele schade is zeer aanzienlijk. In de haven zijn verscheidene kleine vaartuigen gezonken vensterruiten door de hagelsteenen, die de grootte van eieren hadden, verbrijzeld. Hertogin Marie van Mecklenbnrg-Stre- litz heeft zich verloofd met prins Ernst van Lippe, oud-attaché van de Duitsche legatie te Boekarest. Uit Johannesburg komt het bericht, dat Jr-hn Misnum, die den Hen December 1.1. sir Lionel Philips trachtte te vermoorden, tot vijf tien jaar dwangarbeid veroordeeld is. Zooals men zich zal herinneren, loste Mis num drie schoten op sir Philips, toen deze zich naar den Randclub begaf. Hij werd zoo ern- stik gewond, dat hij thans nog niet geheel her steld is. De bakkers te Madrid hebben besloten tot een algemeene uitsluiting over te gaan. Op een in aanbouw zijnde spoorweg te Malaga had gisteren een instorting plaats, waarbij vier personen werden gedood en vier levensgevaarlijk gewond. .ontvangen. Van zijn 18e jaar af heeft déze 87-jarige grijsaard telken jare het jachtver j maak beoefend, terwijl hij vóór het berei ken van den 18-jarigen leeftijd reeds zijn vader in het jachtveld vergezelde. De heer Bakker is vermoedelijk de oud ste jager in ons land. Wraak. Een bediende van een handelaar in loten te Amsterdam was ontslagen. Hu was daarover kwaad en zeide wraak te zul- j len nemen. Hij deed dit door op een volg briefje de handteekening van zijn gewezen patroon na te maken. Hij ontving daarop hij een kassiersfirma 100. Natuurlijk kwam het bedrog 6poedig aan het licht en werd de jongeman ingerekend. Hij had niet veel van het geld over. ONDERSCHEIDINGEN. H. M. de Koningin heeft jonkvrouwe J. G. H. Kepelaer van Driel te 's-Gravenhage en den heer Anton van Rooy te Frankfort a.d Main, de eeremedaille voor Kunst en We tenschappen in zilver in de Huisorde van Oranje toegekend. UIT DE STAATSCOURANT. Bij K. B. zijn benoemd tot ridder in de Or de van Oranje-Nassan: J. F. Mijlius, comm. ter secr. der gem. Leeuwarden; G. Montfoort. 1 eomm.-cbef ter gem.-secr. van Schiedam, en P. Qnartel 0,n., ontv. der gem. Westmaas. MINISTER 'ÏREUB'S OUDERDOMS RENTE. Bijna dagelijks komen bij de Tweede Kamer adressen van adhaesie in van gemeenteraden aar het adres van den raad der gemeente VeJsen, inzake het wetsontwerp tot verleening van ouderdomsrente aan bel.oeftigen. Niet minder van andere zijden als Bonden. Vereenigingen op landbouwgebied, Werklle- denbonden en -vereenigingcu enz., stroomen der Kamer adreseen naar aanleiding van het wetsontwerp toe. DE COMMISSARIS DER KONINGIN IN UTRECHT. Mr. F. D. graaf Schimmelpennmck,- Com missaris der Koningin in de provincie Utrecht, heeft, wegens familie-omstandighe den, tegen 1 Augustus ontslag gevraagd. VOLKSZANG TE AMSTERDAM. De afdeeling Amsterdam van de R. K. Vereeniging voor Volkszang in het Bisdom Haarlem heeft gisterenavond in Bellevue een tweede uitvoering gegeven met een goed varieerend programma, een der hoofdver- eisehten om deze overigens belangwekkende volkszangavonden te doen slagen en blijvend in den smaak te doen vallen. De Weleerw. heer P. van Dorp, kapelaan van de Posthoorn-Parochie, die als rede naar en propagandist een goeden naam heeft te Amsterdam, hield een propagandarede. Een meisjeskoor onder leiding van den heer A. J. W. Brugman, zong de meer tee- dere liedjes op heldere en bekoorlijke wijze. Een knapenkoor onder leiding van den mu sicus G. O. Koop, zong de meer vaderland- sche liederen en had om de ferme en fris- sclie vertolking groot succes. De heer Koop had voor een uitnemende nuanceering gezorgd. Ook Prinses Juliana's verjaardag werd niet vergeten! Het meisjeskoor zong het lieve Prinsesselied van P. van Dorp Jr. (woor den van Dr. Felix Entten), waarna door allen het Wilhelmus gezongen werd. De Varende Zangers, de heeren Galesloot en Goossens lieten eveneens ter eere van ons Koningskind zingen en beoefenden daar. bij tevens het practische door „Ons Vorsten huis" terloops even met de aanwezigen in te studeeren. Besloten werd met „Aan U. o Koning der Eeuwen." Het was voor den Volkszang te Ajmster- daan een mooie avond I ota salaris van Üen kasaeh met f 100 te De rondvraag leverde niets op, terwijl be- verhoogen. De voorz. filiciteerd hiermede den sloten werd ter vaststelling van het^rimi- kassier, hem tevens huldigen voor, zijn zeer tief kohier.van den hoofd, omslag voor 1914 accurate wijze van werken. ;een aparte vergadering te beleggen. Dan brengt spreker in herinnering, dat er j Daarna sluiting der vergadering nog slechts eén der oprichters van den bank, j zitting heeft in het bestuur en wel den heer 1 Verkooping. Ten overstaan van notaris O. Prins. Hij dankt den heer Prins voor alles Heinsius te Hoofddorp werd door het bestuur wat !hij heeft gedaan in 't belang der bank van den Haarlemmermeerpolder publiek ver en hoopt dat het hem moge gegeven zijn, Pacht: het grasgewas van dé bermen langs de Met de Noorderzon vertrokken. Te Bar- neveld is de poelier V. zonder orde op zijn zaken gesteld te hebben, met zijn gezin onverwacht vertrokken. De achtergelaten schuld loopt in de duizenden. Branden. De boerderij van T. Oenk te Deventer brandde tot den grond af. Alleen 't vee is gered. Rietbroeiing wordt als oor zaak genoemd. De schade wordt door ver zekering gedekt. Te Zeist brak in de boerderij van J. Reinders, aan de Biezekade, brand uit. Het vuur woedde zoo fel, dat niets dan het vee, met uitzondering van eenige varkens, kon worden gered. De vlammen tastten ook de aan de overzijde der straat staande boer derij van H. Oosterbosch aan. De beide boer derijen brandden tot den grond af. Ongelukken. Woensdagavond is naar het A. H. meldt, te Oud-Zevenaar een au tomobiel, waarin een gezelschap Engelschen zat, in volle vaart tegen een boom gereden. Het rijtuig werd totaal vernield. Een der inzittenden geraakte bewusteloos, doch kwam spoedig weer bij. Overigens hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Een Nimrod. Men schrijft uit Barne- veld als een bijzonderheid aan het Hbid. dat de heer A. Bakker te Zandbrink deze week voor de 70e maal een jachtakte heeft SCHOTEN. De Gemeenteraadsverkiezing. Vier leden van den Gemeenteraad, die in de laatstge houden Raadsvergadering waïen vóór de toelating van de nieuw gekozen leden, heb ben zicli gewend tot Gedeputeerde Staten met het verzoek het raadsbesluit tot niet toelating te vernietigen. Adressanten wij zen er op, dat het stemmenverschil zoo groot is, dat de heeren Bies, Boeree en Schuurman toch benoemd zouden zijn, zelfs al zouden de 18 van waarde verklaarde bil- jetten, die van onwaarde verklaard hadden belmoren te zijn, alle uitsluitend van liun stemmenaantal moeten worden afgetrokken. Bovendien wordt er op gewezen, dat nie mand anders dan de leden van het stembu reau de stembiljetten heeft gezien; dus het getal van 18 uit de lucht moet zijn ge grepen. Ook kunnen zij niet inzien, dat er vrees zou behoeven te bestaan, dat de pakketten na de officieele sluiting nog eens zouden zijn opengebroken, want dan zou voor de sluiting voor de tweede maal het gemeente- stempel toch gebruikt moeten zijn, zoodat het stempelen met muntstukken een gezocht bezwaar is. BEVERWIJK. De opeïa „Martha". In café Stroueken werd dezer dagen de opera „Martiha" opge voerd door dilettanten, eene opvoering, die op voortreffelijke wijze geslaagd ia, dank vooral de medewerking, die de eerste mu zikale krachten te Beverwijk hebben ver leend. De rollen werden over het algemeen alle uitstekend vertolkt. Wat de koren betreft, onder de bedrijvigheid en de levendigheid der tooneelen, leed de zang niet; frisoh en opgewekt was de aanblik die de markt te Richmond b.v. gaf, friseh en op gewekt was ook de zang, die tijdens deze tooneelen werd uitgevoerd. Een woord van hulde aan den dirigent, den heer P. Honoré Schnebbelie mag dan ook niet achterwege blij ven, evenmin, als een woord van lof aan ac- compagnatrice en violisten voor de keurige manier, waarop zij den zang hebben begeleid en er het hunne toe hebben bijgedragen om het Beverwijksche publiek 'te doen profitee- ren van een prachtigen genotvollen kunst avond, CASTRICUM, j Brand. Woensdagavond ongeveer 8 uur ontstond een felle brand in de landbouwers woning van Gebr. Oudhuis te Noord-Bak- kum, eigendom van den heer Nieman te Beverwijk. Alles brandde tot den grond af. Inboedel en huis waren verzekerd. Een 80- tal kuikens kwamen in de vlammen om. De brand ontstond vermoedelijk in de schoor steen. VOORHOUT. Boerenleenbank. Gisterenavond vergaderde in Gafé Boerhaave de Coöperatieve Spaar- en Voorschotbank voor Land- en Tuin bouw te Voorhout. Door den voorz. den heer O. Colijn werd in herinnering gebracht dat het 10 jaar geleden is, dat deze bank bier werd opgericht en dat zij zich steeds in eene stijgende bloei mag verheugen, dank het accuraat beheer van den kassier, en 't plichtmatig optreden van 't Bestuur. Voords herinnert spreker dat juist deze Vergad. samenvalt met den verjaardag van ons bemind Prinsesje, en spreekt naar. aanlei ding daarvan de beste wenschen voor hare Hoogheid uit. Na lezing werden de notulen ongewijzigd vastgesteld. Met bijna algemeene stemmen werden herkozen den beer J. Zuilhof, secr. vau den Raad van Toezicht en de heeren S. P. Warmerdam en Jao. Westerhoven, be stuursleden, welke heeren periodiek aftreideud waren. Uit het uitgebreid Rekeningen ver slag, zij 't volgende vermeld. Het ledental bedraagt 115. Gebruikt werden het jaar 1393 posten. Verhandeld werd aan ontvangsten en uitgaven f 752,536, Spaargelden ingelegd f ^l.BOJ samen met het saldo op 1 Januan 1913 f 203,441. Bijgeschreven Rente f 2,979. voorschotten werden verleend tot een bedrag van f54,428. Er is een schuld te Utrecht van f 18,592. In den loop van het j<mr heeft de bank tijdelijk gedeponeerd bij de Centr. Rank f 23,000, waarvoor aan Rente is ontvangen f 200; kosten van beheer hebben bedragen f 845; de gemaakte winst vanaf de oprichting f 3,271 tot 31 December 1913. Aan de rekening was toegevoegd een ver gelijken staat over le, 5e en 10e boekjaar. Daaruit bleek, dat het aantal leden bedroeg in 1904 72 in 1908 110 en in 1913 115. In 't dagboek gepost resp- 338, 8*25 en 1394 posten. Totaal dei' spaargeldeninlage f 21,868 74,186 en 203,441; uitgegeven f 10,772, f 44,515 en f 106,762; totaal der voorschotten f10,728 Bank f 10,145, f 58,340 en f 81,792; verzon- f 33,396 en f 77,866; ontvangen v. d. Centr. den Oentr. Bank f 2,000, f 25,700 en f 63,200; reservefonds, nihil f 912 en f 3,271. De rekening werd nagezien en in de beste orde bevonden. Meegedeeld werd dat door de Centr. Bank, de rentevoet was verhoogd, wat tot gevolg had, dat ook de locale banken ins gelijks de rentevoet moesten verhoogen, en dat deze bank de rentevoet alsnu had gesteld op 31/2 pet. voor spaargelden en 4% pet. voor voorschotten. Van deze wijziging hadden de leden indertijd, per circulaire bericht ont vangen. Van betrouwbare zijde ingelicht, kon worden verwacht, dat met 1 Juli de rente voet, voor voorschotten weer op haar oude stand zal worden teruggebracht. Met algonioëno stemtoon nam mi de verga dering éea voorstel, aan, van-het bestuur. n.l. nog vele jaren als zoodanig te kunnen werken, tot groei en bloei der bank. Nog werd meegedeeld dat de gewijzigde statuten, verkrijgbaar zijn bij den kassier. Niets meer aan de orde sloot de voorz. deze geanimeerde verg. welke dooi' nlm. 60 leden was bijgewoond. HAARLEMMERMEER. Veemarkt. Gednrende de maand April is wegen in genoemde polder. Do totale op brengst was i 5850, zijnde 500 minder dan het vorige jaar. Te water. Gisterenmiddag geraakte een 22- jarige dochter van S. door den hevigen wind het stuur van haar rijwiel kwijt, terwijl zu op den Kruisweg reed, en kwam in de Kruis tocht terecht. Zij zat zoodanig in haar rij wie? verward, dat zij zich zelve niet kon redden. Gelukkig kwam er nog een wielrijder aan op de nieuw ingestelde veemarkten die eiken 7;toh geen oogenblik bedacht, doch onmto Donderdag zijn gehouden, geen enkel rund jdelljjk alles in het werk stelde haar te rc«- aangevoerd. :den, hetgeen ook gelukte. Gemeenteraad. Onder presidium van trar- gemeester Mr. A. Slob vergaderde gisteren de raad dezer gemeente. Met kennisgeving waren afwezig de heeren Los en van Zjjverden. De voorzitter gedenkt in enkele hartelijke woorden het feit dat Prinses Juliana haar vijfden verjaardag viert en stelt voor het na volgende telegram te verzenden: „Do Raad der gemeente Haarlemmer meer, op dezen voor Uwe Koninklijke fa milie door God zoo rijk gezegenden dag. in vergadering bijeen, wenscht Uwe Ma jesteit en den Prins der Nederlanden eer biedig geluk met de vermeerdering der jaren van onze Prinses Juliana". Onder algemeene instemming van den Raad van een voorstel. De raadsleden iiooren toe Zij kwam er zelf nu met een nat pak ar. doch haar rijwiel was zoodanig in elkaar ge drukt dat het niet berijdbaar was. SPAARNDAM. Gemeenteraad. Een toonbeeld vau gemoedelijkheid en huishoudelijke beraadsla ging is de gemeenteraad van Spaarndam. Knus zitten de zes vroede vaderen bijeen en wikken en wegen dé belangen van het groote gezin, van een duizendtal'leden, waarover zij ge steld zijn, en dat Spaarndam heet. De burgemeester baron von Fridagh, zrt de beteekenis van een agendapunt op 'n on navolgbare vaderlijke nvn'er u'teen. srhe; t breedvoerig en duidelijk, waar het om gaat en bepleit het goed of kwaad recht wordt ter verzending van dit telegram be sloten. De ingekomen stukken werden daarna aan de orde gesteld en bevatte o.a .een di'ietal bezwaarschriften tegen de aanslagen in het vergunningsrecht van C. Bosman, mej. de wed. Stapel en K. Wink, respectievelijk aan- geslageu tot een bedrag van 50, 75 en 37. 50. B. en W. stellen voor de aansla gen te handhaven, waartoe na toelichting door den voorzitter, wordt besloten. Van do afdeeling van den Bond "voor vrou wenkiesrecht was een adres ingekomen om bij benoemingen van leden voor bet Burg. Armbestuur en voor de commissie van plaat selijk schooltoezicht, ook vrouwen daarvoor benoembaar te stellen. B. en W. stellen voor adressante te berich ten dat er geen bezwaren beistaan tegen be- zoo nu en dan knikkend of bedenkelijk het hoofd schuddend. Na de uiteenzetting steekt de meest on versaagde eerst van wal. Vooraf kondigt in den regel een keelgeluid of 'n uitroep aan dat er zal gesproken wordeu. Dan heet het in den regel: We moesten het maar doen (of niet doen). De tongen ko men los, maar in den regel valt er na de uiteenzetting van den burgemeester niet vee» meer te bepraten. Wat de financiën betreft wordt Spaarndam uitstekend beheerd. Zooals in een goed huis houden behoort, wordt elk dubbeltje twee maal omgedraaid vóór hel word' uitgegeven Gistermiddag vergaderde de raad. Voor de verslaggevers neemt de gemeente raad van Spaarndam een heel bijzondere plaats in, omdat zij zoo dicht bij en toch zoo noeming van vrouwen in beide colleges, in ongenaakbaar is. Per fiets, rijtuig of zoo iets de desbetreffende reglementen en dat B. en of per boot, maar deze is in den regel om het W. bij de plaatselijke commissie van school- ongelegen uur niet te benutten. Wij kampten toezicht nog wel eens de aandacht erop wil- gistermiddag op de fiets tegen een hevigen len vestigen, wat bepaald wordt in art. 10 van stormwind op den Spaarndammerweg en het reglement. j kwamen zoodoende aan, toen reeds met de B. en W. zullen prae-adv;es uitbrengen op behandeling der ingekomen stukken begon- een verzoek van de vereeniging tot bevorde-1 nen was. Een collega was voor de variatie ring der belangen van Zwanenburg, om al-met een wherry ter verslaggeverij getogen, daar een gemeentelijke reinigingsdienst in te'doch kwam nog later. Een orkaantje stond stellen. j er op 'tSpaarne. Een adres van deurwaarder Vineent en een Het begin der zitting zal wel gekenmerkt van gelijke strekking van den A. N. W. B. zijn geweest door een hartelijk woordje van om hij politieverordening te verbieden het den burgemeester over Julianadag. Toen wij 1 osloopen van bonden langs den publiekcn binnenkwamen, sprak men over de school weg, wordt voorloopig voor kennisgeving j van Spaarndam, een rapport van het, school- aangenomen. Bij do komende herziening van hoofd. Wij hoorden de conclusie van de politieverordening zal met deze adressen j de beraadslaging. rekening worden gehouden. j Aangezien de school zoo klein is, zullen. Een verzoek van eenige ouders van school-Spaarnwouder kinderen voortaan zoo lang op gaande kinderen aan den Hillegommerdijk sdhool geduld worden, als er plaats is voor om daar ter plaatse een 0. L school te ver- Spaarndammer kinderen. Komt er plaats te- krijgen, wordt gerenvoyeerd naar B. en W,kort, ook in de hoogere klassen, dan zullen om onderzoek en praea-adviee. - i de eerste moeten ruimen voor de laatste. Een verzoek van Dr. Melchior te Oude We-Eigen bloed gaat voor, oordeelden al de raads- terng om eervol ontslag als gemeente-genees- j leden eensgezind, behalve dr. Nije, die 't, een heer, wordt ook in handen gesteld van B. en moment toch wel heel hard oordeelde. Maar W. om te praeadviseeren. nu Zal ook met den schoolopziener gesproken Ten slotte doet de voorzitter mededeeling worden over den schoolnood en een nieuwe van het verlichtingsvraagstnk en zegt dat B-school, teneinde een bijdrage te krijgen in. en W. hebben afgezien van gasverlichting en de kosten van ontwerp en begrooting van dat nu in behandeling zijn berekeningen van een nieuw gebouw. Men hoopt dat Riik en levering van electrisehe stroom voor verlich- T>- nu«Mider welwillend zullen z.iin fe ting en voor kracht. Binnen enkele weken hopen B. en W. te komen met afgerond© voorstellen. Provincie bijzonder welwillend zullen zijn te genover Spaarndam. Het adres van Velsen aan de Regeering be treffend© Treub's wet werd onvoorwaardelijk Deze mededeeling wordt voor kennisgevinggesteund. Alles wat do gemeenten bezwaart aangenomen. J is een nachtmerrie voor Spaarndam. Als personeel voor het geven van herha-1 Dan deelde de burgemeester nog, onder al- lingsomlerwiis aan school worden benoemd'gemeene tevredenheid mede, dat de gezond- de heer Klinkenberg als hoofd en mej. N. van heidedienst t© Haarlem na drie maanden (in Vuren als onderwijzeres; aan school 4 de heer welke de gehouwen te Haarlem verbouwd^ Klaver als hoofd en de dames van der Veld©werden) zijn werk hervat heeft. Verschillen en Blad als onderwijzeressen, en aan school 5 de raadsleden glunderden, toen de burge- Mastberen en mej. Bulink als onderwijzendmeester vertelde dat de in Spaarndam ver- de heer J. Bervoets als hoofd en de beerkocht© melk aan alle eischen voldoet; de personeel. jblik versomberde wat, toen medegedeeld Tot onderwijzer aan de o. 1. school no. 11.'werd dat een onderzoek in 12 winkels twee hoofd de heer Faber, wordt benoemd de heer winkets 'had aangewezen waar minder goede waar werd verkocht. Maar erg was het niet. Het betrof haast onzichtbaar bederf van azijn; van der Hoek te 'sGravenhage met 13 stem men, zijnd© no. 1 van de voordracht. Do subsidie van het Burg. Armbestuur over 1913 wordt op verzoek verhoogd van 18,000 tot 21,660. Eenige financieele regelingen werden goed gekeurd. Aan hoofd, omslag moest als onin baar worden geboekt een bedrag van ruim 265 en aan hondenbelasting een bedrag van 40. Aan J. v. d. Pol te Hoofddorp werd onder van appeltjes, pruimen en boekweitengort. De winkeliers waren bovendien geheel te goe der trouw en genegen de waar te laten ver nietigen. Onaangenaam stemde het bericht aat ca Regeering geweigerd had nog 400 at tq staan voor de gemeentelijke huishouding, eni zulks om comptabele redenen. (In December was door den raad om dezen toeslag ver bands verhuurd een stukje gemeentegrondzocht) m*ar met een bijdrage in 1914 zou, zoo langs den Stationsweg voor 12 per jaar. mogelijk, met het tekort over 1913_ worden re- B. en W. werden gemachtigd om wanneerkening gehouden. Een buitenkansje van j bestek en voorwaarden voor den bouw vanviel de gemeente echter ten deel door terug- twee o Ti d er w ijzers woningen door de cominis- gave van te weinig ontvangen restitutie in sie is nagezien, tot openbare aanbesteding onderwijzerssalarissen. Men heeft nu de eigen aardige kwestie in Spaarndam, merkte da burgemeester op, dat Ged. Staten de uitga ven al goedgekeurd hebben en de gelden 400) daarvoor niet beschikbaar zijn. Om bet schoolverzuim ook bet geoor loofde tot een minimum te beperken, werd besloten op bet einde van het jaar aan de schoolkinderen prijzen uit te reiken voor trouw schoolbezoek. Zoo'n boog© kosten kan dat niet meebrengen, meen do men. De directeur-generaal der Posterijen en Te- legrafie laat Spaarndam ook m den steek, m meter en ter gebeele grootte van 3900 M2. aan de maand April zou Spaarndam telefonisc te koopen voor 3000, waardoor een flinke verbonden zijn, volgens een J toegangsweg kan worden verkregen tot het burgemeester voorlas. Nu as 11 concoursterrein door den Nieuwen weg door maar de telefoon was te trekken. Na aanleg van een nieuwen weg schrijven, meende d0_ kan de overige grond weer verkocht worden over to gaan. Een adres van A. Borst e.a. om naamsver andering van het officieel genoemde Modder pad werd, nu de gevoerde onderhandelingen geen gewenseht resultaat hebben opgeleverd, voor kennisgeving aangenomen. Een gedeelte van bedoeld Modderpad werd op voorstel van B. en W. overgenomen van de respectievelijke eigenaren tegen een ver goeding van 1.— aan iederen eigenaar. Goedgekeurd werd een voorstel van B. en W. om een strook grond, ter breedte van 36 voor bouwterrein. Dan werden de notulen gelezen, waarin vooral voor de verslaggevers de note ga^ia Voor de beplanting van bet eoncoursterrein.was dat de instructie voor de s aanleg nieuwen weg en Tiet leggen van een sters dei* 6C^100^ 1J1 ^xtenso wer dam in de Kruistocht, wordt een blanco ere- en wij te booren kregen o.m. hoe dikwu z« diet toegestaan B. en W. matten moet kloppen, glazen Een Voorstel tot aankoop van do Kruistocht, te schoonmaak houden en las„ nos vanaf bef Marktplein tot aan do Kagcrtochtèr voor haar beroep opèn staat op nen Jtaaa* wordt aangehouden.- op het college van B. en YV., in welk coueg»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2