BUITENLAND. BINNENLAND. NIEUWS UIT DEN OMTREK. i UIT LISSE e. i. KORTE SERIGHTEI. haah!>:mm'khmeer. HALFWEG. heeft in publieke verhuring f 1491 opge bracht, tegen f 1323 in 1913. BURGERLIJKE STAND. van Witt was beter. Een muzikaal kwartet is „Voluntafce" uit Amsterdam: Heel mooi van klank was „Lente" van Keereweer. Een en kele maal was de toon wat scherp. Absoluut goed was „Zondag op 't meer" van Heinze. Het kwartet „Ons genoegen" uit Koog aan de Zaan zong met goede nuanceering „Op 't Kerkhof" van N. H. Andriessen en prachtig- zuiver „De Liefste Plek" van Joh. H. Lüsor. Een beetje overdreven zoetelijk en langzaam, maar wel zéér zuiver zong daarna „Harmo nie" uit Wormerveer „Die Vesper" van Beet hoven en een ridicule compositie van Georg Eijken „Verbeidend". „Onder ons" uit Schie dam zong een beetje zeurig, maar overigens wel verdienstelijk „Vertrouwen" van Abt en „Ave Maria" van Witt. Het laatste kwartet was „Con Amore" uit Rotterdam, dat een heel goede uitvoering gaf van „Beati Mortui" van Mendelssohn en „Ave Cesar" van Roeske. De Jury deed na geruimen tijd de volgende uitspraak: le prijs met 41 st. aan „Volunta- te" te Amsterdam. *2e prijs met 32 st. aan „Con Amore" te Rotterdam. 3e prijs met 32 st. aan „Ons genoegen" te Koog aan de Zaan. 4e prijs A met 3—2 st. aan „Harmonie" te Wormerveer en 4e prijs B met 41 st. aan het „Haagsch Bubbelmannenkwnrtet (Den Haag.) Eindelijk zongen de le- en 2e prijswinners der afdeelingen D en E om de drie uitgeloofde eereprijzen. Deze werden ais volgt toege kend: le pr. met 32 st. aan Voluntate te Amsterdam; gezongen was: Lente van L. O. Keereweer. 2e prijs met 3—2 st. aan „Cante- mus inter nos" Den Haag, voor de uitvoering van „Vale Carissima" van Hugo Kaun. 3e pr. met 32 st. aan „Delfia" te Delft, door welk kwartet „Op 't Kerkhof" van N. H. An- driessen was gezongen. En hiermee was de wedstrijd besloten. H. F. A. WIELRIJDEN, Gisteren hadden onder begunstiging van fraai weder en veel toeschouwers de ope ningswedstrijd eu plaats op de Amsterdam- sche wielerbaan. Door de deelneming van on zen Haarkmschen Jaap Eden, waren ook veel Haarlemsche sportliefhebbers aanwezig. Het verloop der wedstrijden was als volgt: Wedstrijd over 10 K.M. voor amateurs met claseeering bij iederen K.M. Blekemolen be haalde een schitterende overwinning en wist zijn tegenstanders met een baanlengte te ver slaan; 2e werd M. Sterk,- 3e Job. Zonneveld. 4e K. Rengers. Wedstrijd over 25 KM. achter motoren: deelnemers B. Mulckhuyse, Adam, A. Biium- ler, Duitschland. De eerste wint in 2G min. 85 sec. Na dit nummer kwamen de onafhankelijker) aan de strat. Na gereden series en Demi-fi nales kwamen in de Finale D'dier, y. d. Hulst. Moeskops en als snelste 2e J. Lamiin. Van der Hulst werd le, Didier 2e, J. La- mijn 3e, Moeskops 4e. Vervolgens kwamen de motoren weder op de baan voor de 25 K.M. tusschen den Duit- scher Biiumler en J. van Gent, Amsterdam. Ook in dit nummer moest de Duitscher de overwinning aan van Gent laten, welke le werd met ruim 6 banen voorsprong in den tijd van 26 min. 50.1/5 sec.; de motoren waren nog niet van de baan, of een luid applaus duidde aan dat Jaap Eden de baan opstapte, om met Tulleken op tandem do aclitervol- gingsmatch te rijden tegen een torpedo wiel renner, n.l. J. de Castro, over 5 K.M. Ten slotte werd de tandem van Jaap in 4 min. 16 sec. ingehaald door den torpedo rijder de Castro, die won. Als laatste nummer kwamen aan de start J. van Gent en B. Mulekbuijse voor de 25 K.M- achter motoren, een zeer spannenden_ strijd- Mnlckhuyse won met mim 1 baan in den tijd van 25 min. 3.1/5 sec. Claseeering: le Mnlckhuyse, 2e van Gent, 3e Baumler. FOKKER DUIKELT. De Haarlemsche vlieger Fokker heeft te Sehwerin tal van looping the loops uitgevoerd. ONTPLOFFING. Zaterdagmiddag vier uur had een ontplof fing plaats in het Evangelisch-Luthersche Weeshuis aan den Wagenweg, alhier. De oor zaak [hiervan was dat van den geijser, die gebruikt werd op dat moment om het water te verwarmen van de badkamers, de automa tische ontsteking niet werkte en zoodoende uit elkander sloeg. De verwoesting, die werd aangericht, was vrij aanzienlijk. Ruiten met sponningen en al werden uit de muren ge slagen; sloten werden uit de deuren gerukt. Op de eerste verdieping zelfs sloegen de rui ten aan gruizelementen. De ontploffing moet een ontzettende kracht ontwikkeld hebben. Gelukkig hadden geen ongelukken van bebee- cenis plaats. Alleen een dienstbode bekwam lenige schrammen aan den arm door vallende scherven. Het had echter zeer ernstig len worden, want in de keukon zaten eenige dienstboden thee te drinken, terwijl de geijser in de bijkeuken uit elkaar sloeg. KATTEKWAAD. Door eenige jongens werd gisteren een paard in de sloot gejaagd bij de A. L. Dy- lerinckstraat. Door eenige voorbijgangers werd het arme beest op het droge gebracht. DIERENMISHANDELING. Proces-verhaal is opgemaakt tegen J. E. de K., wegens het noodeloos kwellen van een paard, dat met een wonde aan den voet ,Yoor een wagen gespannen was. WOONWAGENS. Zaterdag trachtten, waarschijnlijk' met het oog op de Haarlemsche Paardenmarkt van heden, een zeventien woonwagens onze stad binnen te dringen van de zijde van Schoten. De politie slaagde er in de lastige zwervers (alt de stad te houden. Zij werden niet bin nengelaten. BRANDJES. Zaterdagavond ongeveer tien uur had een begin van brand plaats in perceel 9 aan de Oornelissteeg. Een brandende petroleum- Iamp, die op 'n kastje stond is vermoedelijk gesprongen. Een gordijn, wat behang en de achterkant van de piano verbrandden een .Weinig. Door de buren werd het vuurtje met emmers water gebluscht. Jetje en Spuit X rukten uit en gaven ook eenige oogen- bUkken water. - Gisterenavond 8 uur had wederom een begin van brand plaats, ditmaal in een hak met aardasch en vuilnis die in een gang btond van de bakkerij, gevestigd Tweede ZuidDolderstraat 84. Deze gang komt ook uit op den Heercnsingel. Eenige buren ont dekten den brand. Jetje en Spuit X rukten uit, doch het werd gebluscht met eenige emmers water. Gisterenmiddag stond het gras aan den spoordijk bij de Br ouwei's vaart over een oppervlakte van twintig meter in brand, waarschijnlijk aangestoken door vonken uit een locomotief. Een inspecteur van politie sloeg met zijn sabel den brand uit. LANDWEER. Nu bekend is, wanneer de onderscheide ne dienstplichtigen van de landweer onder de wapenen moeten komen, is het voor hen, die in de termen wenschen te vallen voor geldelijke vergoeding, vrijstelling, uitstel enz. nu tijd zich tot de bevoegde autoriteit te wenden. Voor geldelijke vergoedingen wendde men zich tot het gemeentebestuur, waar op een formulier de vragen worden in gevuld, met een verzoek aan den Minister van Oorlog. Voor vrijstelling wendde men zich met het verzoek tot H. M. de Konin gin en voor uitstel tot den Minister v. Oor log. Al deze verzoeken kunnen op onge zegeld papier worden opgemaak* PROGRAMMA- van de orgelbespeling in de Groote of St. Bavo- kerk op Dinsdag 5 Mei 1914, des namiddags van 12 uur, door den heer Louis Robert: 1. Praeluciium et Fuga C gr. t., J. S. Bach. 2. 5de Sonate, Choral, Andante con moto, Alle gro maestosoF. Mendelssohn Bartholdy. 3. Pastel No. 111, Andante pastorale, Recitativo, Choral, Sigfrid Karg-Elert. 4. Romance sans paroles, Jos. Bonnet. 5. Grand Choeur dans la tonalité grégorienne, Alex. Guilmant. SNGELAND. Lord Lansdownc over Home Rule. In de jaarlijksche bijeenkomst van de „Primrose Lique" heeft lord Lansdowne, hoofd van de conservatieve partij in het Hoogerhuis, de houding van zijn partij inzake de Ulster-cri sis uiteengezet. Hij zeide o.a. dat de unionisten, omdat de toestand zoo ernstig is, toestemmen in eeu be spreking van Home-Rule-voorstellen, welke ge baseerd zijn op een uitsluiting van Ulster. Maar daarmee willen zij geenszins zeeggen, dat zij bekeerd zijn van hun afkeer voor Home-Rule. Zij blijven de autonomie voor Ierland, niet al leen voor Engeland maar ook voor Ierland zelf als een ramp beschouwen. „Wanneer wij van een uitsluiting voor Ul ster sprekenzeide lord Lansdowne, „dan be doelen wij niet een uitsluiting voor eenige ja ren, maar voor zoolang als Ulster het verlangt en het Parlement het toestaat. Er wordt ge zegd dat een acoord op dezen grondslag gemak kelijk gevonden kan worden in een federatieve oplossing van de quaestie. Maar een plan op federatieven grondslag is ons voor zoover ik weet nimmer aangeboden. De unionistische leider voegde er aan toe, dat zijn partij gereed was om een plan te on derzoeken, wanneer het haar voorgelegd werd, maar alleen op voorwaarde, dat Ulster er een waardige en aanneembare plaats in zou be- kieeden. en wanneer bet plan vereenigbaar was met de algemeene belangen van het overige deel van het Vereenigde Koninkrijk. Aan het slot van zijn rede deelde lord Lands- downe als zijn overtuiging mede, dat de wel licht niet ver verwijderde algemeene verkie zingen de Iersehe quaestie niet zouden oplossen. AMERIKA. Mexico en de Vereenigde Staten. Het nieuwe nit Mexico is weer minder gun stig. Wel is de terechtstelling van den Ame- rikaanschen officier van gezondheid Ryan- waarmee door Huerta was gedreigd, voorko men, en mag deze Amerikaan naar het schijnt vrij uit gaan; maar bii Tampieo zal het nu toch tot een nieuwen feilen strijd to rn en tasselien opstandelingen en regeerings- troepen. Het is wel is waar wapenstilstand tusschen Huerta en de Amerikanen; maar van den kant der Mexicaansche opstandelin gen wordt de actie tegen Huerta met dubbele kracht voortgezet. Carranza heeft hevel ge geven, dat 12,000 man opstandelingen moeten worden gemobil iseerd om Tampieo aan te val len. Generaal Villa zal deze macht aanvoeren. Rafael Muspuiz, de schoonzoon van gene raal Carranza heeft verklaard, dat een wa penstilstand in Noord-Mexioo onmogelijk was- Dat dit ook te Washington als een grooten tegenslag wordt gevoeld, blijkt nit het vol gende communiqué van minister van staat Bryan. Nu de heer Bryan en generaal Huertha een wapenstilstand hebben goedgekeurd, zijn de bemiddelaars bereid om met hun werk voort te gaan, voor zoover dat betrekking heeft op generaal Huerta en de Vereenigde Staten. Van Carranza is geen antwoord ontvangeB op het voorstel om voorgeslagen wapenstil stand tusschen do regeeringstroepen en de op standelingen in te willigen. Hiervan is ech ter het bemiddelingsplan voor het geheele Mexicaansche vraagstuk afhankelijk. Het nieuws uit Chihuahua, dat de generaals Carranza en Villa hun zuidwaarteche bewe ging voortzetten, en een algemeenen aanval op Tampieo voorbereiden, heeft de hoop op welslagen van de pogingen der bemiddelaars om den strijd tusschen de vijandige Mexicaan sche facties bij te leggen, verzwakt." Het geval Ryan waarvan hierboven mel ding is gemaakt, heeft betrekking op zekeren dr. Edward Ryan, die na den grooten slag bii Torreon een automobiel-expeditie van de hoofdstad naar Torreon had georganiseerd om daar medische hulp en leniging van nood te brengen aan de gewonden. Daarbij was uit den aard der zaak geen verschil gemaakt tns- scnen dö gekwetst© opstamlelingep en de ge- wonde regeeringssoldaten. Dit schijnt nu te Mexico (stad) den Amerikaanschen dokter kwalijk te zijn genomen, en van daar dat een beschuldiging wegens spionnage tegen hem is ingebracht. In regeeringskringen te Mexico (stad) was die aanklacht heel mal gevonden. Uit Vera Cruz seint de bizondere corres pondent van de Daily Express dat de opstan delingen Tampieo na bestorming hebben in genomen en Carranza den Engelsehen gezant te Washington heeft beloofd de petrolenm- terreinen in den omtrek der stad te zullen ontzien en beschermen. Het bericht in 't Engélsehe blad over den val der stad vinden wij nergens bevestigd on geven het daarom onder voorbehoud weer. Het zou wel zonderling zijn, als de regeering te Washington er geen kennis van gekregen had, indien het te Vera Cruz hekend was. Huerta heeft, naar luid van tijdingen uit de Mexicaansche hoofdstad, alle politieke ge vangenen in vrijheid gesteld (ook de parle mentsleden die zich destijds tegen zijn bewind hebben verzet) en een beroep gedaan op hun vaderlandsliefde om met hem te vechten te gen den gemeenschappeljjken vijand. In 'een- tijd van wapenstilstand zeker geen gewoon beroep Do hoofdstad is thans in staat van tegen weer gebracht. Zapata is er met een wel be wa pende strijdmacht van 300 man binnenge trokken om Huerta te helpen. Ook deze tijdingen verdienen voorbeltourl- CHINA. Joean Sji Kai dictator. ..Wat ken tic re van land en vólk reeds ter stond hij zijn optreden vermoedden, schrijft het Centrum, is dan bewaarheid: de Ohinee- sehe republiek zou eindigen met een Napo leon. Maar deze staat vermoedelijk nog op zeer vertrouwelijken voet met het onttroonde Keizerlijk Huis en sommigen verdenken hem. dat het einddoel niets anders is dan de Mandchon'e ten slotte maar weer op den troon te plaatsen. Maar nu is het dan zoover dat de heer Joean-Sji-Kai precies kan doen wat hij wil: wetgevende lichamen kan hij bijeenroepen, openen, verdagen, sluiten, ontbinden; begroo tingen kan hij opstellen, indienen en terug trekken. Wetten, die aangenomen zijn, kan hp schorsen. Hij kan weigeren op vragen, die hem gesteld worden, of verantwoording weigeren aan, die hem vraagt te antwoorden, wanneer hij zwij gen heter vindt. Hij alleen kan alle ambtena ren en officieren benoemen en ontslaan; hem komt het recht toe om oorlog te verklaren en vrede te sluiten en over de geldmiddelen te beschikken, die voor de landsverdediging noo- dig zjjn. En zelfs is uit de nieuwe „Grondwet", ais men het huishoudelijk reglement der dicta tuur nog zoo noemen wil, weggelaten de be paling, welke in de oude stond, dat rechters geen inmenging in hun zaken behoefden te dulden. Ook de rechtspraak kan Joean-Sji- Kai dus beïnvloeden, als hij dat wenschelijk oordeelt. Ziedaar wat er is overgebleven van de met zooveel aangekondigde republiek, welke een nieuw tijdvak zon openen van ontwikkeling, vooruitgang en beschaving. Gelukkig, dat de werkelijke factoren van echten vooruitgang, de missiën, bii dit alles nog al geen schade hebben geleden. Het arbeidersoproer in Colorado. Na een conferentie met Wilson heeft de minister van Oorlog, Garrison, hevel gegeven de rogeerin setroepen te Colorado te vervier voudigen. Garrison vaardigde ook een pro- lamatie uit, waarin gelast werd dat aan heide zijden de wapens werden neergelegd. De hertog van Argyll t Do hertog -van Axgyll, schoonljroeder v&t> wijlen koning Eduhrd, is Zaterdagavond overleden. Duitsche luclitvaarders in Frankrijk. Drie Duitsche luchtvaarders, op weg van Saarha-ücken naar Metz door den hevigen windf over de Fransche grens gedreven, zijn bij Labry door het opentrekken van de scheurhaan zoo plotseling geland, dat een passagier door den schok zijn voet heeft ver stuikt en de anderen gekwetst zijn. Daar de Duitschers vergunning hadden in Frankrijk te landen, zal de ballon naar Duitschland worden teruggezonden. Groot Berlijn. In een vergadering van afgevaardigden van Gr-oot-Berlijn (het gemeentencomplex dat voor bepaalde doeleinden samenwerkt) is op voorstel eener commissie ad hoc met 67 tegen 27 stemmen tot aankoop yan het Grunewald en andere aan den fiscus behoor en do hosschen om Berlijn, ter gezamenliik oppervlakte van 40.000 morgens, voor 50 noHioen mark beslo ten H. M. DE KONINGIN-MOEDER. H. M. de Koningin-Moeder vertrekt 14 Mei naar Engeland tot het bezoeken van vorst en vorstin van Teek, op Windsor en daarna de hertogin van Albanië te Claremont, H. M. hoopt vóór Pinksteren oP het a 618 Soestdijk terug te zijn. DE REIS VAN PRINS HENDRIK. Naar het Hbld. verneemt K. H. Prins Hendrik voornemens op 3 dull a.s. de ïeis naai de haven te Kopenhagen, St. Peters urg, Stock holm en Christiania aan te vangen en op dien dag te IJmuiden te embarkeeren op het aldaar gereed liggende pantserdekschip eel and.1 De terugkomst in Nederlan is vastgesteld op 29 Juli a.s. RAAD VAN STATE. Het „Huisgezin" is gemachtigd het bericht in do „Tijd" tegen te spreken, dat voor de va- cature-Bovret in den Raad van State in aan- merking zou komen de lieer x - E. J. baion van Voorst tot Voorst, commissaris der Konin gin in de provincie Noord-Uran >ant. Deze denkt er niet aan, zijn tegenwoordig ambt vaarwel te zeggen. DE VOORZITTER DER EERSTE KAMER De nieuwe voorzitter der Eerste Kamer heeft over het algemeen een goede pers. Zoo schrijft o.a. de „Tel." „De benoeming van J. J- S. baron van Voorst tot Voorst tot voorzitter der Eerste Kamer, zal ongetwijfeld in breeden kring een uitne- menden indruk maken. Allereerst om de benoeming zelf. De regeering heeft, door een katholiek ter benoeming aan de Koningin voor te dragen, een daad van wijs beleid verricht. Zij heeft recht doen wedervaren aan de katholieke frac tie in ons Hoogerhuis, die de sterkste van de rechterzijde is. Het spreekt van zelf, dat do benoeming moest geschieden uit de reehtsche meerderheid. Wel is in een enkel orgaan ge schreven, dat de Eerste Kamer geen politiële lichaam is, en men met de politieke groepeering dus geen rekening behoefde te houden, maar zoo kan alléén redeneeren, wie zich blind staart op grauwe theorie. Eu dat, nu eenmaal de be noeming uit de rechterzijde geschieden moest, de Katholieke fractie door haar sterkte aller eerst in aanmerking kwam, is begrijpelijk. Het lag voor de hand. De regeering heeft naar reclit cn rechtvaardigheid gehandeld." UIT DE STAATCOURANT. Bij Kon. Besluit is benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau P. Heering, Emeri tus-predikant bij de Remonstr an tsche. gemeen te te Den Haag; is toegekend do aan de Orde van Oranje Nassau verbonden eere-medaille, in brons, aan mej. P. Cales, huisbewaarster in dienst van F. X. J. ScliiJlemans, tabakhandelaar te Amster dam; is toegekendlo. de titulaire rang van luit.-generaal aan den adj. in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, den generaal- majoor-titulair van het wapen der inf., voorz. van de Eerste Kamer der St.aten-Generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst; 2o. de rang van luit.-generaal aan den gep. generaal-majoor J. Bruee van het wapen der inf. DE NEDERLANDSCHE OFFICIEREN IN ALBANJë. Naar het „Nws." verneemt, beginnen de Ne- derlandsehe offcieren, die in zuidelijk Albanië de gendarmerie georganiseerd hebben, in hooge mate het vertrouwen der Albaneesehe bevol king te winnen. Zij zijn op sommige plaatsen zelfs er in geslaagd, belastingen te innen. Men weet, dat de belastingquaestie altijd do oorzaak van den strijd is geweest tusschen de Turksehe regeering en de Albaneesehe bevolking, die zich steeds, tegen het betalen van belasting heeft verzet, welk verzet o.a. heeft geleid tot den grooten Albaneeschen opstand van den zomer van 1912, die op zijn beurt weer de middellijke oorzaak is geweest van don Balkan-oorlog. Wanneer dus de Nederlandsche officieren er in slagen, de Albaneezen tot het opbrengen van belasting te bewegen, dan is dit een zeer be langrijk onverwacht succes. De reden van deze Albaneesehe goedgezind heid moet gelegen zijn in de-omstandigheid, dat de bevolking ziet hoe de belastingpennin- geu gebruikt worden voor de totstandbrenging van direct voor haarzelf nuttige werken een der officieren zorgde reeds voor den aanleg van veertig- kilometer telegraafgeleidingl terwijl zij zich tegen het belastingbetalen aan de Porte placht te verzetten, omdat de belas tingpenningen naar Konstantinopel verdwenen en men er in Albanië nimmer eenig genoegen van beleefde. HET RELLETJE IN „DEN BOND." Men kent het relletje in den Bond van Ne- derlandsclio onderwijzers naar aanleiding van de kwestie-Hart. Het Hoofdbestuur nam en bloe ontslag, doeli alle leden stelden zich terstond weer herkies baar. Maar ze vonden het zeker toch wel een beetje erg, dat zij voortaan de lakens niet meer zou den kunnen uitdeelen en daar nu toch aan de eer voldaan is, zullen de heeren, naar de Tel. verneemt, op hun bedanken teT-ug komen. De minderheid, die, om een zuivere uitspraak te verkrijgen, eveneens was afgetreden, zal nu ook wel aanblijven, daar nu voor haar alle reden tot aftreden vervallen is. Een prachtige oplossing niet waar! Zou daardoor nu dit relletje beëindigd zijn?... SCHOTEN. iVoor de Roomsche School. Liet het zich op het laatst der vorige week aan zien, dat de uitvoering der Rederijkerska mer „St. Bavo" en de zangvereeniging „St. Caecilia" ten bate ran 'de R. K. Par. School zeer druk zou bezocht worden, gisterenavond de eerste van de twee avonden, kwam dit vermoeden uit en was het zóó overstelpend: druk, dat reeds spoedig alle beschikbare plaat sen bezet waren. Alzoo een enorm succes, dat op de allereerste plaats is te danken aan de dames, die zoo bereidwillig! wa ren geweest om de toegangsbewijzen te ver- koopen. De heer Burger, lid van het rege- lings-comité, opende den feestavond met een toepasselijk woord van welkom aan de aan wezigen, en bracht dank aan de Tooneel en Zangvereeniging, en allen die zouden mede werken om het succes en het doel dezer uitvoering te bevorderen. Spr. meende over het Bijz. Onderwijs niet te behoeven uit te wijden. Reeds door meer begaafde sprekers, dan ik, zeide hij, is het nut van meergenoemd onderwijs uiteengezet, Spr. besloot zijn toe spraak met deze gevarieerde versregels uit de „Vlaamsche Leeuw: „Zij zullen haar niet hebben, de schoone (ziel van 't kind „Zoolang pien in ons Holland, nog Katho lieken vindt." Hierna werd spontaan net „Aan U, o Ko ning der Eeuwen" gezongen, waarna de zang vereeniging „St. Caecilia," onder leiding van haar eminenten directeur, den heer Bak, zeer magnifiek uitvoerde „Vaarwel" van Richard HoL Wij kunnen deze jonge vereeniging feli- citeeren, met den grooten vooruitgang op het gebied van zang. Werkelijk het trof ons zeer. Reeds stonden achter de schermen, de Eerw. Regisseur der Rederijkerskamer „St. Bavo" met zijn mannetjes te trappelen van ongeduld, om direct nadat de zangvereeniging zich had gekweten van haar taak voor het voetlicht to komen. Opgevoerd werd „Het Roornsdie Recht," tooneelspel in 3 bedrij ven. Machtig mooi en indrukwekkend werd dit stuk afgespeeld, alle rollen waren in goede handen en werden uitmuntend vertolkt. Het zou ons te ver voeren iedere rol te bespreken. Het zij voldoende te kunnen constateeren dat het stuk zeer in den smaak viel, wat voor een niet gering deel ook toe te schrijven is aan de prachtig© coetuums. dooi- den heer Konings1- bruggen geleverd, en de welverzorgde grime van den heer Duijf. Nadat hierna de Zangver eeniging het prachtige en zeer moeilijke „Tu es Petrus" van Holler op uitnemeudo wijze whs vertolkt, werd gepauzeerd. Na de pauze voerde de zangvereen. de „Jansen-Cantate" uit, wat de strakke gezichten wat ontspande. Toen de Red. Kamer met liet blijspel „Hij is zenuwachtig" op de planken kwam, en de lachlust ten top deed stijgen, was ook het vroolijke goed vertegenwoordigd. Het werd vlot en goed gespeeld. Als laatste nummer gaf de zangvereen. „Muzikaal Dessert". Het was een goede gedachte van den directeur dier vereeniging om dit zangstuk als laatste nummer op het program te plaatsen. Het was een aardig slotnummer. Over het geheel ge nomen was het een euccesavond, èn voor de Tooneel- en voor de Zangvereeniging. Vooral in het tooneelstuk trof ons het aardige décor. Zondag 10 Mei a.s. zullen beide vereenig.ngeu nogmaals voor hetzelfde doel een uitvoering geven, en wij zijn er van overtuigd, dat ook dan de zaal te klein zal blijken. Men doet dus goed, intijds de kaarten te bestellen, om te leurstelling te voorkomen. De dames Hand- graaf, v. d. Bronk en Wolf hebben er wederon, een nieuwen voorraad van opged aan, zoodat men zich ten allen tijde bij haar kan vervoe gen. Woonwagens. Zaterdag èn Zondag, was de politie uit de gein. Santpoort, Schoten en Spaaradam, druk in de weer met verdrij ven van woonwagens, die op de 1 s 1 asoi de grens der gemeente, standplaats hadlen in genomen, en een klein dorpje vormden, (ge zien het aantal kinderen en volwassenen, van dit 17 tal wagens. Zondagavond ging het ei minder goed toe. Een hunner weigerde met zijn wagen te vertrekken, waarop de potiih een paard liet aanrukken om den wegen vei der te laten rijden. De eigenaar van d n wagen, verzette zich hevig en dreigde met een re velver op de politie, en te zullen schiete. wanneer deze er aan durfde komen. Gelukki, is het zoover niet gekomen daar z'n familie hem Wist te kalmeeren. BEVERWIJK. Een fiets gestolen. Ten nadeele van den heer Vessies aan den Hoflanderweg werd Vrijdagavond uit de keuken een dames fiets ontvreemd, die door de daders door ver schillende tuinen heen, over schuttingen en prikkeldraad is meegenomen naar den Dwar- sen Alk in. straatweg, waar zij door het open breken van een poort gelegenheid vonden on gemerkt te ontsnappen. BLOEMEND A AL. Gevonden en verloren voor-werpen. Gevondet en terug te bekomen twee zakken met gras bij A. Kranenburg, Joh. Verhulst weg 27 te Bloe- mend aal; een manchetknoop bü P. Vader, Ram pelaan, 15 te Overveen; een kinderportemon. naie met inhoud bü O. T. Visse, Zandvaartspad 2a, te Overveen; een radeermesje bü J. van de Niet, Zijlweg 64 te Overveen; een zakmes bij O. van Roode, Delfstraat 34 te Haarlem; eeD bruine dameshandsehoen, een duimstok, een schaar en een sleutel alles aan het hoofdbureau van politie te Overveen. Verloren: een gouden ring, een portemonnaid en een gouden damesring. Personalia. Tot tydelyk bouwkundig opzich ter is met ingang van 15 Mei a.s. door B. en W. benoemd, de heer O. de Vlieg te Hoofddorp. Raadsvergadering. De Raad dezer gemeente is ter vergadering bijeengeroepen op Donder dag 7 Mei a.s. des voormiddags ten elf uur pre cies. Deze vergadering is hoofdzakelijk belegd ter vaststelling van het primitief kohier van den Hoofdei. Omslag, dienst 1914. Raiffeisenbank. In het verslag der vergade ring van de Centrale Boerenleenbank alhier ia vermeld, dat de rentevoet voor voorschotten, is gesteld op 4% Dit moet zü'n 5 pOt. Kok. Polderbestuur. Bij de Zaterdag ge houden verkiezing- is gekozen tot voorzitter van het bestuur van den Houtra-kpolder de heer C. J. van Tienhoven te Aerdenhout. Grasverpachting. Het grasgewas der dijken en wegen in den Houtrakpolder SCHOTEN. Ondertrouwd. P. Th. Schotten en W. G. Dorgelo. O. de Klerk en M. Har- ting. C. O. Uijlenhoed en O. G. de Jong. G. Bos en M. J. O. Fehres. M. Hoeben en G. A. H. Hulsbosch. Getrouwd: D. van Veen en J. Th. Erkelens, ALKMAAR. Geboren: 1 Mei. d. van J, Verzaal en W-. Pelser. Getrouwd: 1 Mei. W. Klaver eri E. Kaan dorp. SASSENHEIM. Geboren: z. van J. Haas* noot en W. Keijzer. d. van "W. Staring en G. H. Schalk. HAARLEMMERMEER. Gehorend z. v. 'J. KreeftOuwerkerk. z. v. L. Eijk-Thur. Overleden: A. Eikhof, 10 d. VELSEN. Geborenz. van A. L. Muller en J. Bouhuis. d. van J. Derksen en M. A. de Ko ning. z. van H. Toeset en M. W. M. Willeke. d. van A. Kruk en M. Wassenaar. d. van C. Zwanenburg en J. Verbruggen. d. van J. Kramer en T. Ras. d. van O. Roubos en J. H. Benckhuizen z. en d. van M. Kops en H. J. W. Draaisma. z. van H. Zandwijk en C. Bal. z. van R. O. Zegel en A. Th. den Dunnen d. van J. F. Pellemans en A. M. de Roo. Ondertrouwd: W. Verhagen en E. Buys. 'J. Versteeg en E. M. Kool. D. Geütema en M. Getrouwd: J. O. van Etten en A. Bierman. M. de Weers en M. Stam. Overleden: A. Stengs, 9 jr. D. Nan, echtg. J. Boon, 47 j. L. Rademabers, 42 j. Aanbesteding. Zaterdag had door. den architect H. Noordermeer alhier de aan besteding plaats van het bouwen van een Woonhuis annex Bloembollenbergplaats voorn rekening van P- van dor Aart. De uitslag was aldus: J, Suikerland f 3120; J. Beugels- dijk f 2993: Gebr. Ransdorp f 2890; S. F

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2